ROODENBURG DOOR NIET VERDER DAN Revanche van Hillegom Ter Leede door eigen onkunde D0C0S-VVBS geen hoogstaand duel LEIDEN Het zat Rooden- burg bepaald niet mee dit maal. Tegen DRL verleden week leek de weg richting Hoofdklas dan toch nog geëf fend te worden, maar nu struikelde de equipe van (Straathof was inmiddels in gevallen.) Ook Freddie Pley- ter kreeg nog een leuk kans je, doch hij schoot huizen hoog over. Het vertoonde spel was nog steeds niet Best. Smits wederom op zeer on- Na de rust zou daar verande- ie met nadeel was ldkam- wist te race wonnen Broer rlander zater- eind- e super Kars- zeven benullige wijze over Xerxes. Roodenburg zelf kon daar ei genlijk weinig aan doen. Het mag een verdienste heten, dat het (toch al gehavende) team nog een gelijkspel uit het vuur wist te slepen. Na één minuut splen al kwam men immers al zeer ongeluk- 1 kig op 0-1, toen Peter Boom himself op de hem bekende 1 wijze vreselijk blunderde. Roodenburg kwam nog voor rust terug, maar kreeg na de hervatting een tweede dom per toen scheidsrechter Hoogkamer onbegrijpelij- 'kerwijs sterretjes zag. Hij kende Xerxes een penalty toe, omdat Aad de Groot op de rand van het strafschop gebied na een duw de bal te gen zijn schouder kreeg. Nog was Roodenburg niet versla gen, want via Pleyter kwam men weer op het goede spoor. De zege lieten de i Oranje Zwarten vervolgens liggen door met een groot i aantal kansen geen raad te ;weten. Miraculeus behaalde Xerxes zodoende een gelijk spel. Net als tegen UVS een meevaller van de eerste orde. valitatief gezien overigens stond de wedstrijd beslist liet op hoog peil. Xerxes had daartoe te weinig in zijn mars en Roodenburg moest eerst zoveel tegenslagen I overwinnen, dat men aan het voetbal van verleden week nauwelijks toekwam. De [thuisclub heeft wel de gehele wedstrijd overheerst. Zonder Verkuylen en na 20 minuten ook nog zonder Hannaart (zware scheenbeenblessure) i na één minuut al [egen een achterstand op, Boom „Laat gaan" riep, en vervolgens Kreft de laad bij het woord liet voe- Onbenullig liet hij de lal los en de Xerxes-speler weinig moeite om deze ilunder in een goal om te :etten. Roodenburg's spelle- [je viel meteen in duigen. let als verleden week had ïen zijn tegenstander via jeep spel aan zich willen bin den maar nu al moest men j„Alle hens aan dek" roepen. {Dat gebeurde dan ook wel, voornamelijk omdat Xerxes |al vlot demonstreerde een ploeg zonder inhoud te zijn. {Gewillig lieten de Blauw Wit ten zich terug dringen en "roodenburg kreeg dan ook :ansen. De mooiste was wel 'oor Peet Dubbelman, die izendsnel reageerde op een loutieve terugspeelbal van 'an der Heyden. Met een ieheerste knal gaf Hij Roo lenburg zijn zelfvertrouwen zo'n dik half uur terug. ring in komen. Niet dat het nu zoveel beter werd, maar de spanning steeg aanzienlijk en dat vergoedde een en an der behoorlijk. Meteen al kreeg Roodenburg een twee de tegenslag te verwerken. Aad de Groot, met Tisseur, Van Kooperen en Ooyendijk een vlekkeloze wedstrijd spe lend, kreeg in de punt van het zestien-metergebied een duwtje van Van der Leek. waarna hij half struikelend de bal tegen zijn schouder kreeg. Scheidsrechter Hoog kamer nam toen een onbe grijpelijke beslissing, want voor de ogen van de met stomheid geslagen spelers, legde hij de bal op de stip. Niemand protesteerde; zo perplex stond men van deze belachelijke ingreep. Enfin, MUlenbruch liet dit buiten kansje niet onbenut, 1-2. Met man en macht trok Den Os c.s naar voren en de ver dediging van Xerxes kreeg zijn handen meer dan vol. Spectaculaire momenten ont stonden er volop voor het doel van St. Nicolaas. De strijd werd ook steeds grim miger. Montagne en Meyer vochten keiharde duels uit, hetgeen allereerst leidde tot het uitvallen van de Rooden- burger