Gevarieerde expositie leden van Ars Aemula Naturae in eigen huis kunst Wat u OOK moet weten m O m e U D ZATERDAG 23 MAART 1974 PAGINA 5 kinder! 7.0Ó eij debaj J lezin; SchoIM Informa- 1,00. »derlan| ,m. Per PhlltoJ Jules Croiset: extravagante emoties en gemoedsaandoeningen. MET JULES CROISET KOMT EEN ZEKERE VINCENT" DRAMATISCH TOT Z'N RECHT LEIDEN Sinds de eerste produktle van „De zangen van Maldo- ror" in première ging, is het langzamerhand iedereen wel duide lijk geworden, dat Jules Croiset uitermate veel aanleg bezit voor een enigszins uitbundig soort solotoneel. De meest extravagante emoties en gemoedsaandoeningen worden door hem met de grootste overtuigingskracht tot leven gebracht en wie geen be zwaren heeft tegen zijn barokke en soms zelfs wat al te overda dige speelstijl, kan aan zijn optreden een welbestede avond over houden. Gedurende het afgelopen Holland Festival kwam Croiset weer met een geheel nieuw programma, opgebouwd rond de persoon van Vincent van Gogh en gebaseerd op diens correspondentie met zijn broer Theo. Uit de grote stapel brieven zijn er een aantal gelicht, die betrekking hebben op de periode 1879-1883. Aan het begin hiervan treffen wij hem aan in de Borinage, gedurende zijn evangelisatieperiode onder de mijnwerkers aldaar, en het einde ligt op de Drentse hei, waar hij volledig overweldigd wordt door de hem omringende natuur. Bovendien raakt hij in deze vier jaar tot twee maal toe In een liefdesavontuur verwikkeld, dat allebei de keren tot een mislukking gedoemd is. Hoewel alle brieven gericht zijn aan Theo van Gogh, heeft Jules Croiset terecht diens antwoorden bij het geheel betrokken. Theo nam in het leven van Vincent een bijzonder belangrijke plaats in, maar hij bleef tot het einde toe de zwijgende figuur op de achtergrond en het ds ook op deze wijze dat hij bij een dramati sering het meest tot zijn recht komt. „...een zekere Vincent" wordt op woensdag 27 maart door Jules Croiset uitgevoerd in het LAK-theater. Paul Korenhof Antonio Pereira Arias volgt dezelfde roemrijke weg die leermeester Andres Segovia volgde. BEROEMDE GITARIST ANTONIO P. ARIAS OP KOFFIECONCERT LEIDEN Het koffieconcert In de Stadsgehoorzaal op zondag 24 maart heeft voor de gitaarliefhebbers een verrassing In petto. De bekende, ook beroemde gitarist Antonio Pereira Arias geeft een recital met werken van Luys Milan, Luys de Narvdez, de Cabezón (Dlferencias sobre un Ayre Alfonsiono), Mudarra (Fan tasia que contrahaze Ia harpa), Sor, Giuliana, Frank Martin, Re ginald Smith-Brindle, Manuel de Falla (Homenaje a Debussy) en M. de Ponce. De In 1929 te Montivideo In Uruguay geboren Antonio Pereira Arias studeerde contrabas in zijn geboorteplaats met de voor een conservatorium gebruikelijke bijvakken, en ook compositie. Het merkwaardige was dat hij reeds op 6-jarige leeftijd begon nen was met gitaarlessen en desondanks een andere richting koos. Maar zijn ontmoeting met Andres Segovia was van door slaggevende betekenis. Bij hem perfectioneerde hij zijn gitaar spel en daarna begon hij met zijn concertreizen in de Verenigde Staten en in Zuid-Amerika. Hij kwam naar Nederland In 1963 om deel te nemen aan de dirigentencursus in Hilversum, dat onder leiding stond van Jean Martinon. Het beviel hem hier in Neder land, werkte als contrabassist in enige orkesten en werd vervol gens hoofdleraar gitaar aan