testament van Houdini Wat zal onthullen? Voor WRIK komen de centen op de laatste plaats MET MINIMUMLOON IN DE ALTERNATIEVE RECLAME KIST, DWANGBUIS, BRANDKAST WALVIS, ZEVENTIG NAALDEN EN TWINTIG METER GAREN... NIETS WAS WERELDVERMAARDE B0EIENK0NING TE DOL... •GRONINGEN Al meer dan een jaar zetelt in Groningen, in het souterrain van een pand aan de Praediniussingel, een alternatief reclamebureau. Gedreven door zes mensen die zichzelf hebben vastgepind op het minimumloon (of daaromtrent) om te kunnen blijven wat ze nu zijn: sober levende lieden, die alleen opdrachten aanvaarden als het gaat om dingen die hun werkelijk ter harte gaan. Die dingen zijn, zoals ze het zelf formuleren, goederen en diensten, die voorzien in wezenlijke menselijke behoeften en waarvan de produktie of consumptie geen te grote schade (voor het milieu bijvoorbeeld) met zich meebrengt. De groep is vooral werkzaam in de welzijnssector, „een markt waar de commerciële bureaus geen brood in zien omdat er alleen clubjes zitten met budgetjes van een paar duizend gulden", zegt Benne Holwerda (25), een van de zes leden van WRIK (voluit: Coöperatieve Vereniging voor Welzijnskriti-. sche Reklame en Ideologische Kommunikatie). Voor WRIK komen de centen echter pas op de laatste plaats, „wij zijn met mensen en dingen bezig. Hoe minder geld je nodig hebt, des te minder afhanke lijk ben je", aldus mede-Wrikker Gert Stremmelaar (38). Deze onafhankelijkheidheid is al meermalen tot gelding gebracht. Bijvoorbeeld: „een tijdje geleden kwam Lois spijkerbroeken hier aanzetten en dat had een grote klant kunnen worden. Ze wilden dixielandorkestje in spijkerbroeken op campings en zo laten spelen. Nou ja, dat staat wel zo ver van onze denkbeelden af...". Een landelijke actie om voor studentenverenigingen leden te werven vond in de ogen van WRI evenmin genade. „Studenten verenigingen zijn uit de tijd. Die moet je niet meer gaan opfokken. En ik wil echt geen Wiegels helpen opleiden", aldus Gert. De vier andere leden van WRIK zijn Marjan Hilver- da (33), Leonie Jorna (26), Louis de Koning (38) en Wim van Iterson (34). De laatste twee komen, even als Benne, uit de commerciële reclame. Ze hadden in Groningen een eigen bureau dat lekker liep. „Een gezellig bureautje van snelle reclamejongens", ver telt Benne, die een paar jaar geleden bij hen kwam werken als aankomend ontwerper. Al gauw zat hij geregeld met Louis en Wim in het spreekkamertje te praten over de minpunten van het vak. „Ze hadden hun twijfels al, maar ik heb er wel aan zitten trekken natuurlijk". Het resultaat was dat Louis en Wim er uit stapten en een half jaartje de tijd namen om zich te informeren en te oriënteren., Al doende kwamen zij in contact met de bedrijfse conoom Stremmelaar, die, net terug uit de Soedan, het op dat moment ook niet zo erg zag zitten om zijn carrière als wetenschappelijk medewerker aan een universiteit voort te zetten. „Hoewel ik maatschappe lijk tot de geslaagde mensen behoorde, was ik toch niet gelukkig". Volgens Gert zijn er „een heleboel mensen die net zo denken als ik, maar ze dureven de consequenties niet te trekken omdat ze 30.000 gul den per jaar nodig hebben". Hoewel het eerst de bedoeling was een alternatieve bank te stichten (het plan leeft overigens nog steeds), werd het op 1 januari 1972 WRIK. „Wij van WRIK hebben er geen zin meer in, met allerlei reklamefoefjes de mensen steeds weer halve waar heden over flutprodukten te blijven vertellen", stond in de folder waarmee de groep zich aan de buitenwacht voorstelde. Dat WRIK zich in veel opzichten onderscheidt van het geijkte model reclamebureau is te weinig ge zegd, vindt men zelf. Het is in elk opzicht anders. Om te beginnen: elke formele hiërarchie is afge schaft. „Het is een vriendengroep", licht Gert toe. Een commune? „Daar zijn we in de verste verte niet aan toe. We willen wel dichter bij elkaar gaan wonen. Wat we willen is dat