Naam „Leiden" niet afgeleid van „Lugdunum Bataforum" Warmond richt oog op Koudenhoorn Oude humanisten hadden het helemaal mis Witte Kerkje wordt voor 7 ton opgeknapt De VVD is de KVP al voorbij Felle politieke strijd in Hazerswoude LEIDSE COURANT ZATERDAG 6 APRIL 1974 "LEIDEN „In deze streek nu, lag omstreeks 800, dus in de dagen van Karei den Groote, een klein plaatsje oï liever lagen toen een drietal plaatsjes, gehuchten, kleine dorpen misschien van eenige beteekeDis, die den naam T „Leithen" droegen" Met deze bijbelachtige zin begint ringen", aan de wateren" moet prof. dr. P. J. Blok in „Geschie- betekenen. Die wateren zijn de l"' den is eener Hollandsche Stad" Rijn en de Mare, de belangrijk* zijn visie te geven op het ont- ste waterwegen in die tijd. staan van Leiden. Deze bekende De naam Leiden is dus niet af- 8 historicus is aan het eind van komstig van het Latijnse Lug* de 19e eeuw in het overvloedige dunum. Enkele bekende Leidse humanisten meenden in de 16e eeuw uit dat woord de naam van de Sleutelstad te kunnen af leiden. Het Lugdunum Batavo- rum, zoals dat in zeer oude Ro meinse geschriften voorkomt, mag dan wel bestaan hebben, onze stad is er niet mee be doeld. Dat ze aan hun stad een Romeinse oorsprong en naam konden geven paste helemaal in het straatje van de humanisten, de vereerders van de klassieke talen en culturen. De universi teit draagt in wapens en op schriften nog vormen van de woorden Lugdunum Batavorum; zij heeft dat echter alleen te danken aan het wat te grote en thousiasme van humanisten als Junius en Dousa. materiaal van het Leids ge- meehtearchief gedokei op aan- raden van zijn „hcoggeachte li leermeester, de heer Fruin", zoals hij het zelf zegt. Het re lt sultaat was het genoemde werk, r dat vier lijvige delen omvat en v in 1883 voor het eerst ver- scheen. •De naam .Leithen" komt voor het eerst voorop een goederen- f lijst van de Utrechtse St. Maar- t tenskerk uit de 10e eeuw .Dat de Utrechtse kerk toen bezittin- v gen had in deze streek mag geen verbazing wekken, aange- f zien het gebied waarin „Lei then" lag tot bet bisdom Utrecht behoorde. Uit de bedoel de lijst blijkt, dat het om drie „Leidens" gaat. ^Vat die drie onderdelen precies De Mare (vroeger Maerne) is omvatten en waar ze exact la gen is niet met zekerheid te zeggen Waarschijnlijk waren het drie (groepen) boerderijen, die aan de oevers van de Rijn en de Mare lagen. Onderzoekin gen op taalkundig gebied heb ben uitgewezen dat de naam Leithen zoiets als „aan de wete- zeer oude waterweg, een zijtak van de Rijn naar het noorden. In een tijd waarin vervoer over land vanwege het gebrek aan vervoersmiddelen en het moe rassige land zeer moeizaam verliep, was het water de aan gewezen weg. De plek, waar twee belangrijke stromen door Rijnland samenkomen,was een Op dit punt moet vroeger de Mare in de Rijn zijn gekomen. Dit natuurlijke gegeven was geschikte plaats om er zich te vestigen: de han del stroomde er samen. t Leiden. Er werd op de huidige Marktenroute al gat tot de opkomst van Leiden. ven van Holland bezittingen in hierop zullen we volgende week Minstens zo belangrijk bleek het Leiden hadden en dat zij er zich nader ingaan, feit, dat de landsheren, de gra- lange tijd gevestigd hebben. Roen van der Geest WARMOND Nog deze maand zal bekend wor den wat de plannen zijn voor het Warmondse ei land Koudenhoorn. De gemeente verwacht bin nen enkele weken de ontwerpen van de stede- bouwkundige voor dit 38 hectare grote gebied binnen te hebben. Vooral de Warmondse midden stand zal de ontwerpen, wel ke hoofdzakelijk de recrea tieve opzet zullen schetsen, zeker met argusogen bekij ken vooral wat betreft de verbindingen tussen het dorp Warmond enerzijds en Kou denhoorn en de Zwanburg. polder anderzijds. Immers, zo redeneren de mid denstanders, we kunnen in Koudenhoorn wel een grote loophaven met openbare lig plaatsen creëren maar als er dan geen verbinding is met het dorp, dan schieten we er in feite als midden stand nog niets mee op. De Warmondse winkeliers vin den dat de watersporter tot nu toe nauwelijks