BOLLENSTREEKGEMEENTEN MIEZEN TOTALE VERARMING Noord wij kse raad schoorvoetend achter bouwplan Huis ter Duin Klein onderonsje Raad Warmond laat plan Dorpskern rusten STOPZETTING FLUORIDERING IN NOORDWIJK SUCCESAVOND „LOOFT DE HEER" Voorhoutse jeugd kreeg instruktie Dollen PAGINA 5 WOENSDAG 27 MAART 1974 LEIDSE COURANT IMMMMHBBHMMMHBnMPBBBBWWI t komendi aedplaatse» park Ruy* ran dit on dat gedu en het lof en in dez| verboder ton ;drijf ïdam gemeen het gasbe 118.751 ectriciteit» een totaal gevraagd, gaat he laatregelei g aan he De lekver en W. wel n ook n0( an iezen wee' bedrag i voor li bejaarden! en 50 vooi geisers. ectricitoitsj r de wijzj hel Haag er er p het nieu de Noord- BOLLENSTREEK Morgenavond loopt de Nota Plan doelen Streekplan Zuid-Holland West opnieuw spitsroe den. Nadat in de afgelopen maanden het stuk in ver schillende bollenstreekgemeenten, zowel bij de dagelijk se besturen als bij de gemeenteraden, op tafel geweest, buigt morgenavond, in het gemeentehuis van Lisse, het algemeen bestuur van het Samenwerkings-Orgaan Bol lenstreek zich er over. De nota wil in een vroeg sta dium vér voor de wettelijke procedure een discus sie op gang brengen over de doeleinden van het streek plan voor Zuid-Holland West. De Provinciale Planologische Dienst in de provincie heeft /de nota opgesteld en geeft daarin een aantal wensen als uitgangspunt voor het streekplan. Die wensen zullen de grondslag zijn voor het dn de toekomst te voeren be leid inzake de bestemming van de gronden in Zuid-Hol land West. Gedeputeerde Staten vragen om critisch commentaar en om betuigingen van instemming. Namens de gemeente raden van Hillegom, Lisse, Noordwijk, Noordwijkerhout en Voorhout brengt het S.O.B. beschouwingen en reac- tes over de Nota Plandoelen uit. De gedachten van dc bollenstreekgemeenten samenvat tend vindt het dagelijks bestuur van het S.O.B. het er op lijken alsof in de Nota de Bollenstreek onderge schikt wordt gemaakt aan het rekreatieve belang van de Haagse agglomeratie. Het gebied, waarvoor het nieuwe streekplan zal gelden, strekt zich immers uit over het ruime stadsgewest Den Haag. In de raadzaal van Noordwijkerhout kreeg de Commissa ris, Mr. Vrolijk, het all te horen: „De Bollenstreek mag niet worden opgeofferd om er een park voor Den Haag van te maken". Tegen een aantal algemene doelstellin gen bestaan bezwaren bij het S.O.B. Het bestrijdt de stelling, dat Schiphol voor het streekgebied geen ge luidshinder van betekenis veroorzaakt. In Hillegom is die hinder er beslist wel. In de Nota wordt wel gesteld, dat omspuiting van bollen- gronden de structuur van de grond verstoord, maar die bewering wordt niet gestaafd en is onvoldoende gepre ciseerd. Omspuiting van grond is in deze streek van le vensbelang voor het voortbestaan van de bollenbedrij» ven. Te stellen, dat die bedrijven zich dan maar elders op goede cultuurgronden moeten vestigen, is ridicuul. De Nota staat een metropolitaine ontwikkeling van Den Haag voor. Met het oog hierop is een lichte groei van de bevolking in het streekplangebied wenselijk. Het S.O.B. acht dit in strijd met de bedoelingen van de rijksoverheid. Het heeft de schijn, dat de ontwerpers van de Nota dit zelf beseffen. Zij twijfelen aan de ver- wergelijking van dan noodzakelijke woningbouwprojec ten. Dan is er ook geen werkgelegenheid te scheppen. Is dan nog wel een metropolitaine cityvorming in het Haagse stadsgewest mogelijk? Blijkt die vraag ontkennend te moeten worden beant woord, dan dreigt daarmede de gehele basis van hei streekplan op te lossen. Eén van de twee; óf de Bollen streek