werken, wonen en leven weer één geheel wordt". „Wat een reclamebureau doet, dat is het werven voor een produkt", zegt hij verder. „Ik werf nooit. Ik probeer zuiver mee te delen. Ik schrijf nooit een zinnetje in de trant van: Kom ook. Ik probeer nooit mensen te overtuigen dat het zo leuk is". WRIK probeert evenmin klanten te binden (om er aan te blijven verdienen). „We maken onszelf het liefst onnodig", vertelt Benne. „Als dat mogelijk is, helpen wij de mensen op weg zodat ze het voortaan zelf kunnen". Gert: „Wat we vooral doen is veel praten met de klanten: wat wil je precies en waarom doe je het zo?" Want wie WRIK inschakelt om bekendheid aan bepaalde zaken te geven, moet er wel op rekenen met een paar kritische gesprekspartners in zee te gaan. Benne: „Je krijgt zo wel bepaalde relaties, de mensen komen vaak terug om wat te kletsen en zo. Dat heb je bij commerciële bureaus niet, daar heb je alleen sherry-relaties". Nog een wezenlijk verschil met een commercieel bureau is dat bij WRIK niet de produktie primair is maar het plezierig werken. En het zo open. mogelijk met elkaar omgaan. Gert: „Als iemand hier narrig zit omdat-ie persoonlijke problemen heeft en hij wil daarover vertellen, dan kan het best dat we daar de hele dag mee bezig zijn". Dat wil niet zeggen dat het binnen de groep altijd pais en vree is, er komen nogal eens botsingen voor. ,„Maar het botst steeds beter", aldus Benne. En Gert: „We waren gewoon niet gewend om open en eerlijk met elkaar om te gaan. Toen voor het eerst iemand in een huilbui uitbarstte, was iedereen gewoon in paniek. En nou zeg je: ja, dat gebeurt weieens". Pratend over de ideologische basis vallen termen als „alles terugbrengen naar overzichtelijke toestan den", anarchisme en schaalverkleining. „Leuke woorden, hoor", zegt Gert, „maar waar het eigenlijk om gaat is dit: Wij proberen terug te gaan tot de kern. Bij een bibliotheek bijvoorbeeld vragen we ons af: wat is een boek, wat is een mens, en wat doen mensen met boeken? Waar men in het verle den alleen maar bezig is geweest met het oprichten van gebouwen". „Je kunt niet zo simpel stellen: WRIK is dit en wil dat", vindt hij. „stukjes van ons verhaal zitten ook in het PPR-verhaal. We zijn er met onze tamelijk radicale ideeën in geslaagd een structuur te beden ken die herkenbaar is voor andere mensen". Hij wenst intussen niet beticht te worden van idealisme. „Idealisten zijn mensen die heel blij ergens naar toe willen. En wat wij het liefst willen is lekker een beetje in de zon zitten en rustig ons werk doen. Het heeft, vind ik, meer te maken met de werkelijkheid onder ogen zien". En de zaken gaan naar tevredenheid. Hoewel men ettelijke keren lucratieve opdrachten heeft gewei gerd. is er voldoende werk. „Af en toe raakt het planningbord leeg en dan wordt er iemand een beetje paniekerig, maar een week later zitten we dan weer stijf vol",-zegt Benne. WRIK werkt bij voorkeur dichtbij huis, in de provincie Groningen. Twee mensen van WRIK: links de bedrijfseco noom G. Stremmelaaren rechts Benne Holwer- da Niet uit gemakzucht, maar „je moet de mensen vaak zien, je moet bij ze thuis op bezoek kunnen gaan, dat is heel belangrijk, de persoonlijke relaties". WRIK begint intussen school te maken. Begin dit jaar is ook in Friesland (Drachten) een WRIK opgericht en in het westen des lands schijnen ook al plannen te bestaan voor alternatieve reclamebu reaus. Gert: „Het begint een soortnaam te worden. Over een paar jaar zijn we net zo beroemd als Provo". Harry Houdini, zoals hij er uit zag op het hoogtepunt van zijn roem Houdini zou de "uitbreekkundigen" van nu niets meer kunnen leren AMSTERDAM Vandaag is het honderd jaar geleden dat de wereldvermaarde gooche laar en boeienkoning Harry Houdini te Boedapest het le venslicht zag. Ter gelegenheid van dit geboorte-eeuwfeest mag een door de magiër opge steld testament dat zich in de kluis van een New Yorkse