Fondspatiënten gebruiken meer ziekenhuisbedden CeidoeGoiwant Portugese de Gaulle schreef zich naar de ondergang MR. ANDR1ESSEN: Ernst Jan Beeuwkes met ladylike-mode Coalitie belangrijker dan uitslag statenverkiezingen Drees uit kritiek op kabinet-Den Uyl ^Veïzekeïën LEIDSE SPAARBANK 1974 I ZATERDAG 16 MAART 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 7 UTRECHT (ANP) In 1970 was het gebruik van zie kenhuisbedden door fonds patiënten 23,3 procent ho ger dan dat door particu lieren. Dr. O. Fokkens, di recteur van de stichting Medische Registratie, be cijfert dit in „Medisch Contact" aan de hand van gegevens over het totaal aantal ziekenfonds- en par ticulier verzekerden, het aantal ziekenhuisopnamen en het aantal verpleegda- gen in 1970. Of het aantal bedden per 1000 in woners voor fondspatiënten aan zienlijk hoger moet zijn dan voor particulieren, blijft een be leidsvraag. Dr. Fokkens meent dat het verband dat hij heeft aangetoond tussen de manier van financiering en het gebruik van ziekenhuisbedden wellicht van belang kan zijn bij de be studering van het toekomstige beleidsinstrumentarium in de gezondheidszorg. De hoofdredacteur van „Medisch Contact", de heer F. A. Bol, zegt in een commentaar dat het om hoge bedragen gaat. Als het beddengebruik van fondsverze kerden gelijk zou zijn aan het landelijk gemiddelde, zouden 930.000 verpleegdagen per jaar worden bespaard ofwel - bij een verpleegprijs van 150 per dag - een bedrag van 139,5 mil joen. Het zou ook betekenen, dat met 2850 ziekenhuisbedden minder kan worden volstaan. Als het beddengebruik van fonds verzekerden gelijk zou zijn aan dat van particulier verzekerden, zouden de jaarlijkse besparin gen oplopen tot 472,5 miljoen en dan zouden er 9500 bedden minder nodig zijn. De heer Bol voegt hieraan toe, dat dit globale cijfers zijn, om dat bij een kortere verpleeg- duur niet alle kosten evenredig dalen, terwijl ook het polikli nisch werk er duurder door kan worden. Anderzijds is het moge lijk dat een kortere verpleeg- duur tot een verminderd ziekte verzuim leidt, zodat elders weer een kostenbesparend effect kan optreden. De heer J. de Vries, algemeen se cretaris van de Unie van Zie kenfondsen, vond het moeilijk om commentaar op deze cijfers te geven, omdat vele „onweeg bare" factoren een rol spelen. Hij meent dat er geen aanlei ding is om te veronderstellen dat ziekenfondspatiënten omdat ze ziekenfondsverzekerde zijn „luxueus lekker lang" in een ziekenhuisbed blijven liggen. De ziekenfondsen kennen medische controle, de particuliere verze keraars niet of nauwelijks. De heer De Vries merkte ook op, dat er in het land grote ver schillen bestaan in opnamecij- fers en verpleegduur. In sommi ge gebieden met relatief veel particulieren (Den Haag bij voorbeeld ligt de verpleegduur juist boven het gemiddelde. samei souwei Beent r. rabobank ggiro 5850 utrecht Opec-landen handhaven vrijwel zeker olieprijzen (Van een onzer verslaggeefsters) Venen Vandaag is in Wenen de vergadering begonnen van de ministers van olie-exporte rende landen, waarin de prijzen zullen worden vastgesteld voor het tweede kwartaal 1974. In kringen van de twaalf opec landen werd opgemerkt, dat het vrijwel zeker is dat de huidige prijzen zullen worden gehand haafd, maar dat tijdens deze vergadering alles mogelijk is. Morgen komt het olie-embargo ter sprake tegen de Verenigde Sta ten en Nederland. In beginsel zou men bereid zijn het embar go tegen Amerika op te heffen, maar niet de tegen Nederland gerichte boycot. President Nixon heeft de Arabi sche landen gewaarschuwd, dat als het olie-embargo