En'ith Brigitha: Ongelooflijk I Hockeysters beheersten techniek veel beter Winterkampioenschappen succesvoller dan ooit Bert Sitters: „Resultaten bewijs van hard doorwerken" Voor tweede keer wereldbeker in bezit MAANDAG 25 MAART 1974 A5' DEN HAAG Door haar constant goede, niet uitblinkende vorm van de laatste maanden had bijna iedereen in de Nederlandse zwemwereld Enith Brigitha .vergeten". Goed, ook op de winterkampioenschappen in het Haagse De Morgenstond zou waarschijnlijk weer een tijd uit de bus kopien, die er zijn mocht, maar een absolute topper werd niet verwacht. Haar prestatie-curve was daarvoor veel te gelijkmatig. Maar zie, wat er gebeurt! Enith Bri githa onberekenbaar als altijd, kwam nóg sensationeler dan anders voor de dag. De tijd van 57.04, die zij tot stomme verbazing van werkelijk iedereen zaterdags in de series maakte, betekende iets unieks voor Nederlandse begrippen. Zij werd daarmee de snelste zwemster ter we reld in een 25 meter bad. Deze ongelooflijke ervaring bete kende een absoluut hoogtepunt van een toernooi, dat in het te ken stond van „niet pieken maar toch records verbeteren". Want er werden tegen ieders verwachting in totaal acht Nederlandse records, voor da mes en heren, omvergekegeld' en ook zes adspirantenlimieten moesten eraan geloven. Bonds coach Bert Sitters: „Deze op somming is het beste bewijs hoe hard er door iedereen de afgelo pen maanden gewerkt is. Het wordt nu zaak deze tijden van de zomer in een vijftig meter bad waar te maken". Want dat was het belangrijke van deze kampioenschappen. Door snelle re tijden in een 25 meterbad neer te zetten werd een trai- ningsdoel van de komende maanden uitgestippeld. „Voor de Europese kampioenschappen in augustus in Wenen bijvoor beeld". zei Sitters tenslotte. Dé tijd van Enith Brigitha, die in de finale van zondag overigens niet boven het oude concept uit kwam 58.28 sec, bleef echter al door fascineren. Iedereen! Bert Sitters: „Ik wist dat Enith de laatste tijd meer aandacht aan de vrije slag had besteed. Maar dan nog houd je met deze pres tatie geen rekening". Trainster Wil Storm: „Zó is en blijft Enith altijd. Als je er niet op rekent groeit ze het hardst". Enith zelf: „Ik keek mijn ogen uit, toen ik zag wat er op het scoringsbord stond". Dat diit kon gebeuren is een gevolg van een nieuwe aanpak van de zwembond. De laatste tijd zijn op verzoek van de bondscoach veel meer uitnodigingen vóór in vitatiewedstrijden in het buiten land aanvaard. Daardoor is de zwemelite geen rust gegund. Steeds opnieuw kreeg iedereen een doel voor ogen, wist men waarom trainen belangrijk was. Dat nu heeft enorm inspirerend gewerkt. Sitters: „Deze aanpak had ik eigenlijk ook het vorige seizoen willen doorvoeren. Maar toen waren er nog te veei bezwa ren. Dit jaar kwam het gelukkig allemaal gunstiger uit en bleken ook de financiën beschikbaar". Voor José Damen was dat argu ment zoals zaterdag in deze krant stond ook een stimulans. Zij honoreerde de succesvolle aanpak met twee records. Op de 400 meter wisselslag dames, waarop zij in Bremen vriend en vijand verraste met 5.02, deed de Brabantse zwfemster het nog eens dunnetjes over met 5.00.62, en zondags bleek ook haar race op de 200 meter wisselslag snel ler dan de snelste (2.25.12). Aar