KNIPOOG VAN FORTUIN ROGER DE VLAEMINK blunderde DRIEBANDEN-IMPERIUM CEULEMANS INGESTORT Titel McMillan surprise 'IK HEB GENOEG GEDAAN' Hartog oogstte meeste bijval in Olofwegraces Kobayashi wereldkampioen Teanor hinderde Stormklee Tsjeche wonnen „eerste slag" tbcA\tovUte£i<je>i! MAANDAG 8 APRIL 1974 A5 ROUBAIX Nooit zal een „krabber" Parijs Rou- baix winnen. Vaak heeft de winnaar geluk nodig om een overwinning in de meest slopende, zwaarste en tegelijker eerlijkste en oneerlijkste klassieker op zijn naam te brengen. Ro ger de Vlaeminck, net als twee jaar geleden win naar, heeft de knipoog van de fortuin gehad. Zes kilo meter voor de wielerbaan van Robeke viel Francesco Moser, de jongste uit een grote Italiaanse wielerfa- milie. Moser had voortdu rend aanvallend gereden. Toch was de overwinning van Ro ger de Vlaeminck eerlijk. Ook hij kwam in dat verschrikkelij ke laatste stuk een keer ten val. Ook hij moest vier keer. uit hel zadel wegens materiaaldefect. De Roger de Vlaeminck van aeze zondag, die geweldig res tauratiewerk verrichtte aan de aangetaste faam van het Belgi sche wielerleven, was door pech niet meer tegen te houden. Hij verdiende eigenlijk niet eens de val van Moser, die een stuk van de schittering van zijn overwin ning wegnam. Want als er in de laatste zes kilometer geen val partij had plaats gevonden, zou De Vlaeminck vrijwel zeken ook de winnaar zijn geweest. Tegen hem - deze winter ook nog twee de in het wereldkampioenschap veldrijden - kan slechts een en keling sprinten met een kans op succes. Francesco Moser be hoort niet tot die enkelingen. BLOIS Hans Koot heeft de vierde en laatste etappe gewon nen van de ronde van Loire-et- Cher. Hij ontkwam aan de mas sasprint van het peloton door een winst van 100 meter. Van de Kruijs was de snelste sprin ter en legde beslag op de twee de plaats. In het eindklassement was Koot als tiende de beste Nederlander. Hij had een ach terstand van ruim zeven minu ten op de winnaar Arbes (Fra). GOES De strijd was ongelijk. De kleine Piet van Katwijk al leen tegen de ploeggenoten Theo van der Leeuw en Tlno Tabak in de laatste tweeëntwintig kilo meter. De triomf van Tabak was er overigens niet minder om in de schitterende ronde van Midden Zeeland. Tabak, het meest ervaren, het best ge schoold, won de slag die ruim vijf uur had gewoed en die ge maakt was door Fedor den Her tog, die geleidelijk de hem in de profwereld vooruitgesnelde faam aan het Inhalen is. Den Hertog ontketende met Tino Tabak, Ben Janbroers en Janus van Tol na enkele kilometers al het eerste gevecht. Den Hertog was er voortdurend bij en ont- j brak ook niet met Theo van der i Leeuw nadat Tino Tabak en Piet van Katwijk vijfenzestig ki lometer voor het einde nog een keer de messen slepen om de strijd te beslissen. In dat professionele duel van twee (van Ralleigh) tegen twee (van Frisol) waren Den Hrtog en van Van Katwijk verliezers. Den Hertog op het moment dat de kopgroep van vier in Goes kwam voor de laatste lus van tweeëntwintig kilometer. Piet van Katwijk vlak voor het over blijvende trio de laatste lus vol tooid had. Fedor den Hartog verspeelde een minuut veertig op de winnaar, Cees Priem 1.50 minuten, een groep van elf ge leid door Gerard Vianen ruim twee minuten en het peloton meer dan vijf minuten. Theo Smit na zege Noord-Holland: ZAANDAM Licht geïrri teerd haalde Theo Smit de niet eens zo vermoeide schouders op. „Zeggen ze dat?" vroeg hij verbaasd „zeggen ze dat ik niet ge noeg mijn werk heb ge daan? Dat is dan voor hun rekening. Ik vind dat ik ge noeg heb gedaan". Genoeg in ieder