s s- Effi] 2.500.000 de0ENE Nederland weigert duidelijk neutrale houding in te nemen i:iSf$Ji:RS CS CS C£> 3?- O- S" 8- a Prominent portret van PPR DE NIEUWE LINIE Enschede waakt over kwalijke gevolgen van pillen en poeders Oude medicijnen naar verbrandingsoven Prijs voor Leidse prof. Polderman Zelfmaakmode van Libelle voor het voetlicht Militaire bonden boos over vage voorstellen voor compensatie Gesprek Breznjew- Kissinger zakelijk en opbouwend Minder ongevallen in verkeer umm w DONDERDAG 28 MAART 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Jamani over olieboycot: DAHRAN (ANP) - Nederland heeft de voortzetting van de Arabische olieboycot te danken aan zijn weigering samen met de andere EEG-landen een dui delijk neutrale houding in te ne men. Dit heeft de Saoedi-Arabi- sche olieminister Sjeik Achmed Jamani deze week in Riaad, de hoofdstad van Saoedie-Arablë, verklaard tegenover een groepje Nederlandse journalisten. Nederland heeft in november vo rig jaar weliswaar de EEG-ver- klarmg inzake het conflict in het Midden-Oosten ondertekend, aldus Jamani, doch dat was een tweeslachtige verklaring. Daar na heeft een aantal EEG-landen geleidelijk duidelijker hun posi tie bepaald, doch eind januari weigerde Nederland (en ook De nemarken) mee te werken aan een Duits initiatief om tot een duidelijker gemeenschappelijke verklaring te komen. De Duitse minister Scheel heeft daarop in een brief aan de regering van Saoedi-Arahië meegedeeld dat hij niet was geslaagd en dat het officiële standpunt van de Duit se regering inhield, dat de Is raëlische troepen zich tot op de grenzen van voor 1967 dienden terug te trekken. Het gesprek met Jamani sloot een reeks gesprekken en ontmoetin gen van een vijftal Nederlandse journalisten af, Jamani betoogde voorts dat in de naaste toekomst een eind zal komen aan de rol van de grot oliemaatschappijen die nu de haven van Rotterdam in stand houden. Ook meende hij dat de olie nog wel duurder zal wor den. Wij hebben niets tegen u, maar wees ook eerlijk tegen over ons: houd op met het steu nen van de Israëlische expan siepolitiek U gaf schenkingen aan Israël, hoge autoriteiten hebben meegelopen in pro-Israë lische demonstraties, dat kun nen wij niet vergeten, zo besloot hij. Eenzelfde geluid liet ook de mi nister van staat voor de econo mische planning, Nasser, horen. Wij zijn door de omstandighe den gedwongen de olie als wa pen te gebruiken, zei hij. Wij zijn bijzonder verbaasd over de houding van Nederlandse rege ring. Het minste wat Nederland had kunnen doen was geen be lemmeringen opwerpen voor een duidelijke EEG-verklaring. Nasser verlangde niet dat Neder land aan de zijde van de Arabi sche landen zou gaan staan. Wel meende hij dat beschaafde landen, die samenwerken voor de vrede in de Verenigde Na ties, gezamenlijk de resuluties van die organisatie moeten toe passen. Als de Nederlandse re gering haar standpunt niet wij zigt, zal verdere samenwerking onmogelijk zijn. En dat zou een zeer trieste zaak zijn voor Ne derland, aldüs Nasser. Elsevier heeft zijn omslagarti kel gewijd aan een tweege sprek Andriessen—Wiegel. De eerste zegt: „De deur is voor de WD niet dicht, hij staat op een kier." Waarop Wiegel ant woordt: ,,Die deur mag door de KVP wat mij betreft open worden gezet." Prof. Smalhout werd geïnter viewd over „De dood op ta fel." en zegt: „overigens ge beurt er een zeer groot deel van de anesthesie-calamiteiten niet eens in de operatiekamer. Bijna de helft van de gevalleD gebeurt in de periode kort na de operatie door onvoldoende bewaking van de patient die dan overlijdt aan niet opge merkte stoornissen van de bloedsomloop en de ademha ling. Roddeljournalist Henk van der Meyden wordt uitvoerig aan het woord gelaten. „Weet je wat ik niet begrijp? Terwijl toch duidelijk moet zijn ge weest hoe ernstig Sonneveld eraan toe was, hebben de dok ters hem In het ziekenhuis van de zwaardere naar de lichtere afdeling overgebracht. Zij