ui Koninklij k e Shell bezorgd over toekomst Buit reeds meer dan half miljoen „Mariannhill" sluit schooldeur in Afrika m Ondanks winst van 1,12 cent per liter Brandt: Geen Europese topconferentie in mei PORION Nog meer personen betrokken bij fraude ziekenfonds Velsen KERK EN WERELD 974 I lit LEIDSE COURANT alist DEN HAAG (ANP) Hoewel de financiële positie van de Ko ninklijke Shell met zijn groeps maatschappijen in 1973 aanzien lijk versterkt is moeten de onze kere toestand en de moeilijkhe den, die zich nog kunnen voor doen niet worden onderschat, aldus het jaarverslag-1973 van de Groep. Het netto-resultaat in 1973 van 730 miljoen pond ster ling betekent een netto-winst van 1,12 cent per liter. Daar naast echter staat de valutawij ziging van de pond sterling, waardoor de cijfers iets geflat teerd zijn. De Koninklijke Shell maakt zich vooral zorgen over de enorme prijsstijgingen, die door de olie producerende landen doorge voerd worden. De consequenties hiervan voor de oliemaatschap pijen en voor de economie van de consumerende landen zijn volgens het jaarverslag voorals nog onzeker. Zeker is dat de verkoopprijzen stijgen en dat de behoefte aan werkkapitaal aan zienlijk zal toenemen. De financiële middelen zullen moeten worden gevonden in een klimaat van algemene economi sche verwarring, zoals in geen 25 jaar is voorgekomen, zo ver meldt het jaarverslag. Daarom ook zoekt de Koninklijke Shell het in de toekomst ook in de steenkolen en in andere energie- mogelijkheden. Voor Shell-Nederland ligt de klemtoon vooral op de schaar ste, die het beeld dit jaar zal beheersen. De opsporing en win ning hier te lande wordt aldus het verslag belemmerd door de planologische on milieutechni sche bezwaren. De N.A.M. moest hierdoor eind 1973 twee boorinstallaties buiten bedrijf stellen. De ontw'kke'ingsplanncn voor de gasvelden bij Emmen, Middelie en op Ameland werden opgeschort. Pernis verwerkte 13 procent meer ruwe olie, dan in 1972. Door de verkoopstijging vorig jaar van olie en olieprodukten werd de daling in 1971 en 1972 omgebo gen naar een lichte stijging. Daarbij bleef het binnenlands marktaandeel van Shell prak tisch geiijk. De gestegen bruto-opbrengsten van Shell Nederland verkcop- maatschappj BV 2.3 mil jard reflecteerde de gestegen marktnoteringen van grondstof fen, hulpstoffen en produkten. Het aandeel van 60 pet. van de Koninklijke in het resultaat van de Shell-maatschappijen had een nettoresultaat tot gevolg van 2,9 miljard (v.j. 1,3 mil jard). Waarom deze man in de Amerikaanse stad Daytona Beach werd gearresteerd vermeldt het verhaal niet. Zonder kleer scheuren is hij er toch kennelijk niet van afgekomen, een feit dat ook van toepassing is op de agent links, een man die vindt dat aan het wettelijk gezag niet valt te tornen. In Amsterdam is een cursus zelfmetselen begonnen. Zowel van mannelijke als vrouwelijke zijde bestond grote belangstelling, hetgeen met het seizoen van de opbouw, de lente, in volle gang niet verwonderlijk mag heten. Italiaans jongetje (12 j.) op rooftocht Van onze correspondent BONN Bondskanselier Willy Brandt wil de voor eind meÜ in Bonn geplande Europese topcon ferentie afgelasten. Voor het parlement verklaarde hij, dat een dergelijke conferentie van de regeringsleiders alleen maar zin heeft wanneer deze nieuwe impulsen voor de Europese een wording zal opleveren. Aange zien de voorwaarden hiervoor momenteel niet aanwezig bleken te zijn, wilde hf j de beslissing of de topconferentie