WILSON WACHT MAANDAGAVOND AL NEDERLAAG Twee landingen op Mars mislukt STRAALVERBINDING VAN PTT VERBINT ALLE BOOREILANDEN Kerken in Amerika lastig voor banken en ondernemingen Protest tegen sexuele voorlichting scholen Rumor vormt zijn vijfde regering Houtlanden willen proef met houten woninsfbouw Nieuwe komeet op komst MAX HEYMANS: PERFECTIE IN DE KLASSIEKE LIJN KORTE METTEN KERK EN WERELD LEIDSE COURANT PAGINA 7 ROME Italië heeft een nieuwe regering. De christen-democraat Mariano Rumor heeft zijn for- matie-opdracht in record tempo uitgevoerd en daarmee een eind gemaakt aan de 35ste regerings crisis in Italië sinds de oorlog. Christen-democraten, sociaal-de mocraten en socialisten vormèft de nieuwe centrum-linkse rege ring. De republikeinen die in het vori ge kabinet Rumor wel van do partij waren, zijn er dit keer vrijwillig buitengebleven, maar hebben wel hun parlementaire steun toegezegd. De jongste ka binetscrisis in Italië heeft krap twee weken geduurd. Voor Ru- mor Is het zijn vijfde kabinet in zijn politieke carrière. Rumor heeft vier ministers min der dan in zijn vorige kabinet. Het aantal staatssecretarissen is nog sterker gereduceerd: van 58 naar 40. STOCKHOLM (ANP) - Alle in stellingen op houtgebied, zowel op commercieel als in de sector van een onderzoek uit Canada, Finland en Zweden, gaan met het houtvoorlichtingsinstituut in Amsterdam, het Bouwcentrum in Rotterdam en de Technische Hogeschool in Delft samenwer ken om in Nederland een wo- ningbouwprojekt in houtbouw van zo groot mogelijke omvang te verwezenlijken. Op zo kort mogelijke termijn wiK len de initiatiefnemers daarvoor een plek trachten te vinden voor het bouwen van 100 <ot 150 hou ten woningen, zowel in de socia le- als de premie- en de vrije sektor. Men wil hiermee niet al leen aantonen concurrerend en snel ten opzichte van de be staande systemen met hout te kunnen bouwen, maar tevens la ten zien dat houtbouw ook wat betreft energiebesparing, de toets der kritiek glansrijk kan doorstaan. HOEVEN (ANP) Er is weer een nieuwe komeet op komst. De komeet Brackfield 1974-b. Deze komeet zal weliswaar zwakker zijn dan de komeet Ko houtek, maar toch heter waar neembaar. Dit heeft de Volks- sterrenwacht in Hoeven mede gedeeld. De komeet is nu reeds laag boven de westelijke horizon met een prismakijker waarneembaar. Hij bevindt zich in het sterren beeld Walvis. Op 14 maart staat hij praktisch op een lijr. met de sterren Tau en Etha van dit sterrenbeeld. De Magnitude is dan plus 5,8. Op 5 april zal de komeet de gehele nacht te zien zijn redden, zal de minderheidsregering zich mis schien bereid tonen het conser vatieve amendement te aan vaarden of in ieder geval het niet te verwerpen. Labour zal een punt van technische aard kunnen inroepen. Haar minister van arbeid, Michael Foo, zal maandag in het debat verkla- LONDEN De vraag „wordt de minderheidsregering Wilson maandagavond weggestemd?" is algemeen aan de orde in Londen, Zowel de liberalen als de conservatieven maken zich gereed om maandagavond aan het einde van het debat over de troonrede tegen het socialistische pro gramma te stemmen. Het antwoord op deze vraag lag niet zo direkt voor de hand. Een ding was wel duidelijk: .Wil sons eventuele nederlaag zou niet noodzakelijk leiden tot de ontbinding van het parlement en nieuwe verkiezingen. Na het eventueel ontslag van de socia listische premier zal het paleis allicht een beroep doen op de conservatieven om nogmaals te proberen een coalitie met de