het Koninklijk Haags Conservato rium. Volgende maand vertrekt hij wederom voor een tournee door Zuid-Amerika. Pereira Arias kreeg In Nederland bekendheid door de gitaarcur sussen die hij leidde, waaronder de Zwolse gitaarwerken 1973. Wij verwachten morgen een uitverkochte foyer. Men is welkom om 11 uur voor het gebruiken van een kop koffie, die men krijgt aangeboden en het concert begint zoals altijd om half twaalf. B. Rijnders currnen a arK Noorthel' n ophiaka® hi 'of' Ze' w LEIDEN - Tot en niet zaterdag 6 april a.s. houden een aantal le den van Ars Aemula Naturae een tentoonstelling van hun werk in de eigen expositiezaal van deze oudste schilder- en te kenacademie van ons land (Pie terskerkgracht 9). Het is dus een groepstentoonstelling, het geen betekent veel variatie, zo wel in stijl en opvatting als in artistiek gehalte en richting: te keningen, schilderijen, grafiek, mede een aquarel „Bloemen" W. H. MühlstaCf viel ons weer op door zijn mooie doekjes in fijnpeinture. Dat deed ook M. Oosterhout-Versteeg met „Dorpsgezicht Oegstgeest" en 1 een heel mooi stilleven met bus sen. Op de wandkleden van Mary Plooij-De B .ec wezen wij reeds' bij eerdere gelegenhe den. Deze naaldwerkster houdt overigens van 10 mei tot 8 juni j a.s. een expositie van haar werk in de Haagse Bijenkorf. ■r~ naaldwerk, keramiek en beeld- 0p he, werk van Lucla steinbach houwwerk. Voor „elck wat wils" dus. Dat variabele is prettig voor de gewone doorsnee bezoeker, min der echter voor de recensent, die zijn eigen concentratie moet verdelen over vele kunstrichtin- loieniaf gen en opvattingen. Er is bovendien nog een andere moeilijkheid: het grote aantal exposanten, op deze tentoonstel ling niet minder dan 29, die met ilkaar 8 4objekten i; ng Onn Prof, iltzerpli soen, I SteenlE of, Paul ie x grofv hoeven we de aandacht niet meer zozeer te vestigen. Dat werk is langzamerhand bekend genoeg en ook nu weer springt het er uit door het geheel eigen, ietwat mannelijk-stoere hand schrift. Ook niet op het zeer op merkelijke werk van het laat- ontdekte talent van Mevr. Van Traa, met haar surrealistisch getendeerde kunst. Van Jan van der Veer zijn er een tweetal tekeningen van histo risch belang. Zijn ets „Afbraak Witte Singel" is wat statisch. Mooier vonden wij - door de fraaie compositie van zwart en wit - „De Hoeksteen", voorstel lende de afbraak van dit eer tijds zo bekende Leidse ge bouw. Een prent vooi de topo grafische verzameling van de gemeente? Jaap Volkers zond o.m. een grote, zeer mooie, wat strakke aquarel „Stilleven met glas" in en Ger- rit de Wit een tweetal grote doeken, waarbjj onze (persoon lijke) voorkeur uitging naar „Veldbouquet". Wij meenden te zien dat zijn trant van schilde ren wat „wilder" is geworden, maar dat dat aan de artistieke kwaliteit niets afdoet. Dat betekent ook dat, willen we het werk van Iedere exposant de revue laten passeren, het voor een kranterecensie wel haast ondoenlijk is. De leef houde het ons dus ten goede dat wij ons de nodige beperking op leggen en daarbfj de belangstel lende lezer graag dc raad geven deze toch wel interessante expo sitie van het werk van stad- en streekgenoten te bezoeken. Ze is het waard. Niet alle ingezonden werken zijn nieuw, verschillende stukken za gen wij reeds eerder op Ars-ten- toonstellingen en/of bij andere gelegenheden. Nu noteren wij o.m. een drietal fraaie portretten in krijt van Jan Mank, W. J. Maan zond o.a. een tweetal houtskoolteke ningen in en Joop Gans een Tenslotte nog een drietal kleina kwasi-primitief schilderij met grafische prentjes van de jonge als titel I.M. Een materie-schil derij „Gekleurde Aarde" zond Bas Haasnoot in: Herfst IBBnBBHBBBÜ twee portrettekeningen, ty.o. dat van een heel fraai meisje, als- Leidse bioscopen Klndermatlnco Paard van Zorro" z 14.00 en 16.15 uur Ni ..The French Connec 14.30 zo. 