Vliegende Hollander in oude stijl glijdt in juli van de helling Voor 3,5 mille bouwpakket voor polyester Bugatti 1 In juli zal waterminnend Ne derland de borst kunnen doen zwellen van oprechte trots. Dan glijdt bij de Amsterdam se werf Kamminga „De Een dracht" van de helling, een rank en nobel belijnde gaffel topzeilschoener, en gaan de zeven zeeën eindelijk weer be varen worden door een echt volschip - een vliegende Hol lander in oude stijl. Veel lan den beschikken nog over een of meer zeilschepen waarop jonge mensen vertrouwd kun nen worden gemaakt met de manhaftigste van alle sporte- n: het zeilen op zee. Maar Nederland ontbrak op de lijst en dat werd door een aantal lieden - gezien ons roemruchte verleden - een kwalijke leem te gevonden. Zo kwam onder beschermheerschap van prins Bernhard de Nationale Ver eniging „Het Zeilend Zee schip" tot stand en na een jarenlange worsteling is het nu eindelijk zo ver. De blauw geruite kielen kunnen uit de mottenballen worden gehaald. Het grote wiel gaat weer draaien. Op 13 juli loopt het zeilschip voor het eerst de thuishaven Scheveningen binnen. In strijd met haar karakter zal dit niet zeilend, maar op motorkracht gebeuren, omdat het zeilvaar- tuigen nu eenmaal verboden is om in de hoekige haven van Scheveningen te zeilen. De lig plaats van de „Eendracht" is gepland tegenover de Visaf- slag. Natuurlijk zal „De eendracht" zich niet kunnen meten met de beroemde Chileense viermast- schoener „Esmeralda" die nog steeds grote wereldreizen maakt en die met haar zeilop- pervlak van 2500 m2 snelhe den haalt van ver over de 15 knopen. Natuurlijk zal het niet in de schaduw kunnen zeilen van het prachtige Italiaanse volschip .Amerigo Vespucci" dat jaar in jaar uit met jonge marine-officieren over de oceanen zwalkt als een fata morgana uit de tijd toen de wind nog puur schone lucht in de zeilen blies en er geen vieze olieslierten hingen in de sneeuwwitte kuiven van de golven. Maar toch... Het zei lend zeeschip dat Kamminga op het ogenblik aan het afbou wen is, mag er zijn. Net als bij een Miss World gaat het bij vaartuigen van deze klasse om de vitale ma ten. Hier komen ze. De gaffel topzeilschoener. een ontwerp van de vermaarde W. de Vries Lentsch Jr. uit Amsterdam, heeft een waterverplaatsing van 165 ton. De lengte inclu sief boegspriet bedraagt 35 meter 60, breedte 8 meter, diepgang 3 meter 30. Het schip kan maximaal 470 m2 zeil voe ren bij varen aan de wind. De schoener is voorzien van een hulpmotor van 400 PK. Twee agregaten van 35 kW zorgen voor de stroomvoorziening aan boord. Het schip voldoet aan de eisen van de Scheep vaartinspectie en van het Bu reau Veritas. Er is plaats voor 38 opvarenden, verdeeld een 12-persoonshut, twee 4-persoonshutten, een 6-per soonshut en een 4-persoons- hut. In het achterschip zijn vier 2-persoonshutten voor de .raste bemanning. Het schip is voorzien van zes waterdichte schotten. Bij het gezamenlijk lek raken van twee willekeuri ge compartimenten blijft het nog drijven. En nu het echte voer voor nautische gastronomen. De schipper zal de keus hebben uit de volgende zeilen. Het grootzeil van 140 m2; een stormzeil van 49 m2; een vis serman 1 van 203 m2. een visserman II van 162 m2; dat het schoenerzeil van 114 m2 met het gaffeltopzeil van 25 m2; vervolgens de breefok van 164 m2 aan de ra en tenslotte de zeilen op het voorschip: de fok van 52 m2; een stormfok van 25 m2; een kluiver I van 140 m2; eeri kluiver II van 100 m2; een stormkluiver van 52 ni2; een grote genua van 185 m2 en een voortopzeil van 42 m2. Totaal een keus uit 1353 vierkante meter zeil... Dit zeil- plan van het schoenertype wordt door deskundigen bij zonder evenwichtig geacht zo dat onder alle omstandigheden het juiste tuig gevoerd kan worden. Het is de bedoeling van de Stichting Zeilend Zeeschip die de „Eendracht" in