alsnog gehou den moet worden, voorlopig op schorten. Desondanks zo ver klaarde hij, blijft de verwezen lijking van de Europese unie het voornaamste doel van zijn politiek. In Bonn neemt men aan, dat de kanselier met een koude douche in de Europeanen tot een grote re activiteit wil aansporen. Met het oog op zijn drie recente stembusnederlagen zou een Eu ropees succes hem bovendien niet alleen over zijn huidige dieptepunt heen kunnen helpen, maar met zijn resolute optreden wil hij de kiezers bovendien de monstreren dat hij het heft nog krachtig in handen heeft. Hier aan werd de laatste tijd hoe langer hoe sterker getwijfeld. Minister van buitenlandse za ken, Walter Scheel, legde tij dens het debat ook onverschrok ken de vinger op de zere plek. Hij beschuldigde de Europese rqin;sterraad van een gebrekki ge werkwijze- en stelde daarom voor het veto-recht af te schaf fen om voortaan beslissingen met een normale meerderheid te kunnen nemen. Dit speciaal aan het adres van Frankrijk be doelde verwijt, bekrachtigde Scheel nog door dit land van een gebrek aan medewerking te beschuldigen. In het middlpunt van Brandts rede, stond ook de samenwer king met Amerika die hij dooi betere consultat:es en een ge meenschappelijke energ Apoli tiek wil intensiveren. De kanse lier waarschuwde voor een poli tiek van permanente confrontatie met de Verenigde Staten, maar zei tegelijkertijd, dat Europa geen genoegen kan nemen met een ondergeschikte rol. (ADVERTENTIE) Wonderlijk volmiddel voor vakman en gezin Kant-en-klaar en met super hechtkracht 1001 toepassingen; om u een idee te geven: Houtrot herstellen. Gaten, kieren, naden en scheuren blijvend afdichten, ook tussen muur en kozijn of langs de trapen rondom cv-pUpcn. Betonreparatie of ragdun afpleis- teren. Onderzadelen. Trapleuning muurvast zetten. Uitgesleten trap ofvloer uitvlakken tot "nul" zonder afbrokkeling. Dat zag u op de TV. Spaanplaten naadloos verwerken (verlijmen). Tegels zetten op hout. spaanplaat of betonemaille, enz. Pleisterwerk, maar evengoed stop verf bijwerken. Betonnen ramen be- glazen, ook ln een stal. Dakpan vast zetten. Dunne plek ln goot of lek balkon dichten. Latten tegen muur of plafond hechten. Super hecht kracht tussen HOUT en STEEN of tussen andere materialen van een verschillend uitzettingscoëfficiënt.. Nu gemakkelijker èn vlugger èu beter: STOPPEN, BLIJVEND AF DICHTEN, VOEGEN, UITVLAK KEN, RAGDUN PLEISTEREN, DIK PLAMUREN en blijvend HERSTEL LEN met PORION, de in Zwitser land ontwikkeldo écn-componen- tige, dus-kant-en-klaro, kunsthars vulpasta met enorme hechtkracht aan èlk materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten, ook aan glas, al leen niet aan plastic. Blijvend ther moplastisch en waterdicht. Krimpt niet. zet niet uit, scheurt niet, buig- en sli.ii.vast. Alkali-, elec- trolyt-, olie- en dooizoutbestendig. Verwerking met: plamuurmes, plakspaan, voegspijker, hand- of luohtdrukspult. Onschadelijk voor de handen en onbeperkt houdbaar, ook bij aan gebroken pot of emmer. AMSTERDAM De politie vart Amsterdam en omgeving wor stelt met een van de merkwaar digste zaken uit zijn historie. Tijdens een marathon-verhoor dat al dagen duurt, heeft het 12-jarige Italiaanse jongetje Ja- comino K. al 300 inbraken toe gegeven, cn aan de reeks be kentenissen lijkt voorlopig geen eind te komen. De verhoren worden bemoeilijkt door het feit dat de knaap (die een voortref felijk geheugen blijkt te heb ben) geen Nederlands '-preekt