„NIEMAND MOET IN MIJ TWEEDE KINDVALL ZIEN" In derby wil Kreuz marktwaarde onderstrepen FC Twente tegenstander waaraan FC Den Haag zich goed kan optrekken Ondanks handicaps heerste Merckx INZET COMPENSEERDE TEKORTKOMINGEN VAN JONG ORANJE Ardesch terug in Het Zuiderpark op reservebank... 1974 VRIJDAG 15 MAART 1974 LEIDSE COURANT l'"' PAGINA 13 ROTTERDAM In de zoveelste editie van de Maasstede- lijke derby Sparta-Feyenoord is zondag een speler er ai- les aan gelegen zich nadrukkelijk te manifesteren. Dat is Willi Kreuz, de Oostenrijkse international (23 maal) die na bijna twee volgemaakte seizoenen bij Sparta hunkert naar een nieuwe werkgever. Een lucratief aanbod van Real Madrid, dat bereid is enkele miljoenen peseta's op zijn bankrekening te storten, heeft hij voorlopig in be raad gehouden. Kreuz wacht op Feyenoord dat hem dol graag wil inlijven in de vurige hoop eindelijk verlost te worden van het spitsprobleem. Een ontwikkeling die van de zijde van stadgenoot Sparta met in tense aandacht zal worden ge volgd. Want met de pecunia, die Willy Kreuz moet opbrengen, kan Sparta zijn zorgelijke ex ploitatierekening weer een iet wat florissanter aanzien geven. Kreuz. zich bewust van zijn stij gende marktwaarde, wil juist daarom zondag tonen waartoe hij in een elftal dat uit louter middelmatigen bestaat, in staat is. Daarmee wil hij bereiken dat zijn eisenpakket zonder aar zeling wordt geaccepteerd. Kreus weet ook dat Feyenoord om hem zit te springen en dat er geen alternatief voor handen is. Een voorval in de carrière van Kreuz, waar hij enkele jaren geleden, toen hij nog voor 'Ad- mira Wien uitkwam, nooit aan had gedacht. ,,Toen Sparta mij naar Nederland haalde, zag ik daarin aanvankelijk niet meer dan een avontuur. Maar sneller dan welke buitenlandse werkne mer ook paste hij zich aan de Nederlandse omstandigheden Trainer Leo Steegman, de jeugdi- ge oefenmeester van de Rotter- dammers, haalde Kreuz naar het middenveld om het wat jn de derby SpartaFeyenoord staat de toekomst meer body te geven. Een positie het spel. die de 24-jarige Oostenrijkse in ternational zonder morren ac- ontvlambare voetballers. mer heeft hij het met scheids- cepteerde. Kreuz behoort ook Zelden of nooit begaat hij in een rechters aan de stok. „Waarom niet tot het type van de tot snel wedstrijd een overtreding, nim- zou ik mijn energie aan praten i Willy Kreuz op verspelen. Ik ben naar Neder land gekomen om te voetballen, niet om te zeuren," is zijn standpunt. Voetbal overheerst het leven van Wllly Kreuz, die dan ook geen andere interesse kent. Kreuz is er ook van overtuigd dat hij bij Feyenoord nog meer tot ontplooiing zal kunnen komen dan bij zijn huidige werkgever „Maar", zo zegt hij, „niemand moet in mij een tweede Klnd- vall zien. Ik ambieer geen voor uitgeschoven positie om tegen een voorstopper aan te boksen. Ik wil over het hele veld zwer ven. Het moet heerlijk zijn om te kunnen voetballen met spe lers als Wim van Hanegem en Jurgen Kristensen. Daarom ben ik er zo zeker van dat, als Feyenoord mij inderdaad koopt, men niet bang behoeft te zijn dat het een fiasco wordt." Willy Kreuz is de vaste overtui ging toegedaan dat nergens in Europa beter wordt gevoetbald dan in Nederland. „Ik heb in de afgelopen twee jaar meer ge leerd dan ooit tevoren. Willy Kreuz heeft zich voorgeno men rond zijn dertigste jaar naar zijn vaderland terug te ke ren. En als het even kan met een flink kapitaal om in Wenen of elders een kleine ,,condito- rei" te beginnen. Om die wens In vervulling te doen gaan komt een transfer naar Feyenoord of naar Real Madrid goed van pas. „Maar het liefst zou ik in Ne derland willen blijven. Als het verschil een paar .ton bedraagt, is mijn keuze snel gemaakt. Dan wordt het Real Madrid." Kreuz heeft de afgelopen dagen een