ad vocaat bevindt, worden geo pend. Het schijnen vijftig dicht beschreven bladzijden te zijn die, naar men hoopt, de raadsels en geheimen van zijn toverkracht zullen ont hullen. Ziet de goochelaarswereld trappelend van ongeduld en hijgend van spanning uit naar deze gebeurtenis? Een vraag- voor Henk Vermeyden, de nes- lor van de Nederlandse illusio nisten, de man aan wie we reldkampioenen als Fred Kaps en Richard Ross hun carrière deels te dankenhebben, de hoofdredateur van het Neder lands Vakblad voor de Goo chelkunst die in zijn Amster-, damse kantoor een unieke boekerij over dit onderwerp om zich heen heeft verzameld. De fijnzinnige glimlach van een beroepsmagiër die nooit meer los zal laten "dan hij kwijt wil, is het eerste ant woord. Dan zegt Henk Ver meyden: „Nee, we zijn niet ondersteboven van het bericht. We vragen ons af: is er wel een testamént? En zo ja, staat er iets bijzonders in. U moet' niet vergeten dat ons wereldje er een is dat draait bij de gratie van fantasie, van publi citeit, van mystificatie. Alle maal dingen waarin Houdini een meester was. Zelfs over zijn geboorte heeft hij altijd geheimzinnig gedaan. Hij heeft er om een of andere reden waarde aan gehecht de mensheid wijs te maken dat hij op 6 april 1874 geboren was te Appleton in de Ameri kaanse staat Wisconsin. Waar- .om? De Hongaarse dr. Fillars Lenard heeft ontdekt dat hij - het levenslicht moet hebben gezien op 24 maart van dat zelfde jaar en wel in Boeda pest op het adres Rakos Arok' Usscha nummer 1. Het staat allmaal keurig in het geboorte- boek van de synagoge aldaar". Op dezelfde manier is ook de dood van' Erik Weisz als de boeienkoning voor de burger lijke stand heette Houdini 'was zijn artiestennaam, ont leend aan de Franse magiër Robert Houdin voor wie hij in zijn jeugd een grote bewonder ing had opgevat met mysti ficaties omgeven. Henk Ver meyden: ,Het publiek weet niet beter of Houdini is omge komen toen hij onder water zat opgesloten in een zoge naamde Chinese martelton. Allemaal fantasie, mede in stand gehouden door die film waarin Tony Curtis de hoofd rol speelde. De waarheid is dat Houdini stierf als gevolg van een onbetekenend onge val. Toen hij in 1926 optrad in het Princess Theatre te De troit, kwam een student van de McGill Universiteit hem sa men met twee vrienden opzoe ken in zijn kleedkamer. De jongeman had gehoord dat Houdini dank zij zijn krachtig ontwikkelde buikspieren op die plaats iedere stomp kon verdragen en wilde dit wel eens uitproberen. Hij sloeg Houdini enkele keren in het middel totdat deze zei: „Zo is het welletjes". De boeienko ning maakte de middagvoor stelling nog af, maar liet zich •daarna opnemen in het Grace Tony Curtis, Houdini in de gelijknamige film, laat zich op sluiten in een gevangenis en breekt prompt uit voor het eerst uit een pakkist ontsnapte (hij was juist twin tig) heeft Houdini het vak van boeienkoning uit de sfeer van "kermissen en straathoekverto ningen gehaald en naar het niveau van het wereldtheater getild. Door zijn onfeilbare ge voel voor show wist hij zijn miljoen-koppige publiek tel kens weer te verbijsteren. Hij pochte graag dat hij zowel de kleinste als de grootste magi sche trucs kon brengen die ooit ter wereld waren ver toond. De kleinste was „Het Oost Indische Naald Mystery" waarbij hij zeventig naalden en twintig meter garen inslikte om ze vervolgens met de draad door de zeventig ogen (weer uit te spugen. En- de grootste bestond hieruit dat hij midden op het toneel een levende olifant in het niets deed verdwijnen. Soms mis lukte er iets, bij voorbeeld in 1923 toen hij zijn enige bezoe ken aap Nederland bracht. Hij liet zich vastbinden aan een molenwiek. De molen begon te draaien, maar voordat Houdi ni zich had kunnen bevrijden, brak de wiek af. Maar meestal lukte het hem en niets was hem te dol. Hij schudde hand boeien, kettingen en dwanbui- zen af, en ontsnapte uit