alleen op bepaalde voorwaarden zou wor den opgeheven, dit de inspan ningen van Amerikaanse zijde om te komen tot een troepen scheiding tussen Israël en Syrië zou vertragen. Mr. Beer treedt af DEN HAAG Mr R. J. Beer is op zijn verzoek per 1 juli 1974 eervol ontslag verleend uit zijn ambt van officier van justitie, in de rang van arrondissements officier van justitie, in het ar rondissement 's-Gravenhage, on der dankbetuiging- voor de in rechterlijke betrekkingen bewe zen diensten. Jose Toha (rechts), minister van Binnenlandse Zaken en Defen sie in het verdreven kabinet van president Altende en hier in gezelschap van de overleden regeringsleider, pleegde gisteren in het gevangenisziekenhuis zelfmoord. Een avondtoilet in crêpe uit de collectie van Ernst Jan Beeuwkes. De fcanen van de rok en het lijfje zijn afwisselend zwart en wit, terwijl de rok cirkelvormig uitwaaiert. (Van onze moderedactrice) DEN HAAG - Ernst Jan Beeuw kes heeft de mode mee. Beeldige damesachtige jurkjes van zui ver zijde, met figuratieve des sins, plooien, smalle ceintuur tjes, passeerden gisteren in het Promenadehotel te Den Haag Op zijn voorjaarsshow 1974. Er waren beeldige ensembles, veel al in lichte kleuren, waarop vesten met ajour of lange bij- f lassende jurken waarover een urex vest werd gedragen. Op lange broeken werden veel double face jassen gedragen, de voering in de kleur van de blou se, ook jassen op jurken waarvan dan de voering was uitgevoerd in één van de tinten die in de jurk voorkwamen. Linnen, puur zijde, en mousseline bij de broekensembles en deux-piècés, erg mooi in vele kleuren blauw maar ook in alle kleuren van de regenboog. De streep trekt door vele stoffen, waarvan in zijde en katoen streng gesneden avondjurken met ruimte in de rok. In de avondkleding wist Ernst Jan zijn romantische inslag te reali seren. Op een rose zijden kaftan met bijpassende rose satijnen schoentjes liet hij vele snoeren gouden kettingen dragen. Voor de debutante een witte mousseline jurk waarop rode klaprozen bloeiden, en andere bloemen die fraai naar boven rankten. Maar er was ook een witte piqué jurk waarvan de rok bestond uit een print van ongelijke blauwe blokken. In zijn avondkleding toonde hij zich op zijn best, bijzonder mooi vonden we een champagnekleu- rlge lange jurk met broderie vest. Dezelfde jurk was er in het kort. Met vierkante hals, hangend aan dunne spaghetti- bandjes. De bruid was bijzonder fraai - ze droeg een lange witte linnen jurk, met mouwtjes van grote bloemen met zwart ombiesd, een tule sluier die was vastge maakt aan een klein kroontje van dezelfde bloemen. Als gewoonlijk werd een collecte gehouden voor het Henri Du- nantschip waarvoor Ernst Jan Beeuwkes zich altijd inspant. DEN HAAG (ANP) „In een coalitie moeten de partners voor elkaar kiezen. Dat is be langrijker dan de ult6lag van de statenverkiezingen", aldus KVP-fractielelder mr. Andries- sen vanmorgen op de KVP-ma- nüfestatie-1974 in Den Haag. Mr. Andriessen zei het begrijpe lijk te vinden, dat bij de cam pagne voor de statenverkiezin gen de zeeën soms hoog gaan, ook tussen de christen-democra ten. Bij de tussentijdse balans, die de statenverkiezingen nu eenmaal zijn, worden de tegen stellingen verscherpt tussen de genen, die verantwoordelijkheid dragen voor het beleid en dege nen, die bulten de deur zijn ge houden, aldus de KVP-fractie- voorzltter. Hij meende, dat na deze balans de echte structurele werkzaamheden aan de orde ko men. immers uit van hetzelfde pro gram. De oplossingen in struc turele zaken beantwoorden ken nelijk voldoende aan het pro gram om aanvaardbaar