'MESTVEEHOUDERIJ HEEFT TOEKOMST' Glanzende Paasveetentoonstelling op 't terrein van „derde markt van ons N Nieuwe lente-j 'n goed geluid Uw mening voor Pieterskerk i Lozingsrecht in Grote West- eindse Polder omstreden zaak Oranjelaan afgesloten voor vrachtverkeer Voor zitter Vee en vlees": Deze week in de Leidse bioscopen Vrouwen die het niet zo nauw nemen Het zwarte goud van Oklahoma PAGINA 3 VRIJDAG 29 MAART 1974 LEIDSE COURANT stad en randgemeenten leven tegen te 4-00-1 >e hinfa ir. 20.15 Loterijtri 116 KMOPh rB. vp FM: i goed 11 l leiden - De traditionele Paasveetentoonstelling van Vebo is giste- ren onder beste omstandigheden verlopen. Het voorjaar was er, een recordaantal dieren van vaak uitstekende kwaliteit en de stemming zat erin. Verdeeld over de halve enorme Groenoordhal stonden de pronkstukken van mesters en fokkers loeiend te kijk. „Zo zou het nou de hele week moeten zijn", hoorden wij gistermiddag een be wonderende toeschouwer opmerken, „de hele week markt dan, be doel ik". Het was een wens, die min of meer werd ingegeven door de belangrijke ontwikkelingen die de Leidse veemarkt na een onze kere periode aan het doormaken is. De maandag en dinsdag zijn al binnen en de leiding van de hal is, in overleg met de Veemarktcom missie, ook bezig om de varkens op woensdag naar Leiden te krij gen. Wat dit betreft is Gouda nog een concurrent, maar in de Gou- we-stad kampt men met marktproblemen hi'""»»"»'»'! Ej in elk geval een kans", zo verzekerde m< zijde. l-NCRV' Er valt nóg een lichtpuntje te ver melden. Tot nu toe mogen op dinsdag in Leiden geen schapen worden verhandeld. Deze dieren vinden wel een plaatsje in de hal en er wordt geld voor neer geteld, omdat je ze moeilijk bij de ingang kunt tegenhouden en de stad insturen. De schapen - die op deze dag in Purmerend thuishoren - worden en passant door de „jongens" als kleinere Da partijtjes met de kalveren mee- genomen. Nu is het zo, dat er een discussie is over het schep pen van de mogelijkheid, de schapen op dinsdag ook in Lei- Het produktschap had zich des- is ditmaal zelfs nationaal ge worden door inzendingen vanuit alle delen van het land-zin heeft; „vooral nu het houden van mestvee in Nederland op gang is gekomen. Dat is o.a. te danken aan de hoge prijzen in 1972 en 1973 waardoor de geinte- resseerden moed in werd ge sproken en talrijke mensen weer terugkwamen in het vak Het aantal stuks mestvee is van 120.000 tot 380.000 vorig jaar ge stegen, cijfers die kunnen hel pen de moed er in te houden." den officieel toe te laten, wat niet ten koste van Purmerend zou behoeven te gaan. het ^.Leiden Is dé markt westen des lands geworden", al dus ir. P. P. J. Buck, voorzitter van de Vebo, gistermorgen bij de opening van de tentoonstel ling",,de 'derde van het land". Ir. G. A. Meyer, voorzitter van het produktschap voor Vee en Vlees, die de opening ^fficieel verrichtte in het bijzijn van ge nodigden, onder wie burgemees ter Vis en wethouder Lijten, roemde de expositie op de Leid se Markt, die wat betreft de aanvoer van slacht-runderen da veem ark van Den Bosch even- art. Hij zei, dat het houden •an een Paasveetentoonstelling •de Leidse Vebo-tentoonstelling tijds geen voorstander getoond van het pousseren van de Leid se veemarkt als alternatief voor Rotterdam. „Dat kwam omdat toen „harde bewijzen" ontbra ken", aldus ir. Meyer. „Maar nu is aangetocind, dat de harde feiten de Leidse veemarkt heb ben behouden. De vuurproef is doorstaan. De positie van Rot terdam lijkt met glans te zijn overgenomen, mede dankzij de acties van veehandel en directie van de Leidse markt", zei de beer Meyer, die verder nog me dedeelde, dat woensdag het be stuur van het Produktschap Lei den had aanbevolen als Refe- rentiemarkt voor Brussel, wat wil zeggen dat de Leidse markt prijzen de officiële noteringen zijn van Nederland, waardoor deze