Gifslangen en hongerige honden bedreigen daklozen Brazilië Hoger personeel niet tegen nivellering £cidóc(3oma/nt Nog steeds onrust in Ethiopië Leraren bezorgd over verschraling onderwijs Bijen steken man dood OVERSTROMING GEVOLG ONTROSSING Dreigende crisis in regering-Meir ItfSDAG 2 APRIL 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Kritisch hoek over Britse koningin INDEN (UPI) William Hamilton, het Britse socialistische Lager- iuislid dat aan de lopende band kritiek oefent op de Engelse ko- linküjke familie, heeft een boek, „Mijn koningin en ik" geschreven, jamilton beschrijft het boek als „een kritische kijk op de Britse ponarchie door iemand die het niet zou kunnen schelen als ze werd «geschaft". jmilton heeft met zijn boek de pretentie dat het „afrekent met leu gens. wanbegrip en scherts-magie rond een van de rijkste families (er wereld". I titel van Hamiltons boek is een variatie op een veel gebruikte ko ninklijke aanhef: „Mijn echtgenoot en ik". IDNEY (UPI) De 47-jarige voorman Reginald Grange, vader van |wee kinderen, is gisteren tijdens het houden van toezicht op weg werken bij de Australische srad Glen Innes door een zwerm bijen langevallen. Hij werd zo toegetakeld dat hij bij zijn aankomst in ten ziekenhuis bleek te zijn overleden. Ilgens een gezondheidsfunctionaris van Nieuw Zuid Wales bestaat er geen anti-serum voor een bijensteek. Huisvlijt In veel dorpjes in het zuiden van Hongarije werkt men al hard aan de Paaseieren die van hieruit hun weg vinden naar veel landen. Het is ook een vorm van huisvlijt: deze huisvrouw beschil dert in deze dagen rond 2000 eieren. Onderzoek wijst uit: (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG In principe heeft een kleine meerderheid van het hoger personeel geen bezwaren tegen herverdeling van macht, bezit en informatie en zestig procent van hen is geen tegen- dat vijf studenten aan de Inter faculteit Bedrijfskunde in Rot terdam en Delft eind vorig jaar hebben gehouden. De resultaten van het onderzoek zijn neer gelegd in een rappora, dat in no vember 1973 werd afgesloten. stander van lnkomensnivelle- Wel wenst het hoger personeel bij ring. De overgrote meerderheid zou akkoord gaan met één cao voor het gehele personeel. Dit is gebleken uit een onderzoek, RIO DE JANEIRO (RTR) - Gif- helpen van de getroffen bevol- slagen en hongerige wilde hon- king zonder beperkingen, den hebben de ellende van de De Braziliaanse regering heeft tot de onderhandelingen vertegen woordigd te worden door de ei gen vereniging, „daar men bij de vakbonden geen goede verte genwoordiging van de eigen be langen verwacht". De manier waarop deze cao tot stand komt, evenals de inhoud ervan zou volgens de onderzoe kers een aanleiding tot conflict kunnen zijn. Gebrek aan kennis over de belangen van het hoger personeel blijkt hier een nijpend probleem. De vakbond zou dan ook. alvorens eisen op tafel te leggen, enig begrip moeten to nen voor het hoger personeel, aldus de onderzoekers. Het ho ger personeel zelf zou wat min der waarde moeten hechten aan de eigen belangen. Brazilianen die van overstro mingen te lijden hebben, ver groot. Volgens de politie in het zich over tien staten uitstrek kende rampgebied met zijn ruim 300.000 daklozen, zijn al vijf naar hooggelegen gebied dusver nog maar 50 miljoen gul den voor de slachtoffers be schikbaar gesteld. Het is het zelfde bedrag dat het nationale voetbalelftal aan subsidie krijgt voor de verdediging van de we reldbeker dit jaar. gevluchte mensen door slangen In het zuiden van Brazilië zakt gedood en rukten hongerige het hoge water, maar in het honden het been van een 19-ja- noorden en noordoosten valt nog rig meisje in de stad Tores in steeds regen en heeft het water Rio Grande do Sul