P fiddóC (Boil/MMlt' HSH Ontvoerder wilde een losgeld van 6,5 min. 0) fbl ijmaker Aardgas meer dan 100 procent omhoog Doodzieke arts kan eindelijk worden vervoerd CDA heeft bestaansrecht Mislukte overval op prinses Anne en echtgenoot Monster-werk van dr. L. de Jong Voorlopig geen uitlevering twee gepakte Italianen verdien 'n echte IT 1974. 65e JAARGANG No. 19767 DONDERDAG 21 MAART 1974 TV-SELECTIE Ned. I: 20.21 uur Metterdaad Spanje, met onderwijs; 22.15 uur Voortbestaan in de natuur, doe. van Walt Disney. Ned. II: 19.05 uur Meneer Uitvin der; 21.00 uur Israël; 22.00 uur De steen, Herodotus-serie; 22.40 uur Dick Cavett met Sir Law rence Olivier. LENTEWEER In de nacht en ochtend op veel plaatsen mist, overigens droog en vrij zonnig weer, zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Min. temp. van .1 tot min 1, maxima van 9 tot 14 graden. Morgen zon: 6.3918.56. Maan: ;y£ 3UI EEST Politie-agenten en rechercheurs zoeken op de plaats van aanslag naar kogels. Prinses Anne en Mark Philips lachen hier nog tijdens een bijeenkomst, kort voor de mislukte aanslag. LONDEN (RTR/AP) - Een werklo ze Engelsman, de 26-jarige Ian Ball is vandaag officieel in staat van be schuldiging gesteld wegens poging tot moord op de lijfwacht van prin ses Anne. De beschuldiging vloeit voort uit de schietpartij die gister avond om acht uur ontstond op de Londense Mali, de brede laan die Buckingham Palace verbindt met Trafalgar Square, toen Ball een mislukte poging deed om prinses Anne te ontvoeren. De lijfwacht van de prinses, inspecteur James Beaton, de chauffeur van de auto, een politieagent en een journalist raakten gewond door kogels uit het automatische wapen van de overvaller die de hofauto van de prinses dichtbij Buckingham Pala ce klem reed en dwong te stoppen. Nadat de politie de overvaller had over meesterd werd op hem een brief gevon den waarin van koningin Elisabeth een losgeld van ruim 6,5 miljoen gulden werd geëist. Volgens de Daily Mail stond de brief voorts vol met onsamenhangende woorden over onrecht, dat de koninklijke familie de overvaller zou hebben aange- Nadat de pleger van de aanslag met zijn auto de Rolls Royce van de koninklijke familie had klemgereden vuurde hij ver schillende kogels af op de hofauto. Drie kogels raakten de lijfwacht Beaton, ter wijl de chauffeur, Alex Callender, een maal werd getroffen. Afgaande op de ko gelgaten in de voorruit heeft de overval ler prinses Anne en Mark met een van zijn schoten op een haartje na geraakt. dienstdoende politieagent en de misdaad verslaggever van een Londense krant die op het moment van de overval in een taxi passeerde raakten gewond. De agent, Mi chael Hills, slaagde erin om via zijn wal- kie talkie de alarmcentrale te waarschu wen. Daarna zeeg hij ineen. Anne, Mark en een hofdame, Rowena Brassey, zaten hulpeloos achterin de Rolls Royce totdat de politie de overval ler kon overmeesteren. Het prinselijk echtpaar reisde later op de avond door naar hun huis in Sandhurst. Koningin Elisabeth, die met prins Philip een rondreis maakt door Indonesië heeft geschokt, maar overigens kalm de mis lukte aanslag op haar dochter vernomen. De provisional-vleugel van het verboden Ierse Republikeinse leger, IRA, heeft in middels in Dublin categorisch ontkend dat zij de hand heeft gehad in de aanslag. Sprinkhanen belagen vliegveld j MELBOURNE Een van de twee hoofdstartbanen op I het internationale vliegveld i Tullamarine van Melbourne jnoest