„Geleidelijkheid is t enige dieet dat we kunnen accepteren van Verbetering oud woningbestand: fel gevecht een stad en randgemeenten wsy Hi Partners P. van Rijn en A. Engelkes: Travellers Oplossing dubieuze situatie zebrapad Aalmarkt in zicht ^ART 19) PAGINA 3 LEIDSE COURANT ND 0-10.00 Set! 5.30 Akt. J dschau-Maj 5° Schooltel lS.OOaS Nw" Olivier daag Töchtt ntwordt. 21 A. G. Engelkes ZOETERWOUDE De verschil lende confessionele „huizen" kunnen elkaar in Zoeterwoude aardig vinden. Het schijnt, dat men elkaar wel ligt. Dat is bij voorbeeld in Leiderdor panders. Daar ls het dan ook niet tot het formeren van een Christen De mocratisch Appèl kunnen ko men. Aan de Hoge Rijndijk en in het oude en nieuwe dorp zijn KVP en de Prot. Christelijke Combinatie broederlijk aan het samenwerken en schaarden zich achter het CDA-banier. Voor op loopt het KVP-raadslid Paul van Rijn als lijsttrekker voor de komende gemeenteraadsverkie zingen. In zijn nabijheid is P^C-raadslid A. G. Engelkes, die voorzitter van zijn nu nog zelfstandige fractie is. Deze litiek, geen parlement je spelen. Een goed gemeenteraadslid tracht niet alleen politieke munt te slaan", vindt lijstaanvoerder Van Rijn. De heer Engelkes denkt, dat het nu „fijner, ver standiger en kleurrijker" is; „men weet thans precies waar men aan toe is." Van Rijn heeft het niet zo begrepen op de ten dens: ik ben links óf ik ben rechts; „zonder middengroepen vind ik een gemeente moeilijk te besturen. Dat geldt overigens evenzeer bij de landelijke poli- Kiezen tussen links ook geen grijze eenmansmaat- sohappij voor: „We hebben pun ten van links én van rechts in ons program. Dat is reële poli tiek. Links wil forceren. Ik noem de PPR, maar je komt er in deze maatschappij slechts met een langzaam ombuigen. Het is de weg der geleidelijk heid. Slechts dót is een dieet, dat we kunnen accepteren. Niet: wég met de auto, met de industrieën (bepaalde althans). Dat wegvegen kan niet. Wij zien als mogelijkheid een afremmen groei, college van b. en w., dat ver antwoordelijkheid draagt na mens een zo groot mogelijk deel van de raad. Als dit niet het ge val is, hou je een doocrdrammen van een program dat er coüte que coüte in moet". Onze zegs lieden vinden het een beetje ont moedigend, dat de gemeenteza ken financieel centraal worden geregeld. Een gemeentebestuur is van de centrale overheid af hankelijk. Dat zie je bij politie zaken (geen ideale situatie in Zoeterwoude) bij cultuur enz. De industrievestigingen maken het voor Zoeterwoude iets gun stiger. Daar is, om Iets te noe men, het zwembad een vrucht van. „Maar wat hebben we ei genlijk in te brengen? Alles wordt gecentraliseerd", ver zucht Paul van Rijn. rechts betekent „niet twijfelen." Zowel Van Rijn als Engelkes ziet Die twee blokken willen beide profiteren, zonder dat er werke lijk iets aan de problemen wordt gedaan. Dat is het in evenwicht houden van elkaar." iwee CDA-voormannen in het De twee CDA.ers menen. dat een Zoeterwoudse hebben hun visie gegeven op de (politieke) toe komst van hun gemeente. „Waarom zo'n samenwerking er bij ons wél ingaat? Wel, u moet bedenken dat landelijke motie ven niet van toepassing zijn op gemeentelijk terrein. Gemeente politiek is in feite practische po goede middengroep vooral voor een gemeente van groot belang is. Engelkes: „Ik ben erg ge- versnippering ontstaan als het CDA er niet zou komen: „Je blijft zitten met onbetekenende partijtjes, die almaar achteruit gaan. Nu hebben we een duide lijk beeld waarop je kunt stem men. Zo'n duidelijk voorbeeld gaf de jongste Belgische gang naar de stembus." kant tegen polariseren. Dit kan Het CDA te Zoeterwoude is leiden tot anarchie, ten koste van een ander. Het CDA gaat uit van de compromisgedachte. We moeten af van de scherpe kanten." Paul van Rijn staat zoals ook elders tegen een „programcollege" in het ge meentebestuur Zoals Van Rijn het formuleert: „Wij zien slechts heil In een afspiegelings- LEIDSCHENDAM: Winkelcentrum Leldsenhage, Weigelia 20, telefoon 01761 -6910 In de afgelopen vier jaar is toch nog aardig wat bereikt in Zoe terwoude: het sportpark Haas broek, de tennisbanen, het zwembad. KVP en PCC hebben een contaot weten te leggen tus sen bestuurders en bestuurden. De burger wordt vroegtijdig geïnformeerd over bestem- mings- en uitbreidingsplannen, zodat bij de inwoners levende denkbeelden tijdig naar voren kunnen worden gebracht. Voor beelden: Hoge Rijndijk, de Loa the en straks Westeinde II en III. Er is 'n beplantingsplan op gesteld, het openbaar onderwijs kreeg veel betere huisvesting (Westeinde) dijk is een 3-klasstge kleuter school een jaar in bedriif en de bijzondere basisschool is er in een vergevorderde staat van voorbereiding. De kleuterklas in de Weipoort Is ook zo'n fraai re sultaat van ..ergens de schou ders onder zetten". De laatste weken heeft een kwes tie nogal in de plaatselijke be- ben je zó beperkt, dat hele ra- langstelling gelegen: de cash ken niet eens van de grond kun- and carry-vestiging aan de nen komen." Keer-weer. De CDA Ls er beslist De in het CDA gevatte Zoeter- niet gelukkig mee. Ook volgens Van Rijn is men hier tussen de mazen van het net doorgezwom men. „De interpretatie van be stemmingsplannen ls in dit ge val zeer dubieus. De zelfstandi ge neringdoenden komen er ont zettend door in descrediet. Op de langere duur zal zo'n gele genheid ook voor de consument geen prettige gevolgen hebben. Het venijn zit in de staart: voor de bij-artikelen die je er koopt, betaal je hetzelfde als bij de de taillist. Je wonit aangezet tot kopen, méér dan je nodig hebt. Maar ja, de raad wordt vaak verweten dat „ze maar doen", de Hoge Riin- Het is niet een „zo maar wat doen". Engelkes: „In het com missiewerk gaat er heel wat aan vooraf. De tijd van voorbe reiding van een beslissing over een voorstel van b. en w. is nogal lang. Maar wie weet dat? Raadslid zijn is een fascineren de hondebaan, die weinig waar dering ondervindt. Financieel LEIDEN In de bedrijfskantine van de LBF werd gistermiddag het feit herdacht dat de heer H. Hensen (links op de foto) 50 jaar gieledien in dienst trad. De heer Hensen is begonnen in die bakkerij als bediende, met daarnaast een brood wijk in Oegstgeest. In het eerste begin heeft hlij zelfs nog gewerkt met Vorder heeft hij de nodige studie gevolgd, waardoor hij chef broodbakkerij en tevens chef van de magazijnen is geworden. De directeur, de heer C. v. Hel den (geheel rechts), prees de jubilaris voor hetgeen hij de af gelopen 50 jaar voor het bedrijf heeft gedaan. Namens de direc tie overhandigde hij de heer Hensen een gouden horloge. Na mens de Mij. Nijverheid en Handel werd de gouden medail le opgespeld. De heer Bakker onthulde daarna een tegeltableau, aangeboden door d collega's. Vele