dig aspect van deze laatste wed strijd was het optreden van Ervith Brigitha. Zij is de specia liste op de vrije slag en de rug slag en deed daarom louter voor de aardigheid mee aan dit nummer. Voor Enith een uiterst Schaatszege van Rusland Alma Ata Rusland heeft de he renwedstrijd tegen de Noorse schaatsers In, Alma Ata met 234,5 tegen 220,5 punten gewon- Het officieuze persoonlijke klasse ment is: 1. Storholt 172.447 pun ten, 2. Stensen 173.117, 3. Kon- dakov 173.609, 4. Johansen 174.050, 5. Tsigankov 174.288, 6. Martsjoek 174.466, 7. Varlamov 177.574, 8. Tvedt 178.221, Sprinters: 1. Bjoerang 158.985 punten, 2. Kasjtsjej 159.275, 3. Safronov 160.660, 4. Koelikov 160.665. ROEICOMBINATIE ASOPOS/NAUTILUS ONGENAAKBAAR AMSTERDAM De Asopos/Nau- tilus combinatie heeft op over tuigende wijze de Heineken-roei- vierkamp gewonnen. Op het eerste nummer, de 250 meter, werd de grondslag gelegd voor deze triomf, want de tijd die deze elite-acht realiseerde - 43,21 seconde - kon door geen enkele ploeg worden verbeterd. Van de zes man die Asopos voor die acht had geleverd vormden Maan, Van den Ende. Schouten en Van der Huls de vier zonder die in 1973 nationaal kampioen werd en tijden? de Europese kampioenschappén .laatste werd in de kleine finale. De ploeg is vroeger in training gegaan dan ooit en men kan er, zoals nu werd gevaren, veel vna verwachten. Schoonspringtitels BEVERWIJK Dit weekeinde worden in Beverwijk de winter kampioenschappen schoonsprin- gen gehouden. Zaterdag werd voor het eerst de nummers op de 1 meterplank verwerkt. De uitslagen: Dames: 1. Lia Mo lenaar (Joop Stotijn) 330 pnt., 2. Mirjam Hoffer (Joop Stotijn) 268 pnt., 3. Agnjta d'Hond (Joop Stotijn) 260 pnt. Heren: 1. Hans Feis (Joop Sto tijn) 302 pnt., 2. Frans van de Konijnenburg (Icarus) 268 pnt. IIB*^ ixiiiiiiuin (Van onze zwemmedewerker) DEN HAAG De nationale winterkam pioenschappen zwemmen zijn meer succes vol verlopen dan ooit tevoren. Ten opzichte van het vorig jaar blijkt de vooruitgang vooral uit het aantal verbeterde records. In 1973 het jaar met de wereldkampioen schappen in het vooruitzicht waren het er negen. Dit jaar was de 25-meterbaan van zwembad Morgenstond goed voor veertien records. José Damen (BZV/Fortuna) Enith Brigitha (Het Y) en Hans Elzerman (ZIAN/Vitesse) waren de belangrijkste verzamelaars van titels en toptijden. Op een iets lager niveau deed Ronald Woutering (Zeemacht) geducht van zich spreken. Woutering legde op het tweedaagse toernooi maar liefst 1800 meter af en kraakte daarbij drie nationale asoiran- tenrecords. Enith Brigitha moest gisteren echter ook de meest verrassende nederlaag van het zwemevenemènt in casseren. Op de 100 meter rugslag zwom zij met haar krachtige slag naar een tijd van 1.06.39. Naast haar vocht Paula van Eijk van HPC-Heem- stede zich naar 1.06.05. Genoeg voor een aspiran tenrecord. Bovendien genoeg om Enith Brigitha van de eerste plaats te houden. Lia Orta van AVZV uit Voorburg maakte de rugslagsurprise compleet. In de eerste serie liet zij de Gatsometer- lichtjes stilstaan op 1.07.98. Daarmee bleef zij vier deelneemsters uit de op papier sneddere serie de baas en mocht ze als derde het ereplatvorm betre den. Brigitha won wel de 200 meter rugslag (2.22.13. met Paula van Eijk