Qeidóc&ywuvnt fbl ijmaker iplomatiek verkeer met Iran blijft Werkloosheid in bouwsector blijft stijgen RUST PORTUGAL LIJKT HERSTELD Vandaag einde olie-embargo tegen de V.S. De Brauw aangevallen Terugval in woningbouw oorzaak van onrust verdien 'n echte 974 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 65e JAARGANG No. 19764 MAANDAG 18 MAART 1974 BUIEN TV-SELECTIE Ned. I: 19.05 uur Black Beauty; 21.05 uur Vidocq, politieserie; 22.00 uur Hier en nu. Ned. II: 19.05 uur Toppop; 20.21 uur Tom Brown, serie; 21.10 uur Televizier met opiniepeiling ver kiezingen; 22.00 uur Cannon, serie. Opklaringen afgewisseld door buien. Matige tot krachtige aan de kust nu en dan harde wind uit zuid tot zuidwest. LISSABON (Rtr) Met een verrassend sterke troepen macht heeft de Portugese re gering in het weekeinde gerea geerd op een kleine muiterij van officieren. De groep gene raals die had aangedrongen op het ontslag van chef-staf Do Casta Gomez en diens plaats vervanger De Spinola, had kennelijk gerekend op een aan zienlijk grotere rebellie. In do garnizoensstad Caldas de Rain- 100 km ten noorden van Lissabon, zijn naar schatting 300 officieren gearresteerd, on der wie de veel gedecoreerde overste Almeida Bruno, een goede vriend van De Spinola, uit zijn Guinese tijd. Vanuit Caldas de Rainha had- Thomaz sterk aan macht heeft den ongeveer 200 mars naar de hoofdstad onder nomen, waar zij evenwel wer den opgewacht door een aan zienlijke troepenmacht. Zij keerden vervolgens terug, om in de kazerne de wapens neer te leggen. Zij hadden kennelijk verwacht dat gewonnen en zal aandringen op wijzigingen in de regering van Caetano. Volgens Mario Soarez, secreta ris-generaal van de verboden socialistische partij, hebben d° gebeurtenissen aangetoond dat een belangrijk deel van het le- zich bij hen zouden aansluiten Enkele veiligheidsmaatregelen, waaronder de consignatie in de kazernes, zijn inmiddels inge trokken. De toestand in het hele land is volgens regerings kringen, rustig, maar volgens politieke waarnemers is de cri sis nog lang niet bezworen "Wel lijkt het erop of president garnizoens ger de koloniale en binnenland se politiek van de regering veroordeelt. Caetano lijkt de crisis te hebben overwonnen met steun van de meest reac tionaire krachten. De basis waarop zijn regering steunt, is echter nog smaller geworden aldus Soarez, hetgeen in de na- hije toekomst tot interessante ontwikkelingen kan leiden. Pantserwagens hebben op de voornaamste invalswegen ties ingenomen. Portugese hoofdstad strategische posi- JAMANI: WENEN De Arabische landen zullen vandaag een einde maken aan hun olie-embargo tegen de Verenigde Staten. Dit heeft de minister van oliezaken van Saoedi-Arabië, Sjeik Achmed Jamani, gisteravond in Wenen verklaard. Hij liet zich er niet over uit, of ook de olieboycot tegen Nederland zal worden opgeheven. Jamani zei dat de Arabische olie ministers volledige overeen stemming hadden bereikt over de opheffing van de boycot te genover Amerika. Het besluit was genomen tijdens Iwaldrei- fT/raanse ambassadeur vertrok gisteren als eerste van zijn staf menstadt naar zVn land°P de foto 's gesprek met journalisten 'de luchthaven Schiphol. Van een onzer verslaggevers Haag Ondanks het vertrek van de Iraanse ambassadeur en iet ambassadepersoneel uit Nederland zijn de diplomatieke betrek- lingen tussen Iran en Nederland niet verbroken. De Nederlandse tnbassadeur in de Perzische hoofdstad blijft met zijn personeel de werkzaamheden normaal voortzetten. De Iraanse ambassadeur had vrij dagavond laat al laten weten, dat zijn ambassade gesloten zou worden en dat hij en de overige leden van de ambassade naar hun land zouden terugkeren. Gisteren