gisteren gesloten worden omdat er een zwerm sprinkhanen op was neergestreken. De insekten koesterden zich op het war- asfalt en vraten de groenstroken aan weerskan ten kaal. Technocratie bedreigt N.S. H Bi TRECHT (ANP) - „Technocra- in plaats van democratie igt als een onweerswolk bo- 'en het spoorwegbedrijf, hef teen alleen maar tot nog meer imachtgevoelens, frustraties vervreemding bij het perso- leel zal leiden. We krijgen zo langzamerhand de kriebels van alle reorganisatieplannen bij de Nederlandse spoorwegen". it zei hedenmiddag Rene Wielin- ga bij de aanvaarding van het voorzitterschap van de bedrijfs groep Spoorwegen van de ver- voersbond NKV, die in Lltrecht een buitengewone vergadering hield. zijn maidenspeech als vak sbestuurder liet de nieuwe voorzitter er geen twijfel over bestaan, dat het niet allemaal itert bij de Nederlandse Spoor wegen. Over bedrijfsdemocrati- sering zijn fraaie volzinnen ge schreven in het Sociaal Statuut, maar voor verwezenlijking van fraaie uitgangspunten is opeens leen geld beschikbaar. De vervreemding die er al is wordt nog groter. De vervreem ding", zo gelooft de heer Wielin- ga, ,,zal blijven zolang het ma nagement eigenlijk alleen maar arbeid en prestatie vraagt in lil voor een wekelijkse of lelljkse beloning". Zeelui bij HAL gaan actie voeren en ERDAM (ANP) De geor ganiseerde zeevarende werkne mers bij de Holland Amerika Lijn hebben gistermiddag met algemene stemmen besloten over te gaan tot actie tegen hun werkgever. Waaruit die actie zal bestaan was vanmiddag nog niet bekend. De vakbonden wil den de plannen niet bekend 'o bonden willen dat de rederij het voorgestelde aantal ontsla gen terugbrengt van 320 tot 250. De HAL-directie acht dit onmo- gelik. Zij stelt ,,een eerlijk Worstel te hebben gedaan met betrekking tot het aantal af te vloeien zeelui." De vakbonden zijn daar echter niet bij betrok ken. Van onze correspondent BONN Na dagenlange strubbelingen wordt vandaag een Duitse arts, die in Nigeria aan een ernstige besmettelijke züekte lijdt, naar de Bondsrepubliek getransporteerd. De tot een schandaal uitgegroei de zaak, waarin geen enkele Duitse instantie bereid was de helpen de hand te bieden, kwam gisteravond tot een oplossing nadat de Amerikaanse luchtmacht een isolatiekamer van het Apolloprogram- ma ter beschikking had gesteld. De Duitse instanties hebben dit aanbod nu afgewezen omldat zij zelf een geïsoleerde vlucht voor de 30-jarige, aan Lassakoorts lijdende arts Bernhard Mandrel- Ja hebben kunnen organiseren. De vlucht kan worden uitge voerd zonder risico's voor de bemanning. In de. Bondsrepubliek bleven de instanties de afgelopen dagen de zaak maar afschuiven. Een Zwitsers aanbod voor vervoer werd bovendien om ondoorzich tige redenen van de hand gewe zen. Zondag vloog een Ham- burgse arts zonder visum en zonder de vereiste injecties naar Nigeria, om de autoritei ten onder druk te zetten. Of dr. Mandrella nu ook gered kan worden, is de vraag. Een Duitse ontwikkelingshelper in Nigeria is vorige maand aan dezelfde gevaarlijke besmetting overleden. (Vam een onzer verslaggevers) HILVERSUM - Een meerderheid van confessionele stemmers (59 procent) en progressieve stemmers (42 tegen 41 procent) vindt, dat een christen-democratische partij (uitvloeisel van het C.D.A) bestaansrecht heeft. Dit blijkt uit een voor de t.v-ru- briek „Kenmerk" gehouden onderzoek door Bureau Lagendijk. Opvallend bij dit onderzoek is, dat zelfs 42 