k Opstand Portugees garnizoen onderdeel van groot plan Europa kan welvaart niet alleen in stand houden Rotterdam zoekt na oliecrisis naar mogelijkheden SURINAME HOUDT VAST AAN TOPOVERLEG IN APRIL Diplomaat ontvoerd in Mexico Diplomaat ontvoerd j DONDERDAG 23 MAART lb/4 LElüaii COURANT PAGINA 11 Dokter Croiset! Jules Croiset heeft voor collega Piet Bombergen, met wie hi; in de Ne derlandse film „Help! De dokter verzuipt" op treedt. nog eens de rol van arts op zich genomen. Bambergen, die op het ogenblik lijdt aan 'n zenuw ontsteking in zijn grote teen, heeft te oordelen naar zijn gezicht toch meer ver trouwen in Croiset als acteur dan als medicijnman. Bodem onder Zeelandbrug is uitgehold VLISSINGEN (ANP) Tussen de pijlers van de Zeelandbrug rijn I ernstige uithollingen in de bodem geconstateerd. Tussen de pijlers 4 en 1 is het bodemprofiel zelfs aanmerkelijk afgenomen. Een zinkstuk ten noorden van pijler 4 blijkt ook aangetast te zijn. Als deze aantasting, die een gevolg zijn van de sterke stroming in de Oosterschelde, nog verder ga2n, moeten maatregelen tot bescherming van de pijlers genomen worden. Militairen in Duitsland acht uur in staking ERMELO (ANP) Een detachement van 30 militairen, gelegerd in Ermelo en op oefening in West-Duitsland heeft gisteren gedurende acht uur gestaakt. Aanleiding tot de staking was volgens de dienstplichtigen het feit, dat hun commandant, luitenant Borst, niet met hen wilde praten over een aantal problemen, die zij hem hadden voorgelegd. Nadat de bataljons- cqmmandant met de mannen gesproken had, gingen zij weer aan het werk. Mexico-stad, RTR, De Ameri- kaanse handelsattaché in Mexi co, John Patterson, is op 22 maart ontvoerd. Dit is pas gis teren bekefgemaakt Aangenomen wordt, dat de 31-ja- rige vice-consul door guerrilla strijders is ontvoerd. In een briefje, dat getekend wasdoor het Revolutionaire Mexicaanse Volksleger" was gezegd dat hij zou worden vrijgelaten voor half miljoen dollar. e vrouw van de ontvoere ploaat eeft verklaard bereid te zijn het bedrag te betalen. Aangenomen wordt, dat de Amerikaanse re gering daartoe niet bereid is. Toen in mei van het vorige jaar de Amerikaanse consulgeneraal Leonhardy werd ontvoerd be taalde de Amerikaanse regering ook niet de gevraagde 80.000 dollar. Ruim 11 pet Israëliërs wil land verlaten TEL AVIV (DPA) Van de Joodse bevolking van Israël wil meer dein elf procent het land verlaten. Dit blijkt uit een opi niepeiling waarvan het resultaat in het blad Haaretz is gepubli ceerd. Het merendeel van degenen die Israël willen verlaten hoofd zakelijk in de leeftijdsgroep tus sen 19 en 29 jaar wil zijn ge luk in de Verenigde Staten en Canada beproeven. Als reden voor hun wens noemden zij de toestand na de oktober-oorlog. j Treinramp in Mozambique SALISBURY (Reuter) Vermoe delijk zijn gisteren zestig men sen gedood of gewond na een frontale botsing tussen een rei zigers- en een goederentrein bij Lourenzo Marques, de hoofdstad va"n Mozambique. De goederentrein vervoerde olie- produkten en vloog in brand. Wagons van de uit Rhodesië ge komen reizigerstrein werden door de brandende olie aange- 1 stoken. Koeweit vraagt uitleg van carnavalslied 'Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De minister ,van Buitenlandse Zaken in Koeweit heeft de Nederlandse .zaakgelas- tigde in het sheikdom, de heer Schorer, tekst en uitleg ge- 1 vraagd van de carnavaisschla-< ger ,,Kiele kiele Koeweit", be heer Schorer heeft een bandje met het lied afgedraaid en de betekenis van het Nederlandse carnaval uitgelegd; allerlei ak- v. tuele zaken worden dan op de HM1 hak genomen, zonder enige he- ledigende bedoeling. ^Ht)e regering van Koeweit heeft de ^fcNederlandse zaakgelastigde aangehoord en er goede nota ^■van genomen. De heer Rabani. consul van Koeweit in Den ^^KHaag kon echter