ij Pim en W i m stoeien met Dakota5 maar zonder verhaal UNICEF-GALA MET KNIPKUNST EN VLIEGWERK OP TV Eenheid Rome - orthodoxie kwestie van zeven stappen KORTE METTEN IVRIJDAG 5 APRIL 1974 LEIDSE COORANT Tot na de middeleeuwen zijn de katholieke en de orthodoxe kerken nooit volledig van el kaar gescheiden. Aldus de be kende franse theoloog prof. dr. L. Boyer uit Parijs tijdens het theologengesprek, dat tot en met vandaag in Wenen is ge houden. Aan dit gesprek werd deelge nomen door dertig katholieke en orthodoxe deskundigen op uitnodiging van de Weense stichting 'Pro Oriente' in sa menwerking met het r.k. se- kretariat voor de eenheid te Rome en het orthodoxe cen trum van het oecumenisch pa- triarchat van constantinopel (Istanbul). In zijn inleiding wees prof. Het breed moderamen van de hervormde synode heeft drs. A. J. van Duist benoemd tot voorzitter van de raad voor de zaken van pers en publici teit van de hervormde kerk. De heer Van Duist is directeur van het NUFFIC, de stichting voor internationale samenwer king van de Nederlandse uni versiteiten. Tot nieuwe leden van de raad werden benoemd dr. Anne van der Melden te Meerkerk, hoofd voorlichting en docent publiciteitsleer aan de rijksuniversiteit te Utrecht en C. Timmer, binnenkort hoofd afdeling in- en externe betrekkingen bij de NCRV. In het kader van het Heilig Jaar zullen tussen mei en be gin december in de elf dekena ten van het bisdom Roermond bezinningsweekeinden (tridua) Boyer er op dat ongeveer tot het concilie van Trente (1545) orthodoxen enkatholieken tom der enige moeilijkheid tot. el- kaars sacramenten wfarden toegelaten. Aan deze situatie kwam een einde, toen m«en de voorschriften van het r/oncilie van Trente voor de "be'/cering" van de protestanten ook op de orthodoxen ging toepassen. Dit heeft aan orthodoxe zijde een tegenreaktie opgeroepen. Volgens Boyer kan de eenheid in zeven stappen worden her steld. Allereerst ziou men de wederzijdse vijandschap moe ten opgeven. 0$ de tweede plats zou men eikaars sacra menten en litzirgie volledig moeten erkende. Als derde stap zouden de, kerken officieel worden gehouden in een door de betro'/cken deken aan te wij zen kerk. Elk triduüm wordt door de; bisschop op zondag ge sloten. Op moderatoren en godsdienstleraren is een be roep gedaan om tijdens de godsdienstlessen aan het Heilig Jaar aandacht te besteden. Twee jonge kunstenaars van de Jan van Eyck-academie te M/aastricht zullen een „poster" r/iaken en studenten van het Conservatorium maken een koorwerk, dat door een Lim burgs koor bij de opening van het Heilig Jaar te Rome in de cember zal worden uitgevoerd. Ook het breed moderamen van de Nederlandse hervormde moeten verklaren dat het in oost en west vastgelegd geloof hetzelfde is en dat er slechts enkele verschilpunten zijn. Voorts eouden beiden moeten erkennen dat de geloofsuitspra ken van de zever concilies uit de tijd voor de verdeeldheid, nog altid van kracht zijn. Een vijfde stap zou volgens Bover de verklaring van Rome zijn, dat het dogma van het pri maat en de ofneilbaarheid van de paus gezien moet worden in het licht van de onfeilbaarheid van het tweede Vatikaans con cilie. Als zesde punt ziet de Franse theoloog een katholieke verklaring dat de Mariadog ma's uit 1854 en 1950 niets an ders inhouden dat wat de or thodoxie altijd al heeft geloofd. kerk heeft in een brief aan de ambassadeur van Brazilië in Den Haag zijn diepe bezorgd heid geuit over de arrestaties die eind januari en