notering officieel wordt in de EEG en meetelt in het be leid met betrekking tot de vlees- handel in de Europese Gemeen schap. Ir. Meyer aeed de Vebo de aardi ge suggestie aan de hand („om dat de mens van de betonnen massa weer in contact gebracht met worden met de veehoude rij") om tijdens de Paasten* toonstellingen een rondgang met het Paasvee door (stille delen van)- de stad te laten maken zoals in vroeger jaren de slager met zijn paasbeste koe door de stad trok. Maar dat zal geld kosten. Misschien, dat de ge meente Leiden hier iets aan kan doen. Ook ir. Buck had eerder tussen neus en lippen de burge meester al voorgehouden dat de Vebo wellicht bij het gemeente bestuur zou kunnen aankloppen om subsidie. De magistraat hield zich Oostindisch doof. Minder optimistisch liet ir. Meyer zich uit over de ontwikkeling van de vette varkensmarkt op maandag in Leiden: „deze blijft achter bij Rotterdam. In het al gemeen", aldus ir. Meyer, „blijkt dat de totale vette var kenshandel achteruit gaat en ze ker onder een dergelijke markt situatie als hier. Hetzelfde geldt overigens de vette kalveren. Ve- bo-penningmeester M. Weima: „In Nederland wordt dit eer een industrie dan een ambacht." Een blik over de uitgestrekte glanzende 24ste Paasvee-exposi- tie deed alle problemen even vergeten. Het rundvee stond er De heer Duinerveld met volgelin gen uit Lissè toont trots zijn kam pioen in de klasse mestvee. prachtig bij en de juryleden braken het hoofd over de prij- zentoekenning. Er werd danig tussen ribben geknepen en been- werk bevoeld. De Groenoordhal- mussen hadden het grootste ple zier. Een goede aanloop eens te komen tot het uitroepen van een Miss Rund „Mies Rund" zoals een vakman zei i te nkse rs door iemand ar over daar geest emand naakten t zelf on' ij recht en die latschap op don< Brusse ret op die al versch i uit het zeer tarin m< ndere w et idee sse te irogrami lij bezw (nding. ;n ander ils zich ■den zei IVim Si irview onthulle ersoon etier. rgaans ten dul *E1DEN Het Leids Anti-Peynenburg Komitee (LAPK). haar leden en sympatisanten, protesteren in een telegram aan staatssecretaris van Lent en de minister van defensie Vredeling met kracht tegen de overplaatsing per 1 april va nde VVDM-functionaris Jan Laurier naar Vlieland. Jan Laurier bevindt zich tot deze datum in de Leidse Doelenkazerne. Het LAPK beschouwt dit als een regelrechte aanval op ,vhet recht van organisatie in het algemeen en van dienstplichtigen in het bijzonder. „Op Vlieland", zo stelt het LAPK. ..zal Jan Laurier niets meer kunnen doen in de strijd voor de belangenbehartiging van de soldaat, omdat hij daqr geisoleerd zit van de strijd in de rest van het land. Dit is dus een straf over plaatsing"Volgens het Anti Peynenburg Komitee heeft iemand anders aangeboden Lauriers plaats over te nemen. Dit werd echter door de legerleiding afgewezen. Om hun protest kracht bij te zetten hebben de leden van het LAPK gistermiddag een protest-demonstratie georganiseerd voor de Doelenkazerne i (zie foto). De zonnige Leidse binnenstad werd woensdagmiddag plotse ling met muzieklawaai gevuld doordat een loodgieter of zo schrijlings op het dak van de Pieterskerk zijn werkzaamhe den liet begeleiden door wat merkwaardig genoeg met de verzamelterm „popmuziek" wordt genoemd. Hoewel ik mij zelf meer genotverschaffend ge luid kan indenken, deed het ge heel me weldadig aan, want het verschijnen van een dakrepara teur bij de Pieterskerk schijnt voor dat monument betere tij den aan te geven. Zou het in derdaad waar zijn dat de kerk weer in de roulatie komt. Onze eerste burger verzekerde mij vorige week wel, dat er zeer spoedig een Stichting of Vereni ging „vrienden van de Pieters kerk" zal worden opgericht, maar eerlijk gezegd twij- 'OETERWOUDE De gemeen teraad heeft zich langdurig be ziggehouden met het lozings recht dat de gemeente dient te betalen aan de Grote Westeind- se Polder. In afwachting van de aanleg van een persleiding naar de installatie aan de Voorscho.