£iidóc@outti/n£ ijmaker Gezin Solzjenitsyn in westen verenigd D'66 houdt spoedberaad over bestaan MELK EN BROOD WEER DUURDER Duizenden doden bij overstroming Staking Leidse Rembrandt- leerlingen Klachten over brugwachter van Doesbrug Hoogmade Voortbestaan bakkerijen Limburg gegarandeerd verdien hechte ort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeurhoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur: H. P. M. Heruer ivartenties (excl. B.T.W.) ƒ0,34 per mm. Telefoontjes 3,10 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week 2,37; kwartaal 30,66 jaar ƒ119,05 - Losse nummer»: 40 cent DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 65 JAARGANG NO. 19774 VRIJDAG 29 MAART 1974 TV-SELECTIE Ned. I: 20.21 uur Eddy go round: 21.10 Meesterkwissers; 22.40 uur Ontmoeting met Mozart; 23.00 uur Uit de kunst. Ned. II: 19.05 uur Zorro; 20.21 uur Alles of niets: 21.10 uur De FBI; 22.00 uur Uw hartuw leven, doe. WEINIG VERANDERING Op de meeste plaatsen droog weer en zonnige perioden. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Min. temp. ongeveer 5 graden, maxima morgen circa 15 graden, maar in het noord westen van het land enkele gra den lager. BRAZILIË RIO DE JANAIRO (Reuter) Hulpploegen en mili tairen zoeken op het ogenblik in verscheidene steden van zeven Braziliaanse staten naar slachtoffers van de overstromingen waarbij tussen 1.000 en 2.000 mensen om het leven zouden zijn gekomen en minstens 100.00C dakloos zijn geworden. Officieel zijn geen cijfers over het dodental verstrekt, maar woordvoerders van het Braziliaanse ministerie van Binnenlandse Zaken menen dat er wel 2.000 menser. omgekomen kunnen zijn en volgens officiële berichten zou het aantal doden nog veel groter zijn. Da staten Santa Catarina, Rio Grande do Sul en Ceara zijn tot rampgebied verklaard. Uit de staat Mato Gros- so is gemeld dat daar 200.000 stuks vee zijn verdronken Tubarao in de staat Santa Catarina is vrijwel van de kaart geveegd. De overlevenden Tubarao had 70.000 inwoners zouden volledig afhankelijk zijn van de rant soenen levensmiddelen die per vliegtuig worden aange voerd. Turbarao. Over- Jeugdige Warmonders voor rechter armond Vier jongelui uit Warmond, in de leeftijd van 17 tot 19 jaar, hebben in een perio de van vier weken 8 inbraken gepleegd. Het begon met de diefstal van een personenwagen, lie niet was afgesloten, waar mee op inbrekerspad werd ge- Er werden inbraken ge- ileegd te Sassenheim, Leiden, 'oorschoten, Bodegraven en Vassenaar, in totaal acht. erbij had men het in het bijzon- aorzien op garagebedrij ven. Te Sassenheim werd uit de luis bij een auto-importeur cir-, 4000,- buitgemaakt. In Bo- Igraven bij een garage sloffen fearetten. Te Leiden, ook bij *n garage, 150,- plus een ransistor. In Voorschoten bij ten groothandel van electro- echnische apparatuur 500,- >lus een radio en een pick-up. "e Wassenaar bij een garage :irca 250,-. De jongelui, goede lekendeh van de politie heb bekend en zullen vandaag oor de officier van justitie en e officier voor jeugdzaken wor- en voorgelegd. )emonstratie voor Leidse hofmeester iden In Leiden is gistermïd- lag gedemonstreerd tegen de verplaatsirg van Jan Laurier, wfmeester in de onderofficiers ness van de Doelenkazerne in .eiden en actief lid van de 'VDM. Meteen toen bekend perd dat Laurier zou worden vergeplaatst naar Vlieland, al paar een militair