Bert Sitters ziet tien medailles in op Europese verschiet titelstrijd José Damen: „Puur natuur" Trainen en tranen van Jose en Eric INVITATIE WEDSTRIJDEN BRACHTEN AMBITIE TERUG Noteer bij de radio ZATERDAG 23 MAART 1974 LEIDSE COURANT Anke Rijnder$ wil, volgens trainer Wout Gerritse in Wenen nog eenmaal schitteren (Van onze zwemmedewerker) DEN HAAG In september van het vorige jaar werden de eer ste wereldkampioenschappen zwemmen in de historie gehou den. Nederland behaalde in het Tasmajdanbad van Belgrado elf finaleplaatsen en twee medail les. Enith Brigitha mocht twee maal het rostrum betreden: zil ver op de 200 meter rugslag en brons op de 100 meter vrije slag. Met dat eremetaal kwam ons land op de tiende plaats van de we reldranglijst. Bij de hoger ge plaatste negen landen waren zes Europese naties Oost-Duits- land, Hongarije, Italië, Zweden, Groot-Brittannië en Rusland), van welke de DDR zich abso luut aan de wereldtop vestigde. Zwembondsadviseur Bert Sitters (32) ziet het echter niet als een onmogelijkheid om op de ko mende Europese kampioen schappen (eind augustus in We nen) tien medailles uit het wa ter te halen. Oud-sprinlkam- pioen Sitters - zijn laatste titel was op de nationale kampioers- schappen van 1965 met een tijd van 56.6 op de 100 meter vrije slag - nam ruim een jaar gele den het bondsadviseursschap over van Nico van Dam en Jo Schreurs. De mening „tien maal op het Europese ereplat- vorm" verkondigde hij op een bijeenkomst met clubtrainers in januari van dit jaar. Hij voegde daar zelf wel aan toe: ..A's ik dat zeg, dan wordt er gelachen. Maar waarom zou Nederland het niet kunnen?" Bekende kreten Waarom ook niet? Op deze vraag worden meestal bekende kreten als „te weinig zwemwater", „een verre van optimale ver houding tussen training en stu die" en „het te laat beginnen met topsport" ten antwoord ge geven. Maar wilskracht en talent zijn weldegelijk aanwezig. Enith Brigitha, afkomstig van wat nu nog onze Rijksdelen over zee zijn, is samen met José Damen een begrip. Aan het begin van deze maand leverden zij met Corrie Gramme, Yolanda Ag- genbach en Alie te Riet op de intërnationale zwemgala te Bre men goede tot uitstekende pres taties. De Oostduitse formatie was in deze Westduitse haven stad echter afwezig. Het aanbod voor de vrije slag bij de dames is nog steeds groot. Achter Brigitha staan meisjes als Veronica Stel, Annette Se- gaar en Ada Pors te dringen. De Haagse zwemsters Josien Elzerman en Atie Radersma be naderden op 10 maart tijdens kringwedstrijden de minuut op de i00 meter met 60.5 en 60.8. E'.zerman beschikt r.og steeds over voldoende capaciteiten om rug- en wisselslag in redelijke tijden af te loggen. In Bremen werd zij vierde op, de 200 meter van deze beide onderdelen Nog eenmaal De Amersfoortse trainer Wout Gerritse heeft gezegd, dat zijn pupil Anke Rijnders „in Wenen nog éénmaal wil schitteren". Alleen Hansje Bunschoten heeft moeten afhaken. In de Zwem- kroniek werd vorige week be kendgemaakt, wat voor Intimi reeds geen geheim meer was: haar moeder en trainster Wil is ernstig ziek. De heren moeten op zwemgebied traditioneel voor de dames on der doen. Rugslagspecialist Ka- rim Ressang uit Heemstede kan als enige internationaal aardig meekomen. Hans Elzerman Is nationaal gezien bijzonder sterk op school-, wissel- en vrije slag, maar moet buiten oe grenzen met bescheiden klasseringen ge noegen nemen. De volledige zwemtop is dit week einde aanwezig in zwembad Morgenstond aan de Haagse Loevesteinlaan. Hoewel de lente eergisteren is begonnen, worden daar de winterkamoioenschap- pen zwemmen gehouden. In 1968 werden in dit snelle 25-meterbad selectiewedstrijden gehouden voor de Olympische Spelen van Mexico. Het evenement in Den Haag bleek zo aan te slaan, dat men er een jaarlijks terugke rend gebeuren onder de naam „winterkampioenschappen" van maakte. Bert Sitters is van mening ,dat tussen Belgrado en Wenen geen speciale plaats voor deze zesde win tertitelstrijd is weggelegd. „Het is geen selectie voor de e.k.", vertelt hij. De wedstrij den in de Morgenstond zuilen vanzelfsprekend