terwijl even later Meyer werd opgeschreven, vanwege zijn zoveelste on geoorloofde actie. Rooden burg domineerde nu en dat zou uiteindelijk toch nog het verdiende resultaat opleve ren. Ger Straathof (hij kwam er steeds betér in) passeerde middels een fraaie beweging twee man en schoof tactisch door naar Fred Pleyter. De ijverige midden velder nam de bal ineens op de slof en deze belandde, on der de graaiende handen van St. Nicolaas door, in de ui terste hoek; 2-2. Roodenburg had zich gerevancheerd voor de twee „sof-goals" van Xerxes, maar wilde, in de resterende speeltijd, gewoon meer. Het gelukte bijna. Xerxes liep alleen nog maar af te'breken, want de Rotter dammers konden het tempo niet volgen, gewoonweg, om dat men technisch en condi tioneel in gebreke bleef. Stek bijvoorbeeld liep verdwaald in de voorhoede rond en er was niemand die hem nog kon bereiken. De spitsen van Roodenburg kregen daaren tegen veel werk en ook veel kansen. Eerst schoot De Klerk in vrije positie tegen de doelman op, waarna Dub- beldeman medespeler Den Os een niet te missen kans bood. De Jong redde op de lijn. Dezelfde De Jong moest nog tweemaal zijn geslagen -doelman te hulp komen; bei- Freddie Pleyter heeft uitgehaald voor een zoevend schot. De Xerxes-doelman was kansloos. de keren bij kopballen van De Groot. Aan die De Jong en aan een forse dosis geluk had Xerxes het te danken, dat Roodenburg alsnog met een puntendeling genoegen moest nemen. In deze be paald niet hoogstaande wed strijd had Roodenburg zich verreweg de sterkste ge toond. Pure pech was er de oorzaak van dat men te wei- nig kreeg. Xerxes overigens is geen ploeg voor de hoofd klas. AD VAN KAAM RIJPWETERING Na het mers echter pas in de 22e knappe resultaat vorige week in de uitwedstrijd tegen Hillegom (1-2) Is Rijpwete- rlng er voor eigen publiek niet in geslaagd om de re turn, die vanwege het Inhaal programma zondagmiddag werd gespeeld, wederom ze gevierend af te sluiten. Het 1-1 gelijke spel is voor de Rippers weliswaar in dit sta dium van de competitie een Ietwat teleurstellende aange legenheid, doch voor de neu trale toeschouwer wordt do confrontatie tussen Rljpwcte- rlng en het in puntenaanlal gelijkstaande LDWS met do week interessanter. Hillgeom bood Rijpweterlng vooral voor rust uitstekend tegenstand en met de wind in de rug zette men de ze nuwachtig gestartte koploper keer op keer onder druk. Daarbij kwam nog, dat Rijp weterlng het spel nog al eens te kort wilde houden, waar door de Hillegomse verdedi ging de Ripse aanvallen al op het middenveld wist te ontzenuwen. Met hun verre schoten hadden de Hillegora- minuut succes, toen Schrier een vrije trap hard en laag langs Jaap Borst, wiens uit zicht door het muurtje werd ontnomen, in het doel depo neerde. Langzamerhand kreeg Rijpwetering echter meer vat op het spel, maar Leo v.d. Zwet kopte in goede positie net over en het schot van Hans Rijswijk werd door een verdediger van de lijn getikt. Na rust veroverde Rijpwetering direct al een groot veldoverwlcht, en toen er in de Hillegomse defensie een handsbal werd gemaakt, betekende de penalty, be heerst genomen door H. Wit- teman, dat Rijpwetering op de winnende treffer kon gaan jagen. Inderdaad kwa men er vele kansen, maar de schoten van Hans Rijswijk en Cees v.d. Star misten de juiste richting. Vlak voor tijd kreeg debutant Warry van Emmerik dè kans om met de winnende goal de kleed kamer te gaan opzoeken, doch in zijn haast schoot hij het leer hoog over het Hille gomse doel.... SASSENHEIM Ter Leede is na de nederlaag tegen RVVH weer dieper in de degrada- tiezorgen geraakt. Een ne derlaag, die achteraf bezien, onnodig was. De bewijzen om deze conclusie te staven zijn snel opgesomd. Allereerst was een onnodige hands bal van Piet van der Heyden er de