kamp is ge- estigd, heeft een van zijn „ma- jijn" aangeboden voor hem in e plaats te gaan, hetgeen werd ewëigerd. gens de VVDM is dit-duidelijk en teken van onwil van het ka an de Doelenkazerne. Laurier kan nu geen werk leer doen voor de soldatenvak- ond, dit is een aanval op onze ctiviteiten", aldus een VDM'er. Laurier, avondstu- ent sociologie in Leiden moet wee avonden per week in de tad zijn. Dat kan vanaf maan- ag wanneer zijn overplaatsing en feit wordt, niet meer gebeu- en. Komende maandag zal een legatie naar het ministerie ran defensie gaan om te probe- i de overplaatsling ongedaan maken. tLLENDAM (ANP) Er erd de afgelopen nacht een rote oogst aan mijnen en bom- i de haven van Stellen- pm aangevoerd. De mijnoprui- lingsdienst van de Koninklijke larine rukte om middernacht it toen de eerste melding bin- enkwam. In totaal bleken aarna vijftien actieve bommen n mijnen te zijn aangevoerd. (Van onze verslaggeefster) ter verpakte melk worden één voor brood in de winkel als in de prijsverhogingen pas een dag dat het daarna weer anders zou ruimte voor enige verhoging. cent duurder. de bezorging. De verhoging van na de Statenverkiezingen heeft worden". Misschien kan een daling over DEN HAAG - Met ingang van De maximum-broodprijs wordt de maximumprijs van een half bekend gemaakt. De fractie ver- een Jaar of vier te verwachten aanstaande maandag zullen zo- aanstaande maandag met 2 cent brood zal 1 cent bedragen. Be- wijst naar een eerder gedane De koffieprijzen zullen voorlopig zijn. als het aanbod groter is ge- wel de melkprijzen als de brood- verhoogd. Aanstaande dinsdag schuit wordt 4 cent per rol duur- uitspraak van fractieleider Krui- op het hoge peil, dat zij de laat- worden. Dat is de mening van prijz enverhoogd worden. Melk zal dan nog de minimumprijs der. singa. die zei dat "de wereld er ste tijd hebben bereikt, blijven, de voorzitter van de Nederland- in literfles of -pak wordt drie met 3 cent omhoog gaan. Deze De Tweede Kamerfractie van de in Nederland tot 27 maart iets Het is niet te verwachten, dat se Vereniging voor de Koffiehan- cent duurder. Halve en kwart li- prijsverhogingen gelden zowel CHU betreurt het ilait het kabinet rooskleuriger zal uitzien, maar zij zullen dalen. Er is zelfs del, de heer P. Ruof. Lelden - Een groot aantal leerlin gen van de Rembrandt-Scholen- gemeenschap aan de Burggra- venlaan is vanmorgen in sta king gegaan. Gistern was onrust ontstaan naar aanleiding van het ontslag per 1 aug. a.s. van vijf docenten. Rectrix mevrouw J.L. de Boer vertelde ons dat het gaat om leraren met een tij delijke aanstelling, hetgeen o.a. afhangt van bevoegdheden. In de kranten waren advertenties verschenen waarin docenten wdden gevraagd te solliciteren. Deze advertenties waren bij do leerlingen niet in goede aarde geval'en. De schoolleiding werd verweten een eigenmachtig be leid te voeren en de wensen van leerlingen en "zelfs" leraren aan haar laars te lappen. Gis termiddag deelde de rectrix in een vergadering van klassever tegenwoordigers de komende mutaties mede. Drie vertegen woordigers waren het hier niet mee eens en riepen een staking uit. Vanmorgen trok een stoet leerlingen met spandoeken naar het stadhuis. Volgens medede ling van de rectrix staat de wet houder van onderwijs achter de thans gehanteerde beleidvoe ring. Ook de inspectie en de ou ders z.jn ingelicht. "Verder la ten we