kort voor zijn vertrek bleef hij op Schiphol bijzonder diplomatiek in het beantwoor den van de vragen over zijn vertrek en zijn mogelijke terug keer. Hij nam bijzonder harte lijk afscheid van de bij het ver trek aanwezige Nederlanders. De ambassadeur liet nogmaals uitkomen, dat het niet ging om dft demonstratie van de Iraanse studenten vorige week maar vooral om het feit, dat een van deze bezetters tijdens de rechts zitting in Den Haag zonder in grijpen „allerlei lasteringen over de Sjah en het Iraanse volk" had kunnen uitspreken. Hij zei ook nadrukkelijk, dat zijn vertrek niet het verbreken var de diplomatieke betrekkingen inhield. „De ambassade blijft bestaan, maar functioneert I niet" waren zijn laatste woor I den hierover. Pleidooi voor assenaarse Slag SSENAAR Voorzitter M. Chrijvet" heeft in het orgaan an de Wassenaarse Reddings- rigade gepleit voor een betere itslulting van het strand bij A-8230 v a 200; )en Haag- 30 - Slut: parkeerplaats bij de Wasse- aarse Slag wordt door de heer Ihrijver „een fuik" genoemd. I de fuik op zomerse dagen >1, dan wordt de toegangsweg aar het strand bij de Klip af-1 esloten en wordt de villawijk j ijksdorp herschapen in een :oot parkeerterrein, wordt de hoogste tijd, aldus WRB-voorzitter, de toegang it strand en duin drastisch te irbeteren. Een ideale oplossing iu naar zijn mening zijn het iaken vain een tweede toevoer- bij de Slag een parkeer-1 irrein voor 5000 auto's. Zoals ekend is de gedachte, aan een feede toegangsweg naar het tessenaarse strand vroeger ook fil eens aan de orde geweest. 0 gemeente Wassenaar kon chter voor die gedachte geen teun krijgen bij de hogere erheden. usie Warmondse nisverenigingen RMOND Vrijdagavond wer- 0n in de zaal van „De Zon" in farmond het Wit-Gele kruis en et Groene K*uis opgeheven, 'oortaan wordt samen geope- ■teerd onder de naam „Gezond- ,e eidszorg Warmond". Warmondse wijkverpleging erd opgericht in 1918. Eén van - initiatiefnemers was de heer ralenkamp sr. In 1933 kwam st Wit-Gele Kruis ervoor in de [laats. Het was vooral de heer die veel voor deze 'ereniging heeft gedaan; hij ®gde o.a. kontakten met de ver- 'i chillende consultatiebureaus n vocht voor een eigen wijkge- ouw. 'uwe voorzitter van de ,,Ge- ondheidszorg Warmond" is de e0r C. C. M. Willemsen, die zo- (ADVERTENTIE) m— dit is één van de zes zeldzaam-mooie, veelkleurige HERDENKINGSZEGELS uit het blok van zes: „Leiden 400 jaar ontzet". 3,50 per serie (A of B). Serie A: met oud Lelds wapen. Serie B: met nieuw Leids wapen. Belde series 7, Giro-bestellingen op giro 40074, t.n.v. 3 October Herdenkingszegel Lelden. - Opgeven serie A en/of B, f 0.70 voor porto en verzendkosten. Inlichtingen telefoon 01710 - 20279. (Van een onzer verslaggevers) Utrecht - In de bouw bestaat een groeiende onzekerheid over zeker 50.000 arbeidsplaatsen. Direkt wor den er in de woningbouw echter al 27.500 arbeidsplaatsen ernstig be dreigd. Dit betekent, dat in deze sec tor niet veel meer kan gebeuren, of 27.500 bouwvakkers extra worden op zeer korte termijn werkloos. Daarom vragen jongeren zich steeds meer af, of zij wel een vak in de bouwnijver heid kunnen kiezen. Aldus de sombe re voorspelling van drs. A. Buur, economisch adviseur van de Bouw bond N.V.V. Drs. Buur verwacht, dat een aantal al of niet werkloze bouwvakkers, het voorbeeld zal volgen van tienduizenden collega's, die de bouwnijverflieid in de afgelopen jaren verlaten hebben. „Naar mijn gevoel is dit geen onverstandig besluit", aldus drs. Buur, die een en ander vandaag uitte op een bijeenkomst van de federatie van bouwbonden N.K.V. en N.V.V. Op dit ogenblik zijn volgens hem gemiddeld 25.000 bouwvakkers per jaar al zonder werk, vooral