Huurschuld Merenwijk: 80 mille Misdaad neemt toe in Leiden Verdachten overval houden mond dicht Allerlei(ds) Leidse glippers stad BHW heeft bewoners slechte dienst bewezen Veertig jaar melk voor Houtkwartier PAGINA 3 DINSDAG 2 APRIL 1974 LEIDSE COURANT Leiden aktueel LEIDEN Het aantal dief stallen in Leiden neemt elk jaar toe. Was het aantal in 1965 nog 1.199. In 1973 was dit al 2.732. In vergelijking met het aantal gepleegde diefstallen ligt dit getal rela tief hoger dan gemiddeld in Nederland. Ook vernielingen en zedenmis* drijven komen in Leiden re latief meer voor. Lager daarentegen is het aantal ge vallen van verduistering, be drog en rijden onder invloed. Tevens ligt het aantal econo mische misdrijven en straf bare feiten in de zin van de opim- en vuurwapenwet ge middeld lager dan landelijk. Het aantal misdrijven dat kon worden opgehelderd ligt ver houdingsgewijs zeer laag. In 1970 nam Leiden met Am sterdam de laagste positie in, in 1971 de op één na laag ste en in 1972 geeft de stad het op twee na laagste per centage te zien. Het percentage minderjarigen (jonger dan 18 jaar) dat met de Leidse politie in aanra king komt ligt over het ge heel genomen belangrijk la ger dan landelijk. In 1972 in Leiden: 16,1% tegen 27.1% landelijk. LEIDEN De rijkspolitie tast nog volkomen in het duister of de twee Chinezen en de Zuidmolukker die gisteren in Amstelveen werden aange houden naar aanleiding van de gewapende overval 's morgens vroeg op het Chine se echtpaar Woo In Leider dorp, de daders zijn. Inmiddels heeft wel een con frontatie tussen het echtpaar Woo en de verdachten plaatsgehad, maar dat heeft volgens adjudant Versluis van de rijkspolitie In Leider dorp geenszins duidelijkheid geschapen. Volgens het echtpaar Woo toonde het postuur van de aangehouden man wel opval lend veel gelijkenis met de overvallers. Mede omdat de bandieten tij dens hun actie maskers droegen moest herkenning ook wel achterwege blijven. Het verhoor van de verdachten verloopt bovendien moei zaam, omdat de mannen vrijwel niets zeggen en ook omdat zij de Nederlandso taal niet machtig zijn. Mevrouw Woo was gisteravond nog steeds enorm onder do Indruk van het gebeuren 's morgens. „Wat wilt u, de ko gels vlogen om m'n oren. Ie dereen feliciteert ons dat we er zo goed zijn afgekomen. Ik ben blij dat we nog „dank Je wel" kunnen zeggen". 5? Leidse agenda jsy Rider", 18 Jr. dag LEIDEN De huurschuld van de bewoners van de flats die beheert} worden door de Protestants Christelijke Wo- j ningbouwvereniging is opgelopen tot 60.000 De gemeen telijke woningstichting heeft nog 20.000 te vorderen van zijn bewoners. Dit deelde wethouder van Volkshuisves ting, de heer Ham gisteravond in de raad mee naar aan- leiding van een interpellatie van de PSP-er Amptmeyer. J De schuld is ontstaan doordat 90 bewoners half januari "eigenmachtig de huur van hun flats met 75 gulden per maand verlaagden. Het ligt in de bedoeling van de ge meente de bewoners eerst nog een aamaning te sturen, alvorens de zaak over te dragen aan een deurwaarder. ,De BHW (de bond voor huurders en woningszoekenden, die de ac tie leidt, red.) heeft de bewoners een slechte dienst bewezen", al dus de wethouder, „verschillen de bewoners kunnen In grote moeilijkheden komen, wanneer zij hun huurschuld ineens moeten betalen. De gemeente zal nog naar wegen zoeken om de aller ernstigste gevallen een helpen de hand toe te steken". Hiermee beantwoordde de wethou der de belangrijkste vraag van de PSP-er of de gemeente zich nu eigenlijk „naast of tegen over" de bewoners wil stellen in de strijd om betaalbare huren. In een motie drong hij aan op een betere voorlichting aan de kandidaat-bewoners van de Me renwijk. Tevens wenste hij dat er de raad zich zou uitspreken „voor een maatschappelijk ver antwoordeoplossing" inzake het huurprobleem in de Merenwijk. Ook de heer Waal (PvdA) was te vreden met de stellingname van de wethouder. „Incidentele hulp is toe te Juichen en de mensen die uit onwil niet betalen moe ten achter hun broek gezeten worden". Met betrekking tot informatie over de nieuwe rege ling voor huursubsidie (deze is met ingang van 1 april verhoogd tot 155 per maand, red.) merkte belangrijke taak voor de ge meentelijke voorlichting ligt. Het probleem van de huurweige- ring ligt het ernstigst bij de be woners die een huursubsidie ontvangen (het merendeel van de Merenwijkbewoners doet dit) Zij kunnen nooit aanspraak ma ken op een subsidie over de huurschulden. Een betaling van de schuld ineens zou voor hen een catastrofe betekenen, discussie over dit onderwerp wordt in de raadsvergadering van 8 april voortgezet. 14.3Q, 16.15, 19.00 4.15, 16.15, 19.00 e Exposities za. 9.00- 12 00 uur 21 en 23 maart 19.30- 21.30 uur. 18/3-12/4. Tentoonstelling - „Leiden als industriestad". "Galerie Heuff: Hoflaar.7, Wassenaar. tel. 01751-2185. 9/3-30/3. Oxydius met schilderijen en tekeningen en Meln- dert Zaalberg met'potterie. „£ted. Museum de Lakenhal: Oude Sin gel 28. tel. 44044. ma t/m za 10.00- 16.00 uur. zo 13.00-16.00 uur. Verza meling van schilderijen, beeldhouw kunst, kunstnijverheid. Stijlkamers M- afdeling. Drukkerij de Bink: Rooseveltstraat 2 tel. 22841. ma t/m vr. 8 00-17.00 uur. za 13.30-15.30 uur 1/3-30/4, Theo Koomen met abstracte schilderijen, "Galerie van der Vllst: Botermarkt 3, tel. 22806, di t/m za 10.00-18.00 uur. 1/3-31/3. 1 iat 38. Warmond lel. 01711-3501 t/m za 19.00-22.00 uur zo 12.00- )0 uur. 3/3-30/3. Peter van Dyke t krijttekeningen en collages. t/m vr. 15.00-17.00 uur. za en zo 12.00 6/4. Tentoonstelling Leidse bioscopen Rider", 18 Jr. dag 4.30, zo 14.00 en 16.15 uur. Nacht- 'oorstelllng: „The French Connec- Ion", 18 jr. vr. en za. 13.30 uur. 14.30, 16.45. 19.00 Sloperij Het nog immer bestaan van een clandestiene autosloperij aan de Rooseveldstraat, was voor de heer Waal (PvdA) aanleiding een voorstel te doen om bij het gerechtshof in Den Haag in be klag te gaan. Onlangs heeft het Openbaar ministerie verklaard de eigenaar van de sloperij niet te vervolgen. „Het is toch be lachelijk", aldus de heer Waal „dat iemand gewoon twee jaar lang zijn bedrijf kan uitoefenen op grond waarvoor hij niet hoeft te betalen en zonder enige an dere vergunning". De grondwaarop de sloperij is ge vestigd. werd verkocht aan een multi-nationaal bedrijf. „We konden niet tot harde maatrege len overgaan omdat we niet wisten wat er met de grond ging gebeuren", antwoordde burgemeester Vis. Nu er wat meer zekerheden hieromtrent bestaan zal de grond spoedig vrij komen. Daarom sprak de burgemeester zich ook niet vóór het voorstel van de heer Waal. De burgemeester beloofde een brief te schrijven aan de offi cier van justitie r»m te weten te komen op welke gronden de rechtsvervolging van' de slope rij-eigenaar is geseponeerd. In afwachting van het antwoord van de officier wilde de heer, Waal zijn voorstel wel aanhou den. Ja-knikkers op 1 april 1 April, moppendag blf uitstek, is gisteren voor vele Leidenaren weer een dag vol ver rassingen geworden. Zo ook voor dit tweetal illustere fotografen van de Leidse Courant, de heren Van den Enda en Nijssen, die als j opdracht kregen een alternatieve ja-knikker in de Hortus Botanicus op de gevoelige plaat vast te leggen. Bij aankomst bleek dat zij zelf de ja-knikker in werking moesten zet ten. De heer V'etzelaar, medewerker van de Hortus, was bereid de beide fotografen het werk uit handen te nemen bij deze belang rijke proefneming. Gallaslaan week dicht LEIDERDORP Deze week is de Gallaslaan voor drie tot vier weken dicht voor het verkeer. Dit houdt verband met de aanleg van het diepriool. Het werkter rein hiervan, dat zich nu een half Jaar bevond op het gebied van Voorhof, verplaatst zich nu in de richting van