OPNIEUW ROMEINS SCHIP IN ZWAMMERDAM GEVONDEN OG Van Dam Overloop centrum van Leids woonwagen bij voorkeur naar regio Lentefestijn in Hazerswoude n.Link rijn- en veenstreek Piet v. Rijn niet terug in de raad Uw mening Boze grondwerker krijgt f 250,- boete noteert, u evet- A PAGINA 6 VRIJDAG 15 MAART 1974 LEIDSE COURANT ZWAMMERDAM De archeolo gische opgravingen op het bouwterrein van de Joharmes- sticbting in Zwammerdam blij ven vol verrassingen. Bij d berging van het 37 meter lange Romeinse schip, waarvoor on langs een landelijke actie is ge houden, is men nu namelijk op weer een ander schip gestoten. Dit is het zesde vaartuig dat sinds 1971 „boven water" komt. De archeologen, onder leiding van professor Glasbergen van de universiteit van Amsterdam, vragen zich af welke geheimen de Zwammerdamse bodem nog meer in zich bergt. Professor Glasbergen verwacht hierover meer te weten te ko men als de Neeltje Jacoba (het schip dat nu wordt uitgegraven) eenmaal is geborgen. Men wil namelijk nog een metertje door graven en de resten, die dan naar boven komen, zullen waar schijnlijk boekdelen spreken. Aangezien in Romeinse ge schriften uit die tijd wordt ge sproken over honderden schepen en Zwammerdam een belangrij ke vestingstad was, is het goed mogelijk dat nog veel meer in teressante vondsten worden ge daan. De schepen in Zwammerdam ge ven door hun grote aantal en verscheidenheid van constructie een fraaie en belangwekkende momentopname (tweede eeuw na Christus) in een scheeps- bouwtraditie tussen 800 voor en 1300 na Christus voor het gebied ten noorden van de Alpen. De zes tot nu toe gevonden vaartui gen. hadden volgens de archeo logen een functie in het Ro meins grensverdedigingssy- steem. De vrachtschepen wer den mogelijk gebruikt voor troe pentransport. De Neeltje Jacoba is het grootste Romeinse schip, dat ooit buiten het Middellandse Zeegebied werd gevonden. De voorberei dende werkzaamheden voor ver der onderzoek en berging zijn bijna afgerond. In opdracht van de Rijksdienst voor de IJssel- meerpolders is enkele weken geleden een damwand om het schip geslagen waarna met het uitgraven kon worden gestart. De berging moet voor Pasen ge reed zijn, omdat de Johannes- «tichting dan eindelijk wil be ginnen met de steeds weer uit gestelde bouw van een nieuw complex. Zoals bekend kon de Neeltje Ja coba geborgen worden na een landelijke actie, die zo'n 280.000 gulden opbracht. De archeolo gen. die in Zwammerdam actief z(jn, hopen dat de overheids- ogen nu geopend zjjn en er bin- nen afzienbare tijd een speciale „pot" voor belangrijke archeo logische vondsten komt. Profes sor Glasbergen is ervan over tuigd, dat nu het beste moment is om de schepen in Zwammer dam op te graven. Door een verandering in de hoogte van het grondwater in de polaer bij Zwammerdam zal de bodem na melijk gaan inklinken, waardoor het in de grond aanwezige hout langzaam maar zeker zal ver pulveren. Belangstellenden kunnen het scheepswrak van de Neeltje Ja coba op een zestal dagen gaan bezichtigen. De Johannes stich ting stelt op 15, 16, 17, 22, 23 en 24 maart haar terrein (ten zui den van de weg Alpher.Bode graven) open voor bezoekers. Op de beide zaterdagen worden boottochten georganiseerd vanaf Avifauna in Alphen naar Zwam merdam. De initiatiefnemer van het comité tot behoud van de Neeltje Jacoba, de heer Perotti, verklaarde gisteren bijzonder verheugd te zijn over de goede afloop van de actie. De mensen, die geld voor dit doel hebben gestort, krijgen binnenkort een gratis toegangskaart voor het museum Ketelhaven, waar de Neeltje Jacoba wordt geconser veerd. TER AAR Tijdens een gister avond gehouden ledenverga- derng heeft de KVP-fractievoor- zitter Piet van Rijn medege- deedld dat hij zich niet meer kandidaat wilde stellen voor de komende raadsperiode. Hij vond de taak zwaar en zag de politie ke toekomst niet zo optimistisch tegemoet. Bovendien heeft hij drukke werkzaamheden in zijn bedrijf. De heer Sassen zorgde vor „vuur werk" toen hij zei dat het druk- statiion voor de aardgasvoorzie ning