en bovendien onmiddellijk op houdt met praten zodra hij vindt dat de in ploegendienst werkende rechercheurs niet aar dig genoeg voor hem zijn. Volgens de poli'ie heeft Jacomino op zijn strooptochten door Am sterdam, Diemcn, Zaanstad, Haarlemmermeer, Uithoorn, Amsu.veen, en Aa'smeer voor meer dan een h?lf miljoen gul den buitgemaakt aan gcid. sie raden, antiek, ndlo's en zelfs kleurentelevisies. Meestal ech ter bepaalde hij zich tot kleine voorwerpen omdat hij alles per bus en tram deed. Wat met de buit is gebeurd, vormt een van de vele raadsels in deze zaak. De recherche beeft nog niets te rug kunnen vinden en Jacomino zwijgt over dit aspect in alle ta len. Ook zijn in Amstelveen wo nende ouders zeggen van niets te weten. In ieder geval blijkt de 12-jarige knaap een volleerd beroeps inbreker te zijn - een deskundige in het uitsnijden van ramen en bovenlichten en het vinden van verstopte sleutels. Hij werkte zowel overdag als 's nachts - en volgens de politie - altijd alleen. Het is echter mo gelijk dat hij handlangers heeft gehad die de buit voor hem van de hand hebben gedaan. Jaco mino wordt nog steeds in het Amsterdamse huis van bewa ring aan de tand gevoeld en po litiekorpsen uit verschillende plaatsen hebben belangstelling voor hem. Verkoop van ambtswoning burgemeester vernietigd DEN HAAG (ANP) De Kroon heeft het besluit van de voorma lige gemeente Andel vernietigd, waarbij werd besloten do ambtswoning van de toenmalige burgemeester van Andel. mr. J. N. Scholten, aan hem te verko pen voor 72.100,-. Hiermee is tevens het besluit van gedepu teerde staten van Noord-Bt'a- bant vernietigd dat het gemeen telijk besluit had goedgekeurd. De Stichting adviesbureau onroe rende goederen te Rotterdam heeft op verzoek van de minis ter van binnenlandse zaken de woning getaxeerd op een waar- do van 125.000,-. Volgens de Kroon is een zo'n groot verschil tussen de verkoopwaarde cn de verkoopprijs Ln strijd met het fi nanciële belang van de gemeen te. De gemeenteraad van Andel heeft het besluit tot verkoop van de ambtswqning op 13 december 1972 genomen, omdat de woning haar functie zou verliezen. De gemeente Andel is immers per 1 januari 1973 opgeheven en An del hoort nu onder de gemeente Woudrichem. AMSTELVEEN (ANP) De voorzitter van de ziekenfonds raad, dr. W. L. P. M. de Kort, heeft gisteren op de vergadering van de raad in Amstelveen meegedeeld, dat behalve de van fraude verdachte directeur M. van der D. en voorzitter A. do V. van het ziekenfonds „Kenne- merland", ook een aannemer, een apotheker en drie tandart sen „bij de moeilijkheden zijn betrokken". Van der D. la vorige week door de politie van Velsen in verze- (ADVERTENTIE) NU OOK COLA EN UREEN' HEERLUKE CITRUSDRANK Randstad geen stapelplaats van hasjiesj DEN HAAG (ANP) M n ster Van Agt van Justitie meent dat n et gezegd kan worden dat de Hollandse randstad gemaakt Is tot de hasj'esj-stapc! plaats van het westen. In antwoord op vra gen van het CH-Kamerlid van I.e'jenhorst zegt hij dat de cij fers over de inb»slaggenomen hasjiesj over de afgelopen Ja ren <*n de bij de politie bekend geworden gegevens over smok- kelprokt'jkcn n:e< voldoende houvast voor een aergclijke op vatting geven. CEAUCESCU PRESIDENT ROEMENIË BOEKAREST (AFP) De Roe meense nationale vergadering heeft Nicolae Ceaucescu, secre- tar.s-generaal van de commu nistische partij, formeel tot pre sident van socialistische repu bliek Roemenië gekozen. Ceaucescu vervulde sinds decem ber 1967 