VESTIGING VAN SUPERSTORE ALS IN LEIDERDORP IS NIET ALLEEN G EMEENTELIJKE ZAAK Huuracties in Leiden berokkenen elkaar schade Huurverhoging in schema stad Staatssecretaris Hazekamp: ?.77ie Moreno'sin Zoeterwoude Deze week in de Leidse bioscopen Ben Easy-Rider Sexavonturen van de drie musketiers Werkende jongeren naar Den Haag ART is; 4D PAGINA 3 VRIJDAG 15 MAART 1974 LEIDSE COURANT moreen Cleln TV-s; Bo Ver^ e tekenflli 18.20 Volk ■progr. LEIDEN Staatssecretaris Th. M. Hazekamp van Economische Zaken is van mening, dat de beslis sing over de vestiging van een superstore In een gemeente door een hogere regeringsinstantie dan het gemeentebestuur moet worden genomen, als men verwacht dat de invloeden van het grote be drijf op het midden, en kleinbedrijf de gemeen tegrenzen overschrijdt. Hij geeft toe, dat de be voegdheden daaromtrent momenteel onduidelijk zijn maar „het is per definitie fout om de ge meente te laten beslissen, omdat de rijkwijdte van het bedrijf groter is dan die gemeente". De staatsecretaris denkt aan een verschuiving van de bevoegdheden op dit vlak naar het regionale en provinciale bestuur. De heer Hazekamp wisselde over dit probleem gis teravond in het Anthonius clubhuis van gedachté met leden van de KVP, welke partij een verkie zingsbijeenkomst hield. Het probleem werd opge worpen door de heren J. v. Zijp, een van de lijst trekkers van de KVP bij de komende gemeente raadsverkiezingen en J. Cornelissens, de „Leid- se" kandidaat voor de KVP bij de komende ver kiezingen voor de Provinciale Staten en momen teel raadslid in Leiden. „De grote ondernemingen bedreigen de midden standers in Leiden", aldus de klacht van de heer V. Zijp. De heer Cornelissens legde de staatsse cretaris het voorbeeld van de geplande Maxis-su- perstore in het Leiderdorpse winkelcentrum Win kelhof voor: „Wij als gemeenteraad van Leiden kunnen onze middenstanders niet te hulp komen. Het ligt buiten ons territoir maar de vestiging van zo'n bedrijf heeft wel repercussies voor de Leidse middenstand. Daarom zeg ik: de centrale overheid moet hier helpen. Ook de problemen van het midden en kleinbedrijf in zijn totaliteit stonden op de KVP-bijeenkomst centraal. In zijn inleiding ging staatssecretaris Hazenkamp in op het regeringsbeleid t.a.v. de steun aan de middenstand. Daarbij noemde hij de activiteit op het gebied van concrete onder zoekshulp aan groepen zelfstandige ondernemers, de mogelijkheden van bedrijfsontwikkelingshulp, de hulp bij problemen rond stadsvernieuwing en ruimtelijke ordening en de opzet van regionale dienstencentra voor het kleinbedrijf. Het plan voor regionale dienstencentra is in 1972 door de KVP gelanceerd. Het is een re-organisatie van de borgstellingsfondsen, waardoor de onderne mers en dat is 80% van alle bedrijven in de ti mers en dat is 80& van alle bedrijven in de el- gen regio hulp kunnen krijgen. Als ik mij niet vergis is dat b.v. voor de regio Leiden van zeer goot belang voor de kleinbedrijven en de regionale besturen zullen er mijns inziens alles aan moeten doen om die mogelijkheid ook voor aeze regio te realiseren", aldus de staatssecretaris. al. 1! Boudei werkwij die mini iet laat «en en ip uit n voor aadplee? e bijbel het niet een o wereld die wij hepper hten. kreg: ry Mulü blij iS" Hij hf gewi zijn' va® p zijn kind st kind at het i 1 t voor gekoi' in staat erzien. reacties k. dat ebben T wordt ze.r ocT LEIDEN Voor 24 van de 49 vooroorlogse woningcomplexen in beheer bij de woningbouw vereniging en de Gemeentelijke Woning Stichting zal over 1972 en 1973 geen enkele huurverho ging worden toegepast. Voor 23 andere complexen ligt het in het voornemen van staatssecretaris M.van Dam wel de 6% over bei de jaren op te leggen maar geen hogere percentages in het kader van de huurharmonisatie. Twee complexen zullen de oor spronkelijk in het kader van het harmonisatieplan aangegeven huurverhogingen