geval voor een grandioze overwinning in de ronde van Noord-Hol land, een van de zwaarste amateur-klassiekers in ons land. Theo Smit was de snelste van de kopgroep, eens een imponerende formatie van zeventien man, maar aan het einde van de krachtenslopende rit ineenge schrompeld tot een groepje van zes renners. Kansloos waren toch erkende sprinters als Dek kers, Aling, Bruessing en Ruc- kert tegen de kleine, felle Theo Smit, die slim profiteerde van de onderlinge rivaliteit tussen de anderen. Vooral de Amstel- rijders lieten, teleurgesteld als zij waren- na afloop blijken niet tevreden te zijn met de manier waarop Smit- de enige vertegen woordiger van Frisol in de kop groep, de koers had uitgereden. Maar tenslotte gaf de ijzerster- ke Juul Bruessing, die op de vierde plaats eindigde nadat hij vorige week nog de Ronde van de Baronie op zijn naam had gebracht, uitsluitsel. „Ach, die jongen heeft z'n werk gerust wel gedaan. Er waren natuur lijk wel renners die meer de- bijna een halve minuut, dat niet meer zou worden goedgemaakt. Bij Castricum (na bijna 30 km), wiel reeds de beslissende slag. Een groep van zeventien man wist te ontsnappen en op een enkele uitzondering na zaten daar opnieuw alle „groten" bij. den, maar hij kon gewoon niet In Egmond/Binnen bedroeg de meer", aldus Juul Bruessing, een van de grote animators in de kopgroep. In de kopgroep, dia al zeer vroeg in de wedstrijd was ontstaan, lieten de „grote mannen" blij ken geen genoegen te nemen met een vlakke koers, die dan zou worden gewonnen door een of andere onbetekenende ren ner, die toevallig een rappe spurt in de verder niet zo geoe fende benen had zitten. Zo snel werd er in de beginfase gekoerst, dat al bij Buitenhul zen, (12,8 km na de start) het grote peleton van 132 renners was uiteengescheurd in zes klei ne groepjes. Op kop ging toen een groepje van tien man. waaronder Aling. Dekkers, Smit en Van de Bunder, die later ook deel zouden uitmaken van de uiteindelijke kopgroep van zes Beverwijk, zeven kilometer verder, zakte het tempo, waar door de zes groepjes ineensmol ten tot twee grote groepen, waartussen een verschil zat van voorsprong van de kopgroep a! I 49 seconden. En toen Schoorl I werd gepasseerd, na precies 50 I kilometer, toen er nog dertien renners over verschil met het in lange flar- j den voortfietsende peleton pre cies een minuut. Theo Smit na zijn sprintzege: „Ik I vind dat de jongens die in de- zelfde ploeg zaten, niet erg voor I elkaar reden. Ik had de indruk I dat de samenwerking niet erg best was". Waarop Bruessing antwoordde: „Ach. wat is ploe- i gentactiek. Dat is toch allemaal I flauwe kul. Dat wordt altijd zo I sterk overdreven. Ze rijden alle-1 maal voor zichzelf. Ik zelf ook". Theo Smit vond het allemaal wel best. Op een grandioze i nier nam hij révanche voor bericht dat zijn ploeg Frisol zich had teruggetrokken Olympia's tour. Smit: ,-Ik rijd I hem toch. Samen met Ko Hoog- I endoorn ben ik gastrenner bij I een andere ploeg. En na Olym pia's tour word ik prof. Waar schijnlijk wel bij Frisol." De Egmonder Tino Tabak i ROB HOOGLAND bloemen. HILVARENBEEK Niet minder dan 30.000 toeschouwers zijn gisteren getuige geweest van de opening van het motorsportsei zoen op het circuit De Beekse Bergen bij Tilburg. Hoewel tal van buitenlanders van formaat tot de deelnemers bhoorden, zorgden Jan Bruins en Wil Har tog voor de Nederlandse over winningen. De meeste bijval oogstte Wil Hartog in de 350 cc- klasse, die na 'n heftig duel met de Engelsman Chas Mortimer en de in ons land woonachtige Braziliaan Adu Celfo Santos