oplossing voor goed ontvangen ïjaenjke Dennendal Afzetprocedure Nixon op komst [DIERENMISHANDELING ROEPT WEERZIN OP Geen preventief toezicht op uitlatingen ambtenaren N BENZINE IN BELGIË DUURDER Blinde winkelier beroofd Snikken en glimlachjes Ceidóe SouAant Film over Solzjenilsyn E- 1974 'OENSDAG 27 MAART 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Weeroverzfcht I FRANCISCO (Reuter) De roormalige Amerikaanse minis- i justitie Elliot Richard son heeft verklaard te geloven dat de procedure tot het afzet- van president Nixon in ver band met Watergate op handen een persconferentie in San co zei hij: „Als de ge- seurtenissen voortgaan in de lichting waarin zij thans geleid porden, denk ik dat de procedu- ophanden is". Richardson id in oktober af na de weige- ing Archibald Cox, aanvanke lijk de specfiale Watergate-aan- klager, op verzoek van Nixon te ontslaan. Rechter John Sirica heeft het ge heime rapport van de grand jury over Watergate waaruit president Nixons rol zou blijken, overgedragen aan de commissie van het Huis van afgevaardig den die een onderzoek instelt naar de mogelijkheid om een verwijderingsprocedure tegen de president op gang te bren gen. De commissie zal onmid dellijk beginnen met het bestu deren van het rapport. GA'PELLE A/D IJSSEL (ANP) Twintig minuten nadat twee mannen in Hardinxveld-Giessen- dam een 21-jarige vrouw die voor hen had gewerkt, hadden ontvoerd, heeft de Rijkspolitie hen in Capelle a/d IJssel aange houden. De Amsterdammers, de 24-jarige J.L.M. die souteneur is ei 19-jarige A.M. v.d. D. met een volgens de politie onduide lijk beroep hebben inmiddels de ontvoering toegegeven. Volgens de politie zou de 24-jarige souteneur het 21-jarige C.B., die buffetjuffrouw was in Amster dam, zover hebben gekregen dat zij prostituee werd in de hoofdstad. Toen zij hiervan ge noeg 'kreeg, was zij „ondergedo ken" bij familie in Hardinx- veld-Giessendam. De twee jon gemannen wisten haar te vin den en probeerden haar weer terug te brengen naar Amster dam. DEN HAAG (ANP) Minis ter De Gaay Fortman van binnenlandse zaken voelt niets voor een preventief toezicht, wat betreft uitla tingen of opmerkingen van ambtenaren over het beleid van de regering en/of van de bewindsman onder wiens verantwoordelijk heid de ambtenaar werk zaam is. Paus moet weer kamer houden [ttlCAANSTAD (Reuter) Paus Paulus heeft van zijn art- «en opdracht gekregen zijn ka mer te houden. Wat hem pre- jcies mankeert is niet bekendge maakt, maar vernomen is, dal hij weer last heeft van de griep, I die hem begin maart ook al wong enige dagen het bed te louden. I* wekelijkse audiëntie van I wandaag is afgezegd. Wel zou de R paus vandaag van achter het **am van zijn studeervertrek 1 tijn zegen geven aan pelgrims en toeristen op het Sint-Pieters- I plein. ZOETERMEER „De Zoeter- meerse politie moet de slager maar goed bewaken, want we zullen hem wel krijgen. Lukt het niet over een paar dagen, dan vinden we hem wel binnen enkele weken". Met deze woor den reageerde de als Pistolen Paultje bekende Amsterdamse wapenhandelaar Paul Wilking desgevraagd vanmorgen op het bericht dat een 21-jarige Zoeter- meerse slager vorige week don derdag zijn dertien weken oude Daimatiër zo toetakelde, dat het dier ter plaatse overleed. De heer Wilking. d e zich als taak stelt plegers van diefenmishan- deling buiten de justitiële wegen om lijfelijk te straffen, werd gisteren door honderden mensen gebeld om een harde actie te gen de Zoetermeerse slager te ondernemen. Ook de telefoon van de Zoetermenr«e politie stond gisteravond roodgloeiend van geëmotioneerde lieden, die J het adres van de slager vroegen en dc nodige dreigementen uit ten. De slager, werkzaam