„DE NOORD" BEDREIGING VOOR DE BOLLENSTREEK? Woningbou wvereniging „Voorhout" vierde feest n(fk bistro Bewoners Voorhoutse Boekhorstlaan mogen een wens doen Nauwe samen werking tussen huisartsen en wijkzusters wtstekemleten^ bollen Massale woningbouw zou de deur helemaal dichtdoen ÊÊkWÊ ity e boulevard inKat\vii^a<a VRIJDAG 15 MAART 1974 LEIDSE COURANT Bollenstreek Het gebied tussen Haarlem en Leiden heet nog al tijd de bollenstreek. Inderdaad is De Zuid, zoals in bloembol lenjargon deze streek ook heet, nog altijd een belangrijk pro- duktlegebied van hyacinten, tul pen en narcissen, maar de lei dende positie op dit terrein heelt de bollenstreek moeten prijsgeven aan de gebieden in Noord-Holland. Met name aan West-Friesland en aan de Anna Paulownapolder, he tzg-n. Noor delijk zandgebied. Een paar cijfers: in Zuid-Holland bedroeg het bloembollen areaal in 1973 ruim 3600 ha. In Noord- Holland kwam men echter aan een areaal van 7525 ha, meer dan tweemaal zo veel dus als in de bollenstreek. Het ligt in de lijn der verwachting dat de cij fers voor de bollenstreek in de toekomst niet gunstiger zullen worden omdat in De Zuid geen uitbreidingsmogelijkheden zijn. Er komt geen land bij. In Noord-Holland daarentegen is wel voldoende land beschikbaar en als er uitbreidingen komen, zullen ze dus dóér gerealiseerd worden. Daar komt nog bij dat planologen een begerig oog op de bollenstreek hebben laten vallen. Men ziet hier mogelijk heden voor woningbouw in over vloed. En daar bouwonderne mingen tot nu toe in staat zijn gebleken prijzen op tafel te brengen die van landeigenaars in één klap mannen in-bonus maken, moet men vrezen dat de druk op de bollengronden wel eens heel erg groot kon worden. Het zal natuurlijk niet zo'n vaart lopen dat de bollenstreek straks de bollenstreek niet meer zal zijn, maar de kans dat het areaal hier verder gaat afnemen moet niet uitgesloten worden geacht. De Zuid is vooral als produktiegebied van hyacinten heel belangrijk. Hier liggen de allerbeste hyacintengronden - o.m. aan de Hyacintenlaan In Hillegom en verder in Voorhout en Noordwijkerhout. In de bol lenstreek vindt men dan ook veruit het grootste areaal hya cinten, nl. 547 ha. In dat opzicht slaat Noord-Holland met zijn 252 slaa tNoord-Holland met zin 252 ha maar een pover figuur. Ver der worden in De Zuid geteeld 1344 ha tulpen, 750 ha narcissen, en verder nog wat andere hol en knolgewassen, i Noord-Holland registreerde men in 1973 echter 3944 ha. tul pen (dus driemaal zo veel als in Zuid-Holland), 884 ha narcissen, 293 ha gladiolen, 396 ha lelies en 1756 ha andere bol- en knol gewassen. Opmerkelijk is de sterke positie van Noord-Hol land op het gebied van de lelies, een cultuur die de laatste tien jaar veel geld heeft opgeleverd. Onder de andere bol- en knolge wassen in Noord-Holland be vindt zich ook een fors areaal isissen en de bollen van dit ge was zijn de laatste jaren ook uitstekend betaald geweest Als men de grafieken ziet van d« vier bloembollengebieden dan Is de ontwikkeling het gunstigst in het Noordelijk zandgebied rond Breezand, waar het aantal be drijven weliswaar afneemt, maar waar de oppervlakte per bedrijf nu al is gekomen op ruim drie hectare. In Kenner- merland lopen areaal en bedrij ven sterk terug en bedraagt de oppervlakte per bedrijf 1,2 ha. Enorm groot is het aantal be drijfjes in West-Friesland dat een punt achter de bloembollen teelt heeft gezet. In die regio telde men een groot aantal klei ne kwekers die bollen teelden naast groenten, e.d. De mecha nisatie kreeg op die mini-be drijfjes geen kans, de onkosten post spiraalde sterk omhoog maar de prijs die men voor de bollen ontving bleef vrijwel ge lijk. Met andere woorden de tul penteelt was voor hen geen lu cratieve bezigheid meer en men kapte er mee. De oppervlakte in West-Friesland per bedrijf is echter iets toegenomen en be draagt nu 1.3 ha. In de bollen streek is het aantal bedrijven ook gedaald maar veel minder spectaculair dan elders, terwijl het areaal in grote lijnen gelijk bleef. De gemiddelde oppervlak