om esthetische redenen geen doorgang kon vinden. Een ramp voor de tuinders. Wethou der Uuttewaal wist nog van niets, maar hij beloofde dat hij er spoedig we"k van zou ma ken. In de gedachtenwisseling over ge meentebelangen zei afdelings voorzitter Akerboom dat zijn partij voor ca 95% haar pro gramma had gerealseerd. De stichting van een Mavo in Ter Aar was echter geen haalbare kaart gebleken, aldus wethouder Uyttewaal. Hij ze iover de wo ningbouw dat er eerst vjftig wo ningen in Aartiam ge'oouwd zul len worden. ,,De CHU staat afzijdig" ant woordde de voorzitter op vragen van de heer J. Zwirs over de politieke samenwerking bij de volgende verkiezingen. Nadere besprekingen over één program ma zullen volgen. Wel staat vast dat de drie christelijke partijen met eigen lijst uitko- BIIIIIIR ifgelopen dinsdag werden da le zers van een van de Leidse dag bladen verrast met een hoofdar tikel inzake een regeringsbeslis sing over de Leidse hurenkwes- tie. Naast de foto van een grijn zende Marcel van Dam stond een grote kop, die luidde „Staatssekretaris Van Dam komt Leidien tegemoet". „Huren oude huizen niet hoger". De uit roeptekens ontbraken er nog maar aan! Wij van het Leids Huurders Comi té hebben het artikel 2,3, ja wel 4 maal overgelezen maar ons werd niet duidelijk in wat voor opzicht de ombudsman ons is tegemoetgekomen. Laten we nu alles eens op een rij tje zetten, met de kancceKoüng dat we daarbij geheel af gaan op de inhoud van het betreffen de artikel (een officiële bevesti ging hebben wij nog niet ont vangen). Allereerst. Van Dam belooft grootmoedig, dat de huren van 24 complexen (hoofdzakelijk in het Haagwegkwartier en Leiden Noord) niet verhoogd zullen worden. Ach, ach, die goeie Marcel toch! Er wordt alleen niet bijgezegd dat deze toezeg ging al dateert van 13 maart 1972, toen de gemeente raad onder druk van honderden bewoners hiertoe heeft besloten. In feite handelt Marcel van Dam hier als een baas die zijn hond een vers bot van twee jaar oud toewerpt. Maar we gaan verder. De huur- stop voor de bedoelde woningen wordt opgeheven, want ,,de huurverhoging van dit jaar (maximaail zes procent) zal wel de normale procedure volgen". Van Dam gaat nog verder met het uitdelen van cadeautjes: „De overige woningen (op twee complexen na, waarvoor een huurverhoging van acht gulden geldt), komen in aanmerking voor een verhoging van twee maal zes procent (1 oktober 1972 en 1 april 1973)". Wanneer we daar de 6 pet. van dit jaar bij tellen, wordt dit dus een huurverhoging van maar liefst 18 pet.! Een schrale troost is, dat de Huur adviescommissie de laatste ca tegorie op nieuw in onderzoek neemt, maar dit is 2 jaar gele den ook al gebeurd! Wanneer men nagaat, dat de huuradvies- commissie voor een deel wordt bemand door huisbazen, terwijl de huurders op geen enkele wij ze rechtstreeks vertegenwoor digd zijn, hoeft men zich over de afloop van het onderzoek ook niet veel illusies te maken. Voorts hebben wij uit bepaalde bronnen vernomen, dat Van Dam het voornemen heeft om Ae huurverhoging van 18 pet. met terugwerkende kracht te ei sen. Dit betekent dat -uitgaande van een huidige gemiddelde huur van 75.- per maand- een eenmalige rekening van 85.- de huur, zal worden gepresen teerd. Wij zien de zaken zo: de PvdA heeft zich bij veel Leidse huur ders zeer impopula-'r gemaakt. Over een paar weken staan de verkiezingen voor de deur, en al zijn er duizende Leidenaars die toch nooit gaan stemmen, ach. denkt Van Dam. je kunt nooit weten, weet je wat, laat ik die Leidenaars maar eens „teee- moet" treden. Na de verkiezin gen krijgt de huuradviescom missie nog even de gelegenheid om te rommelen en als dan ook de raadsverkiezingen achter de rug zijn, dan volgt er (des noods) een huurprijsvaststelling van het ministerie. De verslag gever van het betreffende avondblad heeft een goed arti kel geschreven. Alleen de kop was verkeerd, die had moeten luiden: Staatssecretaris Van Dam komt Leiden niet tege moet. De huren van de oude hui zen worden nog hoger". Namens het Leids Huurders