ORANJE BRACHT ER NIETS VAN TERECHT Rinus Michels: „Voorzichtig met rol van favoriet" Alleen Brokken lijmen na onthutsende 1-1 IJSHOCKEYERS DUPE VAN FOUTEN SCHEIDSRECHTERS Westduitsers speelden Schotten naar verlies Fieldmaster startte met overwinning )NDERDAG 28 MAART 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 17 I ITEDDAM Als de dertien jelers, die gisteravond in het ifenduel tegen Oostenrijk het ranje droegen straks in West ultsland de spelende kern vor- aen, moet het ergste worden pvreesd. Supervisor Rinus Mi tels mocht na afloop van het pthutsende schouwspel stellen, at je eerst iets moet proberen pi een bepaald doel te kunnen (ereiken maar aangezien de al- irnatieven niet voor het opra- liggen, is het perspectief oor het toernooi om het we- ildkampioenschap allesbehalve orissant. Misschien komen arry Hulshoff, Wim Suurbier, pi Drost, Gerrie Mühren en an van Beveren tijdig terug, aar afgaande op de ervarin- an voorgaande interlands toet dan nog worden betwijfeld tijdig een eenheid kan orden gesmeed. Nederlands elftal bracht er oegenaamd niets van terecht igen een tegenstander die toch >paald niet tot de sterksten |an worden gerekend. Op pa- ier stond er echt wel volop waliteit in het veld, maar eens imeer bleek, dat elf goede jetballers nog geen goed team ehoeven te vormen. Het ont- :r slechts aan dat Oosten- jk het slecht bezette stadion eyenoord (er waren slechts toeschouwers) als win- aar verliet. uurlijk konden er excuses wor- en aangevoerd voor het ontbre- en van de nodige samenhang, en aantal spelers Notten, Ierssel, Neeskens, Geels ond niet op de plaatsen die ze ewend zijn in te nemen. De te- urstellende totaalprestatie is aarmee natuurlijk niet ver- laard. Waar het dan wel aan :hortte? Nederland zal on- anks het aanwezige spelerspo- ntieel nimmer de beschikking rijgen over een sterke nationa- ploeg zolang de clubbelangen lijven prevaleren. Dat zulks :t geval is, blijkt uit het feit, at Ajax op 17 april in Joegos- vie een vriendschappelijke edstrijd speelt tegen Hajduk plit ofschoon op die datum een ifenduel zou kunnen plaatsvin- in. De eerste mei kon, hoewel Ook Johan Cruijff (links in duel met verdediger Kriess) kon de vlam niet aan het branden krijgen. Oranje met Cruijff is toch iets anders dan Barcelona met Cruijff Michels daarom verzocht, even min worden vrijgemaakt voor een testcase omdat de nationale bekerfinale waarvan nog maar moet worden afgewacht of er Oranje-leveranciers bij be trokken zijn niet kon worden verschoven. Brokken Van alle landen die betrokken zijn bij het eindtoernooi is de Neder landse voorbereiding het slechtst. Zelfs van een vakman als Rinus Michels mag niet wor den geëist dat hij in de laatste drie weken voor het grote ge beuren de brokken zal kunnen lijmen. Brokken van een on voorstelbare omvang zoals gis teravond bleek. Afgezien van een aantal knappe individuele acties viel er niets te genieten in de Kuip, waar Oran je de kans om het legion aan zich te binden onbenut liet. De kleurloze 1-1 was op zich al een ondermaatse prestatie, de wijze waarop de remise tot stand kwam was nog veel onthutsen- der. De aanval, die met Cruyff, Rensenbrink en Rep louter gro te namen telde, schiep zich wel kansen maar faalde in de af werking. Het meeste gevaar driegde nog wanneer Geels in actie kwam. Het middenveld bracht er hele maal niets van terecht. De Jong weigerde konsekwent initiatie ven te ontplooien en bij Van Hanegem ontbrak de grote vorm. De zwakte op het mid denveld was er ook de oorzaak van dat de defensie fout op fout stapelde. De debuterende Notten timde regelmatig verkeerd, Van Ierssel bleek als libero over weinig organisatorische kwali- teieten te beschikken en Krol verzuimde voortdurend met de geregeld over rechts opkomende