krijgen. Dit zijn complex I van „De Eens gezindheid" en complex I van „Ons Doel". Dit is in het kort de inhoud van de beschikking, die de staatssecretaris genomen heeft op een suggestie van b en w tot matiging van de huren in het vooroorlogse woningbestand in Leiden. Hij komt hiermede geheel tege moet aan deze suggestie. Vooraf hadden b en w de besturen van de woningbouwcorporaties ver zocht, na een algemene aan schrijving van de staatssecreta ris, hiervan gebruik te. maken door gefundeerde verzoeken tot nhuurmatiging in te dienen. Daar hieraan niet algemeen gevolg werd gfegeven hebben b en w de suggestie in die gevallen aange vuld met bij de dienst Volks huisvesting bekende gegevens. Het voornemen tot uitvaardigen van de beschikking in zijn huidi ge vorm was o.a. aan de „Een dracht" en „Ons Belang" door de staatssecretaris reeds mon deling medegedeeld. Ter elfder ure hebben de besturen nu de wettelijke procedure in werking gezet om de bewonérs in de ge legenheid te stellen tegen de verhoging te protesteren. In principe kan dat nog voor alle 23 complexen, waarvoor de 6% is voorgesteld, be daarvoor nodige onderzoeken Woningbouwvereniging „De Eendracht" Complex Complex Complex Complex Complex Complex Complex Complex Complex Complex I 28 woningen Magdalena Moonstraat II 124 woningen Kooipark e.o. III 65 woningen Midden-Kooi lila 9 woningen Midden-Kooi IV 142 woningen Driftstraat/ Borneostraat V 42 woningen omg. Timorstr. Va 18 woningen omg Timorstr. VI 130 woningen Sumatrastraat VII 32 woningen Sumatrastraat VIII 60 woningen Sumatrastraat Woningbouwvereniging „Eensgezindheid" Complex I 118 woningen De Ruyterstraat e.o. Complex II 114 woningen Munnikenstr./ Oosterstr. III 36 woningen Lombokstr. e.o. IV 92 woningen Evertsenstraat Complex Complex 6% geen huurverh. geen huurverh. 6% huurharmonis. geen huurverh. geen huurverh. Complex Complex Complex Complex III 78 woningen Leliestraat e.o. geen huurverh. IV 62 woningen achter Hoge 6% Rijndijk V 51 woningen Pioenhof e.o. 6% VI 27 woningen achter Hoge 6% Rijndijk Woningbouwvereniging „De Tuinstad wijk" Complex I 208 woningen Meidoornstraat 6% e.o. Complex II 142 woningen Seringenstr. e.o. geen huurverh. Complex III 37 woningen Kastanjekade 6% Complex IV 63 woningen Dahliastraat 6% Woningbouwvereniging „Werkmanswoningen" Comolex I 28 woningen omg. Korevar Complex Complex Complex lila 22 woningen omg. Borneostr. V 27 woningen Munnikenstr./ Oosterstr. VI 20 woningen Kortenaerstraat Woningbouwvereniging „Ons Belang" Complex I 60 woningen Alexanderstraat e.o. Complex II 109 woningen Molenstraat e.o. Complex III a t/m d 136 woningen Haagwegkwart. Complex IV 72 woningen Marnixstr. e.o. Complex V 28 woningen Marnixstr. e.o. Woningbouwvereniging „Ons Doel" Complex I 51 woningen achter Hoge Rijndijk Complex II 70 woningen Leliestraat e.o. 6% huurharmonis. huurharmonis. geen huurverh. Complex Complex Complex Complex Complex Complex Complex eniging „wencmanswoningen I 28 woningen omg. Korevar- geen huurverh. straat II 146 woningen Banka/Billiton- geen huurverh. straat straal Ila 30 woningen Kooipark III 164 woningen Transvaalbuurt IV 75 woningen Medusastraat e.o. V 71 woningen Boshuizerkade 6% e.o. VI 101 woningen Drukkerstraat 6% geen huurverh. geen huurverh. 6% Gemeentelijke Complex GW Complex GW Complex GW Complex Complex Voormalig e.o. Woning Stichting I 72 woningen TI Goede Woning II 164 woningen bcIlt pl„ III 39 woningen Noord I 162 woningen tussen Sophia- str./Bernahrdkade II 148 woningen Nic. Beetsstr. e.o. III 40 woningen Potgieterlaan IV 55 woningenLusthoflaan/ Os en Paardenlaan geen huurverh. geen huurverh. geen huurverh. geen huurverh. geen huurverh. 