procent van kiezers, die op progressieve partijen stemmen het hiermee eens is. De confessionele stemmers hebben niet een bepaalde voorkeur uitgesproken voor het samengaan met de progressieven, de V.V.D of D.S'70. Wel leven in deze kringen bepaalde „progres sieve" wensen, zoals inkomensnivellering, democratisering van bedrijven, hulp aan laagstbetaalden, maar ook steun aan kleine zelfstandigen en middengroepen. Valse tientjes waren foto-kopieën DORDRECHT (ANP) Een caféhouder in indruk, aldus de Dordtne politie, die een onder- Dordrecht heeft enkele valse tientjes in ont- zoek instelt. De caféhouder zelf ontdekte de ver vangst genomen, die gewone foto-kopieën zijn. valsing pas toen de klant, aan wie hij een van Zij missen alle kleur en zijn bij goed licht dus de vase tientjes als wisselgeld had gegeven, tot onmiddellijk herkenbaar, maar bij getemperd of de ontdekking kwam da hij een waardeloz efo- gekleurd licht maken zij een bedriegelijk echte to-kopie bezat. Van Duinhoven herstelt snel HILVERSUM (ANP) Ton van Duinhoven, die ren. Gisteravond is zijn programma overgeno- dinsdagavond gewond raakte toen zijn auto van men door twee free-lance disc-jockey's: Gerard de weg slipte, zal waarschijnlijk aanstaande van den Berg en Vincen 1 van Engelen. Dinsdag woensdag alweer zijn vijf uur durende radiopro- avond zijn artsen urenlang met Van Duinhoven gramma kunnen presenteren. bezig geweest. Men heeft plastische chirurgie op In ieder geval zal dat over twee weken gebeu- hem toegepast. X Voor 20.000 aan kleding gestolen LEIDEN - Uit een herenmodema- gazijn aan de Donkersteeg is in de nacht van dinsdag op woens dag voor ongeveer 20.000 gulden aan kleding ontvreemd. Men maakte buit zo'n 50 leren jasjes, een aantal vrije tijdsjasjes en enkele kostuums. Om binnen te kamen heeft men een deur aan de achterzijde en een binnenrui- tje geforceerd. Lioe gestorven HONG KONG (AP) Een klein Chinees-talig maandblad beweet dat de in ongenade gevallen Chinese president Lioe Sjao-tsji in Kanton is gestorven. Het be richt is gebaseerd op de uitla tingen van een kortgeleden in Hong Kong gearriveerde vluch- Libië koopt Friendships AMSTERDAM (ANP) Libyan Arab Airlines, de nationale luchtvaartmaatschappij van Li bië, heeft met FokkerVFW In ternationale BV een contract getekend voor levering van zes Fokker F 27 Friendships. Toneelspeler doodgeschoten SANTIAGO, (REUTER) De Chileense toneelspeler Hugo Goodman is in de stad Concep- cion ten zuiden van Santiago door soldaten doodgeschoten omdat hij geen gehoor gaf aan een bevel tot stoppen wegens overtreding van het uitgaans verbod. DEN HAAG Dr. L. de Jong, directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, zal in 1985, wanneer het twaalfde en laatste deel ver schijnt, gereed zijn met zijn standaardwerk „het Koninkrijk der Nederlanden In de Tweede Wereld oorlog' hij heeft er dan 30 jaar aan gewerkt. Gistermiddag bij het verschijnen van het vijfde deel, nummer 1, van dit standaardwerk, deelde dr. L. de Jong mee, dat nummer 2 van dit vijfde deel op 2 mei aanstaande zal verschijnen, deel 6 in be gin en deel 7 eind 1975. Met de delen 8 en 9 hoopt hij in 1977 en 1978 ge reed te zijn, en met de delen 10 en 11 in 1980 en 1982. De epiloog het twaalfde deel is in 1985 gep land. Van de eerste vier delen zijn tot nu toe reeds 650.000 exemplaren verkocht. De belangstelling bij de jongeren voor de geschiedenis uit de periode 1940—1945 blijft aldus dr. de