BETAALD VOETBAL NA LANG PRATEN FIAT AAN VERGOEDINGSREGELING RAPPORT UEFA BLUNDER VAN DER LECK PRAATTE ZIJN MOND VOORBIJ Pariteit KWAM WEER NIET AAN BOD Voetballer wordt „vrij man" na afloop contract Lottogeld Bierflesjes Salaris art Rijn zette bijna het hele normensysteem opzij. Zeist Toen in het rapport-Stheeman was geconcludeerd dat het vigerende transfersysteem in het betaald voetbal in strijd was met het arbeidsrecht zet te de Maastrichtse advocaat mr. Tax Tripels zich aan het componeren van een alternatief vergoedingssysteem waarbij de overgang van een speler naar een andere vereniging zou wor den geregeld. Er kwam een construc tie waarbij vergoeding en arbeidsrela tie werden ontkoppeld. Na beëindiging van zijn contract zou een speler zon der meer bij een andere voetbalorga nisatie in dienst kunnen treden, met dien verstande dat de clubs het eens moesten worden over de vergoeding (vroeger transfer). Het was dus niet meer zo dat de clubs bepaalden of een speler zou worden „overgedaan". Tri pels: "Sterk gezegd kon je van afschaf fen van een soort slavernij spreken". Indien de clubs het over de prijs van vraag en aanbod niet eens konden worden, zou een college van bindend adviseurs een bindende, uitspraak doen die overigens altijd nog aan de burgerlijke rechter voorgelegd zou kunnen worden indien een of beide partijen van mening zouden zijn dat ,,er twijfel is aan billijkheid en rede lijkheid". Dat college zou evenwel vol gens normen te werk moeten gaan. Een eerste met het uitgewerkte voorstel niet ge heel de goedkeuring van de vertegen woordigers van het betaald voetbal verwerven. Een normencommissie-2 kwam in actie en zaterdag werd in een zeer langdurige vergadering in het KNVB-Sportcentrum in Zeist het ad vies van die commissie aanvaard, na dat het reeds in zes regionae vergade ringen van de FBO (Federatie Betaald Voetbalorganisaties) uitputtend was behandeld en eventueel „aangepast" aan wensen. Maar zelfs na die uitput tende regionale vergaderingen moesten er nog wijzigingen worden aange bracht. Per 1 mei Is het oude transfersysteem definitief verleden tijd en zijn de spelers derhalve „vrij" in het sluiten van contracten, die arbeidsovereenkomsten zijn, vanzelfsprekend als het contract is afgelopen en voor 1 mei geen nieuw is aangeboden en aanvaard. Overigens is deze datum voor dit jaar gesteld op 15 mei omdat de termijn tot 1 mei te kort was naar de mening van de afge vaardigden. Er zullen dus ook geen trans- ferlijsten meer verschijnen, hoewel vanuit de vergadering de wens naar voren kwam op de hoogte te kunnen komen via de WCS, werd geopperd welke spelers contractvrij zijn en van werknemer willen ver anderen. Het betekent ook dat spelers het gehele jaar benaderd kun nen worden. Ze kunnen ook het gehele jaar een arbeidscon tract met een nieuwe club aan gaan maar in de periode van de eerste vrijdag van maart tot het eind van de competitie en gedurende de bekerstrijd zijn zij niet speelgerechtigd. Alles echter met de bepaling dat de clubs het eens moeten worden over de vergoeding. Gebeurt dat niet, dan komt het college van bindend adviseurs, in actie, die de normen, opge steld door de normencommis sie-2 onder voorzietterschap van Deé Stoop (FC Amster dam), hanteert. Vergoeding Die normen zijn verdeeld in 4 categorieën: 16-21 jr., 22-26 jr., 27-29 jaar en 30-32 jaar en gëent op de verdiende salaris sen, waaraan een vermenigvul digingsfactor is gekoppeld. Als voorbeeld: een speler van 23 jaar, die 20.000 gulden ver dient, „valt" in de vermenivul- digings factor 8,5 en zal derhal ve als vergoeding moeten „op brengen" 8,5 x 20.000 is f 170.000. Die vermenigvuldigingsfactor