de kans heeft gehad om Warmond „aan te doen" en dat komt vooral omdat langs de oever» streek van de Leede bijna geen openbare ligplaatsen zijn te vinden. Vooral de jeugdige watersporter heeft het dan snel bekeken en zal elders aan wal gaan. „Eigenlijk kan niemand in Warmond komen" aldus de heer Sikking, secretaris van de winkeldersveren'ging War mond. „Het is dikwijls erg druk in de Leede, maar we krijgen door een gebrekkige aanlegaccommodatie de wa tersporters nauwelijks de kant op om dn het dorp inko pen te gaan doen. Op zo'n manier blijft er van de kreet „Warmond, watersportdorp, erg weinig over", aldus de heer Sikking, die overigens wel onderschrijft dat er tus sen de winkeliers en de ge meente onder de huidige burgemeester een bijzonder goed contact is gegroeid. „Jammer echter dat belang rijke zaken soms erg moei lijk van de grond komen Daarbij doelt hij dan spe ciaal op de omstreden aan leg van een bootjeshaven na bij de Burg. Ketelaerstraat: een project dat nog steeds niet gereal seerd is. Warmond zal volop de moge lijkheid krijgen om de Kou- denhoorn-plannen kritisch te bekijken. De gemeente i9 van plan de Warmondse be- volking tijdens een of meer dere voorlichtingsavonden of hearings hun zegje te laten doen. .NOORDWIJKERHOUT Het Witte Kerkje aan de Dorps straat in Noordwijkerhout zal het komende jaar een bij na 700.000 gulden kostende restauratie ondergaan. Sinds kort is aannemer Huurman uit Delft binnen in de kerk be- zig met een wel erg stoffige Klus, namelijk het verwijde ren van het uit riet en kalk bestaande plafond. Het zich daaronder bevindende houten gewelf zal in originele staat worden teruggebracht. Als dat karwei er op zit is de volgende stap het ontpleiste- ren van de binnen- en buitenmuur en tenslotte zal het leien dak worden vernieuwd. Men hoopt binnen het jaar klaar te zijn. Het kerkje dateert uit de 14e eeuw. De toren werd gebouwd in begin 1300. In 1572 ging de kerk in vlammen op en werd in 1618 in de huidige staat weer hersteld. (Van onze correspondent) Hazerswoude - De resultaten van de Provinciale Staten-verkie- zingen hebben de prognoses van Hazerswoudenaren, als zou er in de nieuwe zittingsperiode van de gemeenteraad wel eens héél wat kunnen gaan veranderen, bewaarheid. In deze gemeente, die op 1 ja- zetel moet zien zitten. Wie nuari van dit jaar 9601 inwo- wint, wie verliest? ners telde, waren op woens dag 27 maart 5818 stemge- Strijd gestart Opvallend is dat de verkie- rechtigden en kwamen 4652 naar de stembus. In to taal 1166 bleven er thuis; 15 van de 4652 zetten de rode stip verkeerd óf verzuimden in het stemlokaal dat te doen. Gevolg: 79.7 procent stemde goed (tegen 87.1 tij dens de Tweede Kamer-ver kiezingen van 1972). En wat bléék nog meer na af loop van de Staten-verkiezin- gen? De VVD, dje 1170 stem men verzamelde, is de par tij, die de meeste stemmen (25.2 procent) verzamelde. De KVP, tot dèn toe koplo per in het stemmenaantal, duikelde naar 927 (vorige keer 1124), wat neerkomt op 20 procent van het stem m en- totaal. CHU en ARP, partij en die in de gemeenteraad met de KVP samenwerken op basis van één programma en via gezamenlijk fractiebe- raad en vaak ook optreden, kwamen aan respectievelijk 492 (10.6 procent) en 609 (13.2 procent) stemmen. De CHU zegevierde, uiteraard gezien de landelijke tendens met een winst van 84 stem men ten opzichte van de Ka merverkiezingen van 1972 (van 408 naar 492, oftewel van 8.1 naar 10.6 procent). Die stemmenwinst moet ge zocht worden bij het verlies, dat de ARP leed (nu 609 te gen 843, 13.2 tegen 16.8 pro cent). De PvdA met 627 stemmen (13.5 procent), een winst van 1.4 procent, en de PPR met 261 stemmen (5.6 procent, vorige maal 4.2 pro cent) pikten uiteraard ook menigte stem weg bij de con fessionelen, maar de meeste „afvalligen" van confessione len komaf moeten nu dus in liberale omgeving een „home" hebben gevonden. Blijft tenslotte nog één partij in de gemeente, die zeer ze ker ook nog een woordje gaat meespreken tijdens de komende raadsverkiezingen: de SGP. De volgelinge) L. J. Matze behaalden bij