DR. JAN PIETER: DUYVERMAN KWAM 'PER ONGELUK' IN LEIDSE RAAD Na het afscheid terug naar archief en Thor becke GESPREK OP „REMBRANDT" Leiderdorp fel tegen beton- mortelcentrale stad en randgemeenten Kostelijke ouderavond Scout in Zoeterwoude DINSDAG 2 APRIL 1974 LEIDSE COURANT LEIDEN - Het weldoortimmerde en bemarmerde Leidse stadhuls-van-na-de-brand kent z'n tochtga ten. Een daarvan werd welwillend gereserveerd voor de wethouder van onderwijs. Als de wind erop staat, is het In de kamer aan het einde van de gang op de tweede verdieping niet aangenaam. Dr. Jan Pleter Duyverman schakelt dan de bij verwarming in. Het daarvoor bestemde kacheltje staat binnen zijn bereik. Mevrouw Elly den Haan-Groen heeft het vier jaar in dat uithoekje van de gemeentelijke fortificatie uitgehouden. Toen zei ze: geef mij maar wat beters. En ze vertrok met haar portefeuille naar andere oorden. Wat in deze collegiale kamer van haar bewind restte, is een glimmend zilveren stickertje tegen de innenkant van de massieve mine deur: een klevende weerhaan die met geen mogelijkheid meer van het hout te krijgen is, al ondernam dr. Jan Pieter enkele pogingen daartoe aan de linker onderzijde. Hij laat de haan nu maar rustig zit ten. Een half jaartje wil hij er best nog tegenaan kijken. Dan zit het erop. In september, als de nieuwe gemeenteraad aan de macht komt, stapt de heer Duyverman kalm het stadhuis uit en fietst even rustig naar huis: „Er komt een leef tijd, dat je achter in de zaal wilt zitten. Dat moet je doen, zolang je nog niet dement bent. Niet wachten totdat ze zeggen: hé, is die ouwe nóg niet opgeduveld?" Zolang dr. Jan Pieter zijn wethou- derlijke stoel niet voor het laatst ordentelijk tegen het bu reau heeft aangeschoven, wordt hij „geruggesteund" door mr. D. Tiboel Siegenoeek, burge meester van Leiden tijdens Thorbecke. Een mooi conterfeit- sel, inderdaad. Tegenover hem hangt De Gijselaar met zijn' wa pen: „de enige grote burgemees ter die Leiden heeft gekend". Opzij het schilderij van De Laat de Kanter, waarschijnlijk bin nen dit gezelschap gehaald om dat de heer Duyverman ,,in zijn straat woont". Een beetje bui ten de aandacht een mooi werk je van Van Driesten (geb. 1878), een romantisch boerderijtje. Zo zit de grijze eminentie van het regerend college tussen de ma gistraten. Directeur Wurfbain van De Lakenhal heeft er tien tallen van, maar komt ruimte tekort. De heer Duyverman mocht er lijn kamer mee stoffe ren. „Hoe is de temperatuur hier? Gaat wel, hè? Een ambte naar zei me eens: het is hier niet kil, maar wel kil De man had gevoel voor sfeer en atmo sfeer. De plantjes die u hier ziet zijn van de Plantsoenendienst, ze worden allemaal best ver zorgd". Geen harnas De heer Duyverman wil rijn wet houdersperiode afsluiten met twee zaken. Bij hem kun je dat met de boste wil van de wereld geen „wapenfeiten" noemen, de Nota Democratisering Onder wijs en de Studiedag - die op 19 maart plaatsvond - over de be geleiding van het buitengewoon onderwijs („onder enorme be langstelling") mogen bij hem beter beschouwd worden als dichte schermutselingen. De doc tor zit het lichtgrijze vest beter dan het harnas. Maar op zijn delicate manier is wethouder Duyverman er toch „tegenaan gegaan": „Het was onbevredi gend deze dingen over te laten aan wie mij volgt. Men rekende er trouwens ook op". Klassiek Een Duyverman is verknocht aan Leiden. Die verbondenheid werd van ouder op ouder overgedra gen. Ook Jan Pieter, die in no vember 68 jaar werd, kent die gevoelens. Het vreemde rond zijn persoon is, dat niemand ei-, genlijk weet wat zijn métier