in het Haag se abatoir, reageerde vorige week donderdag zijn agressie ai op zijn dertien weken oude hui; dier. De ziekelijke hond had zij behoefte gedaan op de vloerbc dekking en wilde de silager nic gehoorzamen. In de badkame: „strafte" de slager het die. door de Daimatiër tegen de be tonnen muren te slaan. Het dier overleefde de „straf niet. Tegen de slager is proces-verbaal opgemaakt wegens dierenmis handeling. Inspecteur W. Vink van de Zoetermeerse politie: „De man heeft zich schuidig ge maakt aan een ernstige dieren mishandeling, maar natuurlijk moeten wij hem optimaal be schermen" In balans „In balans" is de naam van dit wiebelende hoedje, dat gisteren met tientallen andere modellen deelnam aan een Paashoedjes wedstrijd in Londen. Het werd gefotografeerd tegen een toepas- celijke achtergrond: Downingstreet 10. de ambtswoning van de Britse kanselier van de schatkist, die gisteren een begroting heeft ingediend, die minstens zo wankel is als dit hoofddeksel. ,Er is alleen een optreden achter- of mogelijk", zei de bewinds man gisteren in de Tweede Ka mer bij het voortgezette kamer debat over de van regeringswe ge gegeven aanwijzingen hoe een ambtenaar moet handelen als hij in het openbaar medede lingen wil verstrekken over zijn eigen werkzaamheden of over die van zijn minister of over die van de regering. ,De mededelingen mogen niet in strijd zijn met de eis, dat de ambtenaar loyaal is wat betreft het goed functioneren van zijn werkverband", aldus minister De Gaay Fortman. Hij beant woordde de opmerkingen, welke kamerleden vorige week maak ten over de vrijheid van me ningsuiting van ambtenaren. De bewindsman zei het optreden achteraf voldoende te vinden. De grondwet staat niet toe. dat vooraf een ambtenaar beperkin gen worden opgelegd wat be treft het uiten van zijn men*ng, aldus minister De Gaay Fort man. „Ook voor de ambtenaar zijn de grondrechten in de grondwet neergelegd". ■*e socialist Roethof diende daar op een motie in om do vrijheid van meningsuiting van ambte naren te waarborgen in het rijksambtenarenreglement.. De motie van de heer Roethof wordt ondersteund door D'66, de PPR en de VVD. Gezin uitgemoord DALLAS - De Amerikaanse poli tie meent, dat een li-jarige jon gen zijn ouders en zuster heeft doodgeschoten en daarna zich zelf. De vier doden werden aan getroffen in hun woning in Dal las. DE BILT De luchtdrukverschil- len zullen het komende etmaal boven West-Europa klein zijn. De komende nacht zal zich dan ook weer geoajkeijk mist vor men, die zich geruime tijd zal kunnen handhaven. Een vore van lage luchtdruk heeft zich de afgelopen dagen langzaam over Frankrijk en Duitsland naar het noorden verplaatst.Morgen zal deze zich boven ons land ophou den. Evenzls vandaag zullen morgen in ons kleine land aan- merkeijke temperatuurverschil» len voorkomn. Langs een groot deel van onze kust zal de wind uit zee gaan waaien. De tempe ratuur van het zeewater is op het ogenblik 6 7 graden. Vooruitzichten voor vrijdag: Overwegend droog, zonnige pe rioden en minder zacht. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon 1 tot 9 Min. temp. omstreeks 6 graden. Max. temp. omstreeks 13 graden Kans op een droge periode van minstenj 12 uur 95 procent Kans op een geheel droog etmaal 80 procent. WEERRAPPORTEN VM»"li'gen Zd -Limburg Locarno Londen Luxemburg Mudrld Malaga Mttnchen Nice Olio PaNJi ZUrlch Caiablonc* 1*1 an boel Missionarissen blijven nog in Mozambique LORENCO MARQUES (CIC) - De Portugese autoriteiten op Mozambique hebben op verzoek van de pauselijke nuntius, mgr. Giuseppe Maria Sensl, besloten de uitwijzing uit Mozambique van zes missionarissen "op te schorten". De missionarissen, vijf Italianen