STEUN VOOR TUINBOUW EN VISSERIJ Tweede Kamer steunt belastingvoorstellen Opruiende VVDM- artikelen geen invloed op krijgstucht CcidócSouoonf Snelheidslimiet moet worden opgeheven Philips van woordbreuk beschuldigd 'OENSDAG 3 APRIL 1974 LEIDSE COURANT 'an onze parlementaire redactie HAAG De belastingplan van de regering ter bestrij ding van de werkloosheid en 'stimulering van de koopkracht zullen deze week ongehavend door de Tweede Kamer komen. Op de eerste dag van het debat over de regeringsmaatregelen bleek gisteren dat het kabinet op de steun van een kamermeerder heid kan rekenen. De per 1 juli voorgestelde belastingverlaging riep wel wat kritische vragen op, maar afgezien van de V.V.D.-oppositie was er van te genstand nauwelijks sprake. de V.V.D. gaat de verlaging van de loon- en inkomstenbelas ting lang niet ver genoeg. De verlaging zoals minister Duisen- berg (Financiën) die had voor gesteld kost op jaarbasis 750 miljoen, maar de V.V.D. had aanvankelijk graag de belasting- I tarieven zo willen verlagen dat de verlaging totaal anderhalf miljard zou bedragen. Intussen I heeft deze fractie daarop weer wijzigingen ingediend, waardoor de uiteindelijke voorstellen neerkomen op een verlaging van zo'n 1 3/10 miljard. Ook bij de christen-democratische partijen bestond aanvankelijk veel kritiek, omdat de rege ringsplannen te veel nivellerend zouden werken, ten ongunste van de middengroepen. In het debat kwam de confessio nele kritiek veel voorzichtiger over. De K.V.P.-er van Amels- foort had de indruk dat de plan nen van minister Duisenberg wat meer met de wensen van zijn fractie overeenkomen. Uitvoerige aandacht werd besteed aan de inflatiecorrectie op de belastingtarieven, die dit jaar achterwege is gebleven. De V.V.D. en de fracties van K.V.P., A.R.P. en C.H.U. lieten er geen onduidelijkheid over be staan dat de inflatiecorrectie in 1975 moet worden toegepast. Van de regering werd hierover een duidelijk uitspraak ver langd. Als die niet komt, zal in ieder geval de KVP-er van Amelsfoort een oordeel van de Kamer hierover vragen. Rool- vink (AR) zei onomwonden: „Wij vragen volgend jaar hon derd procent teruggave van de inflatiecorrectie". Hij had op on derdelen van de regeringsplan nen wel kritiek maar vond het overigens het beste dat het tota le pakket belastingmaatregelen zou worden aanvaard. De V.V.D. kwam <met belasting voorstellen waarin de midden groepen meer worden ontzien. De grote vraag voor diverse Ka merleden was of met de voorge stelde belastingverlaging de werkgelegenheid wel voldoende wordt gestimuleerd. De KVP-er Peijnenburg had een grotere be lastingvermindering voor de sti mulering van de bestedingen wenselijker gevonden. De C.H.U. stelde zich in dit ver band voorzichtig op. Mr. Schol ten, oud-staassecretaris voor de belastingen, had wel aan toe passing van de wiebeltax de voorkeur gegeven, maar zei dat ijn fractie met de belastingve; Hans Wiegel (VVD) en fractievoorzitter Kruisinga van de CHU hadden tijdens het debat in de Tweede Kamer gisteren kennelijk ook nog een privé-debat laging per 1 juli aanstaande ac- De V.V.D.-er coord gaat. Scholten wilde wel dat voor de middengroepen 50 miljoen gulden meer aan belas tingverlaging ten goede komt. kwam met een motie om de machtigingswet per 1 juli dn te trekken. Deze motie zal echter onvoldoende steun krijgen. De confessionele partijen lieten wel heel goed weten dat de machti gingswet maar voor een Jaar mag gelden en vroegen hierover een duidelijke uitspraak van het kabinet. Van c parlementaire redac tie DEN HAAG Het kabinet maakt vandaag extra steun maatregelen voor tuinders en vissers bekend. Minister Van der Stee (Landbouw en Visse rij) deelt de Tweede Kamer mee, dat tuinbouw en visserij niet gedupeerd mogen worden door de zware stookkosten als gevolg van de duurdere olie en dat hier dringend hulp ver leend moet worden. De regering gaat met deze