collega's en oud-collega's richtten daarna nog het woord tot de jubilaris. Behalve de jubilaris en de heer Van Helden staan erop de foto mevr. Hensen en de zoon van de jubilaris. LEIDEN Naast de verbeten strijd om de hoogte van de woninghuren speelt zich in Leiden een ze ker zo fel gevecht af rond de kwaliteit van het oude woningbestand. Dit gevecht spreekt niet zo tot de verbeelding, dat men hiervoor te hoop loopt. Degenen, die zich hiervoor inzetten, zijn slechts ten dele dezelfden als bij de huurprobie- men. De wijkkomitees „Plan Noord" en „Haag- wegkwartler" hebben evenals het aktiecomité „Tuinstadwljk" ook hier hun aandacht aan ge wijd. Op dit terrein vonden zij de besturen van verschillende woningbouwverenigingen en de Gem. Woning-Stichting aan hun zijde. Ook de dienst Volkshuisvesting van de gemeente maakte zich al lang zorgen over de snelle achteruitgang van het oude woningbestand. De langdurige el lende met de nog steeds slepende zaken van de saneringsgebieden in de binnenstad, brachten eerste onderzoeken aan de gang in andere gebie den. AI snel bleek, dat zeer grote aantallen wo ningen, direct buiten de singels, ook aan het ver- Vooral de wijkcomités „Plan Noord" en „Haagwegkwartier" hebben bij de huuracties het verband met de kwaliteit der woningen steeds onderkend. „Plan Noord" pleegde zelf een systematisch onderzoek in di verse woonblokken. De daaruit gekregen gegevens leidden tot in de Alexanderstraat en Anna Paulownastraat. Hiervan heeft staatssecretaris Schaefer goedkeuring aangekondigd driejarige lijdensweg 4.25 (SI kamermu LEIDEN Het zebrapad over de Aalmarkt voor het warenhuis Vroom en Dreesmann schijnt voetgangers te dwingen tot het begaan van een verkeersovertreding (zie foto). Zodra er even geen auto's voor bij gaan en het voetgangerslicht staat op „rood", ziet men ze schichtig om zich heen kijken en snel de weg oversteken, „Dat daar nog geen doden gevallen zijn, is me een raadsel", merkte Herman Amptmeijer gistermiddag op tijdens de begrotingsvergadering van de commissie voor de Stadsontwikkeling. „Er wordt nog eens een moeder met een kinderwagen van de sokken gereden." Terecht Dlkse ver iet geheel ïlden ver- 1de regis- vooral i' kinderen in karaf' Ti tel vee doodge- ngen die. Joet wal een ijzer- e lenden- jjdgebon- •ls vorm iveringe» end. ?ren voor rouw ge juffrouw- kijkers gewone een al- n zien. De PSP-er heeft gelijk; het ongetwijfeld breedste zebrapad van Ne derland vormt inderdaad een uitdaging voor de ongeduldig wachten- De levensgevaarlijke situatie op het zebrapad is elke minuut van de den. Temeer daar het verkeersaanbod vanaf de Vismarkt niet zo bijzonder groot is. Het aanbod op de Breestraat bijvoorbeeld is twee maal zo groot; daar bliijft men dan ook over het algemeen „oppassender". De heer Amptmeijer had duidelijk zijn gedachten over dit probleem laten gaan en kwam met de volgende oplossing: het knipperlicht moet geel knipperen en er dient een grote spiegel geplaatst te worden tegenover V. en D. Met deze spiegel kan men dan eventueel naderend verkeer, dat in de flauwe binnenbocht voor het fontein niet te zien is, worden opgemerkt. Het tweede deel van Amptmeijer's oplossing zag wethouder Kret niet zo zitten: „Met spiegels moet je kunnen omgaan; alleen buschauf feurs kunnen dat goed. Het is namelijk erg moeilijk in een spiegel afstand te schatten." De wethouder beloofde