Conflict verscherpt bij NW-Hoogovens CHAOS IN ETHIOPIE fceidóeOouxant Overleg over Dennendal weer verbroken Open hartchirurgie in Nederland is ronduit slecht OLIECRISIS NOG ZONDER INVLOED OP ECONOMIE Te weinig leiding hij legertop Blankö milieu- krediet VRIJDAG 29 MAART 1974 Massamoordenaar in Polen WARSCHAU (AP) In Polen is een 47-jarige man gearresteerd, die er vain wordt verdacht 15 vrouwen te hebben vermoord. De man wordt daarnaast verdacht van poging tot moord op 6 andere vrouwen. De moorden zouden zijn gepleegd in de provincie Katowice in de periode van 19641970. LEIDSE COURANT Noordpool rijk oliegebied SLO (ANP) Het Noordpoolgebied zal naar het zich laat aanzien een van de belangrijkste leveranciers van olie en aardgas in de wereld worden. De directeur van het Noorse Poolinstituut, Tore Gjelsvik, en de Britse poolonderzoeker dr. Terence Armstrong heb ben dat donderdag meegedeeld in een vergadering van het instituut, ij schatten de oliereserves in Canada ten noorden van de zestigste breedtegraad op 79,5 miljard ton. Verder menen zij dat er aan de noordkust van Alaska 4,8 miljard ton in de bodem zit en dat de oos telijke sector van het Sowjet-deel in het poolgebied nog eens 10,5 miljard ton bevat. In die streken bevinden zich eveneens grote aardgasreserves. Privé privé Henk van der Meyden, befaamd en gevreesd rubriek- schrijver in Neerlands grootste ochtendblod, presenteerde gisteravond in de club Privé in Amsterdam zijn boek „Privé over Privé". Belangstellenden waren o.m. Monique van der Ven (l.) en Martine Bijl. VVD-er te jong voor Staten BERGEN OP ZOOM (ANP) - Ed Nijpels uit Bergen op Zoom, de landelijke voorzitter van de JOVD, zal geen zitting krijgen in de staten van Noord-Brabant. Nijpels nam de veertiende plaats in op de kandidatenlijst van de VVD in Noord-Brabant die veertien statenzetels ver wierf. Dat hij zijn stoel niet kan bezet ten vindt zijn oorzaak in het feit dat de Bergenaar met zijn 23 jaar te jong is voor het passieve kiesrecht. Tot 1 april 1975, de dag dat Ed Nijpels zijn 25e ver jaardag viert zal daarom een ander zijn plaats innemen. (Van een onzer verslaggevers) Velsen Na de verkiezingen voor de on dernemingsraad van Hoogovens te Velsen is de Industriebond NVV voor moeilijke irganisatorische beslissingen geplaatst, let NVV-lid W. Bunte, de belangrijkste itakingsleider tijdens het conflict Hoog- »vens en vakbonden, die met een eigen ijst, los van de officiële NVV-lijst uitge komen is, kreeg met zijn groep gisteren i$i Geref. synode leunt anti-racisme fonds UNTEREN De synode van de gereformeerde kerken heeft gis teravond besloten steun te ver lenen aan hei anti-racismefonds van de Wereldraad van Kerken, it fonds geeft ook bijdragen aan de zg. bevrijdingsbewegingen echter alleen voor humanitaire doeleinden. De synode heeft eveneens besloten emigratie Zuid-Afrika te ontraden en tot intens contact met de kerken Zuid-Afrika. Mgr. Anoveros in Bilbao terug' BILBAO (AP) De bisschop van Bilbao, mgr. Antonio Anoveros di» in februari aanleiding was tot een ernstige confrontatie tus- kerk en staat is weer terug in Bilbao. Hij is 10 dagen met vakantie geweest, e bisschop die zich via een her derlijk schrijven had ingezet voor meer vrijheid voor de Bas- ken is van plan te Bilbao weer gewoon aan het werk te gaan, alhoewel in kerkelijke- en rege ringskringen is voorspeld, dat hij spoedig zooi worden over geplaatst. vijf zetels toebedeeld en de NVV-groep tien zetels. Daardoor is het onderling con flict