Broeder Bavo heeft5 de smaak te pakken B. en \Y. Lisse: noodlokalen openbare school bij Esso SCHIL DEREN VOOR EEN GOED DOEL Het strand- avontuur van een Duits „eendje" Haduard-heren Wordt Rijnsburgse brug een „verboden gebied" bollen LEIDSE COURANT Warmond In het broederhuis Gerto aan de schilderachtige Oranje Nassaulaan in Warmond zal men broeder Bavo niet snel met de duimen zien zitten draaien. De 65-jarige klooster ling heeft sedert een aantal ja ren de smaak van het schilde ren te pakken en is daarom ook bijna dag en nacht in zijn knus se kamer boven in de rustieke villa te vinden, bekwaam de penselen hanterend. Heel wat Warmonders hebben in middels een werkstukje van broeder Bavo aan de muur han gen. Voor een zachte prijs schil dert hij een jongenskop. Legt hij een romantisch tafereeltje op de Leede vast of zet hij zo maar een huisje op het linnen. Na aftrek van zijn vaste lasten (verf etc.) schenkt broeder Bavo zijn schildersinkomen aan een goed doel. Zo heeft hij bij voorbeeld de Sassenheimse pa ter Verkley een aantal van zijn schilderijen aangeboden, welke verkocht zullen worden op de volgende maand in het motel Sassenheim te houden verkoop avond voor de missie. Broeder Bavo kreeg de smaak van het schilderen te pakken toen hij in het begin van de ja ren veertig geveld werd door een vrij ernstige ziekte en hij heel wat jaartjes aan bed werd gekluisterd. In de KTS in Voor hout, waar hij tot dam toe les gaf als broeder-bakker, leende hij bij een amdere broeder „wat kloddertjes verf". En hoewel kloosterling Bavo nooit eerder met verf had gestoeid ging het schilderen hem toch bijzonder goed af. „Het eerste schilderij ging grif vam de hand" zo weet hij zich nu nog te herinneren. Inmiddels zijn van de hand van broeder Bavo zo'n tachtig schil derijen verspreid in den lande en het einde vam de productie is nog niet in zicht. Meest opvallende bij de schilder stukken van broeder Bavo is de keuze van zijn kleuren. Toen hij enige tijd geleden exposeerde in Clara Sikking's galerie De Pomp waren veel bezoekers verrast over de kleurkeuze van de 65-jarige. „De schilderijen lijken gemaakt door een piep jong iemand" zei men, „de kleu- Lo£ boor' politionele hulp-expeditie ren zijn zo fel, zo levendig." Het is geen toeval dat vele gezich ten op Warmond er als het ware uitspringen van levendig heid. Broeder Bavo, door zijn handicap heeft hij toch wel on dervonden dat het kloosterleven zoals hij dat altijd in gedachten zo." van de „grotere jongens", had moeilijk te volbrengen is, De stijl van de schilderende broe- Broeder Bavo vindt het best zo. ziet het schilderen puur als een der zal waarschijnlijk ook in de „Kijk, van verf weet ik heie uitdaging: „Door het schilderen komende jaren gehandhaafd blij- maal niets. Ik ben ook niet van krijg ik de kans om me waar te ven: erg leuk om te zien, een plan om er iets van te weten te maken. Werken kan ik helaas goede beeldcompositie maar komen. Aan studeren heb ik een niet meer, daarom uit ik me toch ook w>eer niet de klasse enorme hekel. Ik werk liever." Noordwijk „Help ons alsje blieft. Het eendje verzuipt." Dat moet zo ongeveer de noodkreet van een Duits meisje zijn ge weest, toen zij aanklopte bij de villa van een Zeereep-bewoner. Deze riep de hulp van de politie ln. „Een eindje hier vandaan zit een auto vast". Op het bericht ging een patrouille, gewapend met schoppen, op pad. Uit het verhaal van het meewandelende meisje werd duidelijk dat zij sa men met haar vriend, een Duit se student In het avondlijke duister ln een „lelijk eendje" langs het strand had gereden. In feite was het een proeftocht, want het lag ln de bedoeling de volgende dag een dergelijke trip te filmen. Aanvankelijk ging al les voorspoedig op de blanke, verkeerloze heirbaan, maar op een gegeven moment raakte de eend in het drijfzand en zakte tot de motor weg. Het „eindje" bleek een paar kilo. meter noordwaarts en na een fikse wandeling arriveerden de helpers bij het weggezakte wa gentje, waarbij de jongeman de wacht had betrokken. Een van de politiemannen krikte het eendje omzichtig omhoog en begon toen in de ogen van he» Duitse stel vreemdsoortige or ders te geven. De chauffeur werd uitgenodigd om te duwen en de dame nam achter he: stuur plaats. „Doe precies wat ik zeg", beval de politiedienaar. Eerst kwamen er aanwijzingen omtrent de stand van de ver snelling maar toen de opdrach' kwam de wagen m de richting an de zee te sturen, werd het de Duitse al te gek. Heel war overredingskracht was er nodig om haar tot verder sturen t<- bewegen maar tenslotte gelukte het de eend op een steviger bo dem te krijgen. Op de terugwee werd ter hoogte van Palace het pad naar boven met lichten ge markeerd en kon het autootje naar de boulevard worden g«* duwd. Het Duitse paar was meer dan en thousiast. In plaats van een schrobbering voor de roekeloze onderneming, hadden zij van de politie niets dan hulp gekregen. Zij, journaliste bij een Keuls- krant: „Zoiets' zou de Duitse po litie nooit doen. In onze- kranten worden veel negatieve dingen over Holland geschreven". Dnt er binnenkort