als voorzitter van de staatsraad al de functie van staatshoofd. Door w jziging van de grondwet ds nu de functie van president in bet leven ge roepen. kerde bewaring gesteld omdat hij van fraude wordt verdacht. Een onderzoek van de accoun tantsdienst van de ziekenfonds raad had namelijk aan het licht gebracht dat een bedrag van tussen de 60.000 en 100.000 ontbreekt als gevolg van te hoge declaraties en interne ver schrijvingen. Voorzitter de V. werd aangehou den omdat hij ervan wordt ver dacht, voordeel van de malver saties te hebben getrokken. Hij had oerigens zelf Ingestemd met het besluit van het zieken- fondsoestuur, de Justitie in te schakelen. Dr. De Kort zei dat de directeur en de voorzitter van „Kennemerland" zijn ge schorst en dat de voorzitter in middels eigener beweging rijn functie beschikbaar heeft ge steld. Student hakte hoofd meisje af Birmingham (AP) De 2°-larige Nigeriaanse student Okwzla Ikagha is In het Engelse Blr» blnghnm tot levenslarge gevan genisstraf veroordeeld omdat hij een meisje had vermoord en vervolgens haar hoofd had afge- hakt. Toen het meisje bij hem kwam klagen over het feit dat zijn te levisie te hard stond sloeg hij de deur zo hard dicht dat het meisje door de schok van de trap van het flatgebouw, waar de twee woonden, afvlei. Omdat hij verder niets met de zaak te maken wilde hebben en ook niet wilde dat het dode meisje zou worden geïdentifi ceerd, hakte Ikagha haar hoofd af en gooide het in een vuilnis bak. Prinses Margriet I>ekeek Nassau -Or an j es Delft Prinses Margriet heeft gistermiddag op potretten van de laatste vijf eeuwen ettelijke tientallen Nassau-Orarjes beke ken. Daarmee werd de ope ningsplechtigheid van de ten toonstelling van de portretten In het Stedelijk Museum Het Prin senhof In Delft afgesloten. De prinses, in gezelschap van haar secretaresse mej. E. E. M. Ariens. vernam in de historisch® zaal van het Prinsenhof van de voorzitter van do vereniging Oranje Nassau Museum, briga de-generaal tit. b.d. J. K. H. de Roo van Alderwerelt, dat met de expositie het vijftigjarig be staan van de vereniging wordt gevierd. De heer L. J. van de Klooster van het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documen tatie vertelde over de opzet van de tentoonstelling. Wurging in opwelling HEEMSTEDE (ANP) De 27-Ja- rigc Th. B. uit Haarlem heeft zijn verloofde, de 23-|arige kap ster Dlnle van Oldemark, In Heemstede In een opwelling ge wurgd, omdat zij aan hun verlo ving een einde wilde maken. De man, die het meisje in de nacht van vrijdag op zaterdag Jl. wurgde, luchtte na zijn daad. Later kreeg hij spijt, maar vond het moeilijk om zich bij de politie aan te geven. HIJ deed dit later toch na de aandrang van een kennis. Het ver buiten Zuid-Afrika be kende instituut tot opleiding van docenten in Mariannhill bij Durban heeft na achtenvijf tig jaar te hebben bestaan zijn deuren gesloten. De opleiding zal voortaan door de staat ge schieden. In totaal hebben 5890 Afrikaanse mannelijke en vrouwelijke leerkrachten daar hun vorming gehad. Het besluit tot opheffing, dat ook in kerkelijke kringen in West-Europa, opzien heeft ge baard, is echter volgens de bisschop van het diocees Ma- rianhil', mgr. Martin Elmar Schmid cjn.m. toch niet plot seling gekomen. Het viel ei genlijk al toen men overeen stemming bereikte over de overdracht van de katholieke missiescholen aan de regering van Natal. Daarbij gaf de doors'ag, dat de opleiding tot leraar niet kon worden afgeslo