Amsterdam onder stoom 1 0) ■fl) telefoontjes Wat u OOK moet weten 01710-22244 LEIDSE COURANT WOENSDAG 27 MAART 197 W De hoofdstad tijdens de industriële revolutie „Amsterdam onder stoom" is de titel van een bijzonder boeiende tentoonstelling die lente, zomer en herst (tot 27 oktober) te bekijken valt in het Historisch Mueum aan de Kalverstraat. Eigenlijk moet men hem zien als de derde in de serie van drie grote exposities die tesamen 'n beeld geven van Amsterdam door de eeuwen heen De eerste „Amsterdam die kleine stad" bestreek de vroegste geschiedenis en werd, zoals velen zich met plezier zullen herinneren in 1972 gehouden. Vorig jaar belichtte „Am- Het tijdperk dat onderwerp is van sterdam die grote stad" de zeventiende en achttiende eeuw. De huidige tentoonstelling „Amsterdam onder stoom" behandelt de periode 1795-1918. De belangrijkste onderdelen van deze drie exposities krijgen een vaste plaats in de definitieve inrichting van het Amsterdams Historisch Museum dat eind 1975 na jaren van indruk wekkende verbouwingen en restauraties zijn voltooiïn bereikt zal hebben. Een nationale versie van de Onedin-lijn; zeil en stoom bij het hoofd De Dam in Amsterdam op het moment dat de stad over de drempel van de industriële revolutie ging. „Amsterdam onder stoom", mag een van de kleurrijkste uit de geschiedenis van de hoofd stad heten, zij het dat de kleur vaak grijs of zwart was. Het was een tijdperk van ingrijpen de veranderingen. De Bataafse Revolutie van 1795 betekende het einde van de stedelijke auto nomie. Politieke en economische zelfstandigheid maakten plaats voor nationale eenheid. Uit de veelheid van gebeurtenissen en ontwikkelingen in de nationale geschiedenis belioht de tentoon stelling die facetten die voor Amsterdam van bijzonder be lang waren: economische, poli tieke en sociale evoluties die zich toespitsten op de stad. Er is naar gestreefd een beeld op te roepen van de achteruitgang en stagnatie af en toe onderbro ken door een kleine opleving die tot ver ln de negentiende eeuiw aanhielden, en van de daardoor ontstane armoede en chronische werkloosheid: van de overgangsperiode naar het moderne kapitalisme: van de arbeidersbeweging, de opkomst van de politieke partijen en de ontwikkeling van het perswezen. Amsterdam werd in deze periode ruim driemaal zo groot. Ook het aantal inwoners verdrievoudig de. De uitbreiding en bebouwing van de stad krijgen op de expo sitie dan ook ruime aandacht. Bij het culturele leven wordt de opkomst van de Amsterdamse musea en van belangrijke kun stenaars royaal behandeld. Maar voor velen zal toch het meest belangwekkend het over zicht zijn, dat de expositie geeft van de technische vernieuwin gen die het leven in de negen tiende eeuw wezenlijk verander den: de toepassing van de stoommachine (vandaar de naam van de tentoonstelling), de telegaaf, de telefoon, de foto grafie, de trein en de fiets. Kort om; een nationale Onedin-lijn met meer facetten dan de popu laire televisieserie ooit kon bie den.. Neem het beruchte palingoproer in 1886. „Sire, uwe onderdanen worden te neer geschoten, er zijn reeds doden en gewonden gevallen, gelast den Burgemees ter van Amsterdam dat hij op laat houden mot scherp te schieten op zijne medeburgers". Jan met de pet nam het niet. Als de rijkaards hun hardrijde rijen hadden, hun wedrennen, hun jacht en hun „vertooningen in Carré", waarom mochten de armen dan niet hun eigen tijd verdrijf beoefenen? Men beden ke: meer dan een derde van de Amsterdamse bevolking was in die dagen afhankelijk van de be deling. Kenschetsend is een eveneens op de tentoonstelling aanwezig poli tierapport over het palingop roer. De schuitenvoerder Ber- nardus