Middenstand vreest: sneuvelen veel bedrijven Luchtbrug kan 130 koeien per vlucht verzorgen r R.I.B. in meerderheid tegen vertrek naar Zwolle Prijsbewust spelen in de Staatsloterij Subsidie voor organisaties verkende jongeren Export aan Peru grootste Nederlandse handelsactie de Staatsloterij iRT 197* WOENSDAG 27 MAART 1974 LEIDsE COURANT Van onze parlementaire redactie j)EN HAAG Een week voordat de Tweede Kamer over de be lastingvoorstellen van de rege ring gaat praten, hebben de or ganisaties van het midden- en kleinbedrijf hard aan de bel ge- rrokken. Gistermiddag hebben zij in een gesp*Vt met de Ka mercommissie vo*._ het midden- 1 en kleinbedrijf aangedrongen op soepeler beleid. De midden standsbonden vrezen dat in ver sneld tempo bedrijven zullen sneuvelen omdat de zelfstandige ondernemers niet langer meer het hoofd boven water kunnen houden. De vertegenwoordigers van de bonden hebben hun wensenpak ket bij de kamercommissie op tafel gelegd. Met name bij de confessionele partijen hebben zij een willig oor voor hun proble men gevonden. Het is dan ook te verwachten dat volgende week bij het Kamerdebat over de belastingverlaging vooral aandacht zal worden gevraagd voor de positie van het midden- en kleinbedrijf. De belasting voorstellen van de regering zul len vermoedelijk niet ongewijzigd uit de parlementaire strijd te voorschijn komen. De vertegenwoordigers van de middenstandsbonden hebben erop gewezen dat vele zelfstan digen in hun inkomensontwikke ling achter blijven bij de loon trekkers. Tweederde van de zelfstandigen heeft een inkomen beneden 20.000,- per Jaar. Het aantal bedrijven is vorig jaar met 5000 afgenomen. De vrees is dat steeds meer bedrijven in moeilijkheden komen, waardoor de werkloosheid zal toenemen. Als er niets gebeurt dreigt er een structurele afbraak van het midden- en kleinbedrijf, aldus mr. Lambooy, secretaris van het Nederlands Katholiek On- dernemersverbond. Verwacht wordt dat de loonsom stijging dit jaar zo'n 20 tot 25 pet. zal bedragen. Bij het zwak ke prijsbeleid zullen vele zelf standigen dit niet kunnen op brengen. Gevreesd wordt dat het reële inkomen van de zelf standige in de detailhandel er dit jaar ongeveer 11 pet. op zal achteruit gaan. Dat is in strijd met de uitgangspunten die de regering voor het prijsbeleid hanteert, aldus de bonden. De middenstandsbonden achten het effect van de voorgestelde verlaging van de loon- en in komstenbelasting niet zo groot. Daarom hebben zij er voor ge pleit nog dit jaar de inflatiecor rectie opnieuw in te voeren. Verder hebben zij er bij de ka merleden op aangedrongen mee te werken aan fiscale facilitei ten bij de aanschaf van duurdere machines. De fiscale faciliteiten voor de oudedagsreserve zouden versneld moeten worden inge voerd. of de zelfstandigen zou den een eenmalige belastingaf trek moeten krijgen. De voorlo pige belastingaanslagen zouden op de nieuwe tarieven moeten worden afgestemd, aldus de wens van de Middenstandsbon den. De beroemde Spaanse stierenvechter Cregorio El Inclusero Tebar, heeft zondag in Madrid enkele hachelijke momenten doorgemaakt. Een stier nam hem op de horens. De matador raakte h erbij licht gewond. Bedrijfsleven en verkeer in Japan zijn gisteren door een reeks van centraal geleide acties, die neerkomen op een algemene staking, lamgelegd. Aan de staking wordt deelgenomen door bonden, die samen bijna 2,5 miljoen leden tellen. De stakers eisen o.m. loonsverhogingen die variëren van 30 tot 35 procent. Op de rangeerterreinen in Tokio staan honderden treinen, als gevolg van de staking, werkloos. IEN HAAG (ANP) - De drie or- ganisatles voor werkende jonge ren krijgen bijdragen van de rijksoverheid in de lasten met betrekking tot loonderving. Het betreft de verletkosten voor ac tiviteiten, die in werktijd moe ten plaats hebben voorzover het loon niet wordt doorbetaald. De activiteiten moeten