Co mité. J. Eikerhout. Koninginne- laan 36 Leiden. Ill III! ■llllllllli ALPHEN Gistermorgen arri- veerden vanuit Leiden een twin tigtal woonwagens in Alphen a.d. Rijn waarvan de bewoners hun wagens neerzetten bij d e„koffie tent" bij de Prins Bernhardlaan. Voor de politie was gearriveerd hadden de woonwagenbewoners reeds enkele electrische lantaarn palen opengebroken en hun wa gens op 't net aangesloten. Om dat het verkeer ernstig gehinderd werd door de aanwezigheid van zoveel woonwagens, werden de bewoners gedirigeerd naar de parkeerplaats bij de sportvelden in „De Bijlen". Daar werd hen r vergunning verleend te blijven fP staan tot zondagmorgen 10.00 u. Op de foto: De wagens arrive- ren op de parkeerplaats. - - "Ti iy- iliÉÉii'ii. ZOETERWOUDE Het stichten van enkele kleine woon wagenkampjes in de Leidse regio is niet uitgesloten. Lange tijd was het creëren van grote centra alleen za ligmakend voor het ministerie van CRM maar daaraan wordt niet meer strak vastgehouden. Dat verklaarde gistermiddag Drs. J. Zijlstra, inspecteur voor woonwa genzaken van CRM die te gast was bij het algemeen bestuur van „De Regionale woonwagencentra rayon Leiden" dat onder leiding van mevr. N. A. den Haan- Groen biieen was in het gemeentehuis van Zoeterwou- Drs. Zijlstra gaf een opsomming van de overwegingen welke geleid hebben tot een andere beleidsopstelling. In de grote centra worden soms mensen bij elkaar ge bracht die van nature ndet bij elkaar horen. Men is ook niet gelukkig met de sociale controle op elkaar. Het vernieuwde Leidse kamp heeft 68 standplaatsen en er is een wachtlijst van 3 terwijl er voor trekkers in het geheel geen ruimte is. Prognoses leren dat er in de komende jaren nog enkele gegadigden voor een standplaats zullen bijkomen zodat er voorzieningen noodzakelijk zullen blijken. Die over capaciteit zal bij voorkeur elders in de regio moeten worden ondergebracht. Uit de discussies bleek dat de hiervoor benodigde financiën van ondergeschikt belang werden geacht. Het knelpunt is de plaats waar nieuwe, bescheiden, kampen moeten komen. Daarbij werd nog eens benadrukt dat de bewoners zelf hieromtrent ge hoord moeten worden. Ook de nadelen van kleine kampen werden nog eens be licht met name de problemen die zich zullen voordoen bij de voorzieningen voor de bewoners. De ruimtenood die er in het gehele land is zou ook kunnen worden te ruggebracht als een aantal woonwagenbewoners een huis zouden willen betrekken. Enkele van de aangeslo ten gemeenten zijn bereid hiervoor woningen beschik baar te stellen. De praktijk heeft echter geleerd dat hiervoor nauwelijks belangstelling bestaat. Mogelijk zou een juiste wijze van campagne voeren ef fect kunnen sorteren. Men moet de mensen dan wel con creet woonruimte kunnen bieden. Er zal dan ook wat ge- wat gedaan moeten aan de huurprijs die, in verhouding tot het staangeld wat betaald wordt, zeer hoog zal zijn De mogelijkheid hiertoe lijkt niet uitgesloten omdat de investeringskosten voor een woonwagenplaats met 400 per maand de huurprijs van een woning overtreffen. Het dagelijks bestuur deelde nog mede dat een bedrag van 13.00 noodzakelijk is voor voorzieningen in het centrumgebouw i.v.m. voorzieningen voorgeschreven door de Hinderwet en Warenwet. De gasaansluitingen e.d. voor de douches in de eigen bergruimte van elke standplaats vragen nog een bedrag van 82.000. Drs. Zijlstra sprak in zijn slotwoord zijn waardering uit voor het werk dat in de Leiidse regio voor de woonwagenbe woners wordt verricht. Boskoopse brug zaterdag neer HAZERSWOUDE De weersomstandigheden noodden daartoe welis waar niet toe uit, het lentefeest vierden leerlingen en leerkrachten van de RK mavoschool „Christus Koning" te Hazerswoude-Rijndijk tóch. Het festijn b^gpp-.op het schoolplein aan het Helene Swarth- plantsoen en daarnjt^werden achjerecnvolp.;ns tafeltennis, dammen, sjoelen en blokjesvoètbal (een „uitvinding" van de leraren licha melijke opvoeding uit Hazerswuutie). touwtrekken s'ond eveneens op het sportprogramma, voordat de lunch, bestaande