NIEUWBOUW C&A IN HUIDIGE VORM NIET TOELAATBAAR LDWS slaat de eerste slag: 2-0 Paasvee komt morgen in de Groenoordhal stad en randgemeenten ND Adviesraad voor de Binnenstad: Marokkanen willen niet weg uit Steenschuur 7 Jan Vermande nam afscheid van gemeente Kap- en modeshow op Vakschool Docentenconcert trok een volle Stadsgehoorzaal MARKTEN ART 19'l PAGINA 3 WOENSDAG 27 MAART 1974 LEIDSE COURANT 18.25 Seri 19.00 Ma ïns 21 00 LEIDEN De Adviesraad voor de Binnenstad adviseert het college Gangetje/Steenschuur en de Bo- Leiden met de grootst mogelijke klem vooralsnog geen toestemming te verlenen voor de uitvoering van het nieuw- bouwplan van C&A aan de Breestraat, Ketelboetersteeg en Lange- brug. Bij het overleg over eventuele aanpassingen in het plan dient volgens de Adviesraad voortdurend het behoud van de monumentale gevelwanden aan de Breestraat en Langebrug en het belangrijke complex van het Gulden Vlies met bijbehorende tuin en koetshuis, voorop gesteld te worden. Aan de nieuwbouw van C&A zijn, als gevolg van de plaats waar die wordt gedacht, vanuit de binnenstad gezien, drie i waardevolle aspecten verbon den, namenlijk het leefbaar heids, het monumenten en het stadsgezicht aspect. De Advies raad is van mening dat het voor de leefbaarheid termarkt Uit het oogpunt van de leefbaarheid van de binnen stad is de vestiging van C&A op het beoogde punt slechts dan aanvaardbaar, indien het vrijko mende pand, en dus waarin C A op dit moment gevestigd is, wederom een winkelbestemming krijgt. Uit de gegevens van B. W. is dit niet duidelijk. binnenstad en met name voor het centrum ervan, noodzakelijk is, dat de winkelstand op peil wordt gehouden en zo mogelijk versterkt. Onder die punten valt ook de Breestraat/Diefsteeg, het de Leidse Over het monumenten aspect zegt de Adviesraad het volgende: „Het Gulden Vlies in zijn totali teit dus het pand Breestraat 125, de tuin èn het koetshuis aan de Langebrug is uniek voor Leiden uit historisch-stede- bouwkundig oogpunt. Het moet van meer dan plaatselijk belang worden geacht. Het woonhuis is bijzonder oud, maakte destijds deel uit van het complex „De Eenhoorn" en heeft door de eeuwen heen tot de voornaam ste woningen van de stad be hoort. Gevel en interieur staan reeds lang op de Monumenten lijst. Het is naar onze mening dan ook te verwerpen een der gelijk historisch en kunst-histo risch monument met zijn be langrijke interieurdecoraties qua oppervlak te halveren. Ge bouwen als Het Gulden Vlies vormen juist de staalkaarten Blijkens het door B. en W. aan de Adviesraad voorgelegde grond plan zal de tuin (met de zeldza me bomen „Ginkgo Biloba") ver dwijnen en het koetshuis tot iets meer dan 2/3 van de bestaande breedte worden gereduceerd. Het verbreken van de monu mentale drie-eenheid huls-tuin- koetshuis is een ernstige aantas ting van het Leidse monumen tenbestand, temeer daar ner gens in de stad een geheel van een dergelijke betekenis en allu re bewaard is gebleven. Wat be treft het stadsgezicht verwerpt de Adviesraad de afbraak van de gevels van de panden 127 (Raad van Arbeid) en 129 (Mack). Zie de foto. De gevel die ervoor in de plaats is gepro- jekteerd, zal volledig uit de toon vallen met de rest van de Bree straat, en in het bijzonder met de te handhaven gevel van Het Gulden Vlies. Speciaal wijst de Als de plannen Adviesraad daarbij op het feit dat de inspringende geplande geveldelen de wand onderbre ken en daardoor een zeer onrus tig effect in het geheel brengen. Op een dergelijke manier heeft men schade aangebracht aan de algemene structuur van de Breestraat met