li beralen tot stand te brengen. Vermoedelijk zal de keuze dan niet vallen op Edward Heath, maar wel op een meer gematig de figuur, zoals Robert Carr (gewezen minister van binnen landse zaken) of Willie White- law (arbeid). De conservatieven, die oorspron kelijk niet van plan Waren de socialisten aan te vallen over de inhoud van de troonrede, heb ben na rijp beraad en niet hele maal met de instemming van hun leider, een amendement in gediend, waarin de socialisti sche minderheidsregering ver zocht wordt de beruchte derde fase" van Heaths „anti-inflatie- politiek van kracht te laten blij ven, totdat een sterke en be trouwbare vrijwillige loonpoli tiek tot stand gebracht is. De liberalen van hun kant zorg den voor een eigen amendement dat deze kwestie nog scherper stelt. Zij dringen aan op een permanente wettelijke loonpoli tiek. Dit verschil van mening maakt alle verwisselingen mo gelijk voor de uitslag van de de batten, die maandagavond ein digden. In theorie kunnen de 295 conservatieven en de 14 libera len samen een meerderheid van 10 stemmen bij elkaar brengen op de 299 socialistische afge vaardigden. Labour kan echter rekenen op de steun van tenmin ste drie onafhankelijken. De uit slag zal dus afhangen van de houding die de negen Schotse en Welse nationalisten en de tien. Noordierse Unionisten aanne- ren, dat fase 3 en de loonraad blijven bestaan, zolang het re- geringsoverleg met de centrale van vakverenigingen en het ver bond van industrieën voort duurt, en nog geen definitieve vrijwillige loonpolitiek tot stand gebracht is. socialistische Het voorlopige behoud van fase 3 is trouwens maar een over gangsmaatregel, die zelfs geen grote rol gaat spelen in de on derhandelingen over de loonei sen van de treinbestuurders. Bij de oplossing van dit conflict zal minister Foot zich zeker niet la ten beïnvloeden door voorschrif ten, geformuleerd door Heath. Prins Claus is gistermiddag geïnstalleerd als voorzitter van de Stichting Nederlandse Vrijwilligers. Als voorzittershamer diende een bak steen die in een ontwikkelingsland is gemaakt. Rechts waarnemend voorzitter, drs. B. van Kampen. Minister Pronk die prins Claus in nieuwe junctie installeerde, pleitte voor een ander werkklimaat binnen de stichting, waardoor er meer ruimte kan komen vor „de t van onderen dan voor gedachten „van bovenaf". Lr is echter nog een andere mo gelijkheid. Om haar hachje te Koerden in Irak in gevecht ANKARA (UPI) In Irak zijn de Koerden in gevecht met re geringstroepen, zo is officieel in Ankara meegedeeld. Het artille rievuur is in Turkije te horen. Turkije heeft de grens met Irak voor onbepaalde tijd gesloten. Het wil voorkomen dat Turkse Koerden hun volksgenoten in Irak hulp bieden. De Koerden hebben zich vier jaar lang rustig gehouden. Nu zijn ze er ontstemd over dat de Iraakse' overheid hun niet de mate van autonomie geeft die ze heeft beloofd. MOSKOU (DPA) De landing Gebleken is bovendien dat dicht van een Sovjetrussische auto matische instrumentencapsule van de „Mars 6" op de planeet Mars is dinsdag mislukt, zo heeft het persbureau Tass me degedeeld. Even voordat de capsule zou landen viel het ra diocontact weg. bij de planeet het magnetisch veld zeven tot tien maal sterker, is dan in de interplanetaire ruimte. Tijdens de afdaling zijn( bovendien gegevens doorgeseind over de vorm en samenstelling! van de oppervlakte en over de temperatuur en chemische sa menstelling van de lagere atmo sfeer van Mars. De capsule kwam terecht in