echter dat er op korte termijn iets aan gedaan zou worden. Overigens liet hij niet na op te merken dat men met verkeerslichten moet leren werken. Hij ver duidelijkte dat door als voorbeeld de verkeerslichten bij de Planta ge te noemen. Daar maakt men sinds kort gebruik van zogenaamde „Verkeersaf- nankelijke stoplichten". Pas als een bepaalde plaats vlak voor het .stoplicht overschreden is, springt het op groen. Blijft men dus op een te grote afstand van de lichten wachten, dan blijven ze rood, Ook op de Plesmanlaan en de Utrechtse Brug bevinden zich derge lijke „verkeersafhankeiijke lichten" met de duurste schakelkasten van Nederland. Gepland zijn ze verder op de Churchilllaan en het Stationsplein. Tijdens de commissievergadering werd tevens meegedeeld dat lijn 60 (Merenwijk-Station) met ingang van 30 mei a.s. met een verdubbel de frequentie gaat rijden en dat de oude met de hand bediende spoorbomen over de Haag-weg en de Morsweg vervangen zullen -worden door AHOB's. Wachttijden van vele minuten zullen hierdoor tot het verleden gaan behoren. Jaren lang hebben „deskundigen" beweert dat zoiets daar niet kon. In de tijdens spitsuren even druk ke Herenstraat was het echter wel mogelijk. De bomen bij de Groote Vink kennen slechts één ernstige uitzondering: drie doden. te aanschouwen. LEIDEN Herman Amptmeijer, raadslid voor de PSP, heeft in felle schriftelijke vragen aan het college van b. en w. van Leiden opheldering gevraagd over de abominabele toestanden in vele tehuizen voor buiten landse werknemers. Dit aan de hand van een schrijven van 17 Marokkaanse bewoners uit het pand Steenschuur 7 (zie onze krant van gisteren). Volgens Amptmeijer wordt door een clemente houding van het gemeentebestuur verhinderd dat er goede gastarbeiderpensions ontstaan. Temeer daar op de slechte pensions al genoeg te. verdienen valt. Hot raadslid noemt hierbij in één adem de heer Stipdonk, eigenaar van het pand Steenschuur 7, ..Is het col lege van b. en w. niet met mij van mening dat juist deze schurken het eerste cn bet hard- Amptmeijer wil over woonsituatie buitenlandse werknemers opheldering ste moeten worden aangepakt en is het college of de Burge meester bereid de politie op dracht te geven maximale vei ligheid te waarborgen en in voorkomende gevallen direct proces-verbaal op te maken in geval van bedreiging of geweld pleging tegen gastarbeiders of mensen die zich voor de belan gen van deze arbeiders inzet ten?", zo vraagt hij. Amptmeij er beweert dat de heer Stipdonk een lid van de werkgroep Bui tenlandse Arbeiders heeft mis handeld. Verder wil de PSP-er weten welke mogelijkheden het college heeft om via Bouw- en Woningtoezicht en de Brand weer verbeteringen af te dwin gen en in hoeverre deze moge lijkheden worden henut. Ook aan de soms waanzinnige hoge huurprijzen dient volgens de vragensteller iet* gedaan te worden. professioneel onder- De 164 wonjngen i„ de Van Hoog- roek door de Nationale Woning .