voorstellen in op de dringende wensen gisteren vanuit de Tweede Kamer op de regerings tafel werden gedeponeerd. Concreet vroegen ondermeer de confessionele partijen en de VVD: Versnelde omschakeling in de tuinbouw van olie op aardgas en extra steun voor die om schakeling, een voorschotrege ling op de stookkosten, een ge leidelijke aanpassing van de aardgasprijs en voor de visse rij een stookpremieregeling. De regering kreeg gisteren overduidelijk te horen dat het de hoogste tijd wordt om som mige zelfstandigen te hulp te snellen. Een aantal kleine zelf standigen verkeert wat betreft ö'e inkomenspositie in dezelfde omstandigheden als de laagst betaalde werknemers. Daarom moeten zij over één kam wor den geschoren. KVP, CHU en VVD vroegen het kabinet aan de redelijke verlangens van het midden- en kleinbedrijf te gemoet te komen. Over de kritiek op zijn uitlatin gen voor de televisie zei pre mier Den Uyl: „Ik heb juist de bijzondere positie van de vissers en tuinders willen on derstrepen. Maar allerlei groe pen willen hulp van de over heid en toen heb ik gezegd: het kan niet altijd Sinterklaas zijn." De CHU-er Tolman zei, dat de glastuinbouw in staat moet worden gesteld om zich aan te passen. Er is een slagvaardig beleid nodig, dat echter maar tijdelijk hoeft te zijn. De tuin bouw wil niet blijvend tegen de overheid aanleunen. De heer Roolvink (AR) hield een krachtig pleidooi om vissers, De belastingdienst zal tuinders en fruittelers die dit jaar on gunstige resultaten verwachten als gevolg van bijzondere om standigheden, individueel bena deren. Volgens staatssecretaris Van Rooijen (Financiën) kun nen geen maatregelen getroffen worden die voor de gehele groep gelden. WD meent: (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De snelheidslimiet voor personenauto's van 100 km op autowegen en 80 km op de overige wegen moet worden op geheven. Dat is de mening van drs. Van der Werff woordvoer der van de VVD in de Eerste Kamer tijdens het gisteren ge houden beleidsdebat over de be groting van Verkeer en Water staat. De heer Van der Werff meende dat elke grond voor handhaving van de maximussnelheden ont vallen lijkt te zijn. ,tDe I derlandse automobilist houdt zich bovendien niet of nauwe- lijkt nog aan de maximumsnel- heden" zo zei Van der Werff. Handhaving van snelheidslimie ten waar niemand zeer meer aan houdt vond hij schadelijk voor de verkeersveiligheid. De ARP-afgevaardigde de heer Tjeerdsma pleitte voor een ver dergaand wetenschappelijk on derzoek naar de invloed ,van de snelheidsbeperkingen op de ver keersveiligheid. De SGP-verte- genwoordiger Meuleman pleitte voor een handhaving van de snelheidsbeperkingen en achtte een strenger toezicht op de na- Helmond (anp) De indus triebond nkv beschouwt de beslissing van Philips om Usfa Helmond te sluiten „op z'n zachtst gezegd een poging tot verdere escalatie, waarvoor al leen Philips de verantwoorde lijkheid zal moeten dragen". „De trouw van de Usfa-meisjes 'steekt schril af bij het gemak waarmee de hoogste Philips-top zijn woord breekt", zegt de bond, die Philips beschuldigt van woordbreuk tegenover de werknemers en de Helmondse gemeenschap aan wie vestiging van oen Phl.lpsbedrijf was toe gezegd. De gemeenteraad van Helmond heeft gisteravond een motie aangenomen waarin wordt aan gedrongen op behoud van de van een Philipsbedrijf was toe band in Helmond. De raad heeft in deze zin een dringend beroep op Philips gedaan, omdat de werkgelegenheid voor Helmond een van de meest urgente pro blemen is. De berichten dat nkv en kwj zouden oproepen tot prikacites bij Philips berusten op een mis verstand. De organisaties vin den, dat dergelijke acties alleen leving van de voorschriften naadzakelijk. De heer Tonnaer (PPR) was tegen het subsidië ren van regionale luchthavens en tegen de aanleg van een tweede nationale luchthaven. In het beleidsdebat werd over het algemeen