begin fe bruari van dit jaar plaatsvon den in de bisdommen Sao Pau- io, Rio de Janeiro en Curitibia. De ambassadeur wordt ge vraagd bij de Braziliaanse re gering aan te dringen op het onverwijld beëindigen van de geconstateerde onmenselijke martelingen, de onmiddellijke invrijheidssteling van degenen, die in strijd met de Braziliaan se wetten gevangen zijn gezet en het verschaffen van juridi sche bijstand aan de gevange- Als laatste en zevende stap nar de volledige verzoening blijft dan, aldus Boyer, nog slechts het oplossen van ker krechtelijke hindernissen over. De besloten gesprekken in We nen stonden onder leiding van de orthodoxe metropoliet Da- maskinos en pater Pierre Du- prey van het r.k. sekretariaat voor de eenheid. Kardinaal Kpenig van Wenen zei deze bijeenkomst te zien als de vrucht van de nieuw oecume nisch denken in beide kerken. Middelpunt van het gesprek tussen de deskundigen vormt de zogeheten „boek van de liefde", de briefwisseling tus sen patriarch Athenagoras en de pausen Johannes XXIII en Paulus VI Volgens de Westduitse theo loog Karl Rahner s.j. zullen de zogenaamde basisgemeenten een belangrijke rol spelen in de christelijke kerken. Via de basisgemeenten kan de kerk volgens Rahner, meer impul sen ontvangen vanuit de maat schappij. Hij acht dit van groot belang, omdat naar zijn mening de problemen van kerk en maatschappij vaak overeen komen. Rahner sprak in Ma drid, waar hem deze week een eredoctoraat is verleend, tij dens „de week van de Duitse theologie". Volgens de Romeinse congre gatie voor de evangelisatie van de volkeren heeft de missionai re activiteit „meer dan ooit te voren behoefte aan wijsheid, nederigheid en bereidheid tot dienstbaarheid en gesprek." Zij zegt dit in een boodschap aan het einde van haar jongste bijeenkomst in Rome, gericht tot de missionarissen in de ge hele wereld. Tegelijk wordt ge steld, dat de kerk de missiona rissen evenals voorheen nodig heeft, zowel om aan de niet- christenen het evangelie te verkondigen als om de jonge kerken in hun groei en ontwik keling te helpen. Niet mag worden vergeten, De Italiaanse schilder Anacleto Margotti (links op trapje) legt in Alfonsine de laatste hand aan een schilderij voorstellend de doop in de Jordaan. Het werk wordt gemaakt in opdracht van een Amerikaanse piloot, die daarmee compensatie wilde geven van de schade, die hij in de tweede wereld oorlog tijdens bombardementen heeft aangericht. De naam van de vroegere piloot is op zijn wens ntet bekend gemaakt. zegt de boodschap, dat altijd nog tweederde van de mens heid niets van het evangelie weet „en döt tweeduizend jaar nadat dit voor het eerst ver kondigd werd". Gelijktijdig wordt in de bood schap gezegd, dat de pauselij ke missiewerken opgewaar deerd en vernieuwd moeten worden, opdat zij datgene wor den wat zij volgens de wens van het concilie moeten zijn: het belangrijkste werktuig van het volk Gods voor een effec tievere, bewustere en universe- Mgr. A. Casaroli „zeer tevreden" over bezoek Cuba De Vaticaanse „minister van buitenlandse zaken", mgr. Agostino Casaroli, die sinds 27 maart in Havanna vertoeft, is over het verloop van de ge sprekken die hij tot dusver met de Cubaanse autoriteiten heeft gevoerd, zeer tevreden. Tegenover een verslaggever van het Madrileense blad „Ya" heeft mgr. Casaroli te kennen gegeven dat zijn con tacten op Cuba tot nu toe „zeer positief" zijn geweest. De Vaticaanse „minister van buitenlandse zaken" heeft in Havanna onder meer