6% door de huuradviescommissie (o.a. uit Haarlem) ter beschik- „Ons Belang". De staatssecreta- van huurverhoging werden vrij- zijn in volle gang en geven zo- king is gesteld. In „Plan ris heeft er in zijn beschikking gesteld per 1 april 1974 een veel werk, dat personeel van Noord" is dit aan de gang in op gewezen dat ook voor de trendmatige verhoging van 6% andere huuradviescommissies alle vooroorlogse woningen van complexen, die in 1972 en 1973 op zijn plaats wordt geacht. Mochten daartegen bezwaren worden ingebracht, dan zal hij de huuradviescommissie advies vragen. Uit de beschikking van de staatssecretaris blijkt ook dat vooral de voortgang bij de renovatiemogelijkheid mede een belangrijke rol heeft gespeeld bij zijn besluit tot uitzondering van de huurverhogingen in 1972 Uit de gehele gang van zaken blijkt, dat de koppeling van huuracties in dit oude woning bestand aan gelijktijdige maar andersoortige acties in het na oorlogse bestand, de beslissin gen in het oude bestand onnodig heeft vertraagd. Tevens blijkt, date r in dit verband onjuiste beschuldigingen zijn geuit aan het gemeentebestuur en de dienst Volkshuisvesting. Zij heb ben in het raam van het moge lijke alles gedaan om de huur verhogingen te beperken. Voor de na-oorlogse woningen ligt de zaak veel ongunstiger. De verhogingen in het kader van de huurharmonisatie zullen daar wel worden berekend. Bij de nog lopende acties in deze com plexen nemen de actie-leiders wel een zware verantwoordelijk heid op zich. In deze acties is meestal geen enkele zekerheid ingebouwd om te voorkomen dat gezinnen achteraf met grote huurschulden worden geconfron teerd. Dit geldt ook voor de ac tie tot huurverlaging in de Me- renwijk. In de Bijlmer werkt men in dit opzicht verantwoor- delijker. Een ander aspect hierbij is ook nog dat de minst draagkrachti- gen die voor individuele huur subsidie in aanmerking komen, deze niet achteraf kunnen aan vragen. In een brief van 8 mei 1973 heeft het gemeentebestuur met nog andere zaken ook deze consequenties aan de wonlng- bouwbesturen kenbaar gemaakt. Engelse onder scheiding voor Porion LEIDEN/Hilversum Aan het Hilversumse bedrijf Fijn- zand Exploitatie Maatschap pij b.v. is door het Engelse blad „The Daily Mail" (opla ge ruim 1.730.000) de onder scheiding „De blauwe wim pel" toegekend. Tijnzand verkreeg deze onder scheiding op de wereldver maarde Londense Ideal Home Exhibition voor het produkt Porion, een univer seel reparatiemortel en vul middel op kunstharsbasis. Porion werd in Zwitserland ontwikkeld; de produkt'e echter werd toevertrouwd aan Fijnzand b.v. Proion is het eerste Nederlandse pro- dukt dat in Engeland be kroond werd met de „Blau we wimpel". Zoeterwoude A.s. zondag, 17 maart, start het Don Boscohuis met een serie dansavonden waar voor bekende formaties zijn gecontracteerd. Zo zal zondagavond de Amsterdamse groep „The Mo reno's" het spits afbijten. Voor velen is deze naam al een begrip daar zij 9 jaar lang het huisorkest van het Noordwijkse Ca sino waren. Na diverse singles op de markt te hebben gebracht, waarvan „Toom-Toom" de Ve ronica tip-parade haalde, is zij nu bezig met een grote comeback. Het belooft dus een enerveren de avond te worden voor de fans van de hoofdste delijke formatie. Voorts staan op de ageria genoteerd: zondag 31 maart de Gooise formatie „Kayak" bekend van de songles „Lyrics" en „See See the Sun". Deze groep werd bij de door de Muziek Express ge houden enquete gekozen tot meest belovende voor de toekomst. Op zondag 7 april treedt de Zoeterwoudse formatie ..The Shoes" op welke na langdurige stilte weer in de oude samenste'üng met Theo van Es op succesvolle wijze is verschenen in de Nederland se hitparades met de single „Face to Face". Op 21 april treden The Moreno's opnieuw op en 28 april is er Veronica's drive-in show. Op 16 juni een nieuw hoogtepunt met The Dizzv Men's Band welke momenteel hoge ogen gooit met de single Mony the Phoney. Zoeterwoude blijkt e n gcüefk osde platos te zijn voor de rep 'eren de groten uit de Nederlandse popwereld onder wie The Golden Earring. Het