FINNEN MAKEN GOEDE SIER VELE OORZAKEN VOOR UITVAL VAN HAREN Ella Fitzgerald na vijf jaar in twee Nederlandse concerten VOOR DE VROUW Medische rubriek VROUWELIJKHEDEN rster R ïer ^.RT 191 VRIJDAG 15 MAART 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Op een normaal hoofd staan onge veer 100.000 haren en evenveel haarfollikels. Het normale aan tal hoofdharen dat een volwas sene verliest ligt tussen 80—100 per dag. Dit betekent dat hij na 1000 dagen (of ca. 3 jaar) volle dig' kaalhoofdig zou zijn. Geluk- ^kig is dit niet zo, want de le vensduur van een normaal hoofdhaar is ca. 1000 dagen ~Tn.a.w. alle drie jaar wordt onze haartooi volledig vernieuwd. En omdat dit geleidelijk gaat a rato van ca. 100 haren per dag is er niets van fe merken. De misère begint wanneer de ver spreide haaruitval meer be draagt dan 80100 per dag. De oorzaken zijn veelvuldig maar iCialist meestal betreft het toch de ge wone kaalhoofdigheid, ook wel genoemd de „male pattern alo pecia" of de „common bald ness". Dit is de zeer voorko mende vorm van een haaruitval bij erfelijk voorbeschikte perso nen. De aandoening treft vooral het caucasoïde ras waar ook wij toe behoren. Het negroïde ras wordt minder en het mongeloïde ras het minst getroffen. Voor de leeftijd van zestig jaar lijden 50 pet. van onze mannen aan deze met geleidelijk haarverlies en het optreden van de klassieke Inhammen ter hoogte van het voofhoofd. Later kan ook het kruintje kaal worden. Tenslotte eindigt het met een volledige kaalheid omkranst door een overblijvend kroontje. Bij de vrouwen is de haaruitval meestal geleidelijk, maar soms wordt ook het mannelijk pa troon gevolgd. De erfelijkheid speelt de belangrijkste factor. De overerving zou bij de man dominant verlopen. Dit betekent dat het erfelijk kenmerk van de kaalheid slechts enkelvoudig moet voorkomen om de haaruit val uit te lokken. Bij de vrouw zou de overerving recessief ge beuren en moet het nadelige kenmerk dubbel aanwezig zijn. De zaak is echter nog veel inge wikkelder omdat ook het man nelijk geslachtshormoon (testos teron) een belangrijke rol speelt. De erfelijke aanleg kan slechts tot uiting komen indien het testosterongehalte in het bloed voldoende groot is. Dit word gedemonstreerd door het feit dat de castratie van de man vóór' de puberteit de haaruitval belet, ook ingeval van erfelijke belasting. De aandoening begint bij mannen meestal tussen 20— 30 jaan bij vrouwèn doorgaans later. De aandoening is progres sief maar de graad van de uit eindelijke kaalheid is indivi dueel zeer verschillend. Deze vorm van haaruitval laat zich niet beïnvloeden door om het even welke behandeling. Dit maakt de behandeling juist zo winstgevend en verscheiden. Aangezien huidspecialisten zich te weinig met het probleem be zig houden, zijn er andere goede zielen die hun beste zorgen aan bieden. De gewone kaalhoofdig heid van de man wordt in de eerste plaats nog steeds behan deld door de haarkapper. Hij beschikt over een heel gamma van haarlotions die voeden, ver sterken en doen glanzen. Vooral het optreden van de vette en schilferige hoofdhuid (sebor- ree) moet volgens hen bestre den worden. Nu is het wel zo dat seborree en kaalheid dik wijls samen voorkomen maar volgens de huidige wetenschap pelijke opvatting is er geen oor zakelijk verband tussen beide. Het betreft hier namelijk twee verschillende erfelijke aandoe ningen die veelvuldig voorko men. Een haarstukje lijkt uit eindelijk voor vele mannen de beste oplossing alhoewel ook dit estetisch noch psychologisch bij iedereen een goed resultaat geeft. Haaruitval kan ook andere oor zaken hebben. Zo weten we dat na de puberteit de haargrens naar