bestuurlijke en organisatorische werkzaam heden in beleidsvoorbereidende zin betreffen en de voorberei- schappen) de vrees geuit dat, bij het per 1 augustus aanstaan de invoeren van de tweede vor mingsdag voor werkende jonge ren, do werkgelegenheid van die jongeren in de knel komt. De delegatie vroeg de ministers zulke maatregelen te nemen dat middelgrote en grote bedrijven verplicht zouden worden een be paald aantal jongeren die twee dagen per week vorming zullen krijgen toch in dienst te nemen. ding daartoe middels werkgroe- Die partiële leerplichtigen ten, naar het oordeel van de ac- tievxoerende jongeren ook op de een of andere manier een, naar hun mening, voldoende beloning krijgen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Indien Nederland, zoals persberichten uit Peru melden, over een reeks van ja ren enkele duizenden stuks vee per jaar gaat leveren aan het Zuid-Amerikaanse land, dan wordt dat de grootste veetrans actie uit de Nederlandse ge schiedenis. Peru heeft er ruim 220 miljoen gulden voor uitge trokken en hoopt op die manier Het wachten is op de terugkeer de eigen behoefte aan melk vol- van een delegatie van twee ledig te kunnen dekken. ambtenaren en een vertegen- Alles wijst erop dat de berichten woordiger van het bedrijfsleven, juist zijn, maar noch bij het mi- die in Peru onderhandelingen nisterie van Landbouw, noch bij hebben gevoerd, het Produktschap voor Vee en Aangezien het bij deze transactie Vlees in Den Haag, beschikt om ongeveer 100.000 koeien men op dit moment over nadere gaat, zou de leverantie geduren- bijzonderheden bijvoorbeeld de een aantal jaren een ware over een voorlopig contract. luchtbrug van Nederland naar Pero tot gevolg hebben, aange zien met vrachtvliegtuigen van het type DC10 van de KLM of Martin-Air per vlucht ongeveer een 650 kalveren of 130 koeien kunnen worden vervoerd. Uit de berichten valt af te leiden, dat Peru een oplossing gevon den heeft voor de verwerking van de melk. Het land heeft nu slechts één melkfabriek, in Lima. Vorig jaar h"-ft een dele gatie uit Peru een bezoek ge bracht aan Joegoslavië en Ne derland. De delegatieleden toon den zich toen zeer enthousiast over de maatregelen, die men in ons land voor de melkver- werking heeft getroffen. Het veevoer is geen probleem in Peru. Daarvoor beschikt men over grote voorraden vismeel. CNV gereserveerd tegenover nota gastarbeiders UTRECHT (ANP) Hel CNV kan zich met maar twee punten uit de regeringsnota met betrek king tot de werving en te werk stelling van buitenlandse arbei ders volledig verenllgen. Die punten zijn de beperking van het aantal landen waaruit werk nemers worden geworven en de mogelijkheid, de werkgever strafbaar te stellen op grond van de wet economische delic ten als hij nalatig Is. Tegen de voorgestelde „vertrek premie" van 5.000 heeft het CN bedenkingen. Het lijkt mooi, maar het Ls waarschijnlijk goed koper dan het gezin van de bui- tenlander naar ons land te ha len, meent het vakverbond. De buitenlander kan door een dergelijke bonus beslissingen nemen, die hij later betreurt. De nota stelt ook beperking van het aantal buitenlanders per be drijf voor. Daarover zegt het CNV dat dit tot gevolg kan heb ben, dat de arbeidsmarktpositie van de buitenlanders ongunstig wordt. Bepaalde bedrijven moe ten dan hun poorten voor hen gesloten houden omdat zij al aan hun maximum toe zijn. pen of vormingsdagen. et is een van de tien beleids maatregelen voor organisaties van werkende jongeren die staatssecretaris W. Meijer van Cultuur, recreatie en Maat schappelijk werk heeft getrof fen. Deze T-.aatregelen staan vermeld in de gisteren gepubli ceerde nota. De bewindsman heeft voor het pakket maatrege len voor dit jaar ruim een en een kwart miljoen gulden extra beschikbaar gesteld. De organi saties was reeds 2.880.000 plus f 1.000.000 voor structurele sub sidieverbeteringen en het toege