Hickersberger in de clinch te gaan. Het doelpunt dat de Oostenrijkess acht minuten voor de rust scoorden, was daarvan het rechtstreekse gevolg. Hickers berger kreeg een vrij veld voor zich, zijn harde lage schot werd door Schrijvers onvoldoende verwerkt en KrankI kreeg In de rebound de kans om er via het hoofd van de in het doel staan de Krol 0-1 van te maken. Kwetsbaar Het doelpunt dat de Oosterijkers dat zich toch wel wenste te re vancheren voor de vorig jaar in Wenen geleden nederlaag van 1-0. Eindelijk kreeg het publiek iets te zien, dat op echt pressie voetbal leek en onmiddellijk bleek hoe kwetsbaar de Oosten rijkse defensie was. Een minuut voor de pauze maakte Krol zijn fout goed door de bal na de af geslagen zesde Nederlandse hoekschop vanaf de rand van het strafschopgebied ineens en keihard te retourneren: 1-1. De verwachting dat de Oranje-bri gade na de hervatting het slo- gade na de hervatting het slot- zou voortzetten, kwam niet uit. De tweede helft verliep zo mo gelijk nog oninteressanter dan de eerste ofschoon Michels door de vervanging van Rep door Jansen de bezetting van het middenveld beter maakte. Geels kwam echter als rechtsbuiten minder uit de verf dan voor de rust als centrumspits. En De Jong, die toch over een uitste kend schot beschikt, waagde het niet een keer om vanuit de tweede lijn aan te leggen. De beste kansen waren zelfs nog voor de bezoekers, die in de 59ste minuut door een blunder van Schrijvers dicht bij een nieuwe voorsprong kwamen. Hij trapte de bal nonchalant naar KrankI, die in de richting van het onbeschermde doel kon ren nen. Pas op het allerlaatste mo ment kon de snel teruggekomen Notten ten koste van een hoek schop een achterstand voorko men. Eeven later zette de Ne derlandse defensie de buiten spel val te laat open, waardoor Hickersberger ongehinderd kon opstomen. Dit keer behoedde Schrijvers zijn ploeg voor een vernederende situatie. Aan de andere kant kreeg ook Oranje nog kansen. De Jong bijv. na een van de schaarse weergaloze acties van Cruyff. De Feyenoorder maaide echter finaal langs de bal. Cruyff zelf kopte van dichtbij uit een strak ke voorzet van Jansen naast, terwijl dezelfde speler even la ter van luttele meters recht in de handen van Rettensteiner schoot. Nederlands beste speler, Neeskens. had zich toen al we gens een oude blessure laten vervangen door de onervaren Dekker, die er evenmin veel van terecht bracht. Zelfs een overwinning had niet kunnen verbloemen, dat Neder land het toernooi in Duitsland bezorgd tegemoet moet zien. Want, nogmaals, het is onwaar schijnlijk dat Michels er tijdig In zal slagen een eenheid te smeden. De tijd Is te kort, de medewerking te gering. TON VAN DALEN Nederland: Schrijvers (FC Twnte); Notten (FC Twente), van Ierssel :FC Twente), Neeskens (Ajax). Krol (Ajax); Do Jong (Feyenoord), Van Hanegem (Feyenoord); Rep (Ajax), Geels (Club Brugge). Cruyff (Barcelona) en Rensenbrink (Anderlecht). Ver- vangingen: Rep door Jansen (Feyenoord) en Neeskens door Dek ker (FC Amsterdam). Oostenrijk: Rettensteiner; Kriess, Horvath, Schmldratner, Elgenstlller; Krleger. Hickersberger, Hof; KrankI, Kreut, Kögelberger, Ruud Krol, die de fout maakte H 'ckersberger vrije doortocht toe te staan, maakt zijn fout goed door de gelijkmaker te scoren. Op de rug Ruud Geels (8), één van de minder slechte. Rinus Michels (midden) zei dat het elftal in onderling overleg was samengesteld. Daarbij moeten da n ook Fadrhonc (r.) en Van der Hart (l.) hun stem hebben laten gelden. Weinig succesvol trio, moet dan geconcludeerd worden. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Rinus Mi chels herhaalde het meerma len: „Er wordt niet anders ge zegd dan dat we tot de grote favorieten behoren maar daar mee moeten wc voorzichtig zijn". Als altijd liet de supervi sor het achterste van zijn tong niet zien, maar dat hij enthou siast was kan niet worden ge zegd na de warrige, slappe wedstrijd die tegen Oostenrijk werd gespeeld. Hij somde meer negatieve dan positieve punten op, maar trok dat weer recht met de opmerking: „We moeten het ook niet te somber zien". „Ik heb', zo zei Michels „wei nig voetbal gezien. Desondanks zijn er wel kansen geweest. Ik telde acht uitgesproken sco ringskansen waarvan vijf in het laatste kwartier. Dan mag je er toch wel een paar ma ken. Al mankeerde er veel aan elftal en spel, toch ben ik niet teleurgesteld. Ik heb er in elk geval van geleerd". Wat had Michels dan geleerd van het spel van dit elftal, dat zoals h:j zei in onderling over leg was samengesteld Michels: „Ik heb gezien dat de achterhoede moeite had tot een enigszins georganiseerd geheel te komen. Verder heb lk spe lers aan het werk gezien, die ik nooit tegenkom, Rensenbrink en Geels, of op andere plaat sen spelen. Voorts hebben we wat geprobeerd in de eerste helft. Omdat je weet dat Oos tenrijk er niet uitkomt, ston den er vier aanvallers. Toen ik merkte dat er te veel mensen in het centrum van de aanval stonden, wat ik niet gelukkig vond, heb ik daarin verande ring gebracht". Geen conclusies Michels wijzigde de opstelling 4-2-4 na de rust in 4-3-3 door Rep eruit te halen en Wim Jansen op het middenveld te zetten. „Aan het wisselen van Rep moeten geen conclusies worden verbonden. Ik kan nu nog niet zeggen of er spelers van deze zestien zullen afvallen Het Js geen kunst om er veer tig op papier te zetten, zelfs niet om er dertig van te kie zen. Maar als je bij tweëen- twlntig komt, stuit Je op een aantal randgevallen. Vergeet bovendien niet, dat een aantal spelers er niet was en een aan tal de naweeën van de compe titie voelt. Iedereen heeft wel wat. En er Is geen tijd om te genezen want iedereen moet toch steeds aan de hak". Geen opwekkende woorden van de supervisor, de nogmaals benadrukte dat hij met een te krappe en te starre voorberei dingsperiode moet werken. Nog geen elftal Michels: „Aan die voorberei ding is nu eenmaal niets meer te doen. Dat moet je aanvaar den. De verantwoordelijke mensen willen wel, maar zijn in dezen impotent. Wc kunnen alleen hopen dat het meevalt als de definitieve zestien er zijn, als we in het trainings kamp in Zeist zijn met spelers die allemaal willen en zich ge heel zullen geven. Want let wel, er is voor mij nog geen elftal. Nu kan je nog proberen, straks niet meer. Van Iersel was ook een probeersel. Maar ik geef toe dat aan het spel wel het een en ander mankeer de en er weinig tijd meer is. Nogmaals, laten we niet zo hard van de daken schreeuwen dat we tot de favorieten beho ren. Ik ben geen tovenaar, ik kan alleen maar werken". Zijn Oostenrijkse collega, Le- pold Stnstny, was heel wat op timistischer, wees op de reus achtige kansen die zijn ploeg had gemist cn was ervan over tuigd dat Nederland zich door het resultaat niet zou laten ontgoochelen. Met stemverhef fing riep Stastny uit: .Neder land is sterker dan Zweden, dat ons uitschakelde en be hoort tot de favorieten'. Het was maar goed dat de veel behoudender sprekende Rinus Michels dat niet hoorde. it geld zit wel goed en we beho ren bij de zestien: wat zullen |re ons eigenlijk druk maken. leken de (eerste) uitverkore- denken toen zij gister een poging tot voetbal Zij zullen tot de titdekking komen dat het een ïch het ander vaststaat. Door abominabele verrichting left Oranje zich niet poDulair innen snelen, zeker niet bij t publiek dat het stadion voor helft vulde. Het geld moet de paspoorten komen. Die >en toch al niet als een trein, kelfs niet als een bnemeltrein. Wie zal zich nog verbonden voe- i met een aantal snelers van 5 het