als tweede in 2.24.61), de 200 meter vrije slag (2.04.83) en de 100 meter vrije slag (58.28). Tijdens de serie van de vrije slag sprintte Enith naar de wereldtijd van 57.04. José Damen was weer ongenaakbaar. Zij won alle nummers waar aan zij deel nam. Op de wissel slagonderdelen verbeterde zij haar nationale senio ren- en aspirantenrecords. De 200 meter vlinder slag ging voor José in 2.19.06, terwijl ze op de hal ve vlinderafstand tot 1.04.81 kwam. Karin Kok van ZIAN/Vitesse werd hier een uitstekende tweede in 1.05.71. den aangemerkt. Elzerman draait al vele jaren langer mee dan het fenomeentje uit Den Bosch. Hij zette in de Morgenstond toch maar weer drie fraaie records achter zijn naam. Elzerman maakte Roger van Hamburg bijna nog het record op de 400 meter wisselslag afhandig. Zaterdagavond liet Elzerman 4.40.65 noteren. De Australische Neder lander kwam destijds tot 4.50.00. Ronald Woutering vlinderde de 100 meter gisteren in 1.01.04, wat hem een gedeelde 4e/5e plaats ople verde. Hij evenaarde ook het aspirantenrecord van Ruud P.jper (SCZ). Woutering had kennelijk op een verbetering gerekend, want hij klom kwaad de kant op. Later nam hij sportief wraak op zichzelf door de 400 meter vrije slag te winnen in 4.10 86. Wèl een jeugdrecord en tevens 0,09 seconde sneller dan Ton van Klooster (Naarden). Ronald Woute ring sleutelde bovendien aan de aspirantenrecords op de 100 meter wissel- en 300 meter vlinderslag (4 45 98 en 2 12 29). Karim Ressang (HPC) en Arnold Rood (Het Y) vormden een klasse apart op rug- en vlinderslag. Ton van Klooster, de al wat oudere meester op de midden- en lange afstanden, moest op de 200 meter vrije slag toestaan, dat Eddy de Wit (ZIAN/Vites se) geruime tijd op kop zwom. Van Klooster bleel: toch nog de beste eindsprint in petto te hebben: 1.58.79 om 1.58.84. Bert Bergsma (ZIAN/Vitesse. maar hij woon in Apeldoorn) kwam, zag en over- won op de 100 meter vrije slag (54.52). Bij de da- mes verdeelden Corrie Gramme (Het Y) en Alie te Riet (Zwemlust/Den Hommel het goud op de schoolslag. Gramme de 100 meter in 1.16.2 en Te Riet de 200 in 2.45.64. De come-back van Anke Rijnders (AZPC) moet als gedeeltelijk geslaagd worden beschouwd. Op de 100 meter vrije slag ging het redelijk: 59.55 en tweede. De derde plaatsen op 200 en 400 vrij (2.07.63) en 4.33.91) tonen echter aan, dat Anke er alles aan zal moeten doen om op Individuele nummers naar de Europese Kampioenschappen in Wenen te mogen. Studie was voor haar de oorzaak van gebrek aan trainingstijd. Studie vormde Josien Elzerman (ZIAN/Vitesse) zelfs de reden om in de Morgen stond helemaal niet te water te gaan. In mei doet ze eindexamen Atheneum. Haar commentaar: „Als daarna blijkt, dat ik toch mog goed mee kan, hoop dk me van de zomer weer volledig in te zetten. Zo niet, dan ga ik een hele tijd met vakantie naar Frankrijk". ROEL PRAAT plezierige zaak, want haar twee de plaats (met 2.26.26) beteken de ook een verbetering van het oude record. Sitters: „Zij deed dit zuiver uit liefhebberij. Als dit nummer voor in het pro gramma had gezeten was zij waarschijnlijk niet gestart. Voor de toekomst heeft dit resultaat geen consequenties". Bewust ontweek Sitters de indruk, dat alleen de zwemtop zulk voortreffelijk werk had verricht. Ook