stane accres in hel vooruitzicht gesteld. extra middelen zullen in hoofdzaak worden gebruikt voor personeelsuitbreiding, extra sub sidiëring van het vormingswerk, i zoals dit in het kader van de I kerkende jongeren-organisaties i RIJSWIJK (ANP) Bij een en- wordt uitgeoefend, en voor sub- 1 Quéte onder de personeelsleden van het rijkslnkoopbureau in Rijswijk (Z.H.) heeft zeventig procent van hen zich uitgespro ken tegen overplaatsing van deze dienst naar Zwolle. De re gering noemde begin maart in de nota over de spreiding van rijksdiensten „de vestiging van het rijksinkoopbureau in Zwolle gezien de taak en jrasitie van het bureau en de centrale lig ging van Zwolle voor de hand liggend"'. De tegenstanders cmder de perso neelsleden van de 400 arbeids- Topgesprek Koninkrijk uitgesteld DEN HAAG (ANP) De Neder landse regering heeft nog niet gereageerd op het verzoek van de Surinaamse premier Henk Arron half april een koninkrijks topconferentie te houden van de drie minister-presidenten van Nederland, Suriname en de Ne derlandse Antillen. De vorige week heeft de Neder landse regering de Surinaamse premier laten weten dat deze top die voor half april voorzien was pas na 20 mei plaats zou kunnen vinden. De Antilliaanse premier Juancho Evertsz had laten weten eerder geen tijd hiervoor te hebben. Naar van welingelichte zijde in Den Haag wordt vernomen, ziet het er niet naar uit dat de Ko ninkrijkstopconferentie medio april zal plaatsvinden, maar in derdaad pas na 20 mei. De Surinaamse premier Henk Ar ron zal half april wel naar Ne derland komen, maar niet in zijn hoedanigheid als minister president, maar als minister van financien. Hij beheert in het Surinaamse kabinet ook deze portefeuille. In Den Haag zal hij besprekingen voeren met minister van finan cien dr. W. F. Duisenberg (PvdA) over de financiering van ontwikkelingsprojecten in Suriname. Ze zijn er weer, nog niet zoveel als in het hoogseizoen, maar toch zijn de plateaus rond het Nationaal Monument In Amster dam al weer druk bezocht door zon-minnende jongeren, die hier het leven van de grote stad langs zich voorbij laten trek ken. Vaponastrip niet voor huishoudelijk gebruik DEN HAAG (ANP) Het Insec tenbestrijdingsmiddel Vapona strip van Shell is niet bestemd voor gebruik van besloten ruim ten, waarin mensen langdurig plegen te verblijven. In redelijk heid kon de minister van volks gezondheid en milieuhygiëne tot het oordeel komen, dat niet met redelijke zekerheid mag worden aangenomen, dat geen schade lijke nawerkingen zullen optre den, aldus het college van be roep voor het bedrijfsleven. Het heeft dit overwogen in zijn uitspraak van gisteren in het proces, dat Shell Nederland Chemie B.V. tegen de minister had aangespannen. Het college vond voorts onder meer, dat bij het veranderen van de voorschriften voor het gebruik van de Vapona-strip een nieuwe datum niet met de vereiste zorgvuldigheid was vastgesteld. Het college stelde de einddatum van de termijn van toelating van de Vapona strip onder dc oude voorschrif ten alsnog op l Januari van dit jaar in plaats van 1 juli 1973. Handel met Iran vertraagd DEN HAAG (ANP) Het Neder landse bedrijfsleven ondervindt op het ogenblik grote vertraging in dc handel met Iran. Maar, aldus een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken In Den Haag, ,,er is geen sprake van economische snac- ties." De vertraging wordt in de hand gewerkt door het feit dat er sinds het vertrek van de ambas sadestaf uit Nederland er zich geen consulaire ambtenaar van Iran meer in Nederland be vindt. Ook het feit van de mel dingsplicht zou vertragend wer ken. Volgens een zegsman van de stichting voor het MUJden-Oos ten-Instituut wordt sinds giste ren Je legaLsatie van alle docu menten voor handelszendingen verricht door de ambassade van Iran in Kopenhagen. Na de slui ting van de ambassade In Was senaar, gebeurde dit op die