overgrote deel niet eens bereid bIHkt alles uit de kast te talen, zoals wielrenners zo tref- :nd zeggen. Dat d» spelers ver koeld ziin door de soannende tbmpetitie, is een zwak excuus. ïok in Duitsland wordt stevig mgepoot In de co*"net'»i». de Duitsers wonnen wel Schotland, dat how°r meet Htrden aangeslagen dan Oos- ïriik. Het staat ook te bezien, i de woorden van Michels. of S zestien wel zo zeker van h"n tats ziin. Dan valt een tweede ïkerheid weg, voorzover iets is In onze vad"r'ordse Sfvoetbalwereld. Met Mica's i een ieder alleen maar ho- dat er nog iets uitkomt. Mi- thels toonde zich zeer gereser- i hoonte alleen. Hij, en „vedetten", hebben nog ruim iwee maanden. LJUBLJANA - Met doelman Ger ry Gobel in een sportieve hoofd rol heeft een door scheidsrech terlijke beslissingen geïrriteerd gemaakt Nederlands ijshockey- team tegen West Duitsland niet voor de verrassing kunnen zor gen, die na het verstrijken van ac eerste periode wel degelijk mogelijk leek. Vf el Nederlanders, en Henry Hun ting in het bijzonder, zullen nog lange tijd met enige wroeging terugdenken aan de leiding van de heren Valentin (Oost) en Ha- getüs (Jsl). Bij een stand van 33 in de der de speeltijd maakte Hunting een treffer, die Nederland alweer op een voorsprong bracht. Tot ie ders verbazing werd hij afge keurd en als klap op de vuurpijl werd de speler van Hijs zonder duidelijke redenen naar de strafbank gestuurd. Daarna was er weinig meer over van het zo geinspirccrd gestart- te team van coach Jastremfki ('De scheidsrechters willen West- Duitsland overduidelijk naar de a-groep hebben. Dat de strijd om het wereldkampioenschap daarvoor in 1975 in de Bondsre publiek wordt gespeeld is daar vast niet vreemd aan'). De Duit sers profiteerden van de volledi ge inzinking en liepen snel uit naar 35. De ploeg bleef door dat resultaat ongeslagen. Nederland was overdonderend ge start. In de eerste periode werd de opdracht sterk te verdedigen uitstekend uitgevoerd en wisten Decloe en Simons een voor sprong van 2—0 te bewerkstelli gen. De reactie op die inspan ning kwam direkt in de tweede speeltijd. Duitsland egaliseerde de stand (2—2), maar een daar op agressief reagerende Ne derlandse ploeg wist erger te voorkomen. Nadat Jellema in de laatste periode voor 3—2 had gezorgd was het een minuut la ter door Knihs alweer gelijk. An derhalve minuut voor het voor de laatste keer van doel verwis selen kwam het incident met Hunting en kort daarop was de strijd gestreden. De verwachting is, dat de Neder landse équipe een protest zal in dienen bij het wedstrijddicto- raat, naar aanleiding van de scheidsrechterlijke dwalingen. De voorzitter van de Nederland se IJshockeybond, de heer 1 Schweers. deed dat ook al na de ontmoeting met de Verenigde Staten. Het gevolg was. dat de scheidsrechter, die dat duel leidden voor dit toernooi geen wedstrijden meer kregen toege wezen Uitslagen: Joegoslavië—Japon 6—4: V.S O' '*t<-nrljk 6-0: W.-Dultsland Nederland 5—3; Roemenië—Noor wegen 4—1. Stand nn de vijfde ronde: Ver. Staten 6 6 0 0 30 11 10 W.Dultsl. 5 6 0 0 28 13 10 Jocgosl. 5 2 2 1 22 19 6 Roemenië 5 3 1 2 25 19 5 Nederland 5 2 0 3 26 25 4 Japwan 5 2 0 3 21 26 4 Noorwegen 6 0 1 4 12 27 1 Oostenrijk 6 0 0 6 9 34 0 FRANKFORT Het Westduitse voetbalelftal heeft gisteravond in het Waldstadion van Frank fort voor ruim 62.000 toeschou wers een overwinning van 21 behaald op Schotland. Bij de rust was de stand 20 voor de Weslduitsers. Aanvankelijk leek West Duitsland op een grote winst af te gaan. Met glanzende combinaties werd de verdediging van de Schotten onder de voet gelopen, maar de juiste precisie ontbrak. Na een half uur kreeg de equipe van Schön loon naar werken. Eén pass van Herzog bereikte Wimmer, die in het strafschop gebied door