Don Boscohuis, 'i L rlrum en zelfs het clubhuis van S.J.Z. zij:: bij na dagelijks bezet door hen. Het is voor de pop- fans verheugend dat zij In de komende maanden hun favorieten ook in „echte" optredens aan het werk kunnen zien. Lawaai en roet Een eerder in deze krant versche nen brief van het Buurtschap Staalwijk en het MAN-Leiden over de geluids- en roetoverlast van de RMM-HCW-NEM fabrie ken heeft bij velen reakties op gewekt. Men concludeerde nl. uit onze eis om overwerk te stoppen en zo van het lawaai na j 19.00 uur verlost te zijn, dat wij i ons niet bekommerden om de belangen van de arbeiders van de genoemde fabrieken. Niets is minder waar. Mocht blijken dat er kan worden overgewerkt zonder dat dit la waai met zich meebrengt, wat zeer goed denkbaar is, dan heb ben wij geen enkel bezwaar te gen overwerk. (Eigenlijk zou overwerk niet nodig moeten zijn, maar met de tegenwoordi ge prijsstijgingen...) Volgens ons bestaan er tal van technische mogelijkheden om dit te verwezenlijken en wij vin den dat de direkties van de ge noemde fabrieken deze techni sche maatregelen tegen de ge- luids en roe(s)t overlast moet nemen. Dit is in het belang van zowel de buurt waarin deze be drijven staan ls in het belang van hun eigen werknemers. Buurtschap Staalwijk. Milieu Aktiecentrum Nederland- afd. Leiden. LEIDEN Arie de Vink, een be kend figuur in de Leidse en Haagse turnwereld, heeft een dezer dagen zijn 40-jarig jubileum bij de gymnastiekvereniging Excelsior gevierd. Hij werd onderschelden tijdens de ledenvergadering door voorzitter Pannekoek. Deze me moreerde de vele verdiensten van Arie de Vink, die destijds als jeugtdrnertje begonnen is. Ze ventien jaar lang heeft de heer De Vink het secretariaat beheert terwijl hij onderwijl diverse lei dersdiploma's wist te behalen. Voorzitter prees de heer Vink om zijn psychologische benadering, het geduld en de omgang met de kinderen: „De wijze van lesge ven is bijzonder constructief. Ex cels'or zou z ch zo gauw geen raad weten als je weg zou gaan". Daarna overhandigde de heer Pannekoek de jubilaris een ver zilverde plaquette. LEIDEN Indien de „Sexavonturen van de drie musketiers" verschilt van zijn even blote voorgangers, is deze film in REX deze week de enige nieuwe in Leiden te noemen, prolon gatie is in Leiden de laatste tijd wat de klok slaat, of repri ses waarvan vooral de Camera een handje heeft. „Easy Ri der" moet het weer gaan maken in deze bioscoop. Of het zal lukken is de vraag. In 1969 zag men nog op een levensstijl zoals Peter Fonda en Dennis Hopper demonstreerden. De tijd heeft echter niet stil gestaan en er wordt nauwelijks nog met de ogen geknipperd. „Gimme shelter" gaat zijn tweede week in, hetgeen de Rolling Stones wel zullen waarderen. In LIDO is de dokter nog steeds aan het „verzuipen". Blijkbaar tot groot genoegen van het bioscooppubliek van Leiden en om streken. STUDIO blijft het volhouden met Jesus Christ Super star. Waarschijnlijk de laatste kans om deze uitstekende roek-opera te bekijken. „Ben", de rat, maakt er weer een bloederige massa van in LUXOR. Deze film is de opvolger van „Willard", die vorig jaar in deze bioscoop draaide. In TRIANON nog steeds „De avonturen van Rabbi Jacob", een staaltje van vakmanschap en kolderieke onzin. In de hoofd rol: Louis de Funès. LUXOR De eerste ratten- film „Willard" bleek aan trekkingskracht te beztiten en dat draait dan ook zeker uit op een vervolg. Dat ver volg is er nu, een ruim jaar later, mét korte inhoud van het voorgaande. Men kan ge waar worden hoe de twee menselijke hoofdfiguren, in de persoon van Ernest Borg- nine en Bruce Davidson, het tegen de Imagers moeten af leggen. Ratten, ratten en nog eens ratten Maar e rattenhoofdman Ben is overeind gebleven dus heet de r!