in Brussel Bouw-CAO bijna rond UTRECHT (ANP) De onder handelingen over dc nieuwe cao voor het bouwbedrijf zijn bijna voltooid. Over de verbeteringen In de secundaire arbeidsvoor waarden bestaat overeenstem ming. Over de lonen moet nog nader worden onderhandeld op basis van de door de regering getrof fen loonmaatregel in h*t kader van de machtigingswet. Dit geldt ook voor de andere secto ren van de bouwnijverheid. Overeenstemming bestaat over de volgend*, punten: Uitbreiding vakantie voor alle categorieën met een dag; Invoering 40-urige werkweek per 1 december aanstaande; Verhoging vakantietoeslag met 0,2 pet; Verhoging diplomatoeslagen van 4 tot 5 pet; Invoering langere opzegter mijn; Faciliteiten voor bezoek aan huis- en tandarts; Dag vrij bij 25- en 40-jarlge hu welijksfeest van de werknemer; Verplichting tot overleg met de werknemers over overwerk en bij onwerkbaar weer; Bepalingen over procedures bij fusie, bedrijfsoverdracht en be drijfssluiting. en delegatie van werkende jon- geren heeft gisteren in Den i Raag tegenover de ministers Boersma (sociale zaken) en van Kemenade (onderwijs en weten- i «anist Ben Fey concerteert op kondagm ddag 31 maart in de Houtrus.kerk aan de Haagse peeklaan. Op zijn programma ltaan werken van Pachelbel, Mendelssohn. Kee. Bach, H. An- priessen en Franck. plaatsen tellende dienst hebben drie naar hun mening doorslag gevende bezwaren tegen over plaatsing: de continuïteit van het centrale inkooporgaan wordt door verplaatsing ernstig in ge vaar gebracht. De taakuitvoe ring van het bureau zal er sterk door worden belemmerd en de voordelen van de centrale over- heidsinkoop zullen er volgens hen door worden aangetast. Zij hebben hun bezwaren uiteenge zet in een brief aan de bijzon der commissie Spreiding Rijks diensten uit de Tweede Kamer, i de brief wordt verplaatsing van het R.I.B. in strijd met het berokkenen aan de ovetbeidsfl- algemene rijksbelang genoemd. nancién", aldus de onderteke- Het bureau koopt bij 12.000 leve- naars van de brief, ranciers jaarlijks voor een mil- Zij achten overplaatsing van het jard gulden in ten behoeve 20.000 overheidsdiensten en door de overheid gesubsidieerde In stellingen. Deze wijze van cen trale inkoop bespaart voor het overheidsbudget jaarlijks f 200 miljoen. „Bij verplaatsing van het bureau zal een verdergaan de centralisatie van de over- heidsinkopen plaats maken voor versplintering van de inkoopac tiviteiten. Dit zal zeer grote en vermoedelijk blijvende schade R.I.B. ook nadelig, omdat 75 pet van de bemoeienissen met afne mers en leveranciers zich binnen de Randstad Holland afspeelt en niet telefonisch kan worden af gedaan, omdat het persoonlijk contact juist van groot belang is. In de brief wordt de vrees uitgesproken dat bij verplaat sing van het R.I.B. een aantal specialistische functionarissen met jarenlange ervaring de dienst rullen verlaten Gemiddeld 4 prijzen op 10 loten. 70% van de Inleg aan prijzen. Elke loterij een hoofdprijs van 500.000,— „schoon". Lotenverkoop van 1 april af De lotenverkoop begint steeds op de eerste maandag van de maand, dus voor de april-loterij op 1 april. Bij de plaatselijke kantoren Staatsloten zijn te koop bij de plaatse lijke kantoren. Voor adressen: zie de telefoongids onder Staatsloterij of bel 070-653955. Prijs per lot 25,—; „vijfje" 5,— Er zijn voldoende loten verkrijgbaar, maar wacht niet tot de laatste dag. Trekkingen op 10,16 en 17 april Elke loterij heeft drie trekkingen; deze zijn openbaar en worden gehouden in de Rolzaal, Binnenhof 8, Den Haag, om 18.00 uur. Uitslagen op de televisie De trekkingsuitslagen ziet u dezelfde avond nog op de televisie en de volgende dag in de dagbladen. Uitbetaling prijzen na 3a trekking De prijzen worden uitbetaald na de 3e trekking, dus ook die welke bij de 1e en de 2e trekking zijn gevallen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7