Winkelhof, waar het moet aansluiten op de riolering van Binnenhof en dn de toekomst ook dia van Buitenhof. Burg. Kolfschoten: Privacy wordt gewaarborgd" LEIDSCHENDAM Door de aansluiting van Leldschendam bij de gemeenschapellijke rege ling voor automatisering worden zlleen gegevens verwerkt die we nu ook ai hebben. Niemand hoeft verontrust te zijn over aantasting van zijn privacy, er wordt niet meer geautomtiseerd dan al aanwezig ls. Dit zei burgemeester E. J. M. Kolfschoten gisteravond in ant woord op de angst van de meer derheid van de raad dzt de per soonlijke vrijheid door automa tisering in gevaar zou komen. P. C. BOONE LIJSTTREKKER LEIDSCHENDAM - Wethouder P. C. Boone wordt lijsttrekker bij de gemeenteraadsverkiezing van woensdag 29 mei. De geza menlijke ledenvergadering van PvdA. PPR. PSP en D'6« heeft dit vastgesteld op een kandia- tenlijst. De partijen, die onder Progresslc- ven Leidscbendam de verkiezin gen ingaan, hebben eveneens overeenstemming bereikt over het gemeenteprogramma. - Proloog - Allerlei(ds)? Wat is dat nu voor iets, zullen de trouwe lezers van de Leidse Courant zich afvra gen. En wie is die Arnold Hen- driksen? Welnu, om met de ge makkelijkste vraag te beginnen, die Arnold Hendriksen is de ein dredacteur van deze rubriek, te vens schrijver ervan. Contrac tueel staat hij vermeld als re dacteur/verslag gever en slijt derhalve zijn nagels en. hetzij in mindere mate, zijn vingers op de toetsen van een schrijf machine. Enerzijds met de be doeling u te voorzien van uw dagelijks en zo onontbeerlijke portie nieuws, anderzijds om er voor te zorgen dat er iedere dag brood bij hem op de plank staat. Overigens vertoont hij menselijke trekjes, is dus feil baar en heeft daarom een tele foonnummer. De eerste vraag is beduidend moeilijker. Aller- leijds) heet te zijn een rubriek voor berichten, meestal van ge ringe lengte, die ergens wel nieuws bevatten maar eigenlijk geen „nieuws" genoemd mogen worden en zodanig dan ook niet behandeld worden. U staat dus van alles te wachten. Daarbij kreeg de samensteller dc op dracht: luchtig brengen Indien u het niet luchtig vindt, neem dan een schaar... Vindt u het té luchtig, denk dan dat dat komt door al die open zomers. onder redactie van Arnold Hendrikse. tel 01710-22244 tst. 16 LEIDEN „Dit Is uniek. Daar zou je toch kapot nan gaan? Zoiets komt niet meer voor. Ik heb ze geboren zien worden, die klanten van me. En hun kinderen heb ik ook zien op groeien. Onbeschrijflijk! Ik heb nog drie jaar voor de boeg, maar ik hoop wat langer mee te kunnen. Ik kan absoluut geen afscheid nemen van deze werkkring..." Johan Stouten (62) was even van dc kaart. Hij had een brok In de keel die hij nauwelijks kon wegslikken. Geen wonder: enkele uren lang had hij honderden handen te schudden van zijn klanten. „Bedankt, dat u gekomen bent. Fijn, dat u er ook bent", zei hij steeds maar weer en ledereen moest de koperen ereme daille van Oranje-Nassau zien die hem door „zijn" burge meester dr. J. v.d. Haar (want melkboer Johan woont in Voorschoten) was opgespeld. Stouten melk en andere zui velproducten rondgebracht in da buurt rond de Houtlaan. Hij heeft die wijk compleet zien worden. Toen hij vóór de tweede wereldoorlog nog met zijn handwagen rond ging kon hij het nog op z'n sloffen aan. Kom dnnr nou maar eens om. Gistermiddag hadden ze hem met zijn ei gen versierde melkauto (van Menken Landbouw uit Was senaar) naar de aula van het Visser 't Hooft Lyceum gereden. Daar begon een buurtfeest zonls hij het zich zo'n dorp bij ons." vertelde zij. „hij kent ons allemaal en wi| allemaal kennen hém. Er was een groot enthousiasme onder de mensen. We hebben Jphan Stouten een aardig be drag als geschenk kunnen overhandigen. Zo'n figuur als Stouten krijg je tegenwoor dig niet meer. Tientallen kin deren uit de buurt hadden met hun ouders papleren bloemen gemankt waarmee