- terweg wordt reeds enkele jaren het rioolwater op deze polder geloost. (Met de aanleg van het persgemaal is inmiddels gestart en volgens de voorzitter zal deze in het volgend voorjaar ef fectief kurnen zijn als ook de afvoer gerealiseerd is). Hang dient de gemeente de pol der de kosten welke de polder •in rekening brengt volledig te vergoeden, zo meende de heren Van Rijn en Van Diemen. B. en W. hebben echter twijfels overj de juiste berekening van het j polderbestuur en met name hetl aantal uren dat het gemaal ex tra moet draaien wordt aange vochten. Overigens meenden di verse afgevaardigden dat het bedrag van 14 per uur zeker, niet hoog is. Het college hield vast aan haar voorstel dat 4.230 over 1973 voldoende is temeer daar een herhaald ver zoek om een nieuw contract niet is beantwoord. Toch werd het voorstel met alleen de stemmen „Troef" houdt show-woon-show LEIDEN In Troef, het vormingscentrum voor Jong Volwassenen, Hogewoerd 57, wordt vanavond een show gepresenteerd in het teken van de woonproblematiek. De show heet ..Show-woon-show" en wordt uitgevoerd door een groep mensen van VJV-sentrum „de Schalm" uit Volendam. D't sentrum is in het najaar van 1973 gekonfront??»rd met politieke dwangmaatregelen: de gemeenteraad van Volendam besloot „de Schalm" geen subsidie meer te verleden omdat h j n et langer ach ter de deelslcHingen van/het centrum sterd deze rarer- te inks georiënteerd. Om stzun te krijgen van andere sentra heef. men een show-poppenspel, toneel én film gemaakt waarin de problematiek aan de orde komt. Hierna zal een diskussie worden gevoerd over het overheidsbeleid ten opzichte van de VJV-sentra. De aanvang is 20.00 uur. van de heren Rijsdijk en Engels en de b^ide wethouders vóór, verworpen. De commissie voor de financiën zal zich er opnieuw over buigen. De Stichting Peu terspeelzalen i.o. aan de Hoge Rijndijk krijgt een startsubsidie van 1500 waarbij dhr Engelkes bang was dat dit raadsbesluit niet geëffectueerd zal worden omdat de behuizing ontbreekt. Hij ging zelfs zover dat hij in het vooruitzicht stelde om de Leidse zeeverkenners die een onderko men hebben gekregen in de voormalige Krakepit, deze de huur op te zeggen als er voor de volgende raadsvergadering geen oplossing is. Wethouder Duindam werkt daar hard aan. Rijsdijk meende dat de ouder bijdrage van 4 per ochtend te hoog is voor mensen met een laag inkomen. fel ik wel eens wanneer langs ambtelijke weg gesproken wordt/ van „spoedig" Nu schijnt de nieuwe lente een goed geluid aan te kondigen en dat geeft de burger weer moed. Alleen blijft de vraag bestaan of de Leidenaars wel zo geïnte resseerd zijn in hun oude hoofd kerk. Het hoort wel een beetje bij een zekere vorm van cultu reel besef om schande te spre ken toen de kerkdeur dicht ging, maar nu het er op aan zal komen en ook metterdaad de kerk draaiende te gaan houden, wat gebeurt er dan met ons cul- tuurbeséf? Omdat het altijd be ter is om vroegtijdig met een paar aspecten van zo'n zaak op de proppen te komen, leg ik u vandaag zo een paar gedachten voor als het mag. Stel nu, dat we kans zien om zo ruim een ton per jaar op tafel te leggen, wie garandeert dan dat het gebouw intrinsiek benut gaat worden en dat bijvoorbeeld het Universitaire plan om de kerk van nieuw meubilair te voorzien stijleigen wordt uitge voerd? Ik zal met genoegen de huidige wielerbaan-bankenfor- matie zien verdwijnen, maar .gaan we het dan alsje blieft wel heel voorzichtig afbre ken, want er zit erg veel histo risch materiaal onder de een heidsverflaag en in het verleden is er al zo lichtvaardig met het kerkinterieur omgesprongen dat we nu echt wel moeten redden wat er nog te redden is. en het kan nog. Een gewaarschuwd mens telt