de veel grotere zwemlaag achter de hoofdprijswinnaars (of winnaressen) had zijn stem pel op dit toernooi gedrukt. Dat verheugde de KNZB-coach mis schien nog wel het meest. „Bij de meisjes was duidelijk te zien dat er hard gewerkt was. Zelfs Entih moest dat erkennen. Zij kon op de 100 meter rug Paula van Wijk niet houden. Bij de heren vond ik de concurren tie echter nog opvallender". Al leen Hans Elzerman stak er met kop en schouders bovenuit. Hij verbeterde drie records, een totaal dat duidelijk aangeeft hoe goed zijn vorm momenteel is. Sitters: „Hij groeit van alle zwemmers het snelst'.' Zelfs wilde de 18-jarige Hagenaar niet al te hoog van de toren blazen. Zijn recordtijden op de 100 me ter school (1.07.64), op de 200 meter school (2.27.08) en op de 200 meter wisselslag (2.12.11) waren volgens eigen zeggen een gevolg van het langer doortrai- nen op de langere afstanden. „Ik had aanvankelijk problemen met de techniek. Het ging té schokkerig. Mijn trainer Jan Schouten heeft me toen opge dragen alleen de vrije slag te zwemmen. Dat heeft me goed gedaan. Vooral de tijd op de 100 meter school was een verras sing voor mij. Ik had 1.09 ach ter mijn naam staan. Dan ver; wacht je niet ineens naar 1.07.6 door te stoten". Daarnaast trok ken ook Arnold Rood (200 meter vlinderslag in 2.09.42) en Karim Ressang (2.07.63) als nieuwe re- £>e drie snelste heren van Nederland op de 200 meter schoolslag. Van cordhouders de aandacht. links naar rechts: Robin Woutering (2.27.74); Hans Elzerman HANS DE BRUYN (2.27.08, nieuw record) en Ronald Hond (2.29.35). Enith Brigitha feliciteert Lia Orta met haar derde plaats op de 100 meter rugslag. Paula van Eijk, die deze afstand uiterst verrassend won in 1.06.05, kijkt tevreden toe. De tijd van Enith was 1.06.39, die van Lia Orta, die in de eerste serie zwom, 1.07.98. Vier meisjes naar Moskou DEN HAAG Vier Nederland) zwemsters zullen deelneme^ aan de Russische winterkanj pioenschappen, die van 26 t/n 31 maart a.s. in Moskou (50 i terbad) zullen worden gehoi den. Het zijn Alle te (Zweml./Homm.), Jolanda genbach (Noordkop), Veronici Stel (PSV) en Enith Brigitlq (IJ). Europa, waarin zowel Australië i Amerika vertegenwoordigd zijn. De ploeg bestaat uit: DAME: Enith Brigitha, Yolanda Aggenbaci Alle te Riet, Corrie Gramme Stel, Anke Rljndeii Robji Woutering, Arnold en Ronald Hond. Nederland heelt de sterkst mogelijk tegen Oost-Dultsland. die op 30 t 31 maart In Leipzig wordt gehoudej EID1 da 1 i Orta, 200 i gens: Ronald'Woutering en And 't Veld, 100 meter Schoolslag jes: Ilona Tijhuis en Ine Brulnei 200 meter rugslag jongens: Rob Henk Elzerman, slag meisjes: Jc Pors, 200 metr wisselslag Jongeni Ronald Woutering en Fred Eeftlng, Ëfl 7«!5ie«ï 5 c 200 m plaatse samengesteld^ vrije slag Jongens: André in 't Vel jets Henk Elzerman, Ronald Wouterlt en Fred Eettlng. ZONDAG: 400 meter wisselslag Jo gens: Ronald Woutering en Fred Ee ting, 100 meter vrije slag melsj Linda Faber en Ada Pors, 200 i vrije slag jongens: André in "enk Elzerman, 200 meti schoolslag meisjes: Ine Bruinen Wllma Boon, 100 meter rugslag joi gens: Fred Eeftlng en Rob de 1 200 mter vlinderslag meisjes: Damen en Ingrld Politiek; 100 n.. schoolslag Jongens: Henk Bakker Veld 200 meter rugsli Eyk Damen en Ada Pors, 1500 vrije slag jongens: Henk Elzi Klooster. 