FC Den Haag haalde punt voor veilige plek mee aan 1 doelsaldo Roda JC werkte klantenbinding en Feyenoord: show en schuttersfeest MVV VERLOOR MOE® EN AJAX PROFITEERDE rnnsm lubanksi kwam weer in actie Maastrichtse aanvallers faalden Terugkeer Rinus Israel vergroot probleem van gelijkwaardige spelers ALKMAAR - Bedankt voor het punt. FC Den Haag stapte gelukkig op uit de Alkmaarse Hout. Het ene punt dat FC Den Haag nodig had om op een veiliger plek te komen, lag in Alkmaar. Tegen een zeer moeizaam spelend AZ'67 pakte de ploeg van Evert TeuniLssen de halve winst: 1—1 Maar best was het allemaal niet wat beide teams de toe schouwers voorzetten. „Achter af hebben we het toch niet moeilijk gehad", oordeelde FC Den Haag-trainer Teunissen na afloop. „Vooral in de tweede helft, toen had ik echt ver wacht dat we het zwaar zou den krijgen". Vooral in de eerste twintig mi nuten domineerden de Alk- maarders tegen de goed voet ballende Hagenaars. Met Ge rard Vredenburg, ditmaal op het middenveld, maar veelal te vinden in de spits naast Wolf gang Frank en met Rob Theuns als hardwerkende linksbuiten had FC Den Haag niettemin weinig in te brengen. Toch slaagde AZ er pas na een kwartier in het eerste schot op het doel van Ton Tlrie te los sen. Franks inzet werd door Thie uitstekend gestopt. Het betekende echter wel de Inlei ding tot een nog feller offen sief van AZ, waaruit een enorm schot resulreerde van Kees Kist. De bal sloeg tegen de lat. Voor handen Ook al viel AZ onstuimig aan, het doelpunt was voor FC Den Haag. Verrassend overigens, omdat de situatie allerminst gevaarlijk leek. De hoog op springende Bregman kon de bal voor de handen van doel man Gerrit Vooys wegkoppen, die ,t in zijn doelmond belande leer zonder problemen leek op te vangen. Met een „hakje" rondde Bregman zijn actie af: 0—1. AZ maakte nog voor de rust gelijk, al was daar wel een strafschop voor nodig. Gerard Vredenburg marcheerde het strafschop-gebied binnen, waar Simon van Vliet robuust in greep. Scheidsrechter De Bruin legde de bal op de stip, Nygaard schoot bikkelhard raak: 11. FC Den Haag had verwacht, dat AZ na de rust zou door drukken. De formatie van Joop Brand was ook sterker dan de Hagenaars. Maar ondanks de druk slaagden de Alkmaarders er niet in te scoren. Integen deel, FC Den Haag bracht zelfs paniek in het centrale verdediglngsblok van AZ waar Suurendonk en Vonk de contro le meermalen verloren. Te zacht Vooys was na twintig minuten bijna verslagen. Ling brak door, omspeelde de Alkmaarse doelman en schoot in, maar met een sliding kou De Vries nog net een doelpunt voorko men. Teunissen: „Ling schoot de bal te zacht In, maar het was wel uitstekend zoals hij Vooys omspeelde Dat vond ik koelbloedig voor een jongen die vorig jaar nog in de jeugd speelde". En Ling: „Ja, een beetje dom. Het scheelt je toch de helft van je geld". Maar dat scheelde het AZ ook, want gedoelpunt werd er niet meer, ondanks de druk die AZ bleef uitoefenen. Zelfs toen Dusbaba met een schouder- blessure moest uitvallen hij speelde een sterke wedstrijd kon AZ niet doordrukken. TON DE WIT Scoreverloop: 23. Bregman 0 1, 42. Nygaard (strafschop) 1—1. Scheidsrechter: De Bruin. Toeschouwers: 8000. AZ'K67: Vooys: Mol, Suuren donk, Vonk, De Vries: Theuns, Kist, Nygaard; Vredenburg, Hootgesteeger, Frank. FC Den Haag: Thie; Wijn- gaarde, Ouwehand, Dusbaba (De Zoete), Korevaar; Kila, Van Vliet, Ling, Lochtenbergh, Jol, Bregman. WARSCHAU Wlodzimlerz Lu- banski, topspeler van het Poolse nationale voetbalteam, ls gire ren weer voor het eerst ln een AMSTERDAM Met het oog alleen gericht op de cijfers zou men kunnen spreken van een zege van Ajax die aan duidelijkheid niets te wensen liet. Maar dat was schijn. Als Ajax in het eerste kwartier een achter stand van 20 had opgelopen, zou