het afbreken van het monument „De Oranje- hoed" t.b.v. het huidige gebouw n w. in hun huidige vorm worden uitgevoerd zullen de gevels van de panden 129 (Mack) en 127 (Raad van Arbeid), op de foto links en in het midden, geheel verdwijnen. Geheel rechts staat het pand 125, het Gulden Vlies. Dit zal gespaard blijven. van de Algemene Bank Neder land, de bouw van de studenten sociëteit Minerva en Van Uffe- len's Modehuis. En dat in de on middellijke nabijheid van het gemeentehuis met zijn fraaie gevel. Leiderdorp sluit singels voor bootjes ^LEIDERDORP Burgemeester en wethouders hebben ter uit voering van de Algemene Poli tieverordening een aantal sin gels en sloten aangewezen waarop het tijdens broedtijd van watervogels verboden is te varen. let komt er op neer dat vrijwel je iv-aisc a'le wateren- sloten, singels en )C Inleiding! vijvers in de woonwijken en bij voorbeeld die in het park De Houtkamp onder dit verbod val len. AiexandejVerboden zijn verder de singel ™20303Nob lan8s de Gallaslaan, Vossius- journaai. q ^aani Heunsiuslaan, Willem de politici i Zwijgerlaan, Mauritssingel alle vrij. q van der Marckstraat, Van Poel- I geestlaan, Laan van Ouderzorg ds en de singels achter de hoog- J bouw langs de Engelendaal van- •kianken. I de Rietschans tot en met de Kortweg. I Wilddreef. Een complete lijst i van verboden wateren ligt ter in zage op het gemeentehuis aan de Hoofdstraat. LEIDERDORP - Vanaf vol gende week, 1 of 2 april, zal de Gallaslaan gesloten zijn alle verkeer voor een periode van ongeveer 4 we- Dit houdt verband met anleg van het diepriool. Het erkterrein hiervan, dat zich nu een half jaar bevond op het gebied van voorhof, Dulnhövl verplaatst zich in de richting .ouwe ouwj van Winkelhof, waar het easy5 2 02 I moet aansluiten op de riole- eurders' Mi ring van Binnenhof en in de toekomst ook op die van het Buitenhof. [Leiderdorp - in de Kapei- zaal van de Scheppingskerk aan de Van Poelgeestlaan vindt o 3 april een burger avond plaats voor „nieuw- 45 (S) PoJ bakken" Leiderdorpers. De aanvang van deze avond is vè°gramm(J 20.00 uur. Kamerork. 1.35 Hier er LEIDEN De 17 Marokkaanse bewoners van het pand Steen- schuur 7 hebben in een brief aan diverse instanties meege deeld, niet van plan te zijn hun kamers per 15 april a.s. te ver laten. Dit was hen enkele dagen geleden door hulseigenaar J. Stipdonk bevolen. „Wij laten ons niet intimideren", zeggen de bewoners. „Wij zijn geen geiten, we gaan er niet uit, we blijven hier wonen". In hun brief verwijten ze huiseige naar Stipdonk dat deze totaal niet ingaat op de klachten over <ïe woonaccommodatie. „U zegt alleen dat het leugens zijn. Wij allemaal verklaren dat wat in onze brief staat helemaal waar is". In een brief aan de diverse Leidse dagbladen (zie onze krant van 22/3) heeft de heer Stipdonk zich onder meer afge vraagd waarom ondanks alle klachten zijn patriciërswoning niet onbewoonbaar is verklaard. De bewoners: „Er is hier bijna nooit controle geweest, en als er controle komt dan praten ze nooit met ons, alleen met u. U gaat met de controleur door het huis en laat hem alleen de mooie kamers zien. Onze ka mers ziet hij niet. In het huis zijn inderdaad drie w.c.'s; twee ervan mogen we alleen niet ge bruiken. Het is dus wel degelijk waar dat we met zijn allen één w.c. moeten gebruiken. Als de controle komt, laat u de drie w.c.'s zien. U zegt er alleen niet bij dat u twee w.c. voor ons ge sloten houdt". Ook over het woord „patriciërs woning". zoals de heer Stipdonk zijn huis aan de Steenschuur noemt, hebben de bewoners wel iets te zeggen: „Een patriciërs