voor twee. De kerk is helemaal leeg. Wat dan? Toch geen vaste zitplaatsen s.v.p., want wanneer we de kerk voor culturele manifestaties ook wil len gebruiken, zou het wel fijn zfjn als er plaats zou zijn voor ludieke opstellingen. Overigens: wanneer die vereni ging „vrienden van de Pieters kerk" opgericht gaat worden, willen die vrienden dan ook eens duidelijk laten weten wat een avond Pieterkerkhuur moet gaan kosten? Er zijn nu al plannen om in grootser verband dan het voor dit jaar te organi seren Festivalconcert op 2-! juni a.s. in de toekomst de cultuur ter plaatse te dienen, maar je Hl li1, MIN "i 1H IMIlfilMEMr moet dan wel het huisje bij het schuurtje laten. Tot slot een zaak, die los van de kerk staat en er toch mee ver bonden kan worden: alle Leidse koren gaan samen zingen op 22 Juni a.s. in het „Te Deum" Diepenbrock. Als we dat con cert nu eens op de plaat zouden zetten noch Cornel is Schuyt, Barbe, Vaughan Williams noch Diepenbrock zijn in Nederland ooit op de draaischijf geperst en zo'n plaat voor 15,- zouden verkopen, zouden we wan neer alle interne moeilijkheden voor die datum kunnen worden opgelost samen een halve ton in de kas van de „Vrienden van de Pieterskerk" kunnen storten. Dat kan dan alleen wanneer we kans zien zo'n tienduizend pla ten aan de man te brengen!. Ia? Laat dat dan eens weten. Bedankt alvast. Jan Doove, Papengracht 34, Lei den, tel. 22752. LEIDEN Deze week mochten we bij twee films een „acht" noteren; zowel „Jesus Christ Superstar" in Studio als „De avonturen van Rabbi Jacob" in Trianon werden voor de acht ste week op de spoelen gezet. Leuk voor de bioscoophouders, vervelend voor dc schrijver van dit rubriekje en, in mindere mate, voor het bioscooppubliek uit Leiden en omstreken. Ge zien de prolongaties zijn er nog mensen die deze uitstekende filmprodukties, de een in de vorm van een roek-opera, de an der als kolderieke lachfilm, nog niet voor ogen gekregen heb ben. Ook „Help, de dokter verzuipt" in Lido begint aan een aardige periode van vijf weken. Het gebeurt niet vaak dat een Nederlandse produktie in Leiden zulke hoge ogen kan gooien. Natuurlijk, Piet Bambergen, Wil- leke van Ammelrooy, Jules Croiset en Leen Jongewuard kun nen er wat van, maar het feit blijft. Veel mhoud heeft deze film niet maar de ongedwongen zuiverheid van veel scène's doet dit Nederlandse fabrikaat een plaats innemen onder de categorie „anderhalf uur vermaak". In Camera deze week nog eens „Ea«y Rider" met Peter Fonda en Dennis Hopper op hun blinkende motoren. Eigenlijk is Camera de enige bios coop in Leiden die durft te komen met films, die destijds wel indruk gemaakt hebben maar toch geen absolute toppers wa ren. 's Avonds draait in deze bioscoop „The French Connec tion". ook al een oudje. „Pietje Bell" schijnt succes te heb ben bij de jongere generatie. Luxor komt deze week met een onvervalste aardoliewestcrn: „Het zwarte goud van Oklaho ma". Hoewel er toen nog geen olie-embargo bestond, schijnt de waarde van het zwarte goedje toch al onderkend te zijn. „Vrouwen die het niet zo nauw nemen" kunnen deze week hun gang gaan in Rex. De zoveelste Report-film die Leiden aandoet; van afwisseling schijnen bepaalde Duitse filmmo kers niet gehoord te hebben. Etalage van Germaans bloot REX „Vrouwen die het niet zo nauw nemen" is de titel van Hausfrau-Report num mertje Drie van regisseur Eberhard Schroeder. Ver vang „vrouwen" door „fli ntertje t^rie van regisseur van deze zogenaamde serieu ze reportages ten voeten uit getekend. Ze gaan er van uit dat vrouwen de stille zondaars in onze sa menleving zijn en dat betekent dat dames die het niet meer in het huwelijk kunnen vinden weer eens via wasman, Spaan se leraar of partnerruil in de fout gaan. Eén grote uitstalkast van volbloed Germaans bloot (vermoed wordt dat ongeveer half vrouwelijk Duitsland inmiddels al eens