een met kraters bezaaid gebied ten zuiden van de evenaar van de planeet, nadat zij was afgeremd door raketmotoren en de wrij ving van de atmosfeer en de pa rachutes. Tijdens de daling waren echter nog gegevens van metingen aan de atmosfeer van de planeet naar de aarde overgeseind. Daaruit blijkt dat die op sommi ge plaatsen meer waterdamp bevat dan tot dusver werd aan genomen. Ook een tweede poging via de Dit kan van belang zijn voor de ..Mars 7" oiu een capsule met speculaties van geleerden over instrumenten te doen landen het bestaan van primitieve vor- mislukte. De capsule vloog men van leven op Mars. Mars °P een afstand van 1300 Doel van de Marssonde was vol- voorbij, gens Tass aanknopingspunten te Beide sondes „Mars 6" en „Mars leveren over de mogelijkheid 7" bevinden zich volgens Tass i van leven op de planeet. nu in een baan om de zon. Fifth Avenue in Amsterdam: de Amsterdamse modekoning geeft een Amerikaans tintje aan een pakje met uni-wollen jasje en strakke rok, gecompleteerd met geruite cape. (Van onze modeverslaggeefster) AMSTERDAM Max Heymans is gelukkiger en zijn collectie ge slaagder, naarmate de mode klassieker Is. De mode van dit seizoen biedt hem alle kansen, en men mag zeggen, dat hij ze volop heeft benut. Er zijn als steeds herinneringen aan Chanel, maar daarnaast duikt ook de schim van Schlaparelli op. Niet dat de excentriciteit van deze ontwerpster In de collectie zou zijn doorgedrongen - Max Heymans en excentriek is vrijwel een contradictie. perfect. Ruiten, pied de poule en noppen genieten de voorkeur. Het broekpak blijkt definitief genade te hebben gevonden Heymans' ogen (hij was ei overtuigd tegenstander ervan) en er paradeerden dan ook di verse heel perfecte exemplaren. Een ervan, een wit pak zonder mouwen, was gecombineerd met een rechte mohair jas, waarin uitzonderlijk grote rui ten op een heel eigen manier waren verwerkt. Al wat feestelijk was, had im mens wijde rokken onder smal le middeltjes en korte jasjes met wijdpoffende blousemou wen. Onder die jasjes kwam meestal een diep décolleté te voorschijn. Bij korte jurken en ook bij sommige middag-ens bles werden immense strohoe den gedragen. Bij lang avond toilet verscheen vaak een tur ban met lang afhangende shawl, waaronder geen sprietje haar kwam te zien. Schiaparelli's eigen kleur shoc king-pink is echter een van de hoofdkleuren van de collectie, en misschien heeft het veelvul dig gebruik van lange shawls ook iets met haar te maken. Dat rose wordt vaak gecombi neerd met een tint tussen grijs en leverkleur, verder is er veel marineblauw, liefst In combina tie met wit, en wat lichtbeige. De meestal klassieke lijn, een mengsel van de stijlen van '20 en '30, wordt verlevendigd door spelletjes met de mouwen - een mouwloze mantel over een pak je met korte mouwen, een kort tailleurjasje over een lange blousemouw. De combinatie van stoffen en dessins is als altijd Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De PTT heeft een gebruiks klaar plan gereed voor telecommunicatiever- bindingen tussen het vaste land en de boorei landen op de Noordzee. Via dit net zullen niet alleen de telefoon- en telexverbindingen plaatsvinden, maar zal ook het boorproces op de eilanden vanaf de wal geregeld kunnen worden: pompen zullen door computers via datalijnen in werking kunnen worden ge steld, temperaturen zullen automatisch wor den geregeld en ook het transport via een pijpleiding zal vanaf een afstand kunnen worden gecontroleerd. Op 1 januari 