Heinrich Witte, een der „gekwetsten", wordt beschreven als „een groote opniiier die zich kenmerkte door zijn tartende houding en verzet tegen de poli- cie en veel misbruik maakte van sterke drank". Ook de kwalificaties „idioot" en „Staatsgevaarlijk" komen veel vuldig voor. Dat is één aspect. In schier alle sectoren echter voltrokken de revolutionaire ontwikkelingen geheel of voornamelijk in Am sterdam dat zijn centrale positie erkend zag door het predikaat „Hoofdstad" in de grondwet van 1814. Niet alleen deze cen- trumfunkfcie, maar ook het tijd vak „an sich" blijkt in het His torisch Museum een vruchtbare voedingsbodem geweest te zijn voor het inrichten van een boeiende tentoonstelling. Waar bij deze kanttekening: na lange tijd van verontachtzaming ook in museaal opzicht voelt het grote publiek zich nu in toene mende mate aangetrokken tot de negentiende eeuw, hetgeen zrich laat illustreren door de sterk stijgende prijzen voor de produkten van ambacht en kunst uit deze periode. De opkomst van de fotografie geeft „Amsterdam onder stoom" een actuele inslag. Er vallen bij voorbeeld reusachtige opnamen van massabijeenkom sten te bekijken die gisteren ge maakt konden zijn. Veel aan dacht krijgen voorts baanbreken de couranten als Recht voor Al len, De Vrije Socialist, De Tri bune, de Notenkraker, de Mor- genpost, De Ware Jacob, De Werkmansbode, de Werkmans vriend, De Werkman, De Dage raad, De toekomst. De Vrijheid en niet te vergeten Het Geïllu streerd Politienieuws .Het was dan ook de tijd van de sociaal hygiënist, stadsvernieuwer, on derwijspionier en projectontwik kelaar Samuel Sarphati (Paleis voor Volksvlijt), van Domela Nieuwenhuis, de Tachtigers, Breitner, Jozef Israëls en Jan Sluyters. Vooral de prenten van deze laatste op de voomag na van het weekblad De Nieuwe Amsterdammer vallen op. De grootste aantrekkingskracht van „Amsterdam onder srcom" is m'sschien wel het fedt dat de bezoeker in v»5l za ken die dest'jds revo'utr'onair waren, duide'ijk de grondslagen kan herkennen van onze huidige maatschappij. PIET SOEREN LEIDERDORP De flat- commssie van Bosdreef, Peppelschans en Rietschans organiseren zaterdag maart a.s. een lantdag waar bij alle bewoners worden be trokken. Het gaat hier oi aanplant op het middenter rein volgens een geheel door bewoners opgesteld groen plan waarvoor de gemeente raad in februari goedkeuring verleende. Het planten zal zowat de hele dag in beslag nemen. De eerste ploeg kan om half negen de schop in de grond steken. Er wordt gezorgd voor koffie, broodjes en ertwensoep. Aanvang 10.30 uur. VOORSCHOTEN Bij mane ge van Zeist in Voorschoten zijn wederom onderlinge dressuurwedstrijden verre den in de klassen Aü B en C. de jury maakte de volgende uitslagen bekend: groep A: le prijs Nicolette Ste vens met Pasja, 2e prijs Frits le Bleu met Misty, 3e prijs Marjon Stolle met Vos je, 4e prijs Pieter Corbee mt Edwina Groep B: le prijs Vera Miltenburg met Blacky, 2e prijs Karin Mulder met 3Misty, 3e prijs Ingrid Henne- ken met Blacky, 4e prijs Ju dith de Vries met ARABE Groep C: na tweemaal bar rage le prijs Ignace Groodt met Zorro en 2e prijs Rieneke Kanbier met Debby. LEIDEN Het programma van de 24ste Paasveetentoon- stelling. die morgen in de Groenoordhal gehouden wordt, ziet er als volgt uit: 8.30 uur: aanvang keuringen in alle rubrieken; 10.00: offi ciële opening door de heer ir. G. A. Meyer, voorzitter van het produktschap voor Vee en Vlees; 13.00: prijsui treiking. De ingezonden die ren zijn onderverdeeld in 34 rubrieken. LISSE Vrijdagavond 29 maart houdt de afd. Lisse van het NKV een grote feest avond voor alle leden der aangesloten organisaties met hun verloofden in