blijft economisch gezond met bloementeelt in kassen óf de streek verpaupert en wordt een soort na tuurreservaat. De Nota staat, Uit een oogpunt van landschapsschoon, een bouwstop van kassen voor. En dat terwijl de Bol lenstreek nooit een „glazen stad" kan worden. Volle grond blijft in de streek overal onmisbaar. Als het grootste bezwaar, dat aan de plandoelen kleeft, wordt ervaren het feit, dat reeds vooraf is gekozen voor een absolute stadsgewestelijke opbouw. Versterking dus van dc grotere centra en liet ongeschikt maken van de klei nere. Hiervoor worden allerlei subdoelstellingen geformuleerd. Door gebrek aan vooral financiële middelen, zullen veel van de subdoelstellingen tot verbetering van de struc tuur en stadscentra niet kunnen worden gerealiseerd. Het bereiken van de subdoelstellingen tot het onderga» schikt maken van de kleinere kernen, kunnen wel of in elk geval gemakkelijker worden bereikt. Dit zal leiden tot een algehele verarming van (het gehele gebied. Populair gezegd: Als het in de stad niet kan en in de dorpen niet mag, gbeurt er niets. Het ziet er naar uit, dat moet worden afgestapt van een zo sterke en absolute stadsgewestelijke opbouw. LISSE De 8-ja- rige Cuneke Zwetsloot, doch ter van de direc teur van het Hollands Bloem bollenhuis, be leefde gisteren het moment van haar nog prille leven; het over handigen van een boeketje bloemen aan ko ningin Juliana bij de opening van de &e Keu kenhof. Astublieft konin gin" zei Cuneke terwijl ze met een blik vol be wondering de koningin aan keek. Aan Lisses burgemeester Berends vroeg de koningin wat voor bloemen ze cadeau had gekre gen. De burgemeester haalde zijn schouders op maar Cuneke redde de situatie door de konin gin haarfijn uit de doeken te doen dat het hier ging om een boeket met „soeverein-narcis sen". Een kordate opmerking van het kleine parmantige meis je waar koningin en burgemees ter hartelijk om moesten la chen. )EP N ATIE- M De Aktie lein" heefl gemeente i communi- alles wal gewerkt oor presen- oplossingen kan wor het cenf ïening van ist gerealij i door hei irische ten :aan en ge, lf aan hel een zegt dat de erdoor nog uitgewerki kse pagina advertentie arische ten Ier moeterj de situatie J: Oude '171 zn 10—11 Wassenaar Oxydlu 01711-3 zo 121 et krljtteke WARMOND Op de gisteravond gehouden raadsvergadering is zoals was te verwachten nogal wat discussie ontstaan omtrent de kredieten voor planologische werkzaamheden. Voorstel van b. en w. om nu reeds een aanvullend krediet goed te keuren voor het maken van verdere plannen werd slechts gedeelte lijk door de Raad goed gekeurd. B W had voorgesteld om voor Koudehoorn, Endepoel II en voor Algemene Kosten res pectievelijk 35.000 15.000 en 30.000 beschikbaar te stel len. Onder Algemene Kosten vallen onder meer de te maken plan nen voor de Dorpskern. Noord-Oost en "Zuid. De financiële commissie meende echter na uitvoerige berekeningen dat deze plankosten in de verdere toekomst waarschijnlijk op zouden gaan lopen tot een bedrag van ca. 95.000. De commissie ad viseerde de raad dan ook bij monde van de Hr. v.d. Kroft om het plan Dorpskern voorlopig te laten rusten zodat de toekom stige „nieuwe raad" in volle vrijheid zou kunnen beslissen of en op welke manier 't plan Dorpskern zou moeten worden uil- gevoerd. Dit hield voor de financiële commissie tevens in dat de luchtkartering van de Dorpskern zou moeten worden uitge steld. De raad had in de vorige vergadering hiervoor een bedrag van 33.000 beschikbaar gesteld. Het antwoord van de burge meester was vrij beslist: ieder uitstel was voor hem een on