SUTVELD LIET VRIEND TE VER GAAN Kans op titel voor nu wel verkeken Steylen: „Bert volgende keer beter opletten Rebel Jansen wel toeschouwer TAMME WEDSTRIJD TEGEN RVC Roodenburg: weer vol moed Hillegom: sterk spel mi Hollanders naar Marathon in Boston LEIDEN Aad Steylen gaat met elf Nederlandse lopers de volgende week deelnemen aan de befaamde marathon van Boston (Amerika). Deze unieke kans kreeg dit gezelschap (met Luiwaard, Strik en ex-Hagenaar Masselink). na overle met orga nisaties in West-Duitsland en Zwitserland. Er zal een char ter-toestel ingezet worden. Bondscoach Aad Steylen, die zelf ook actief wordt: „Ik heb haast overal in de werdl gelo pen. Maar in Boston nog niet. Dat heb ik altijd betreurd. De marathon van Boston is name lijk iets unieks. Er komen ruim 1600 atleten aan de start". De start van de Zilveren Molenloop op het terrein van de Groenoordhal. De 400 deelnemers gaan op LEIDEN Bondscoach Aad Steylen sprak uiteindelijk een woord van berusting. „Bert, je weet een volgen de keer tenminste, dat je het gaatje niet te groot moet laten worden". De grote favoriet Sijtveld bleef sip kijken. De verbijs terende nederlaag, die hij in de door onze bladen ge sponsorde Zilveren Molen loop leed, zat hem dwars. Eindhovenaar Cor Vriend had met de Duitser Kaul na vijf kilometer reeds af stand genomen van het in drukwekkende peloton van 400 atleten, de grootste wegwedstrijd van Neder land. Géén paniek, moet Sijtveld ge dacht hebben, toen Vriend zijn opmars inzette. Straks komt de klap wel. Dan sla ik mijn slag. Maar zie wat er gebeurde. Kaul ging volgens Sijtvelds theorie na de 12 kilometer de lappen mand in, maar Vriend tot ver bijstering van alle insiders niet. Zijn greep naar de macht via de idyllische landweggetjes rondom Leiden, waarop het te drukke autoverkeer levensge vaarlijk was, was overtuigend en ongenadig Een laatste haast wanhopige tempoverhogtng bracht de veel te laat ontwaakte Sijtveld in de buurt van de Groenoordhal (start en finish- plaats) „in het zicht" van de koploper. Maar verder dan dat kwam de favoriet niet. Net op tijd kwam de finishvlag voor Cor Vriend in beeld en met zijn triomf in deze openingswed strijd van het wegseizoen beves tigde hij de indruk zich dit sei zoen als een coming-man te pre senteren. Er zat slechts een be zwaar aan zijn succes. „Ik had voor de Molenloop ingeschreven in de hoop Geert Jansen te ont moeten. Aan hem wilde ik me eens een keer optrekken. Dan weet ik hoever ik ben en wat Ik kan. Dat moet dan maar een volgende keer gebeuren. Geert Jansen, de imponerende lange-afstandsvedette van Ne derland, was in Lelden een veelbesproken „afwezige. Hij was er wel, hij deed niet mee. Dit vreemde gedrag van de Amsterdammer, die winnaar van 1973 werd met een tijd van 1.01.07 uur, goed voor 'n nieuw Nederlands record, had als oor zaak: geld. Hij kon in Halste ren, waar zijn aanwezigheid een dag later gewenst was, een fik se onkostenvergoeding krijgen en in Leiden niet.. Gemakshalve vergat Jansen het argument van de concurrentie. In Halste ren startte geen crack met naam, in Leiden wel. ,,Je kan erover denken hoe je wil, zegt Geert de Rebel, „maar voor mij is een onkos tenvergoeding belangrijk. Ik moet een middag in de week van mijn baas vrijnemen om te trainen en ik moet verder kos ten maken om naar de duinen te rijden. Dat moet gehonoreerd worden. Voor de duidelijkheid: het gaat niet om honderden gul dens. Ik vroeg van