af, voordat enorme lappen land bedekt, ze door soldaten weggetrokken In de vallei van Mearim in de 1 emidden van hun schamele bezittingen, die zij uit van de wekenlange overstromingen. Fonds voor hulp politiemannen in Zuidelijk Afrika KETORIA (ANP) In Neder- land is een fonds opgericht om geldelijke hulp tc verlenen „aan Zuidafrikaanse politiemannen in hun strijd tegen terroristen aan de grens". Dit heeft die her vormde dominee G. J. H. Gij- mink (52) uit Rotterdam, die op bezoek is in Zuid Afrika in Pre toria meegedeeld. folgens ds. Gijmink zijn er „op dit ogenblik mogelijk honderd duizenden of zelfs miljoenen mensen in Nederland, die Zuid- Afrika goedgezind zijn". Met de oprichting heeft zich belast de „Nederlands-Zuidafrikaanse werkgemeenschap waarvan ds. Gijmink vice-voorzitter is. Voor zitter is de heer M. W. Schakel, lid van de Tweede Kamer voor de ARP. Men zei op het secre tariaat, dat de plannen nog in een beginstadium verkeren, et bezoek van ds. Gijmink aan Zuid-Afrika wordt in verband gebracht met recente acties in het land om vooraanstaande le den ,van de Wereldraad van Kerken te weren, omdat deze fi nanciële steun zouden verlenen aan bevrijdingsbewegingen in Zuidelijk-Afrika. had kunnen worden. Senator Konder Reis uit Brasilia verklaarde na een bezoek van drie dagen aan het rampgebied dat hij geloofde da', de natie nooit eerder door zo'n nationale ramp getroffen was en dat in ternationaal gezien niet veel nog grotere rampen waren voorgekomen. De senator, die erg geschokt was door wat hij gezien heeft, heeft bij het congres aangedrongen op noodfondsen voor het weder- opbouwen van steden, het ver strekken van leningen op ge makkelijke voorwaarden en het staat Maranhao schatten des kundigen dat de tienduizenden die alles verloren hebben, negen weken lang door de overheid j gekleed, gevoed en gehuisvest moeten worden. In Maraba in 1 de noordelijke staat Para, zijn 60.000 inwoners geëvacueerd en staan zes andere plaatsen onder water. Professor Pinquet Car- neiro, president van de Brazi liaanse stichting voor natuurbe houd, heeft de enorme ontbos sing van de laatste jaren (om hakken van één miljoen bomen per dag en herplanting van maar 350.000) voor de ramp verantwoordelijk gesteld. Twijfel bij D'66 MOET D-'66, na het fiasco va de Statenverkiezingen, doorgaan of doen wat enkele prominente leden vorig jaar al adviseerden: ophou- ,den als zelfstandige partij en in de vorm van actiegroepen binnen andere partijen blijven ijveren voor de politieke en staatkundige idealen waarvoor in het nabije verleden Van Mierlo en Gruljters en kele honderdduizenden Nederlandse kiezers enthousiast hebben we ten te maken? Er is twijfel in de gelederen! Niet terzake van de vraag of Gruijters en de drie staatssecretarissen van D-'66 in het kabinet-Den Uvl kun nen blijven zitten. De bestaande spelregels van onze constitutie bie den hiervoor een even nuttig alibi als voor het aanblijven van de Kamerleden, die hun achterban nu meer aan het P.v.d.A.-front dan in een eigen representatieve partij zullen moeten zoeken. NIET ZO MOEILIJK lijkt ook de kwestie, of D-'66 nog aan de ge meenteraadsverkiezingen moet deelnemen. Aan de hand van de uitslag der Gemeenteraadsverkiezingen kan wor den uitgemaakt, waar kandidaten van D-'66 nog een serieuze kans maken. Waar de kiezers de partij hebben laten verpletteren, zou mén dan van deelname kunnen afzien, eventueel met een advies aan de getrouwen op wie ze dan het best kunnen stemmen. De verdere toekomst van de partij is evenwel het grote vraagteken. Het wordt oud-voorzitter Beekmans kwalijk genomen dat hij in een VARA-interniew het doodvonnis van de partij al aangekondigd heeft; het wordt diverse hoofdbestuurders evenzeer kwalijk geno men, dat ze voortvarend