ooit was. Velen verslijten hem mmmli voor neerlandicus, anderen den ken dat hij classicus is en bur gemeester Vis zei eens tegen hem:wij als historici". „Ja wel hoor, wij als historici. De waarheid is, dat ik econoom ben. Maar dat is blijkbaar mijn identiteit niet. Ik promoveerde in Rotterdam bij prof. C.W. de Vries, beter bekend als C.W., een man die gewoon op zijn voorletters leefde, hoogbegaafd. Ik was een reizend economiele raar, eenenveertig jaar gaf ik economie, staatsinrichting en - recht op vijf scholen in drie gemeenten. Een marskramer was ik. In Leiden doceerde ik niet, wel was ik er repetitor. Zo heeft onze gemeentesecretaris dr. v.d. Poel bij mij nog economie ge leerd". Econoom Maar toch, als econoom kent men de heer Duyverman niet. Hij is de man van de verzorgde taal. de doorwrochte en taalzuivere zinnen. „Ik ben altijd bijzonder attent op wat de mensen zeg gen. Dat mag toch een hobby zijn, nietwaar? Ik hecht aan presentatie, aan de vorm. Nou nou, mag dat misschien? Dat wordt ook gewaardeerd. Zeker door de luisteraar, die zit er toch maar mee. Zelfbeperking is een moeilijke deugd. Tien mi nuten doorgaan over hetzelfde is nutteloos en vermoeiend voor een ander". Duyverman snijdt in anglicismen, in germanismen. Hij mist een Charivarius, die destijds ai der gelijke dingen aan de kaak stel de („zeggen vanduser gens...") Zijn geserveerde ma nier, zijn kort- en bondigheid bestempelde hem tot „klas siek". En dan is er zijn grote belangstelling voor muziek. Elke dag speelt hij een half uurtje piano, van Bach tot Bar- tok, met een voorkeur voor Bach en Mozart. Dan schrijft hij ook zijn eigen muziekjes. „Zou je dat nou wel in de krant zetten? een wethouder die z'n eigen muziekjes maakt?" Liberaal De heer Duyverman kwam in 1958 dn de Leidse raad:,.per on geluk, zoals alles in mijn leven. Zo werd ik per ongeluk lid van de WD. Ik zat destijds met Portheine (een oud-repetent van me) in de trein kranteknipseU door te nemen. Portheine zei toen: als je er zó over denkt, word dan maar lid. Toen prin ses Beatrix bij mr. Drijber in huis ging wonen vond de konin gin dat dit eigenlijk niet kon: in huis bij een politieke figuur - Drijber was secretaris van de VVD. Dat secretariaat was net iets voor Duyverman. Voor '58 wilde men me op de kandida tenlijst zetten. Ja.ja, maar dan op een onverkiesbare plaats, vond ik. Zo geschiedde, maar het ongeluk trof dat ik van de zesde plaats opschoof naar de plaats van meneer Van Hoek. die niet „mocht", omdat hij bij Wernink zat. In 1970 vroeg men me voor het wethouderschap. Als de nood aan de man is, vooruit dan maar, en dan voor financiën. Het liep plotseling weer anders. Het komt gewoon over, ik kan het niet helpen". De heer Duyverman zit niet uit politieke gedrevenheid achter zijn bureau. Hij is geen politie ke man. „Maar ik ben wel libe raai van instelling, ook weer goeds vindend bij iemand an ders. Wat me bijzonder ter har te ls gegaan, is de goeie ver standhouding tussen het bijzon der en openbaar onderwijs. Het arme Leiden is rijk in deze sa menwerking. Samen brengen ze veel van de grond. Gemeen schappelijke problemen komen in het overlegorgaan openbaar- bijzonder onderwijs. Ik hou m'n hart vast met die polarisatie. Het is mijn grote zorg, dat die lijn wordt gecontinueerd, in het belang van on shele Leidse on derwijs. Gaat u maar eens na, we hebben samenwerking in de Schooladviesdienst, de Zmok- school (zeer moeilijk opvoedba re kinderen), de Korte Vliet school (imbeciele kinderen), in ons overlegorgaan en vooral in de Merenwijkschool, in de Be- drijfstechnische