wel een aardig beeld opleveren van de huidige mogelijkheden. Er moeten ten slotte ploegen voor enkele ko mende interlands worden gefor meerd". Over de tien Europese medailles zegt Sitters nog dit: „Of dat waar wordt, zien we in Wenen wel". ROEL PRAAT Kent u Eric de Beek? Neen. Niet erg, maar deze tweeëntwintig jarige is wel zoiets als wereldkampioen veldlopen. Als u Eric niet kent, weet u zo vast als een huis ook niet waar u Jose van Santberghe moet plaatsen. Jose is de vrouw van Eric en daar komt nog bij, dat zij Belgisch veldloopkampioene is en hij diezelfde titel in de afde ling heren torst. Zij trainen samen en wenen samen. Want er werd de laatste tijd wat afgeweend in de brede veldloperskringen onzer Zuiderburen. Eerst toen Jose haar kampioenstitel won en achter de eindmeet neer gestuikt zou zijn als Eric haar niet in zijn magere maar sterke lief- hebbende armen opgevangen hadJose hijgde als een postpaard en huilde als een kind. Tenslotte kon ook Eric zijn gelukstranen niet bedwingen en liet ze de vrije loop. Jose en Erie toonden toen voor het eerst in de veldloopgeschiedenis duidelijk aan. dat je samen niet slechts beter loopt, maar ook stukken beter huilt. Ze snikten volle vijf minuten en daarna bracht hij haar opgelucht naar het po dium. Een week later. Te Waregem staan kanonnen als Thijs. Lismoni, Smet, Van Mullem! Schots en zijn hoge magerheid Milleke Put- temans aan de start. Inzet is het Belgische veldloopkampioenschap. Eric de Beek houdt zich wat op de achtergrond. Hij strijkt nog eens door zijn halflange haren, luikt zijn guitige ogen terneer en bibbert op zijn benen die niet direct spil maar ook verre van gevuld en gespierd zijn. Op de tribune in de gure en natte windvlagen van Waregem staat Jose de Beck-van Santberghe haar zenuwen te verbijten. De tong tussen de gave tanden, de gebalde vuisten in de zakken van de strakke broek. Daar gingen ze dan en daar brak me die nieuwkomer Eric de Beek de geduchte weerstand van Kareltje Lismont. die loopt alsof hij een stoel voorzichtig over het ijs schuift. Eric kraakte Mare Smet. de jongen met de kattentred. Hij veegde de modderige vloer aan ïnct Vic van Mullem en lapte zelfs Milleke Puttemans aan zifn spikes. Millekes pasjes waren te licht, want luchtig afgestemd op het fan- De aanvangstijden van de winterkam pioenschappen zwemmen in „De Mor genstond" zijn de volgende: zaterdag 16.00 en 19.30 uur; zondag 14.30 uur. Zaterdagavond wordt na afloop van het zwemprogramma (circa 20.30 uur) de polowedstrijd tussen de herenploegen van HZPC en Neptunes Arnhem ge speeld (hoofdklasse). Dit weekeinde worden ook de nationale winterkampioen schappen schoonspringen ge houden. Deze titelstrijd vindt plaats in het Sport- fondsenbad te Beverwijk. Men begint om 13.30 uur (za terdag) en 12.00 uur (zon- dag). De winterkampioenschappen op de 800 meter vrije slag dames en de 1500 meter vrije slag he ren zijn vastgesteld op zaterdag 6 april. Plaats van handeling is het nieuwe 50-meterbad „De Welle" in Drachten. Naast invitatiewedstrijden in Moskou, Praag, Trento, Luxemburg, Leeds (de „Coca-Colawedstrijden"), Oost-Duitsland, Wenen, Joego-Slavië, en Bratislava (de „grand-prix") staan tot aan de Europese Kampioen schappen de volgende zwem interlands voor senioren op het program ma: 26/27 april 5- of 6-landenwedstrijd in Groot-Brittannië; 11/12 moi Nederland—Canada dames en Nederland—Italië heren. Daarnaast vindt er nog een groot aantal jeugdinterlands plaats. De nationale kampioenschappen worden van 20 tot en met 28 juli in Utrecht gehouden. DEN BOSCH José Damen ls een jongedame aan het worden. Zij is aan de groei geraakt en zij heeft daardoor meer kracht gekregen. Dat opvallende aspect kreeg de laatste maanden ge stalte in drie records, die zij op invitatiewedstrijden in het bui tenland verbeterde. In Turijn kwam ze op de 200 meter wis selslag tot 2.26.4. In Parijs dook zij met 2.18.8 onder het record op de 200 meter vlinderslag. En in Bremen was de verrassing voor de Nederlandse zwemwe- reld helemaal groot: 5.02 op de 400 meter wisselslag. Deze laat ste