niemand zich daarover hebben verbaasd. Niet dat MVV superieur speelde, maar de kansen dit de Maastrichtse aanvallers werden geoffreerd, waren schier niet te missen. Er loopt in de voor hoede in MW. Frank Kramer rond, dit bijzon der snel is, uitzonderlijk agressief optrad, over het algemeen van voetballen weinig kaas heeft gegeten. Dat was het geluk dat Ajax ditmaal kende. Ajax bleef wel aandringen. MVV toonde zich niet in het minst geimponeerd door de faam van de Amsterdamse formatie, die evenwel niet in de 6chaduw kan stifan-van enkele jaren terug. De sleet zit indde ploeg en dat wordt steeds duidelij ker gedeftnonstreer'd. Slordigheid, nonchalanoe en een terugval in conditie. MVV ïrachtte hiervan te profiteren. De ongetwijfeld gevaarlijkste man, Wil ly Brokamp, werd echter vakkundig afgeschermd door de uitstekend spelende Suurbier, de enige in de defensie van Ajax die een sterke partij speelde. Door de uitvallen van MW moest Ajax permanent attent blijven. kwamen enkele zeer gevaarlijke momenten voorset doel van Stuy door de snélle acties van Kramer: Pim van Dord konde zwaarge bouwde Kramfj^ftiet intomen en dat was enkele malen aanleiding tot opwindende momentenSttüy'. die over het algemeen niet veel aan het werk werd gezet, moest eenmaal redden bij een kogel van Kramer en even later lanceerde Brokamp zo listig een vrij schop, waarbij Kramer als uit het niet plotseling voor Stuy opdook, dat Blankenburg nog maar net op de doellijn kon redden. Ajax werd onrustig, waaraan een vrije schop van Bonfrère, die via de handen van Stuy tegen de paal belandde, nog een extra dimensie gaf. Er veranderde echter lets toen na een half uur Krol een listig door Keizer genomen vrlie schop met een droog schot verzilverde (1—0). In de tweede helft zakte MVV wat weg. De moed die de Limburgers hadden gedemonstreerd, was verdwenen en hiervan werd gretig gebruik ge maakt door Ajax. Acht minuten na de hervatting zette Ger Mühren een strafschop tegen Braam, die erg harhandig te werk ging tegen zijn oude club (liefst vijf zware overtredingen) om in het tweede doelpunt en twee minuten later strafte Steffenha- gen paniek in de Maastrichtse achterhoede af met een derde treffer, Ajax was van dat moment af heer en meester. Ar nold Mühren zorgde nog voor 40 en twee minuten yqor het einde slaagde Kerstges erin de nog steeds onzekere Stuy te passeren. Zowel Krol als Nieuwendijk kregen de gele kaart. Scoreverloop: 30. Krol 1—0; 53. Ger Mllhren 2—0 (strafschop); 55. Stejienhagen 30; 80. Arnold Mühren 40; 88. Kerstges 4—1. Scheidsrechter Wellinga. Toeschouwers: 10.000. .Ajax: Stuy. Suurbier, Van Dord, Blankenburg, Krol, Haan, Arnold Mühren, Gr. Mühren, Stef- fenhagen. Mulder (Rep), Keizer. MVV: Koerver, Braam, Lacroix, Pleumeeckers. Nieuwendfjk, R>t7 Dijkstra, Kerstges, Kramer, Bonfrère, Brokamp. competitiewedstrijd in actie ge weest na zijn meniscusblessure die hij ln de eerste kwallflca- tieontmoeting tegen Engeland had opgelopen. Hij speelde in de eerste helft weer mee met zijn club Gornik Zabrze tegen Ruch Chorzov, dat met 30 won. Lubanski, die 87 keer voor het nationale team uitkwam, zal voor Polen een on misbare kracht zijn ln het eind- toernooi om het wereldkam pioenschap met pouletegenstan ders Argentinië, Italië en Haïti. GUATEMALA Uruguay, tegen stander van Nederland in West- Duitsland, heeft opnieuw in een oefenwedstrijd een zwak resul taat behaald. In Guatemala-stad werd het tegen de eerste diviscie club El Municipal een gelijk spel: 1—I. Na een ruststand van 00 doelpuntte Uruguay voor het eerst op zijn Zuidame- rikaanse toernee. Daarna moest het echter nog de verrassende gelijkmaker toestaan. Toen MVV het moedige optreden i.?l varen, sloeg Ajax toe. Dit is het derde doelpunt, gemaakt door Steffenhagen geheel rechts). Daaraan