'oorztelllnB: (18 Jaar) Luxor: „Serpico" 18 Jnnr da*. 14.3U, 19.00 en 31,30 uur. Zo. 14.15 uut. 16.30. 19.00 en 21.30 uur. rrlnnon: ,,De avonturen van Rabbt Jakob" a l. 14.30. 19.00 en 21.15 uur, zo. 14.13, 16.15. 19.00 en 21.16 uur. "De pop van Leentje" van Lucresa Kern. Bab v.d. Wijngaard, die wij reeds eerder op een tentoonstel ling bij De Brink signaleerden. Het zijn enkele persoonlijke im pressies, ontleend aan de ras senwaanzin der Duitsers in 1940/45. Technisch verraden ze een originele, geheel eigen stijl, maar missen toch de bezieling van „het zelf meegemaakt heh- ben van die tijd". Uit een pren tje met een enkele streep, waar op een aantal kleine galgjes, kan geen echte verbondenheid met het toen geleden leed wor den gedistilleerd. Daarentegen is zijn voorstelling van de le gendarische figuur „Don Qui- chot" een niet alleen grappig, maar ook aantrekkelijk prentje door een originele weergave. Nog een aantal anderen zonden schilderwerk, tekeningen of gra fiek in. Voorts zijn er nog ob- jekten te zien van Gerrit van der Post, plastieken van M. P den Hollander en keramiek van Jetty Werey. Deze laatste me nen wij ons nog te herinneren van een onlangs gehouden spe ciale tentoonstelling van zulke kunstvoorwerpen in Oegstgeest. WILLEM PRINS Het decor van Sheriffs "einde van de reis": een kille loopgraaf. „Einde van de reis" typeert de Engelsman tijdens wereldoorlog LEIDEN „Einde van de reis" van R. C. Sheriff, dat volgende week zaterdag door de toneelgroep Podium in het Rijnlands Ly ceum op de planken wordt gebracht, kan niet bepaald een actueel stuk worden genoemd. Het teruggrijpen op de jaren twintig on der tig, wat steeds veelvuldiger schijnt te gebeuren, heeft alleen maar betrekking op de uiterlijke verschijningsvormen: mode, dans, mu ziek enz. De toen heersende mentaliteit spreekt de mens van nu over het alge meen minder aan, Iaat slaan dat wij ons thuisvoelen bij de karakte ristiek van de Engelsman tijdens de eerste wereldoorlog: vader land, plicht en traditie. Toen Sheriff tien jaar na de oorlog zijn loópgravenstuk geschreven had, durfde geen enkele theaterdirecteur het risico te nemen. Ook toen zag men al weinig heil in het vertonen van een typisch milita ristisch oorlogsstuk, dat qua sfeer en mentaliteit helemaal getint was op één bepaalde periode uit de Westeuropese geschiedenis. Uit eindelijk zorgde de „Incorporated Stage Society" voor een éénmali ge uitvoering (december 1928) met in een van de hoofdrollen de toen 21 jaar oude Laurence Olivier. Dit werd het begin van een gro te serie successen (o.a. twee jaar achter elkaar voorstellingen in het Londense Savoy Theatre). Een onmiskenbaar gevoel voor drama en toneel kan Sheriff niet ont zegd worden. Hij wist op de juiste wijze een dramatische climax op te bouwen, schreef uitstekende en natuurlijke dialogen en zorgde ook voor de nodige afwisseling in de