de kwestie doodbloeden. Het gaat hier ook al enige tijd om verschil van inzicht in de wijze waarop orde en regelmaat hier gehandhaafd moeten wor den". T andartsenprohleem komt in discussie AMSTELVEEN De heer L. de Graaf (CNV) opperde de mogelijk heid van een mobile noodbrigade die bijspringt waar tandheelkundi ge hulp noodzakelijk is. Hij deed dit tijdens de discussie in de Ziekenfondsraad over het rap port van de werkgroep Noodgebieden Tandheelkundige Hulp Zieken fondsverzekerden. Mr. H. v. Brussel (werkgevers) was er ook niet gelukkig mee, dat ziekenfondsverzekerden soms geen tandarts kun nen vinden en alleen als particulier patiënt kunnen worden gehol pen. In feite betaalt zo'n patiënt dubbel: via de ziekenfondspremie en als particulier. Zowel de heer De Graaf als de heer Van Brussel vroegen zich af of het niet mogelijk is dat de verzekerde van het ziekenfonds het bedrag terugkrijgt, dat hij als particulier aan de tandarts heeft betaald. KOELKASTEN DIEPVRIEZERS SHOW 230 modellen PANORAMA 2000 CONSUMARKT LEIDEN LEVENDAAL 150 Elke dag geopend. Ook 2e PAASDAG van .00—15.00 i*ur. 1ste etage. Telefoon 01710-44 5 41 HOOGMADE Het recreatiebe- lang nabij de Doesbrug wordt door de activiteiten van de brugwachter redelijk gediend. Dit zeggen G.S. van Zuid-Hol- iand in hun beantwoording van vragen door het C.H.U.-staten- lid, mevrouw ir. N.C. de Ruiter. In de «ragen van dit statenlid waren klachten ingebouwd over het niet direct openen van de Doesbrug door de brugwachter en het té ver afwonen van deze functionaris. G.S. zeggen hierop, dat de betrok ken schipper wel eens tever geefs toetert omdat de brug wachter hem niet hoort. Door honderd meter te lopen kan dat euvel dan ondervangen worden, aldus G.S. Het G.S.-college zegt voorts, dat de brugwachter zijn taak vrij willig uitoefent tegen een be trekkelijk geringe jaarvergoe ding. De verantwoordelijke ge meente Woubrugge kan het fi- nanciëel niet opbrengen om twee vaste brugwachters dage lijks in dienst te hebben. De scheepvaartactiviteiten zijn daarvoor ook te gering aldaar. Tijdens het recreatieseizoen is op de zondagen vrijwel steeds een brugwachter aanwezig. Wijzi ging van da openingstijden komt het G.S.-college niet raad zaam voor. Indien de huidige brugwachter zijn positie prijs geeft is het vrijwel zeker, dat tegen dezelfde financiële ver goeding geen ander persoon voor die functie te vinden is. Minister Boersma van Sociale Zaken kon gisteren proeven wat het zou betekenen als de Verenigde Limburgse Bakkerijen tot de ondergang gedoemd zouden zijn: geen vlaaien meer. Misschien dat dat reden was om de regering garant te laten staan voor het voort bestaan. De delegatie uit Limburg had in ieder geval waar voor zijn vlaaien. DEN HAAG (ANP) De regering garan deert het voortbestaan van de Verenigde Limburgse Bakkerijen in Heerlen, mits er daar geproduceerd wordt. Minister Boersma (Soc. Zaken) heeft gis termiddag deze toezegging gedaan tijdens een gesprek op zijn ministerie met een de legatie van de werknemers en de betrokken vakbonden. De regering vertrouwt er op dat morgen de Deslissing vqn de ledenraad over het on langs bereikte akkoord (werkgelegenheid minimaal 5 jaar en ontslag van twee direc teuren) positief zal zijn. Een afwijzing van het akkoord zou volgens Minister Boersma betreurenswaardig zijn, omdat de regering zich een doorkruising van haar