te per bedrijf bedraagt hier 1,8 ha. Dat het aantal kwekers in de bol lenstreek niet zo sterk afneemt, is o.m. een gevolg van het feit dat men is gaan switchen. Ter- wUs een bloembollenkweker en expediteur twintig jaar geleden het woord „bolbloemen" niet kon horen zonder een verhoogde bloeddruk te krijgen, ziet men in de bollenstreek thans vele be drijven die zich bezig houden met de produktie van bolbloe men. Ze bouwen kassen of schuurkassen, broeien éen deel van hui\-eigen bollen af en ma ken zo -niet alleen de stille win termaanden produktiefp maar zien ook kans hun inkomen wat op te vijzelen. Hoeveel bloembollenbedrijven de laatste jaren zijn gestopt wordt duidelijk uit de volgende lande lijke gegevens. In 1966 waren er nog 13.000 bloembollenbedrijven maar dat aantal was in 1970 al gezakt naar 8900 ondernemin gen. In 1973 bleek dat aantal opnieuw afgenomen. Toen regi streerde men 7500 bloembollen kwekers. Het grootste aantal wijkers bevindt zich we zel den dat al in West-Friesland. Omdat men in De Zuid steeds meer overgaat tot het kweken van bolbloemen en ook andere siergewassen, zal het aantal be drijven hier niet zo sterk ver minderen. Of de bouwonderne mingen moeten straks zulke prijzen voor het land gaan bie den. dat het eenvoudig vee! te duur is om daar nog bloembol len of bloemen op te blijven te len. Vooropgesteld natuurlijk dat men van hogerhand woning bouw op grote schaal in de bol lenstreek gaat toelaten. Want daarover is het laatste woord niet niet gezegd.... VOORHOUT Voor de leden van de Wo ningbouwvereniging „Voorhout" was er •UZ joq uba piaquaftejaR joj 'puoAouajojsiR veren jubileum een grandioos amusements programma. Vanwege de grote belangstel ling voor dit festijn moest men uitzien naar een gelegenheid buiten de gemeente. De aula van het Congrescentrum Leeuwen horst bood hiervoor een uitstekende gele genheid. Het feestcomité had kosten noch moeite ge spaard om de leden gratis per bus te ver voeren. Totaal 4 buksen waren hiervoor in gezet. De avond werd geopend met een uit stekend optrelfen van harmonie en drum band van St. Cecilia, die enkele pittige marsen ten gehore brachten. Dit optreden werd gevolgd door een muzikale introduc tie van het Trio Cas Oosthoek. Verder tra den in de show op Pierre van Ostade, be kend van de alomstreden BB-kwis; Fred Kaps, de bekende illusionist; een heerlijk optreden van het beroemde Cocktail Trio; Imca Marina; Toby Rax en de accordeon virtuozen Jane en John. Het bekende duo Cor Verlaan sloot deze geweldige avond af welke bij de meeste leden nog lang dn het geheugen zal blijven. Het was voor de ju bilerende vereniging een in alle opzichten 1 evenement. Tweehonderd gulden boete DEN HAAG - Wegens hel ver- oorzaken van zwaar lichamelijk letsel als gevolg van aanrijding met een paard heeft de recht bank in Den Haag donderdag de 25-jarlge expediteur K. van D. uit Alphen a/d Rijn veroordeeld tot een geldboete van 200. Op het strand te Noordwijk liep het door Van D. bereden paard tegen de 65-jarige raadsheer van het Haagse gerechtshof, mr. J. A. Polak, die viel en en kele ribben brak, waarvan één een long doorboorde. Het slacht offer moest in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Ver dachte zou gevaarlijk hebben gereden, o.a. door in galop het groepje personen waarin mr. Polak zich bevond, te passeren. De officier van justitie had 500 boete geëist. „Open lijst" van PvdA Rijnsburg RIJNSBURG De afd. Rijnsburg van de PvdA heeft het concept verkiezingsprogramma vastge steld. Ook werd de kandidaten lijst voor de komende gemeente raadsverkiezingen aangenomen. Besloten werd met een „open lijst" hieraan deel te nemen, omdat b.v. D'66, PPR en PSP niet met een eigen lijst uitko men. Voor hun is op deze kandi datenlijst een plaats ingeruimd. De volgorde is: J mevr. M. de Haas-Kromhout, 2. J. de Mooy, 3. H. Muskee, 4. H. Tenwolde, 5. A. vom Hofe, 6. N. Paauw, 7. D. Graaf, 8. mevr. M. de Mooy-Vredendaal, 9 R. Reins- ma, 10. mevr. L. Schild-de Best, 11. G. Hogewoning, 12. J. Krom hout, 13. D. v. d. Mey. Omdat