„dorpstraat e.o. hebben Raad in het bestand van de Gem. Woning-Stichting in Plan Noord en Haagwegkwartier. De conclusie uit dit onderzoek luid de: alleen grootscheepse „reno vaties" kunnen dit woningbe stand voor langere tijd bewoon baar houden. Maar het woord „renovatie" had in diverse wijken geen beste klank. Onder deze naam waren reeds enkele woonblokken in Leiden, die steeds grotere repa ratie-rekeningen vertoonden, op geknapt. Maar een te nauw bud get en een nog niet genoeg ge rijpt inzicht hadden deze „reno vaties" niet tot een onverdeeld gemaakt. Bronckhorst- De verwachting ls dus, dat even lange lijdensweg doorge maakt en de renovatie dreigde kort geleden nog te mislukken. Interventie van de Kommissie Sociale Aspekten Plan Noord en wethouder Ham bracht staatsse cretaris Schaefer over de brug. Een goed en voor de bewoners ook financieel aantrekkelijk plan ligt hen dezer dagen ter goedkeuring voor. Een plan voor 74 woningen van d^ „Een dracht" in de Kooi zal ook wel snel afkomen. „Tuinstadwijk" met 142 woningen rondom de Seringenstraat is ook al ver ge vorderd op de ambtelijke mo- straat/Molenstraat in Plan Noord was hiervan het meest beruchte voorbeeld. Voordat de overtuiging baanbrak, dat „renovatie" nu een veel uit gebreider begrip was, moest veel voorlichting gegeven vóór 1 juni 354 woningen in reno vatie kunnen zijn en dat er dit jaar ook nog begonnen zou kun nen worden met 142 woningen, die al een eerste beurt hebben den. Volgende onderzoeken van de Nationale Woning Raad in Plan Noord en van Geo-Project in de Kooi, die ook de woonom geving en de technische voorzie ningen buiten de woning betrof fen, heeft langzamerhand de mening doen groeien, dat er nu iets meer bedoeld wordt dan op lappen. Het feit, dat er op deze onderzoekingen geen snelle uit voering volgde, was weer een negatief verschijnsel. Ook de woningbouwverenigingen „Eendracht", „Ons Belang" en „Tuinstadwijk", die met eigen bestuursleden en eigen architec ten plannen ontwikkelden, stanties. Maar nu komen dan de goedkeu ringen los en kan er aan het werk gegaan worden. Als eerste is een renovatieplan goedge keurd van „Ons Doel" voor 56 van de 70 woningen in complex II in de Leliestraat e.o. Dit plan is zonder veel publiciteit de ambtelijke molen gepasseerd. Ditzelfde geldt voor Complex I van „Ons Belang", 60 woningen In Plan Noord, Haagwegkwartier en De Kooi zijn rehabilitatieon- derzoeken In diverse stadia van ontwikkeling in buurten met in totaal 2000 woningen. Ook in an dere woonwijken zit men niet stil. Bij „Werkmanswoningen" zijn de onderzoeken in het totale bestand van 540 woningen toe vertrouwd aan architect ir. Schutte. De 308 woningen van „Tuinstadwijk" in de complexen 1, 3 en 4, zijn in vergevorderd overleg met Bouw en Woning toezicht, Volkshuisvesting en de Welstandscommissie. De wonin gen van de „Eensgezindheid" in De Kooi worden ook onderzocht door Geo-Piojekt. ningen in de Ververstraat ook goedgekeurd. Dit betekent, dat deze woningen geen renovatie krijgen, maar wel een grondige opknapbeurt. Van belang is ook nog, te vermelden, dat tijdens al deze woningverbeieringsplan- nen ook de woonomgeving extra verbeterd zal worden. De plan nen hiervoor worden ook met voortvarendheid ontw,kkeld. J. Vervoorn wouase confessionelen hebben zo hun eigen opvattingen, waar van ze menen dat deze Zoeter woude van dienst kunnen zijn. De Burgemeester Smeetsweg tot aan de Noordbuurtseweg vinden zij niet nodig. Het tracé van de ergens in de lucht hangende Rijksweg 11 kan veel meer uit richten. Dat hebben ze in een nota kenbaar gemaakt. Zo'n r.w. kan via het voormalige Kruishe renklooster lopen en dan aan sluiten op het eerste deel van de B. Smeetsweg nabij de Hei- nekenfabriek. Een ander alter natief is de aanleg van een weg vanaf het