aanvaardbare zaak. Zijns inziens kon er niet gewacht worden met de goedkeuring van een krediet voor de planologie ten behoeve van het plan Dorpskern. Hij wees erop dat de raad in de vorige vergadering had uitgesproken dat er nu einde lijk een begin zou kunnen worden gemaakt. Hij was het met de hr. v.d. Kroft wel eens dat de plankosten aanzienlijk hoger waren uitgevallen maar „Specialisten zijn duur doch planning is nwuzakelijk". Hij maakte de vergelijking met het onder wijs waar ook hoge kosten moeten worden gemaakt die even onontkoombaar zijn. De hr. v.d. Zalm vond dat deze vergelij king mank ging en zei bovendien het idee te hebben dat b. en w. binnen 5 jaar „heel Warmond op poten wilde hebben". Dit werd door de burgemeester beaamd want hij zag het als een plicht om de ontstane achterstand zo snel mogelijk in te lo pen. De verzuchting van de hr. Bakker (WD) of de beide partijen niet wat water in de wijn konden doen miste zijn uit werking: De financiële commissie bleef op zijn standpunt staan. De hr. v.d. Kroft verzocht om stemming over het plan van b. en w. (nu reeds voor alle te maken plannen geld te voteren) hetgeen resulteerde in 9 stemmen tegen en 2 (van de beide wethouders) vóór. Daarna kwam het voorstel van de financiële commissie in stemming (nog geen plannen maken voor Dorpskern en de luchtkartering blokkeren) waar 10 raadsleden voor en één raadslid (Wethouder Groenendijk) te gen waren. Een ander voorstel van B. en w. was de aankoop van gronden en opstallen aan de Oranje Nassaulaan; deze zijn eigendom van de hr. Ramp, die zijn bedrijf aldaar wil beëindigen. Het leek B. en w. voor de verdere ontwikkeling van bestemmings plan Zuid, van groot belang deze gronden te kopen". Cees v.d. Zalm vroeg de burgemeester wat werd bedoeld met „verdere ontwikkeling van plan Zuid". Hij wees erop dat hij al lang geleden had voorgesteld om deze grond te bestommen voor woningbouw na Endepoel II en dat er indertijd geen reaktie van b. en w. op is geweest. Hij vroeg zich af of B en w. inmiddels tot andere gedachten waren gekomen. De burge meester antwoordde dat over het al dan niet dóórbouwen na Endepoel II door de raad nog beslist moet worden. Persoon lijk leek hem dat, gezien de ..Computermodellen" over de be volkingsgroei, wel gerechtvaardigd. Het aan te kopen gebied zou zijns inziens ook als „compensatie-grond" kunnen worden gebruikt. Verder merkte Cees v.d. Zalm op dat hem ter ore was gekomen dat „iemand anders" aanspraak meent te kun nen maken op de aankoop van de gronden. NOORDWIJK In een tot na middernacht voortdurende ver gadering werkte de Noordwijk- se raad gisteren een agenda af, waarvan de hoofdschotel gevormd werd door het bouw plan op het Huis ter Duin-ter rein. Een groot deel van de raad stond huiverig tegenover de massale kolos, welke daar staat te verrijzen en die het aanzien van de badplaats voor reeksen van jaren in belang rijke mate gaat bepalen. An derzijds stond het vervallen beeld van andere badplaatsten de raadsleden voor ogen en begreep men dat op korte ter mijn beslissingen dienden te worden genomen. Tekenend in de discussie was dan ook, dat de meningen in de fracties in deze belangrijke zaak verdeeld bleken en dat de voorzitters van KVP en Prot. Christelijke zijde aan kondigden voor zichzelf te spreken. Men bepleitte een langere ter visie leggen van het plan dan de voorgestelde veertien dagen tot vier weken en eigenlijk stuurden een aan tal raadsleden het er min of meer op aan eerst definitief te beslissen als men kennis had genomen van de eventueel in gediende bezwaarschriften. Het college, en