zijn met reacties op knellende vragen, zon der dat de achterban geraadpleegd is op de democratische wijze, waarvan juist D-'66 het patent heette te hebben. Er zijn nog altijd democraten die zich vastklampen aan het feit, dat he vorige week slechts Statenverkiezingen betrof en dat nog twee jaar voor de boeg liggen, waarin men het kabinet-Den Uyl op posi- tief-kritische manier kan volgen en tegelijkertijd werken aan een nieuwe koers van D-'66 die in 1976 misschien weer response krijgt bij de kiezers. MAAR HIERTEGENOVER STAAN een paar keiharde feiten. Ten eerste dat de Partij van de Arbeid bezig is de brede volkspartij te worden welke Van Mierlo uit D-'66 had willen laten voortloeien. Ten tweede dat het CDA als partij van burgers die noch liberaal noch socialistisch willen stemmen, beter aanslaat. Ten derde dat het harde oppositiespel van de V.V.D. sommige D-'66- ers die noch voor socialisme noch voor christen-democratie voelen, niet onberoerd heeft gelaten. Milieu de democratiserin hebben als trekpleisters misschien wel wel voldoende aantrekkelijkheid, maar dan toch te weinig kleefkracht. Weeroverzicht ADDIS ABEBA (AP) In geheel Ethiopië is het gisteren weer tot pratestacties ge komen van de 1 maand oud eregering van premier Endalkachew. In de hoofdstad Addis Abeba begonnen 4000 studenten een college boycot en in het centrum van de stad trad de politie met wapenstokken op tegen meren deels jonge betogers. Vanuit twee provinciale hoofdsteden kwamen berichten over studen ten-onlusten. Drie parlementsleden, afkomstig uit de pro vincie Wollo, hebben de regering verantwoor delijk gesteld voor de hongerdood van 250.000 mensen in deze provincie. Volgens de drie parlementsleden negeerde de regering de droogte en handelde onverantwoordelijk. Zij en de overige 25 parlementariërs uit Wollo hadden de regering* herhaaldelijk om actie verzocht, maar steeds tevergeefs. In de stad Goba, ongeveer 300 kilometer ten zuidoosten van Addis Abeba, is het politie korps in opstand gekomen tegen leidingge vende functionarissen van het korps. De poli tie in Goba zou afzetting eisen van de hoge politiefunctionarissen, betere salariëring en a rbe i ds voorwaarden Havenarbeider omgekomen ROTTERDAM (ANP) Bij een ongeluk op een schip in de Rot terdamse Botlek-haven Is gister avond laat een Spaanse haven arbeider om het leven geko men. Een andere Spanjaard en een Nederlander werden ernstig gewond. De mannen waren' op het Argen tijnse schip „Mar Linda" bezig met het openleggen van een ruim, toen zij door het breken van een staaldraad klem kwa men te zitten tussen twee lui ken. IERUZALEM, (AP) De Israë- ten. Bekeerde joden krijgen au- lische minister voor maatschap- tomatisch het staatsburgerschap pelijk werk Hazani, lid van de van Israël, maar de NRP eist Nationale Religieuze Partij, is een veel strengere wet. gisteren uit de regering van me- In Washington voert minister Da- vrouw Meir getreden. Binnen jan thans besprekingen 1 Chur chillionds Lady Spencer Churchill, weduwe van wijlen Sir Winston, stort het eerste pond voor een fonds dat een miljoen moet gaan bedragen voor een archiefcentrum in Cambridge bij gelegenheid van het naderend Churchill-eeuwfeest. Naast haar haar kleinzoon Winston, daarachter de drie politieke leiders van het land, Edward Heath, Jeremy Thorpe en Harold Wilson. zijn partij is geen akkoord be reikt over de brandende vraag: wie is een jood. Hazani schreef mevrouw Meir dat het hem speet zitting in het kabinet te hebben genomen tegen het ad- beschikbaar stellen van nog eens 700 miljoen dollar, nadat hij zondag de Egyptische en Sy rische luchtafweer superieur had genoemd. Hij dringt ook aan op meer vliegtuigen. vies van de opperste rabbinale Syrië houdt twee VN-waarnemers