school met Don Bosco, samenwerking ook voor lava, leao en meao-school en tenslotte ook in de avondscho lengemeenschap Boerhaave. Sa menwerking: wat moet je met drie Zmokscholen in Leiden? Het gaat hier om kleine groep jes". Zwijger Econoom (het blijft een verras sing). Duyverman is een onder houdend prater. In de raad is hij vaak de zwijger die in ver ten starend binnenpretjes zit te verwerken als er verbaal geha speld wordt, maar in zijn ka mer vertelt dr. Jan Pieter zon der restricties, met pretogen achter de brilleglazen. Soms steekt hij even de hand op en zegt. voordat hij verder gaat: „dit houden we buiten de notulen'.' Handen vol Een ontboden bode komt koffie brengen. Een aardige jongen, die bode. De wethouder zegt te gen hem: „Meneer hier en ik zijn het maar op één punt eens geworden: de koffie is wethou- derlijk voortreffelijk". De bo de: „Deze is iets beter zelfs..." Terug naar de filosofie. De wet houder zet uiteen, dat hij (libe raal denkt zowel in het gods dienstig als in het politieke vlak. „Wil een richting de eigen identiteit bewaren, heb :k er alle begrip voor. Als iemand zegt: vooral in Leiden moeten wij nadrukkelijk denken aan klassen die het moeilijk hebben, beaam ik: ja, natuurlijk wel. Je hebt hier veel leer-bedreigde kinderen, wat de PAK-hoek meer aanspreekt. Maar je moet net zo goed zorgen voor bijzon der begaafder dat die aan hun trekken komen". „Mijn hele voorgeschiedenis heeft het me niet moeilijk gemaakt. Het as een portefeuille die me ligt. Er is geen onderwijsvorm die ak niet ken. Ik ben ook se cretaris van twee staatscommis sies middelbaar onderwijs. Daar heb ik de handen vol aan in m'n vrije tijd. Vanaf '58 ben ik de stad niet uit geweest. Ik sta altijd gek te kijken als men, na drie maanden bezig te zijn geweest, zegt: Ik moet er nodig eens tussen uit...! Ik heb de grens niet meer overschreden sindsdien, mijn paspoort is al lang verlopen. Zonde? Ja, dat zou je kunnen zeggen, maar ik doe dit werk met plezier en het is afwisselend". Inbreng Van zijn „leven" op het stad huis: „Ik heb niet anders dan lof voor wie me omringen, mede werkers, chefs, boden, overal. Dit is niet „pour la galerie", maar het is zo. Men komt Je hier een kopje thee extra bren gen, ongevraagd. De bodes? keurig en stijlvol zijn ze. Ze mogen van mij alles, behalve liegen en vertragen. Ik Lieg ook niet, dat ervaart iedereen. Dat zou mijn sfeer niet wezen. Hier is openheid. Ik nodrg mijn om geving uit n*et: ze8 maar alles z» kritisch mogelijk. Mijn zwager Lo van Hen^ergen, de toneelspeler, broer van mijn vrouw, zei eens: zie ik het nou goed, dat jij in deze functie zo veel hebt aan het leraarschap?" Dat is waar ook. Ik werkte met dscussies en interrupties, voor al toen ik met oudere leerlingen op de avondlycea te maken kreeg. Ik ben niet de leraar die vertelt en daarna lijn mond houdt. Het raadswerk was In het begin niet gemakkelijk, allengs is het voor mij aangenamer geworden, dat kwam door een groeiende vertrouwensrelatie. Ik ben niet blind voor wat er naast me ge beurt natuurlijk. Maar niemand spreekt me kwalijk aan. Ik zog óók geen grove dingen tegen mensen. Coöperatief zijn voor het gemeentebelang ls dat le dereen Inbrengt wat hij kan In brengen. Het Is boeiend werk op Je eigen man'er: In de rand, in bet portefeuillewerk en bij het collegiaal werk. Wie mijn bloed wel kan drinken? Ik zie ze niet hoor. Alleen polarisatie vind ik een afsclnrweiijke zaak: kritiek om de kritiek, daar heb ik niets Politiek opstuiven In de raad vindt de heer Duyverman eigen lijk niet zo prettig. Hij praat in de persoonlijke