te zijn voor ARP en KVP, Dan moeten ze toch aanvaardbaar zijn voor onze christelijk-historische vrienden", aldus mr. Andries sen. CH-fractlevoorzitter dr. Kruisinga heeft zich gisteravond in Amersfoort „van harte en heel nadrukkelijk" uitgesproken voor een intensivering van de chris ten-democratische samenwer king. Dr. Kruisinga ontkende niet, dat er wat problemen zijn, maar hij achtte die niet onover komelijk. Volgens ARJOS-voorzitter Fred Borgman echter verkeert de CDA in een geweldige impasse. „Van een politieke eenheid tus sen KVP, ARP en CHU is in de verste verte geen sprake", zo verklaarde hij vanmorgen in Utrecht. ,In die uitwerking moeten wij el kaar vinden. Zowel de christen democratische partijen in de re gering als de CHU. Wij gaan (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De politieke leider 'van DS'70, W. Drees, meent dat het kabinet-Den Uyl zich op het hellende vlak beweegt door te onderhandelen met aktlegroe- pen, die „onwettige akties" ple gen. Hij zei dit vanmorgen op het congres van DS'70 in Den Haag in een rede, die bol stond van kritiek op het kabinetsbe leid. Volgens Drees is door de toege vende houding van de regering tegenover aktiegroepen de over tuiging gegroeid, dat als je har de aktics voert en flink boe- roept ,je dan je zin krijgt. „Het kabinet regeert niet, het kapitu- leert. En elke kapitulatie stimu leert nieuwe eisen. Het kabinet wil blijkbaar geen respect voor overheidsbeslissingen en Is claarme op het hellende vlak gaan zitten". Met de „onwettige" akties doelde de DS'70-voorman vooral op be zettingen. Hij constateerde, dat er in ons land geen straatter reur heerst, maar een gebou wen terreur. Het optreden van het kabinet-Den Uyl tot dusver kon bij Drees gen enkele genade vinden. Vol gens hem ontbreekt het de rege ring aan een duidelijk beleid, „Dat geldt voor het beleid op korte termijn, zoals bleek bij de benzine-distributie. Het geldt ook voor centrale kwesties, zoals inkomensverdeling". Maak hel u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor e LISSABON (RTR) - Portugals soldaat nummer één en held van de anti-guerrillaoorlog ver loor zijn funktle omdat hij het „boek van het jaar" schreef. Generaal Antonio de Splnola, een 63-jarige cavalerist, was al herhaaldelijk getipt als een toe komstige leider van Portugal. Enkele commentatoren hadden hem zelfs beschreven als een Portugese de Gaulle. Maar zijn plannen om Portugals Afrikaan se oorlogen op te lossen waren te drastisch voor de rechter vleugel van de regering en de militairen. Donderdagavond ver loor Spinola zijn funktie als plaatsvervangend staf-chef van dfi strijdkrachten. Zijn boek „Portugal en de Toe komst" dat op 22 februari werd u gepubliceerd veroorzaakte een sensatie in Lissabon door de K boute verklaring dat de meer dan tien jaar durende oorlog met de Afrikaanse nationalisti sche guerrillastrijders in de ge bieden van Portugees-Guinee Angola, Mozambique niet uitslui tend met militaire middelen kan worden gewonnen. In plaats daarvan was hij voorstander van een politieke oplossing op grond waarvan de overzeese gebieden deel zonden uitmaken van een federale structuur waarbij hun bijna eenzelfde status zou wor den gegeven als het moederland. In de ogen van het rechtse re giem in Lissabon, dat nu bijna een halve eeuw aan de macht is, waren dit radikale uitlatingen vooral van een legerofficier. Maar generaal Spinola is wel wat meer dan een gewoon beroeps soldaat. De funktie van plaats vervangend staf-ohef van de strijdkrachten was speciaal voor hem geschapen nadat hij vier jaar lang in Portugees-Guinee