rolletje in deze se rie films heeft gespeeld) en voor de regio helemaal nilu. Dit maal mogen de „enqueteurs" ndet alleen de huwelijksproble men maar ook zichzelf blootleggen. Ze houden er een volks wagentje aan over. De makers van de film waarschijnlijk iets meer. Aardolie- sfeertje komt niet tot uiting LUXOR Er is wel eens een tijd geweest dat men aan merkelijk kwistiger om sprong met zwart goud, ofte wel aardolie. In „het zwarte goud van Oklahoma" kunnen er nauwelijks twee vaatjes af. Overigens is de gehele film aan de schrale kant. Werkelijk adembenemende taferelen spelen zich er niet in af, de spelersbezetting is ook maar zo-zo, een verhaal zit er nauwelijks in. Het erg ste is bovendien dat de film makers er niet in geslaagd zijn oen lekker „aardolie- sfeertje" te kweken. „Het zwarte goud van Oklahoma" Is een verhaal over een in het „wilde westen" zo spaarzaam voorkomend pittig vrouw tje, die het in haar mooie hoofdje gehaald heeft op te boksen tegen de bikkelharde mannenwereld. Een kleine zelfstandige is ze met één boortoren tussen tientallen andere van een gro te oliecompagnie. Uiteraard een doorn in het door olie ver troebelde oog van de grote bazen, die er „allies' voor over hebben haar van haar heuveltje te verdrijven. Het lukt hun aanvankelijk met bruut geweld maar de explosieve aanpak van haar medewerker goeft haar toch weer het heft in han den. Dan wordt er een trpeje uitgehaald zoals de Spanjaarden destijds met Leiden uithaalden: uithongering. Kolderiek is echter de aanpak en de spelers blijven dezelfde verzadigde aanblik vertonen als van voor de belegering. Op het eind gooit men er dan wat vaatjes olie tegen aan, vooropgesteld dan dat het zuivere is. Een traag lopende film over een min of meer uitgekauwd gegeven dat door een sobere uitbouw be paald geen bevredigend gevoel geeft aan de gemiddelde bios coopbezoeker. Zoeterwoude De toegang naar het Industriege bied Grote Polder vla de Oranjelaan zal binnen kort worden afgesloten voor vrachtwagens. Daar mede wordt tegemoetgekomen aan een dringende wens welke in deze omgeving leeft. Over de aard van de daarvoor noodzakelijke maatregelen wa ren er diverse gedachten. Van Rijn wilde een portaal ter hoogte van de kleuterschool waarme de dan tegelijkertijd tegemoetgekomen zou wor den aan een wens van Van Diemen om de door gang voor ambulances mogelijk te houden. Na veel wikken en wegen werd het voorstel van het college - een wegversmalling met hekwerk naast het plaatsen van borden met algemene stem men aanvaard. Het bestemmingsplan Westeinde 1 zal worden ge wijzigd om het Stikvoort mogelijk te maken een vijftal patio-woningen te bouwen nabij de brug over de Noordbuurtsevaart waardoor een fraaie re toegang wordt verkregen naar deze nieuwe woonwijk. De heer Rijsdijk wees opnieuw op de overlast dat het bedrijf van Hoogvliet aan de Hoge Rijndijk oplevert voor de weggebruikers. Zo staAt er nu geregeld een oplegger geparkeerd op een plaats waar dit verboden is. De riolering van de Zuidhof en de verbinding hiervan naar de Zwetkade wacht op het gereedkomen van het werk in de Zonnegaarde. Zo kreeg de heer Van Rijn ten antwoord. De hcere C. Straver legde een verklaring af.' Hij zei niet langer deel uit te maken van de fractie van de Vrije Lijst. Dit besluit wat door hem ter wille van de duidelijkheid genomen op verzoek van Progressief Zoeterwoude wat hem daags te voren tot lijsttrekker had gekozen voor de a.s. raadsverkiezing. De groenvoorzieningen in het dorp kregen de aandacht van V. d. Ploeg. In dit kader merkte burgemeester Detmers op dat er in de afgelopen maanden enorm veel werk is verzet door de dienst gemeentewerken om de culttur- technische werken rond het nieuwe zwembad tij dig gereed te hebben. Betrokken werkers hebben hiervoor een gratificatie ontvangen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3