heb ben hem telefoon naast zijn bed gegeven. Dat is toch le vensgevaarlijk? Dat is toch on verantwoordelijk?" De Haagse Post heeft een pro minent portret, van de PPR. „Er is een eigenaardige partij ontstaan die de aanduidingen naief en idealistisch als geu zennamen aanvaardt tegenover het geoliede reformisme van de PvdA, het pragmatisme van D'66, het beginselvaste socialisme van de PSP. En die weinig voelt voor polarisatie omdat het er naar goed chris telijke traditie erom gaat men sen voor je te winnen, niet om ze af te stoten." Ook een groot gesprek met de Russische biochemicus en dis sident Zjores Medvedev. De mensen in het Westen denken dat het erg belangrijk is om allerlei protesten te publiceren. Dat is ook niet onbelangrijk. Maar het allerbelangrijkste dat het Westen de Russische oppositionelen kan bieden, is een podium voor hun ideeën. Voorts een prachtig artikel over de schrijfster Marga Min- co. „Ik ben beheerst, te be heerst. Ik moet nodig een ver haal schrijven waarin alle hoofdfiguren alle registers opengooien. Tenslotte deze anecdote over een ontmoeting tussen premier Den Uyl en de dichter A. Roland Holst. „De premier: „Mijn naam is Joop den Uyl. De dichter: wat moet dat heerlijk wezen." Vrij Nederland onthult hoe in het geheim opgeworpen dijkjes Zuid-Holland moeten bescher men tegen een atoomaanval. „In Delfland en Schieland, het lage gebied op de noordelijke oever van de Waterweg, ruk ken op dit ogenblik de dragli nes en bulldozers uit om dit economisch zo kwetsbare deel van Nederland te verzekeren tegen rampspoed en oorlog. Huizen worden gesloopt, bo men uitgerukt en het laatste stukje natuur dat nog over bleef tussen de groeiende steenmassa's van Vlaardingen, Delft en Rotterdam gaat ten gronde." Ook een voorbeschouwing in het blad over het langverwach te boek van Dick Verkijk over de Nederlandse omroep gedu rende de oorlog. „Een tijdbom onder het Gooise establish ment." Ook een kritisch artikel over de kabeltelevisie of wel „hoe CRM met steun van geleerde huurlingen de lokale omroep In de wieg wil smoren." Tenslotte een verhaal over het Neder lands kampioenschap schaken. Hans Ree: „Ik geloof dat ik het niet meer kan. Hoe ik daarbij kom? De praktijk wijst "het uit. De Nieuwe Linie heeft de Hel- mondse bezetsters op de voor pagina. „Toch komen de vrou welijke bezetters nog niet toe aan essentiele eisen die betrek king hebben op openheid en medezeggenschap. Voorlopig draait het alleen nog maar om werkgèlegenheid naast de deur, wat dat werk ook in houdt, welke arbeidsvoorwaar den er ook maar zijn. Het eni ge dat voorlopig telt voor de vrouwen, is dat er wat extra geld op tafel komt. En een warme pot voor manlief, dat laatste dan liefst niet erg veel later dan 6 uur." Voorts wordt blij geconstateerd dat „de Amerikaanse ruimtevaart- dienst NASA werkt aan een verbeterd type windmolen voor elekctriciteit. De molen lijkt op eeq vergrote keukenmixer die op een dak van het huls ge noeg energie voor het huishou den kan leveren. De prijs wordt geschat op 500 dollars." De Groene Amsterdammer zet vraagtekens bij de regerings plannen met betrekking tot het werkgelegenheidsbeleid. „Dat gevangen zit in een vicieuze cirkel". Conclusie: Werkelijk progressief regeren is heel wat anders dan bijsturen. Zolang het kabinet Den Uyl dat niet inziet, gaan we een sombere toekomst tegemoet. Ook een artikel over de haast middeleeuwse arbeidsverhou dingen in de wlelerwereld. „Sponsorgelden zijn dus niet meer dan gedeeltelijke tege moetkomingen In reeds ge maakte kosten. De profwiel renner moet al zijn verdien sten bij elkaar fietsen uit de wedstrijdprijzen. Eddy Beugels schat dat de betere renners 15.000 gulden per Jaar aan prij zengeld verdienen. Als we daar de onkosten vanaf trek ken, komt het inkomen in de buurt van het wettelijk mini mumloon." Naar aanleiding van de wedstrijd PSV—Ajax voorspelt het blad: „Tenzij zich een wonder voordoet, zal het inderdaad