vertellen, dat HE ..Koeweit en hij wel tegen een grapje kunnen." LISSABON (AFP) De opstand van een deel van het garnizoen van Caldas de Rainha dat op 16 maart oprukte naar Lissabon, maakte deel uit van een veel groter plan dat de opstand van verschei dene garnizoenen in Portugal omvatte. Dit is uit goede bron in Lissabon vernomen. Op het laatste ogenblik echter merkten de initiatiefnemers van het plan dat zij ontdekt waren waarop zij besloten de operatie te annuleren. Zij stelden de verschillen de eenheden hiervan telegrafisch op de hoogte, maar alleen het garnizoen van Caldas de Reinha ontving het telegram niet en begon de mars naar Lissabon. Dit verklaart ook de geruchten die op 16 maart in Lissabon circuleerden inzake opstandige bewegin gen in Viscu, Lamego, Santarem e.d. Er heerste inderdaad grote opwinding onder de eenheden in Viseu en Lamego, in het Noorden, maar daar de alarmtoestand was afgekondigd verlieten deze een heden de kazernes niet. In Lamego ontplofte een granaat waardoor twee soldaten omkwamen en 15 werden gewond. Volgens de officiële lezing gebeur de dit per ongeluk tijdens een oefening. Volgens een officieel communique werden 33 offi cieren van het vijfde regiment (dat van Caldas de Rainha) gearresteerd. Maar \olgens een medede ling van de „beweging der kapiteins" zou het aan tal arrestanten ca. 200 zijn. Bij een frontale botsing bij het Limburgse Cadier en Keer zijn gisteren drie vrouwen om het leven geko men. De auto waarin een 53-jarige grootmoeder, een 32-jarige moeder en haar 2-jarig dochtertje zaten, kwam bij een inhaalmanoeuvre op de linkerrijbaan in botsing met een vrachtauto. Grootmoeder en kleindochter werden op slag gedood, de moeder overleed later in een ziekenhuis. De chauffeur van de vrachtwagen werd gewond. Voorzitter Europees parlement: 10 Aanhouding na moord op pompbediende Van een onzer verslaggeefsters IWOLLE In Zwolle is gisteren de 21-jar^e losarbeider A. J. D. aangehouden, die ervan ver dacht wordt bij de roofoverval op de 44-jarige pompbediende H. Piesik in ziin woonplaats be trokken te ziin geweest. De pompbediende wed daarbij zo danig op het hoofd geslagen, dat hij overleed. Ie: onderzoek naar de afschuwe lijke moord op de driejarige Yvonne Bastiannet is nc-g geen stap verder. Een achttien man tellend onderzoekteam is druk in de weer „want de zaak ligt pns na aan het hart", aldus een woordvoerder van de politie. ENSCHEDE - We zouden eens moeten ophouden met verbale beschietingen over de oceaan in de trant van "het is alleen maar hun belang", want als puntje bij paaltje komt zijn wij niet alleen politiek afhankelijk van Ameri ka, maar kunnen wij onze wel vaart ook slechts handhaven in een goede verstandhouding met de Amerikanen". Dit zei gisteren mr. C. Berkhou wer, voorzitter van het Euro pees parlement, tijdens het con gres 'Grensgebied, probleemge bied', dat de hogere textiel school vereniging te Enschede organiseerde ter gelegenheid van het elfde lustrum van de schoolvereniging. Hij betoogde, dat Europa een voudig de mi Melen mist om zijn welvaart veilig te stellen en hij waarschuwde, dat het Ameri kaanse Congres stellig niet onbe perkt en onvoorwaardelijk Ame rikaanse troepen in Europa zal laten. In verband met het optreden van de multi-nationals wees hij er op, dat het triest is te zien hoezeer de politiek bij de multi nationals, die over mondiale or ganisaties beschikken, ten ach ter loopt. Het is zelfs zo. aldus de heer Berkhouwer, dat we een renaissance van het nationalis me beleven. „De realiteit gebiedt ons dit hier vast te stellen en te constateren, dat solidariteit over al broornodig is. De landen van het vrije we ten laten elkaar ge woon in de kou staan. Solidari teit wordt slechts met de mond beleden, maar in feite geldt: een ieder voor zich en God voor ons allen". Over