en politieke ver houdingen liever in dezelfde toonaard:.,Ik vind het leuk als een raadslid op me afkomt met: ik ben het helemaal niet met u eens. maar voor uw vorm had ik waardering. Iedereen is ge voelig voor een complimentje". Schrijven Over een aantal maanden komt het ufscheid. ..Leegte; maar ik ken mijn tijd. Na september duik iker in de examencommis sies. Mackay, de eerste vice- presidert van de Raad van Sta te. Een ontzettend handschrift en voor de helft in het Frans ook. Ik schrijf vaak artikelen In het tijdschrift Overtoeldsadmlni- stratie, ook andere publicaties. Dat werk zal ik met vreugde opvatten". Het wordt ook een terug naar Thorbecke. Een in gewijde kent de relatie Thorhec- ke-Duyverman. Het proefschrift van dr. Jan Pieter staat er vol over. Hij bewondert Thorbeckes regeerkracht, z'n vormgeving en breedte van zijn denken. Jan Pieter Duyverman is een kal me fietser. Van huis, via de Ga ren markt. zich nauwelijks een blik gunnend op het huis waar Thorbecke >ens woonde („Je moet uitkijken. Je zit zó tegen een auto op") rustiig op het stadhuis af, zoveel mogelijk de verkeersliichtenconoent ratios van collega Kret vermijdend. Op de flets, in weer en wind, door sneeuw en Ijs (nou Ja), al tijd maar door. Jan Pioter Duy verman, gevoelig voor de nuan ce. zal dere tredmolen echt wel missen: „ik had e» geen narig heid mee". T on Pleters Groen De le april ging in Oegstgeest niet onopge merkt voorbij. Practical Jokers sloegen op een tweetal plaatsen hun slag. In Café „De Roode Leeuw" waren een aantal nieuwsgierigen samengeko men om de pre sentatie van een nieuwe biersoort mee te maken. Oorspronkelijk was het aan de Oegstgeester wethouders voorbehouden het eerste glas „Groen bier" in Nederland te tappen. Maar de arbeidsintensi viteit waaraan se onderhevig zijn. speelde hen parten. Rond 21 uur nam de heer Van Rijn de taak over. Het publiek was en thousiast- Het bier was prach tig groen van kleur. „De Roode Leeuw" heeft Alva ver slagen. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De opstandige leerlin gen van do Rembrandt Scholen gemeenschap aan de Burggra- venlaan, die afgelopen vrijdag een spontane staking teweeg brachten, gaan voort met hun actie tegen de schoolleiding. Er werd gisteren een door honder den scholieren ondertekende pe titie bij de rectrix, mevrouw J. L. de Boer-PIno, ingediend waarin met klem wordt gepro testeerd tegen het dit schooljaar gevoerde beleid, „dat vanaf het begin heeft geleld tot verslech tering van de verstandhoudin gen tussen alle groeperingen op de school". 4'olgens de petitie draaide het hierbij steeds om besluiten be treffende orde, regelmaat, conti nuïteit e.d. „De eisen die de lei ding m.b.t. deze punten stelt, gaan zo ver, dat vele leerlingen en leraren hiermee in botsing moeten komen. De wijze waar op deze beslu„en worden geno men en bekend gemaakt, schiet ledereen In het verkeerde keel gat". De ondertekenaars van de petitie eisten een gesprek tussen de lei ding en het actiecomité, in prin cipe over alles wat verband houdt met de gewraakte aspec ten van het schoolbeleid. Verder werd geëist, dat leerlingen er leraren niet langer worden ge passeerd bij het nemen van be slissingen en dat de kwestie van orde en regelmaat ter discussie wordt gesteld en door de betrok ken leraren en leerlingen gere geld kan worden. Voor hedenmid dag 3 uur werd door de leiding een gesprek toegezegd. Volgens de rectrix moet de zaak vóór de Paasvakantie zijn afgerond. De actievoerders verwachten, dat de rectrix aan het einde van het onderhoud zal zeggen: „Jullie hebben me niet