ten slotte als winnaar werd afge- vlagd. Weinig minder sensationeel was de strijd in de klasse der kwart liters waarin Chas Mortimer de verbluffend goed rijdende Nico van der Zanden maar net ach ter zich wist te houden. Onweerstaanbaar was de Engels man Bilüe Nelson bij de halve liters. Deze race moest voortij dig worden beëindigd, toen Dick van Klooster met zijn stokoude BMW in de lange bocht tegen de strobalen belandde. De renner maakte een spectaculai re val maar kwam er wonder lijk genoeg met slechts enige schrammen toch nog goed van af. Een teleurstelling beleefde Henk van Kessel. die in de 50 cc de Van Veen-Kreidler van ex-we reldkampioen Jan de Vries be reed. Hij nam de leiding, maar moest na zeven ronden wegens een defecte versnellingsbak de strijd staken. Uitslagen50 cc-klasse, 10 ronden van 4,5 km: 1. Jan Bruins (Ned) met Jam a Uil 21.43.2 (gem. 124.323 km/u), 2. Nico Polane (Ned) met Roton. 3. Theo Timmer (Ned) met Jamathl snelste ronde: Van Kessel (Ned) 2 06.6 (gem. 127,9 km u). 135 cc-klasse. 12 ronden: 1. Rolt Mln- hoff (W-Dld) met Malco 23.50.0 (gem. 135.906 km/u). 2. Henk van Kessel (Ned) met Brldgestone, 3. Aart Valstar (Ned) met Yamaha Snelste ronde: Kent Andersson (Zwc) 1.55,8 (gem. 133,9 km/u). 250 cc-klasse. ia ronden: 1. Chas Mor timer (GB) met Yamaha 22.17.7 (gem. 146,4 km/u), 2 Nico van de Zanden (Ned) met Yamaha. 3. WH Hartog (Ned) met Yamaha. Snelste ronde: Mortimer L4A.2 (148 4 km/u). 350 cc-klasse. 12 ronden: 1. WH Har tog (Ned) met Yamaha 21.53.6 (gem. 143,1 km/u), 2. Chas Morti mer (GB) met Yamaha: 3. BJllle Nelson ((GB) met Yamaha. Snelste ronde: Hartog 1.47.2 (gom. 161.1 km/u). 600 cc-klasse, 11 ronden: 1. Blllle Nel son (GB) met Yamaha 20.22.1 (gem 145.8 km/u). 2. Pat van de Wal (Ned) met Yamaha. 3. Rob Bron (Ned) met Yamaha. Snelste ronde: Nelson 1.49,4 (gem. 148,1 km/u). (Van onze paardesportmede- werker) WASSENAAR Het renco- mité blunderde gistermid dag op de Wassenaarse renbaan Duindigt! Het was voor vele insiders en zelfs voor outsiders rond de ren baan, onbegrijpelijk dat Ebeltoft. die als eerste over de eindstreep ging in de W. J. Jochems Memo riaal ook gehandhaafd bleef als winnaar. In de laatste 500 meter hinderde jockey Toni Teanor de combina tie Stormklee met Pieter Hal- lem op een manier, die niet door de beugel kon en waarvoor Jockey Teanor heel terecht vijf tig gulden boete kreeg. Door deze fout, die Teanor - zeer sportieve rijder - niet met opzet maakte^ werd het publiek lelijk benadeeld. Onbegrijpelijk dat een vakman als Jan Pex bij het afdraaien van de film zijn me de-comité-leden niet tot andere gedachten kon brengen om als nog Ebeltoft terug te zetten naar de tweede plaats. Direkt na de ren diende de trainer van Stormklee, de Hagenaar Her- Pikeur Treanor streelt zijn „win ner" Ebeltoft na zijn zege In de strijd om het W.J. Jochems Memoriaal. man de Graaf een protest in te gen het torpederen van Storm klee door Ebeltoft. In het bui tenland behoef Je voor zo'n overtreding niet eens een pro test in te dienen. De kundige rencomité's nemen dan zelf de enige juiste maatregel en stel len het paard terug. Na de ren mochten we, samen met trainer Herman de Graaf door tussen komst van NDR/prschef Cees Berg de film van d« ren met het gebeuren van het Incident nog eens zien. Commentaar van trainer De Graaf: „Ik heb er geen woorden voor. Ik gun col lega-trainer Pije de overwin ning, hij werkt er hard voor. Dat het rencomité dit afdoet met 50 gulden als boete voor de jockey is onbegrijpelijk". Over de ren met als Inzet de W. J. Jochems Memoriaal en een eerste