achter kan opschuiven. Dit is een fysiologische gebeurtenis. Ook na de zwangerschap en vooral vier tot zes maanden na de bevalling kan de vrouw tot een derde van haar haren ver liezen. Deze haaruitval is slechts tijdelijk en zes maanden later is al'es weer in orde. Maar ook allerhande scheikun dige produkten of medikamen- ten kunnen haarverlies veroor zaken. Te veel vitamine A door een da gelijkse en maandenlange toe diening kan een geleidelijke haaruitval veroorzaken. Ook medicijnen gebruikt bij kanker bestrijding, evenals bestralin gen, hebben hetzelfde effect. In dit verband dienen ook de eet- lustremmers, cortisone en de pil genoemd te worden. Gelukkig zijn ook deze vormen van haar verlies slechts tijdelijk. Ook on vervoeding, ijzertekort, schild klierafwijkingen, suikerziekte, infectieziekten, ernstige lever ziekten, bloedziekten cf kanker zijn eventueel oorzaken van ge leidelijk haarverlies. Tenslotte nog dit: tijdelijk haar verlies, soms zeer verontrus tend, kan voorkomen ongeveer drie maanden na hoge koorts, moeilijke bevalling, operatie, shocktoestand, ernstige bloedin gen of na sterke emoties. Dat er met kerry heel wat ver rukkelijks te maken valt, kan artsenzoon Percy Sullivan, die in een paleis in Hyderabad op groeide, u vertellen; zestig koks die bij de Maharadja werkten, wijdden hem in de geheimen van verfijnde Indiase schotels in. Nu organiseert hij door heel Europa (Amsterdam, Londen, Stockholm, Kopenhagen, Genè- ve, St. Moritz) en daarbuiten (Hong Kong, Tokio) culinaire tournée's. Zo maakt hij lamsvlees: Was en droog 700 gram lamsvlees, maal 30 gram korianderzaadjes, 60 gram gesnipperde ui, 30 gram geschaafde amandelen en 30 gram fijngehakte knoflookpitjes. Wrijf met deze pasta het vlees in en laat het twee uur intrek* ken. Fruit 120 gram fijngesne den uien, haal ze uit het vet en laat het gemarineerde vlees in de braadjus sudderen totdat alle vloeistof verdwenen is. Dan op een laag pitje 150 ml. heet water toevoegen. Hier in het lams vlees drie kwartier laten koken. Klop nu 150 ml. yoghurt en laat deze met het vlees „opdrogen" in de pan, waarna u de gefruite uien weer toevoegt. Klop 150 ml. room wat saffraandraadjes (opwarmen in een lepeltje voor dat u ze fijnmaakt) en maak hiermee het vleesgerecht kruidi- ger. Tenslotte gaat er theele pel kerrypoeder bij ,1 theelepel rode peper en het sap van een citroen. Plaats de pan in een middelmatig hete oven (250° F of 1203 C) en laat die daar een half uur geuren. Serveren met gehakte korianderblaadjes. Mr. Sullivan vertelde mij dat hij geen enkel gerecht maakt zon der knoflook en dat zijn schotels zo licht verteerbaar zijn door de gulheid met kruiden. Een hotel m Miinchen heeft on langs via een Amerkaanse ver koping ongeveer 400 door gasten vergeten voorwerpen verkocht. Er waren pruiken en pyama's bij, maar ook tandenborstels. Klapstuk van de veiling was de tandenborstel van Liz Taylor, die DM 405 opbracht De hele veilingopbrengst (bestemd voor een liefdadig doel) was DM 2433.10, DEN HAAG Ella Fitzgerald, die in 1968 haar laatste concert in Amsterdam gaf, komt weer naar Nederland. In het kader van een Europese tournee geeft zij onder auspiciën van theater bureau Paul Acket twee concer ten in ons land: op maandag avond 18 maart in De Doelen te Rotterdam en op dinsdagavond 19 maart in het Concertgebouw te Amsterdam. Ella Fitzgerald is onbetwist de meest gevierde jazz-art est ter wereld, een specialiste die met haar unieke en onovertroffen zangstijl in de laatste vijfen twintig jaar de wereld aan haar voeten bracht. „The First Lady of Song" begon haar carrière op 17-jarige leeftijd, via een plaatselijke talentenjacht, als