de Statenverkiezingen 226 stem- We kunnen wat deze voorbeel- men (243 de vorige maal), den betreft nog wel zingsstrijd in feite al is be gonnen in de openbare ver gaderingen van de gemeente raad. Men denke in dit ver band aan de véle woorden die ARP-fractieleider ir. A. Kamphuis en de socialisti sche vertegenwoordiger P. Oosterhoff al hebben besteed aan de „rel" rond een publi catie in het deels rood ge drukte „PvdA-aktualiteiten", waarin Kamphuis woorden in de mond werden gelegd die lètterlijk niet juist bleken te zijn. En dan was er onlangs die briefschrijverij aan het college door KVP-er M. de Boer (een middenstander!), die vond dat Oosterhoff in de raadsvergadering van fe bruari geen reclame had mo gen maken voor Hoogvliets Cash ancl Carry en ook niet had mogen zeggen dat de slagers ter plaatse te hoge (lees peperdure) prijzen stel len voor vers vlees. Ook daaraan werd in de laatste raad een ellenlange discussie gewijd, met als spitsvondig antwoord van Oosterhoff; heb géén reclame gemaakt, maar de waarheid gespro ken. Want in reclamekringen geldt de zegswijze: reclame is geen waarheid. Van daar. Goed, en dan krijg je in bijna iedere vergade ring van de raad in de laat ste maanden het onderwerp „verkeersveiligheid" opge dist. CHU-er E. van Elderen pretendeert, terecht ov gens, wat dat betreft nogal veel op gang te hebben ge bracht. En als men dar weer in de vergadering var eind maart van de PvdA-ei Oosterhoff hoort dat hij óók het een en ander doet voor die verkeersveiligheid - en dat dóet hij - is het duidelijk dat het heel langzamerhand gaat lijken op een spelletje in de trant van: „Dat heb ben wij allemaal gedaan". Voorlichting bleven, wat het per- centagecijfer betreft (4.9), op hetzelfde niveau als de Tweede Kamer-verkiezingen van 1972. Andere aan de Sta tenverkiezingen deelnemende partijen kwamen zonder suc ces uit de bus: 7 procent, of tewel 325 stemmen. Belang rijk zijn die stemmen na tuurlijk wèl, want waarheen gaan bijvoorbeeld bij de raadsverkiezingen de stem men van het GPV (60), van de Boeren (88), D"66 (41), PSP (37), DS'70 (66) en CPN (32)? En daarnaast móet men zich natuurlijk de vraag stellen, hoeveel méér perso nen naar de gemeenteraads stembus op 29 mei komen. Verwacht wordt nu al dat het percentage „opkomers" veel hoger zal liggen dan nu (79.7), ja zelfs hóger dan tij dens de Tweede Kamer-ver kiezingen van 1972 (87.1). Zetels In Hazerswoude zijn dert'e krant vol schrijven, doen dat echter niet en zullen maar denken: dat doen die raads leden waarschijnlijk tot meerdere eer en glorie van hun eigen partij. En waar schijnlijk ook wel om winst (of minstens stabiliteit) van het stemmenaantal tijdens de komende verkiezingen te boeken. Verkiezingen, waar over overigens van de zijde van gemeentebestuur infor maties zullen worden ver strekt door toedoen van de ex-commissaris van de ko ningin mr. Klaasesz op een burgeravond in het gemeen tehuis. De datum daarvan staat nog op losse schroeven, want de geprikte avond (woensdag 15 mei) komt niet al te best uit, gezien het feit dat er d&n, evenals op de an dere meiwoensdagen, finales van de voetbaltoernooien om de Europa Cup worden ge speeld en het best mogelijk is dat die wedstrijden via de tv worden uitgezonden. zetels te verdelen. KVP, Zaterdag 13 april: De partijen. ARP en CHU, die wéér op basis van een gezamenlijk programma gaan samenwer ken (het CDA kreeg wéér geen voldoende aanhang, dus blijft het wat dat betreft een gedachte en afwachten, maar zo zijn vaak Hazers woudenaren!), zijn erop uit om de negen stoelen min stens bezèt te houden. De VVD kan, afgaande op de re sultaten van de Statenuitsla- gen, rekenen op meer dan de twee thèns ingenomen stoe len. De PvdA kan wat winst betreft óók optimistisch z jn, dat P. Oosterhoff niet meer alléén de socialistische ach terban behoeft waar te ne men. De SGP waagt •'ók weer een gooi naar de plek, die L. J. Matze nu de zijne mag noemen. Nieuwkomer in de verkiezingsstrijd in de ge- Van der Werf meente is de PPR, die één KVP-lijstlrekker

Leidse Courant | 1974 | | pagina 10