Ccidóc Somcmt Perzische ambassade gesloten ijmaker Êf Kapingspoging protest tegen mogelijk einde olie-embargo Wilson dreigt met nieuwe verkiezingen yj \td.wiel VLIEGRAMP IN TEHERAN EIST 16 DODEN Totale studentenstop in Leiden (hl Ambassadeur woedend v.d.wiel verdien 'n echte i Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeurhoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) 0,34 per mm. Telefoontjes ƒ3,10 - "Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: per week ƒ2,37; kwartaal 30,66 ;jaar ƒ119,05 - Losse nummers: 40 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 65e JAARGANG No. 19763 /.ATERDAG 16 MAART 137* Zaterdag Ned. I: 19.05 uur Weg naar Hameien; 20.21 uur B.B.- kwis; 22.00 uur Brandpunt. Ned. II: 19.05 uur Coronation Street; 20.21 uur McMillan, se rie; 22.25 uur Ombudsman met ouderdomsverzekerlng. Zondag Ned. I: 15.43 uur Star Trek; 19.05 uur De FBI; 20.45 uur Maurice Chevalier. Ned. II: 19.00 uur Woestewolf; 20.45 uur Bellevue met broers (van het) Reve; 21.35 uur Dokter ja met diabetes en epilepsi. VEEL WIND Vrij veel bewolking met plaatse lijk regen, maar ook enkele perio den met zon. Matige tot krachti ge, aan de kust af en toe harde tot stormachtige wind uit zuid west tot west. Max. temp. onge veer 9 graden. Morgen zon 6.5118.47. Maan 3.51—12.07. Schev. hoogw. 9.43 22.32. Laagw. 4.55—17.47. IJ IN irt a.s. Gisteravond bij Sloot het i seizoen tot 1 juni aanstaande. Ex- kanjerkoning Henk Matte- maker uit Enschede besloot het seizoen met een 'Vórstelijke vangst: een schubkarper van bijna een meter lang en 24 pond zwaar. De heer Mattemaker gaf rijn vangst na de foto de vrijheid terug, misschien hem nog groter te laten groeien ijke BEIROET(ANP) - Een poging tot kaping van een KLM-jumbo vanaf het vliegveld van Beiroet was bedoeld als protest tegen mogelijke opheffing van het olie-embargo tegen Nederland en de Verenigde Staten. Dit hebben juridische kringen In Beiroet meegedeeld na uitvoeri ge verhoren van de zes arres tanten. Zoals bekend wérden donderdag op het vliegveld van Beiroet vijf mannen aangehou den, nadat een Libanees was gegrepen, die trachtte wapens aan boord van het toestel te smokkelen via voedselcontal- ners. De mannen hebben gezegd, niet van plan te zijn geweest het vliegtuig op te blazen. Zij wil den het toestel weg naar In dia alleen kapen uit protest te gen eventuele opheffing van de Arabische olieboycot. Er gaat in de Libanese hoofdstad echter nog een ander gerucht en wel, dat de mannen de kaping wilden uitvoeren om zodoende de twee Arabieren, die in een Nederlandse gevangenis zitten wegens kaping en in brand ste ken van een Engels vliegtuig op Schiphol, vrij te krijgen. Een rechtbank in Beiroet heeft in middels arrestatiebevelen uitge vaardigd tegen de zes mannen. Vijf van hen hebben een volle dige bekentenis afgelegd. Ze zeggen te behoren tot de Natio nale Jeugdorganisatie voor de bevrijding van Palestina. (Van een onzer verslaggeefsters) WASSENAAR De Perzische am bassade in Wassenaar is sinds giste ren gesloten. Dit omdat de Perzische ambassadeur in ons land, Abbad Farzanegan, woedend is over de be handeling van de bezetters van de ambassade. Eén en ander werd mee gedeeld door de Perzische attaché Mohsen Ramezanagai. Het is niet be kend of het ambassadepersoneel en de ambassadeur onmiddellijk naar hun land zullen terugkeren. De woede van de ambassadeur geldt vooral een aantal beledigingen, die tijdens de be rechting van de Perzen afgelopen dinsdag, aan het adres van de sjah