1975 zal de eerste onderneming, Placid International Oil, met de eigenlijke winning vanaf het Nederlandse deel van de Noordzee beginnen. Een van de voorwaarden van Placid was, dat er een goede communi catieverbinding zou komen met zijn boorei land. De PTT-afdeling Straal- en Satellietver bindingen heeft daarom een communicatie plan opgesteld. De straa'"erbindingen zullen tot stand komen via een 71) meter hoge mast op Texel en het booreiland met de telefoon centrale van Den Burg op Texel verbinden. Via deze mast zal ook het nu nog kwetsbare en ontoereikende telefoonverkeer tussen Texel en het vaste land verzorgd kunnen worden. Behalve op Texel zal ook op het booreiland een 70 meter hoge mast komen, met twee parabolen. Deze mast zal windsnel heden tot 200 km per uur kunnen weerstaan. Het PTT-net zal ook geschikt rijn voor stormwaarschuwingsdiemsi en ten dienste van de veiligheid van het luchtverkeer boven zee staan. De verbinding tussen het Placid-eiland en Texel zal uitgebreid kunnen worden tot een ringleiding met en tussen veel meer booreilanden. Alleen e*»n beslis sing van het Texels gemeentebestuur om de mast op het eiland te mogen bouwen staat nog realisering van het PTT-plan in de weg. Min. Pronk: geen steun organisatie bevrijdings- groepen DEN HAAG (ANP) Minister Pronk (ontwikkelingssamenwer king) ontkent, als zou de rege ring een organisatie in het le ven roepen, die de Afrikaanse bevrijdingsbewegingen moet gaan helpen. De vragen van de KVP-kamerleden Aarts en Van Amelsvoort over die organisatie en de status, structuur, samen stelling en werkwijze noemt hij niet relevant. Ook ontkent de minister dat hij mededelingen over de oprichting aan de orga nisatie zou hebben gedaan tij dens zijn bezoek aan het hoofd kwartier van een bevrijdingsbe weging. Drugconunissie vraagt mening deskundigen DEN HAAG (ANP) De bijzon- dere commissie uit de Tweede Kamer voor de drugbeleid wil nog een aantal deskundigen ho ren, die niet waren vertegen woordigd op de hoorzitting van 8 maart jongstleden. De com missie denkt in dit verband aan een VN-functionar's, een verte genwoordiger van de Wereld- Gezondheidsorganisatie, een po litiefunctionaris die de praktijk van de opsporing kent, enkele farmacologen en een behande lend psychiater. Een aantal Amerikaanse ker kelijke organisaties heeft on langs dokumenten in zijn bezit gekregen die aantonen dat een multinationale bankfirma, de European-American Banking Corporation (EABC). in Euro pa. de Verenigde Staten en Ca nada gelden heeft verzameld voor de financiering van gehei me leningen aan Zuidafrikaan- se regeringsinstanties. De Amerikaanse kerken, die samen het „Interkerkelijk cen trum voor gezamenlijke verant woordelijkheid" van de Ameri kaanse Nationale Raad van kerken vormen, hebben nu een campagne gestari om de elf Amerikaanse banken die bij deze zaak betrokken zijn over te halen hun medewerking op te zeggen. Het gaat om leningen met een gezamenlijke grootte van 540 miljoen gulden. De leningen werden onderhands gesloten, omdat een soortgelijke trans actie, enkele jaren geleden stuk liep door bemoeienis van buiten af. De kerken, gesteund door de Verenigde Naties en een aantal andere organisaties, slaagden er toen in tien Ameri kaanse banken over te halen en een beloofde lening van honderd miljoen gulden aan de Zuidafrikaanse regering toch niet te laten doorgaan. Dit is pas één voorbeeld van de door de kerken gevoerde campagnes. Momenteel heeft men 35 grote ondernemingen in de