Overlijden Pompidou luidt nieuw tijdperk voor Frankrijk in radio en tv in grote steden Steeds meer Hindostanen voor onafhankelijkheid Suriname op korte termijn Mogelijkheden voor eigen Nederland gebruikte 1 mld m3 gas minder Pas in verre toekomst: WOENSDAG 3 APRIL 1974 LEIDsE COURANT Van een onzer verslaggevers DEN HAAG (ANP) Volgens de PTT Is het mogelijk om in de verre toekomst na de nodige technische voorzieningen zes verschillende landelijke radioprogramma's te brengen: Drie in de middengolfband, waarvan één alleen gedurende daguren, en drie in de fm-band. Voor niet-landelijke uitzendingen zouden vol gens de visie van de PTT nog frequenties beschikbaar zijn voor fm-zenders van klein vermogen voor gebieden romdom Den Haag, Rotterdam, Amsterdam, Hilversum. Groningen, Utrecht, Breda, Zwolle, Roos endaal en Nijmegen. Wat de televisie betreft meent de PTT dat naast uc twee bestaande netten voor de proc-'u.i...s Nederland I en 2 nog een derde zendernet met landelijk bereik ver* we-p...i:jl.i kan worden, een vierde voor lande..jk on regionaal gebruik en een vijf de ti. z?sde net voor de vezorging van het westèn van Nederland (Noord- en Zuid-Hol land, Utrecht Zeeland en het westelijk deel van Noord-Brabant). Het vijfde net zou volgens de PTT uitgebreid kunnen worden tot een vrijwel landelijka verzorging. Mogelijkheden worden verder gezien in twee lokale programma's in elk van de drie grote stedelijke gebieden Den Haag en Amsterdam en Rotterdam. De ideeën van de PTT z:jn samengevat in een gisteren uitgebracht rapport, dat een interne werkgroep samengesteld heeft voor de staatssecretaris van Verkeer en Water staat. die tegelijk met de nota van de mi nister van CRM. over het mediabeleid een technische beleidsnota over kabeltelevisie wil aanbieden. Het rapport draagt een voor lopig karakter. De regering heeft er nog geen standpunt over ingenomen. De PTT meent overigens dat de doorsnee-ge bruiker vooralsnog voor zijn uitgaande in formatie ruim voldoende heeft aan de mo gelijkheden van het normale PTT-teiefoon- net. Gelet op het behoeftepatroon zou vol gens de PTT de aanlag van een universeel en duurder kabelnet maatschappelijk als een kapitaalversplilling moeten worden aangemerkt. Het is wel redelijk te veron derstellen. dat de gebruiker behoefte heeft aan toevoer van een informatiestroom over een brede frequentieband, aldus het rap port. Op grond van de huidige gegevens zullen volgens het rapport de eerste tien tot vijf tien jaar om exploitatieve, technische en economische redenen in ons land verschil lende al dan niet gedeeltelijk geïntegrerde (lokale) netten naast elkear blijven be staan: het PTT-telefoonnet. netten voor collectieve antennevoorzieningen en even tueel andere distributieve doeleinden (sig nalering van storingen, meting van luister en kijkdichtheid) en daarnaast eventueel speciale PTT-verbindingen voor bijzondere toepassingen. Chr. werkgevers: Investeringen in Zuid-Afrika moreel juisl JOHANNESBURG (Rculcr) - Nederlandse christelijke werk gevers die gisteren een informa tief bezoek aan Zuid-Afrika heb ben afgesloten, zijn volgens hun woordvoerder, de heer A. J. van der Meer, tot de conclusie gekomen dat overzeese investe ringen in Zuid-Afrika moreel juist zijn. ,,Zich uitbreidende industrie kan slechts werknemers van rassen ten goede komen en wij gaan met die boodschap terug naar Nederland", zei de heer Van der Meer. Over Shell en Philips in Zuid-Afrika zei hij dat zij er goed werk verrichten, economisch zowel als sociaal. DEN HAAG (ANP) De zachte temperaturen in januari en fe bruari hebben de energiebespa ring sterk in de hand gewerkt. Voornamelijk als gevolg van de kwakkelwinter was het aardgas verbruik in Nederland nagenoeg een miljard kubieke meter lager dan de Gasunie voor de periode 1 januari tot einde februari j.l. had begroot. Het Nederlandse aardgasverbruik heeft in de eerste twee maan den van dit jaar in totaal onge veer 8.2 miljard kubieke meter bedragen