CDA heeft nog geen werkelijke gestalte" £eidóeöoma/nt De miljoenen groeiden Annelies boven 't hoofd HAL ontslaat 864 man Syrië tegen opheffen olie embargo VS De Zeeuw eens met Steenkamp Dode bij explosie Priester wilde biechtgeheim niet schenden 1974 KIJDAG 15 MAART 1974 LEIDSE COURANT KVl i onzer verslaggevers IBBERGEN KVP-voorzitter )e Zeeuw is het eens met prof. iteenkamp, dat de drie christe- ijfee partijen er niet in geslaagd "jljn het Christen-Democratisch Appèl werkelijk gestalte te ge ven. Hij vindt echter niet „dat wij het CDA kapotmaken". De heer De Zeeuw zei dit op een 'P-bijeenkomst in Tubbergen, iar hij zijn volste vertrou wen uitsprak, dat de christelijke fracties in de Kamer een ideële eenheid op de duur zouden we ten waar te maken. De KVP en AR zullen volgens perste Kamer) nooit meer 'zonder de CHU een regeringscoa litie aangaan. Hij zei dit gister avond op een bijeenkomst in Hoorn. „Onze onderlinge band fs sterker dan onze band met de PvdA". De heer De Jong vond niet dat het kabinet-Den Uyl in zet moet zijn van volgende ver kiezingen. „We zijn er nog niet met het CDA. Daarom is het nu nog te vroeg om een keuze te meiken: dit kabinet of het CDA", aldus minister Lubbers in Zevenaar. Hij noemde de uitspraak van KVP-voorzitter De Zeeuw dat het huidige kabinet inzet van de volgende verkiezingen moet worden, een storm in een glas water. Premier Den Uyl zal minister Lubbers vragen wat hij precies bedoelt met zijn uitspraak in Al phen aan den Rijn dat progres sieve partijen gemakkelijk over mensen heenlopen om hun doel stellingen te bereiken. „Hij zal wel getracht hebben de CDA-ge- dachte een eigen gezicht te ge ven en dat is nu eenmaal niet zo eenvoudig". Over de spreiding van rijksdiensten zei de heer Den Uyl dat hij het een ingrijpende maati^gel vindt in het leven van de ambtenaren. „Het is echter van belang voor de welvaart van het noorden en daarom moet het gebeuren en houden wij er aan vast". „Andriessen heeft de deur voor een hernieuwde samenwerking met de VVD op een kier gezet. Wat ons betreft staat de deur wijd open". Met deze woorden onderstreepte VVD-fractieleider Hans Wiegel in een gesprek dat wij met hem hadden zijn wil om een samenwerking ut een rege ringscoalitie tussen VVD, KVP, AR en CHU te bewerkstelligen. „Ik geloof, dat het CDA meer levensvatbaarheid zou hebben als de drie christelijke partijen zouden terugkeren met ons". Herstel van de confessioneel-li berale coalitie is wat Wiegel voor ogen staat als alternatief voor het kabinet-Den Uyl. Terreur in Belfast Een soldaat werd gedood en twee raakten gewond toen een Noordierse terrorist vanuit een hinderlaag vuurde op een groep Britse soldaten in de Noordierse hoofdstad Belfast. De gewonde soldaten werden snel weggedragen. Rechts: de stervende Britse soldaat. ROTTERDAM De reorganisatie bij de Holland Amerika Lijn zal het ontslag tot ge volg hebben van 320 Nederlandse zeelieden (89 officieren en 231 gezellen) en 54 walem- ployes in Rotterdam. Voorts zullen 440 Indo nesische zeelui worden ontslagen en 50 man van het kantoor in New York. De maatregelen diie de raad van bestuur van de HAL gisteren bekend maakte zijn geno men op advies van het bureau McKinsey. Ze moeten de jaarlijkse verliezen met 16 mil joen gulden terugbrengen. Vorig jaar be droeg het verlies van de HAL 35 miljoen. Om de ontslagenen zo snel mogelijk aan an der werk te heipen, ook binnen het concern, is een herplaatsingsbureau ingesteld. De vervoersbonden, van NVV, NKV en CNV zijn zeer verontwaardigd over de ontslagaan zeggingen en nemen de zaak erg hoog op. De HAL-directie heeft geen overleg met de bonden willen plegen. Nederlandse leerstoel in Duitsland DEN HAAG (ANP) Noord- Rijnland-Westfalen wil ongeveer een ton per jaar besteden om Nederlandse onderzoekresulta ten en de kennis van de Neder landse cultuurgeschiedenis in West-Duitsland te verbreiden. Dit zou mogelijk zijn door een leerstoel aan een van de grote universiteiten: Keulen, Aken, Duisburg of Munster. Een zware ontploffing in een transformatorhuis van het Pro vinciaal Electriciteitsbedrijf in Leeuwarden heeft aan een man het leven gekost, Twee van zijn collega's werden ernstig ge