openhartig gesprek gehad met het bestuur von Sparta waarin hem zonder omwegen te verstaan is gegeven dat het niet aan zijn financiële verlangens tegemoet kan komen. Bovendien is Sparta gedwongen Kreuz van de hand te doen. Een ruil Schoenmaker-Kreuz is in dit ge val niet te verwachten, omdat Feyenoord voor zijn omstreden epitsspeler toch nog altijd een bedrag van rond vier ton ver langt. Zondag staat Kreuz op het bijna uitverkochte Spangen „in de étalage". Ondanks Sparta's ma tige verrichtingen tot dusverre verwacht de Oostenrijker een spectaculaire wedstrijd. „Mijn toekomst staat op het spel. Ik wil Feyenoord laten zien wie Wllly Kreuz is." (Van onze sportredactie) DEN HAAG Voordat de weg naar München kan worden inge slagen zijn in de eredivisie eerst nog negen wedstrijden te spe len, Ajax bezit nog steeds een voorsprong van een punt op FC Twente, terwijl Feyenoord op een achterstand van twee pun ten werd gezet. Ajax speelt zon dag in De Meer tegen het im mer lastige FC Utrecht dat best weieens voor een verrassing kan zorgen. In het Rotterdamse Kasteel wordt de derby Sparta- Feyenoord gespeeld. Intern Eddy Merckx heeft eens extra zijn rug gekromt om het centimetèr- tje voordeel eruit te pej-sen, dat recht geeft op de zege. Voor Gui- mard (rechts) waren de inspan ningen teveel, hij stortte in. BANDOL In de vijfde etappe van Parijs - Nice heeft Eddy Merckx geheerst. Ondanks een verkoudheid van de meester slaagde niemand erin een be slissende demarrage te plaat sen. tn de eindsprint hield Merckx zijn poncurrenten Guimard en Van Linden gemakkelijk achter zich. Guimard stortte na afloop in el kaar en het is niet zeker of hij in de eerste etappe weer van de partij is. Merckx had, naast zijn verkoud heid, met nog een handicap te kampen. Zijn „meesterknecht" Jos Bruyere kon vanwege een valpartij in de vorige etappe niet starten. De uitslag: 1. Merckx (Belg) 214 kilo meter ln 5.36.34. 2. Guimard (Fra) 5.36.36, 3. an Linden (Belg) 5,36.38, 4. Van Roosbroeck (Belg) 5.36.39, 5. Glmondt Ita)11. Kuiper (Ned), 12. Bal (Ned). 20. Zoetemelk (Ned). De stand: 1. Merckx 26 uur, 24 minuten en 5 seconden, 2. Van Llndtn 26.24.14 3. Swerts (Belg) 26.24.21. 4. Santy (Frn) 26.24.23 5. Poulldor (Fra) 26.24.24. 6. Zoetemelk 26.24.24. Henk Portengen na uitlooppoging zeker van zege 1EERENVEEN De Alkmaar der Gerril Woudenberg en kern ploeglid Hans van Helden heb ben Henk Portengen (25) gister avond bij de finale-wedstrijd van de lange afstandschaatsers goed geholpen om diens voor sprong in het klassement van de Heineken-trofee ongeschon den te houden. De uitlooppoging van het duo na twintig minuten betekende het definitieve einde van de kansen van Marten Hoekstra. fte Fries had Portengen in de eindklasering alleen voorbij kunnen gaan als hij d ewedstrijd is Assen had gewonnen. N uitslag: 1. Gerrlt Woudenberg (Alkmaar), 2. Hans van Helden (Heerenveen) Op een ronde: 3. Klaas Vriend (Gr-Tebriek) 4. Mar len Hoekstra (Heerenveen) 5. Wout List (Amsterdam. tndklassemenl: 1. Henk Portengen At Je Keulen Deel: Jeltje Heslinga (Je Pomper (Smllde). 'ndstand; 1 Sofle Trudv Damenburg Van onze sportredactie DEVENTER De cijfers, waarmee Jong Oranje zich gistermiddag de meerdere toonde van het Hongaarse elftal voor spelers onder 23 jaar, waren dezelfde die woensdagavond op het score bord stonden, toen de Engel se scheidsrechter Bob Mat- thewson al na 25 minuten af blies, omdat de dichte mist een normale krachtmeting onmogelijk maakte. Het duurde tot de zeventiende minuut van de tweede helft, voordat de door Cor van der Hart samengestelde gelegen heidsformatie vanwege het midweekse bekerpro gramma erin slaagde af stand te nemen van het tech nisch sterke Hongaarse team. De zege van 2-1 biedt Jong Oranje niet erg veel kans om over een maand de re turn