of bijna evenveel als in dezelfde periode van 't vori ge jaar, toen het verbruik 8,0 miljard kubieke meter bedroeg. Men had gerekend op een bin nenlands verbruik van ruim 9 miljard kub. meter. Wel is de aardgasexport nog be langrijk gestegen, namelijk van 5,7 miljard kubieke meter in ja- nari/februari 1973 tot 7,2 mil jard kubieke meter ln janua ri/februari j.l. De uitvoer maak te in de eerste twee maanden van dit Jaar 47 pet uit van de totale gasuitgifte van de Gasunie (v.j. 42 pet). In maart was de gemiddelde tem peratuur ongeveer normaal en volgens de Gasunie kan men dus aannemen, dat het verbruik in deze maand de verwachte stij ging vun ongeveer tien pet te zien zal hebben gegeven. Voor het gehele jaar werd een ver- bruiksstijging in Nederland van ruim tien pet verwacht: het verbruik werd geraamd op 43 miljard kubieke meter tegen 38 miljard kubieke meter in 1973. Daarnaast wordt een export verwacht van 42 miljard kubie ke meter. De totale gnsafgifte van de Gasu nie was in januari/februari j.i. 15,4 miljard kubieke meter, een stijging van elf pet tegenover de eerste twee maanden van 1973, toen de gasufgifte 13,7 mil jard kubieke meter bedroeg. President Georges Pompidou laatste officiële reis was een bezoek aan Rusland. Hij wordt hier op het vliegveld Pitsunda ver welkomd door de secretaris-generaal van de Russische communistische partij, Leonid Brezjnjev. (Van onze medewerker PARIJS Het bericht over de plotselinge dood van George Pompidou komt even schokkend als indertijd de tijding van het heengaan van gene raal De Gaulle. Wij waren in Frankrijk voorbereid op zijn aftreden, maar zijn abrupt heengaan treft de Fransen als een zware en onverwachte slag. Uit respect voor het echtpaar zweeg men over de ziekte van het staatshoofd zoveel mogelijk, maar binnens kamers sprak iedereen er over. Dat kon ook be zwaarlijk anders. Sedert de president van de republiek niet meer gekozen wordt door een gecombineerde vergadering van Kamer en Se naat in Versailles, .naar inder tijd op voorstel van De Gaulle door het volk, was de opvol ging een zaak geworden van de Fransen zelf, en moest bij gevolg het gehele politieke ap paraat in beweging komen. Ook al legden de politieke par tijen zich zelf nog zoveel be perkingen op om het echtpaar op het Elysée niet nodeloos te grieven en te verontrusten, on vermijdelijk moest men zich voorbereiden op vervroegde presidentsverkiezingen, en de namen noemen van de kandi daten. Carrière De plotselinge dood van Pom pidou heeft dit proces ver haast, en binnen 20 tot 30 da gen moeten nieuwe presidents verkiezingen worden gehouden. Tot zo lang zal de president van de senaat, Poher, gehaat bij alle Gaullisten, de taak van de president grondwettelijk overnemen Pompidou, 62 jaar geworden, heeft een pijlsnelle carrière ge maakt. Van leraar in oude ta len op een middelbare school tot staatshoofd, via een direc teurschap bij de bank Roth schild, is geen geringe zaak. Toen De Gaulle als bevrijder van het vaderland na de Duit se nederlaag Parijs binnen trok, zag Pompidou hem op de Champs d'Elysée voor het eerst van zijn leven.—In--het verzet was Pompidou een on beschreven blad papier. De Gaulle haalde hem uit de bank Rothschild vandaan, en be noemde hem tot een van zijn naaste medewerkers, latertot eerste minister. Tijdens dat ministerschap toonde Pompidou ongetwijfeld karakter, want toen De Gaulle de ter dood veroordeelde Jou- haud wegens oproer in Alge rije wilde laten executeren, was Pompidou het, die de ge neraal door bedreiging met ontslag van het gehele ministe rie van dat denkbeeld af wist te brengen. Waarschijnlijk heeft de generaal hem dat nooit vergeven. In zijn nadeel had Pompidou wat de Britten noemen: „It is difficult to live in the shadow of a great man" (het is moei lijk te leven in de schaduw van een groot man). In zekere zin had De Gaule gelijk als hij zei: „Ik heb nooit een voor ganger gehad, en ik zal ook geen opvolger hebben. Althans geen opvolger