wond. Een van hen is met der degraads brandwonden in aller ijl naar een ziekenhuis in Be verwijk overgebracht. De explosie vond plaats toen de drie mannen bezig waren met het vullen van de oliereservoirs. Door tot dusver onbekende oor zaak schoot er plotseling een steekvlam omhoog die een van de mannen, 29 jaar oud, gehuwd en vader van vier kinderen, rechtstreeks trof. Hij was vrij wel op slag dood. Op de foto de direkteur van het Provinciale Elektriciteitsbedrijf die de scha de in het transformatorhuis be kijkt. TUNIS (AP) Syrië is een te genstander van opheffing van het Arabische olie-embargo te gen de Verenigde Staten en vindt dat regeringen die dit voorstellen, verraad plegen. Dit heeft radio Tripoli bekend ge maakt. In het eerste oficiële verslag over de woensdagavond gehou den vergadering van Arabische olieministers in Tripoli, ver klaarde het radiostation dat Al gerije had voorgesteld het em bargo voor een periode van twee maanden op te heffen. Het radiostation maakte echter niet bekend dat de ministers in derdaad hadden besloten het embargo op te heffen dat sinds het begin van oktoberoorlog in het Midden-Oosten van kracht Van Libische zegslieden werd na de conferentie vernomen dat de ministers hadden besloten de boycot te beëindigen. De Ameri kaanse vicepresident Gerald Ford zei gisteren dat voor zover hü wist dat inderdaad was ge beurd. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Kissinger heeft gisteren in Washington verklaard dat hem over een op heffing van het tegen zijn land gerichte olie-embargo nog niets bekend was. Hij zei dat de Ver enigde Staten alleen maar te genstrijdige berichten over de kwestie hadden gehoord. V.S.-minister Shultz treedt af WASHINGTON (UPI) De Ame rikaanse minister van Financiën George P. Shultz treedt begin nei af. Hij acht Je tijd geko men om het aan anderen over 'e laten. Zijn aftreden heeft niets te maken met de Watergate-zaak en de 1972 minister van Financiën. Nixon. Grote brand in Caracas: 80 min schade Caracas (rtr) Een enorme brand, aangestoken door linkse prerillastrijders is vannacht! uit- 8®broken in het grootste com plex van warenhuizen in de Ve nezolaanse hoofdstad Caracas. Tijdens de moeizame blussings- werkzaamheden openden sluip schutters het vuur op de brand- Veerlieden. De politie en de Na tionale Garde werden te hulp Beroepen om de brandweerlie den en de veie vrijwilligers te beschermen. grootste deel van het waren- buiscomplex, dat acht warenhui zen omvat is vernield. De scha de wordt geschat op tachtig mil- loen gulden. Overvallers Joodse meisjes in Syrië voor rechter DAMASCUS (Rtr) De Syrische politie heeft vier mannen gear resteerd die ervan worden be schuldigd vier Syrische jodinnen te hebben vermoord. Het viertal, zal worden berecht door het hooggerechtshof voor staatsveiligheid in Damascus. Zij zouden zich schuldig hebben gemaakt aan moord, beroving en smokkel. Hun werkterrein lag in het zuidwesten van Syrië, bij de Libanese grens. Het vier tal zou bekend hebben. De mannen lokten de meisjes De lijken van de vier meisjes zijn onlangs bij de grens met Liba non gevonden. De computer de baas De uit India afkomstige Shakuntala Devi maakt momenteel een rondreis door Canada en verbaast daar iedereen, dankzij het feit dat zij in staat is om een computer „eruit te rekenen". Zij slaagde erin om uit een reeks van 39 cijfers binnen 40 seconden de vierdemachtswortel te trekken. Internationale speuraktie naar oplichter NEW YORK (UPI) De politie is een internationale speuraktie begonnen naar de 30-jarige ver zekeringsagent Robert Luongo, die in Amerika met meer dan 40 miljoen gulden is verdwenen. Hj zou zich het geld hebben toe geëigend via een handig beleg gingsplan. Luongo reisde door de Verenigde Staten per Rolls Royce, Jaguar of met een privé vliegtuig. Volgens de New Yorkse officier van Justitie zou de verzeke ringsagent .neer dan 2000 men sen in de Verenigde Staten, Ca nada, Bermuda en Nederland hebben bedrogen. Romeinse curie geheimhouding opgelegd VATICAANSTAD (CIC) Alle kardinalen, bisschoppen, ambfe- naren, consultoren en deskundi gen van de Romeinse curie moeten voortaan een speciale eed afleggen, waardoor zij zich tot