ingestemd met de hoofdlijnen van het beleid op Verkeer en Waterstaat. De Raad van Kerken heeft zich inmiddels zeer ,verheugd ge toond met de voorlopige hand having van de maximumsnel heid. Zij acht dit een aanzet tot meer bescherming van de mens. Opnieuw lijken joodse jongens in Syrië AMSTERDAM (ANP) - Opnieuw zijn in Syrië de lijken aange troffen van twee joodse jon gens genaamd Abadi en Sjajah. Dit meldt de Stichting tot steun aan joden in Arabische en Oosteuropese landen. Vlogens de door de stichting ontvangen inlichtingen werden de beide jongens op de vlucht naar Liba non gedood. Voorts zegt de stichting te hebben vernomen dat een van de twee door de Syrische regering ge vangen genomen joden familie blijkt te zijn van een van de vier jonge joodse naaistertjes die vorige maand in Damascus werden vermoord. De stichting acht het daarom bijzonder onge loofwaardig dat de regering met deze arrestatie de hand heeft gelegd op de schuldigen. Kunsthandel Liernur, Zeestraat 63, Den Haag, exposeert van 6-27 april schilderijen van Irene van der Steenhoven en schilderijen en aquarellen van Cootje Horst- Van Mourik Broekman. Op de Hoogvlakte van Golan wachten Israëlische militairen op nadere orders, terwijl buiten de bunker de Syrische granaten exploderen. Deze foto werd ge nomen in Mizrat Beit Jann, een door Israel bezet gebied in Syrië. Raadslid en partijvoorzitter verdacht van oplichting NIJMEGEN Het Nijmeegse raadslid voor de Bejaarden- en Arbeiderspartij F.J.S. (54) wordt ervan verdacht samen met de voorzitter van die partij, J.S. (63) de opbrengst van een rond de jaarwisseling uitgege ven invalidenkrantje in eigen zak gestoken te hebben. De Nijmeegse politie heeft de zaak momenteel in onderzoek. Beide mannen wisten adverteer ders te interesseren door te stel len, dat de opbrengst van het krantje voor invaliden en instel lingen bestemd zou zijn. De ruim 30.000 gulden is echter nooit aan enige instelling over- AMSTERDAM - Opruiende artike len in de afdelingsbladen van de VVDM hebben geen invloed op de krijgstucht, zo hebben socio logen aan de Universiteit van Amsterdam geconcludeerd uit een onderzoek naar opinieveran dering onder militairen. Aanleiding tot het onderzoek was de veroordeling van een redak- teur van het maandblad „Spuit Elluf" van de WDM-afdeling Crailo, wegens een door hem geschreven artikel met onder mijnende invloed in dit blad. De onderzoekers hebben hun proef gedaan op kaderleden van de WDM. De proefpersonen kregen groepsgewijs het op- In Schiedam ook einde D"66 (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM (ANP) - Ook de afde ling Schiedam van D'66 heeft besloten niet meer mee te doen aan de gemeenteraadsverkiezin gen, omdat men niet verwacht het vovor een zetel vereiste stemmenaantal te bereiken. In de huidige raad heeft D'66 drie leden, van wie één als wethou der. Van hen is er één naar de ruiende artikel en een door het Hoog Militair Gerechtshof ge- kuisde versie voorgelegd. De onderzoekers hebben geen aan wijzingen voor mogelijke invloe den gevonden. 14.500 varkens afgemaakt Varkenspest in fokbedrijf CUYK (ANP) Bij het varkens- fokbedrijf Fomeva in Cuyk, een dochterbedrijf van Homburg, is op grote schaal varkenspest uit gebroken. Tot nu toe moesten 14.500 dieren, die door de ziekte zijn besmet, worden afgemaakt. Volgens de directie van het be drijf betreft het hier voorname lijk mestvarkentjes. Vrijdag a.s., wanneer de incubatietijd is verstreken, valt de beslissing of het basis fokmateriaal van Fo meva, in totaal 28.000 dieren, niet besmet is en voor het be drijf behouden kan blijven. De schade wordt geschat op 1 A 2 miljoen gulden. Werknemers krijgen helft winst in aandelen UTRECHT (ANP) - Een wegver- voersondernemer in Wlnsum (Fr.), de heer Rein Hitman, is met zijn tien chauffeurs, de boekhouder en de monteur een winstdellngsregeling overeenge komen. Do netto-winst, die