van formaat." Dat formaat was inderdaad uitzonderlijk. De spotprenttekenaars van ,,Le Canard Enchainé" moch ten hem afbeelden als Lode- wijk de veertiende in Versail les, maar zelfs in die tekenin gen zat een zekere waardig heid, en De Gaulle moet er met welbehagen naar hebben gekeken. In de spotprenttekeningen werd Pompidou, ook temidden van zijn prireen en baronnen, een tiran, schier een Mephisto, die toe liet dat zijn minister van binnenlandse zaken heime lijk microfoons liet plaatsen in de lokalen van Le Canard, om de redactie in het verborgene te bespieden. Meer realisme De lijn van De Gaulle heeft Pompidou geprobeerd door te trekken, zij het met meer rea lisme dan de generaal. In de vijandschap tegen Amerika en Israël, in de liefde voor de Arabische landen, in de vriendschap voor Rusland, kwam geen verandering, maar wel moest Pompidou toestem men in de toelating van Enge land tot de gemeenschappelij ke markt. Trouw bleef hij aan de opvat tingen van De Gaulle, dat een verenigd Europa niet de gren zen mocht overschrijden van een Europa der vaderlanden, ieder met een eigen soevereini teit. In de verhouding tot West-Duitsland verplaatste het zwaartepunt zich geleidelijk van Parijs naar Bonn. Wat tij dens de jongste oliecrisis on der verantwoordelijkheid van Pompidou gebeurde, was be schamend voor Frankrijk: de Libische dictator en jodenhater Gadaffi werd met open armen en via rode loper op het Ely sée ontvangen, maar geen ges te van solidariteit met Neder land en met de grootste haven van de wereld Rotterdam, dat maar ternauwernood ontkwam aan de worgende greep van de oliesjeiks. De dood van Pompidou opent een geheel nieuw tijdperk in de geschiedenis van Frankrijk. Wat heden van he; gaullisme nog over is gebleven, is maar een bleke schim van wat het eens was onder De Gaulle. Het was De Gaulle, die de lakens uitdeelde. Zijn wil was wet. Wie niet gehoorzaamde werd onverbiddelijk buiten de deur gezet en van zijn post onthe ven. Pompidou, waarschijnlijk mede als gevolg van zijn ziek te, was zijn ministers geen baas meer. De Gaulle had zijn huis op een rots gebouwd, dat van Pompidou stond op zand. Pure Gaullisten zijn er niet veel meer. Of de invloed van Chaban Del- mas veel verder reikt dan Bor deaux, waar hij burgemeester is, blijft de vraag. Jobert is een nieuweling en tot voor kort onbekend bij het Franse pu bliek. Michel Debré is een slip- pendrager, Edgar Faure voor zitter van ae Kamer is een li beraal van de oude stempel, en zeker igeen gaullist. Giscard d'Estaing nog minder. De gaullisten bewonderen hem om zijn knapheid, maar zien in hem de koekoek die zijn eie ren wil leggen in andermans nest. Bij de publieke opiniepeilingen staan de papieren van Mess- mer, eerste minister, niet hoog. De. stormloop van het linkse front met Mitterrand als kandidaat voor het Elysée zal groot zijn. Zelfs de grote De Gaulle werd bij de presidents verkiezingen in 1965 tot zijn stomme verbazing door Mitter rand in herstemming gebracht, en hij won het tenslotte in tweede ronde met de hakken over de sloot. Frankrijk gaat een paar bewo gen maanden tegemoet. De onafhankelijkheid van Suriname, door premier Arron in zijn regerings verklaring aangekondigd voor eind 1975 blijkt steeds meer kansen te heb ben gerealiseerd te worden dan zelfs de meest fervente voorstanders een maand geleden hadden verwacht. Staatsrechtelijke bezwaren om deze onafhankelijkheid op zon korte ter mijn te verwezenlijken zijn afgelopen weken terzijde geschoven. Nederland se staatsrechtsgeleerden als prof. Van der Hoeven, voorzitter van de konink rijkscommissie en minister De Gaay Fortman belast met zaken van Suri name en de Antillen, lieten weten dat zonder de ingewikkelde procedure van grondwets wij zing het statuut gewij zigd kan worden voor eind 1975. Suri name zou zelfs eenzijdig het statuut kunnen opzeggen. Ook de Surinaamse minister van binnenlandse zaken, de staatsrechtsgeleerde mr. dr. C. Ooft, ziet geen ernstige