Leiden HILLEGOM - De sterke en stugge verdediging van Hille gom blijkt voor vele ploegen uit de vierde klasse A een onoverkomelijke hindernis te zijn. Wist de Hillegom-defen- sie vorige weerk UDO van een zege af te houden, zon dagmiddag moest ook Van Nispen het onderspit delven tegen de professioneel (lees: keihard) spelende achterllnle van hun mede-Bollcnstre- kers. Hillegom putte moed uit deze meevaller en toen de Zilker- defensie wat te ver was op gerukt was het Rini v.d. Schrier, die een unieke kans niet onbenut liet: 1—0. slechts vijf tienen." Theo Ver- plancke, voorzitter van het wed strijdcomité en vice-preases van De Bataven, bracht er een prin cipebesluit tegenin. „Als bestuur zijn we tegen het betalen van atleten. Dan zou het hek van de dam zijn. No afgezien van het feit of we het zouden willen, het kan ook niet. Er is geen geld. ,,De Bataven deed wel iets in de geest van een tegemoetkoming. De winnaar kreeg als prijs een tefmachine met een waarde van 200 gulden alsmede een waarde bon. Verplancke: „Dat moet toch 'n attractief alternatief zijn". Bondscoach Steylen, die sinds kort op kwade voet leeft mte Geert Jansen, had er een uitge sproken mening over: „Slap van Geert. Als je om zulke klei nigheden de openingsklassieker van het wegseizoen laat lopen, redeneer je vanuit winstbejag en verlies je de sportiviteit uit het oog. In Leiden had je tegen stand van betekenis, in Halste ren moet je maar afwachten. De vergissing van Van Sijtveld (AV23) had niet alleen voor Vriend van PSV een plezierig gevolg, ook veteraan" Van Kasteren (Metro) kon door het langzame aanvangstempo rede lijk bijblijven. Daardoor kwam hij in een goede tijd (1.04.55.6) binnen, net achter de verrassen de Belg Leleu, die met 1.04.55.6 de derde plaats opeiste. De rest van de uitslag was: 5. Van Woaning (De Spartaan) 1.05.06.0, 6. Dick de Bruin (AVR) 1,05.30.0. 7. De Ruiter (AV'34) 1.05.33.0, 8. Brands (K en K) 1.06.15.4, 9. Van Alphen (AAC) 1.06.26.0, 10. Mentinck (Daventria) 1.06.38.0. HANS DE BRUYN LEIDEN Waarom UVS nu precies zijn kansen op het kampioenschap zon der slag of stoot opgaf is vooralsnog onduidelijk. Misschien was de weten schap, dat men nu reeds als hoofdklas ser het veld mocht betreden er debet aan. Wellicht moet men de oorzaak zoeken in het ontbreken van aanvoer der en grote animator Jan Leget (ge schorst voor drie wedstrijden). In ie der geval niet - zoals Karei Jansen van RVC na de wedstrijd wél verklaarde - door het sterke aanvallende spel van RVC. Weliswaar hadden de Rijswij- kers de overwinning volko men verdiend, maar een ant woord op de eerder gestelde vraag is het niet. Nee, het lag beslist aan UVS zelf. Hoe het kwam wist ook trainer Van Schooten niet. „Er lukte vandaag, in tegenstelling tot verleden week tegen Unitas, helemaal niets. We hebben het heus geprobeerd, want we wisten (en hoorden in de rust) dat Hermes het tegen Roodenburg heel moeilijk zou krijgen. Maar ja, er zijn van die dagen dat soms alles misloopt. Nu was dat ook zo, alleen is het wel jammer, want het kost je je kans op de titel. En die hadden we best in ons zak willen ste ken". UVS heeft een sterk tweede deel van de competi tie achter de rug, maar faal de op het beslissende ogen blik. RVC, door do zege van 2—0 gesterkt, kan zich op maken voor de laatste twee, uiterst belangrijke, wedstrij den. De Rijswijkers staan momenteel op 19 punten en ontmoeten dit weekeinde nog CVV en Unitas. Vooral