ten met een diploma, dat door de staat werd erkend. Het onderhouden van de mis siescholen was sinds 1954 een zeer zware last geworden, vooral ook omdat de staat sinds dat jaar geen subsidies meer verstrekte. Toen dan ook in 1972 de eerste minister van Kwa Zulu, Gatsha Buthelezi zich bereid verklaarde de scho len over te nemen werd op dat aanbod ingegaan, liever nog dan de scholen over te dragen aan de centrale regering in Pretoria. Men hoopt, dat de samenwer king met de Bantoeregering betere resultaten zal geven. Ia de nieuwe schoolbesturen heb ben veel leidende katholieken zitting, de gebouwen mogen worden gebruikt voor eucharis tievieringen en in alle scholen De eerste minister Buthelezi is zelf anglicaan, maar verschei dene van zijn kinderen hebben de katholieke missiescholen be zocht en hij maakt er geen ge heim van, dat het land veel aan de katholieke missionaris sen te danken heeft. Bekende oud-1eer!ingen van Marianhill zijn dr. Bernar Chidzero, V.N.-vertegenwoordi ger in Genève, Joel Moitse, rector van de universiteit van Roma in Lesotho, George Suin- dika, verbannen Rhodesische ZAPU-Ieider en Lazarus Masl- peta van de universiteit van Zambia ln Lusaka. Ook de kin deren van de enkele jaren ge leden overleden winnaar van de Nobelprijs voor de vrede, Albert Luthuli, hebben in Ma rianhill gestudeerd. Kardinaal Otoenga Terugtrekking investeringen geen oplossing Kardinaal Maurice Otoenga van Nairobi in Kenia heeft in een toespraak in W ashington verklaard dat vele kerkelijke autoriteiten in Kenia en andere Afrikaanse landen van mening zijn dat terugtrekking van de Investeringen in de landen van Zuidelijk Afrika die een blank minderheidsbewind hebben, geen oplossing i> voor de pro blemen van de negerbevolking in deze landen cn hun lot niet aanmerklijk zal verlichten. Kardinaal Otoenga vond echter wel dat die landen die invloed kunnen uitoefenen op Zuid-A frika, Rhodesië en de Afri kaanse gebieden van Portugal, dit moeten doen. Terugtrekking van de beleggin gen achtte hij echter onjuist, omdat er naar rijn mening we derzijds begrip moet bestaan om de problemen in het Zuide lijk deel van Afrika te kunnen oplossen. Het vorig jaar heeft de rege ring van Kenia samen met de regeringen van andere Afri kaanse landen aangedrongen op sancties tegen de Verenigde Staten en andere westelijke landen als zij geen einde ma ken aan de samenwerking met de blanke minderheidsregerin gen in Zuidelijk Afrika. Onlangs hebben protestantse en rooms-katholieke kerkelijke autoriteiten in de Verenigde Staten er bij de "European-A merican Banking Corporation" op aangedrongen de door haar aan Zuid-Afrika verstrekte le ningen te annuleren. KORTE METTEN Frenz en aan de pastores haar .^"!:enni g en donk uit®-sr»ro- k\i voor hun bemoeienissen veor de vü.'duizend b-"en:and- se vluchtelingen in Chili na de militaire staatsgreep in sep tember. De buitengewone syno de v/as bi'ee-;<reroepen. omdat de bisschop volgens vele kerkle den met zijn handelwijze een tegenstelling tussen kerk en staat zou hebben veroorzaakt. Bisschop Frenz Is indertijd ook in Nederland geweest om op neming van Chileense vluchte lingen te bepleiten. De Poolse priester Piotr Za- bielski, die naar een psychia trische Inrichting was overge bracht wegens het opdragen van de heilige mis thuis en verzet tegen de politie daarna, is vrijgelaten. Hij was door psychiaters onderzocht en „ge zond bevonden", volgens een woordvoerder. De Westduitse bisschoppen conferentie