prijs van drieduizend gul den is nog lang nagepraat op Duindigt. Dat het gebeuren van gistermiddag geen prettige stemming veroorzaakte op Duin digt Is een ding wat zeker Is. Ondanks dat, een compliment aan trainer Pije die de paarden van Stal Nolens Volens in uitsteken de conditie heeft. Na drie starts van Ebeltoft behaalde hij twee maal een overwinning en een maal een tweede plaats. Op da derde plaats in het Jochems Memoriaal kwam Jewel met Henk van der Kraats voor de opvallend goed lopende Flix van trainer Cees van der Harst. Trainer Gerrit Groos blijft het bij Stal Nuy uitstekend doen en hetzelfde kan gezegd worden van jockey Davies. In de Came- raprijs ging het paard Mano Ri ver als eerste over de eind streep. De derde ren van de middag bracht een overwinning voor John Smith met Gerabher. Op het zonnige en goed gevulde Duindigt liep bij de dravers Jaspis Du Bois in de kijker door een uitstekende koers in de Delminica Hanoverprijs, die hij won voor Fletcher D. Geert Jansen overwinnaar HALSTEREN Geert Jansen (AAC) heeft zondag In Halste ren tijdens een intcrnatlonalo wegwedstrijd over 20 kilometer een vergcefso aanval gedaan op zijn eigen Nederlandse record op die afstand. De Amsterdam mer legde de 20 kilometer af In 1 uur 2 minuten en 19.4 secon- HELSINK I Tsjechoslowaklje heeft tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap Ijs hockey in de A-groep het eerste onderlinge treffen van de grote drie tegen Zweden op zijn naam gebracht. De Tsjechen zegsvierden benauwd met 3—2 (1—1, 1—1, 1—0) en namen daarmee revanche voor de vorig jaar in moskou geleden nederlaag (0—2). De 8000 toe schouwers zagen geen sensatio- nale wedstrijd, die echter toch wel spannend was. Rusland won in de beste wedstrijd tot dusver met 7—1 van Fin land. Vooral in de tweede perio de speelden de Russen supe rieur ijshockey: Zij scoorden vijf keer. Na het weekeinde is de stand: 1. Rusland 2 2 0 0 4 12—1 2. Tsj.Slowakije 2 2 0 0 4 11—2 3. Zweden 2 10 12 6—4 4. Finland 2 10 12 8—10 5. O-Dld 2 0 0 2 0 3—12 6. Polen 2 0 0 2 0 1—12 Koop'n occasion' dan toch ook bij JiVWdealer! tfg&r&ntia - /UV.WB-kearraj ^-serirtcepaspoorfc I LEIDEN Daar Theo Piket in de laatste ie om het per soonlijk Leids schaakkampioen schap tegen j li G.aaff re miseerde, en Aart Huizer niet verder dan remise k.,am tegen Joop Piket is Theo Piket de nieuwe Leidse schaakkampioen. Hij neemt de titel over van Phi- lidor-speler en clubgenoot Ad. v.d. Berg. MUNCHEN Frew McMillan, do man met de witte pet, is gisteren in München Duits in- door-tenniskampioen geworden. De 31-jarige Zuidafrikaan zorg de met de overwinning van 5 —7, 7—6, 7—6 op de drie jaar oudere Nlkki PiUc voor de zo veelste verrassing in het WCT-toernool van München. dat op het allerlaatste moment werd opgesierd met het predi kaat internationale indoorkam pioenschappen van West Duits land. Het was de eerste maal dat Frew McMillan die voor 99 procent zowel de forehand als de backhand dubbelhandig slaat, in zijn tweejarige carriè re bij de W.C.T. to: de finale van een herer.-enketspel door drong. Hij won ook het dubbel spel. „Het werd wel eens tijd" meende de doorgaans goedge luimde MacMillan na zijn succes. In de finale voor dit aan schandalen rijke evene ment, moest hij in de „tie break" van de derde set een achterstand van 4—5 goedma ken. Dat gelukte hem, net zoals hem dat was gelukt in het beslissende spel van de tweede set. toen Pilic vier niatchpunten wegg-ii en aan sluitend een dubbele fout maakte Uitslagen: Halve finale McMillan (Zaf)-Koche (Aus) 6—4, 7-6. Plllc (J.S.)-Dent (Aus) 7—6. 