woning is een heel groot, mooi huis. met hele mooie kamers. U heeft een groot huis met muizen en vlooien. En als we zeggen dat u daar iets tegen moet doen dan zegt u: waarom vangen jul lie ze niet? Dan kun je ze bak ken en dat smaakt erg lek ker..". LEIDEN De heer Jan Verman de, plaatsvervangend chef bij de afdeling Plantsoenen van de gemeente Leiden, met wie wij ooit verrassende ontdekkings tochten maakten door wilde tuinen, heeft gistermiddag in restaarant Boerhaave officieel afscheid genomen. Hij is pas 63 jaar, maar hij vond het nu „mooi genoeg", een principe dat burgemeester dr. A. J. Vis kon billijken tijdens een toe spraak op de afscheidsreceptie: zes weken in de zomer"). Ver mande gaf verder avondlessen en bekleedde vele bestuursfunc ties in de Vereniging tot Bevor dering van de Bijenteelt. De verenigingsleden hadden dan ook een prachtig exemplaar van St. Ambrosius Bisschop van Mi laan en beschermheilige van de bijen, op een totemachtige wijze (met mijter) als een bijenkorf in elkaar gevlochten. Het werk stuk stond op de receptie te pronk tussen palmen. LEIDEN De Leidse Groenoord hal zal morgen zijn deuren ope nen voor de 24ste Leidse Paas- veetentoonstelling. Door de storm achtige ontwikkelingen van de Leidse veemarkt, die de belang stelling in den lande bijzonder gunstig heeft beïnvloed, kan er gesproken worden van een na tionale inzending. De ingezonden dieren zijn onder verdeeld in 34 rubrieken, zodat het voor de bezoeker gemakke lijk is om de diverse runderen te vergelijken. De opzet van de kampioenskeuring is evenals in voorgaande jaren, anders van opzet. Zowel bij het mannelijk als bij het vrouwelijk vee zal een algemeen kampioen en een reservekampioen gekozen wor den. Vooral het mannelijk vee (stieren en ossen) zal beslist de moeite van het bekijken waard zijn. Ingeschreven zijn door 75 inzenders: 6ü zwartbonten, 123 roodbonten, 32 buitenlands ras en 49 dieren, die geschikt zijn voor de weiderij. Verder is er op deze tentoonstelling te zien vette kalveren en enkele hokken schapen. Het tentoonstellings programma ziet er als volgt uit: 08.30 uur: aanvang keuringen in alle rubrieken; 10.00 uur: offi ciële opening door ir. G. A. Meyer, voorzitter van het Pro- du ki schap voor Vee en Vlees; 13.00 uur: prijsuitreiking. „Veertig jaar in overheidsdienst Vandaag neemt de heer Verman- heeft de heer Vermande de han den vol gehad." De vele ver diensten in de afgelopen periode werden gehonoreerd met de ere-medaille in goud, behorend bij de orde van Oranje-Nassau, die de burgemeester de heer Vermande opspeldde (zie foto). Vanaf 1 september 1946 was Jan Vermande in dienst van de ge meente Leiden. Voordien werkte hij in zijn geboorteplaats Hoorn en Dedemsvaart. Zowel in bin nen- als buitenland geniet deze plantsoenenman bekendheid door zijn inzet bij de instand houding van flora, fauna en de bijenteelt. De bijen maken sinds 1928 al een belangrijk deel van het leven van de heer Verman de uit („ja, maar dan slechts jaloers zijn. de afscheid van zijn ..eigen' dienst, maar gistermiddag was het een komen en gaan van ge meentefiguren, zoals de wethou ders Ham en Elsgeest, hoofden van dienst, ambtenaren en ver tegenwoordigers van de Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, boomkwekers en vele anderen, met wie Jan Vermande in de /v-'-V; loop der tientallen jaren te ma- r'•>"-^1?