Jong, verrassend Zie overdeel 5 elders in deze editie. ONAANGENAME VERRASSING Eerst in Duitsland terechtstaan De twee Italianen, die na een ont snapping uit de gevangenis in Scheveningien in Duitsland zijn aangehouden, moeten daar te rechtstaan voor autodiefstal voordat er sprake kan zijn van uitlevering aan Nederland, zo heeft de politie in het Duitse DUren verklaard. De kans be staat dat zij eerst een celstraf in Duitsland moeten uitzitten. Het zijn de 21-jarige Gaetano Bo nifacio en de 30-jarige Franco de Cecilia. De 21-jarige Frans man Christian Brahmi die maandag met hen ontsnapte is nog voortvluchtig. De Duitse po litie kwam de mannen in de nacht van dinsdag op woensdag op het spoor, nadat het drietal in Aken een auto had gestolen. De politie signaleerde deze wa gen op de autobaan Aken—DU ren. Na een achtervolging wist men de drie klem te rijden. Ze sprongen uit de wagen en vluchtten in het vrije veld. Hier konden de twee Italianen wor den gepakt, maar de Fransman wist te ontsnappen. De procedure om de uitlevering van de twee Italianen is inmid dels op gang gebracht. Het tweetal dot tijdens de arrestatie geen pistool bij zich had, werd ingesloten in de gevangenis in Keulen. De drie mannen, die in Schevc- ningen nog enkele jaren uit te zitten hadden, wisten maandag morgen tijdens het sportuurtje te ontsnappen. Franco de Ceci lia haalde toen een pistool te voorschijn en bedreigde daar de badmeester mee. Zij sloten de man op, zaagden enkele tralies door en ontkwamen via het dak. Ondanks een direct alarm en een omvangrijke zoekactie vun de Haagse politie wisten de mannen toch nog te ontkomen. Het pistool waarmee de drie ont snapte gevangenen maandag de badmeester van de gevangenis hebben bedreigd, blijkt een plastic namaak-pistool te zijn. De politie vond het wapen op aanwijzing van de Italianen op het dak van de gevangenis. Ook de vluchtauto is terecht. Hij stond in het Belgische plaatsje Poppel. Voor het aanbrengen.van een nieuw kwartaal-abonnement bieden wij u in samenwerking met 'Fleurop' - Nederlands grootste bloe misten-organisatie (garantie voor kwaliteit) - een bijzonder geurige 'blijmaker' aan: een fraai boeket bloemen. Verras uzelf of e'en an der ermee. (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN/DEN HAAG - Zowel in de particulie re sector als in het bedrijfsleven (tuinderskringen, fabrieken) is grote ongerustheid ontstaan over de plannen van de Gasunie de prijs van aardgas met meer dan 100 procent te verhogen. De aardgasprijs moet namelijk omhoog van 7 cent tot 16 cent per kubieke meter, aldus minister Lubbers gisteren in zijn nota over het financieel en sociaal-economisch d. oog op de betere olie-aanvoer dan gedacht is ,,de wenselijkheid van het inzetten van aardgas in een ander licht komt te staan". Reeds eerder was aangekondigd, dat Nederland de exportprijs van aardgas sterk zou verhogen. De aangekondigde verhoging van het binnenlands ver bruik van dit aardgas komt voor velen - ook in po litieke kringen - als een zeer onaangename verras sing. Vooral de industrieën vrezen daardoor een sterke kostenstijging. Volgens minister Lubbers past in de matiging van de groei van het energie gebruik de voorgenomen prijsverhoging. als nieuw kwartaal-abonnee: Adres- Woonplaats: Stuur een boeket bloemen Woonplaats: Namens: Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel, naar: antwoordnummer 349, Leiden LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1