vocaliste bij de beroemde Chick Webb Band. In 1938 scoorde zij haar eerste nationale succes met het legendarische „A tisket, Dorian Gray' van Hans Kox gaat in wereldpremière De componist Hans Kox schreef in opdracht van het ministerie van CRM de Engelstalige opera "Dorian Gray". Bij de Neder landse Operastichting zijn de repetities In volle gang voor de première van zaterdag 30 maart in het Circustheater te Scheve- ningen. Deze productie in ontwerp van Erich Kondrak, wordt geënscè- neerd op de Engelse regisseur Charles Hamilton verbonden aan de opera van Covent Gar den te Londen. Jochem Slothou wer heeft de muzikale leiding van de solistengroep bestaande uit de Amerikaanse zangers Da vid Knutson (titelrol) en Timo thy Nolen, e.v. Anke Brokstra, Marianne Dieleman, Inge Fro- lich, Anne Haelen, Mary Wil- lems, Jan Bllnkhof, Willem Laakman en Lieuwe Visser. In Amsterdam worden de opvoe ringen herhaald op 3, 5 en 8 april. Het Radio Kamerorkest verleent zijn medewerking. a tasket", dat tot op de dag van heden nog steeds een van de hoogtepunten van haar concer ten vormt. Hoewel ze in Amerika inmiddels al was uitgegroeid tot een grote attractie, kwam haar internatio nale carrière pas goed op gang toen ze in 1949 ging samenwer ken met Norman Granz, als top-of-the-b'll in diens „Jazz at the Philharmonic"-concerten. In haar carrière heeft Ella Fitzge rald al meer dan 100 elpees ge maakt met als absolute top haar werk op het Verve-label. De Song Book-serie hiervan le verde haar maar liefst 4 Gram my Awards op. Deze serie is vooral belangrijk omdat ze een van de beste registraties vormt van een wezenlijk deel van de Amerikaanse muziekhistorie. In technisch opzicht is Ella Fitz gerald vocaal de meest veelzij dige en onbeperkte artieste die de jazz kent. Haar stem heeft een ongelooflijk bereik in de hoge en lage tonen, de intonatie is letterlijk perfect en haar ge hoor voor harmonische verande ringen uiterst scherp. Bovendien heeft ze zich de vaardighe'd ei gen gemaakt, die gewoonlijk al leen aan instrumentalisten is voorbehouden, om geïmprovi seerde variaties door de oor spronkelijke melodie te weven, waarbij ze met haar stem com binaties van Intervallen maakt, die in theorie onmogelijk zouden moeten zijn voor het menselijk stembereik. Toch weet ze op de leek, die geen verstand heeft van de ingewikkelde muzikale techniek van de Jazz, een even overrompelende en hartverwar mende indruk te maken als op de meest door de wol geverfde jazz-kenner. Het is dan ook niet verwonderlijk dat een vooraan staande Jazz-criticus eens heeft gezegd: „In vergelijking met ■The F rst Ladv of Song" zijn' alle andere vocalisten nog slechts stamelende amateurs". De First Lady wordt op haar Europese tournee begeleid door een aantal belangrijke Jazz-mu- sici: pianist Tommy Flanagrn. gitarist Joe Pa-s, bassist Keter Betts, drummer Bobby Durham, trompettist Roy Eldridge en te norsaxofonist Eddie .lockjaw" Davis. Oude kunst bracht weer veel op Den Haag - De oude kunst, die woensdag op de velling bi) van Marle en Bignell Is verkocht, heeft „vrij veel" opgeleverd. De gemiddelde prijzen lagen tame lijk hoog, aldus de directie. Het hoogste bod werd uitgebracht op een groot doek van Rachel Ruysch uit 1686: „Bloemstllle- ven met reptielen, slakken en insecten". Het werk ging voor 85.000 In andere handen over. Voor een winterlandschap van Jan Jacob Spohler werd j 24.000 neergeteld, Andere stukken brachten tussen de tien- en twintigduizend gulden op, het waren werken van Apol, Bus- son, van Grootvelt, Gruber, Klinkenberg, Prins, Petter, Roe- lofs, Salomon Ruysdael, Van Schendel, Sjamaar en Coenraad Spohler. Kunst en Kunstenaars