van Perzië zou den zijn geuit. De groep van 20 stond terecht, omdat zij vorige week vrijdag de ambassade in Was senaar bezetten. De groep heeft vier dagen in voorarrest doorgebracht. De straf, die zij wegens huisvredebreuk opgelegd kre gen. was net zo lang, zodat zij dinsdaf door de politierechter op vrije voeten wer den gesteld. De diplomatieke betrekkingen tussen Per zië en ons land lopen hierdoor ernstig ge vaar. Van regeringszijde werd vernomen, dat men de zaak ernstig betreurd. Op d Nederlandse ambassade in Teheran dicht gaat, is nog niet zeker. Een andere grief van de Perzische ambassadeur, diie al sinds 1971 in ons land verblijft, is het feit, dat de Haagse politie de demonstratie voor het ge rechtsgebouw, waar de Perzische bezetters terecht stonden, toeliet. Gisteravond maakte premier Den Uyl na afloop van de wekelijkse ministerraad be kend, dat alle mabassades extra politiebe waking kunnen krijgen. Dit naar aanleiding van het feit, dat de Perzische bezetters vo rige week vrij gemakkelijk het gebouw van de ambassade konden binnenkomen. De Nederlandse regering heeft eerder deze week de ambassadeur excuses aangeboden na de klacht van de ambassadeur dat er onvoldoende politiebescherming was. De Perzische ambassade werd hierna onder scherpe politiebewaking gesteld. Kennelijk was deze maatrege, toch niet voldoende naar de zin van de ambassadeur. Op het verwijt van de ambassadeur, dat de straffen, die de bezetters opgelegd kregen, te licht zouden zijn, verklaarde premier Den Uyl geen itwloed te kunnen uitoefenen op de onafhankelijke rechtspraak in ons PREMIER WILSON LONDEN (AP) Premier Harold Wilson van Engeland heeft gisteravond op een La- bour-vergaderlng gewaar schuwd dat hij nieuwe nationa le verkiezingen zal uitschrijven indien het kern-programma van zijn minderheidsregering door het Lagerhuis wordt weg gestemd. De conservatieve en liberale oppositie heeft laten weten dn het Lagerhuis te gen het regeringsprogramma te zullen stemmen. Dit zou het einde kunnen betekenen van de regering-Wilson na twee we ken. Wilson verklaarde gisteravond: „Ik ben een realist en ik besef dat indien de oppositiepartijen vastbesloten zijn te spelen met de toekomst van dit land. zij in staat zijn dit te doen". „Ik zou echter willen waar schuwen. Als zij realisten zijn, zullen zij beseffen dat zij dit zullen doen met eigen risico voor verkiezingen". Politieke waarnemers ver wachten niet dat oud-premiiec Edward Heath de regering-Wil son op dit moment eon neder laag in het Lagerhuis wil be zorgen. Waarschijnlijk zullen voldoen de conservatieven in het La gerhuis afwezig zijn tijdens de stemming om Labour de meer derheid te gunnen bij de eerste krachtmeting. Prinses Beatrix opende gisteren in Tilburg het kinder revalidatie centrum Charlotte-oord officieel. In de gym nastiekzaal van het centrum bekeek de prinses een rit mische oefening, uitgevoerd door kinderen in rolstoelen DEN HAAG (ANP) De Neder lander dronk in 1973 gemiddeld 73,3 liter bier en ruim 2,5 liter gedistilleerd (berekend op l van 100 procent), bijna 9 liter wijn en ruim 58,4 liter aan fris dranken; vergeleken met 1972 over de gehele linie een toena- Sw*l Ijpij as, 45* Het wrak van de verongelukte Deense Caravelle TEHERAN (Reuter/UPI) Het verongelukken van de door een Deense maatschappij gehuurde Caravelle, heeft volgens de me dische autoriteiten die in Tehe ran de identificatie van de slachtoffers hebben verricht aan 16 mensen het leven gekost. Van de inzittenden werden er 47 gewond, sommigen