in Hongarije te overle ven. Ondanks de wankele ba sis was Cor van der Hart echter toch tevreden. „Ge zien de omstandigheden heeft deze ploeg het knap ge daan", zei hij. „Vergeet niet, dat de Hongaren over een erg sterk elftal beschikten" Experimenten De door de overvolle kalender veroorzaakte problemen noodzaakten Van der Hart een experimentele opstelling het veld in te sturen. Experi menten met een diepere be tekenis, want Kees van Iers- sel speelde vrije verdediger, omdat hij als zodanig in aan merking komt voor het Ne derlands elftal, dat op 27 maart in Rotterdam tegen Oostenrijk oefent. En Ruud Geels, die sinds de komst van Ernst Happel bij Club Brugge weer doelpun ten aan de lopende band maakt, kreeg een kans om te tonen dat hij een potentiële kandidaat is voor de selectie voor West-Duitsland. Beide experimenten verliepen naar wens, maar er was nog meer, dat Cor van der Hart tevreden kon stemmen. Het optreden van Simon van Vliet als voorstopper bijvoor beeld. De Hagenaar, die bij zijn club meestal op het mid denveld acteert, voelde zich in zijn nieuwe rol zo goed thuis, dat hij als alternatief voor de op 27 maart wellicht nog niet beschikbare Barry Hukholf kan worden be schouwd. Ofschoon vooraf vaststond, dat Jung Oranje geen eenheid Ruud Geels maakt bij Club Brugge weer doelpunten bij de vleet. Voor Jong Oranje had hij ook aandeel in de twee treffers. Tot vreugde van Aad Kila (links) en hemzelf. kon zijn, verraste de ploeg in positief opzicht. Natuurlijk kleefden er vele foutjes aan de minimaal voorbereide for matie, maar de inzet com penseerde vrijwel alle tekort komingen. De overwinning was dan ook verdiend, ja. had zelfs gerust wat royaler mogen uitvallen. De Honga ren kwamen het eerst tat succes in de vierde m> nuut scoorde Balint via d op de doellijn staande Kees van Ierssel, nadat zowel Henny Spijkerman als Simon de Vliet hadden verzuimd in te grijpen. De gelijkmaker ontstond pas zes minuten voor rust. Een voorzet van Ruud Geels werd door Dunal met het hoofd onderschept, maar in de rebound schoot René Notten via rechtsback Varga raak: 1-1. De tweede helft begon, zoals de eerste was geëindigd: met een fel offensief van Jong Oranje. Ruud Geel» werd door de Hongaar Csor na weliswaar met alle wel en niet geoorloofde middelen het spelen belet, maar er ontstonden toch kansen. De Nederlanders kregen echter pas na 62 minuten, waar ze recht op hadden. Bij een door Bert van Marwijk geno men hoekschop kon Ruud Geels eindelijk eens onge stoord de lucht in gaan. en dat betekende meteen 2-1. Nico Jansen kreeg als enige in het soms spijkerharde duel ook nog de gele kaart. Csor- na werd door Jansen zo fors onderuit gehaald, dat Mat- thewson eindelijk liet zien ook meer te kunnen dan ver manende toespraakjes hou den. NEDERLAND: (G.A. Eagles) Haag). Van Spijkerman les), Kila (FC Den 'an Ierssel (FC Twen- Vliet (FC Den Haag). FC Twente), ThIJssen ile), Arntz (G. A. Ea- ;ser FC Amsterdam i Van Marwijk (G. HONGARIJE: Kovaca, Sundor Varga, Kineses, Vepl, Ede, Du nal Csorna, Buronyl, Ballnl. Schorsing voor Gerrie Deij kers ZEIST Gerrie Deijkers van PSV Is gistermiddag door de tuchtcommissie van de KNVB voor een wedstrijd geschorst wegens de gele kaart die de Eindhovenaar opliep in de wed strijd tegen FC Utrecht. Deijkers kreeg daarnaast nog een boete van twee honderd gulden. De belangrijkste straffen zijn: Haarlem: H.v.d.Aar Twee wedstrijden onvoorwaardelijk en 100; Feyenoord: A. P. Nan- lohij twee wedstrijden on voorwaardelijk en 75; Hera cles: W. Grobben een wed strijd onvoorwaardelijk, een wedstrijd voorwaardelijk en 125;. FC Utrecht: W. Leenen een wedstrijd onvoorwaarde lijk en een wedstrijd voorwaar delijk; NAC: M. Neefs een wedstrijd onvoorwaardelijk 75,- en instandhouding van een lopende voorwaardelijke