raad. )e raad van opperrabbi's was te gen deelname van de NRP aan de regering, maar de partij sloeg het advies van de raad in de wind op grond van nieuwe oorlogsverwachtingen aan het Syrische front. Momenteel doet zich in de NRP,een federatie van verschillende groeperingen, een diepe kloof voor die de posi tie van het kabinet Meir aan zienlijk ka.i verzwakken. Zonder de NRP heeft de regering geen me:ruc/.iJd in het parlement. De strijdi.zzg binnen de partij is de definitie van een geldige be kering tot het jodendom, die velf de NRP alleen kan ge vast, die zondag in het Golange- bied zijn gevangen genomen. Zij bevinden zich in een ziekenhuis. Gisteren hebben in het gebied opnieuw tank- en artilleriege- veahten plaats gevonden. Satelliet Mercurius blijkt ster te zijn PASADENA (AFP) De Amerikaanse organisatie voor lucht- en ruimtevaart, heeft gisteren meegedeeld dat ze zich heeft vergist toen ze aan de hand van foto's van de planeet Mercurius vaststelde dat deze planeet een satelliet had. Gebleken is dat de „maan" van Mercurius een ster van het sterren beeld Raaf is. De ster is er een van de B-3 klasse en van de vijfde grootte. De foto's waren genomen door Mariner-10 vanaf 1.000 kilo meter hoogte. Muiden wil kruitfabriek naar Flevoland (Van een onzer verslaggevers) MUIDEN De gemeenteraad van Muiden heeft met klem aangedrongen op verplaatsing van de kruitfabriek in deze plaats naar de polder zuide lijk Flevoland. De raad sprak zich gisteravond uit in een spoedvergadering ln vanband met de komst naar Muiden vandaag van staatssecretaris Stemerdink van Defensie. Do T--ori oppf* daarmee e'm ander advies explosie in 1972, de toekomst van de kruitfabriek moest onderzoeken. Van de drie alternatieven (overplaatsing naar het Duitse moederbedrijf in Liebenau, overplaatsing naar de IJsselmeerpol der, en handhaving in Muiden) koos de commis sie voor overplaatsing naar Duitsland. Muiden wil wel de ris.co's van de kruitfabriek kwijt, maar hoopt met een verplaatsing naar Flevo land. op pendelafstand, de werke«»legenheid te Landingsbaan ruimtevaart FLORIDA (UPI) Op de Ameri kaanse ruimtebasis Cape Cana veral wordt een nieuwe lan dingsbaan van 5 km aangelegd. Eind 1978 moet deze baan voor retour-niimtevluchten in ge bruik worden genomen. De ruimtevaartuigen zullen verti caal starten vanaf een vereen voudigde apollo-lanceerstelling. Bij de terugkomst landen zij als vliegtuigen. De landinsbaan wordt even breed als de lengte van een voetbalveld. DEN HAAG (ANP) Generaal-ma- joor van de technische staf ir. T.A. van Zanten (55) is per 1 mei 1974 benoemd tot kwartier meester-generaal van de ko ninklijke landmacht. Hij zal als zodanig luitenant-generaal der interdance J.L. Antonissen (56) opvolgen, die de militaire dienst Gevolmachtigde uit Suriname Met een vertraging van 17 uur, die hij op rekening van de KLM schreef, is gisteravond laat de nieuwe gevolmachtigde minister van Suriname, Wim van Eer, in Nederland aangekomen. Ondanks zijn vermoeidheid kon hij nog glimlachen. De 46-jarige Wim van Eer volgt dr. J. Polanen op, die eind februari ons land heeft verlaten. Hij verklaarde een zo groot mogelijke openheid te willen betrachten, maar pas uitvoeriger inlichtingen te kun nen geven rond 't bezoek van de Surinaamse premier Arron, me dio deze maand. De heer Van Eer was voor zijn benoeming leraar en directeur van een kweekschool. Hij is getrouwd en heeft drie hinderen. Driekwart van PPR-kiezers wil eigen lijst DEN HAAG (ANP) Driekwart van de PPR-kiezers had liever gezien dat de radicalen met een afzonderlijke lijst bij de Staten verkiezingen was uitgekomen, in plaats van met een gecombi neerde lijst met PvdA en D'66. Dit zei dr. Bas de Gaay Fortman, PPR-fractievoorzitter in de Tweede Kamer, gisteravond