geheimhouding verplichten. Aldus een door de paus goedge keurde instructie, ondertekend door kardinaal-staatssecretaris J. Villot. Aangenomen wordt, dat het Vaticaan met deze maatregel een einde wil maken aan de „lekken", die de laatste jaren sterk zijn toegenomen, bij voorbeeld bij de geheime nota over het bevolkingsvraag stuk. Belastingverlagingsplan EEN BELASTINGVERLAGINGSPLAN uit de koker van het kabinet- Den Uyl is een onverwachte geste; niet aangekondigd in een of an der partijprogram, daar zowel het program van de christen-demo craten als dat van de linkse drie is uitgegaan van een verzwaring van de belastingdruk. Men mag dit plan intussen niet op één lijn stellen met de suggestie welke kortgeleden de VVD op het terrein van de belastingverlaging heeft gedaan. In de eerste plaats ligt er in het liberale plan minder nadruk op tegemoetkomingen aan de kleine inkomentrekkers en ten tweede komt het belastingplan van de zittende regering op het mo ment dat er eerst op diverse punten verzwaring van fiscale druk heeft plaats gevonden; soms direct, soms indirect door het beper- keil van aftrekmogelijkheden. BOVENDIEN DOET HET KABINET-DEN UYL zijn tegemoetkomin gen niet helemaal vrijwillig; het is door de nood der tijden om zo te zeggen tot bepaalde fiscale concessies gedwongen. Terwille van de werkgelegenheid moet de koopkracht vergroot wor den zonder dat door forse loonstijgingen de inflaitie-spiraal harder zou gaan draaien. Bovendien kan belastingverlaging ook de beteke nis krijgen van alternatief voor een stukje looncompensatie vanwe ge de prijsstijgingen. Ook in het progressieve kabinet wordt ingezien, dat het „aftoppen" van loonsverhogingen wegens prijscompensatie op allerlei bezwaren stuit; minister Boersma sluit zich terzake niet bij het standpunt van de op dit aambeeld hamerende vakbonden aan. M:t een bepaalde manier van belastingverlaging kan hetzelfde doel worden nagestreefd als ten grondslag ligt een een sterk gedifferen tieerde loonsverhoging. Staatssecretaris Van Rooijen heeft deze week in Alphen aan den Rijn voorgerekend dat de belastingverla ging waaraan het kabinet denkt zowel relatief als absoluut in de eerste plaats op inkomens beneden de weistandsgrens gericht is. DIT STUKJE POLITIEK van de regering strookt met opvattingen zoals wij die in deze kolom eerder verkondigd hebben. Het is nu niet de vakbeweging die uitmaakt hoeveel compensatie de afzonder lijke groepen krijgen, maar de regering die de natuurlijke hoedster is van het algemeen belang. Aan de verschillende onderdelen van dit belastingverlagingsplan zal in en buiten de Kamer wel getrokken worden; het principe is even wel naar onze mening niet onjuist. Weeroverzicht 1 -'.-74 Pi zonnig 1= mist 19 temperaturen ton luchtdruk in millibaren ooklarinoen hagel •w-w warmtefront H hoge-drukgebied jj^bewoBting «fa> sneeuw T-r kou-front L lage-drukgebied yjc onweer windrichting verplaatsingsrichting DE BILT Een zwakke rug van ihoge luchtdruk die gisteravond ons land bereikte zorgde voor opklaringen en rustig weer. In de afgelopen nacht konden daardoor de temperaturen weer op veel plaatsen tot enkele gra den onder het vriespunt dalen Aan et rustige weertype van de afgelopen dagen komt vandaag een einde. Een westelijke stro ming die boven de Atlantische Oceaan aanwezig is, breidt zich geleidelijk in oostelijke richting uit. Hierdoor komt ons land bnnen he bereik van oceaan fronten. Een dergelijk front dat vanmorgen boven Midden-Enge- land lag, zal ons land voorafge gaan door regen vanavond be reiken. Het front zal bovn ons land vertragen, zodat et ook morgen het weerlbeeld zal bepa len. Vooruitzichten voor zondag: Wisselvallig en weinig verande ring in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min. temp.: omstreeks 1 graad. Max. temperatuur: omstreeks 7 graden. WEERRAPPORTEN Den Helder Lucht. Rld. Vllsslngcn Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Helsinki InnsbrUck Kopenhagen Stockholm Wenen Zürlch regen h. bew. on bew. on bew. F) SAN GIOVANNI ROTONDO KIPA In het Zuid- Italiaanse dorp San Giovanni Rotondo, waar de be kende capucijnerpater Pio vijftig jaar gewoond en gewerkt heeft, is een priester