schijnwerpers gezet van wege hun energiepolitiek. be handeling van vrouwelijke em ployés, werkgelegenheid voor raciale minderheidsgroepen, banden met het leger en hun belangenpolitiek in zuidelijk Afrika. Wat dit laatste betreft zijn tweeëntwintig ondernemingen doelwit van kericresoluties, die handelen over het zoeken naar olie in de Portugese kolonies en Namibië, over ondersteu ning van de Zuidafrikaanse re gering bij pogingen z.g. grens- industrieën te stichten, en over de lonen en werkomstan digheden van Afrikaanse arbei ders. In de meeste gevallen probe ren leden van het interkerke lijk centrum, sam^n met ker ken die zelf aandelen in de be treffende industrieën bezitten, om via besprekingen met de directies tegemoetkoming aan de resoluties te bereiken. De rijke en machtige onderne mingen voelen zich vrij onge makkelijk in deze situatie, waarin ze elk moment gecon fronteerd kunnen worden mei schijnbaar krachteloze kerke lijke organisaties die uiteinde lijk echter toch vaak hun zin krijgen. Bij de laatste negen „onthullingsresoluties' 'waarin de kerken vroegen om gede tailleerde informatie omtrent lonen en werkomstandigheden, hebben de ondernemingen in zes gevallen al toegezegd deze informatie te zullen verstrek ken. Hieronder bevinden zich reuzen als Gilette. Chrysler en Union Carbide.Hoewel het in terkerkelijk centrum voor ge zamenlijke verantwoordelijk heid te ndienste van de kerken is opgezet stelt het zich ook be schikbaar voor liefdadigheidin stellingen, verzekeringsmaat schappijen, universiteiten en andere groepen. Soms staan deze instellingen aan de kant van de maatschappijen, maar meestal steunen ze de kerk. Het soort bondgenootschappen dat zo ontstaat kan in kritieke gevallen tijdens aandeelhou dersvergaderingen net de door slag geven, zodat de onderne mingen wel tot onderhandelen gedwongen wordt. Sinds de gigant General Motors in 1971 in zo'n confrontatie verwikkeld raakte heeft de arbeidspolitiek ten opzichte van niet-blanken binnen diit bedrijf van de di rectie meer aandacht gekre gen, zowel in Zuid-Afrika als in Amerika. Bovendien werd er een zwarte commissaris, Leon Sullivan, aan de raad van commissarissen toege voegd. De campagne van de Ameri kaanse kerken is tot nu toe aanleiding geweest voor drie banken om zich terug te trek ken uit de EABC-leningsover- eenkomst. Het volgende doel wit is Europa, waar de zes ei genaren van EABC zijn geves tigd. Hieronder bevinden zich de Deutsche Bank (West-Duits- land), de Société Générale (Frankrijk) en ook de Neder landse AMRO-bank. De werkgroep tot ondersteu ning van het programma tot bestrijding van het racisme, uitgaande van de Wereldraad van Kerken, heeft inmiddels in een brief aan minister-presi dent Den Uyl vragen gesteld naar aanleiding van de finan ciële betrekkingen van de Am- ro-bank met Zuid-Afrika. Een aantal leken-werkne- mers van de koptische kerk in Ethiopië heeft patriarch Theo- philus gevraagd om een loons verhoging. Krijgen zij die niet dan volgt staking. Zij vragen ook om een pensioenregeling en vijftig procent korting in ziekenhuizen. De petitie gaf Theophilus drie dagen de tijd om te antwoorden. De klagers zouden hun klachten dan voor leggen aan premier Endalka- chew Makonnen en als er dan na weer drie dagen nog geen oplossing zou zijn gevonden, zou de eerste staking in de ge schiedenis van de kerk in Ethiopië een feit zijn. Het oecumenisch maandblad "Open Deur" wijdt zijn paas- nummer aan het thema "be vrijding". Aan uiteenlopende