konden doelman Koerver noch Kerstges iets doen. Links ziet Lacro ix het tot zijn schrik gebeuren. I a11" LONDEN De Nederlandse jeugdkampioene Jeaner.e van Ravenstijn is zaterdag in de Emp re pool van het Londense Wembley als vierde geëindigd ROTTERDAM Rinus Israel speelde tegen Roda JC zijn eer ste gehele wedstrijd. Een beoor deling is nauwelijks mogelijk. Wat hij te doen kreeg, deed hij zeker en foutloos maar Roda was een te zwakke opponent om vorm en conditie van Israel on der de loep te kunnen nemen. Trainer Coerver over Israel: „Ri nus is geheel fit. Sind$ veertien dagen zit er geen vocht meer in zijn krrie". Israel vergrootte de problemen voor Coerver. Hij had Wim Jansen rust gegeven in verband met de UEFA-Cup- wedstrijd van woensdag. Bos kamp speelde in zijn plaats. Coerver: „Boskamp beeft weer de vorm van het begin van de competitie". Toch zal hij woens dag moeten wijken voor Jansen. En wie staat tegen VFB Stutt gart als laatste man1 Coerver: „Ik zal de verdiensten van Van Daele gedurende de gehele competitie moeten afwe gen tegen het terugkomen van Israel. Ik weet het nog niet". Israel: „Als Coerver t'jdig tevo ren zegt wat hij wil doen, zijn er geen problemen. Maar hij zegt het niet en dan weet nie mand waaraan hij zich heeft te houden". Coerver: ,,Ik geef ze prikkels. Nu eens Ressel op de bank, Van Daele een keer, Jan sen, Boskamp. Ze welen dat ze voor een plaats moeten vechten. Iedereen is fit, behalve Schoen maker". Schoenmaker: „Ik heb met aan zetten enige last van mijn on derbuik maar als ik was opge steld, zou lk tegen Roda zeker hebben gespeeld. Dat is achter af praten van Coerver. Ik had kunnen spelen". Wiel Coerver heeft eensklaps te veel nagenoeg gelijkwaardige spelers. Hij zou de kool en de geit kunnen sparen door Israel woensdag a's laatste man op te stellen en Van Daele in de spits. Maar dat is een oplossing die het team geweld aandoet. Overigens heeft Coerver met Ramljak, Kristensen en Schnei der zaterdag Stuttgart bekeken, ver: „Stuttgart heeft in de com petitie niets te verliezen, deed er niet veel aan en probeerde alleen het verlies tegen MÖn- chengladbach, waarvan al eens met grote cijfers was verloren in deze competitie, zo klein mo gelijk te houden. Stuttgart spaarde zich voor woensdag". we maakten ontstellend vee! fouten. Verkeerd af spelen, waardoor vier doelpunten ontstonden, er werd totaal niet ge dekt. Maar toch, het is geen schande te verlie zen van een Europese topclub en ik hoop dat mijn ploeg heeft geleerd hoe voetbal gespeeld moet worden". Wellicht dat Roda inder daad iets heeft geleerd want de mannen stonden menigmaal toe te kijken hoe Feyenoord een aan val opbouwde, bezagen bijna ademloos de tech nische show die Van Ha- negem opvoerde en ver wonderden zich over de wijze waarop Kristensen zich tussen drie man uitwriemelde en daama op zijn gemak nog eens een of twee spelers dol draaide. Was dat minder gebeurd en had Resstl zijn drang naar doelpun ten kunnen intomen, dan zou de score nog hoger zijn geworden. Met het voornemen om De Limburgers werkten Wim van Hanegem had het mooiste voor het laatst bewaard. Het loyaal mee aan de klan- schot waarmee Theo de Jong de stand op 7—0 had gebracht, was al tenbinding voor Feyen- van uitzonderlijke (harde) kwaliteit maar Willem deed het nog oord. Voor hetzelfde geld fraaier. Met een formidabele vrije trap hij had onlangs Pim had Roda JC zich voor Doesburg (Sparta) ook al gepasseerd op dezeljde wijze liet hij eigen doel kunnen ingra- zijn ex-clubgenoot Bram Geilman (foto) vertwijfeld opspringen en ven maar daaraan had- weer omlaag duiken. Het effect aan het schot was zo geniepig dat den de Limburgers geen er geen houden aan was. behoefte. Ze waren naar Rotterdam gekomen om te verliezen. Waarom dan niet „gewoon" spe