vol ledig in het bedrijf wordt geïn vesteerd, wordt - omgezet In waardepapieren - voor de helft eigendom van het personeel. Op die manier krijgen de werkne mers elk een aandeel in de helft van de groei van het bedrijfs vermogen. Over 1973 bedroeg de netto-winst enkele tienduizenden guldens. De heer Hitman wil In de toe komst nog verder gaan door van zijn bedrijf een besloten vennootschap te maken met de werknemers. Hij komt dan zelf ook als „gewoon" werknemer op de loonlijst te staan. In een nog verder verschiat wil hij de hele onderneming aan het per soneel overdoen. Basken voor 15 jaar cel in BURGOS (Reuter) Een militair tribunaal hoeft gisteren twee le den van de Baskische afschei dingsbeweging ETA veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. Zij zijn beschuldigd van het opbla zen van de villa van een indu strieel in de Baskische stad El- bar vorige maand. Twee medplichtigen, ook Basken, kregen straffen van respectieve lijk zes en twaalf Jaar. Het vier tal zit al een straf uit van 30 jaar wegens lidmaatschap van de ETA en de ontvoering van een andere industrieel. Galerie Het Kunstcentrum, Molen straat 16 Den Haag, exposeert van 6 april tot 2 mei landschap pen uit Toscane, gouaches, schilderijen en tekeningen van Christiaan de Moor. In 'De Volle Maan', Oude Delft 189 Delft, worden van 6 april t/m 12 mei schilderijen en teke ningen geëxposeerd van Nor man Perry man. Pompidou: realisme keerde terug Na het toch nog plotselinge sterven van president Pompidou wordt al snel gerekend op het einde van het gaullisme in Frankrijk. In zeker opzicht zal dat ook wel waar zijn. Het is nog te vroeg om een herle ving te zien van de partijenstrijd die het optreden van De Gaulle heeft mogelijk gemaakt, maar toch lijken de beste papieren voor de opvolging bij niet- of anti-gaullisten te liggen. Anderzijds lijkt de voornaamste kandidaat van de gaullisten, minister van buitenlandse zaken Jobert. binnen de Europese en Atlantische verhoudingen het gaullisme toch een garantie van voortbestaan te geven. Op dat terrein is ook de kracht van het gaullisme onder Pompidou gebleken. Frankrijk is zich blijven afzetten tegen de su- permogendheden, en is een zelfstandige koers blijven volgen, zelfs tegen de rest van Europa in. Frankrijk heeft onder Pompidou een ander uiterlijk gekregen. De grandeur is wat verbleekt, al heeft het konstbare prestigepro jecten niet ontbroken: Parijs is versierd met een aantal super-flat gebouwen, maar de Concorde kwam niet van de grond. Tocb heeft realisme het teveel aan romantiek vervangen en dat heeft zijn ge volgen gehad voor de welvaart. Voor Europa blijft de koers van Pompidou's opvolger van het groot ste belang. Illusies over een radicale verandering hoeft men niet te koesteren. Want ook zonder De Gaulle en Pompidou blijft Frunkrijk in de ogen van de Fransen een grote mogendheid. Werk aan de winkel OVER HET PERSPECTIEF voor het Christen-Democratisch Appél na de niet-ongunstige resultaten der Staten-verkiezingen zijn „de geleerden" het niet eens. In de top van het CDA zien vooral de katholieke prominenten (Steen kamp en Andriessen) hun mening bevestigd dat integratie van K.V.P., A.R.P. en C.H.U. een dam kan opwerpen tegen het polari satie-streven van liberalen en socialisten. Anderen betogen, dat het succes van het CDA op 27 maart een toevals treffer was. Confesionelen hebben bij Statenverkiezingen meestal beter gezeten dan bij de stembusstrijd om het parlement; de thuis blijvers komen meestal niet uit de groep der confessionele partijen en de winst van de C.H.U. gaf eigenlijk de doorslag voor het bevre digend CDA-resultaat. Tegen deze argumenten valt wel iets in te brengen. Na het deconfes- sionaliseringsprocea is met cijfers nog niet vastgesteld, dat Staten verkiezingen de christen-democratische partijen relatief begunsti gen; tussen ARP en CHU is het vanaf hun ontstaan altijd