Ccicloc Somant Sombere toekomst Noordzeevisserij HF JL fbl ijmaker Tuinbouw roept om hulp bij regering Olie in België even duur als in Nederland Ongerustheid door overbevissing Omzet EMM Roelofarendsveen et 1 miljoen hoger dan vorig jaar HERLEVING VAN GOEDE OUDE TIJD Ernstige kritiek op ziekenhuisrapport iiaiiiiniiniiH V.D.KLUGT verdien hechte Twente heeft recht op deel P.T.T. su de :eA- nheid kend: jd te- orden selec- gaan toer Er van erwijl iende, voor ge- totaal spe- zodat mo- indien woor- n om- ;n on- sseer- in elk van zullen Mi- zal t wor- at de om een of :n uit- :nsdag teleur- •pbaan i. Het r hen erheid apenburg 2, Lelden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeurhoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur: H. P. M. Heru enties (excl. B.T.W.) ƒ0,34 per mm. Telefoontjes ƒ3,10 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week ƒ2,37; kwartaal 30,66 ;jaar DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ZONNIG WEER de 65e JAARGANG No. 19771 DINSDAG 26 MAART 1974 TV-SELECTIE Ned. 1: 19.05 uur Voor achten; 20.55 uur Frank Sinatra in Tony Rome, speelfilm. Ned. II: 19.05 uur Stratenmakerop- zeeshow; 20.21 Onedin-lijn; 21.10 uur 2 voor 12, kwis; 21.55 uur Achter het nieuws. Droog en zonnig weer nacht en ochtend hier en daar enkele mistbanken. Zwakke tot matige oostelijke wind. Min. temp. ongeveer 5 graden, maxi ma morgen van 15 graden in het noorden tot 20 graden in het zuiden van het land. Morgen zon: 6.2819.04. Maan: ITRECHT ANP. Voor tientallen vissersschepen, die thans op stapel staan, zal in de Noordzee geen vis meer zijn. Zij worden in feite voor niets gebouwd, want in de Noord zee is duidelijk sprake van overbevissing. De haringen worden steeds kleiner en er komen steeds minder jaar- STRIJD WACHT Oud- boks-kampioen zwaargewicht Joe Louis (l.), die de publiciteit nooit schuwt, stelt hier met duidelijk ontzag vast, dat de biceps van zwaargewicht Ken Norton er best mogen zijn, Norton ontmoet vannacht in Caracas zwaar gewichtkampioen George Foreman in de ring Witte vlekken op Mercurius PASADENA (AP) De ca mera's van Mariner 10 zijn gericht op vier witte vlek ken die ontdekt zijn op het oppervlak van Mercurius, aldus heeft een woordvoer der In Pasadena verklaard. Wat de vlekken precies zijn is nog niet u.tgemaakt. Een van hen is tamelijk groot en heeft een doorsnee van ongeveer 400 km. Hij ligt bij de evenaar van Mercu- rius. De vlekken zijn vóór het eerst waargenomen op foto's die Mariner 10 zon dag maakte. Gisteren toen de Mariner 750.000 km dich ter bij de planeet was geko men, bleken de fobi's hel derder te zijn. De Mariner was toen nog 3% miljoen km van Mercurius verwij derd. gangen voor. olgens professor dr. P. Korrin- gan, direkteur van het Rijksin stituut voor visserij-onderzoek te IJmuiden gaat men er met meer schepen op uit, om dezelf de hoeveelheid vis te vangen. Dat kan zo niet doorgaan. et is volgens hem een kapitale Professor Korringa zei dit giste- fout geweest ook vissen als ha- ren op de algemene vergadering vert 90 procent verlies op, zodat maar 10 procent van de tonnen vis, die voor veevoeders ge bruikt worden in andere vorm weer voor menselijke consump tie beschikbaar komt". ringen en makreel, die voor menselijke consumptie zeer ge schikt zijn, te gaan gebruiken voor de produktie van vismeel veevoeder. „Maar iedere schakel in de voedselketen le- Nederlandse dieëtisten, waarbij hij er de klemtoon op legde, dat de wereld eigenlijk een stap terug moet in de voed selketen, „maar dat zie ik nog niet direkt gebeuren". twee Notten el. De debu- r 1973 alf mi- d van i Rot- voor 0ELOFARENDSVEEN De twaalf ge- >mzet van de bloemenveiling EMM heeft de 8 miljoen over- ichreden. Dit betekent dat zij ■uim 