len? Het enorme kwali teitsverschil tussen beide ploegen kwam daardoor wel tot uitdrukking: acht doelpunten. Trainer Pliska gaf het volmondig toe: „We wil den zo lang mogelijk 0 0 vasthouden. Maar ROTTERDAM - Dat was voor trainer Wiel Coerver en zijn ploeg een probleem pje minder. Toen Charles Corver het schutters festijn in de Kuip affloot, had Feyenoord eenzelfde doelsaldo bereikt als Ajax, dat een punt achter bleef ln de competities tand maar het verschil in doelpunten zag inge lopen. Daarvan werd Roda JC de dupe. op zijn favoriete plaats. I rechts van het doel, in gekopt. Na de rust vervangin gen. Scheidsrechter Ver voort had zijn been ver draaid en een spiertje in de kult geblesseerd. Charles Corver ijlde van de tribune af en hees zich in het pak van Ver voort („We hebben het zelfde figuur maar zijn rechterschoen zat wat te krap en nu heb ik pijn in mijn teen", aldus. Corver na afloop), Schneider kwam op de plaats van Rijsbergen („last van blessure aan linkervoet en geen risico nemen voor woensdag tegen Stuttgart"), Witjes verscheen bij Roda voor Broeks. Binnen drie minuten had Feyenoord er 7—0 van gemaakt door Van Hane gem die hoger kopte dan Geilman kon grijpen en een enorm schot van De Jong na een vlekkeloze combinatie met Kristen sen en Van Hanegem. „Willem" had het mooi ste voor het laatst be waard: een vrije trap. op precies dezelfde plaats als enige tijd ge leden tegen Sparta. Roda JC speelde mak als lammetjes. En toen er Weer draaide de bal met eens een keer fors werd opgetreden ex-Feyen- verschrikkelijk effect oorder Van Leeuwen pakte Boskamp te fors aan over en langs de doel- (foto) was niet iedereen het erover eens of dat 'nan: een beauty. binnen de lijnen gebeurde. Vervoort stond er rechtsvlakbij en oordeelde van wei. LllSteloOS 00 zo lang mogelijk vast te houden, liep het na negen minuten al mis. Kristessen zond de bal door het midden en daar stond helemaal nie mand zodat De Jong kon doelpunten. Vijf minuten later deed Van Hanegem hetzelfde en Ressel kreeg een vrije kans. Ausputzer Pfeiffer ver leende vrije doortocht. Uitleven Dank zij de opvatting van Roda om mee te werken aan een voor het publiek aangenaam schouwspel ging de ploeg wel grandioos de vernieling ln. Technisch en taktisch was Feyen oord zoveel klassen be ter dat er naar hartelust getikt werd. Altijd was een Feyenoor- der iets sneller, op kin derlijke eenvoudige wij ze werd de Limburgers de bal ontnofnen; kort om, Feyenoord kon zich geheel en al uitleven. Met de rust stond het al 50. Toen ex-Feyenoor- der Van Leeuwen te hardhandig Boskamp aanpakte overigens een van de zeer schaar se keren dat Roda zich verstoutte tot enige hardheid gaf Vervoort een strafschop. Bram Geilman, vorig seizoen Feyenoords reserve-doel man, stopte de straf schop wel maar liet de bal los en Ressel kon alsnog scoren. Een „de monstratie wervelwind" van Kristensen werd be sloten met ®sn treffer en een voorzet van De Jong werd door Van Hanegem Het was genoeg. De show ging door maar Roda mocht ook even in de aanval. De ploeg was echter toen al totaal ge demoraliseerd. Zelfs Dick Advocaat, altijd een ..driftkikkertje", liep er lusteloos bij. Coerver probeerde nog Van Dae le als spits (De Jong er uit) maar dat liep niet best omdat Wn Daele zich niet in het betere „tikwerk" kon mengen. Zodat het 8—0 bleef, Ajax met 41 won en de doelcijfers geen verschil voort had in het prille begin Advocaat opge schreven „omdat hij door woord en gebaar kenbaar maakte het niet eens te zijn met de lei ding". HERMAN VAN BER- GEM TORA keuki r»«pi» Scheidsrechter De Bruin is onvermurwbaar: strafsohop is strafschop. Dusbaba, die later met schouderblessure moest uitvallen en Wijngaarde laten opperduidelijk protesten horen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 18