in AVRO's Televizier. Daarbij bleek hij verbolge nover het commentaar dat staatsse cretaris Van Dam (PvdA) gege ven heef op h rseulaa vattt ven heeft op het resultaat van de vorige week gehouden ver kiezingen. Drs. M. van Dam zou volgens De Gaay Fortman zo iets gezegd hebben als: de PPRis op weg naar het einde en we staan klaar om ze op te slokken. De PPR-leider liet on dubbelzinnig blijken dat de PPR niet van plan is zich te laten op slokken „maar alleen vraagt er kend te worden". mist 19 temperaturen luchtdruk in miliibaren opklaringen A-togel •ww warmtefront H hoge-dni<gcbted bewoning sneeuw tt kou-front L lage-drukgebed onweer windrichting verplaatsingsnchtinfl DE BILT Het hogedrukgebied boven West-Rusland, waaraan we het al dagenlang durende mooie lenteweer te danken heb ben, handhaaft zich ook morgen nog. Een depressie, die zich gis teren ten zuiden van Ierland ontwikkelde, verandert maar weinig van plaats. Het front van de depressie, dat vanmorgen het zuidwesten van Engeland en de westkust van Frankrijk be reikte, dringt maar heel lang zaam in onze richting op en neemt daarbij in activiteit af. Het ziet er naar uit, dat het ook morgen ons land nog niet zal passeren en dot de nabijheid er van alleen merkbaar zal worden door wat meer bewolking, voor al in het zuiden van het land. Gisteren was het in heel Euro pa, met uitzondering van Ier land, waar het nu en dan regen de, weer een mooie lentedag. Bij ons werden max. temp. van circa 16 graden bereikt. In En geland bleef het met ongeveer 11 graden wat kouder, terwijl het in Zuid-Europa rond 19 gra den werd. Vooruitzichten voor donderdag: Droog en vrij zonnig. Hogere temperaturen. Weersvooruitzich ten in cijfers voor donderdag: uren zon 3 tot 13. Min. temp. omstreeks 5 graden. Maximum temp. omstreeks 17 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog et maal 90 procent. WEERRAPPORTEN Zd -Limburg zw. bcw. Bordeaux Frankfort Llnabon Londen Luxemburg Cnsablancs Iitanbocl Ln* Piilmas Jan moet kunnen leren wat Piet mag leren DEN HAAG (ANP) Jan moet ook kunnen leren wat Piet mug leren. Dat vinden meer dan 15.000 docenten aan scholen voor mavo, havo en vwo. ZIJ zetten hun handtekening de afgelopen veerilen da gen onder een petitie, die naar de minister gaat met de smeekbede de harmonisatiewet niet door te laten gaan. Het voorstel voor deze wet ligt bij de Tweede Kamer. Volgens de leraren gaat de wet er van uit, dat Plet niet mag leren, wat Jan rilet kun leren. Het wetsvoorstel, ingediend door de vorige minis ter van onderwijs, wil, dat het Frans vervalt als verplicht vak voor de brugklassen. Ook de vakken geschiedenis, aardrijkskunde en de expressievak ken worden door het wetsvoorstel bedreigd, aldus de sectie Frans van de vereniging van leraren in levend* talen, die het initiatief tot de handtekenin- De leraren menen, dat het wetsontwerp verschra ling van het onderwijs met zich meebrengt. Komt de harmonisatiewet tot stand, dan kan worden ge sproken van 'gelijke kansen op slecht onderwijs', aldus de leraren. Het probleem van de doorstro ming van lbo-brugklassen naar avo-brugklassen kan volgens hen wel worden opgelost door Frans ln te voeren op de scholen voor lager beroepsonder wijs. Daarmee zou ook het democratisch principe 'voor alle leerlingen gelijke kansen' werkelijkheid zijn geworden. De voorzitter van de sectie Frans, de heer H. Se- ret, zei te verwachten, dat het totale aantal hand tekeningen In de buurt van de 20.000 komt. HIJ wees er op, dat de sectie slechts 1500 leden telt. Dat meer dan het tienvoudige aan reacties is bin nengekomen in twee weken, duidt er volgens de heer Seret op, dat er een grote ongerustheid onder de leraren bestaat 4'

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9