Uitwisselingsconcert. Leerlingen van het Conservatoire Royal de Musique te Brussel concerteren op donderdag 28 maart in de zaal van het Koninklijk Conser vatorium te Den Haag. Zij zul len werken uitvoeren van von Gluck, von Weber, Strawlnsky, Tartini, Britten en Lutoslawsky. „La Bohème" weer hij de Nederlandse Operastichting Toneelgroep Theater hoeft .Tilt j komst" van Herman Heller mans op zijn programma prno. men. Theater zal dit ...spr van I droom en leven", zoals de au teur het zelf noemde, op 20 maart opvoeren ln de Koninklij ke Schouwburg te Den Haag oit- I der regie van Else Hoomans. De Nederlandse Operastichting bracht in november 1970 een nieuwe productie van Puccini's „La Bohème" uit. In een serie van 11 voorstellingen, te begin nen op 22 maart in de Amster damse Stadsschouwburg, komt deze zelfde enscenering weer te rug op het repertoire. Zondag 31 maart gaat deze opera ln het Circustheater te Schevenin^ De rolbeze^g.^geeft echter aantal nieuwe gezichten tp ?j-,ci' ••*ua!s de Amerikaanse Elizafe Volkman, Nelly Morpurgo. to -me-nse tonor Emil Ober man. Peter van der Bilt, Willem Lanl: in en Hubert Waber. P.OÜO ïgesz, vast verbonden aan de Metropo^taoOpera te New York, veert, t regie en de mu zikale leiding1'.. st bij de Tsje chische dtrigant 'TJohumll - Ore- Jorma Laine werkt veel-met brons en zilver. Voor beide sexen ge- Maanstenen ring en hoofdsieraad Stromboli(Hyvarinen). I schikt. De hanger voor hem kan het beste gedragen worden bij nonchalante, sportieve kleren. Ring en oorbellen voor haar zijn naar hetzelfde model. hanger met bijpassende ring. buffet, ev" 16-2 dienst JRANT OER ët is een vrouw nu eenmaal aan geboren dat ze zich graag op tuigt. Al op eeuwenoude schilde rijen staan vrouwen afgebeeld die mooie sieraden dragen. Door de jaren heen bleef dit verlangen onveranderd. Edel smeedkunst heeft een grote vlucht genomen. Kunstenaars van naam vervaardigden met geniale hand ringen, broches, halskettingen, oorhangers van goud, en andere edelmetalen, waarin ze kostelijke stenen monteerden. Elk land leverde zijn kunstzinnige ontwerpen op de wereldmarkt. Tot voor kort hoorden we wei nig op dit gebied van Finland. Maar dit land heeft zich de 1 laatste tien jaar op het terrein van de edelsmeedkunst zo gun stig ontwikkeld dat het nu bijna 1 koploper is geworden. De fraaiste sderaden komen daar vandaan! Managing director van de fa. Kupittaan Kul(a Oy, i pioniers op het gebied van de ontwikkeling der Finse juwelen-, industrie, de heer Kivipuro, vertelde mij onlangs dat. Finse sieraden tegenwoordig door heel Europa worden geëxporteerd. Vorm van kwaliteit van het Finse goud- en zilversmeedwerk verte- genwoordigen momenteel een topklasse over de hele aardbol. Het aandeel van het goudsmids ambacht is dan ook in de hele export van dit land relatief zo gestegen dat het iedere branche overtreft. Ontwerpers en ver vaardigers sleepten veel Inter nationale prijzen in de wacht. „Evenals de keramiek en tex- tielwaren hebben sieraden hun eigen plaats veroverd. De „New Look" in de Finse be werking van goud en zilver be gon feitelijk eind 1950 toen een groep avant-gardistische edel smeden nieuwe vormen maakten gebaseerd op vloeiende lijnen en grote vlakken. Aanvankelijk mikte men op de Duitse markt met als étalage de Internationa- de Tentoonstelling van Handels waren in Frankfurt en dat was een goede greep", aldus mr. Pekka Kivipuro. „Frankfurt was de springplank voor de ex port van sieraden zrals Keulen dit was geweest voor de meu bels. De matte finish van zilver, de precisie van vergulde sluitingen, de fantastische manier waarop met geometrische vlakken, glooiingen in het metaal en in het