is het hoogst bij de jongste spelers (16-21 jaar) met het laagste salaris en gaat omlaag naar gelang hogere leeftijd en hoger salaris. Voorbeeld: 29 jaar, 40.000 gulden salaris, fac tor 4,5. Het was dan ook de de bedoeling het betaald voetbal een reële basis tot voortbe staan te garanderen, waarbij de economische situatie terde ge in acht moest worden geno- Er werd voorts bepaald dat spelers boven 32 jaar vergoe- dingsvrij zijn en indien zij geen contract meer krijgen oi zelf niet aanvaarden, met on middellijke ingang amateur kunnen worden. Extra 25 procent Omdat de commissie van me ning is dat de eerste divisie clubs een gunstiger economi sche positie innemen - wat van diverse zijden werd bestreder en waarbij werd gewezen op de vaak niet rooskleurige toe standen in de eredivisie - is bepaald dat overgang van een eerste divisiespeler naar een eredivisieclub een extra-ver goeding vergt van vijfentwintig procent. De bepaling dat salarissen bo ven boven vijfenzeventig mille vrij zouden worden gelaten, ontmoette veel weerstand. Dit was gedaan „omdat er toch maar zo weinig zijn met zulk een salaris". Van Zandvliet (Feyenoord) diende een amen dement in waarbij werd voor gesteld dat voor salarissen bo ven 75 mille de vermenigvuldi gingsfactor maximaal tien zai zdjn. Hij wilde de 25% extra voor eerste divisiespelers laten vervallen „omdat er weer een stuk blokkade in zit". Var Rijn (Sparta) ging nog verder en wilde de gehele nuancering kwijt en de vergoedingsfactor voor alles op tien stellen. Hier op riep voorzitter mr. Hogewo- ning met bijna dreigende stem Ben van Gelder: verlossend woord. dat het bestuur de vergadering sterk ontraadde dat amende ment aan te nemen. Het zou Inderdaad het werk van de normencommissie vrijwel te niet hebben gedaan. Het amendement-Van Rijn werd afgestemd; het amende ment-Van Zandvliet inzake de 25% eveneens waarbij uiter aard bijna alle eerste divisie clubs tegen waren en vrijwel alle eredivisieclubs voor; het amendement waarbij boven 75 mille de factor 10 werd aan vaard. Eindelijk kon men het gehele „advies inzake de regeling van vergoedingen tussen clubs bij het overgaan van spelers" ter «temming worden gebracht. Alleen Ajax, Go Ahead Eagles, FC Groningen, NAC en Sparta waren tegen, zodat het was aanvaard Tijdbom Maar toen kwam het regle ment betaald voetbal nog eens uitgebreid ter sprake waarbij, alles vanouds, juridische steek spelen ontstonden en vooral de zinsnede „een contractspeler wordt pas speelgerechtigd wanneer de vergoeding is be taald" lange discussie uitlokte. Het werd gekenschetst als een tijdbom onder het nieuwe sy steem. Tenslotte sprak Van Gelder (PSV) het verlossende woord. Van Gelder: „Als eer club niet betaalt of niet kan betalen, moeten maatregelen genomen kunnen worden." Hij stelde voor: 1. er moet binnen vier dagen worden betaald, 2. 7.o niet dan zal het bestuur sancties toepassen. Van Gelder wenste zelfs uitsluiting voor competitiewedstrijden maar dat ging Hogewoning te ver „Je kunt dat niet zo maar even stellen zonder terdege de gevolgen te hebben overwo gen". Hiij zegde wel toe dat het bestuur inderdaad sancties zal toepassen en daarvan ver antwoording zal afleggen. HERMAN VAN BERGEM Van der Leek: gepraat buiten commissie om. ZEIST - De heer Ligthart (AZ'67) uitte veel kritiek op de publikaties rondom de functie van bondscoach. Ligthart: "Er zijn namen genoemd en er is onrust gezaaid." Waarop bestuurslid Henk Zon deze onthullende verklaring af legde: "We betreuren deze voorbarige publikaties. Van der Leek (secretaris-generaal Ver. van Oefenmeesters) heeft buiten de desbetreffende com missie om gesproken met