stuivertje- wiseslen geweest; wanneer de thuisblijvers van 27 maart vooral bij niet-confessionele gezichten gezocht moeten worden, zou bewezen zijn dat Wiegel en Den Uyl met hun kreet „Het guat om het kabi net" vorige week toch minder succes gehad hebben dan ze bewe ren. Dan zou een klein kwart van de Nederlandse kiezers dit weinig interesseren. DAARMEE BETOGEN WIJ NIET, dat ernstig blijven nadenken over het perspectief van het CDA een zinloze zaak is. Integendeel! Voor „blijvend applaus" zullen K.V.P., A.R.P. en C.H.U. meer moeten doen aan de aansprakelijkheid van hun politiek program en dit im pliceert vóór 1976 het werken met één kompas voor du politieke op stelling na dit kabinet-Den Uyl. Dr. de Zeeuw, de K.V.P.-voorzitter, is te vroeg gaan praten over een stembusakkoord voor de volgende Kamerverkiezingen, maar men zal toch snel uan die opstelling moe ten gaan denken; in elk geval in de toporganen, na zorgvuldige raadpleging van de lagere partij-organen en de aunwezige en poten tiële CDA-kiiezers. Een andere zaak ls, dat de drie christen-democratische partijen snel moeten werken aan de opbouw van een nieuw wervingsapparaut, letterlijk en figuurlijk. De nieuwe kiezers mogen daarbij met ver waarloosd worden. VOLGENS UIT PROEFSTEMMEN afgeleide cijfers hebben de CDA- partijen met de socialisten gemeen, dat hun trouwe aanhang een vergrijzend kiezerskorps is. Bij de jonge generaties zijn de traditio nele partijen maar in beperkte mate populair, zeker de nog gcschel- voor de toekomst; want de ouderen vertrekken en steeds meer jon den optrekkende confessionele partijen. En dit baart zorgen, zeker geren wan nu gaan straks hun uitspraak in de stembus deponeren. In de wijziging van het politiek gedragspatroon tussen de 25 en de 40 jaar ontbreekt daarnaast voldoende inzicht. De bestaande jongerenorganisaties van de K.V.P. en de protestantse partijen lijken een onvoldoende middel; soms werken ze leuk, maar ze hebben te veel de image van een club en te weinig van een beweging. De toplaag van het CDA zal zich zelf ook meer in de opgroeiende massa moeten begeven. Kamerleden zouden wat meer tijd kunnen besteden aan Brussel, Straatsburg, Parijs en New York en wat meer aan directe contacten met hun kiezers en toekomstige kiezers, Niet alleen vanaf 3 maanden vóór de Kamerverkieingcn maar de gehele parlementaire periode. DE PARTIJ-TOP vooral de CDA-top moet verder zorgen doorlopend aanwezig te zijn in de publiciteitsmc ia. Maar dan ook in kwesties welke de „gewone man" en de jongere kiezers interesse ren. Vaak is dat een kwestie van inventiviteit en doorlopend op goe de mogelijkheden attent zijn. Zeker omdat zowel P.v.d.A. als V.V.D. ontdekt hebben dat de consolidatie van hun winst óók in deze richting gezocht moet worden. Weeroverzicht zonnig mist 19 temperaturen luchtdruk in milhbaren opklaringen 4V ha9'?l ■*-»• warmtefront H hoge-drukgebied bewaking sneeuw -v-r kou-lront L lagc-drukgetxed regen onweer windrichting vcrplaatsmgsnchting DE BILT - Ook morgen houdt het mooie voorjaarsweer stand. De depressie, die gisteren bij Ier land lag, vulde snel op. Een nieuw lagedrukgebied ontwikkel de zich boven Spanje en Frank rijk en veroorzaakte daar re gen- en onweersbuien. Vanmor gen begon de luchtdruk boven ons land en de Britse eilanden weer te stijgen. Het ziet er naar uit. dat deze luchtdrukstijgingen zullen voortduren. Deze ontwik keling zal de uitbreiding van de depressie-activiteiten boven Frankrijk naar ons land verhin deren. Gisteren liep het kwik in ongeveer 20 graden en daarmee werd het bij ons warmer dan in Zuid-Europu, waar het cirka 19 graden werd. In Frunkrijk. Spnnje, Portugal en Zuid-Itnlië vielen plaatselijk regenbuien. Aantal uren zon: 3 tot 11 Min. temp.: omstreeks 6 graden. Max.temp.: omstreeks 16 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog etmaal:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13