wergelegen- heidsbeleid niet kan permitteren. Mevrouw Solzjenitsyn wuifde vanmorgen naar vrienden en bekenden, kort voordat zij van het vliegveld te Moskou vertrok naar Zilrich, om zich met haar kinderen bij haar verbannen man te voegen. ZURICH (RTR) De Russi sche schrijver Alexander Solz jenitsyn is vanmorgen op het vliegveld van Ziirich verenigd met zijn gezin. De 33-jarige mevrouw Solzjenitsyn, die nooit eerder buiten haar land was geweest, kwam in Zwitser land aan met haar 55-jarige moeder en haar vier kinderen: De 11-jarige zoon uit haar eer ste huwelijk Dmitri, de S-jari- ge Jermolai, de 18 maanden oude Ignat en de baby van zes maanden Stepan. Bij haar vertrek uit Moskou werd mevrouw Solzjenitsyn meer dan een uur opgehouden bij de douane. De bagage van het gezin werd met een wagen tje weggevoerd, maar een Rus sische functionaris verzekerde haar, dat de 14 kofférs niet zouden worden geopend. Wel werd alle handbagage zorgvul dig onderzocht. Na de douanecontrole liep me vrouw Solzjenitsyn op het vliegveld van Moskou nog even terug en riep vanaf een balkon naar een groep vrienden, die haar uitgeleide hadden ge daan: „Huil maar niet, we ko men beslist terug." De echtge note van de Russische schrij ver was bij haar vertrek uiter lijk volkomen kalm, maar ve len van haar vrienden konden hun tranen niet Ledwingen. Onder hen bevonden zich de wiskundige Sjafarewitsj, die als eerste openlijk steun be tuigde aan Solzjenitsyn, nadat de schrijver op 13 februari het land was uitgezet, en de 35-ja- rige zoon Ewgeni van de in 1960 overleden Boris Paster nak. DEN HAAG Het hoofdbestuur van D'66 gaat zich morgen bezinnen op het al of niet voortbestaan van de partij. De klap tijdens de verkiezingen van Provinciale Staten is zo hard aangekomen, dat ieder partijlid niet meer dan tien kiezers achter zich gekregen heeft: op 6600 partijleden in totaal 66.000 kiezers. Morgen zal het hoofdbestuur ook overleg voeren met de partijle den minister Gruijters (Volks huisvesting en Ruimtelijke Or dening). en de staatssecretaris sen Brinkhorst (Buitenlandse Zaken), Glastra van Loon (Jus titie) en De Goede (Financiën). Er hoeft niet te worden ver wacht dat de slechte verkie zingsuitslag van D'66 grote in vloed zal hebben op de positie van minister Gruijters en de drie staatssecretarissen. Een tussentijdse reorganisatie van het kabinet is echter niet te ver wachten. Het hoofdbestuur staat nu voor de vraag of een congres moet wor den gehouden om het al of niet opheffen van de partij aan de orde te stellen. Al long voor de provinciale verkiezingen ging D'66 ervan uit dat afgelopen woensdag het voortbestaan va« dc partij op het spel stond. Mocht de uitslag bijzonder slecht uitvallen dan rest ons niets anders dan: inpakken en wegwezen, zo oordeelden toen vele democraten. Een grote moeilijkheid is ook nog dat D'66 vorig jaar in grote fi nanciële nood kwam., Een fail lissement kon dank zij een moeizame actie amper worden voorkomen. Voor het aanbrengen.van een mauw kwartaal-abonnement bieden wij u in samenwerking met 'Fleurop' - Nederlands grootste bloe misten-organisatie (garantie voor kwaliteit) - een bi|zonder geurige 'blijmaker' aan: een fraai boeket bloemen. Verras uzelf of een an der ermee. Stuur deze bon tn open envelop, zonder postzegel, near antwoordnummer 349. Leiden. boeket bloemen naar; LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1