2 gege' ietsjesJose D Corianne Heymans de I ■lé bepa 1 al si midd aant; bij ti Tauber: nieuw rugslagrecord MAAGDENBURG nieuwe Oostduitse zwen vedette Ulrike Tauber hee zondag bij selectiewet strijden in het 50 meterba] van Maagdenburg 2.21.12 een nieuw Europeel record gevestigd op de 2(| meter rugslag. Recort houdster was sinds Europa Cup wedstrijdel van 19 en 20 augustus Utrecht de Hongaarse drea Hesz-Gyarmati i 2.21.66. Een jaar eerder was de Ned^ landse Annemarie Goren deeld Europees recordhoudsï met 2.24.3. Het wereldrecord sinds de Olympische Spelen Mündhen in handen van de Am rikaanse Melissa Belote 2.19.19. Ulrike Tauber, de inmiddels 15-j| rige Europese jeugdkampioenj wekte reeds vorige week schudding, toen ze bij de Ooi1 duitse indoorkampioenschappi Ssc gerenommeerde zwemsters ajtwee/ Ulrike Richter en Kornelia Ef der achter zich liet. urn in ill i min ii in ii Voor de tweede keer maar voor de eerste maal officieel heeft de Ne derlandse dames-hockeyploeg beslag gelegd op de wereldbeker. Gisteren eindigde de finale van het toernooi in Mandelieu (Frankrijk) tegen Argenti nië in een overwinning van 1—0. Na het succes van de heren, vorig jaar in Amstelveen, kan Nederland zich met recht 's werelds hockeynatie nummer één noemen. Doch evenals de mannelijke collega's hebben de oranjedames hun supporters lang in het onzekere gehouden. Pas kort voor het einde van de tweede verlenging (na in totaal 92 minuten spelen) brak Nel van Kollenburg het Argentijnse verzet. De onderwijzeres uit 's Hertogenbosch, die haar eerste belangrij ke toernooi speelde, scoorde na een korte, maar buitengewoon krachtige solo met een hard schot. Nederland, dat in het toernooi van Mande- lieu (drie jaar geleden speelde het evene ment zich af in Auckland, Niuew Zeeland) slechts een nederlaag incasseerde in de groepswedstrijden tegen India dankte haar overwinning aan een betere beheersing van de techniek. Qua snelheid en uithoudings vermogen waren de Zuid-Amerikanen zonder meer superieur, doch tegen de solide Neder lands defensie was meer nodig dan fysieke kwaliteiten. Beide ploegen probeerden her haaldelijk door het centrum te breken. Op de vleugels was er opvallend weinig actie. De uitslag was in zoverre tegen de verhou ding in, dat Argentinië in totaal 13 korte hoekslagen kreeg te nemen, tegen Nederland Teylin iverigi rok Y. iik slechts 3. Doch Nel van Kollenburg, die oiM* langs in de met 2—0 gewonnen wedstrijd t &nv£ gen Engeland als international debuteerd Ha; brak de ban, zodat nog juist werd voork tasief men dat strafhoekslagen de beslissing moefoond ten brengen. „Het is mijn eerste toernooi I het is een geweldige ervaring geworden' meende de Bossche na afloop. reffer fan J *erd Zaterdag had Nederland zich voor de fina 1 geplaatst door een overwinning met 1—0 Bn West-Dui:sland. Vorig jaar ging tijdens h 8nd u jabileumtoernooi in Amtelveen de ontmoetii i de Duitse dames verloren met dezelf< aan Do totaalzege ontging Oranje daa en de door ook. Doch nu was het weer de beu van Nederland: Cora de Wilde scoorde 'i winnende treffer, op aangeven 1 Kollenburg, die inderdaad kan terugzien een uitzonderlijk toernooi. .Haanl [verwi

Leidse Courant | 1974 | | pagina 12