de laatste keer zijn dat u Wever in het doel van Ajax heeft zien staan. Accent begint een serie van 4 lijvige artikelen over China. Het eerste vraagt zich af: „Weer rampspoeden in het Jaar van de tijger?". Ook van uit Israël wordt een ernstige crisis gemeld, die „al de pres taties van het land van de laatste kwart eeuw teniet schijnt te zullen doen. Econo misch, maatschappelijk, poli tiek en militair tekent zich een verval af dat het moreel van het volk diep heeft aangetast, en velen heeft geschokt in hun gèloof aan de toekomst van de joodse staat." Voorts een in terview met de Sjah van Perzl die zich afvraagt: „Weet u dat we uit olie momenteel 70.000 afgeleide producten hebben? Als we de bronnen leeghalen, zijn we met z'n allen een edel produkt kwijt. Het omslagartikel gaat over lange afstandsloper Geert Jan sen die weigert aan een mara thon in Griekenland mee te doen. „Je wordt misbruikt voor qolitieke doeleinden, en ook de grote aandacht die de Griekse kranten aan het be zoek van 4 Nederlandse atleten gaven, wijst in die richting. Nee, dan word je benut voor een propagandastunt en daar bedank ik voor." NU OOK COU\ EN UP EEN HEERLIJKE CITRUSDRANK ENSCHEDE (ANP) De proef met de inzameling van overtolli ge medicijnen in Enschede is na drie maanden een groot suc ces gebleken. Nadat vanaf 10 december vorig jaar de bewo ners waren opgeroepen om de medicijnkastjes na te kijken en alle overtollige pillon en poe ders in te leveren zijn bij de tien apotheken die aan de actie meedoen ruim 12 olievaten met een gezamenlijke inhoud van circa 2500 liter gevuld. De medicijnen zijn door de apothe ken in speciale verzegelde zak ken gedaan en gisteren met een r.ontainerwagen opgehaald. Deze container bleef vannacht onder bewaking achter het Enschedc- se politiebureau. Vandaag is de inhoud in een verbrandigsoven in het Rijnmondgebied vernie tigd. Dr. H. de Klerk, milieufunctiona- ris van Enschede, sprak giste ren van een succesvolle actie: „We gaan de komende drie maanden nog intensiever het publiek oproepen mee te doen. Want al is dan de hoeveelheid spectaculair, toch heeft maar 5 procent meegedaan. Het waren echter grootgebruikers en groot- bewaarders van medicijnen". Het initiatief van Enschede heeft reeds navolging in andere delen van het land gekregen. Ook an dere apotheken en ziekenhuizen in Oost-Nederland gaan een op haaldienst instellen om medicij nen te verwijderen en te vernie tigen. Van de diverse acties zijn kwik- en arceen-houdende medicijnen die zeer zeldzaam zijn uitgeslo ten. Deze worden op een andere wijze vernietigd in verband met hun milieuschadelijk karakter. „De resultaten van onze actie zul len we binnenkort aan Den Haag doorgeven. Ik geloof dat we nu al aangetoond hebben hoe gevaarlijk groot de hoeveel heid gif onder onze bevolking is. Je moet er niet an denken dat dit allemaal ,via toilet, gootsteen of vuilnisvat in ons milieu te recht zou komen", aldus dr. H. de Klerk. LEIDEN (ANP) De dr. Saai van Zwanenbergprijs voor 1974 is gisteren toegekend aan prof. dr. J. Polderman uit Leiden, buitengewoon hoogleraar aan de Leidse universiteit. Ook aan dr. J. D. H. Homan uit Oss werd deze prijs uitgereikt. DEN HAAG De mode-ontwer pers van het vrouwenblad Libel- Ie hebben de indrukken van hun reis door haute-couture-land weer vertaald in een aantrekke lijke collectie zelfmaakmode. Een collectie, die gestalte krijgt door zes mannequins met ver schillende maten en niet te ver geten begeleid wordt door en tertainer Fred Helms. Zodat er uiteindelijk fri het Haagse Con gresgebouw een mode-show uit de bus komt, die alle echte „show-elementen" in zich bergt. In een sfeervol, steeds wisselend decor omlijst met de ietwat sexy stem van Heins, treedt uw garderobe voor de komende zo mer voor het voetlicht. Ook in Den Haag is dit vandaag het geval. Zonnejurkjes zijn er te kust en te keur. De halterlijn blijkt voor de zelfmaaksters deze zomer te blijven bestaan, een