oog springende asymmetrie werd om gegaan, sloeg geweldig op de internationale markt in. Vaak worden ruwe materialen gebruikt, in het bijzonder goud en zilver, ook in combinatie met edelstenen en halfedelstenen. „Het meest wordt geëxporteerd naar Europa. In 1968 voor 5 miljoen Finse marka's, in 1969 voor 9 miljoen in 1970 voor 15 miljoen: 1972 liet het cijfer op tot 17 miljoen en vorig jaar tot 20 miljoen. Dit jaar komen de statistici tot een cijfer van 14.22 miljoen tot de maand juli aan export, dus bijna een verdubbe ling in enkele jaren tijds. Kaunis Karu (de vertaling luidt: „mooie juwelen") is een firma die al 14 jaar uitvoert en de eni ge die Finse stenen gebruikt. Tezamen verwerkt zij ca. 65 mi neralen. Een van de mooiste Oorringen van Björn Weckström uit de collectie Space Silver". Finse edelstenen is de z.g. naam is „Microns". (Lapponia Ltd). „spectrolite", die soms blauw, groen- rood of geel gloeit. De sieraden zijn kloek van vorm in meer dan 1000 uitvoeringen. Tapani Vanhatalo maakt ridder kruisen en sieraden in volstrek te balans. De collectie omvat 200 modellen voor mannen en vrouwen. Aan de oever van het Nikala- meer in Savo woont Penntii Sarpaneva, een rustige man, die een hekel heeft aan publiciteit. Hij kookt het liefrt zijn eigen potje. Men vindt hem (als dit lukt) eenzaam in zijn rooksau- na, waar hij zit de „broeien" op nieuwe scheppingen (hij werkt voor exportfirma Turun Hopea). Zijn nieuwste ideeën zijn gevan gen in de „Agaat-serie" met ka rakteristiek dat elke verwerkte steen in vorm en kleur ver schilt. Alle specimen zijn unica. Daarnaast bestaat de „Riikin- kukko-serie", waarin de juwelen heel licht en delicaat zijn. Sarpavena hecht sterk aan de eenvoudige genoegens van het leven. „Een van de mooiste mo menten is voor mij het melken van opeendringende koeien als de natuur is verstild en hun geur de lucht vervult. Zo'n ogenblik heeft vrede, maar te gelijk actie in zich", zei hij eens. Een van de leidende jongeren is Matti Hyvarin (36), die al een International Award won toen hij 31 jaar was. Zijn werk stuk, „de rijke en de arme" kreeg de prijs. Het is een brok graniet, waarover een smalle band flonkerende briljanten loopt. Zijn nieuwste vinding is „Song in Silver", een serie rin gen die van alle kanten bezien (ook van de onderkant) „ge beeldhouwd" zijn en anatomisch om de vinger sluiten. Zelfs de grootste en zwaarst uitziende ring is licht in bet dragen. Ter wijl de meeste ontwerpers hun geesteskinderen eerst op papier tekenen en dan pas aan de slag gaan, werkt hij direct met het metaal. In zijn handen gaat het leven, het wordt de kop van een Samoyeed, een ijshockey hand schoen. Beroemd is Tapio Wirkkala, een van de meest veelzijdige ont werpers ter wereld op elk ge bied: glaswerk, keramiek, por selein, zelfs messen en scharen, voorts gouden en zilveren smuk. Zijn genialiteit ligt in het feit dat hij in de toekomst heeft ge keken. Jarenlang al verbeeldden zijn kettingen en oorringen vor men die nu actueel zijn. bijvoor beeld uit de wereld van do ruimtevaart. De maan beeldt hij uit als aantal om elkaar lo pende cirkels. Wirkkala is meester op alle wapens. Zijn sieraden kronkelen en beven, ze trillen als een blad in de wind en hebben de vorm van een door de ruimte suizende me teoor. Zonder twijfel zal het werk van de Finse edelsmid door de hoog waardige vakkennis en het on voorwaardelijk kwaliteitsbewust zijn in toenemende mate sterk deelnemen aan het ge vecht op de exportmarkten, vooral nu de mensen in de hui dige situatie van geldontwaar ding eerder in goederen vluch ten dan ln aandelen. Tiny Francis

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11