Lammenschansplein, dóór Leidens toekomstige gevoe lige Vlietpark naar het spoor viaduct onder de rijksweg A'dam—Rotterdam en vervol gens parallel lopend met de spoorlijn Leiden—Utrecht. „Dit was ons antwoord op de denk beelden van de Milieugroep van de Leidse universiteit. Vanuit Alphen onder meer is op onze alternatieve plannen positief ge reageerd. Dit is de compromis gedachte ten voeten uit", aldus ,Van Rijn. De raadsleden Van Rijn en Engel kes en hun medestanders ziien in het CDA de toekomst van Zoeterwoude. Sterk gezegd mis schien, maar ze willen toch wel die richting uit. Van Rijn: „Met de komst van een nieuwe bevol king is er een andere samen stelling verkregen. De mensen zijn hier veel nauwer betrokken bij het gemeentebestuur dan In grotere gemeenten. U ziet maar: een cash and carry-be- drijf brengt een hele bevolking in rep en roer. Inderdaad: in spraak is heel goed, maar de belangstelling voor een bepaal de zaak gaat daaraan vooraf." De gemeenschap van Zoeterwoude slaagt een gedifferentieerde rich ting in, op weg naar de toe komst. Het CDA staat er met op het ogenblik 9 van de 13 ze tels tegenover opponenten als Progressief Zoeterwoude, do VVD en Gemeentebelangen. Dut is niet mis. maar Van Rijn en Engelkes willen wel kwijt, dat met name Progressief Zoeter woude uitblinkt in verschil van mening. Van Rijn weet daarom trent: „Als de initiatiefnemers zich zouden terugtrekken, is er een kans dat de zaak uit elkaar valt. Dan krijg je weer CPN, PPR, PvdA en PSP. Er zijn zó problemen in zo'n fractie. Dat kan althans gebeuren. Maar ja, daar heb je het al weer: de praktische belangen vergeet je al gauw door politiek te hande len. Daarom is een centrum functie voor ons de meest heili ge functie. Je kunt niet alleen de „arbeider" voor trekken en de „kapitalist" vergeten, net zo min als andersom." Zit Zoeterwoude „op de centen"? Met de sti eekmuziekschool heeft de raad de boot afgehou den. Thans heeft het particulier initiatief de mogelijkheid tot muziekonderwijs geopend, wat gewaardeerd wordt door subsi dies. Het befaamde verkeers- en vervoersplan voor de Leidse ag glomeratie. Daarvan zegt Paul <van Rijn: „In je gemeente heb je de verantwoordelijkheid voor je eigen vorkeersverwerking. In eerste instantie zou het geen geld gaan kosten voor Zoeter woude, dat onderzoek, maar la ter werden we even zwaar be last alt veel meer „Leids ge richte" gemeenten als Voor schoten en Leiderdorp. Die zijn veel meer betrokken bi) het Leidse patroon. Ons stratenplan is duidelijk: we hebben geen aparte busbanen nodig. We be horen niet bij het aaneengeslo ten gebied van Leiden. Zo'n plan helpt ons echt niet aan een hogere busfrequentie. Daar hou den GS wel een vinger in de pap. We zijn niet op de centen, omdat we niet meer willen beta len voor zo'n plan, maar je hoeft het geld niet over de boeg te gooien. Dat is het standpunt van Zoeterwoude." Het Zoerterwoudse CDA steekt van wal. Een gemeenschappelijke visie tegenover een radicale vi sie van bij voorbeeld Progres sief Zoeterwoude. Het CDA ls overtuigd van zijn aantrekkings kracht. Van Rijn: „We hebben nu wel een duidelijk beeld van de zaak, een duidelijke kleur. Dat willen we liever dan kleur loos te zijn; je ziet de kom-af. Als middengroep met werkelijk heidszin willen we een stuk ver antwoordelijkheid pakken." Ton Pielers

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3