Kessler, Brand en Teunissen inzake het coachschap. We zul len uiteraard met v.d. Leek praten en maatregelen ne men". In (zeer voortijdige) publika ties werden Kess- ler(PEC/Zwolle), Brand(AZ'67) en Teunissen (FC Den Haag) bondsfuncties toegedacht. Kennelijk niet ge heel ten onrechte, blijkens de kille reactie van Zon op de los lippigheid van v.d. Leek. ZEIST Wanneer de Ltto wordt ingevoerd zal de minis ter van CRM de KNVB als een „koepel" beschouwen maar hij wil zelf bepal nover de toe kenning van gelden aan zowel h et betaald als het amateur voetbal, zo kon mr. Hogewo ning de afgevaardigden van het betaald voetbal zaterdag berichten. ZEIST In de najaarsverga dering zal de sectie amateur voetbal de zelfstandigheid van het betaald voetbal ter sprake brengen. Mr. Hogewoning kon zaterdag al mededelen dat hem blijkens gesprekken met de amateurlciders is gebleken dat men akkoord is met pari teit van het betaald en het amateurvoetbal In het bonds- bestuur. ZEIST Ben van Gelder (PSV) kwam op de vergade ring betaald voetbal terug op het werpen vanbierflessenin e ring betaald voetbal terug op het werpen van bierflessen in stadion Feyenoord tijdens de bekerwedstrijd PSV—Ajax. Van Gelder: „Tientallen men sen zijn gewond geraakt Ik kan u desgewenst verklaringen overleggen. We hebben beslo ten dat het verboden is bier in '''""■fles of blik te verkopen. Maar uu"""u doet fifttts aan." Mr. Ho- 1gewoning bi-atht te ÜCTdé dat 1,1 het bieri ih' plastic-flesjes be- 'trof en 'd'Bt1 is toegestaan. Hij zegde toe zo spoedig mogelijk op deze, kwestie terug te ko- Overigens: een vol plas- z*rtic-flexie (en daarmee werd narA.aM t'dnof Aa tirooHo rinn 3rio gegooid vanaf de tweede ring naardé eerste) maakt ook een flinke hoofdwond. Voor Herman Choufoer seteoen 1971-1975 voor shirt- reélÖmê verloren. ZEIST De discussies omtrent het advies van de normencom missie, 't reglement bindend advies en de reglementswijzigingen en -aanvullingen vergden zo veel tijd dat mr. Hogewoning, voor zitter betaald voetbal, voorstelde de rest van de agenda dan maar te behandelen op 25 mei, de volgende vergadering betaald voetbal. Fel protest van Herman Choufoer (FC Den Haag) omdat het agendapunt „shirtreclame" daartoe behoorde. Choufoer: „We zijn nu al drie jaar bezig over die shirtreclame. Als we tot 25 mei wachten, kunnen we het voor volgend seizoen wel weer ver geten, indien het erdoor mocht komen. Laten we dan in elk geval een opiniepeiling houden." Hogewoning: „We moeten die belang rijke zaak te uitputtend behandelen en tot een fundamentele dis cussie komen." Hij vroeg om uitstel. Mr. Masman (FC Twente) bracht nog een zeer belangrijk punt naar voren. „In deze kwestie kan het wel of niet toekennen van een rijkssubsidie meespelen. Ik waarschuw daarom niet licht vaardig tot instellen van shirtreclame over te gaan." Zoals be kend is FC Twente niet voor, FC Den Haag wel. Er kwam ver der geen protest meer egen verschuiving van dit agendapunt. Ook het punt „opschortende werking van hoger beroep" (er gaat ten minste één wedstrijddag voorbij voordat een onvoorwaarde lijke schorsing voor een aantal wedstrijden in hoger beroep kan worden behandeld zodat bij „winnen" niet meer te herstellen na deel is ontstaan, wat men door wijziging wil voorkomen) werd naar 25 mei verschoven. Aldus deed de sectie betaald voetbal toch zijn naam weer eer aan als de „praters die altijd moeten uitstellen." Max Tripels: via achterdeur. ZEIST Mr. Max Tripels onthulde zaterdag op de vergadering betaald voetbal in Zeist: „Via een achterdeur hebben we kennis kunnen nemen van het rapport dat door de juridische commissie van de UEFA (Europese