ze Stouten hebben verwel komd." „Ter ere vnn heer StouVn. wie kent dat Baasje zongen ze. niet had kunnen voorstellen. Het liep bijna uit de hnnd, gls- Gangmaaksters waren de da mes mevrouw E. A. Schim- melpenninck-Mackal p»i me vrouw G. H. M. Meyer-Wa- lenkamp, bewoonsters van de Houtlaan. Vooral voor mevrouw Meyer Is de melk boer Stouten een deel van haar leven geworden, want ze heeft hem al zo'n 35 jaar meegemaakt. „Het is net termiddag In die aula. Som mige dames kwamen zelfs met een dikke pakkerd. op Iedere wang vnn trotse Jo han Stouten één. „Tot mor gén. melkboer!" Wnnt vnn- daag wns Stouten weer pre sent. Alsof er niets nnn de hand was- geweest. Niemand uit zijn wijk zou dat ook an ders willen zien. van de regionale pagina's kunt u zijn bezielende aanwezigheid reeds merken. Dank zij hem ben ik opgescheept met deze ru briek. Jan houdt er de wind on der. Ook hier denken wij het -BB- - Ch ef - De redactie van de Leidse Cou rant heeft een ader gelaten: Hendrik P. M. Heruer, de chej, is 'm gesmeerd naar het war mere zuiden. Om precies te zijn, naar Heerlen. Hij werkt nu, wederom met de titel f „chej", bij het Limburgs Dag blad. Het heeft ongeveer 14 jaar geduurd voordat Henk deze gro te sprong durde nemen. 26 on afscheidelijk was hij van ons krantje. Reden van vertreh? Henk zegt: „Verandering van spijs''. Wij, Jongens van de re dactie, denken er het onze van... De bloedtransfusie volgde heel snel: gisteren heeft Jan Leune Henk's nog warme plekje ingenomen. Jan 26 jaar, ge trouwd, 2 kinderen, blauwe ogen, rood haar, lang lm 83, It geen onbekende in Lelden en helemaal niet hij de Leidse Cou rant. Hij werkte bij ons gedu rende de periode '67-'72. Daarna nestelde hij zich bij Het Vader land in Den Haag. Jan kon ons echter niet vergeten en kwam op een bijzonder gunstig mo- Ksmt weer terug. Aan de inhoud Burgemeester Gallas kan duide lijk meer dan alleen maar AU phen aan den Rijn besturen. Gisteren hees hij (zie fotoalt een padvinder bij het ochten dappèl de vlag ter gelegenheid van de opening van het nieuwe onderkomen van de A-Kring Zuid-Holland van de Bescher ming Bevolking aan de Zijldijk. De officiële opening had hij als voorzitter van de Kringraad al verricht tijdens zijn toespraak voor een hele massa genodig den. „Onze" burgemeester Vis heeft ook een grote vinger in de BB-pap en was dus ook uitgeno digd. Fijn voor de BB, die nieu we kantoren en magazijnen in de voormalige touwfabrlek. Hun administratieve en technische werkzaamheden kunnen door deze bundeling van een aantal afdelingen veel economischer en efficiënter worden verricht. Ook scheelt in de postzegels en de telefoonrekening. Heel slim, want op deze manier kunnen zij het ongetwijfeld dure gebouw afbetalen. Huursubsidie met eon inkomen van maximaal 22.000 per jaar onder bepaalde voorwaarden een aanvullende huur subsidie kuruien aanvra gen. Formulieren daarvoor hun nen elke dag tijdens kantoor uren, alsmede donderdagavonds tot negen uur worden afgehaald blf het bureau voorlichting in de hal van het Leidse stadhuis. Daar moeten de aanvraagfor mulieren weer vóór 1 Juli a.s. worden ingeleverd. -En verder..- De Stichting Hot House presen teert vrijdag 5 april in haar jazz-zolder aan het Papenburg 24 „The Pim Cats". Aanvang 22.00 uur. In de Haanstrakleuterschool, Ra penburg 129, zal donderdag avond van 20 tot 22.30 uur een informatiemarkt zlfn Ingericht om ouders, verzorgers en be langstellenden de kans te geven zich te oriënteren over het ba sis-onderwijs. In het Ontmoetingscentrum aan de Boshulzerlaan wordt morgen door het Katholiek Vrouwengil de een bijeenkomst gehouden in samenwerking met Dames Con tact Zuid-West. Mevrouw Hamm-Rijsdijk zal een voor dracht houden over haar werk als afgevaardigde van de Ne derlandse vrouwen in cfe Ver engde Naties. Aanvang if^OO

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3