problemen om de Surinaamse grondwet (staatsregeling) te wijzigen, zelfs nu de regeringscoali tie niet over een tweederde meerder heid in het parlement beschikt. De onderhandelingen tussen Nederland en de Rijksdelen overzee binnen het kader van de koninkrijkscommissie zullen, naar wordt ver wacht, binnen een maand beginnen. Het overleg zal in de eerste fase nog geschreden door de drie partners. Daarna zullen afzon derlijke onderhandelingen volgen tussen Ne derland en Suriname, en Nederland en de Antillen. Ernstige meningsverschillen zullen zich niet voordoen. Een basis voor overeen stem miing is reeds gelegd in vergaderingen van vorig jaar, alhoewel het vinden van een voor alle partijen bevredigende oplossing voor zaken als ontwikkelingshulp, defensie, nationaliteit, de positie van Surinamers en Antillianen in Nederland, moeizame onder handelingen met zich zullen meebrengen. Belangrijk voor het streven van premier Ar ron is echter dat er een akkoord komt tussen de regerende Creoolse groeperingen en de Hindostaanse oppositie onder leiding van de Jaggernath Lachmon, voorzatter van de hin dostaanse VHP. Nu de eerste opwinding over de onafhanke lijkheidsuitspraak van Arron voorbij is, en de oppositie emotioneel fors heeft uitgehaald door in te spelen op angstgevoelens van de hindostaanse bevolkingsgroep (kreten als broedermoord, slachtpartij, chaos, vlogen als aasgieren uit de mond van Lachmon), schijnt het redelijk verstand toch overwicht te krijgen op de ongeremde oppositietaai. Oppositieleider Lachmon, een gewiekst maar ook nuchter en eerlijk man weet dat hij door zijn verzet tegen onafhankelijk heid, de hindostanen in een geisoleerde posi tie manoeuvreert. De onafhankelijkheid komt er toch, met of zonder medewerking van de Hindostanen. Echter, wanneer de onafhanke lijkheid er komt zonder de medewerking van deze grootste bevolkingsgroep van de Suri naamse samenleving, zal het hem tot in lengte van dagen worden verweten dat hij de hindostanen hier niet bij betrokken heeft. Lachmon is op dezelfde manier het slachtof fer geworden van de kwade invloeden die uitgaan van zijn „adviseurs", het leger van profiteurs en stroopsmeerders, zoals zijn le gendarische vriend Jopie Pengel, op tragi sche wijze heeft ervaren. Deze adviseurs, po litieke carrièrejagers en schatrijke zakenlie den houden er namelijk een geheel eigen in terpretatie op na van het begrip algemeen belang. Ze zijn uit op versteviging van hun zakelijke belangen. Met Lachmon hadden ze de weg naar onafhankelijkheid zorgvuldig uitgestippeld. Eind 1974 zou een verlicht statuut in werking treden als overgangsfase naar de definitieve onafhankelijkheid op 1 juli 1978. In deze pe riode zouden de persoonlijke belangen uitge breid en verstevigd worden. Do staatsrechtelijke barrières ten aanzien van de wijzigingen van het statuut en de grondwet zouden dan bij de verkiezingen die in 1977 in Suriname en Nederland worden ge houden, uit de weg geruimd worden. Nu deze hele planning ln het water Is gevallen, door gebrekkige staatsrechtelijke inzichten bij de VHP, zoeken de adviseurs hun uitvluchten in onbezonnen, perfide, en ongemotiveerde uit spraken als rassenoorlog, broedermoord, chaos en een niet aflatende stemmingmake rij. Buitensluiten Maar ook deze manipulaties kunnen de trou we VHP-aanhang te gortig worden. De groot ste religieuze groepering van Suriname, de Hindostaanse Sanatan Dbarm, waar Lachmon 14 procent van de stemmen aan heeft te dan ken, liet onlangs weten dat staatkundige on afhankelijkheid moet worden geactiveerd en zonodig versneld. De Sanatan Dharm zegt bereid te zijn mee te werken aan een even tuele versnelde voorbereiding voor het ver krijgen van de onafhankelijkheid, en wijst er op dat de onafhankelijkheid positief zal moe ten worden beleefd door alle groeperingen uit de Surinaamse samenleving. In Surinaamse kranten hebben jonge hindos taanse intellectuelen zich afgelopen weken kritisch afgevraagd waarom Lachmon