met name de wethouders Van Duyn (open bare werken) en Van Leeuwen hielden echter voet bij stuk en verlangden van de raad een definitieve beslissing. Daarna zou het voorber:id:-° bpsT ,'t onafscheidelijk aqn het bouw plan verbonden, vier weken ter visie worden geiegd. Het college zegde toe. dat de raad zijn mening zou kunnen geven over de bezwaarschriften, die eventueel zouden worden inge diend en dat b. en w. bij de opstelling van hun antwoord met de opinie van de raad re kening zouden houden. Dit ant woord zou met het plan en de ingediende bezwaarschriften naar de provincie worden ge zonden, waar dan in laatste instantie de beslissing zou val len. Verwacht werd dat de Kroon zich inmiddels zou hebben uit gesproken over het bestem mingsplan Kern Noordwijk aan Zee, waarvan het plan Huis ter Duin deel uitmaakt. Vogelaar (prot.chr.) had diverse bedenkingen. Hij maakte be zwaar tegen de procedure, die het college wilde toepassen en meende dat de gemeenteraad zou worden uitgeschakeld bij de beoordeling van de be zwaarschriften. Het bouwplan zelf bevatte volgens Vogelaar teveel appartementen, name lijk 186, eventueel nog uit te breiden met tweehonderd een heden, welke als horeca-ac- commodatie stonden aangege ven. Planologisch loopt men achter de feiten aan, meende de prot.chr. fractievoorzitter. In de KVP-fractie was de mas saliteit van het plan een kern punt geweest, deelde Alkema- He mede. Men vroeg zich af hoe een dergelijk object zal overkomen. In z:jn fractie wa ren verschillende opvattingen en een deel meende het voor stel van b. en w. te moeten volgen. Hij verzocht het colle ge de termijn van ter visieleg- g*ig op vier weken te stellen. Voor De Geus (prot.chr.) was bepalend of het bouwplan vol deed aan het bestemmingsplan en de spelregels, die daarbij waren gesteld. In dit geval heeft de overheid de vergun ning te verstrekken. Schaafsma (WD) noemde het een „mammoet-complex". Een fraai bouwwerk vond hij het niet en het deed onrustig aan. Merkwaardig genoeg betreft de discussie alleen de hoogte en niet de lengte en breedte van het object. Als ik deze massaliteit had kun nen voorzien, zou ik mijn stem nooit aan het bestemmings plan hebben gegeven, ver klaarde Bedijn (PvdA). De Ridder (PPR) vreesde, dat de oppervlakte van de appar tementen van 50 tot zelfs 100 m2 zou leiden tot permanente bewoning. Naar zijn mening moest de Noordwijkse bevol king in de gelegenheid worden gesteld haar bezwaren ken baar te maken. Namens Gemeentebelang ver klaarde jhr. Van Riemsdijk blij te zijn, dat er na eindeloze voorbereidingen nu eindelijk een bouwplan was. Tegen de gedeeltelijke appartementen- bouw had hij geen bezwaar. Meer bedenkingen had hij te gen de fasering, in het bijzon der tegen de eerste fase (de opgeknapte zuidvleugel), die het complex bijzonder lelijk maakt. Mej. Koopman vond de appartementen gewoon tweede woningen. Er verrijzen n de badplaats steeds meer stenen en betonnen stapelgeborwen. Haar fractiegenoot Oostdam (KVP) echter, zag het plan als een uiting van modern toe risme. men z.ei ueigenjxe ge bouwen in en Duiten tui opa sieeas meer. In een zaïteujk betoog gaf wel- nouoer van Duyn ue v.sie van het college weer. Het is een Deiaiigrijne zaait en net colle ge nau zien steeus positie! te- van ter duw opgesteld. Het betenent een d.juiuge aan ae vernieu wing van de baupiaats, al niuci men wennen aan ue veei grotere scnaai. In zijn oeoor- uei.ng oeuoK ue weuiuuuer twee aspecten: het moet een bouwwerK zijn van ahure en een goede uicnitectuur, dat nat.ouaat en internauunaal re presentatief is. In de tweede piaats