de in haalwedstrijd tegen CVV is van het grootste belang. Wint de equipe van Karei Jansen, dan kan men zich tweede paasdag misschien toch nog hoofdk'asser noe men. 22 punten moeten vol doende zijn. Tegen UVS kwam RVC in ie der geval geladen het veld in, om de laatste kans,, als het effe kon, te grijpen. UVS heeft daar welwillend aan meegewerkt. Het blauw wit- te-team was geen schijn van de ploeg die Unitas zo gede cideerd terugwees. Mat, traag voetballend zag men in de eerste helft totaal geen kans om de risicoloos spelen de verdediging van RVC het ook maar één keer moeilijk te maken. Op de vleugels werden Verver en Hendrikse steeds geconfronteerd met hard, maar goed ingrijpende backs als Kloor en Kop, ter wijl Van Velsen niet een maal langs Koos van Dulle- men kon komen. Passeerde een UVS-pass de defensie wel, dan stond men meestal buitenspel. Op het midden veld ging de strijd gelijk op. Aan de ene kant werkte Dé- sar hard, bij RVC speelde vooral Van der Werf een sterke partij. Maar ook de Rijswijker-aanval kon weinig goeds uitrichten. Wel ging Van der Toorn eenmaal goed door (zijn schut ging net naast), maar bij die ene kans bleef het. UVS had nau welijks mogelijkheden ge kend. Het spelpeil werd in de tweede helft niet opgetrokken. Men bleef verward spelen, slechte passes afleveren en ongecon troleerd aanvallen. Na een kwartier kwam er dan toch iets meer lijn in, al werd nu het middenveld meestal overgeslagen. Zowel RVC als UVS voorzagen meestal via de lange trap hun voorhoe des van werk en als kijk spel behaalde deze wedstrijd dan ook geen hoog cijfer. Na 25 minuten kreeg RVC dan toch waar men voor geko men was en waar men zich zo voor had ingezet. Waar men ook recht op had, want bij UVS lukte er dan wel niets; erg hard ervoor lopen deed men ook niet. Een vrije trap van Simonis werd door iedereen gemist, behalve door de aanstormende Blei- Jie. Hij kopte hard en laag in, 0—1. Voor UVS het sein om er dan toch nog een schepje bovenop te doen. Hendrikse maakte zich ein delijk eens los van zijn be wakers, maar zijn schot was niet zuiver genoeg Désar nam even later de bal met zijn hand mee, doch ook die poging leverde niets op. Het waren slechts twee kansen, tegenover zeker een stuk of tien voor RVC. Dat kon ech ter ook niet profiteren, voor namelijk omdat men het niet meer op kon orengen. Ie mand die dat nog wel kon was de tot nu toe onopval lend acterende Raboen. Hij profiteerde, vijf minuten voor tijd van slecht wegwer ken van de UVS-defensie. Zijn schuiver betekende defi nitief het einde van de kam pioensaspiraties der Leide- naars en tevens hernieuwde hoop in de Rijswijkse harten. Hun spel was met best. Hun ..instelling daarentegen uiter mate goed. Daar kan je het mee redden. AD VAN KAAM SCHIEDAM Grote vreugde heerste er na afloop vnn Hermes DVS—Roodenburg in de kleedkamer van de Leldenurcn. De druk om te winnen was, zoals Sam en Os het uitdrukte, zo goed als weggevallen en dat stelde Roodenburg ln staat frank en vrij een uiterst boeiende en fraaie voetbalvertoning aan het publiek voor te schotelen. Kon men het Schiedamse pu bliek laten zien, dat Hermes het predikaat kampioenschap nummer één bij toeval opgeplakt heeft gekregen en dat men zelf ondanks alles voetbal kan spelen, dat de hoofdklasse meer dan waardig is. Een hoofdklasse, die slechts nog in theorie bereikbaar is. Zo eenvoudig heeft Roodenburg Hermes in een mineurstemming kunnen brengen