exploitatie krijgt, elk jaar in de lente, de -sat <4 - - Het zeilende zeeschip "De Eendracht" dat in juli te water zal worden gelaten. zomer en de herfst een zestien tal zeezeiltochten van twee we ken te maken met gezellen (zo wel jongens als meisjes) van 16 tot 25 jaar aan boord. Bij elk van de tochten doet de schoener verschillende landen aan. Noorwegen en Schotland, Engeland en de Kanaaleilan den behoren evenals Fran krijk en de Canarische Eilan den tot de mogelijkheden. Op iedere tocht zal men in twee vreemde havens binnenlopen. Kosten voor de deelnemers: 850 gulden. Voorts zijn er voor belangstellenden boven de 25 jaar kortere reizen in het pro gram opgenomen. In de winter zal het schip drie 14-daagse reizen maken in het westelijk deel van de Middellandse Zee: vanuit Malaga naar diverse andere plaatsen aan de zuid kust van Spanje en eventueel naar de Marokkaanse kust. Een optelsom leert dat er voor het totale aantal tochten 320 kooien te verhuren zijn. „De voorverkoop loopt goed", al dus de secretaris van de stich ting, ir. J. W. Munz uit Rotter dam. „Tot nu toe hebben we er 217 aan de man of aan de gebracht. Jazeker: er is belangstelling van meis jes dan we ooit hadden durven verwachten. De interesse van de zijde van de jeugd is bevre digend tot goed te noemen. Er komen nog steeds aanmeldin gen binnen en we zijn er zeker van dat de toeloop zal toene men als de jongelui eenmaal hun ervaringen hebben door verteld aan anderen. In Enge land waaraan we ons hebben gespiegeld, was de belangstel ling zo groot dat er een tweede schip gebouwd moest wor- „Het Zeilend Zeeschip" heeft geen politieke of godsdienstige bindingen, en hoopt kunnen slagen de scheepsge zellen uit alle lagen en kringen van de bevolking te laten ko men. Iedere jongere die zich voelt aangetrokken tot de uit daging, de aktie en de roman tiek van een zeezeiltocht, komt voor deelneming als gezel in aanmerking. Wat hun na de aanmonstering te wachten staat? „Avontuur en donders hard werken", zegt ir. Muntz". Het is zeker niet de bedoeling om van de deelnemers volleer de zeezeilers te maken. Ze hoe ven ook geen maritieme of nautische experts te zijn. Waar het om gaat, is karaktervor ming. We willen tijdens de rei zen kameraadschap, team geest, zelfkennis, sportiviteit aanwakkeren. Want op dit soort zaken zal het moeten aankomen". Ü&A'sfc I 1*1 LOSSER „Oude auto's oefe nen een grote aan rekkings kracht uit op veel mensen, niet zo maar een oude wagen, maar een klassieke automo biel bedoel ik. Ga maar bij jezelf na: als je er eentje ziet staan, loop je er toch ook even omheen en tuur je naar bin nen. Je ziet jezelf al in zo'n beroemde auto rijden, dat is toch iets. Het zou toch gewel dig zijn als dat zou kunnen. Maar de kans dat het ook werkelijk gebeurt is miniem. Hoe zou je aan een dergelijke auto moeten komen? Kopen? Er zijn er nog maar betrekke lijk weinig over en dan, zo ze al te koop zijn, worden er bedragen voor gevraagd en gegeven die de gewone man onmogelijk kan opbrengen". Toch is het geen onmogelijk heid binnenkort in een Bugatti rond te toeren, en men hoeft er niet voor krom te liggen ook. Begin dit jaar heeft de heer M. W. Maat (29) uit Los ser (Ov.) zijn verlangen een dergelijke auto te bezitten ge concretiseerd door er gewoon weg een in Amerika te bestel len. Het kostte hem slechts een paar duizend gulden. In ieder geval minder dan een kleine zuinige nieuwe auto. En daar heeft hij dan een Bugatti voor. De heer Maat zorgt er boven dien voor dat de wens van een ieder die zo'n wagen wil bezit ten wordt vervuld, daartoe heeft hij een onderneming op touw gezet onder de naam Classic Car Import (Markeweg 131 - Losser,) „Het is natuurlijk een duidelij ke zaak dat je voor enkele duizenden guldens geen origi nele Bugatti kan krijgen. Die brengt zo'n halve ton op", weet Maat. „Voor 3500 