Voetbalunie) is opgesteld en op 20 mei zal worden besproken op een vergadering in Edingburgh. Hierin wordt behandeld waarmee wij thans bezig zijn. Het UEFA-rap port wijkt sterk hiervan af. De UEFA wil het contract niet als arbeidsovereenkomst beschouwen. Wij houden ons evenwel aan de regels van de FIFA die duidelijk zeggen dat niet in strijd met de nationale wetgeving mag worden gehandeld en er Is door de commissie-Stheeman vastgesteld dat dit hier wel gebeurde met het transfersysteem. We zitten hiermee trouwens in goed gezel schap van Duitsland en Engeland dat ook handelt zoals wij". Mr. Tripels kenschetste het rapport als een enorme blunder. Mr. Kernkamp voegde daaraan nog toe: „Logisch dat in het rapport het contract niet als arbeidsovereenkomst wordt aangemerkt want het is tot stand gekomen onder voorzitterschap van de heer Wouters van de Belgische Voetbalbond en daar heeft men tot nu toe nog steeds kans gezien een contract niet als arbeidsovereen komst te beschouwen. Spreken voor eigen straatje derhalve." De KNVB zal zijn standpunt in deze uiteenzetten op 20 mei in Edingburgh Het normensysteem, waarvan het college van bindend adviseurs zich zal bedienen indien twee clubs bij de overgang van een speler niet tot overeen stemming kunnen komen omtrent vraag- en bied prijs, geeft de onderhan delende - de clubs natuur lijk ook een houvast. Men weet - ten naastebij, want er kunnen ook andere fac toren meespelen - hoe vér men kan gaan. Het was te voorzien dat de vermenig-; vuldigingsfactor niet te hoog zou komen te liggen om 'waanzinnige' vergoe dingsbedragen uit te ban nen. Dit past geheel in de opzet waarin de speler niet, zoals bij het vroege re transfersysteem, be lemmerd zou kunnen wor den in wijziging van werk gever door het vragen van een exorbitant transferbe drag, hoewel ook daaraan vastzat dat zijn salaris dienovereenkomstig zou moeten zijn. De andere kant van de medaille is echter wel dat kwaliteit-; volle spelers die "onderbe taald" werden, al was het gedwongen door ontoe reikende financiële midde len, voor een voor de kapl-i taalkrachtige club in feite! laag bedrag zullen kunnen overgaan. Daaraan zit dan vast dat clubs, die hun steunpilaren wensen te be houden, bij het opmaken van nieuwe contracten! hiermee rekening zullen, dienen te houden en hoge re salarissen zullen moe ten bieden, die het wisse len van werkgever voor d« nieuwe werkgever mindei aantrekkelijk zullen ma ken. Uitputtend? Natuurlijk hadden de af gevaardigden van het be taald voetbal gelijk dat zij intensief de voorliggen-' I de voorstellen wilden be- handelen. Wat zij immers Winn zaterdag aannamen, is de finitief. Blijft dan de vraag of de uitputtende besprekingen op zes regio- nale vergaderingen van de Ey FBO (werkgevers) toch Iv niet uitputtend genoeg, zijn geweest. FBO bete-1 kent immers voor het overgrote deel dezelfde af gevaardigden als zaterdag in Zeist aanwezig waren. Door wederom uitputtend behandelen kon, ook we derom, de agenda niet zo danig verwerkt worden I dat alles aan de orde kon 'D komen. En het betaald H voetbal heeft al de naam opgebouwd dat er altijd wel iets verschoven moet worden. Maar als van Ri jn (Sparta) ook met een voorstel komt om het ge hele normenstelsel omvei te gooien Normaal Wat tot nu toe in het transfersysteem een "be loning" was, wordt nor maal. Een oudere speler, boven 32 jaar, die geen contract meer krijgt of niet meer aanvaard, kan zijn hobby blijven beoefe nen door meteen als ama teur te gaan spelen. Ook aantrekkelijk voor ama teurclubs die van dergelij ke krachten met succes nog gebruik kunnen ma ken.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 12