verscherpt. De Industriebond NVV heeft onlangs te kennen gegeven dat de heer Bunte en zijn aanhangers met royement bedreigt werden, wanneer zij hun akties zouden voortzetten. Of de Industriebond nu, na de voor de heer Bunte succesvolle verkie zingen, daartoe toch zal overgaan is de vraag. De bond zou dan 246 leden verliezen. De dissi dente vakbondsleider gelooft dat het niet zo'n vaart zal lopen. Gisteren bleek echter, dat zijn groep en de officiële NVV-stemmers verder van elkaar staan, dan ooitt evoren. De groep-Bunte behoort, zoals hijzelf stelde, tot de meer gematig de NW-ers. Het was gisteren echter al zover ge komen, dat men ieder contact tussen de kandida ten van beide groepen nadrukkelijk afkeurde. De vraag is, aldus een van de directeuren dr. M. Albrecht, hoe de ondernemingsraad van Hoog ovens nu zal gaan werken. Hij acht de kans niet gering dat zich thans twee machtsblokken gaan ontwikkelen met alle gevolgen van dien. Ontsnapte Britse spion verbleef in Amsterdam (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Kenneth Littlejohn ,een van de twee broers die verklaard hebben in opdracht van de Engelse Geheime Dienst een bank in Dublin te hebben be roofd, was gisteren in Amsterdam, waar hij aan de BBC een interview toestond. Hij ontsnapte 17 dagen geleden uit de ge vangenis, waar hij eeD straf van 20 jaar moest uitzitten. De Geheime Dienst zou de schuld van de bankroof op het Ierse Republikeinse Le ger willen schuiven. Intussen is Little john alweer uit Amsterdam vertrokken, vermoedelijk naar Parijs of Zürich. Frontale botsing Twee personen zijn gisteren om het leven gekomen op de Zeelandbrug, toen zich daar in dichte mist een reeks botsingen voordeed. De slachtoffers, een Duitser en een Tunesiër van beide 22 jaar, kwamen om bij een frontale botsing na een inhaalmanoeuvre. Daarna reden nog enkele auto's in op de ravage en op de ontstane file. uu.s Abbeba (AP) Keizer Haiie Selassie heeft gisteren ge tracht de tweede crisis binnen een maand in Ethiopië te voor komen door een uit burgers en militairen bestaand tribunaal te benoemen, dat een onderzoek in moet stellen naar corruptie in de „vroegere en huidige rege ringen van het land", iplomatieke waarnemers menen echter dat het tribunaal nieuwe gevaren inhoudt voor premier Akonnen en zijn één maand oude kabinet, dat probeert de steun van het volk te krijgen en een einde te maken aan de reeks van muiterijen in het le ger. Er is niet bekend of de onderzoe kingen van het tribunaal zich ook tot de kabinetsleden zullen uitstrekken, van wie velen deel uitmaakten van de vorige rege ring, die juist van corruptie werd beschuldigd. Inmiddels is de burgerlijke onrust overgeslagen van de steden op het platteland. Bovendien dreigt een treffen tussen het meer ge matigde leger en de luchfmacht waar men het niet met de door de keizer gedane concessies eens is. Door het hele land dreigen stakin gen van de arbeiders tegen de snel stijgende kosten van le vensonderhoud. In de hoofdstad van Ethiopië dreigt een staking van het ge- meentepersoneel, waardoor de electriciteits- en watervoorzie ning in gevaar kan komen. UTRECHT (ANP) De staf van de zwakzinnigeninrichting Den nendal in Den Dolder heeft gis teren verklaard, dat zij niet verder zal deo! nemen aan ge sprekken ovar de door de com- missie-Langemeijer gedane voorstellen. Oorzaak daarvan zijn uitlatingen van de kant van ..Nieuw Dennendal", de groep rond de ontslagen directeur Ca- 1 rel Muller en zeven andere staf- fleden. Hiermee