1 miljoen hoger is dan in lezelfde period" van 1973. Er werden 350.000 dos tulpen meer ;eveild waarbij de middenprljs 13 ct per bos hoger is dan in leze periode van vorig jaar. t deelde de heer Meima, direc- eur van de veiling gisteren nee tijdens de 55e jaarvergade- ing van de bloemenveiling. "Be paald niet optimistisch was hij over de gevolgen van de ener giecrisis en de hierdoor sterk verhoogde produktiekosten van wege de abnormaal gestegen ilieprijzen. Desondanks ver teert Roelofarendsveen in de puistige omstandigheid dat zij «schikt over aardgasleidingen noor de bedrijver.. „Het is daar- >m aan te bevelen om zoveel nogelijk over te schakelen op iet eigen aardgas", aldus de leer Meima. jkstuinbouwconsulent ir. Duff- mes sprak in dit verband nog iver de mogelijkheden van sub- iidie op de olieprijzen. Voor lardgas zal gestreefd moeten worden naar geleidelijke verho ging van de aardgasprijs. Te vens wees hij er op dat het recht op restitutie van olie-ac cijns uiterlijk voor 1 apr' moet zijn aangevraagd. Een nauwkeurig en op ware grootte nagebootste „Golden Hinde", waarmee Sir Francis Drake indertijd de zeven zeeën heeft bevaren, is onder zeil gegaan van het Engelse Dartmouth naar Londen, waar het schip volgende week hoopt af te meren. In de Britse hoofdstad zal het schip tot september voor het publiek te bezichtigen zijn, waarna het in oktober de Oceaan over steekt op weg naar San Francisco. Amerikaanse eigenaars van het schip hebben er meer dan een miljoen dollar voor betaald. S zijn meer. ït mee zij na dstrijd geven. dat ien zij welke en zij te en die- in het als zij gro- grote omdat ït ééns slechte bNDEN (Reuter) Prins Phi- n hun Llip van Engeland heeft gisteren een shock en zware kneuzingen opgelopen toen een wagen met vierspan die hij bestuurde over de kop ging. Van één onzer verslaggevers DEN HAAG Het bestuur van het Haagse ziekenhuis Westeinde en de Landelijke Spcialisten Vereniging hebben felle kritiek geuit op het rap port van het Landlijk College voor Ziekenhuisvoorzieningen dat voorstel om het Haagse beddenbestand drastisch in te krimpen. Het Juliana Kinder ziekenhuis de Rudolf Steiner- kliniek en het ziekenhuis Wes teinde zouden het slachtoffer worden. Het bestuur van het Westeinde ziekenhuis spitste haar kritiek vanmorgen in zijn vergadering vooral toe op feit dat in de reorganisatie nota van het Landelijk College op geen en kele wijze rekening is gehou den met de al drie jaren be staande fusie tussen het Wes teinde en de Ursulakliniek. Het bestuur vindt dat deze zieken huizen als één instituut be schouwd moeten worden dat meer dan Leyenburg de rol van eCentrum Ziekenhuis ver vult. Bij het Wtsteinde vindt men tevens dat het cijfermate riaal in het rapport onjuist ik gehanteerd dat de conclusies daardoor niet juist zijn en dat men geheel voorbij gegaan is aan het feit dat Den Haag door het toenemend aantal be jaarden zeker niet minder bed den al moetn hebben dan men n heeft. Dr. mr. Versteegh van de Lan delijke Specilisten heeft staatssecretaris Hendriks gis teren al gevraagd om zich te distantiëren van de ziekenhuis nota, omdat deze notie te wei nig rekening gehouden heeft met de gezondheidszorg. Den Haag De problemen voor de tuinbouw zijn zo groot, dat deze bedrijfstak vanmorgen tij dens de algemene vergadering van het Centraal Bureau Tuin bouwveilingen haar onrust- en onlustgevoelen duidelijk tot uiting gebracht hebben. In een dringend telegram eisen zij van minister v. d. Stee van Land bouw geëigende maatregelen om deze onrust weg te nemen. De voorzitter van het Centraal Bureau, de heer J.W.H. Huyts, sprak on de jaarvergadering over grote problemen waarvoor de tuinbouw geplaatst wordt door sterk gestegen kosten van brandstoffen, arbeid, grondstof