het aantal raadsleden van 13 naar 15 zal gaan, meende het bestuur dat er uitbreidingskan sen zijn. Hearing over hunstraat mbities in Speeltuinver. „Kindervreugd" (Engel) wil méér voor jeugd doen USSE/DE ENGEL Het be- stuur van de Speeltuinvereni ging „Kindervreugd" in De Engel heeft het besluit geno men om aan de recreatie voor de jeugd van De Engel en om geving een bredere omvang te geven. Het bestuur is van me ning, dat nog méér voor de jeugd gedaan kan worden dan alleen in de zomermaanden en het najaar zo lang mogelijk de speeltuin open te houden. Een en ander houdt in, dat men al leen wat kan gaan doen voor de jeugd in de wintermaan den, als men over een goed gebouw beschikt waarin de jeugd opgevangen kan worden. Daar komt dan nog bij, dat men zich als bestuur óók het lot van de jeugd van 12—16 jaar aantrekt. Deze jeugd „hangt er altijd zo'n beetje tussenin". Juist in déze leeftijd heeft de jeugd goede leiding nodig. Het bestuur heeft over deze pro blemen contact opgenomen met de landelijke organisatie N.U.S.O. op het gebied van speeltuinwerk en men kreeg zeer waardevolle adviezen aangeboden om de jeugd in moderne vormen spel- en speelgelegenheid te geven. Men wil de jeugd bezig houden door zelfwerkzaamheid met de nodige leiding welke daarbij beslist noodzakelijk is. Dit alles houdt in, dat het be staande gebouwtje op het speeltuinterrein met een op pervlakte van rond 40 m2 uit gebouwd moet worden. De bouwkosten met veel „zelf werkzaamheid" uiteraard zul len rond 10.000,- tot 12.000,- bedragen. Dankbaar is het be stuur voor de toezegging van de firma P. Bakker van een gift van 2500,-. Men hoopt ook op een subsidie van ge meente en provincie en na tuurlijk zijn bijdragen van wie dan ook van harte welkom! SASSENHEIM Sedert twee jaar Is er een streven tot nauwere sa menwerking tussen de huisartsen en de wijkverpleegkundigen (wijk zusters), welk streven nu als gevolg van de fusie van de plaatselij ke kruisverenigingen gerealiseerd kan worden. De redenen tot menwerking zijn onder deskundigheid bij de zorg vo krijgen van de problemen ei ciaal terrein, en een streven r tiënt. het meer inschakelen van eikaars r de patiënt, een beter overzicht te eventuele behoeften op medisch-so- lar een betere begeleiding van de pa- Om het aantal personen in de samenwerking zo klein mogelijk te hou den, heeft men de volgende indeling gemaakt. De doktoren H. Moerman en G. B. Schmidt werken samen met zuster N. Portengen in zuid-Sassenheim en met zuster S. Posthuma in noord-Sassenheim. De ifoktoren J. P. v. Riet en W. J. de Graaff werken samen met zuster H. Tiel Grienestege in zuid-Sassenheian en zuster A. Vriend in noordwest-Sassenheim en Lisse-Beekbrug, en met zuster M. v Velzen in noordoost-Sassenheim met de Koolwijk en een gedeelte van Warmond. Bij de verdeling van noord/zuid, ligt de grens onge veer bij de Gouverneurlaan en de Charbonlaian met verlengden. Ook de consultatiebureau^ voor zuigelingen en kleuters zullen aan deze nieuwe werkwijze worden aangepast. De wijkziekenverzorg ster. assistente van de wijkverpleegkundigen, zal eenvoudige ver pleeg- en andere werkzaamheden verichten door deed Sassen- heim en „de Engel". Daar de wijverpleegkiuidigen in dienst zijn van de kruisvereniging, blijft voor hun hulp het lidmaatschap nood zakelijk. Degenen, die voor die voor de medische zorg aangewezen zijn op een huisarts buiten Sassenheim, blijven onder controle van een wijkverpleegkundige afhankelijk van de woonsituatie. Huisan- sen en verpleegkundigen rekenen op begrip voor de eventuele „kin- J derziekten", die kunnen optreden in dit nieuwe systeem. (ADVERTENTIE) We zijn voor u een kijkje gaan nemen in de nieuw geopende bistro onder het bekende Restaurant Triton aan de Zuidboulevard. De intieme ruimte is erg smaakvol aangekleed met veel natuurlijk materiaal als hout en touw en een plezierige verlichting. Uiteraard ligt in deze maritieme omgeving de nadruk op zeedieren. Het blijkt uit de fraaie wandplaten en de grote bak met heuse, levende kreeften, waaruit u 'n keuze kunt maken.