gulden is bij mij een bouwpakket te «s»-' kopen van het type 35B uit 1927, de beroemde race-wagen. Een polyester uitvoering. Met een beetje handigheid heb je de auto in veertig, vijftig uur in elkaar gezet". Maat noemt de replica een be- nadering van het origineel: de te bouwen auto is 6,5 centime ter langer en vijf centimeter breder dan het oorspronkelij ke type: „De Bugatti wordt gebouwd op een Volkswagen- chassis. Daar mag je wegens de veiligheid niets aan veran deren, zodat de wielbasis en spoorbreedte gelijk zijn aan die van de VW-kever. Wel moet de bodemplaats iets smaller worden gemaakt maar dat is niet erg moeilijk". Bouwpakket Het dashboard is naar eigen inzicht op te bouwen, leder metertje verhoogt de kosten. Het VW-chassis is overigens niet bij de door de importeur vastgestelde prijs begrepen. Voor 3645 gulden krijgt men 28 in en bij elkaar passende delen, zoals het koetswerk, ra- Een bugatti volgens het model uit 1927. diatormantel met embleem, spatborden, zij- en bodempa nelen, verchroomde koplam pen, temperatuurmeter, dash- bordbekleding, te bekleden stoelen, windscherfh en diver se steunen. Maar met dat alles kan men onmogelijk rijden: de motor ontbreekt en zelfs de wielen zijn er niet bij. Impor teur Maat: „Je moet zelf voor de technische onderdelen zor gen. Bij een sloper kan je voor een luttel bedragje al een oude Volkswagen bemachtigen. Je hoeft niet bevreesd te zijn dat je het niet kan gebruiken, want het chassis van een VW is altijd goed, hoe oud en rot de carrosserie ook is. Daar bouw je dan het Bugatti-koets- werk op. En het gebruikt ver der de Volkswagenmotor, -wielen en -stuur. Het hangt er maar van af hoe duur je uit wilt komen, je kan er ook een nieuwe motor in zetten en an dere wielen gebruiken. Het bouwpakket van de 35B is zo goedkoop mogelijk gehouden, zodat ook mensen met een smalle beurs er van kunnen profiteren. Later kan je dan allerlei delen vervangen: me- tertjes inbouwen, spaakwielen monteren en ga zo maar door. Op deze manier verander je in feite een oude Volkswagen in een sportauto. Als je die wilt vergelijken met een moderne sportwagen kom je terecht in een prijsklasse van vijftien tot twintig mille. Die Bugatti is echt niet duur te noemen. Overigens kan ik ook voor andere types zorgen, zoals een Bugatti compleet met wielen en een verchroom de mantel, maar die zal rond de achtduizend gulden gaan kosten. Ook zonder motor. En verder een Porsche uit dc ja ren vijftig en de VW Kubel, de oorlogsjeep". De heer Maat verwacht niet dat de mensen veel moeilijkhe den zullen hebben met het monteren van hun Bugatti. voor een tientje levert hij een brochure, waarin een methode om het koetswerk van de VW in twee uur te verwijderen en het bouwen van de Bugatti worden uitgeduid. Voordat de auto de weg op mag moet hij worden gekeurd, maar dat zal volgens slaat, mits dc instructies uit de bro- gen. Classic Car Import heeft de alleenrechten voor het vaste land van Europa voor de ver koop van de nieuwe Ameri kaanse polyester Bugatti. Het werkterrein omvat voorlopig alleen nog Nederland. Inmid dels heeft de heer Maat zo'n honderdvijftig reacties gekre gen van mensen die wel iets in de 35-B zien. Hij verwacht dat de belangstelling, als de eerste exemplaren rondrijden, nog aanzienlijk zal toenemen: En dan beslist niet van de zijde van mensen die, zoals ik, lid zijn van een historisch au tomobielvereniging. Voorspellingen omtrent het aantal Bugatti's durft hij niet te doen, maar een ding zegt hij zeker te weten: hij zal er niet rijk door worden. Het bouw pakket kost in Amerika acht honderd dollar. Om het hier in Losser te krijgen komen er diverse kosten op, zoals die van verscheping, invoer, verze kering. Ik doe het uitsluitend uit hobby, want er blijft niet veel over voor mij'.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 18