zich blijft verzetten tegen onafhankelijkheid. Zij drongen aan op een positieve benadering van een spoedige onafhankelijkheid. Ook de voorzitter van de VHP afdeling Ne derland, Atta Mungra, die onlangs in een fel communiqué de voormalige hindostaanse mi nister van financiën en miljonair Harry Ra- dakishun (hij zorgde ondermeer voor dat hindostaanse zakenlieden 300.000 gulden stortten in de verkiezingskas) aanwees als de grote boosdoener voor het fiasco van de verkiezingen, is er van overtuigd dat de hin dostanen moeten medewerken aan de onaf hankelijkheid. „Er dient een compromis uit de bus te ko men tussen creolen en hindostanen. Indien Arron bereid is een gesprek over een brede basisregering aan te gaan, dan weet ik zeker dat onze voorzitter Lachmon zich positief zal opstellen. De hindostanen kunnen niet wor den buitengesloten bij de voorbereiding naar de belangrijkste mijlpaal uit de Surinaamse geschiedenis". Volgens de heer Mungra is eind 1975 als da tum voor de onafhankelijkheid voor de VHP niet te accepteren zonder gezichtsverlies. „Wij hadden 1978 in het hoofd, Arron denkt aan 1975. Misschien dat wij als compromis 1976 kunnen nemen, dan is de zaak rond. Het maakt voor Suriname niet veel uit of het land in 1975 of 1976 onafhankelijk wordt. Het kernpunt voor ons hindostanen is dat wij niet buitengesloten willen worden bij het be raad over de onafhankelijkheid. Het is overi gens de enige kans voor Lachmon, een man die ik volledig steun, om na de onafhanke lijkheid nog politieke invloed te hebben. Het staat vrijwel vast dat na de onafhanke lijkheid 80 tot 90 procent van de hindostanen zullen kiezen voor de Nederlandse nationaJi- teit. Nu reeds komen per maand ongeveer 800 hindostanen naar Nederland om straks aan de veilige kant van de scheidingslijn te *&an. Dit betekent dat bij parlementsverkie zingen, wanneer alleen personen met de Su rinaamse nationaliteit mogen stemmen, de hindostanen slechts met twee drie zetels vertegenwoordigd zullen zijn in het parle ment van 39 leden. Als politieke factor zijn ze dan nergens meer. Ik ben er vast van overtuigd dat er geen re volutie komt, geen broedermoord, geen slachtpartijen, indien Arron en Lachmon, die in werkelijkheid een vredelievend man is. el kaar zullen vinden onder het besef dat zo'n eenmalige historische gebeurtenis als de on afhankelijkheid alleen in harmonie kan wor den verwezenlijkt. Premier Arron zou kun nen tonen een nationale leider te zijn door op brede basis de nationale eenheid te dra gen". Nationale leider Het is echter de vraag of Arron na een ver zoening mot de hindostanen zal groeien tot het nationale leiderschap. Veel is afhankelijk van zijn houding jegens de meer dan 80.000 Surinamers in Nederland, die door opeenvol gende regeringen op 'n schandalige wijze werden verwaarloosd. Negen Surinaamse welzijns- en remigratie organisaties in Nederland hebben onlangs in een verklaring de aankondiging van de onaf hankelijkheid toegejuicht omdat ze daarin een duidelijk houvast zien voor de toekomst. Belangrijker vinden ze dat een planmatig be leid wordt gevoerd voor de terugkeer van Surinamers naar hun geboorteland voor en na de onafhankelijkheid. De organisaties, die een duidelijke visie over de remigratie-acti viteiten gereed hebben, hopen als premier Arron binnenkort naar Nederland komt zij^ standpunt te vernemen over wat de Suri naamse regering daadwerkelijk wil gaan doen voor de remigratie. Dan zal moeten blijken of zijn „open armen waarmee de Su rinamers in Suriname zullen worden ontvan gen", zoals hij in een tv-toespraak heeft uan- gekomligd, de armen zijn van een eerlijke, krachtige nationale deider, of alleen muur handen gehuld in fluwelen handschoenen om persoonlijke ambities te koesteren tot eer en glorie van zichzelf en zijn politieke vrienden. SIG. W. WOLF PREMIER ARRON spoed met onafhankelijkheid OPPOSITIELEIDER LACHMON slachtoffer slechte adviseurs

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9