* Ook in de menu's ligt het accent op zeedieren, hoewel Boulevard 145, Katwijk aan Zee Tel. 01718-15922 ef voldoende andere mogelijkheden zijn. Wat u echter ook kiest, uit de smaak is het superieure vakmanschap van de kok duidelijk te proeven. De prijzen zijn redelijk, de bediening attent, kortom u móet hier een keer naar toe. U bent welkom voor zowel lunch als diner. Uw auto kunt u altijd kwijt. Bijkomstig misschien, maar toch wel prettigl VOORHOUT Volgende week dinsdag zal er op het Voorhoutse ge meentehuis een voor de bewoners van de Boekhorstlaan belangrijk* openbare hoorzitting worden gehouden. Op die avond kunnen zij hun wensen kenbaar maken voor wat betreft de toekomstige aankleding van hun straat. Speciaal zal het er om draaien wat voor verkeers maatregelen er voor de Boekhorstlaan getroffen zullen moeten wor den. De laatste tijd is het met het veriteer een beetje uit de hand gelopen. Omdat op een steenworp afstand in een enorm tempo wordt gesleu teld aan het woningbouwproject „Spoorplan" heeft de in het verlo den zo rustige Boekhorstlaan plotseling een erg rumoerige en druk ke stroom verkeer te verwerken gehad. Hoewel borden aangaven dat zwaar verkeer elders zijn weg richting Spoorlaan moest vinden kwam het toch nog dikwijls voor dat forse zand- en betonwiagcms langs de huisjes denderden. Er werden vra gen over gesteld in de raad en ook de bewoners Heten hun ongenoe gen duidelijk blijken. De gemeente kwam met een alternatief op de proppen. In de toe komst zou de Boekhorstlaan mogelijk een promenade kunnen wor den. Een ruwe schets rolde in die dagen in de brievenbussen van de „Boekhorsters" waarop de promenade keurig stond geschetst. De meeste bewoners waren niet zo erg blij met dit alternatief. Onge veer vijftig man liet de gemeente weten geen heil te zien in zo'o promennade. „Want waar moeten wij bijvoorbeeld met onze auto's naar toe?" was een van de hamvragen. Dinsdagavond kunnen de Voorhouters het gemeentebestuur duidelijk komen maken wat ze nu precies willen. Eenrichtingsverkeer, een gedeeltelijke promenade; er zijn mogelijkheden genoeg. Ongetwijfeld zullen de bewoners van de Boekhorstlaan dan ook duide lijkheid eisen over wat er met het wegdek van „hun" straat gaat gebeuren. Op sommige plaatsen ligt het midden van het wegdek ho ger dan de trottoirs, een situatie waar nu toch wel eens een einde aan -moet komen, zo vinden ze. Misschien komt er dinsdagavond ook duidelijkheid over de riolering in de Boekhorstlaan. Uiteraard zal het gemeentebestuur tijdens de hoorzitting nog niet met concrete plannen kunnen komen. De aangedragen ideeën zullen eerst verwerkt moeten worden waarna men, wellicht nogmaals met de bewoners, de mogelijkheden zal doorpraten alvorens tot een defi nitieve keuze te komen. Lisse Donderdagavond heeft de afd. Lisse van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde in de Pauluskerk verga derd, n welke vergadering de voorz'tler, de heer Grimme Jr. er op gewezen heeft, dat het ook in het karakter der vereni ging ligt om op de bres te staan vroor milieubeheer. Meer spe- Tuinbouw en Plantkunde milieubewust ciaal bedoelde de heer Grimme het feit, dat de firma De Vrom- men toestemm'ng heeft gekre- Het bestuur overweegt om na gen om aan de Achterweg een groot bollenbedrijf te stichten, een diepgaande studie over deze aangïlegenhc.d bij de Kroon in beroep te gaan tegen het verle nen van de bouwvergunn ng. Een prettig geluid kon de heer Grimme laten horen door mede te delen dat de met veel zorg en liefde opgekweekte Heemtuin eerstdaags gereed is. Verder deelde de vcorz tter mede, dat de natuurvorser Jan P. Sir jbos op 4 april een lezing komt hou den in de Pauluskerk in de Poelpolder. Hij zal dan als on derwerp hebben: Zuld-Afrlka, Verder werd de avond gevuld met het ultw.sselm van ervaringen a!s tun- en plantenliefhebbers. Op 30 maart a.s. zijn de leden te gist b j de fam. Schilpzand in De Kaag cn op 19 maart ver gadert de W'lde Flora Groep bij de heer Grimme, Heereweg J33.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5