is een eind gemaakt aan het optimisme over de kans op een tijdelijke oplossing voor Dennendal, dat dinsdag nog aanwezig was nadat de door staatssecretaris Hendriks inge stelde commlssie-Langemeijer haar voorstellen voor zo'n rege ling met alle bij het conflict be trokken partijen had besproken. De vertegenwoordigers van de verschillende groepen zijn er mee teruggegaan naar hun ach terban en op 8 april zou ieder een zijn definitieve standpunt kenbaar maken. Dan zou zo mo gelijk ook al een tijdelijke be stuurscommissie voor Dennen dal kunnen worden' geïnstal leerd. De (niet ontslepen) stafleden van Dennendal zeggen in hun ver klaring. het ten zeerste te be treuren. dat verschillesde mede werkers van .Nieuw-Dennen- dal" nog regelmatig stappen on dernemen die een escalatie van I het conflict tot gevolg hebben, i Nieuw-Dennendal zegt in principe wel ja tegen de tijdelijke rege ling en verwacht nog steeds dat er een zelfstandig Dennendal komt dat kan doorgaan met de op gang gekomen ontwikkelin gen. ,,Een ondemocratisch sa mengestelde bestuurscommissie kan een democratisch Dennen dal niet tegenhouden". Goedkope benzine voor toeristen in Griekenland ATHENE (UPI) Buitenlanders die tussen 15 april en 31 decem ber Griekenland bezoeken kun nen bonkaarten krijgen waarop zij goedkope benzine kunnen ko pen. De Griekse regering heeft bekend gemaakt dat de buitenlandse bezoeker in die periode gedu rende 60 dagen maximaal 15 li ter benzine per dag kan kopen op ne benzine zal ongeveer 0.80 de bonnen. De prijs voor gewo- zijn en voor super één gulden. De Grieken zelf betalen voor ge wone benzine ongeveer 1,35 gulden en voor super 1,65 gul den. Bonkaarten zullen verkrijgbaar zijn bij de grensposten of bij de nationale toeristenorganisatie of de automobielclub. PROF. NIEVEEN: DEN HAAG Prof. dr. J. Nieveen, voorzitter van de We tenschappelijke Adviesraad van de Nederlandse Hartstich ting, heeft gisteren in Den Haag de situatie van de open hartchirurgie in ons land rond uit slecht genoemd. Hij zei dit in het kader van de jaar lijkse persconferentie ter intro- duktie van de nieuwe akties van de Hartstichting. Hoewel op verzoek van de re gering drie adviesrapporten over de hartchirurgie zijn uit gebracht, is er nog geen enke le verbetering in de situatie te bespeuren. De rapporten lig gen wachtend op antwoord in de la van de staatssecretaris 1 van Volksgezondheid; het eer ste ligt daar zelfs al sinds 1971. Alleen in het Utrechtse Anto- niusziekenhuis wordt de open hartchirurgie op grote schaal uitgevoerd. Men streeft naar 500 operaties per jaar. Maar wanneer men beseft dat het er meer dan 2000 per jaar moeten zijn is dit toch wel een trieste situatie. Uitvoering van dergelijke uit gebreide projekten gaat echter het budget van de Nederlandse Hartstichting ver te boven. Het is een taak van do regering om in dit opzicht volksvijand nr. 1. de hart- en vaatziekten te bestrijden. De Hartstichting gaat zich het komende jaar cp andere fron ten inzetten. Maar men heeft geld nodig, veel geld. Daarom zal er de volgende week een landelijke collecte worden ge houden. Wanneer u meer wilt geven dan de gemiddelde „col lecte-gift": het gironummer van de Nederlandse Hartstich ting te Den Haag is 204050. Als u een bankrekening hebt, wat is dan makkelijker dan een be drag uit te schrijven op het speciale bankgironummer 248. Er wordt op vertrouwd dat de komende weken de guldens binnenstromen, opdat men de projekten kan uitvoeren die op het programma staan. Zo moet er uitgebreid voorlich- tings-materiaal komen, met name voor de scholen. Want gebleken is dat de basis voor een hartinfarct reeds op jeug dige leeftijd wordt gelegd. De jonge mensen moet op het hart worden gedrukt, dat voldoende beweging, verstandige voeding enz. enz. een kwestie van le vensbelang is. Aan 5000 huisartsen zal een spel worden geschonken; de ..Goed voor uw har.