levensge- LEIDEN (ANP) Het college van bestuur van de rijksuniversiteit van Leiden heeft be sloten voor alle studierichtingen een studen tenstop aan te vragen. Als de aanmelding van eerstejaars voor 15 april dartoe aanlei ding geeft, kan de universiteitsraad de aan vraag voor een numerus fixus voor bepaalde studierichtingen intrekken. Voor het vaststellen van de aantallen toe te laten eerstejaars heeft het college van be- De aantallen bedragen voor: rechtsgeleerd heid 605, geneeskunde 255, wiskunde 110, na tuurkunde 95, sterrenkunde 20, scheikunde 195, biologie 155, farmacie 60, geologie 50, klassieke talen 35, Nederlands 50, Engels 60, Frans 40, Duits 25, Spaans 20, geschiedenis 85, kunstgeschiedenis 40, sociologie 110, cul turele antropologie en sooiologie der niet- westerse volken 55, psychologie 170, pedago gische en andere agogische wetenschappen 80. wijsbegeerte 40, godgeleerdheid 110, en voor elk van de overige studierichtingen 10. De aantallen voor wiskunde, natuurkunde, sterrenkunde, scheikunde, biologie, farmacie en geologie kunnen nog veranderen als nader blijkt, dat de capaciteit groter of kleiner is. De wachttijden voor Leidse co-assistenten geneeskunde zijn voor de komende jaren on aanvaardbaar.. vaarlijk, 3 personen zijn ver mist ,en 30 personen bleven on gedeerd en zijn in hotels onder gebracht. De machine was afkomstig uit In- dië en op weg naar Kopenha gen. Er waren voornamelijk toeristen aan boord. De Iraanse minister-president, die zich onmiddellijk naar het vlieg veld had begeven, deelde nader hand mee, dat toen de Caravel le nog aan het taxiën was, men vlammen had gezien. Met een werd de gezagvoerder ge waarschuwd stil te houden. De machine kantelde, een van de vleugeltoppen raakte de baan en er ontstonden voiiken en een ontploffing. De Caravelle kwam brandend tot stilstand terwijl passagiers en bemanning pro beerden zich langs noodglijba- nen in veiligheid te brengen. De gezagvoerder van het toestel is een van de gewonden. De overi ge bemanningsleden zijn onge deerd. Toerist kan rekenen op volle tank in buitenland Schenkt 'n vrouw dat zelfbewuste gevoel er erg verzorgd uit te zien. 'n Gevoel van veiligheid. U ziet het aan haar open en stralende ogen. Die monter en tevreden de wereld inblikken. Dat siert de mens! DEN HAAG (ANP) De duizen den Nederlanders, die dit jaar met vakantie naar het buiten land gaan, hoeven zich geen zorgen te maken over brand- weet er tiet fijne van ....van brillen! Nieuwe Rijn S2 Leiden Tankwagen gekaapt PASADENA, CALIFORNIA, (AP) Twee gewapende mannen hebben zich gisteren meester gemaakt van meer dan 30.000 li ter benzine, door een tankwagen te kapen en de chauffeur te ont voeren. De twee mannen over vielen de chauffeur toen deze voor het aanbreken van de dag een lading benzine bij een pompstation wilde afleveren, al dus een politiewoordvoerder. De benzinedieven zijn spoorloos. stofbeperking. In de belangrijk den is onvoorziene omstandig heden daargelaten voldoende benzine aanwezig. De ANWB in Den Haag heeft on langs via zusterorganisaties on derzocht in hoeverre het auto- toerisme in de periode tot sep tember belemmering kan onder vinden in brandstofleveringen. De situatie ziet er gunstig uit, aldus de ANWB. ANTIEKBEURS TRESLONG Zaterdag 16 maart van 14.00 tot 22.00 uur en zondag 17 maart van 11.00 tot 18.00 uur wordt in de Treslong-hallen te Hillegom Neerlands grootste antiekbeurs gehouden. Aan deze antiekbeurs met zeer bijzondere inzendingen wordt door 79 antiquairs uit ge