en een Portugees, moesten Mo zambique verlaten, omdat zij volgens de autoriteiten sympathi seerden met de bevrijdingsbe weging "Frelimo". Mgr. Ma nuel Vieira Pinto, bisschop van Nampula in Mozambique zou gedreigd hebben ook uit Mo zambique te vertrekken als de zes gearresteerd zouden wor den. AMSTERDAM - Twee mannen hebben gistermiddag de 52-jari- ge blinde sigarenwinkelier J. Lexes beroofd van 700,-. De daders gingen er in een auto vandoor. Het tweetal stapte omstreeks half drie de winkel binnen. Terwijl een van hen de heer Lexis naar een kast lokte door hem om een bepaald merk sigaren te vra gen, greep de ander over de toonbank heen al het papiergeld uit de geldla. Volgens getuigen waren de rovers Surinamers. Min. Boersma Van een onzer verslaggeef sters UTRECHT De vertegen woordigers van alle groe peringen die bij het con flict om de zwakzinnigenin richting Dennendal betrok ken zijn, hebben de tijde lijke regeling van de com- missie-Langemeijer „posi- tief in overweging geno men". De voorzitter van deze commissie, mr. G. E. Langemeijer, deelde dit gistermiddag mee na een vier uur durend overleg. De regeling houdt ondermeer in dat een tijdelijke bestuurscom missie voor Dennendal zal wor den ingesteld, waarvan de leden zullen worden aangewezen door de ouders en het personeel en bovendien zullen drie leden van het bestuur van de Willem Arntzstichting deel moeten uit maken van deze bestuurscom- Bij het gisteren gehouden overleg is afgesproken dat iedereen op 8 april weer bijeen zal komen, na raadpleging van hun achterban. Op die datum zal dan ook de bestuurscommissie geïnstalleerd kunnen worden. Alle groepen zullen namelijk in de periode tot 8 april hun kandidaten aanwij zen. Wanneer bezwaar wordt gemaakt tegen een bepaalde kandidaat, zal de commissie Langemeiier iemand anders aanwijzen. In het voorstellenpakket voor de komende weken is een terug keer van de ontslagen direkteur drs C. Muller niet opgenomen, maar wel het eventueel terugke ren van de eveneens ontslagen stafleden van Dennendal. Zij zul len dan de bevoegdheden van 't tijdelijk bestuur moeten erken nen, evenals een tijdelijk aa stellen direkteur en ,,zich daar naar gedragen". BRITSE BEGROTING Van onze correspondent Roger Simons LONDEN Britse mi nister van financien. De- nis Healey, heeft gister avond sommige Britten tevreden doen glimla chen en anderen woe dend met de tanden la ten knarsen. Healey heeft in het Lagerhuis de eerste begroting van premier Wilson' minder heidsregering ingediend. „Het was een hele toer", zei hij, „om dit klaar te spelen in nau welijks 3 weken". Het resultaat van Hea- ley's inspanningen is een neutrale begroting, waar in hij kennelijk rekening heeft gehoude" met de mogelijkheid van nieuwe vervroegde verkiezingen. Minister Healey schil derde een somber beeld af van de Britse econo mische situatie, die vol gens hem compleet de verkeerde richting inge slagen is. „Ons volk moet niet alleen nationa le, maar ook sociale eensgezindheid aan de dag leggen", verklaarde hij. De glimlachjes naar aanleiding van HeaJey's begroting komen van de bejaarden, die vanaf juli wat meer geld krijgen, waarmee hun schamel pensioentje toch nog al tijd te ldein blijft om er van te leven en teveel om er van te sterven. De sociale bijdragen van de werknemers worden verlaagd, terwijl die van de werkgevers omhoog gaan. De kosten van levens middelen zullen volgens minister Healey met 6 percent dalen dankzij subsidies, die het land 50 miljoen pond per jaar gaan kosten. Maar de inkomstenbelasting stijgt en in de toekomst zullen veel meer Britten extra belasting moeten beta len. De prijs van elektriciteit stijgt met 30 percent. Treinreizen gaan 12-V& percent