-kwis". Dit spel" kan in de wachtkamer worder. opgesteld en levert de wachtende patiënten spelender wijs zeer nuttige informatie ter voorkoming van het hartin farct. Drie Amerikaanse jongens zijn dezer dagen in Rome opgepakt, toen zij naakt over het Sint Pietersplein holden. Door een rechtbank werden ze veroordeeld tot vijf dagen gevangenisstraf Geen heil in bemiddeling Usfa DEN HAAG/HELMOND Minis- ter Boersma van Sociale Zaken ziet nog geen heil in een bemid delingspoging van zijn kant in het conflict van Usfa Philips te Helmond. De bezetters ervan, waarvan gisteren een vertegen- wooróing in Den Haag met de minister gesproken heeft, blij ven met hun akties doorgaan. Dr Soersma slaat bemiddelings- pfcg ngen in het algemeen in d;i conflict niet hoog aan, vooral omdat hij zelf van mening is, dat de bezetting niet al te lang meer mag duren. Een oplossing ziet hij echter nog niet. Met een andere pet in het kabinet ZODRA WOENSDAGAVOND de voor D-'66 dodelijke verkiezingsuit slagen via radio en televisie openbaar gemaakt waren, werd bij in terviews, commentaren en verdere prognoses de brandende vraag gesteld: ..Hoe moet dat nu met minister Gruijters en met de staats secretarissen die namens D-'66 in het kabinet-Den Uyl zitten?". Geen woordvoerder van partijen die het kabinet steunen, heeft be toogd dat Den Uyl de kaarten opnieuw moet gaan verdelen; natuur lijk niet, aaneezien dan ook het gelijk zou zijn aan Wiegel en ande re winnende opposanten die het liefst ook op basis van Staten-ver- kiezingen de Kamerzetels zouden willen herverdelen. Er is meer dan één reden om noch vandaag noch in de naaste toe komst daartoe te besluiten; kiezers die het kabinet-Den Uyl steu nen, die het verfoeien en die willen afwachten, houden elkaar onge veer in evenwicht. Wat zou bovendien én programmatisch en gelet op een Kamermeer. derheid tot regeren bereid zijnde alternatieve oplossing zijn? MEN KAN HET AANBLIJVEN van Gruijters c.s. overigens op een andere manier verdedigen. De kiezers die D-'66 verspeeld heeft, hebben in groten getale onderdak bij de PvdA en in wat mindere mate waarschijnlijk ook bij de PPR onderdak gezocht. Zij hebben, op een andere manier dan Van Mierlo zelf wilde, gedaan wat de zelfde Van Mierlo uiteindelijk toch bedoelde. Die kiezers zullen hoogstwaarschijnlijk bereid zijn om Gruijters, De Goede en de andere staatssecretarissen uit D-'66 als hun vertrou wensmannen in het kabinet te blijven beschouwen. De bewindslie den uit de partij die lange tijd de trouwste en sterkste bondgenoot van de socialisten aan het progressieve front is geweest, behoeven dan slechts symbolisch in het kabinet een andere pet op te zetten en kunnen, als vertrouwensmannen van het linkse blok, rustig blij ven zitten, zolang als Den Uyl zelf wil of mag regeren. WIE WEET TROUWENS, wat er in de nabije toekomst met D-'66 verder gebeuren gaat? Wordt de partij binnen afzienbare tijd alleen maar een aktiegroep? Dan staan wellicht bij de volgende verkiezingen zittende Kamerle den inclusief zittende bewindslieden van D-'66 op de socialisti sche kandidatenlijst. Of gaat er wat anders