oorzaak van dat RVVH door een penalty de enige treffer van de wed strijd kon scoren. Ten twee de wenste Ter Leede enkele reële scoringskansen, die men in de slotfase kreeg aangereikt niet te benutten en ten derde - en dat is dan zeker de hoofdoorzaak - wist en weet Ter Leede nog steeds niet enige organisatie in het spel in te bouwen. Or ganisatie, die vooral wense lijk is bij de opbouw. Uiter aard moet aangetekend wor- - de voeten van Boot en Spaargaren weg. Ter Leede den, dat Ter Leede over wei nig technici beschikt, maar dat nivelleert niet de slechte eigenschap van de Sassenhei- mers om de opbouw bij de aanvallen achterwege te la ten. Slechts Boot en Bisschops be grijpen dat de combinatie een noodzakelijk wapen is om zich uitgespeelde kansen te verschaffen, maar hun in breng wordt teniet gedaan door het „lange trappensys- teem" van hun medespe lers. Dat verklaart ook waarom Ter Leede zich het grootste gedeelte van de wedstrijd zo weinig kansen wist te scheppen. Spaarga ren, Boot en Krop moesten in de voorhoede zoveel „baankorrekties" toepassen om die nauwkeurige diepte- passes te bereiken, dat men al snel in een geïsoleerde po sitie was gemanoeuvreerd. In dat opzicht kon men dan een vergelijking doorstaan met hun collega-voorhoedespelers uit Ridderkerk, die zich in eenzelfde positie bevonden. De oorzaak bij de Ridderker kers moest echter elders ge zocht worden. De opbouw was goed verzorgd - hetgeen vooral op rekening geschre ven moest worden van de uitblinkende Kruit - maar de opkomende verdedigers en penetrerende middenvelders, hielden zich angstvallig ver scholen in hun verdedigende stellingen. Een panische angst aan de ene kant en een onkunde aan de andere kant kenmerkte dus deze wedstrijd. Die verdedigende instelling van RVVH was wel verklaarbaar, maar het niet benutten van de aanwezige mogelijkheden om tot scoren te komen is geen positieve voetbalinstelling. Vandaar ook dat het betere spel en in zicht van de Ridderkerkers in de eerste helft slechts tot uitdrukking werd gebracht in enkele solo's en schoten van George in het Veld in sa menwerking met Birahy. Ter Leede stelde daar met een kopbal' van Jan Schoen over de kruising maar weinig te genover. RVVH mocht dan ook erg blij zijn met het ca deau van Piet van der Hey den. Bij een poging om een doorbraak van Birahy in het strafschoDeebied te voorko men sloeg hij in een reflex naar de bal. Op slag van rust bracht Jerry Kruit daardoor het benutten van de penalty RVVH aan de leiding. De nog verdedi- gender instelling van RVVH was een logisch gevolg van het voorafgaande. Door die extra-defensieve instelling kreeg Ter Leede de gelegen heid om in de tweede helft het doel van RVVH meer on der druk te zetten. Maar ook nu toonden de Sassenheimers niet dat inzicht, dat overleg en die beheersing om tot succes te geraken. Men mis te als geheel teveel essentië le eigenschappen om door tastend te werk te kunnen gaan. Daar kwam nog bij dat alleen Sjoerd Boot over genoeg zelfinitiatief beschik te om ruimte voor zijn me despelers te creëeren en doelman Zoeter werk te ver schaffen. Zijn kopvolley op de lat had dan ook een beter lot verdiend. Naarmate de wedstrijd vorder de wist RVVH aan de druk te ontsnappen en met snelle counters terug te slaan. Counters ook, die alweer door een gemis aan man kracht in de voorhoede wei nig succes hadden. Tot aan de 40e min. in de 2e helft was het aantal uitgespeelde kansen van beide ploegen dan ook op een hand te tel len. Toen kreeg Ter Leede vreemd genoeg opeens wel de ruimte. Ruimte veelal verschaft door fouten van de Ridderkerkse verdedigers en de grote drukte, die in het strafschopgebied van RVVH heerste. Zo verscheen inval ler Nico van der Vangen bij een scrimmage alleen voor doelman Zoeter, maar ging de bal