kunnen overtui gen". „Als er geen duidelijke toezeggingen worden gedaan lijn verdere acties te verwach ten". aldus de woordvoerders van de rebellerende scholieren. Nadat vrijdagmiddag de spontane stakingsactie was verwaterd („een spontane actie zakt altijd In" volgens de stakingsleiding), is de actie gemotiveerd en ..goed geleid" geworden „en daarom krachtiger". In een persconferenth deelde het actie comité gisteren mede, dat het aangezegde ontslag aan een aantal onbevoegde leraren er is zelfs sprake van zeven docen ten, terwijl twee leraressen en een leraar hun dienstverband niet willen voortzetten om (vol gens de rectrix) .allerlei" rede nen, studie, verhuizing e.d." de druppel was die de emmer met onlustgevoelens op het „Rembrandt" deed overlopen. Maar het hele jaar was de sfeer tussen leiding en leraren al con stant verslechterd, zo weten de leerlingen. Het merendeel van de leraren In hot gebouw aan de Burggravenlaan (30 van de 45) zou volgens de leerlingen achter de eisen van de actievoerders staan, maar niet „achter enige extremiteit". fn een gesprek met de pers zei rectrix De Boer vrijdag, dat het om vijf leraren ging: „Er werd zelfs gezegd negen, maar dat is niet waar". Daarom zijn de me dedelingen die de rectrix in twee brieven gaf (aan de ouders en aan de leerlingen) niet erg begrijpelijk. In haar brief aan de leerlingen maakte zij de nomen bekend van vier leraren die niet meer terug mogen keren na 1 augus tus: de heren J. P. Depondt (maatschappijleer), J. Korving (wiskunde), K. Kramer (aard rijkskunde) en C. F. de Stoppe laar (biologie); mej. K. S. Wil liams (Engels) t.i de heer A. C. Hubcrs (muziek) keren eigener beweging niet terug. In do brief aan de ouders werd melding ge maakt van het heenzenden van zeven leraren. Behalve de eer der genoemden zijn dat tevens de heren J. Egberts (biologie), N. H. van Oijen (wiskunde) en A. V. Zimmerman (wiskunde). Het aantal docenten dat zelf het dienstverband niet wil voortzet ten, was hier uitgebreid tot drie: ook do lerares F. Ebes (schei kunde) wil vertrekken. Rustende boer mag niet bouwen LEIDSCHENDAM - Ondanks fel le vertogen van de KV P-er J. A. Meewlsse en de prot. chr. heer C. H. de Ruijter heeft de Leidschendamse raad gister avond met 11 tegen 9 «temmen B. en W. gevolgd In een afwij zende beschikking op het be zwaarschrift van de hor C. A. van L eeuwen over het bouwen v.an een tweede woning an de Stompwijkseweg. De heer Van Leeuwen wil ophou den met werken en voor een pachter of zetbaas op zijn 15 ha. graslnndbedrljf een woning bou wen op 250 meter afstand van de zijne. Volgens het bestem mingsplan is die afstand veel te groot en bovendien is de ge meente bang dat later de wo ning door niet-agrarlëre zsil worden overgenomen. Open huis jongerenwerk Oegstgeest OEGSTGEEST De Stichting Jeugd en Jongerenwerk Oegst geest, SJJO, wil meer bekend heid geven aan het clubwerk voor jongens en meisjes van 6 t/m 15 jaar. Zij gaat dit doen door middel van een „Open huis" oktiviteit in de grote zaal van het gemeentecentrum aan - de Oegstgeester Lijtweg. Op 3, 4 en 5 april van 18.45 uur tot 20.15 uur kan men kennis komen ma ken met het werk van de clubs. Er wordt tevens een loterij ge houden, waarvan de opbrengst is bestemd voor de aanschaf van een tweetal kleiketels. j ZOETFRWOUDE De g'.dsen, kabouters, verkenners en welpen ver enigd in Scouting Zoeterwoude boden een ouderavond aan in het Centrum dat volledig was bezet. Naast het grote zomerkamp als on betwist hoogtepunt In het clubjaar neemt de presentatie aan de ou ders en andere belangstellenden In het