duurder kosten. Staalprijzen ondergaan een verhoging van 25 percent. De benzine wordt ongeveer 5 pence per gallon (4-'/2 liter duurder). Zelfs de post- tarieven beleven een nieuwe fikse verhoging. Ook voor cigaretten. bier, wijn- sterke drank, limonade, consumpties en chips moeten de Brit ten voortaan heel wat meer geld neertellen. Zij zullen bovendien meer belasting moeten betalen op het gokken dat hier een nationale ziekte is. (tUSSEL (ANP) De Belgische regering heeft gisteren prijsverho gingen bekend gemaakt voor olie en olieprodukten. De benzine in België gaat als gevolg van dit besluit 7 cent in prijs omhoog. Dat geldt voor normale zowel als voer super-benzine, isolie die als brandstof dient, zal 4,2 cent in prijs stijgen en de zwa re stookolie voor de industrie gaat met 14 cent per liter in prijs om hoog. De huisbrandolie zal niet in prijs stijgen. C prijsverhogingen gaan overigens nog niet onmiddellijk in. De rege ling wil eerst een reaktie van de oliemaatschappijen op dit besluit. r gaat praten over Usfa Astronauten in Chicago Bemanningsle den van Skylab I, II en III arriveer den gisteren bij een ontvangst in Chicago nu eens niet in glimmende limousines, maar in auto's, die in oude stijl zijn ge construeerd. In de eerste wagen zit ten Conrad, Ker- win en Weitz, in de tweede Bean, Garriott en Lous- ma, en in dc der de Carr, Gibson en Pogue. Ruimte benutten OMDAT OVER ONGEVEER 8 JAAR bij het voortgezet onderwijs, als gevolg van het gedaalde geboortecijfer, het aantal leerlingen zich zal gaan stabiliseren, moet de overheid voorzichtig zijn met het plannen en bouwen van nieuwe scholen. Aan de juistheid van deze opmerking, vorige week door staatssecretaris Veerman gedaan, valt niet te tornen. De planning wordt bovendien extra moeilijk, doordat de bevolkingsspreiding komende jaren haar eigen problemen op het gebied van de scholenbouw met zich meebrengt. Ook onderschrijven we een andere opmerking van dr. Veerman: dat het dringend nodig is op gezonde manier te improviseren; bijvoor beeld door leegkomende schoollokalen bij het basisonderwijs ter beschikking van het voortgezet onderwijs te stellen; door intensief na te gaan of in veel gevallen niet met tijdelijke voorzieningen kan worden gewerkt in plaats van dure definitieve (straks wellicht over bodige) voorzieningen te treffen. Dr. Veerman zal ongetwijfeld ook gedacht hebben aan de mogelijk heid dat er straks op bescheiden of royale schaal? midden- en bovenscholen komen, welke een heel andere en door de bank geno men veel duurdere bouwvoorzieningen vergen dan de natie thans gewend is. EEN BEETJE BUITEN ZIJN BOEKJE ging dr. Veerman door ook te praten over een multi functioneel gebruik van ruimten. In hoeverre kunnen kerkgenootschappen geld sparen door in het weekend ongebruikte schoolruimten te gebruiken voor hun werk? Dat gebeurt al bij wijze van noodvoorziening en het zou voor uit breiding vatbaar zijn. indien dan bij de scholenbouw van meet af aan met behoeften van de cultus rekening gehouden zou mogen wor den. Maar als de staatssecretaris betoogt dat het niet verantwoord is dat ieder maar voor zich investeert in gebouwen met een onvolledige bezetting, moet de overheid zelf ook eens denken aan multi-functio- neel gebruik van haar eigen dure gebouwen. Departementen, kanto ren, universiteiten staan in het weekend en vele avonden onbenut. LAAT DE OVERHEID OOK IN DEZE het goede voorbeeld geven. De problemen die hierbij rijzen, zullen niet zoveel anders zijn als die welke opgelost moeten worden bij multi-functioneel gebruik van kerken en schoolgebouwen. Spreidingspolitiek gewild artikel ER ZIJN MAAR WEINIG POLITICI die met klem durven te waarschuwen