tendens, die oyerigens in het gehele mo debeeld te zien is. Trouwens, wie wil niet pronken met haar fraais bruine schouders? Ook de pantalon-combinaties zijn sterk vertegenwoordigd. En de rok is overal knielang of langer. [Natuurlijk zijn er ingewikkelde modellen en de simpele, in een paar uur in elkaar te zetten creaties. Uit de show blijkt dui delijk, dat stofkeuze een bijzon der belangrijk element bete kent. Een chemisier bijvoor beeld in een simpele bloemetjes katoen geeft een heel andere in druk, dan hetzelfde model uitge voerd in een voorname zijde met lakceintuur. Juist daarom is zelfmaken zo aantrekkelijk: helemaal naar eigen smaak, en ook nog aangepast aan hei ei gen figuur. Nadeel, dat toegege ven, is dat je van te voren niet weet hoè het staat. De Parifséarchitect Basile kreeg opdracht voor het maken van een nieuwe gevel voor het gebouw van de parfumfabrikant De Rochas op de Champs Elysées in de Franse hoofdstad. Zijn oplossing: spaghettislierten, vervaardigd van witte plastic, die naar voren kronkelen. UTRECHT - .WIJ ervaren dit als een klap In het gezicht van de militaire ambtenaar. Zo ken schetsten de zes organisaties van beroepsmilitairen die aan het georganiseerd militair overleg met het ministerie van Defensie deelnemen, het gisteren gehou den gesprek over de regeling werk- en rusttijden voor militai ren en een interimregeling voor de weekeinde-compensatie. De belangenverenigingen zeggen met grote verontwaardiging te hebben kennis genomen van de voorstellen van ministeriële zij de die voor de voorzitter van het overlegorgaan van deze zes bonden veel te vaag en veel te weinig duidelijk omschreven zijn. De heer Baas, voorzitter van dit overlegorgaan: Reeds vorig jaar november hebben wij om concrete voorstellen ge vraagd en gesteld dat wij alleen daarover willen onderhandelen, aan vaagheden hebben we niets. Vandaag zijn echter alleen van onze kant voorstellen op tafel gekomen waarover naar onze mening zinvol overleg mogelijk is". De zes organisaties menen dat zo wel principieel als inhoudelijk niet aan reeds jaren bestaande wensen is tegemoet gekomen. Zij hebben geweigerd over dit onderwerp op basis van de mi- „Argenta" Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel voor dezelfde stroomkosten Bakkers in het Lido BOSKOOP - In het Lido vnn ho tel Florida werd een landelijke bakkerswedstrijd en expositie gehouden. Na ui»°ebreide keu ring door vakspecialisten wer den de volgende bakkers be kroond: J. Som, H. Beumers en E. Bode. ..Gelukk'g durf ik nu alle bakkers onder ogen te komen", zei bur gemeester Van Dedem tijdens zijn openingswoord, „Want Bos koop heeft na het verdwijnen van de laatste warme bakker nu ^n filiaal waar warm brood te koop is. Na zijn toespraak >verhand'gde hij de heer T ~imers, voorzitter van de Zuid Hollandse bakkers een enorme beker namens het gemeentebestuur. Deze viel ten deel aan de heer Beumers uit Hattam, die naar het oordeel van de jury „de mooiste, zoetste en lekkerste broodje» bakte. Zuiveloverleg weer mislukt MOSKOU (AP/UFI) De Ameri- j kaanse minister van buitenland- se zaken Kissinger is vandaag j via Londen naar Washington te ruggekeerd van zijn bezoek aan de Russische partijleider Brezn- jew. Of het is gekomen tot de door hem gezochte „doorbraak" bij de beperk'ngen van het gebruik van kernwapens ir niet bekend, maar de besprekingen warer. ..zakelijk en opbouwend" ge weest. Volgens Gromiko ginge- z j „vooru:t en nog eens voo- uit". Een Amerikaanse woord voerder zei, dat de be'de staat: lieden hun hele programrr hebben afgewerkt: hef M'ddei Oosten, de handelsbetrekking^: en de beperking van de kernwa- I pens. Overigens heeft Breznjew voordat de besprekingen begonnen Kis singer zes uur laten wachten. Hij had een bespreking met an dere leden van het politiekbu- reau. Kissinger verklaarde ech ter daar niets onheilspellends in nisteriële voorstellen met de staatssecretaris van personeels zaken van het