had gediend als gouverneuren opperbevelhebber en was onder scheiden met ^rtugals hoogste ordeteken voor moedHet kasteel met het zwaard en do palmen. Generaal Spinola's Afrikaanse ja ren begonnen als luitenant-kolo nel in 1961 toen hij vrijwillig diende In Angola in het kader van de campagne tegen de guerrillastrijders. Hij bouwde zich vrij snel een reputatie op wegens zijn persoonlijke moed en zijn militaire bekwaamheid. Hij kwam pas goed in de schijn werpers te staan na zijn benoe ming tot gouverneur en opper bevelhebber in Portugees-Gui nee waar hij de faam verwierf soldaat nummer Eén van Portu gal te zijn. zowel om de wijze waarop hij de guerrilla-oorlog aanpakte als om ziin werk op economisch en sociaal terrein in de kolonie. De kleine, parmantige generaal die altijd een rijzweep droeg, zelfs bij zijn bezoeken aan de „jungle" voerde een nieuw be leid tegenover zijn troepen die hij dagelijks per helikopter in het veld bezocht. Onder het motto „Voor een beter Guinee" liet hij nieuwe school- en wegen projecten uitvoeren en vormde hij eenheden van uitsluitend Afrikaanse militairen. Spinola. die in 1969 tot generaal werd benoemd, richtte een congres op voor het volk van Guinee om het zeggenschap te geven in de ontwikkeling van de provincie. Na meer dan vier jaar keerde hij in 1972 als een held in Portu gal terug. Hij ontving de hoog ste militaire onderscheiding van zijn land en kreeg de speciaal geschapen funktie van plaatsver vangend staf-chef van de strijd krachten. In die hoedanleheid zag men hem als de man die de Afrikaanse oampagnes moest le'den. Maar de p"Mikatie van „Portugal en de toekomst" bracht zijn elven toekomst in gebaar en kostte uiteindelijk hem en stafchef Francisco da Costa Gomes hun funktie. Invloed van opinie-onderzoek IS DE UITSLAG VAN OPINIE-ONDERZOEK bij verkiezingen be trouwbaar? „De éne keer wel, de andere keer niet „is de enige con clusie welke men na een nationaal en internationaal onderzoek trek ken kan. Bij verkiezingen in Engeland waren de voorspellers niet abuis bij het taxeren van het aantal stemmen dat de liberalen zou den krijgen; wel terzake het aantal Lagerhuiszetels dat op grond hiervan te claimen zou zijn. In België klopte er zondag j.l. diverse onderdelen van het opinie-onderzoek niet. Een minstens zo interessante vraag is, of opinie-onderzoekingen de uitslag kunnen beïnvloeden. Zijn ze voor de kiezers een stimulans om te stemmen op partijen en kandidaten die gunstig in de percen tages komen, of kan het effect misschien ook wel eens averecht® zijn? DE LAATSTE TIJD hebben de opinie-onderzoekers in Nederland de plank niet ver mis geslagen; ze overdreven wel eens in hun winst of verliesverwachtingen, maar noch de winst van de V.V.D., de P.P.R. en de socialisten, noch het verlies van de christendemocra ten als groep en die van D-'66 is op de avond der verkiezingen als een grote verrassing gekomen. Vergeten we in de eerste plaats niet, dat het kiesstelsel in Nederland minder gecompliceerd i« dan in verschillende andere landen en dat de trend in de richting van een zekere polarisatie al geruime tijd het gehele maatschappelijk leven (de Kerk inclusief) beheerst. In de tweede plaats zijn de opinie-onderzoekers hier ook in de period® tussen twee verkiezingen vrij actief; Ze beschikken over een per manente stroom van gegevens en werken hierdoor met minder risi co's. EEN ONBEKENDE FACTOR daarentegen lijkt ons de invloed welk® van opinie-onderzoekingen zelf uit gaat. Wat als objectief wordt voorgesteld (of ais objectief bedoeld) komt daarmee nog niet ala objectief bij de grote massa over. Vooral