de Europese gemeenscha- zei hij onder meer, dat indien ir deze gemeenschap stagnatie op treedt, deze stagnatie de helf vrije wereld treft. Hij propa geerde eenheid boven alles, vooral nu wij tot op het merg van ons bestaan bedreigd wor den. De heer Berkhouwer doelde hierbij ondermeer op de energie- Naturalisatie Blankenburg snel in Kamer EINDHOVEN Staatssecretaris Glastra van loon van Justitie verwacht dat het voorstel tot naturalisatie van de Ajax-voet- baller Horst Blankenburg op zeer korte termijn bij de Twee de Kamer zal worden ingediend. Het voorstel gaat wellicht vol gende maand naar de kamer. Redenen voor het uitstel is de grote administratieve achter stand in dit soort zaken, en het groot aantal aanvragen tot na turalisatie. Mevrcluw Solzjenitsyn morgen weg MOSKOU De vrouw van de verbannen Russische schrijver Alexander Solzjenitsyn heeft verklaard, dat zij morgen uit Moskou zal vertrekken om zich bij haar man ln Zwitserland te voegen. Zij neemt haar vier kin deren en haar moeder mee. Mevrouw Natalya Solzjenitsyn had eerder willen vertrekken maar haar vertrek werd vorige week uitgesteld doordat haar zesjari ge zoontje Stephan ziek was. De jongen is thans beter en zij kan nu naar ZUrich reizen. Solzjenit syn werd op 13 februarir uitge wezen en van zijn burgerschap vervallen verklaard. Mgr. Casaroli naar Cuba VATIC AANSTAAD (CIC) De Vaticaanse minister van Buiten landse Zaken, mgr. Casaroli, is gisteren naar Havanna vertrok ken om daar van gedachten te wisselen over zaken, die voor de katholieke kerk van belang zijn. Daarbij zal ook de kwestie aan de orde komen van d. kerkelijke goederen, die na de revolutie die Fidel Castro aan de macht bracht, in beslag zijn genomen. Het is de eerste keer. dat een hoge Vaticaanse prelaat sinds de machtsovername door Castro in 1959 naar Cuba gaat. MEXICO CITY (UP1) Een Amerikaanse diplomatieke func tionaris, John Patterson is gis teren fn Mexico ontvoerd. Bijna elf maanden geleden werd in Mexico de Amerikaanse con sul Terrance Leonhardy ont voerd door leden van een groep die zich „De revolutionaire krachten van het volk" noemde. Leo-hardy werd na vier dagen vrijgelaten nadat zijn vrouw 80.000 dollars losgeld had be taald en de Mexicaanse rege ring 30 politieke gevangenen had vrijgelaten, die naar Cuba mochten vertrekken. Vertrouwens- >luni voor Runioi ME (AFP) De ltaliaar oalitieregering van Maria: Tumor heeft gisteren in de s naat een vertrouwensvotum vo 183-119 stemmen gekregen. D kamer van afgevaardigden schonk zaterdag met 343 tegen 288 stemmen haar vertrouwen aan het centrum linkse kabinet. PARAMARIBO (ANP) De Surinaamse premier Henk Arron komt in leder geval me dio april naar Nederland. En niet als minis ter van financiën, zoals men in Den Haag wil doen geloven, maar als minister-presi dent van Suriname. Dit heeft een woordvoer- der van de Surinaamse regering in de Surl- naamse hoofdstad Paramaribo bekendg:- maakt. Premier Arron zal. zo zei hij. naar Neder- j land komen n verband met de Koninkrijks topconferentie ter vaststelling van de proce- dure ter verwezenlijking van Suriname's on afhankelijkheid. Eind februari hebben premier Den Uyl en premier Arron afgesproken medio april een koninkrijkstopconferer.tie te houden met de premier van de Nederlandse Antillen, Juan- cho Evertsz, over de procedure sinds de Su rinaamse regering eind januari de wens te kennen gaf eind volgend jaar onafhankelijk te willen zijn. De Antill aanse premier, die hiervan niet op de hoogte was. heeft Neder land later laten weten niet naar Nederland te kennen komen v:or 20 mei. Dinsdag werd in Den Haag bekend dat pre mier Arron wel medi" april naar Nederland zou komen, maar niet als premier, maar als minister van financiën voor besprekingen met de Nederlandse minister van financiën W. Duisenberg. De Surinaamse regering heeft Den Haag nu laten weten dat de top conferentie in ieder geval medio april door moet gaan. De datum die door Nederland i.