uit flensjes van het betere werk, alle eer werd aangedaan. De 'eerlingen verzorgden tussen de bedrijven door en kele knappe imitlfS^T voordat de hosvlonder punt van feesten werd. Iedere klas vaardigde hierbij eeii discjockey af om met een gezd- BOSKOOP De brug over de Gouwe, die enkele dagen gele den bleef hangen, doordat een van de assen brak, zal waar schijnlijk morgen naar beneden kunnen worden gehaald. Tol dan toe staat een groot aantal Boskopers uur na uur bijeen ge pakt op het provinciale pontje dat sputterend een bescheiden golfslag teweegbrengend, zijn „overzet werk" verricht. De provinciale schipper Piet Ho- genes - al twintig jaar schipper - lacht: ,,Ik heb geen vaarbe wijs hoor. Bij de provincie mag alles. Kunnen jullie zwemmen? Hij stuurt echter zeer vakkun dig het pruttelend vletje (eigen dom van de provincie Zuid-Hol land) van de een naar de ande- re kant. Je zou er het heen en 1 weer van krijgen. Het pontje, veel te klein, doet de vraag rijzen: ..Heeft de water- staat nou geen grotere boot' Een of andere kweker heeft toch nog wel ergens een flinke „bok" liggen? De automobilisten k"nnen hun la MttfÉSÜj chen wél houden. Omrijden ovrr Waddlnxveen betekent d. ar i-- weer uren wachten voor 3 zelfde brug als in Boskoop. van de tweede klas, werd eekozepfot miss r Invalide-wagentje moest het ontgelden Den Haag-Bodegraven De 21-jarige grondwerker met blonde ma nen, had in de Wilhelminas'raat in zijn woonplaats Bodegraven een man, die een invalidewagentje voortduwde een kopstoot toegediend, hetgeen o.a. tot gevolg had, dat het wagentje kantelde en de daarin zittende vrouw op straat onder het wagentje terecht kwam. Aan die kopstoot was nog iets anders vooraf gegaan. De grondwerker en diens vrouw hadden een avondje uit in het café, hetgeen inhield dat er flink wat drank werd verwerkt. De man wilde op een gege ven moment naar huis, de vrouw stemde daar niet mee in. In de Wilhelminastraat roste de grondwerker eerst zijn vrouw af, sloeg haar tegen de grond, hetgeen een hevig gegil opwekte. Toen de vrouw nog tegen een winkelpui haar verdriet uithuilde, vervolgde haar echtgenoot zijn weg, waarop hij dan genoemd echtpaar teger nu da Haagse pobtierec iter, voor wie de grondwerker zich moest verantwoorden. Diens bewering, dat het slachtoffer hem eerst hac geslagen, vond bij officier noch rechter geloof, gezien ook het pos tuur van verdachte, die ook reeds eerder is veroordeeld o.a. wegens mishandeling, vernieling en daarvoor reeds tot r.an de kinderrechter terug ging. Da officier volstond met een eis van 250,- boete, waarvin de rechter „Een schandalig optreden en dat op de openbare we, or.st constateerde: „Dat valt u zeker wel mee". Het vonnis werd over eenkomstig de eis met de toevoeging van de rechter: „En dan mag u wel in uw handen knijpen." Het slachtoffer liep een gebroken neusbeen en lichte hersenschudding Per week hebben wij nog enkele uren voor het re pareren van Uw D!t gebeurt dan door 'n gediplm. vakman. Bel even en vraag naar de kosten! Versteegen Tel. 01710-30151 Park „die Leythe" IS Leiden huishoudelijke artikelen verlichting JOOP VISSER Ook voor ETALAGE VERZORGING DEKORATIES Tel. 01714-3107 ROOSEN OPTIEK Kort galgewater 1 Leiden ALLE BRILLEN 2 JAAR GRATIS VERZEKERD JUWEUERSBEDRIJF HOOIGRACHT 45 - LEIDEN m Telefoon 30 1 94 Ruime parkeergelegenheid. JACHTHAVEN CAFÉ-RESTAURANT „1 KOMPAS" Uniek gelegen aan de Kagerplassen. „om fijn uit te zijn" Ook voor uw recepties en diners. Het gehele jaar geopend. Julianalaan 58 - Kaagdorp Telefoon 02524-215 Speciaalzaak voor GRAMMOFOONPLATEN - MUSICASSETTES Haariemmerstr. 66-221 - Leiden Telefoon 21 9 80 - 24 0 81 waar u gezellig eet. Par. met specialiteiten restaurant „De Herbergh" Hoofdstraat 129 Noordwijk aan Zee, Tel. 3900 (01719). INBRAAK SLOT KAPOT OF VERNIEUWEN De Leen bellen! Tel.01710 - 53 1 92 NAGTEGAAL EN ZN 1. SNELGLASHANDEL NAGTEGAAL vraagt vrijblijvend offerte. Telefoon 2 41 35 SCHILDER - BEHANGER Hoofdstraat 66 - Leiderdorp Telefoon 01710-2 41 35 MARE 116

Leidse Courant | 1974 | | pagina 6