door de verminderde aktivitei- ten buiten de woningbouw. Maar binnen en kele jaren worden zeker 27.500 bouwvak kers bedreigd, die in de woningbouw werk zaam zijn. Minister Gruyters van Volks huisvesting zal met deze gegevens terdege rekening moeten houden in zijn nota. An ders komen dezelfde moeilijkheden als in 1968 toen inplaats van 30.000 extra geraam de arbeidsplaatsen er 30.00», minder kwa men, aldus drs. Buur. MÊÊÊÊÊÊÊÊIÊM James Bond nu als god Zed In Londen worden opnamen gemaakt voor de film Zar- doz, een futuristisch mytho logisch verhaal dat zich af speelt in de 23e eeuw. In deze film is Sean Connery de god Zed. Charlotte Ramp- ling speelt voor godin Con- suella. Feyenoord niet op t.v. Rotterdam - De KNVB heeft geen toestemming gegeven tot recht streekse uitzending van de returnwedstrijd die Feyenoord a.s. woensdag In de kwartfinale van het tournooi om Europacup III speelt tegen het poolse Ruch Chorzow. De beslissing viel vandaag omdat lang niet alle plaatsen In het stadion waren uitverkocht. Beelden van de wedstrijd zijn wel te verwachten in .Studio Sport'. K. v. Gerven directeur LTS-Alkemade ALKEMADE Met ingang van 1 april a.s. is de huidige direkteur van de Technische School voor de Veenstreek de heer A.J.C. Donders benoemd tot direkteur van de L.T.S. te Maasbracht. Ais zijn opvolger aan de Techni sche school voor de Veenstreek Is de heer K.H. van Gerwen tot nieuwe direkteur benoemd. De heer van Gerwen was alreeds adjunkt direkteur van deze school en vanaf 1964 reeds als leraar aan de school verbonden- In het plaatselijk verenigingsle ven is de heer van Gerwen o.a. sekretaris van de muziekvereni ging Liefde voor Harmonie. Te vens is hij leraar aan de mu ziekschool. Ultimatum „Vermeer"1 afgelopen LONDEN (AFP) -Over het lot van Vermeers schilderij „De Gitaarspeeelster" Is nog niets bekend. Degenen die het doek drie weken ge leden uit een museum ont vreemdden, hadden in bood schappen aan „The Times" -laten weten, dat zij het kunstwerk zouden verbran den, als twee gevangen IRA-leden niet uiterlijk zon dag zouden zijn overge bracht naar N.-Ierland. De twee gevangenen die naar Noord-Ierland zouden moeten worden overge bracht. zijn de zusters Do lours en Marion Price die in Engeland tot levenslange gevangenisstraf zijn veroor deeld wegens hun aandeel in bomaanslagen die vorig jaar in Londen werden ge pleegd. JONGEN ZWAAR GEWOND IN SASSENHEIM WARMOND Een 16-jarige jon gen uit Hillegom is zaterdag avond in de Hoofdstraat zwaar gewond. Hij stak met zijn fiets plotseling de rijweg over en werd geschept door personenwa gen. De jongen is overgebracht naar 't Academisch Ziekenhuis in Lel den, waar een hersenkneuzing Volks-tlee Een Volkswa gendealer in de Amerikaanse stad La Crosse vond kennelijk zijn auto te klein. Hij bouw de toen van twee kevers een slee. Sport- tribune Aad Mansveld huilde twee dagen Ter Leede naar nederlaag. Revanche Hillegom Weer afstraffing voor De Zfjl/LGB. Malaise bij Leiden Gevechten in Vietnam SAIGON (Rtr) In het centrale bergland van Zuid-Vietnam zijn zware gevechten aan de gang waarbij tot dusver in totaal meer dan 500 militairen zijn ge dood of gewond. Dit is vanmor gen van Zuidvietnamese rege ringszijde meegedeeld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De voorzitter van DS*70, het Tweede Kamerlid de Brauw, heeft zich einde vorige weerk In Amsterdam met be hulp van zijn diplomatenkoffer een aanvaller van het lijf ge schud. Op het congres van zijn partij in Den Haag vertelde hij zaterdag, dat hij op de brug tegenover het Centraal Station on verhoeds door een man werd vastgegrepen. De man voegde hem toe „ik wil niet langer vervolgd" worden en wierp de oud-minister, die