dieiuie het te passen binnen de regels van het be stemmingsplan. „Vanavond nemen wij geen principe-, maar een denmtieve beslis sing", stelde de wethcuaer met nadruK. Het plan acntte hij alleszins aanvaardbaar. Dat men moeite had met ae procedure, kon de wethouder zich voorsteuen, doch de wet laat haar toe. De weisianascommissie had het plan in z'n opzet zeer posi tief benaderd, deeide Van Duyn nog mede. Omtrent de- tamering en mine* laiemuepas- sing zou men zich nog oe ra den. Na een verward debat of de raad ai dan niet een delinitie- ve, dan wel een pr.nc.pe-besi.s- sing moest nemen, volgde de stemming. De gehele raad sprak zich voor het bouwplan uit, behalve de PPR-vertegen- woordiger, De Ridder. NOORDWIJK Met 13 stemmen voor en 6 tegen heeft de ge meenteraad van Noordwijk gis teravond besloten de Luoriderng van het drinkwater stop te zet ten. Faase (KVP) sprak zijn voldoe ning uit over het voorstel. Fluo ride is voor hen, die het willen gebruiken, in verschillende vor men te krijgen. Speciaal de agrariërs zijn verheugd over de stopzetting van de fluoridering, daar het een gif is voor bloe men en planten. Bovendien blij ven bloemen in fluorvrij water langer houdbaar, aldus deze deskundige. Ook Schelvis (PPR) steunde de opheffing van harte. Een mens bestaat niet uit „ge bit" alleen. Overal in Europa is fluoridering op haar retour. Tandbederf dient op andere wij ze te worden bestreden, aldus Schelvis. DE KAAG De traditionele feestavond van de Chr. Zangvereniging „Looft de Heer" in de Jeugdherberg von de Kaag, mocht er weer zijn. In de stampvolle zaal waren behalve de vaste kern van Kaag bewoners, ook vele bezoekers uit de omgeving, in het bijzonder uit Sassenheim. Vooraf werd een korte huishoudelijke agenda afge werkt. Volgens het jaarverslag van secretaris Van Nieuwkoop steeg het aantal donateurs tot 288, maar het aantal leden danlde tot 24. Een dringende oproep om nieuwe leden werd dan ook gedaan. In studie is genomen „die Schöpfung' van Haydn. Het feestelijk ka rakter van de avond kwam in het bijzonder tot uitdrukking door de opvoering van de klucht „lin het vrolijke weerhaantje" van F. Drost, gebracht door de toneelgroep „Wie wil, die kan", bestaande uit koorleden. Het stuk speelt in een dorpspension en ome Jan van Nieuwkoop vertolkte de rol van pensionhouder Nico. Hij was het die met z'n humoristische spel het stiuk droeg en zorgde voor het éne lachsalvo na het andere. Prima spel was er ook van Christie Poel man, die, als sexbom Ilona, een slippertje maakte met-directeur Karl Porsch, welke rol goed werd vertolkt door John Hannappel. Bep v. d. Lee was goed in vorm als Lisje de pensionhulp, en Jos Rijssel als sportleraar. Leuk spel was er verder van mevrouw Haanappel als tante Irma, van Coby Biemond als haar nichtje Cla ra en van Abelis Hulsbos, die als Frits verliefd was op Clara. De toneelgroep „Wie wil, die kan", heeft met de prachtige opvoering van het stuk haar naam alle eer aangeduan. VOOR "OUT Het conl'é J'uid Natiiurwacht afdeling Voorhout, heeft de e n r-ct bestudering van de natuur nfs end rp. or -olen v/as dit In het programma opgenomen. Vu- i r J. ,D w. avonden met een dia-serie h "delend Bo" i reek". Van Voor- I besproken, ook van de geb' .Terra werd dc filmprd- ec:or ges.art er. .1 de i lm „Norge '73" op het doek. Ook h er waren cl natuuropnamen imposant, vogels, vissen en ad ders hdden de volle aandacht. Dc dankbare jongelui, welke adem loos gekeken hadden, gaven aan het einde van de voorstelling aan het bestuur een dankbaar applaus.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5