stemming. De voorstelling van de toneelgroep Podium zal moeten aantonen of deze kwaliteiten ook nu nog een voorstelling rechtvaardigen. Paul Korenhof LEIDEN Op de lederverga dering van 19 maart J.I. heelt de ARP haar kandiaten gekozen voor de komende gemeenteraadsverkiezingen in Leiden. Deze leden zijn: 1. A. J. Kret, 2, J. Bosch, 3. C. Kramp-Heitink, 4. H. Roffel, 5. G. K. D. Dronkert, 6. J. M. Blok, 7. P, v.d. Waals- Kooi, 8. C. Boersma, 9. E. H. Chardor, 10. B. v. Zwieten, 11. G. Spijker, 12. P. Moer man en 13. H. Heins. LEIDEN Voor de eigenares se van een Austin Cooper moet het een vreemde ge waarwording zijn geweest toen zij in haar auto, die ge parkeerd was op de Middel stegracht, stapte en haar stuur miste. Deze was eT in de nacht van donderdag op vrijdag door onbekende afge- sloopt. Het stuurwiel had een waarde van 100 gulden. Bo vendien werd er flinke scha de aangericht aan de stuur- kolom. LEIDEN Emstig beenletsel liep een 33-jarige Leidse bromfietser op toen hij don derdagmorgen tegen de zij kant van een vrachtauto reed en onder het achterwiel terecht kwam. Hij had de vrachtauto die uit de Ket tingstraat kwam geen voor rang verleend. CRUSIFIX Kerkconcert in Oudewetering Oude Wetering ontvangt heden avond om 20.15 uur in de Kerk Jacobus de Meerdere twee ko ren, die een concert verzorgen: „Vox Laeta" onder leiding van Jan van der Meer, en „Cantate corde" uit Raamsdonk, dat on der leiding staat van Harry Musikens. Beide hebben een uit gebreid repertoire. „Vox Laeta" t brengt ten gehore de Hymne 8.30-1! ..Hör mein Bitten" van Men delssohn, voor sopraan (Esther Hillinga), koor en piano (Jan van der Meer). In het „Magnificat" van Joh. Chr. Bach laten zich vier solisten ho ren met het koor: Riekje Hoo- genboom-Van der Poel (so praan), Corry Rotteveel-Van der Poel (alt), Jan van der Meer II (tenor) en Wim Hille- brand (bas). Dit kwartet zingt ook „O che bon eco" van Orlan do di Lasso. „Vox Laeta" heeft verder nog enige negro spiri tuals, twee kleine koorwerken van Fauré en ..Ave maris Stel la" van Grieg op zijn repertoi re. ►Cantate corde", vertegenwoor digd met de twee solisten Jo hanna de Groot (sopraan) en Ben Schumacher (bas) voert werken uit van Haydn, Handel. Buxtehude, Da Viadana, Wae'- rant Een negro spiritual com pleteert zijn programma. Bij een van de lezers zagen we deze crucifix. Het kruis is van zwart geschilderd hout, wrs. lin dehout, het corps, schedel en beenderen cn het INRI van zil ver. Een dergelijk kruis met de passiewerktuigen wordt ook wel passiekruis genoemd. Crucifixen hebben een lange histo rie, zij bevinden dich in de eer ste eeuwen van het christendom vnl. op de altaren in de kerken en kapellen. Pas aan het eind van de zeventiende eeuw ds er in elk katholiek huis één te vin den. In de twee eeuwen daar voor komen zij ook wel in inte rieurs voor, maar dan alleen bij de betere stand. Deze huiscrucifixen zijn gemaakt naar de exemplaren in de ker ken. De symbolen zijn bekend. De Arma Christi, o.a. de ladder en de speren herinneren aan de lijdensweg van Christus, de schedel en botten aan Golgotha, de schedelplaats, en INRI is de afkort van IESUS NAZARENUS REX IUDAEORUM. Het corps is waarschijnlijk naar een realistische crucifix uit de laat renaissance gemaakt. Ge zien de aan het kruis toegevoeg de gekrulde bladeren, zal dit r» - okruis uit het derde kwart