gespro ken met president Dorticos van Cuba, de Cubaanse minis ter van buitenlandse zaken, Raul Roa y Garcia en vice- ler hulp, die beter in staat zal zijn aan de geestelijke en ma teriële eisen van het missie werk tegemoet te komen. Radio Vaticaan heeft nog naar aanleiding van de vergadering van de congregatie voor de evangelisatie gewezen op de verplichting voor buitenlandse missionarissen om zich als re gel buiten de directe politiek te houden van de landen, waarin zij werken. Er zijn, volgens radio Vaticaan echter bepaalde gevallen, waarin het op evan gelische gronden onmogelijk is te zwijgen. Dat kunnen geval- premier Carlos Rafael Rodrl- quez. Volgens „Ya" heeft speciaal president Dorticos zich zeer openhartig getoond bij de be handeling van voor de r.k. kerk belangrijke kwesties, zoals het tekort aan priesters op Cuba, de officiële benoe ming van een pauselijke nun tius in Havanna, het kerkelijke jeugdwerk en het probleem van de katholieke scholen op het eiland die na de machtso vername door Castro onteigend il]n. De r.k. kerk op Cuba kampt met een groot tekort aan pries ters. Nadat Fidt. Castro in 1959 aan de macht was geko men werden vele buitenlandse priesters en religieuzen als on gewenste vreemdelingen het land uitgezet. Men verweet hun „ondermijnende activiteit ten behoeve van de Verenicde Staten". len zijn, waarin het gaat om fundamentele vraagstukken be treffende de gerechtigheid. Aan de bijeenkomst van de congregatie hebben veertig kardinalen, onder wie kardi naal Alfrink. en zeventien bis schoppen deelgenomen. Op de agenda stond onder meer de samenwerking tussen de wes terse landen en de landen van de derde wereld, de islam en de betrekkingen met China. Kardinaal Alfrink heeft tijdens zijn verblijf in Rome ook be sprekingen gevoerd met. onder anderen, kardinaal Willebrands over de in Nederland actuele problemen. Daarbij is ook de plaats van de gehuwde pries terdocent aan de theologische hogescholen aan de orde geko men. maar kardinaal Alfrink heeft daarover geen medede lingen willen doen bij zijn te rugkeer uit Rome. KERK EN WERELD Bereidheid tot dienst en gesprek nodig voor missionaire activiteit AMSTERDAM H«/t duo Wim Verstappen Pim dw La Parra I hebben een ontwapenende manier om hun nieuwe ftlms aan te kondigen en in een, voorpremière aan vrienden en, bekenden te vertonen. Gisterochtend waren dat er in het Rembrandt-theater echter zo veel, c'fet er al tien mi nuten voor l#et begin geen i] plaatsje meer ,ïn de zaal het i balkon is na, de brand nog 6teeds geslotrm was te be machtigen. D«s trok 'n deel van de belangstellenden naar een aan grenzend theater, waardoor de unieke situatie ontstond, dat afloop de groepen weer samen kwamen (pm te informeren hoe j de film /Dakota" in de andere zaal was /ontvangen. Daar blr/ek niet erg veel verschil ,'t .li In. De anders toch met hartelij- ke merjleven en „open doekjes" f zo gulle Scorpio-clan had één keer spontaan gereageerd op een scènetje met Willeke van Amröelroov en bracht aan het slot i beleefd de handen op el- H I kaaff. Het korte filmpje van Piloot Kees Brusse Scenario-problemen zichtbaar Nu waren Pim en Wim er eer lijk voor uitgekomen, dat zij door het plotselinge vertrek t Monique van de Ven in «ce rio-moeilijkheden waren geko men en veel hadden moeten her j schrijven. Het ware beter ge weest Monique maar helemaal uit de film weg te laten en op nieuw te beginnen. In deze vorm is „Dakota" ondanks z'n prach tige luchtfotografie i ke rol van