«uwe film „Ben" naar de rat, die u zijn heil een paar deu ren verder In de straat bij een dik, ziekelijk Jongetje gaat zoeken. Was de eerste editie in zijn rijkelijk ouderwetse uit werking filmisch al niet zo sterk, voor het vervolg bleef boven dien aan veriiaal niet veel over. De schrik van ratten die en masse verschrikte politiemannen en rioolwerkers overstro men, woi-dt eindeloos herhaald. De politie pakt de problemen zo onhandig mogelijk aan en alles wat er verder onder leiding van Phil Karlson wordt bijgesleept tot aan moeilijke liedjes toe is zo clichématig, dat de interesse voor Ben allang is weggeëbd voor de film haar einde heeft bereikt. Glanzende motoren en vrijheid CAMERA Een van de best geslaagde pogingen van de laatste tijd om via de film weer te geven wat een goed deel van d« jonge mensen bezielt. Zo werd de film „Easy Rider" In 1969 onder meer gezien. Wekenlang heeft de film gedraaid in Leiden; de belangstelling van de bevolking was enorm groot. Terecht dat Peter Fonda en Dennis Hopper weer even uit het archief ge haald worden. Op hun glanzende motoren voeren zij een hartstochtelijk plei dooi voor persoonlijke vrijheid en verwijten zij hen die deze vrijheid misgunnen omdat ze zelf te vast in hun hokje zitten. Het tweetal komt in alle mogelijke milieus terecht; bij pro vincialen die hen arwanend bekijken, in een hippiegemeen schap, in een cel waar ze een vrijgevochten advocaat leren kennen, In een bordeel van standing en op een carnaval. Wat in „Easy Rider" heel treffend is getekend, is de vijandigheid van de buitenwereld. Aan het eind van de film komt onver wacht de dood wx>r de een, de ander raakt zwaar gewond. Niet eens als gevolg van een misdadige opzet, maar door het uit de hand lopen van een misselijke grap van een in zijn ideeën vastgelopen boer. De film kreeg destijds op het festival van Cannes de prijs voor de beste eersteling van een begin nend regisseur (Peter Fonda). Hp«1 begrijpelijk, want „Onge bonden" zoals de Nederlandse benaming officieel luidt, is een even sympathiek als opmerkelijk produkt geworden. Vandaar deze repriese in Camera. Dumas' helden anders belicht REX Wie had dat nou ge dacht van die drie muske tiers; dat ze zich zo kunnen laten gaan. Een ware ont goocheling voor diegene die het bijzonder fraaie boek ge lezen heeft van de heer Alexandre Dumas, geschre ven in 1884. In dat boek wer den door het 3-tal, vergezeld van hun vriend d'Artagnan, de vrouwen gerespecteerd, de openbare eerbaarheid in het vaandel gevoerd, gevoch ten voor een goed doel of uit overtuiging. Dat alles is verdwenen in „de sexavonturen van de drie muske tiers". Het respect voor het vrouwelijk geslacht is net zo'n loze aangelegenheid als de vele liefdesscènes in kelders, schu ren, hooibergen en bossen. Over de openbare eerbaarheid zwijgen we liever en het vechten, het mag nauwelijks een naam hebben; sabeltechnieken worden slechts op een zeer be perkt terrein gedemonstreerd. Door de makers van deze film, waarin hoe dan ook af en toe grappige taferelen voorkomen, is duidelijk geprobeerd enige verhaal te brengen; zij zijn er echter niet in geslaagd. Het geheel is een aaneenschakeling van losse taferelen. Maar ja het gaa thler niet om een ver haal maar om de sex en die is er volop. LFIDEN/DEN HAAG Ongeveer vierhonderd werkende jongeren ul Lelden zullen 26 maart hun eiseh omtrent de tweede dag vormIn| aan minister Boersma voorleggen. Hiertoe zullen de werkende Jon geren naar Den Haag gaan om de minister handtekeningen cn eei boek waarin de problemen van de tweede vormingsdag ulteengeze aanbieden. De eisen zijn: ,,Meer v.crlcgele.qenheld voor e mensen die voor twe dagen partieel leerplichtig zijq. 2. Grote en middelgrote bedrijvo moeten een bepaald percer'.^partieel leerplichtigen in dienst n< men. 3. Ermoet een goedo^SSfePcgeling komen voor de tweede daj Dit zou kunnen in de vormkan van een studielbóni of doorliet vel lagen van de leeftijdsgrens van het minimumloon.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3