fen en hulpmiddelen, terwijl ook de voortdurende inflatie, onrust op de valutamarkt en de ge- EEG-verband een doorlopende bedreiging vormen. „De tuin bouw heeft nu eenmaal geen mogelijkheden tegenover stij gende kosten ook hogere ver koopprijzen op een vrije markt af te dwingen. Wij hebben geen eigen machtspositie, zoals de olie-industrie, die doorbereke ning van kosten mogelijk maakt. De tuinbouw moet pas sief de werking van vraag en aanbod ondergaan". De heid dient de tuinders door de gevarenzone heen te helpen „Het gaat om het bestaan van duizenden tuinders", aldus de heer Huyts. Hij leverde ook kri tiek op het toenemend natio- naal-gerichte beleid van diverse EEG-regeringen. „De vraag is of de EEG niet aan een herzie- iDemonstratie A* van werkende jongeren De werkende jongeren, die nog tal van noodza kelijke wensen onver vuld weten, hebben van morgen m Den Haag pnieuw gedemonstreerd voorbetere financiële voorzieningen en hun recht om zich door studie meer te kunnen ontwikkelen. Hun bezoek van vanmorgen betrof opnieuw minister Boers- ma van Sociale Zaken. BRUSSEL (AP) De Belgische regering heeft gisteravond in een speciale zitting besloten de kleinhandelsprijzen van olie te verhogen, aldus is in Brussel bekendgemaakt. Mi nisters uit het demissionaire kabinet Leburton weigerden te zeggen hoeveel de olie duurder wordt, maar zegslieden hebben verklaard dat men het erover eens was geworden de oliemaatschappijen aan te bieden de prijs van geraU'f neerde olie te verhogen met ruim 90 gulden. De oliemaatschappijen, die maan dag hun werkzaamheden staak ten omdat de regering tot nu toe heeft geweigerd toe te geven aan hun eis tot prijsverhoging, vragen een prijsverhoging van 140 gulden per ton, maar men verwacht dat zij het aanbod van de regering niettemin zullen ac cepteren. Komt de prijsverhoging er dan zal de olieprijs in België weer ongeveer gelijk zijn aan die in Nederland. De regering Is het ook eens over de instelling van een controle commissie voor de olie-indu strie. Waarschuwing sabotage TEL AVIV (AP) Europèse vei ligheidsdiensten zijn gewaar schuwd dat een internationale groep van 14 terroristen aanval len zou kunnen gaan uitvoeren op marine-installaties of sche pen In hu» landen. De guerrillastrijders die zijn op geleid in Australië, zouden van plan zijn zondag of maandag aanstaande naar Europa te ver trekken. Ook op de vliegvelden is men gewaarschuwd, omdat de saboteurs daar schade zou den kunnen aanbrengen ingeval hun taak in de havens mislukt. intermeubel Voor het aanbrengen.van een nieuw kwartaal-abonnement bieden wij u in samenwerking met 'Fleurop' - Nederlands grootste bloe misten-organisatie (garantie voor kwaliteit) - een bijzonder geurige 'blijmaker' aan: een fraai boeket bloemen. Verras uzplf of een an der ermee. ZWOLLE i Twente heeft volgens mr. W. Aantjes, voorzitter van de AR-tweede Kamerfractie recht op huisvesting van een technische dienst van de PTT. Gisteravond op een verkiezingsbijeenkomst in Zwolle zij hij, dat Twente er een „morele claim" op heeft. Een dergelijke dienst in de nabijheid van T.H.-Twente noemde hij zelfs „zejr aantrekkelijk". Mr. Aantjes stelde ook vast, dat de spreiding van rijksdiensten naar het noorden en Limburg „niet onjuist" is. Hij vroeg zich wel af, of daarbij aan een aantal bijzondere aspecten wel voldoende aandacht Boek Sacharow in najaar in Nederland BAARN Het werk „Sacharow spreekt" van de Russische dis sident en atoomgeleerde Andrej Sacharow zal in het najaar ook in Nederland verkrijgbaar zijn. Het boek wordt uitgegeven door „de Boekerij" te Baarn, de uit geverij waar ook Solzjenitsyns werk (onder meer „Goelag Ar chil") verschijnt.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1