« voorgesteld na het verzoek van de Antilier (na 20 mei) schikt Suriname niet. Suriname wenst zich te houden aan de af spraak die is gemaakt tu—cn p r A~ en premier Den Uyl, en w. arin h: If april a.' laatste datum was genoemd, aldus de woord voerder. Ir. H. Molenaar: „de crisis is een teken ROTTERDAM Nog slechts een paar weken geleden werd de indruk gewekt, dat de gewraakte oliecrisis als positief bijverschijnsel een ramp voorkomen zou hebben. De ramp namelijk, dat heel Zuidwest Nederland volgebouwd wordt met milieuverontreinigende chemische bedrijven. Door de gunstige investeringsmogelijk heden en de opbrengsten uit het trans port van grondstoffen werd links en rechts door de gemeenten in het Rijn mondgebied grond gereserveerd voor deze fabrieken die weinig arbeidsplaat sen bieden. Deze feiten ontkennen zou tegen de waar heid indruisen. Daarentegen beweren, dat de oliecrisis van het paradijs een hel gemaakt heeft, is nog meer bezijden de waarheid. Natuurlijk er is wel het een en ander gebeurd, 6lnds september van het vorige jaar, toen do Arabische landen hun veto uitspraken en de oliekraan dichtdraaiden. Maar zo spectaculair als de handeling geweest is. zo weinig spec taculair zijn de lange-termijn-gevolgen. Het misschien wel belangrijkste gevolg wordt onder woorden gebracht door Ir. H. Molenaar, adjunct-directeur van het Havenbedrijf Rotter dam: „De oliecrisis heeft inderdaad voor een lichte economische teruggang gezorgd. Maar hij heeft veel meer de mentaliteit veranderd, het is een teken aan de wand geweest". Die wand stond echter al Jaren vol met teksten in de geest van „Gij zult zuinig zijn met uw energie, want de wereldvoorraden zijn be perkt". Men hoeft slechts te denken aan het rapport over de beschikbare energie door de Club van Rome. Zo'n Jaar of vijf geleden was de economische groei van het havengebied Rijnmond ongeveer 17% P«r Jaar. Dat getal was al voor de oliecri sis teruggelopen tot ongeveer 6%. Op dit ogen blik zijn de chemische en petro-Chemische be drijven bereid om voor 1 miljard gulden te In vesteren in het Rijnmondgebied. De Ingewikkel de milieuwetgeving weerhoudt hen er echter van dit te doen. Een direct nadelig gevolg van de crisis voor Rotterdam Is wel de derving van havengelden. Voor dit jaar zal die schade volgens premier den Uyl ongeveer 25 miljoen gulden bedrogen. Dit bedrag ligt rond de 20% van d« totale op brengst aan havengelden. Daarom is Rotterdam bezig het sterk eenzijdige aspect van zijn functie te veranderen. Voor zijn inkomsten is de stad voor meer dan tweederde afhankelijk van de zeehavengelden. Plannen lig gen op tafel om een andere verhouding in de bi- komsten te brengen. De kreet „Rotterdam we reldhandelscentrum1 'Is gevallen. Als Rotter dam wereldhandelscentrum wordt - als, want ook Amsterdam heeft ambities in deze richting - zal er aan de Leuvehaven een gebouwencom plex verrijzon met een totaaloppervlak vnn on geveer 80.000 m2. Het ncoent van de Rotterdam se functie zal dan Iets meer verlegd worden naar de handelskant. Niet ten koste van het vervoer maur aanvullend. Er zal een groot aan tal plaatsen ln de tertiaire sector gecreëerd worden. Het complex zal een internationaal cen trum worden voor handel en transport. Bovendien wordt bekeken hoe het containerver voer uitgebreid kan worden. De Rotterdamse raadscommissie voor de haven en economische ontwikkeling heeft voor de aanleg van een groot conCalnerbedrijf op de Maasvlakte gekozen. Hiermee verviel het plan om op de Maasvlakte een hoogovenbedrljf te vestigen. Als alles goed gaat zal het bedrijf rond 1980 klaar zijn en een oppervlakte beslaan van 200 ha.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11