het Tref punt. Aanvang 20.00 uur. LISSE De muziekvereniging „Trou moet Blyckeri" houdt op vrijdag 5 april de jaar lijkse concertavond in Reho* both, Aanvang 20.00 uur. De Noordwijkerhoutse Strand- lopers organiseren zondag, 31 maart a.s. een strandloop over 15 km en een boslooD over 4 km voor jeugd en ou deren. De start en finish bij de Duinpoort in het Lange- veld te Noordwijkerhout. Aanvang 11 uur. Inschrijf geld 5 en 2,50. Voor indi viduele lopers en groepen zijn prachtige prijzen be schikbaar. Het parcours is uitgezet in het bos- en duingebied van het Staatsbosbeheer en over een afstand van 6 km langs het brede en harde zeestrand. NOORDWIJKERHOUT Het gemeentebestuur heeft voor donderdagavond, 4 april a.s. alle bewoners van de nieuwe wijk Victor III uitgenodigd ter kennismaking. Om 20.00 uur staat het raadhuis voor hen open en wachten de bur gemeester, de wethouders en de sekretaris met zijn mede werkers hun gasten op. In het gemeentehuis wordt bij zonder de aandacht geves tigd op de jongste verbou wing en door middel van een kleine tentoonstelling op het werk van de onlangs overle den architect van het raad huis, de heer A. J. Krophol ler. Omstreeks 9 uur worden de gasten verwacht in hotel restaurant Van der Geest in de Zeestraat, waar het kopje koffie gereed staat. Dank voor provinciale waterstaat BOSKOOP Het college van B en W heeft ln een brief aan Ir. J. C. Teekens, chef van de afde ling Vaarwegen, van de provin ciale waterstaat de dank be tuigd aan het personeel van de provincie dat ln verband met het op twaalf maart ontstane de fect aan de hcfbrug, de Bos- koopse gemeenschap goede dien sten heeft bewezen. Onze dank, zo schrijft men. be treft zowel de spoed, die is be tracht bij het herstel'en van het defect, als alle moeite, die uw afdeling zich heeft getroost om de nadelige gevolgen van dit in cident zoveel mogepjk te beper ken. Wij hebben zeer grote waardering voor al het?,een on der dikw j's zeer moeilijke om standigheden is verrcht .Gaar ne spreken w:j het vertrouwen u t. zo besluit het co'lege, dat u al het daarbij betrokken perso neel van onze dank en waar dering in kennis zult stellen. Velling Katwijk n.d. Rijn. 26 mrt Waspeen p kist AI 9.10,30. II 2 60- 7.90, BI 13.16.30, BOI 7.20-13.90, Cl 8.00-9.50, II 3.10-7.40, rabarber 92. witlof 47-1.62. Aanvoer waspeen 380X00 kg. Origineel^ I zeiljack,"^ I 9°e ventilerend,] I met druk- I knoop-en ritssluiting^ I en prak- I tische f doorkijk^ [klepcapu-( chon./ 92-110/ 12,-/ Gezellig trikot pyamaatje, waar een klein kleurig streepje doorloopt. 02,- Acryl trikot overhemd- bloes in weer heel veel nieuwe •'modetinten. 116-176 7,- \8,- Onverslijtbaar I en lekker a sportief, M moleskin U broek met stoere kontrast- f] stiksels. 152-176 15,- 5 rake aanbiedingen op de kinderafdeling van C&A GEMEENTE ALKEMADE De burgemeester van Alkemade maakt bekend, dat burgemeester en wethouders van die gemeente voor nemens zijn met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50, lid 8. van de Woningwet vergunning te verlenen aan de heer A. Felix. Veerstraat 27 te Oude Wetering, voor de bouw van een showroom met bovenwoning op het aan de Kerkstraat 28 en 19 aldaar gelegen perceel, kadastraal bekend gemeente Alkemade. sec tie B. nrs. 1247, 1248 en 1480. Een ieder, die tegen dit voornemen bezwaren heeft, is bevoegd deze schriftelijk in te dienen bij burge meester en wethouders in de periode van 28 maart tot en met 11 april 1974. Het bouwplan ligt gedurende deze termijn op werk dagen tussen 9 00 en 12.30 uur ter secretarie op de afdeling openbare werken ter inzage. Roelofarendsveen, 27 maart 1974.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 6