Kees Brusse niet I meer dan stoeien met een vlieg" tuig zonder verhaal. Telkens als de toeschouwer denkt: nu gaat er iets gebeuren, wordt hij weer teleurgesteld. Technisch heeft Wim Verstappen knappe frag- j mentjes film afgeleverd maar meer dan een langgerekte i schets over een piloot, die met z'n eenmansmaatschappijtje van 1 smokkel leeft is het niet gewor den. Volgende week als de film in landelijke première gaat zul- 1 len wij nog uitvoeriger op „De- Andy Willie kou" terugkomen. I, de ster van het UNICEF-GALA (Foto Milan Konvalinka Pim en Wim. MILO DEN HAAG Daags voor het Unlcef-gala, dat gisteravond word op genomen in het Ned. Congresgebouw te Den Haag en dat vanavond door de TROS wordt uigezonden (Ned. I 11.10 uur), heeft men een sterk beroep moeten doen op het vermogen tot improviseren. De Duitse zanger Michaèl Schanze werd tijdens de repetities doodziek van de griep en liet zich ln allerijl terugrijden naar Duitsland. het strand in „Dakota". Hij zou gezongen hebben „Ich lass' dich nicht mehr aus dem Augen", maar ternauwernood had men hem in het oog of hij verdween alweer uit het hart. Bovendien liet Gilbert O'Sulli- van het afweten, hetgeen bete kende dat de door hem toege zegde drie liedjes resulteerden in een groot gat in het program- Daar moest ijlings in worden voorzien. Paul van Vliet was als Hagenaar dicht bij de hand. Hij verscheen spoorslags met zijn „Meisjes van 13" als aanvallige opvullertjes op deze feestelijke avond. In zijn gezelschap be vond zich bovendien de veelbe sproken „Boer", die precies weet welke dinge leuk benne voor de mense, en nog wel In het Engels. Voor een welkome verrassing op dit op het laatste moment bijna incomplete gala zorgde Andy Williams, Zelf zong hij een flin ke brok uit zijn vuurvaste re pertoire, maar bovendien bracht hij zijn neefjes mee, de 15-jari- ge tweelingbroers Andy en Da vid, zoons van zijn broer Don, die al jaren de zakelijke belan gen van Andy beha-rigt en nu middels zijn nakroost mee bouwt aan het stralende reper toire van de aloude Andy. In Amerika althans trad dit trio al met veel suoces op en ook gister avond liet een bomvolle PWA- zaal zich vertederen. TROS-producer Toon Gispen kreeg het programma van ruim twee uur toen nog niet redelijk rond. In zijn achterhoofd wist hij de aanwezigheid in Londen van de opzienbarende Perzi sche zangeres Shusha Gutty, die Londen aan haar voeten had ge kregen en ook in Parijs al enige volle zalen vol oosters geluid had gezongen. Zij bracht een Perzisch lied mee naar Holland, alsmede een door haar zelf ge schreven ballade, een muzikaal gedicht met een zeer persoonlij ke inslag. Voor het orkest stond gisteravond tijdens de opnamen Harry von Hoof, die een dag eerder in Brighton repeteerde met Mouth and McNeal. met een vliegtuig naar Den Haag kwam en van ochtend vroeg wee- naar Enge land vloog. Verm eiend „Nee", zegt Harry, die men vanavond gelijktijdig op bede netten bezig kan zien tijdens de overlapping van gala en Song festival, „muziek houdt me fris. Ik word pas mnn zonder mu ziek". Martine Bijl had het gisteravond wel moeilijk. Zij moest om ne gen uur in Tiel zingen. Daarom mocht zij op het gula optreden voor een lego zaal kort voor het begin. De technische mensen vun de tv knippen 'laar „Win tervogel" precies pas in de rest van het programma En zo komt letterlijk met knip kunst en vliegwerk het Unlcef- gala vanavond gaaf op de huis. TON OLIEMULLER

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7