winterseizoen een belangrij ke plaats in. Na een openingswoord door aalmoezenier P. Peeters Weem beten de gidsen en verkennners met een volksdins het spits af van een pro gramma waaraan de aanwezigen veel plezier beleefden. „Jodokus" kreeg een uitvoering van de kabouters maar vooral de uitbeelding van een kampdag door de welpen, mét talloze leuke voorvalletjes, werd erg gewaardeerd. Na de pauze beoefenden de verkenners hei aloude schimmenspel en presenteerden de Welpen zich opnieuw mei een volksdans. Een tafereel op een Oosters pleintje werd verzorgd door de kabouters waarbij de muziek van nhet Cocktail Trio het goed deed. Nadat de Vier Jaargetijden waren uitgebeeld door de gidsen zorgde de staf voor de uitsmijter. Onbedaarlijk is er gelachen om de avonturen van vier schipbreukelingen. ivlet het zingen van de vier groepsliefleren werd het geheel afgesloten. Leiderdorp - De gemeenteraad van Leiderdorp heeft ernstige bezwaren tegen de vestiging van een betonmortelcentralo aan de Sumatrastraat in Lelden. Tijdens de gemeenteraadsverga dering van gisteravond diende mevr. Van der Molen (PvdA) een bezwaarschrift in, welke door de meeste raadsleden was ondertekend. De inhoud hiervan was als volgt: De gemeenteraadsleden van Leiderdorp, maken bezwaar te gen het verlenen van een ver gunning ingevolge de hinderwet tot het oprichten van een beton- mortelcentrale, gelegen achter Sumatrastraat 55. Het toch al zeer kwetsbare woon- en leefkli maat, zowel aan de Leidse als aan de Leiderdorpse zijde van de Zijl,, zou naar hun mening door de vestiging van bovenge noemde betonmortelcentralo ferder aangetast worden. Zij vrezen dat geluidshinder en stof- overlast van dit continubedrijf, ondanks alle stringente hinder- wetvoorwaarden een bedreiging zouden vormen voor het geeste lijk en lichamelijk welzijn van de bewoners van met name de Zijldijk in Leiderdorp. Met in stemming citeerden zij een pas sage uit een brief van de in specteur van de volksgezond heid voor de milieuhygiëne in de provincie Zuid-Holland (Dis. W. E. M. C. Krul) van 12 juli 1973, gericht aan de colleges van b. en w. van de Zuidhol landse gemeenten: „Hoewel het misschien mogelijk ls door de verschillende maatregelen do hinder van deze bedrijven voor eeti deel te beperken, vraag ik mij echter steeds meer af o( het wel verantwoord ls om steeds maar allerlei bedrijven midden in woonw jken of in de onmid dellijke omgeving van woonhui zen toe te laten. Het is Immer» een algemeen bekend feit dat verschillende bedrijven, on danks alle stringente hinder- wetsvoorwaarden, voor de naas te omgeving toch vaak zner hin derlijk kunnen zijn o.a. door stankhinder. geluidshinder, brandgevaar, aan- en afrijden (vrucht) auto's iaden en lossen, opslag van materialen op een open terrein, hinderlijke aanblik v^iuit de nabijgelegen wonin- 0en e.d." De raadsleden stellen voor deze bezwaren nader toe te lichten op de-,hoorzitting 2 april a.s, ln het stadhuis te Leiden. In broedtijd niet varen LEIDERDORP Burgemeester en wethouders van Leiderdorp hebben een aantal singels en sloten aangewezen waarop het tijdens de broedtijd von waters vogels verboden ls te vnren. Het komt er op neer dat vrijwel allo wateren, sloten, singels en vijvers ln de wwonwijken en bijvoorbeeld die In bet park do Houtkamp onder dit verbod val len. Tijdens de Jongste gemeente raadsvergadering vroeg de heer Brainlch von Brn n!ch Feit (VVD) zich wel af f het niet duidelijker ls om een Juiste data aan 'e geven „want wat is en wanneer begint de broedtijd?";

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5