aspecten van dit thema wordt aandacht besteed door onder anderen prof. J. Verkuyl, staatssecretaris P. H. Kooij- mans, W. J. de Graaff pr.. E. Pijlman en L. P. W. Groene- veld. Het blad wordt uitgege ven bij Boekencentrum .postbus 5176 te Den Haag. De aartsbisschop van Mi laan, mgr. Colombo, heeft don Paolo Pagliughl, pastoor te Mi laan, gedwongen zijn ambt neer te leggen. De pastoor werd voor de keus gesteld zijn ambt neer te leggen of afjgezet te worden, nadat hij in een preek de gelovigen indirect zou hebben aangespoord bij het ko mende referendum te stemmen voor het behoud van de moge lijkheid tot echtscheiding. De parochie die tevergeefs heeft geprobeerd de aartsbisschop te spreken, heeft de eucharis tieviering ter verwelkoming van de nieuwe pastoor geboy cot. Het Gereformeerd Vredes beraad organiseert zaterdag 6 april in de Triumfatorkerk aan de Marco Pololaan te Utrecht een landelijke werkdag onder het motto "Met zonder ge weld". Onder anderen werken mee Colin Winter, de uit Zuid- Afrika verbannen anglicaanse bisschop, ds. J. M. Snoek van de Wereldraad van Kerken en pater Santiago Thijssen. De veertiende internationale ontmoeting van kerkkoren zal in de bedevaartsplaats Loreto (midden Italië) zijn en wel van 17 tot 21 april. Aan de uit voeringen nemen twintig koren uit twaalf landen deel. Uitge voerd worden ondermeer bet Magnificat van Vivaldi, het Stabat Mater van Pergolesi, de Litaniae Lauretanae van Mo zart en de Missa de Angelis van de dirigent van de Sixtijn se Kapel, Domcnico Bartoluc- cl. KERSTACTIE VOOR MISSIONARISSEN VERTIENVOUDIGD Ruim een half miljoen heeft de kerstactie van het Centraal Missie Commissariaat opge bracht voor de Nederlandse missionarissen. Dit resultaat is het tiendubbele van de eerste schriftelijke ac tie, nu drie jaar geleden. De opbrengst is bestemd voor het betalen van AOW-premies voor missionarissen en voor de zorg voor de oude dag van missio narissen die omwille van hun werk hun Nederlanderschap opgaven en daardoor geen rechten op AOW kunnen doen gelden. Uit dit bedrag, dat binnen kwam, op giro 676 van de „Week voor de Nederlandse missionaris" werd onder meer aan een aantal niet voor AOW in aanmerking komende mis sionarissen een uitkering in eens verleend. De sexuele voorUchtlng op de r.k. basisscholen wordt steeds driester gepresenteerd. „Daarbij wordt veelal op geen enkele wijze rekening gehou den met de zedenleer van de H. Roomse Kerk, noch met de rechten en de plichten van de ouders". Aldus schrijft het r.k. Neder lands centrum "Pro Fide et Ecclesia" in een brief aan de r.k. bisschoppenconferentie. Het in april 1973 opgerichte centrum, dat ruim duizend le den telt en samenwerkt met andere behoudende groeperin gen zoals die rond het blad "Confrontatie", "Waarheid en Leven" en "Katholieke Stem men", had zich over dit onder werp reeds vorig jaar oktober tot de afzonderlijke bisschop pen gewend. Hierop waren „ontwijkende antwoorden' ont vangen van de b'isschbjijieH Ernst, Gijsen, Simonis en Zwartkruis, zo deelde sekreta- ris J. Kok uit Helmond desge vraagd mede. De apdere bis schoppen hadden niet gerea geerd. Het centrum verzoekt de bis schoppen onder meer alle r.k. schoolbesturen te wijzen op hun zeer zware verantwoorde lijkheid in deze kwestie en er bij de besturen van de r.k. scholen waar klassikaal sexue le voorlichting wordt .gegeven, op aan tc dringen deze voor lichting ogenblikkelijk te doen staken. I mob-

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7