^' ken heeft gehad. Vermande sprak na „een zondvloed van woorden" van de burgemeester een dankwoord. Voorlopig gaat hij een tijdlang reizen: op stu die in de Zuid-Pelopormesus in Griekenland. Geen kruid daar blijft voor hem veilig. Het Leid se Heempark. dat onder zijn lei ding tot stand is gekomen, mag t. p. LEIDEN Gisteravond werd in de Vakschool voor Meisjes aan het Rapenburg „open huis" gehouden. Een drukte en ge zelligheid van belang, en een uitstekende voorlichting over hetgeen deze school aan opleidingen heeft te bieden. Naar een van de hoogtepunten hebben wij met veel interesse gekeken. Het was een knip- en kapwerkdemonstratie. met aan het slot een kleine, maar niet minder attractieve modeshow van Bou tique „La Rose" (Breestraat) en „Stonesol", Stationsweg, met leder. Jacques van Beelen, zelf een ambitieuze leerling in het kappersvak, had het initiatief hiertoe genomen en de organisatie m eigen hand gehouden. Hij gaf een fijne toelich ting tijdens de show op kappersgebied, waarbij hij blijk gaf van een al godegen vakmanschap. „La Rose" toonde o.a. pakjes waarvan de rok knie-lengte had, zoals een gekleed rose-btauw gebloemd model van een soort shantung, broekpakken met wijdvallende pijpen van blauw gebleekt ribfluweel en spijkerstof met daarop een dun coltrui tje en oen beeldschoon gebreid beige vest met brede revers en ceintuurtje 89,75). En welke vrouw zou niet graag wil len pronken met een pas gekapt hoofd met gekleurde lokjes die makkelijk uitborstel baar zijn in een lange ecru-kleu- rige avondjurk met wijdvallende wikkelrok, diepe halsuitsnij ding en pikante rugsplit? De lederen en suëde modellen van „Stonesol" hebben een zo natuurlijk mogelijk valling, waar door men praktisch geen zoom te zien krijgt; ook kan men het vaak rustig aan beide kanten dragen. De bijpassende hes jes van rokken b.v. zijn afzonderlijk verkrijgbaar en zijn veel al rijkelijk versierd met spijkerwerk, evenals de bijzonder fraaie ceintuurs. Annet Pieters ^EIDEN De Streekmuziekschool Leiden en omstreken bestaat deze maand 140 jaar, en men zou zich kunnen afvragen, hoeveel muziek scholen er nog in Nederland zijn, die zoveel jaren het hoofd boven water hebben kunnen houden. Haar geschiedenis getuigt van vastbe radenheid tot instandhouding van de school, in haar eerste jaren door de ontplooiing van particulier initiatief, later met hulp van de overheid. Ja haar hoedanigheid van voorzitter van het huidige bestuur schetste deed dat^ o wethouder mevrouw N. G. den Haan-Groen voor de aanvang van >ijsterde", f,et concert, dat door enige docenten van de school werd aangebo- term van den de veranderingen in struktuur, naam en beleid die uiteindelijk leider te d hebben geleid tot de huidige regionale vorm. „Ups en downs" lopen i als een rode draad door dit 140-jarig bestaan. Moeilijkheden vooral eval dat tlvan financiële aard heeft men het hoofd weten te bieden. Maar deze glStl i hebben nu zo'n omvang aangenomen, dat zij een te zware last eken kwart 8aan vormen voor de gemeentelijke instanties. Mevrouw Den Haan lijke gevolj 'iet er 6^®" twijfel over bestaan, dat al het mogelijke zou worden ie ontspano &edaan- de landelijke overheden te bewegen tot het vergroten van hun financiële bijdragen. Uitvoerig ging zij in op de verandering in struktuur tot een open beleid, intern door inspraak van de leraren, weer ;0-progran igenburg. ist. maar basis. St door inspraak van de thans gevormde oudercommissie, die zich aktief met de school bezig houdt. een aan alle concertbezoekers uitgereikte circulaire doet de ouder commissie een beroep op allen, haar werk te steunen. Dit kan res pectievelijk door zitting te nemen in de oudercommissie, artikelen na na achlte schrijven voor de schoolkrant en door het schenken van een bij- drage van 2,50. Met dit laatste