gearresteerd wegens het in bezit hebben van verdovende middelen. De 29-jarige priester Don Michele Buenza, kape laan van de parochie van San Leonardo, had het verdovende middc. gekregen van een 15-jarig meis je als bewijs voor haar bewering in de biechtstoel dat een vriendin van haar al jaren verdovende middelen gebruikt. De kapelaan liet het poeder onderzoeken door een arts die daarop de politie vertelde dat het om he roïne ging. Toen de kapelaan met een beroep op het biechtgebn'm weigerde de naam van het meisjp dat bij hem gebiecht had, te noemen, werd hij door de politie gearresteerd. Vier maanden zoek Magnaat gevonden TREVOGLIO (AP) Douanebeambten in Noord- Italië die gisteren in verband met een smofckelzaak een boerderij bij de stad Trevoglio doorzochten hebben in de kelder van deze woning Luigi Rossi de Montelera, erfgenaam van het Martini en Rossi Vermouth fortuin gevonden. Hij lag vastgebonden op een bed, maar was ongedeerd. De 27-jarige graaf werd vier maanden geleden ont voerd. Er was een losgeld van ongeveer vijf mil joen gulden gevraagd. Dit bedrag is niet betaald. y- vv j y Dooi' cle knieën Een 30-meter hoge schoorsteen van een melk fabriek in Oldenbroek moest zich gisteren ge wonnen geven. Maar wat wil je. Als ze eerst de voet onder je weghakken, ga je wel door de knieën. Van onze rechtbankverslaggever DEN HAAG Er ging in een half jaartje tijd zo'n vijf ft zes miljoen gulden onder de handen van de attractieve Annelies B. (27) door. Maar eind vorig jaar was er een gat van dik twee miljoen; Anne lies kwam zwaar zenuwoverspannen in een psychiatrische inrichting terecht. Het was een Watcrgate-achtige affaire geworden met afge tapte telefoongesprekken, intimidatie en wat al niet meer. Ze was er niet meer tegen opgewassen. De Officier van justitie eiste gisteren vier maanden met aftrek en voortgaande psychiatrische behandeling middels terbeschikkingstel ling- Annelies was nog niet lang gele den secretaresse bij een bekend Haags bankiershuis. Ze wist zo een en ander van nabij van geldhandel en speculeren. Haar naaste familieleden waagden nu en dan een kansje middels haar informatie. Tot ze in contact kwam met de Haagse playboy Jimmy. Ze gaf haar baan op en ging werken boven een tapijten zaak aan het Noordeinde. De schoonvader van de eigenaar in troduceert Annelies bij zware jongens die met problemen met zwart geld ziften. Ze zetten bij haar een ton in vier ton, zelfs acht ton of meer. In enkele da gen tijd worden er winsten van 20 tot 40 procent uitgekeerd. Maar Annelies kan het niet alle maal meer bijhouden. Ze mag geen aantekeningen maken: stel dat de belasting die in handen zou krijgen. Ze stopte het ene gat met het andere. Annelies: „Ze bedreigden me. Ze hebben me 'n paar keer geslagen. Naar de politie durfde ik niet te gaan" In november 1973 belde Annelies een makelaar in Aerdenhout op. „Ik kan een grote winstgevende transactie sluiten". Binnen een uur was een ton overgemaakt naar een bank in Den Haag en een half uur later kwamen de eigenaar van de tapijtenzaak cn zijn schoonvader het geld opha len, met een machtiging van Annelies. ..Ze hadden me be dreigd met een meVia een microfoontje in de telefoon van Annelies hadden de piannen al les afgeluisterd. De makelaar zegt ter zitting het volste ver trouwen in Annelies gehad te hebben; hij is zijn ton kwijt. Een aparte figuur in het verhaal is „3eertje", houder van een Rotterdamse sexclub. Ook hij was zijn geld kwijtgeraakt, maar „ik ga achter die lui aan. Ze hebben de verkeerde in do gevangenis gestopt. Dat meisje is een zielige figuur". Curator mr. Schutte moest toege ven, dat bij Annelies weinig luxe was aangetroffen, behalve haar flat van 800 gulden per maand. Haar juwelen hhd ze medstal cadeau gekregc/i. De psychftiter acht haar in die bewuste perio de sterk verminderd toereke ningsvatbaar. Hnar behandeling moet worden voortgezet. De ver dediger kon het daarmee, en ook met de eis van vier mjinn- den eens zijn. „Het is erg ver velend dat hot Allemaal zo gelo pen is. Het was met mijn bedoe ling iemand te benadelen. Ik speculeer nooit meET", zei An nelies. Vonnis op 28 maart.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9