Stanton hard ten val werd gebracht. De Oosten rijkse scheidsrechter Schiller wees naar de strafschopstip en Breitner faalde niet: 10. West Duitsland ging onmiddellijk door en twee minuten later lag de bal wederom achter doelman Allan. Een schitterende combi natie tussen Wimmer en Gra- bowski werd door laatstgenoem de doeltreffend afgewerkt: 20. In de tweede helft werd het 21, omdat Dalgüsh profiteerde van een iplettendheidje in de Duits* defensie. Het Poolse voetbalelftal, deelne mer aan het eindtoernooi om het wereldkampioenschap, heeft gisterenmiddag in Warschau met 1—1 gelijkgespeeld tegen de Westduitse Bundesiigaclub For- tuna Düsseldorf. De Polen na men vijf minuten voor de rust een voorsprong door Szamach, maar de Westduitsers maakten zeventien minuten voor tijd ge lijk door Budde. Het Oostduitse voetbalelftal, dat voor de eerste keer aan het eindtoernooi om het wereldkam pioenschap zal deelnemen, heeft gisteren in Dresden een over winning van 1—0 behaald op Tsjechoslowakije. Het doelpunt werd gemaakt door streich, die twee weken geleden tegen Bel gië eveneens de enige treffer scoorde. Regionale jeugd (Van onze sportredactie) DEN HAAG - Voor de regionale jeugdcompetitle, afdeling B, werden gisteravond twee wed strijden gespeeld. Op eigen ter rein moest LENS genoegen ne men met een nederlaag van 2— 0 tegen Neptunus. Wilhelmus be haalde een gelijkspel van 1—1 tegen LFC. Zege Raak/Punch LEIDEN - Voor de eredivisie bas ketbal Is gisteravond in Leiden de wedstrijd BS LeldenRaak Punch gespeeld. Raak Punch zegevierde met 10680. WASSENAAR Fieldmaster dc thans driejarige voshengst heeft zich gistermiddag op de Wassenaarse renbaan Dulndlgt duidelijk aangediend als der by-kandidaat nummer één bij de volbloeds. Daar was vriend en vijand het over eens. De als tweejarige ongeslagen volbloed maakte in handen van kam pioensjockey Henk van der Krauts een meer dan voortref felijk seizoendebuut in de Al- batrosprljs, waarin de jonge hengst zou moeten vechten te gen oudere paarden. Maar vechten is hot in feite niet geweest. Henk van der Kraats wist waartoe Fieldmas ter in staat was en s'ocg in de laatste rechte lijn enorm toe om tenslotte vrij gemakkelijk als eerste over de eindscreop te gaan voor Riki Lasn en Pa trick. De nestor van de Neder landse volbloedtrainers Bertus Rem en 'oekev Van d~r Kraats zijn in voldoende mate vakmens om te weten dat ze met deze Fieldmaster er zui nig aan moeten doen. Immers, een paard met zo'n grote kwa liteit behoeft niet in rennen te De uitslagen zijn: Marlotprlj» 2040 m: I Maarten D (J. van Dooyeweerd) 1.24 7. 2. Kallef R, 3. Karin v.d. Unie. W 2 20 pl 1.50 2. IQ 110 kop 9.20 trio 9I6 HO Rogge woningprijs (2040 m): I. Lulto- nnnt Dixy (W. van Dalen) 1.24.8, 2 Lok'i Buitenzorg, 3. L'Oberon. W 4.30 pl 1.60 I 70 4.90 kop II 40. Dullcndolprljs (1600 m):l. KI Buiten zorg (J. Klinkenberg) 1.21.9, 2. Juno Buitenzorg. 3. Kstnra Woelwater. W 120 pl 1.70 2.70 2.40 9.- trio 250.80. Adrians Stnrprljs (1350 m ren): l Gwynlltd (I). WclSS) 1.27.8, 2. Wond, feet's Hook. 3. Blue Riband. 1.80 pl 1.40 2.10 2.40 kop 4.40. nenoordenhotilprljs <2140 in): 1. Kn- pltoln Scotch (L. Schoonhoven) 1.20,3. Jorn Bcroono. 3 Lndy ,W 7.80 pl l.Ol 1.70 1.30 kop 11.60 trio 171.10. Beruldenhoutprljs (2040 m): I Kn r.imbn (J. van Dooyeweerd) 1.22.8. 2 Kythcra J. 3. Kyra Antolc. W 7.10 H 3 90 2.80 3.20 kop 7.50. Wnnlsdorpprlls (2040 m): I Enterprt se Hollandia (G van EykelcnborRl 1 20 5. 2 Ina van'Ho.I. 3 Indrn Sha dow. W 11 10 pl 2.- 2.80 2 80 kop 8 M >«prljs (1900 -II van rt. nih. 3. Pat 3 - pi i.ai Relgiribcrgenprl)» (2040 m): no (J Wi.Romar) 1.22 2. 2. 3 Kin i :od 3.80 trio I Larens I JO I 30 2 kop 3.80 t Roem (J van Dooyeweerd) 3 02.1 latoromzet 302.174.—

Leidse Courant | 1974 | | pagina 17