hoopt men met gezamenlijke steun een fonds te vormen tot het aanschaffen van instrumenten, die uit geleend kunnen worden. Men besluit in deze circulaire met de woor den: „Als ouders willen wij proberen de samenwerking tussen mu ziekschool en gezin zo vruchtbaar mogelijk te maken, op dat de muzikale kansen van onze kinderen optimaal worden benutHet concert van de leraren gaf, als zo vaak ook de uitvoeringen door leerlingen, een beeld van de werkwijze op de school: aandacht voor ensemble-spel en een zo wijd mogelijke spreiding van stijlkennis 1 van oude tot eigentijdse muziek. Voorbeelden van de laatste catego- vredactie) j rie waren het Trio van Rich. R. Bennet - De Fral net, uitgevoerd door Peter en Lena Bik en lakelijkc odvan Matthieu ter Horst met enige delen Mireille I Charles Ives en de gitaarsolo van tferet IV mei i H. Villa-Lobos en M. Ponce. ioldene E^ de 5jjdragen van Leny Stevens-Ridderh door Henk Briër, sloten zich met Airs cha prijs *fbij aan Voor dit concert bestond grote bel: tg zangen j>eSChikbare plaatsen van de foyer der Stadsgc .i ïnternatio» nrijker ook een. iiir fluit, hobo en klart- -> Stoop, de pianosolo Sonate nr. 2 van -. o.a. werken van vleugel begeleid r. Poulenc hier- Nagenoeg alle •.al waren bezet. LEIDEN/Met LDWS Verhart kan je twee kanten op. Onze Ne derlandse taal, zo rijkelijk geze gend met spreekwoorden, weet hier helaas geen oplossing. Zoals gezegd: je kan twee kanten op. Of: „De eerste klap Is een daal der waard", of: „Het eerste ge win is kattengespin". Felt is in ieder geval dat LDWS de eerste slag voor zijn rekening nam. In hoeverre Verhart in het tweede treffen zal terugslaan valt moei lijk te voorspellen. Eén ding is zeker. Wanneer Verhart volgen de week even ontactisch voet balt als nu, dan kunnen de Noordwljkers het wel vergeten. De geroutineerde ploeg van LDWS zal dan weinig moeilijk heden ondervinden. Het gaat allemaal om de zaal- voetbaltitel van het district Lei den. Insiders onder u hadden dit allang in de gaten, want zoals bekend vechten elk jaar twee ploegen om dit algemeen kam pioenschap. Verleden jaar ver tegenwoordigde ASC de Leidse zaak, terwijl Verhart zich ook toen de beste Noordwijkse ploeg betoonde. Ditmaal bleek LDWS in Leiden verreweg de sterkste, terwijl ook nu weer Verhart praktisch met dezelfde ploeg de Noordwijkse lauweren voor zich opeiste. In twee (of drie) rechtstreekse ontmoetingen moet de kampioen uit de bus komen. LDWS heeft inmiddels verreweg de beste papieren. Voornamelijk kregen de Leide- naars die in handen door een beter tactisch concept. Men be gon uiterst rustig (zo rustig dat al na twee minuten een traag handgeklap het spel begeleidde) in een poging Verhart uit de tent te lokken. Dat lukte vooralsnog niet, want Verhart bleef waar het was. Maar goed, iemand moest dan toch wat gaan doen en de Noordwijkers probeerden het initiatief naar hun zijde te trekken. Dat lukte niet, want LDWS beheerst het tik-tak-spel- letje maar al te zeer. Toen dan ook Verhart, in een poging wat meer aan de bal te komen, de zaak enigszins forceerde, kre gen de Rood Witten al spoedig kansen. Eerst Van der Meer maar dienst schot werd bekwa- gestopt. Later Cees de Roo- de, al moet gezegd worden, dat hij zijn schietkans dankte aan een foutieve manoeuvre van de Verhart-defensie. Blonde Cees gaf doelman Brandt bij die gelegenheid wel het nakijken, 1-0. Tot dan toe was het bepaald niet enerverend te noemen en ook na dit openingsdoelpunt raakten de gemoederen niet van streek. Verhart trachtte behoedzaam een opening te forceren, maar alles was te doorzichtig