van dc 19e peuw dateren. De waarde is plm. 300. WINDSORSTOEL Deze armstoel is een „Windsor- stoel'. Dit zijn Engele fauteuils die sinds de zeventiende eeuw gemaakt worden. De streek van herkomst is Buckinghamshire, met als centrum High Wycom be. Waar de naam „Windsor" vandaan komt en waar het op slaat is niet bekend. De stoelen worden gemaakt van allerlei in landse houtsoorten. De zitting is meestal van iepenhout, de gebo gen delen (arm- en rugleuning) van taxus- of essehout, de spij len en poten van heukehout. In 1805 is Sam. Traecher begonnen met het laten maken van deze stoelen door de boerenknechts als bilbaan in de winter, en in 1810 stichtte Thom. Widginton de eerste meubelfabriek in High Wycombe. In deze „fabriek" werden de door werklieden („bodgers") aan huis gemaakte en gedraaide delen tot één ge heel samengevoegd. De kenmer ken van de Windsorstoelen zijn de gebogen arm- en rugleunin gen die één geheel vormen, de scherpe hoek tussen armleu ning en -stut en de, voor het comfort, uitgeholde zittingen. De eerste Windsorstoelen (eer ste helft van de 18e eeuw) heb ben een recht9 met snijwerk versierde bovenregel, na 1740 raakt de gebogen bovenregel, zoals op de foto in gebruik. De V e r t r O u w d middelse spijl van de rugleu ning is vaak extra bewerkt. Ster- en haitvormige uitsnijdin gen komen veel voor .Het type stoel wordt nog steeds gemaakt, maar in de decoratieve details is soms invloed van mode of stijl te bemerken. Zo wordt aan het eind van de 18e en net begin van de 19e eeuw het ornament de zgn. Prince oi Vales pluim veel toegepast. Dit bestaat uit drie veren en was een embleem van vrinden van de prince of Wales. Toen deze in 1811 offi cieel regent werd, moest do naam veranderd worden in Regent's Plume of Feathers. On danks het boeren uitcriijk staan deze stoelen niet alleen in een voudige huizen, maar ook in rijk ingerichte landhuizen e.d. Zij zijn vaak gevcrY Deze stoel is na 1835 vervaardigd. In deze rubriek wordt de le zer de mogelijkheid gebo den. te weten te komen welke curiosa hij bezit. Hiertoe behoeft hij alleen maar een beschrijving en eventueel van een bepaald voorwerp een foto te sturen aan: „Vertrouwd met oud", red. Leidse Courant, Kort Rapenburg 2, Leiden. Het voorwerp zal door een deskundige worden beke ken en in deze rubriek wor den besproken. LEIDSCHENDAM De kunste naarsvereniging K'70 organi seert tot en met 29 maart in het Stiltecentrum „De Schakel" ln Leidsenhage een tentoonstelling van ikonen cn beschilderde paaseieren van dc kunstenares- se Kyra Roof-Von Iwanofskaya. De tentoonstelling is te bezichti gen op weekdagen 's middags van half twee tot half vijf en donderdagsavonds, van 7 tot 9 Zeefdrukken in poli kliniek LEIDEN In het polikllnlekge- bouw van- het Academisch Zie kenhuis wordt tot 30 Tiaart weer een expositie gehouden. Dit maal zijn er 23 zeefdrukken te zien die door middel van fo tografie ontstaan zijn. Op zijdegaas is met behulp van lichtgevoelige preparaten het nagatief van een te reproduce ren afbeelding aangebracht. Bij het afdrukken van dit nagatief komt de afbeelding „positief" te voorschijn. De collectie maakt deel uit van het collectie-pro gramma 1973/1974 van de Ne derlandse kunststichting in Am sterdam. De tentoonstelling is dagelijks te bezichtigen gedu rende de diensttijden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5