ministerie van Defensie, Van Lent, te onder handelen. Volgens de heer Baas verlangen de zes bonden voorstellen waar bij er van wordt uitgegaan dat de compensatieregeling drin gend wordt vastgelegd. De zes bij het overleg betrokken orga-1 nisaties vertegenwoordigen on geveer 35.000 beroepsmilitairen. Werkgeversdelegalie Verbetering Cs lot Afrikanen snel mogelijk DURBAN (Reuter) Een delega tie van het Christelijk Werkge versverbond, die in Zuid-Afrlka een onderzoek Instelt naar de lonen en arbeidsomstandigheden van de Afrikanen, ls tot de con- lusle gekomen dat de Zuldnfrl- kaansc regering en de grote werkgevers in hoog tempo wer ken aan verbetering van het lot van de arbeiders. De delegatie van 23 Nederlandse werkgevers is twee weken gele den n Zuid-A'rika aangekomen. Ze wil een onderzoek instellen naar beweringen van de We reldraad van Kerken en van Nederlandse vakbonden over de arbeidsvoorwaarden van de Afrikanen. „Wat we tot dusver hebben gezien in Zuid-Afrika leidt ons tot de conclusie, dat de Zuidafr kaanse regering en d* grote werkge vers in zeer hoog tempo werken ean verbet*. Ing van de lonen en de arbeidsomstandigheden van de Afrikaanse werknemers", zo heeft drs. A. o. van der Meer, algemeen secretaris van het NCW, tegenove' journalisten verklaard. Hij voegde er aan toe dat zijn de legatie niet gelooft dat economi sche boycoU dergelijke proble men zullen oplossen. „Wij zijn er vast /vertuigd dat evolutie beter is dan politiek conflict", aldus Van der Meer DEN HAAG In de maand Ja nuari zijn volgens de voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek 3.850 verkeer songevallen in Nederland voor gekomen. Dat is ongeveer S procent minder dan in decem ber 1973.(4.025). Uit de voorlopige cijfers van het CBS blijkt, dat bij de 3.850 on gevallen in totaul 4500 mensen (doden en gewonden) betrokken waren. In december J.l. was dit aantal 4.761 (ongeveer 5.5 pro cent meer) en in januari 1973 4.854 (ruim 7 procent meer). De afgelopen maand januari telde nog éën autoloze zondag (6 ja nuari), maar daarna werd een •maximum snelheid van kracht. Het CBS kan nog geen uitsplitsing van (het totale uanal doden en gewonden over januari geven. Wel concludeert het CBS, dat het aantal slachtoffers per ver keersongeluk ls gedaald: In ja nuari 1973 was het 1.20 personen per ongeluk en in de afgelopen URM UTRECHT (ANP) - Het overleg over de CAO voor de zuivelindu strie, dat gisteren is voortgezet, heeft weer niet tot overeenstem ming geleid. De onderhandelin gen zijn opnieuw vastgelopen op twee eisen van de vakbonden: verhoging van de werkgevers bijdrage aan de vakbonden van 0,2 procent van de loonsom tot 0,35 procent (en in 1976 tot 0,5 rocent) en uitbreiding van de werkingssfeer van de CAO tot alle functies in de zuivelindu strie (uitgezonderd directiele den). De kans bestaat, dat er een com missie wordt ingesteld die op korte termijn een eventuele uit breiding van het aantal groepen werknemers dat onder de CAO valt, gaat bestuderen. Prof. Goudriaan overleden DEN HAAG(ANP) - Op de be graafplaats Westerveld is het stoffelijk overschot ter aarde besteld van prof. ir J. Gou driaan, oud-president van de Nederlandse Spoorwegen oud-hoogleraar die vrijdag J.l. op tachtigjarige leeftijd ls over leden. Prof.Goudriaan kreeg o.m. be kendheid door zijn publicistische arbeid in velerlei rijdschriften en brochures. Hij was lid van de S.D.A.P., maar zegde dit lid maatschap op na het gebeuren met de kruiser Zeven Provin ciën. Grammofoonplatenrecordbreker James Last heeft gisteren in Rotterdam een platinaplaat in on^ vangst mogen nemen voor de verkoop van tweeëneen half miljoen elpee's en ook een gouden cas sette voor de verkoop van tweehonderdduizend bandfes met zijn muziek. Ondanks het feit dat het in ontvangst nemen van gouden platen een routine-aangelegenheid voor hem is geworden, po seerde hij toch kennelijk zeer verheugd.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9