heeft enige kantte keningen geplaatst bij de ont- werpnota over huwelijk en ge zin voor de Westduitse synode. Met name maakt zij bezwaar tegen de opvatting, dat „de keuze van methoden van ge- boortenbeperking helemaal valt onder verantwoordelijkheid van de echtparen". Zij wijzen op de encycliek „Gaudium et Spes" waarin staat, dat echt- naren zich moeten laten leiden door bet geweten, dat zich moet afstemmen op de godde lijke wet. Alsmede op Huma- nae Vitae, waarin wordt ge steld, dat de geboortenregellng niet kan worden overgelaten aan de willekeur van de echt paren. De Gereformeerde Synode heeft besloten de mogelijkheid te onderzoeken kerkelijke ge meenten in Oost-Europa te la ten adopteren door plaatselijke kerken in Nederland. Tevens zal worden onderzocht of het mogelijk is delegaties te sturen naar zusterkerken in Oost-Europa .met name naar de gereformeerde kerk van Li- tauen, die in een groot isole ment verkeert. De Indonesische kardinaal heeft president Soeharto, de verzekering gegeven, dat de katholieke kerk haar steun zal verlenen bij de uitvoering van Pelita II, het tweede vijfjaren plan voor de ontwikkeling van Indonesië. Via een referendum hebben de burgers van het Zwitserse kanton Wallis besloten de ka tholieke godsdienst niet langer de officiële godsdienst van hun kanton te doen zijn. De evan- gelisch-gereformeerde kerk, waarvan vijf procent van de bevolking deel uitmaakt, zal nu publiekrechtelijk aan de ka tholieke kerk gelijk zijn. GaddafiAfrika moet zich ontdoen van christendom Kolonel Gaddafi, staatshoofd van Libië cn voorvechter van een militant pan-islamlsme, heeft de Afrikanen opgeroepen zich van het christendom t« ontdoen opdat de Afrikaanse mens zijn eigenheid terug vindt'. Gaddafi die sprak bij de ope ning van de vierde conferentie van de Panafrlkaanse jeugdbe weging In Bengasi, noemde het christendom een „element van het kolonialisme" en verweet in dit verband paus Pauhit dat hl] Afrika wil overheersen. Eu ropa heeft zich volgens Gadda fi al van dit verlangen gedis tantieerd. Afrika moet dit pro ces van bevrijding nu vol tooien. liet Libische staatshoofd heeft zich tijdens een officieel be zoek aan Oeganda ln het begin van deze maand In soortgelijke zin uitgelaten. In een toe spraak tot studenten van de universiteit van Kampala noemde hl) de christelijke kerken toen „een werktuig van het imperialisme" en de koran een mogelijke basis voor een culturele revolutie in Afrika. Paasgroeten van hervormde kerk aan christenen in Zuid-Afrika Het moderamen van de gene rale synode van de Nederland se hervormde kerk, dat elk jaar paasgroeten namens de hervormde kerk aan enige honderden mensen in het bui tenland stuurt, zal In dit ver band dit jaar speciale uan- dacht schenken aan de ver volgde christenen in Zuid-Afri ka. Men heeft van het Christelijk Instituut in Zuid-Afrika lijsten gekregen met de namen van mensen die door de staatsban zijn getroffen, en aldus min of meer „levend dood" zijn ver klaard. Een van deze lijsten heeft het moderamen nu toege voegd aan de gewone lijst waarop de namen staan van hen die vanuit de hervormde kerk een groet krijgen met Pa sen. Het vorig jaar werd de gewone lijst aangevuld met een veer tigtal namen van gezinnen van Russische baptisten die gear resteerd en veroodeeld waren, omdat zij gehande hadden In strijd met dc wet die eist dat elke beweging in de Sowjet-U- nie geregistreerd moet worden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7