straf; Vitesse: J. Quarz een wedstrijd onvoorwaardelijk en f 75. Henk Groot: 'Kletskoek' (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De ge ruchten dat Henk Groot, „spion" en jager op talent voor Ajax, naar Feyenoord zou overgaan, zijn volko men onjuist. Zowel in Am sterdam als Rotterdam wordt de bewering, die on der andere woensdagavond in „Studio Sport" van de NOS werd geventileerd, met klem tegen gesproken. Henk Groots reactie: „Kletskoek." Ornas heeft punten nodig Van onze sportredactie DEN HAAG De competitie voor de zaterdagvoetballers ver keert helaas voor Haagse clubs in een onbelangrijk sta dium. Alleen Ornas (4A) heeft er nog alle belang bij om pun ten te verzamelen. Onze stadge noten bezetten namelijk de laat ste plaats, met twee punten achterstand op Woubrugge. De laatste gaat bij Die Haghe op bezoek (15.15 uur). Ornas krijgt visite van Schevenfngen. Aan de Buurtweg (terrein van Archi pel) wordt om 15 uur begonnen. LoosduinenRijnsburgse Boys en Sportver. '35JAC draaien In 3A om half drie. Tenslotte in 4B: Semper AltlusZwammer- dam (15.45 uur), SVPTT— Schoonhoven (15 uur) en DSO— DEVJO. rommelt het zowel bij de Spar tanen als bij de Fevenoorders. En ook ditmaal zijn de trainers de zondebokken. De jonge Leo Steegman heeft onenigheid met Gerrie ter Horst, Pim Doesburg en Hans Venneker en bij Feyen oord heeft Will Coerver het ook moeilijk. En dan in Het Zuider park: FC Den Haag-FC Twente, ten. In het Zuiderpark eindelijk weer eens een wedstrijd van het soort waarin de jonge équipe van Evert Teunissen zich kan op trekken. FC Twente is een aan- j trekkelijke tegenpartij die bo vendien nog loert op het lands kampioenschap. De Twentena ren staan er met vijftien tegen doelpunten goed voor ondanks het f©it dat Epi Drost een groot aantal wedstrijden niet kon spe len Vooral het optreden van interna tional Piet Schrijvers (27) heeft hiertoe veel bijgedragen, maar heslist ook het uitmuntende werk dat Cees van Ierssel (28), Willem de Vries (31) en Kalle Oranen (28) vaak afleverden. Ook heeft trainer Spitz Kohn voor een uitstekende midden veldbezetting gezorgd. In het bijzonder de van NEC overgeno men Frans Thijssen (22) is een technisch zeer begaafd speler. Maar ook Kick van der Vall (28) en René Notten (24) doen niet voor hem ander Verder loopt het in de aanval meestal gesmeerd. De van SC Cambuur overgewipte Johan Zuidema (25) heeft zich ontpopt als een schutter van fnrmaal. Met elf doelpunten staat deze speler hoog genoteerd op de topsco rerslijst. Het meespelen van Jan Jeuring blijft dubieus, zodat verwacht mag worden dat Die ter Schwemmie (24) weer als rechterspits zal fungeren. Een uitermate handige speler waar aan Joop Korevaar zijn handen vol zal hebben. Schorsing Bij FC Den Haag veranderde cr wat betreft de opstelling weinig. Aad Kila, wiens schorsing ver streken Is, heeft zijn plaats weer ingenomen, bij de selectie van zestien spelers, waarin te vens de naam van Tscheula Llng voorkomt De opstelling wordt eerst later sa mengesteld omdat Piet de Zoete nog niet fit is na een griepaan val Hans Bres tobt met een middenvoetsbeentje en Joop Ko revaar lichtelijk geblesseerd is. Zijn meespelen wordt wel ver wacht. De „zestien" van Evert Teunissen zijn: Thie ;Wijngaar- de. Mansveld, Dusbaba, Kore vaar, Kila, de Zoete, Van Vliet, de Graaf, Jol, Lochtenbergh, Bres, Bregman, Swanenburg en Ling, Tenslotte fungeert Woody Louwerens als reserve-doelman. De Amsterdammer Jan Beek treedt als scheidsrechter aan. Het betaalde jeugdelftal van FC Den Haag moet morgen op be zoek bij Fey»ooord. Relatief staat de Rotteraamse pioeg vier punten achter en komt derhalve voor zijn laatste kans te staan. Momenteel bezetten de Zuider- parkers de eerste plaats, met een voorsprong van vier punten. Op Ajax dat echter twee wed