prestatie heeft de onbetwiste vedette van de vandaag begon nen winterkampioenschappen in Morgenstond in het brandpunt van de belangstelling geplaatst. Wat is het „geheim" achter Jose Damen in afwachting van deze opvallende en recente vorig jaar succesvol verliepen. reeks van record-explosies? lang geleden nader toegelicht. „Als anderen doodmoe zijn schijnt José er met het grootste plezier van de wereld nog een schepje bovenop te doen." Dat typeert haar. Door een hekel aan rust en berusting te heb ben wil zij altijd maar méér trainen, meer wedstrijdpresta ties leveren. Elke keer opnieuw begint ze er weer aan, velen malen in de week. Altijd met een opgewekt humeur. Rook Mertens nogmaals: ,Ik zag di rect toen zij voor het eerst bij me kwam dat het een parade- José Damen (14 jaar thans) paardje, een ra' irtalent is. kwam twee jaar geleden voor Niet in het minst. dat ze ook het voetlicht door betere tijden nog alles zo s oegrijpt en dan Hansje Bunschoten op die kan verwerken." leeftijd af te leveren, dereen daarna gissen. Hoe kon De ijver, waarmee José Daifien Sneller op alle zwemafstanden om „Het is allemaal begonnen met een uitnodiging van Rostock in november", doet Jacques Da men, haar vader en tijdelijk trainer in het Brabantbad van Den Bosch uit de doeken. „Van af dat moment heeft José geen rust meer genomen. Zij rolde van de ene invitatie in de ande re en dat maakte haar ambi tieuzer dan ooit." Met als uit schieter haar opzienbarende race op de 400 meter wisselslag, onlangs in Bremen. „Van die 5.02 keken we allemaal op. 5.09 en in een gunstig geval 5.08 moest haalbaar zijn, hadden we uitgemaakt, maar deze tijd ei genlijk nog niet." Wel ging ie- nver heeft kan door de beugel als haar studie op het atheneum (tweede jaars) niet in gevaar komt. Dat is een eis voor het uit vijf kinderen bestaande ge zin Damen. De studie mag niet lijden onder het bedrijven van sport. „Zo gauw er op school iets mis gaat krijg is een sein tje. Dan moet er met bijlessen iets gedaan worden. Tot nu toe is het echter niet nodig geweest. José kwam veertien dagen gele commentaar te leveren. Hij kon alles wat aan deze functie vast zat niet meer aan. Deze impas se wordt inmiddels opgevangen door haar vader en Ger van Dijk, een jonge zwemtrainer uit Best, die door bondscoach Bert Sitters werd aanbevolen maar nog heel weinig ervaring met de topzwemmerij heeft opgedaan. Zij hebben afgesproken om de week te trainen. Vader Damen: „Dat is natuurlijk niet ideaal. Voor niemand. Een topzwem- ster heeft het recht op een vas te trainer, die haar elke dag kan bijstaan." Maar dë situatie is niet anders, niemand kan er iets aan veranderen. Daarom wordt nog even de kat uit de boom gekeken. „Er staan bin nenkort enkele gesprekken op het programma. Misschien komt er dan een oplossing uit de bus". Dat vader Damen bij de training is betrokken is pure noodzaak. Hij zou het veel lie ver aan een ander overlaten. „Vreemde ogen dwingen, va ders ogen niet" geeft hij als toelichting bij dit standpunt. „Als er nog even achthonderd meter gezwommen moet worden dan zwicht een vader sneller voor zijn dochter dan een trai ner voor zijn pupil. Voor mij is dat de reden waarom ik de voorkeur aan een ander geef. Sportbrief uit Brussel Milleke de Vlieger ploegde dapper voort, maar sneefde in de drab. Eric de Beck won met groot vertoon en kuste zijne Jose uitvoerig, na afloop waarvan zij merkwaardig genoeg meer huiten adem was dan hij. Na de kus werd geweend en geheel het Belgische volk zot geroerd voor het televisiescherm te kijken naar de kampioenen i stuk maar taai als zadeljak- Eric en Jose gingen dus mede op naar Monza waar de landencrots 1974 gedraafd zou worden. Jose kreeg geen been aan de grontj, maar haar Eric won waarachtig voor Mariano Haro, de Spaanse fu rie, voor Karei Lismont, voor Jimmy Brown en noem al de groten verder maar op. Gaston Roelants eindigde op 37-jarige leeftijd dan toch nog even op de veertiende plaats en hij was het die te Monza het huilconcert Inzette. Die eer kwam hem toe, want Eric is zijn pupildie hij met warme zorgen en gouden