tegen de spreidingspolitiek zoals deze en de vorige re gering opzetten, om tot een betere ruimtelijke ordening en wel vaartsverdeling te komen. Voor de meeste politieke partijen ligt er in de regio operatie-terrein van niet te onderschatten belang; de kiezers daar zijn extra gevoe lig voor regionale welvaart; de afstand tussen Randstad en Gronin gen. Maastricht, Enschede of Bergen op Zoom is psychologisch niet veel kleiner dan die tussen Beieren en Bonn, Parijs en Bretag- ne of Londen en Wales. Rotterdam en Amsterdam mogen dan el klagen tegen de spreiding van industrieën. Den Haag tegen de uitzaaiing van het ambtelijk apparaat, voor politieke partijen is dat geen moeilijke zaak omdat ze hand-:n-hand staam wat betreft de toezeggingen in de regio en in de praktijk de zorg voor de mensen die bij spreiding betrokken zijn. meestal wel in nazorg kan worden omgezet. EEN MOEILIJKHEID IS EVENWEL, dat er maar één Randstad en één Den Haag doch vele regio's zijn. Het noorden en zuiden des lands bezien elkaar met argwanende blik; Brabant, IJsselstreek en Twente wensen ook minstens een gelijk partje van de koek. Zo doen politici van links en rechts voor het zuiden nog liever dan C.D.A.'ers; mr. Aantjes denkt hardop, dat ook Twente best een stuk P.T.T.-hoofdkwartier mag hebben en hij grijpt desnoods het bestaan van een T.H. aan als motivering. SPREIDINGSPOLITIEK is een gewild artikel; vooral op de voor- jaarsmarkt waar dit jaar elke politicus proberen moet goede zaken te doen. Bij de gemeenteraadsverkiezingen kunnen ze altijd ervoor zongen dat in Rotterdam niet dezelfde jongens spreken als in Limburg en ln Den Haag weer anderen als in Twente of onder de Martini-toren. I0SKOU (UPI) De Sowjetrussische autoriteiten zijn een film aan |iet maken over Alexander Solzjenitsyn, waarin een vraaggesprek met zijn eerste vrouw voorkomt, als poging om hem in discrediet te brengen, zo hebben vrienden van de verbannen schrijver gisteren in Moskou gezegd. thalve die vrouw, Natalja Resjetowskaja, zal ook Nikolai Vitkewitsj in de film optreden. Vitkewitsj is een vriend en schoolmakker van [Solzjenitsyn die onlangs beweerde tot dwangarbeid te zijn veroor- (deeld op getuigenis van Solzjenitsyn tijdens de tweede wereldoorlog. Koerden eigen parlement AGDAD (Rtr) Bagdad heeft melding gemaakt van een overeen stemming met de opstandige Koerden, zo meldde gisteren een Turks persbureau. jolgens het onafhankelijke bureau Haber heeft radio-Bagdad in een Iuitzending in het Koerdische een Iraaks regeringscommuniqué omge roepen waarin „alle soorte nationale rechten" aan de koerden wor- iden beloofd. De Koerden krijgen een eigen regionaal parlement met .80 vrij te kiezen afgevaardigden. lorts is amnestie afgekondigd voor alle Koerden die uit het geregeld leger zijn gedeserteerd of eigenmachtig uit Iraakse dienst zijn ge gaan en naar de Koerden zijn overgegaan. ewijsmateriaal betreffende de Watergate-affaire puilde gisteren uit de tas van een advocaat van de juridische commissie van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden. Samen met een collega (rechts, met hoed) kwam hij in Washington een rapport in ontvangst nemen van de federale Grand Jury over Nixon's rol in de zaak. Het dikke I pak bewijsmateriaal dient ter staving van de verschillende gen, die in het rapport staan vermeld. Ex-minister Richardson: DEN HAAG Minister Boersma van Sociale Zaiken zal morgen afzonderlijke oriënterende ge sprekken voeren met de direktie van Philips Eindhoven en een vertegenwoordiging van de In dustriebond NKV over de pro blemen rond de vestiging Phi lips Usfa in Helmond. Ontvoerders prostituee snel gepakt

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9