strijden meer in petto heeft. In de navolgende opstelling zal Jong Den Haag in Rotterdam aantreden: Doel: Louwerens, achter; Quellhorst, Ouwehand, Monnee en de CaluWé, midden: Van der Wulp, Van Spronsen en N.N.; voor: de Geer, Storm en Van Hijkoop. Als wisselspelers fungeren: Van der Meer, Toet en Berckenkamp. Vorig jaar maart werd Hennie Ardesch ter gelegenheid van zijn 250ste ..zitting" op de reservebank gehuldigd. In het Zuider park. De doelman is er zondag weer, dan met FC Twente. Hij staat reserve ENSCHEDE Hennie Ardesch, mag zondag anderhalf uur weer op zijn „eigen", vertrouwde plaatsje tronen. De reserve doelman van FC Twente zal dan de confrontatie tussen zijn huidige werkgever en zijn vroegere broodheer FC Den Haag vanaf de spelersbank volgen, een handeling waaraan hij In zijn Haagse periode al volop gewend Is geraakt. Hennie Ar desch Immers was de man van het zeldzame jubileum, want hij werd, en dat Is nog maar een seizoen geleden, gehuldigd omdat hij voor de 250-ste keer als stand-in had gefunctioneerd voor Ton Thle. Bij FC Twente werd hij voor het begin van dit seizoen met open armen ontvangen als de doelman, die Piet Schrijvers in noodgevallen zou moeten vervangen. Hij kreeg zijn kans vooral toen Schrijvers door de UEFA geschorst werd voor drie ontmoetingen in .het Europese bekertoernooi. Hij kweet zie. uitstekend van zijn taa!., deed dat trouwens ook toen hij dit seizoen drie keer voor de nationale competitie moest acte ren omdat Schrijvers geblesseerd was. FC Twente heeft er geen moment spijt van gehad, van deze verbintenis met de bescheiden en sympathieke Ardesch, die zelf ook geen moment treurt over zijn overgang. Hij, terug blikkend op zijn Haagse tijd „Met uitzondering van het laat ste seizoen heb ik het daar altijd enorm naar mijn zin gehad. Dat laatste seizoen, dat was een kwelling. Ik miste de helft van de competitie door een blessure, en dan wordt het een beetje vervelend. Vooral zolang je nog actief bij de sport be trokken bent. Zoiets blijft je dan het langste bij,maar aan de andere kant moet ik meteen zeggen, dat FC Den Haag mij toch altijd wel iets gedaan heeft. Ik heb er zeven seizoenen meegemaakt als de man achter 'on Thie, en in die periode heb ik enorm veel plezier gehad, heb ik er fijn gewerkt. Uit zakelijke overwegingen moest ik terug naar Twente, wat ik hier gekregen heb Is in verhoudring een stuk beter dan in Den Haag, het is een stapje hoger en zoiets kun je gewoon niet laten lopen. Uiteindelijk ben ik nog steeds een Tukker, mijn ouders wonen hier, mijn familie en kennissen van vroeger En dan...wat in het westen niet gelukt is dat is hier wel ge lukt. we hebben namelijk een zoon gekregen. Je zou haast zeggen dat de grond hier vruchtbaarder is..." Goud waard Hennie Ardesch heeft FC De Haag dit seizoen nog maar een keer zien spelen, in Enschede, door trouw allerlei Haagse kranten na te pluizen Is hij echter helemaal op de hoogte ge bleven van de verwikkelingen bij de FC Den Haag. „Een ding heb ik me wel afgevraagd, waarom ze. bij FC Den Haag Renectje Pas weg hadden laten gaan. Het WÊÈ geen Rnëdjj die je een heel seizoen In je eerste elftal 'RÖrff zetten, lrf1l5tflP' gezien de problemen waar ze nu mee kampen was hij waar schijnlijk nis ^o»ud"W'éA'ril 'giHVèèsr, in de Vtorhóede althaW. Over de ultsleg van zondag durft "ennie Ardesch zich niet met honderd procent zekerheid uit té laten. „Natuurlijk", zegt hi)( „hoop ik dat we winnen, we zijn toch wel lichtelijk favoriet. Het zal in ieder geval geen makJde voor ona yyprden. Metric jonge knapen in het elftal is alles mogelijk, vooral ook omdat ze zich kunnen optrekken aan <^p0boger geklasseerde tegen stander. Je! zult er toevallig maar het slachtoffer van wor den..."

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13