heel Nederland deelgenomen. over vijf dagen is het echt officieel lente. De natuur trekt zich echter van de kalender weinig aan en de kro kussen al evenmin. Overal slaan ze in volle pracht in het open veld, zoals hier in het Noordhollandse Limmen. Een lust voor het oog. Aspirine tegen kater gevaarlijk Informateur in België BRUSSEL Koning Boudewijn heeft de minister van Buiten landse Zaken in het demissio naire kabinet Leburton, Renaat van Elslande, gisteren benoemd tot informateur. Van Elslande zal de mogelijkhe den moeten onderzoeken tot vorming van een nieuwe coali tie regering. Na de verkiezingen had geen der partijen een meer- derheid behaald, maar alge meen wordt de Christen-demo craat Leo Tindemans be schouwd als de meest waar schijnlijke opvolger van pre mier Edmond Leburton. Autoverkoop gedaald AMSTERDAM (ANP) Uit de registratiecijfers van de RAI in Amsterdam is gebleken, dat In de afgelopen maanden januari en februari in ons land in totaal 48.463 nieuwe personen- en com- binatiewngens zijn verkocht. Deze verkoop ligt 39 procent be neden het niveau van 1973, want toen werden in deze periode 79.591 nieuwe auto's verkocht. Vier jachten verwoest door felle brand in Warmond WARMOND Een felle brand brak gistermiddag uit in een houten werkplaats annex opsla gruimte van platenindustrie „Reclagrafia" aan de Oosteind- seweg te Warmond. De brandweer gon niet verhinde ren dat de houten schuur geheel afbrandde, waaraan wel debet zal zijn het zeer brandbare ma teriaal t.w. een aantal vaten met verf en een grote hoeveel heid houtmateriaal t.b.v. embal lage. Verder werden een proort der vlammen verfspuit- en dom- pelapparatuur en een viertal op geslagen plezierjachten, met buitenboordmotoren. Oorzaak van de brand Is waarschijnlijk een electrische kachel die_ te dicht bij een verfdompelbaa stond. De totale schade wordt op ruim 100.000 geschat. Men Ls verzekerd. ■■naiiiiiii Gesprek over verhoging olieprijzen DEN HAAG (ANP) De olleln- dustrie is met het ministerie van Economische Zaken in be spreking over verhoging vun de prijzen van olicprodukten. Om welke olieprodukten het pre cies gaat kon men in Don Haag nog niet zeggen. Wel heeft mi nister Lubbers gisteren nog la ten weten, dat de olieprijzen voorlopig niet omhoog mogen gaan. Ook in andere sectoren zijn binnen kort prijsverhogingen te ver wachten, zoals in de plastic sec tor, de wasmiddelen en de pa pierindustrie. Voor het aanbrengen.van een nieuw kwartaal-abonnement bieden wij u in samenwerking me» 'Fleurop' - Nederlands grootste bloe misten-organisatie (garantie voor kwaliteit) - een bijzonder geurige 'blijmaker' aan: een fraai boeket bloemen. Verras uzelf of oen an der ermee, UTRECHT (ANP) „Het is vol komen onbegrijpelijk, dat het geoorloofd is (o.a. door televi- sioreklamc) aspirine aan te be velen ter bestrijding van de ka ter door alcoholgebruik". Dit staat in het laatste nummer van het tijdschrift voor geneeskunde. Volgens de schrijver van het arti kel veroorzaakt aspirine vaak maagbloedingen. De combinatie van alcohol en aspirine vergroot de kans op dergelijke bloedin gen. Ook bij andere bloedingen, zoals die bijvoorbeeld optreden na het trekken van een kies, is het gebruik van aspirine af te raden. Noteer m.i.v. DAM als nieuw kwartaal-abonnee: DUN Stuur deze bon in open onvelop, Naam: zonder postzegel, naar: Adres: antwoordnummer 349, Leiden. Woonplaats: Stuur een boeket bloemen naar: Naam LEIDSE Woonplaats: COURANT Namens:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1