gebeuren? Komen er nieuwe initiatieven van heel andere strekking? Politici en kiezers moeten maar even geduld hebben. Wat is een rege ringsperiode vergeleken bij de tijd die daarna aan de orde komt. Weeroverzicht zonnig mist 19 temperaturen opklaringen hagel warmteiront luchtdruk in millibaron H hogo-dnAgcbied sneeuw rr kou-front L lage-drukgetoed 3^5 onweer windrichting verptaatsingsnchting tcmo- slag Horlljn Bordeaux Frankfort DE BILT - Een zwakke vore van WEERRAPPORTEN lagedruk, die gisteren over Bel- net_r_ gië lag, verplaatste zich lang zaam noordwaarts en bevond zich vanochtend midden over £man*.r<lain h- bow ons land. In het zuiden was op- zw'. bcw! nieuw mist en laaghangende be- Eeid# yw bow wolking aanwezig. In de boven- £jj*lb«w lucht ontwikkelden zich boven Lucht. Rid. h bew. 2500 meter enkele buien, die Twoni# i b. w. neerslag veroorzaakten. Het ziet zd'Umbur* rnt«t er naar uit, dat de vore ook Aberdeen zw b*w. morgen dichtbij ons land zal Bahr™fona h^bTw. liggen. Naast perioden met zon kan weer hier en daar een bul ontstaan. Vooruitzichten voor zondag: Over wegend droog en rustig weer met weinig verandering in tem peratuur. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon; 1 tot 8 Min. temp.: omstreeks 4 graden Max. temp.: omstreeks 14 graden Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent Ll»*ftbon Lociinio Londen Luxemburg AMSTERD \M (ANP) De olie crisis en de verzwakking van de internationale conjunctuur lijken in het vierde kwartaal 1973 nog geen wezenlijke weerslag op de eccnom'e in ons land te hebben gehad. De industriële produktle heeft zich evenals in het derde kwartaal in en normaal tempo ontwikkeld. Bij het particuliere verbruik vie len sterk verminderde autover kopen waar te nemen waar te genover een korte golf van hamstere-nkonen optrad, aldus de Nederlandse Bank in haar vierde kwartaalbericht over 1973. De sterke stijging van de internationale grondstoffenprij- zen kwamen nog maar beperkt in de binnenlandse afzetDrijzen tot uitdrukking. Generaal Kranenburg DEVENTER A.N.P, - Bij zijn afscheid van de dienst heeft ge- neraal-majoor L. A. D. Kranen burg, territoriaal bevelhebber oost, gisteren beoogd, dat er van een beleid in de krijgs macht nog geen sprake is. „De legerleiding is te bureaucra tisch geworden, er wordt teveel gecentraliseerd en te weinig gedelegeerd", zei hij, erop wij zend. dat vooral het personeels beleid een steen des aanstoots is. Generaal-majoor Kranenburg ij onlangs in het n:euws gek uncn door een conflict met de leger leiding en als gevolg daarvan ook met min 'gt Vrede ing van Defensie, waardoor zijn ontslag noodzakelijk werd. Gisteren zei hij, dat het leger langer zal be staan, dan welke politieke partij ook. Kat. investeringsbank DEN HAAG (ANP) De Natio nale Investeringsbank tc Den Haag gaat speciale financie ringsfaciliteiten verlenen aan kleinere tot middelgrote onder nemingen, die investeringen met een milieu-verbeterend ka rakter willen doen. Aan dezt ondernemingen zullen kredieten zonder zekerheden, zogenaamde blanc kredieten, liggende tus sen 210.000 en een miljoen gul den, worden verstrekt. Behalve het afzien van zekerheden biedt de b ink voor ucze kredieten een soepele aflossingsregeling aan. Door deze nieuwe kredietvorm zal aldus het standpunt van de het mogelijk zijn om mi lieu-investeringen en Investerin gen ten behoeve van een gezon de expansie van de ondernemin gen gelijktijdig uit te voeren.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13