wanneer opinie-onder-oeklngen veelvuldig gehouden worden eil vaak „in the picture" (letterlijk en figuurlijk!) komen, gaat er on herroepelijk een soort van reclame-invloed van uit. Een Den Uyl die als maar geprezen wordt, krijgt het voordeel dat ook een als maar op de beeldbuis geprezen witwasmiddel ten deel valt. Krijgt een partij daarentegen enkele malen achter elkaar slechte cijfers, dan vergaat het haar gemakkelijk als een scheids rechter die een paar keer slecht gefloten heet te hebben; een niet te onderschatten deel van l.et publiek lust hem bij voorbaat niet Partijen krijgen koorts WANNEER ééN OP DE HONDERD Nederlandse Ikiezers zich voor de Provinciale Staten interesseert, zou het ons honderd procent mee vallen. Waarom trekken onze politieke leiders deze weken niettemin driftig door den lande en beperken zij zich in hun toespraken beslist niet tot het aanprijzen van de voortreffelijke regionale programi welke ze heten te bezitten? Onze politieke partijen kragen last van koorts: de stembusstrijd wel ke over ongeveer tien diagen moet plaats vinden, wordt in hun kring serieus beschouwd als een tussentijdse krachtmeting. Enerzijds geven opinie-peilingen reden tot onrust en bemoediging; an derzijds zijn er diverse ongewisse factoren die nu min of meer ge wogen kunnen worden: hoe doet het kabinet-Den Uyl het praktisch bij de kiezers? Profiteert de V.V.D. van groeiende ontevredenheid bij velen? Zit ook ditmaal de oppositie tactisch in een goede hoek? Heeft men bij de kiezers voldoende vertrouwen in een christen democratische integratie? DEZE EN DIT SOORT vragen maken momenteel het leven van poli tici onrustig. Ze stimuleren hen om do verkiezingscampagne waar aan ze bezig zijn een sterk ,,n«»ionaal" tintje te geven. Reacties bij de communicatie-media dwingen hen nog eens extr® daartoe. Ruzie bij kandidaatstelling, het al dan niet sluiten van bin dende afspraken door links of de christen-democraten, de discussies over „programcolleges" of het zich houden aan „lafspiegellngscolle" ges", een door prof. Stee-kamp in een moedeloze bui geschreven brief over de problemen van het C.D.A.. het verhoogt allemaal de bloeddruk, bezorgt hoofdpijn en een katterig gevoel. En dat terw.Jl iedereen uitrekenen kan, dat de echte krachtmeting nog beginnen moet. Die komt pas zo ongeveer het volgend jaar om deze tijd, als duidelijker zijn moet, waartoe het kablnetsleid van de zittende regering in staat is en wat daarvan de consequentie! zijn.up Weeroverzicht cdï opklaringen bewolking it1 «14 19 temperaturen •w-w warmteiront -r-r kou-front windrichting bchtdn* in minibaren H hoge-dn*Qobied L lage-drukgebied verplaatsingsrichting WEERRAPPORTEN De BILT Een van de oceaan afkomstige depressie nam ten westen van Ierland een meer naar het oosten gerichte koers. De wind zal bij ona van een zui delijk westelijk worden. De bij behorende fronten trokken giste ren in snel tempo over Zuid-En- geland oostwaarts. Het ziet er naar dit, dat wij ons vandaag in de lucht adhter een koufront zullen bevinden, waarin opkla ringen zullen voorkomen. Do aangevoerde lucht heeft al een vrij lange weg over het midden van de oceaan afgelegd en heeft een voor de tijd van het jaar normale temperatuur. In de bo venlucht staat een sterke weste lijke luchtstroming. Het ziet er naar uit dat deze stroming ook in het weekeinde gehandhaafd blijft. Het weer zal een wissel vallig karakter behouden, waar bij het vrij zacht zal zijn. Vllssingsn Zd.-Limburg Uordonux Frankfort Gentve Helsinki InnnbrUr-k Koponhagan Locar KRU.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7