en zo hardhundlg hielden de Leidenaren de bloemen ver weg van de Schiedam se kleedkamer Te laat in deze competitie hervond Roodenburg het zelfvertrou wen en de vorm, waarmee men vorig jaar kampioen was ge worden. Wist men door dat herkregen zelfvertrouwen alle herinneringen aan eerder slemielig verloren wedstrijden uit te wissen. Gehandicapt als men was door het niet meespelen van Verkuylen en Pleyter overklaste men Hermes op alle fronten. Hermes, dat slechts in de tweede helft met enkele hoge voorzetten gevaar kon stichten en dat door een ongeluk kig mument vim Maarten van Kooperen de Leidenaren bMna nog van de verdiende zege afhield. Reeds na tren minuten spelen had Roodenburg een 20 voor sprong op het scorebord kunnen toveren. Het werd een 10 voordelige stand, omdat George Pinas in de achtste minuut op luttele meters van het doel de bal niet in het lege doel kon deponeren. Een mogelijkheid, die hij kreeg aangeboden, toen keeper Spermon van Hermes DVS een venijnig schot, van Hennie de Klerk niet onder controle kon krijgen. Sam den Os deed het een minuut later beter, toen hij ln een identieke situatie niet faalde. Dit keer was een schot van Cees Montage een te grote moeilijkheidsfactor voor doelman Spermon. Het was de beloning voor het spel van de Leidena ren, dat vriend en vijand imponeerde. De bekende Leidse „harmonika" was gesmeerd en ging in en uit elkaar, zoals in geen enkele wedstrijd dit seizoen. Als her horen voetbalde Roodenburg. Goed uitverdedigen, snelle cor ners, goed plaatsen. Alles was goed verzorgd; slechts twee dissonanten konden het spel van Roodenburg doorkruisen. Te gemakkelijk balverlies in de eerste helft en het optreden van George Pinas op de rechtervleugel. Smits: „Pinas wil nog te eenvoudig voetballen".Daar raakte hij de kern van de zaak. Het eenvoudige spel van Pinas te veel gebaseerd op zijn snelheid verstoorde de combinaties van zijn medespelers, verschafte geen ruimte voor dieptepasses en boodHermes ruimte om aan te vallen op de rechtervleugel. Veel ruimte betekende het overigens niet voor de Schiedammers, want voor gevaarlijke situaties voor het doel van de vlekkeloos op- tredenJe Peter Boom wist de statisch spelende formatie van trainer Nebbelmg niet te zorgen. Die gevaarlijke situaties dienden zich na rust wel aan, toen Hermes zijn heil zocht in hoge ballen voor het Leidse doel. Peter Boom maakte een schot van Van de Voort onschadelijk en een schot van Vorstenbos ketste af op de lat. Met een numerieke minderheid Bakkers werd wegens na trappen verwijderd bleef Hermes doelloos zoeken naar ope ningen, die er niet waren. Een ongelukkig moment vun Maar ten van Kooperen hij treuzelde to lang met uitverdedigen moest er aan te pas komen om Hernia Ijij de 40o minuut langszij te brengen. Van d«,'i)urch was <Je grote profiteur. Roodenbutattipiidti karakter, tufjn men zich ip, d^ lange plotfase schc£j9M£nDe Munnik Ji?t acht Ajiqplen langer door- spelen niet vaD de wijs lict.brengen en met snel en open spel zii h de kansen^ op de overwinning verschafte. Cees Mon- tagne zorgde h ofessuretijd vopr de vcniiondo. overwinning. Met de bal op het middenveld aaA hij vrierjd vijand langs zich voorbij ^nellen om de bui lispel val opjfn zetten of te ontlopen, Vaq,,de ontstane vrijlu:^ maakte .'bij.„slechts korte tijd gebruiljf,,\vppj, van verre passeerde hij <Jpp|jnan Spermon. PIET VAN DAM

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13