7-6; fina le: McMHlan-PUIc 5—7. 7—6. 7—5. dubbelspel Halve finales McMll- lan/Hewltt (Zaf)-McManus-Pattlson (VS/Rbo) 6-4 7—6; Barthes/Nas- In New Orleans bereikten John Newcombe (via Franulovic) en Jeff Borowiak (via Hrebec) de eindstrijd van het WCT-toer nool. Perzië, Philippijnen en Japan hebben zich via respectievelijk Israel, Zuid Korea en Indone sië geplaatst voor de tweede ronde van het Davis Cuptoer nooi. ANTWERPEN Het driebanden-imperium van Raymond Ceulemans is in Antwerpen, op zijn geboortegrond dus, ineen gestort. In een dramatische en uiterst spannende finale werd de 36-jarige titeFhouder. die elf jaar lang in deze spelsoort absoluut had geheerst, door de 33-jarige Japanner Nobuaki Ko bayashi met slechts één carambole verschil van de troon gestoten: 59—60 in 47 beunen. Raymond Ceulemans, dde dit seizoen ook aJ od nationaal en internationaal terrein in de kaderspelen pijnlijke nederlagen had gele den. verloor deze zondag zijn kostbaarste ti tel aan de kroonprins van de Japanse bil jar- terij. die in Yoshio Yoshihara een al even luid bejubeld winnaar van het brons bezat. Jarenlang hadden de Japanners, die een tiental jaren geleden met Koya Ogata op de markt waren verschenen, tevergeefs tegen het bolwerk Ceulemans gebeukt. Al drie keer iiad Kobayashi. een biljartzaalhouder uit To kio aan de poort van de wereltltel gestaan. Even zovele malen had Ceulemans echter d« aanval in de eindstrijd kunnen afslaan, maat ditmaal ging de gemoedelijke Vlaming, wiens moreel zaterdag door de nederlaag te gen Ludo Dielis al een gevoelige knak had gekregen er aan Over die partij tegen Dielis overigens zal In België nog lang worden gesproken. Men had namelijk de stille hoop gehad dat Dielis, die op dat moment kansloos was, zijn landgenoot niets in de weg zou leggen. Hetzelfde dacht men trouwens van Yoshihara ten otsdcht# van Kobayashi Het pakte echter anders uit. Kobayashi moest met een serie van twee in de nabeur! zijn mini-landgenoot een remise afdwingen, Ceulemans werd door de vlot startende Die lis onder de voet gelopen: 6044 in 48 beur ten. Ceulemans, die daardoor met een achter stand van een punt aan de finale tegen Ko bayashi moest beginnen, was witheet. „Van nu af is het oor,og tussen ons. Isen paar da gen geleden r.og had Ludo in een interview gezegd dat hij tevreden zou zijn met het be halen van een goed gemiddelde en Ceule mans niet in de weg zou staan. Wat is daar van overgebleven? In elke partij die ik voor taan tegen hem zal moeten spelen zal hij we ten wat hij heeft gedaan. Het begint al over vier weken in hef wereldkampioenschap bandstoten in Doornik". Dielis reageerde even fel: „Als je sport doei dan moet je voor jezelf spelen. Dan bestaat er geen land meer". Hij wees daarbij op de afloop van de ontmoeting tussen de Japan ners, maar vergat erbij te zeggen dat Yoshi hara bij winst nog een kans op de titel ge had zou hebben en hij - Dielis - niet. Da Antwerpenaar voegde er nog aan toe: „Wat had Ceulemans dan gedacht? Er was heus wel met mij te praten geweest, maar voor de partij. Dan had hij dat echter moe ten doen. Het initiatief hoefde toch niet van mij uit te gaan? Het was zijn belang, niet het mijne. „En laat Ceulemans nu niet ovei sportiviteit gaan praten. Wij Belgen z.jn nog niet vergeten hoe in een nationaal drie- bandentoernooi eens 1- rans van Baerel op ne gen punten liet staan. Zoiets doe je niet". Hef resultaat was dat Kobayashi met een aanmerkelijk geruster hart aan de eindstrijd kon beginnen, en met resultaat. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1974 | | pagina 19