raadgevingen omringt. Eric, zelf toch al een gevoelige jongen, weende eerst in de armen van Roelants, daarna in die van zijn Jose die een hele sectie Bersa- glieri onder de voet gelopen had om bij hem te komen. Kareltje Lismont, die setiert zifn eerste communie geen traan meer gelaten heeft, stond er droog bij en keek er naar. Na Reiff, Moens, Roelants Puttemans wordt Eric de Beek de zoveelste Belgische loper van ab solute wereldklasse. Wat maakt die Belgen toch zo snel ter been? Om te beginnen is het Belgische been knokiger, hoekiger, tanlger en peziger dan het doorsnee Europese been. Op de tweede plaats lopen de Belgen met Iets naar binnen gedraaide voeten, hetgeen platvoe ten voorkomt en vooral de kultspier stimuleert. En ten derde drinkt de Belg van kindsbeen af bier, hetgeen de hartspier ten goede komt. Daarbij komt natuurlijk de moraal, die ongeëvenaard is en ook de Belgische renners. Men denke hierbij vooral aan da roem ruchte Flandriens naar weergaloze successen joeg. Het is da Belg ten enenmale gegeven zich totaal leeg te lopen en te fietsen. Nooit nood. want op elke hoek van elke straat staat een frietkraam waar de krachten hersteld kunnen worden. Tenslotte is er dan nog de pil. Geen volk ter wereld beheerst de kunst van het in juiste mate, ten gepasten tijde slikken van de aangewezen krachtpll. Op deze stukken hebben de Belgen een voorsprong van een halve eeuw. Gekheid aan de kant: als we morgen Olympische spelen hielden lie pen de Belgen minstens vier gouden loopmedailles bij elkaar. En dal is een sterk stuk in een klein broekland. José ineens zoveel vooruitgang boeken? Veronderstellingen over kracht-, loop- en droogtrainln- gen worden door Pa Damen naar het rijk der fabelen verwe zen. „José traint alleen in het water. Puur ..atuur". Bij dat voordeel sloot haar voorbeeldige wedstrijdmentaliteit aan. „Zij is een vechtersbaasje van het zui verste water. Het woord opge ven kent ze niet". Onlangs op gestapte trainer Rook Mertens (52) heeft dat aspeci nog niet zo records brak, wekt geen veront rusting. Zij heeft voor dit win terkampioenschap niet gepiekt en kan dus nooit te vroeg in vorm zijn gekomen, wat werd verondersteld. „Wat kan je er nou aan doen als het allemaal vanzelf gaat', roept Jacques Damen verrukt uit. „Normaal traint ze twee tot drie keer per dag en dat geeft geen enkel pro bleem. Zij doet het zelfs graag, je hoeft ze niet te dwingen". Al les wat José voor het zwemmen den nog met een rapport zonder Qp de trainingen in het Brabant- j onvoldoendes thuis". bad legt José Damen dagelijks I de basis voor haar snel stijgen de prestatiecurve. Of Ger van Dijk of „pa" Damen kijken dan toe. Zij weten haarfijn wat er gebeurt en welke tijden op de training uit de bus komen. Dat stemt hen nog optimistischer dan ze nu al zijn. De vooruit gang van nu concentreert zich meer op het krachtwerk, op de langere afstanden dan op de sprintexplosies. Voor het begin van de zomerkamploenschap- pen, waarop wel gepiekt wordt door José Damen, moet echter een evenwicht zijn bereikt. Dan is zij wellicht net zo ver als Enith Brigitta het vorige sei zoen in Belgrado was. HANS DE BRUYN. precies te zijn. Dat heeft haar enorm gestimuleerd. Zij had een idool waarop zij zich kon richten. Slechts de laatste tijd maakt ze zich er enigszins van Ins. Zij is onafhankelijker ge worden. Waarschijnlijk is deze logische metamorfose oorzaak van de breuk met haar trainer Rook Mertens, een zwemexpert bij uitstek. De clubtrainer van BZV Fortuna gooide anderhalve week geleden het bijltje er bij neer. Onverwachts en zonder EREDIVISIE PSV Ajax (23/3) FC Utrecht MVV Haarlem De Graafschap AZ'67 Sparta 1 Feyenoord Telstar NAC FC Den Haag FC Twente Roda JC NEC FC Groningen FC Amsterdam Go Ahead Eagles EERSTE DIVISIE PEC Zwolle Veendam SVV Vitesse FC VW Heracles FC Den Bosch SC Cambuur SC Amersfoort Willem II Fortuna SC Excelsior Heerenveen Volendam Wageningen Fortuna VI. De Volewijckers Eindhoven Helmond Sport FC Dordrecht De wedstrijden aangeduid met een komen het totoformulier.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11