opgezet. Holl, Teske en Lumoindong kon den elkaar in deze vreemde om geving beslist niet vinden. In de tweede helft maakte Ver hart en kapitale blunder. In plaats van direct aan te gaan vallen (een nederlaag moet goed gemaakt worden met een overwinning, wil men tenminste een beslissingswedstrijd uit de strijd slepen) liet men LDWS weer komen. Uiteraard bleef nu LDWS waar het was, want het gaf er de voorkeur aan om rus tig af te wachten. En nu sprong Verhart pas goed in de fout. Soms met zijn vieren tegelijk kwam men naar voren en dat kan je tegen LDWS niet maken. Weliswaar ontbrak bij de Leide- naprs Ger de Roode (om zeer duistere reden; hij wil geen commentaar geven, hoewel hij op de tribune zat), maar in de punt opereert nog altijd een ui terst gevaarlijke Van der Meer. Hij met name hield de Verhart- ter geweest. Zo miste bijvoor beeld Cees de Roode een uitste kende mogelijkheid toen Moes man onderuit was gehaald en de goed leidende Rijsdam een penulty gaf. Ook Pim van de Meer en Pet lieten diverse goe de mogelijkheden onbenut, voor al toen laatstgenoemde be kwaam werd uungespeeld door Siem van de Linden. Uit deze niet bijster beste wedstrijd kwam LDWS dus als verdiende overwinnaar uit de bus. Verhart zal in Noordwijk (volgende week) beslist uit een ander vaat je moeten tappen. Dit om met een ander spreekwoord te eindi gen. AD VAN KAAM XMARKT LEIDEN (26 mrt Aanvoer: loiaal 6133, alachlrunder 300. icebnilkevM 685. gruikalvcr S3, vetu- kalveren 10. nuchtere k< veren 3697. paarden 8. pony's 1 :U, bissen 897. bokken Kuldeng) i 83 Prljz* 5,56-6.70, (resp. 4,71)4, 4.40-4,55, 6.90-6,30, 3e kwal. •n le kwal. 5,70— 5.006,50. koelen defensie continu bezig en als dan opeens niemand meer ach ter te vinden is, heeft een spits als hij vrijveld. Zo kreeg hij op gegeven moment de bal van de verdienstelijk spelende Moes man en vond niemad op zijn weg. Vlot rukte hij op langs de zijlijn, waarna hij een strakke pass afleverde op de goed mee gekomen Cock Slingerland. Deze nam de bal ineens op de slof en doelman Bandt was voor de tweede maal een geslagen man, 2-0. lat was voor de Noordwijkers het sein om er alsnog een schepje bovenop te doen. Lumoindong deed er van alles aan om zich van zijn belagers te ontdoen, maar met name Bram de Roode en invaller Theo Pet lie ten geen steek vallen. Toch kreeg diezelfde Lumoindong een uiterst aantrekkelijke schietkans gepresenteerd, maar de vlekke loos acterende doelman V.sser zag het schot v;a zijn benen op de lat belanden. De Roode zorg de voor verdere transportatie. Ie kans voor de boys van coach Lumoindong. De Noordwijkers I kregen geen meter van hun op ponenten en waren zelf niet in j staat om echte gaten te slaan, lal.) 5.306,70, ontkoclcn 4,40-6,00. alachtkalvcren 1.26-2.00 m. Ik. n kul ik eicn 1450—3050, vare koelen 750—1900, graiikalveren 600— 94), nuchtere kalveren voor fok en nieau-rlj rod 100—360, zwart 60— 176. loper* 130 -145. biggen 95—110, pony'* 350—1000, drachtige zeugen 00» 700, gclun 30--90. Overzicht: (reap, uanvoer, handel en prijzen) Het eigenlijk de enige reeë- I.eo Holl had teveel ruimte no- J'J"' ,^bl"#|Cn, dig om te passeren en ook Teske tin', iet* lager kwam niet uit de verf. Dat dan i' <i> ujk «tai.i in aanvallend opzicht, want ver- ^en eg^ dedigend zat het bij Verhart nu mii ook niet bepaald viekk loos in normaal.^ rtuj elkaar. Het was dat LDWS zo rrdelijk. onv* slecht richtte en doelman, kaasmarkt Brandt zo op dreef was, want S^'handcl"^ anders had de uitslag veel gro-l maakt van pony's redelijk.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3