op weg was naar een verkiezings- bijeenkomt, een heupzwaai tegen de burgleuning. Op dat mo ment nam het kamerlid het initiatief over. Hij zwiepte zijn di plomatenkoffer omhoof en liet deze precies op het hoofd van zijn belager neerdalen. Hierop ging de man er als een haas vandoor. „Arti" gaat activiteiten spectaculair aankondigen TER AAR - De R.K. Muzlekver- eniging „Arti et Religionl" heeft op haar jaarvergadering voor zitter G. van Lammeren en be stuurslid mejuffrouw Q.J. van Tol met de grootst mogelijke meerderheid van stemmen her kozen." Mejuffrouw Gerda van Tol zal zit ting nemen in de controle-com missie. „Arti" heeft haar ver eniging met vijf orkestleden kunnen uitbreiden, terwijl er 15 jongeren in opleiding zijn voor het marjorettenkoros. De heer A.J. Wassenburg ontving de gouden speld met smaragd uit handen van de voorzitter in ver band met zijn 50-jarig lidmaat schap. „Arti" heeft voor dit jaar weer een veelbelovend programma met diverse optredens samenge steld. Op vragen uit de vergade- een drie uur durend overleg tus sen de Arabische ministers, dat volgde op een gedachtenwisse- ling van twee en een half uur die niet tot overeenstemming had geleid. Sjeik Jamani deelde voorts mee dat de produktie van de olievel den weer zal worden uitgebreid. Bijzonderheden hierover ver strekte hij niet. In vergelijking met de produktie van septem ber jl. hebben negen Arabische olielanden de kraan voor 15 pet dichtgedraaid. Aanvankelijk kondigden zij een produktiever- mindering van 25 pet aan als politiek wapen tegen landen die naar hun mening niet aan de zijde van de Arabische staten stonden. Eerder op de dag hadden de twaali landen van de OPEC al laten weten, dat de olieprijzen per 1 april voor drie maanden zullen worden bevroren. De besluiten om zowel de olieboy cot tegen de VS op te heffen als de prijzen op het peil van december jl. te handhaven wor den voornamelijk gezien als po litieke gebaren tegenover het westen. Het Arabische besluit ten aanzien van Washington kan worden beschouwd air. een be wijs van erkentelijkheid jegens de bemiddelingspogingen van minister Kissinger. Tot dusver was van Arabische zijde steeds gesteld dat het hanteren van het oliewapen afhankelijk was van stappen om Israël te bewegen tot ontruiming van Arabisch be zet gebied. Wat de olieprijzen betreft hebben de OPEC-landen gewaarschuwd dat in juli de prijzen weer om hoog zullen gaan, als de weste lijke landen niet de inflatie be teugelen. Volgens het gezaghebbende Egyp tische dagblad Al Achram zal het besluit om het olie-embargo tegen de Verenigde Staten op to heffen wellicht tot 25 maart worden uitgesteld. Op die datum zullen de Arabische ministers van buitenlandse zaken bijeen komen. Volgens het blad is Libië nog steeds tegen de opheffing van het embargo. ring over deze optredens voor het Ter Aarse publiek, zal het bestuur proberen de bekendheid met deze muziekvereniging en haar drumband met majorettes te vergroten. Dit jaar zal als vervolg op eerdere activiteiten de „uniform-actie" In mei, juni en augustus a.s. op een specta culaire wijze onder de aandacht van de inwoners van Ter Aar worden gebracht. Slechts de (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuw kwar taalabonnee kost u deze origineel verpakte set heerlijke Schotse Jam. Een feestelijke verrassing bij het ontbijt. (P.S, mocht u zelf nog goen abonnee zijn, vraag dan een gratis proefabonnement ■rs: Noteer m.l.vRON als nieuw kwartaal-abonnee: DUI1 Stuur deze bon In open envelop, Naam: zonder postzegel, naar; Adres: antwoordnummer 349, Leiden. Woonplaats: Stuur de "Schotse jam" naar: i rinor Naam* LELlUOt COURANT

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1