kisten, vaten, gesloten cylinderbu- reaus, dichtgelaste bollen en het binnenste van een dode walvis. Tijdens een toernee door Rusland liet hij zich op sluiten in een gevangenis in Siberië en brak prompt uit. In 1906 presteerde hij het zelfs om in de federale gevangenis van Washington twee moorde naars en zes andere veroor deelden uit hun cellen te halen en in andere cellen op te slui ten zonder dat hij één stuk gereedschap bij zich leek te hebben. Hij liet zich vastklin ken aan rails waarover elk moment een sneltrein kon pas seren. Hij bevrijdde zich uit een dwangbuis terwijl hij het met hoofd naar beneden aan een touw uit het raam van een wolkenkrabber hing. Hij sprong geketend van bruggen in het water of liet zich in een gesloten brandkast in een ri vier gooien. Hoe hij het deed? Henk Vermeyden glimlacht opnieuw fijntjes. „Ik verwacht niet veel van dat testament", zegt hij slechts. En: „Misschien was een van de grote gehei men van Houdini wel dat hij meer dan twee minuten lang zijn adem in kon houden". PIET SNOEREN reldrecord dat de boeienko ning in 1914 in Kansas vestig de, is zelfs dezer dagen in Engeland gebroken door een- zekere Paul Denver. Houdini had 2 minuten en 30 seconden nodig om zich te bevrijden uit een dwangbuis: Paul Denver' deed er 2 minuten en 18 secon den over, maar die hing bo vendien op een hoogte van 100 meter aan een helikopter die boven water vloog. „Nee", zegt Henk Vermeyden, „wat Houdini toen presteerde, zou nu geen publiek meer trekken. Als hij vandaag had geleefd, zou hij met een heel andere show zijn gekomen iets in de geest van Uri Gelier misschien ook zo'n man met een feilloos gevoel voor mysti ficatie en publiciteit. Kijk, Houdini deed het zo. Hij liet zich onder strenge controle in een kist spijkeren die vervol gens achter een gordijn ver dween. Een strijkje vermaakte het publiek met de lievelings- walsen van die dagen en na 28. minuten kwam Houdini dan achter het gordijn vandaan. Dat was voor die tijd verba- zingwekend, maar dacht u dat je het moderne publiek gek genoeg kunt krijgen om onder het genot van een muziekje een half uur naar een gordijn te gaan zitten turen? Dat is voorbij. Precies zoals het ko nijn uit de hoge hoed voorbij is. Kijk, vroeger droegen de mannen die naar een magi sche show kwamen, inderdaad hoge hoeden en dan was het leuk om daar een levend ko nijn uit te toveren. Maar te genwoordig komen de mensen in spijkerbroek. Overigens was Houdini ondanks zijn ge weldige beroemdheid die tot vandaag voortleeft, niet de enige die uit 'een dichtgespij kerde en vergrendelde kist kon ontsnappen. Ik heb het in 1937 als jongen de Australi sche illusionist Levante ook zien doen. Het is een tak van onze kunst die weinig wordt vertoond, maar de mensen die het vak kennen, weten hoe het moet. Wat je van Houdini kunt zeggen ,is dat hij voor zijn tijd de meest verfijnde methode had de allernieuwste spits vondigheden. Hij liet zich bij voorbeeld opsluiten in een brandkast terwijl hij allen ge kleed was in een slipje. Iede- •reen kon zien dat hij op zijn persoon geen sleutels of werk tuigen droeg, maar wees ervan overtuigd dat er dan wel er gens anders een haakje of een pinnetje of een dingetje ver borgen zat dat is het andere verhaal". Hoe het zij sinds hij in 1894 'Hospital waarhij op 31 okto ber na twee operaties overleed aan de gevolgen van een ge scheurde blindedarm. We we ten het juiste tijdstip van zijn dood: 1 uur 16. We kennen- zelfs de naam van de student in kwestie: George Whitehead. En toch al die mysterieuze ver halen over de manier waarop hij aan zijn einde kwam". Henk Vermeyden koestert dus geen illussies over het openen van het testament dat zich in de kluis van de inmiddels ook overleden New Yorkse advo caat Bernard M. L. Ernst zou bevinden. Volgens hem zou Houdini de escapologen „uit breekkundigen") ook niets meer te leren hebben. Het we-

Leidse Courant | 1974 | | pagina 14