via het lichaam van Zoeter achter) miste Sjoerd Bot in vogelvlucht een kans, aangeboden door Nico van der Vangen; schoot dezelfde Boot uit een pass van Jan Schoen tegen doelman Zoeter op en miste Breedijk een vrije schietkans op luttele meters van het doel. RVVH greep verdiend de over winning, geholpen door de onkunde van Ter Leede. Wil Ter Leede eindelijk eens be vrijd zijn van degradatiezor- gen, dan zal men eens moe ten werken aan de verzor ging van enkele essentiële voetbalzaken. Theo Bader stompt de bal boven de hoofden van eigen- en Docosspelers weg. LEIDEN DOCOS-WSB was weer eens typisch zo'n wed strijdje, waarbij uw verslag gever een bijna niet te weer stane drang kreeg om op z'n fietsie te stappen en thuis genietend van een kom erw tensoep gezellig bij de ka chel een doktersromannetje te lezen of naar Startrack te kijken. Want wat de heide ploegen de verkleumde toe schouwers waagden voor te schotelen, verdiende nauwe lijks het predikaat vierde klas-voetbal en werd dan ook door een (nostalgische) DO- COS-supporter zeer raak met de term „krantevoetbal" ge karakteriseerd. Bijzonder jammer eigenlijk, daar beide ploegen toch wel een stuk beter kunnen dan ze gistermiddag lieten zien. Neem b.v. die wedstrijd in Rijpwetering. waarin DOCOS met hardverwarmend voet bal een 31 voorsprong wist te veroveren tegen kam pioenskandidaat Rijpwete ring. En zo herinnert uw re porter zich een wedstrijd Fn- reholte-VVSB, waarin VVSB zeer constructief en intelli gent spelend een zege binnen sleepte. Maar zondagmiddag was het weer eens knudde met een rietje. VVSB nam al spoedig de leiding, toen doel man Dubbeldeman even de betekenis van de term „klemvast" vergat, waarna Joop Oostdam hard en hoog profiteerde. Hierna ontwik kelde zich een gezapig par tijtje, waarbij beide ploegen beurtelings op een veldmeer derheid konden bogen. Alleen een knal van Leo van Wouw op de lat vijf minuten voor rust, is het vermelden waard. Na de pauze toch nog even sensatie: Sjaak Riet berg verloor bij een duel om de bal met Theo de Jong zijn evenwicht, hetgeen arbiter Van Biljouw honoreerde met een strafschop, die door Ruud v.d. Meel beheerst In de gelijkmaker werd omge zet. Na deze treffer leek 't even, alsof de strijd wat zou opfleuren, maar dat was maar schijn. De keiharde confrontaties tussen de ge broeders Dick en Harry Oostdam enerzijds en de lichtgewichten Sjaak Riet berg en Rob Aniba ander zijds zorgden er voor, dat ook de sportiviteit uit het spel verdween. Alleen het vijf man tellende pupillen- koortje, diep weggedoken in de roodwitte DOCOS-dassen, beloonde het spel van de (kalende) Oostdammen met de slogan: „Leg die kale plat, dan wordt z'n eitje nat". Kreten, die onvriende lijker lijken dan ze in werke lijkheid waren, want ze kwa men eerder voort uit respect dan uit echte nijd. Want het was een feit, dat de frêle DOCOS-voorhoede op een' en kel ogenblikje na door de re soluut Ingrijpende VVSB-ver- dedigers aan banden werd gelegd. En daar ook ac VVSB-voorhoede vrij weinig te vertellen had bij de DO- COS-defensie, waarin Ruud v.d. Meel, vooral in de twee de helft een glansrol vertolk te, kabbelde de wedstrijd voort zonder dat de welge telde 68 toeschouwers wer den vergast op sensationele momenten. Ook John Braak, ingevallen voor Kees Vrioze- koop,- wist daar geen veran dering in te brengen, zijn en thousiaste pogingen ten spijt. ITij kreeg echter te weinig steun van zijn medespelers om een goed-lopende combi natie op te kunnen zetten. Nadat Rob Aniba uit kansrij ke positie nog een keer had naast grkoa', floot scheids rechter Van Biljouw, dirt *)fet name de twuede helft nogal wat moeite had om de spe lers uit elkaar te houdc^l', voor het eindsignaal ,7" RON POLANE

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13