een lovend artikel komt, staat wel vast. Hoe vol het was in de Lisser raadzaal tijdens de „onderwijsdebatten" Hazerswoude Bij de Hazerswoudse volleybalvereniging Haduard is de kampioensvlag gehesen voor het eerste heren-standaardteam! Dit zestal behaalde de titel van de tweede klasse B. van de afdeling Leiden van de Nevobo door zelf DONAR 3 met 31 te verslaan en door de „hulp" van concurrent Lisse, dat zo „vriendelijk" was te verliezen. Haduard, dat nu promoveert naar de eerste klas, werd hierdoor onbereikbaar en werd dus kampioen. Haduard, een vereniging die zes jaar bestaat, moest ook een domper temidden van de feestvreugde verwerken, want het eerste dames team dat ook al kampioensaspiraties had, verloor. Die 1—3 neder laag tegen concurrent NOVO '73 4 heeft tot gevolg dat NOVO met een punt voorsprong de ranglijst in de tweede klas aanvoert. Heden overleed, voorzien van de Zalving der Zieken, onze lieve zorgzame moeder, groot- en overgrootmoeder, zuster, schoonzuster en tante JANSJE BAVELAAR - ROBBERS weduwe van Jacobus Johannes Bavelaar. Zij was bijna 89 jaar. J. BAVELAAR P. J. BAVELAAR-Langezaal C. BAVELAAR J. J. BAVELAAR E. RIETBERGEN-Bavelaar J. RIETBERGEN Klein- en achterkleinkinderen. Leiden, 13 maart 1974. Munnikenstraat 55. De overledene is opgebaard in de aula van begrafenis-associatie „Ad Sanctos", Lange Mare 69. Bezoek aldaar en gelegenheid tot condoleren: donderdag en vrijdag van 19.00 tot 19.30 uur. Na een gebedsdienst, welke op zaterdag 16 maart om 10.30 uur wordt gehouden in de kerk van St. Jozef aan de Herensingel, zal zij worden bijgezet in het familiegraf op de begraafplaats „Zijlpoort". Voorzien van het H. Sacrament der Zieken overleed mijn lieve moeder, onze dierbare zuster, schoonzuster en tante JOSEPHINA N. W. VERMEULEN - VELTMAN weduwe van Gerardus Vermeulen. Zij was 82 jaar. Uit aller naam: C. A. M. VERMEULEN. Katwijk aan den Rijn, 13 maart 1974 De Wilbert, Overrijn 7 Correspondentie-adres: Burggravenlaan 195, Leiden. I De overledene is opgebaard in het Mortuarium van De Wilbert. Wij vieren de H. Eucharistie voor haar zielerust in de kapel van De Wilbert op maandag 18 maart om 10.30 uur, waarna om ca. 11.45 u. de begrafenis plaatsvindt op de begraafplaats „Duinrust" te Katwijk aan Zee. Hazerswoudse schoolgebouwen worden vervangen HAZERSWOUDE - Hel be- stuur van de Vereniging voor Protestants Christelijk Schoolonderwijs te Hazers- woude-dorp heeft een urgen tie verklaring voor de ver vanging van het gebouwen complex van de Johannes Postschool. Zoals bekend hebben de besturen van de bijzondere scholen in het dorp en het gemeentebe stuur, voorzover dit het openbaar onderwijs aldaar betreft, zijn in 197Ï overeen gekomen de scholen te con centreren ln de nabijheid van de Burgemeester War- n aarkade. Deze overeenkomst is ver werkt in het door de ge meenteraad goedgekeurde en aan G.S. ter goedkeuring aangeboden bestemmings plan „dorpskern-oost". Het hangt nu van de vlotte mede werking van de provinciebe stuurders voor wat de plano logische en financiële aspec ten aangaat af, om de reali satie van de vervanging van de school in gang te zetten. Het bestuur van de protes tants-christelijke school De Rhynenburch aan de Rijn dijk heeft ook dezer dagen een urgentieverklaring voor de vervanging van het oude schoolgebouw ontvangen. Deze school zal worden ge bouwd in het bestemmings plan Rhynenburch-oost, naast de .eeds eerder goed gekeurde openbare schooL De bouw van deze scholen wordt momenteel alleen op gehouden door een reeds lang slepende pachtprocedu- Overleg over lokalen van Rembrandtschool LISSE De Lisser raad heeft nog nooit zóveel publieke be langstelling gehad als woens dagavond hot goval is geweest. De scholenbouw in de Poelpol- der is daar niet vreemd aan ge weest! Om de zaak gelijk duide lijk te stellen: het is geen stuk je „oude schoolstrijd" geworden tussen voorstanders van open baar of christelijk onderwijs, doch een meningsverschil met het college van b. en w .waar met name de noodlokalen voor de Rembrandtschool geplaatst moesten worden: achter liet Es- so-station (voorstel b. en w.) of naar de wens van de verontrus te oudercommissie: ln de direc te omgeving van de bestaande Rembrandtschool aan het Rem- brandtplein. Over dit laatste werd een uitvoerig adres ge richt aan de raad van Lisse door de oudercomralssie dezer school. De heer G. van der Berg (KVP) zei dat de KVP de argumenten van b. en w. om de noodlokalen voor de Rembrardtschool bij het Esso-stalion op te trekken, niet steekhoudend noemde. Hij kon zich m.et de fractie achter de wens van de oudercommissie stellen, om onderwijstechnische redenen. Voorts verwonderde hij zich erover dat in de de- cember-vergadering b. en w. af wijzend stonden tegenover een tweede openbare school in de Poelpolder. Waarom is het col lege nu wèl voor? Burgemeester Berends antwoord de hierop, dat het collage geen „ommezwaai" heeft gemaakt. Het worden allemaal nood'oka- len en die wil het college bij el kaar houden op grond van Lisse om er te allen tijde zeggen schap over te hebben. Wat een tweede openbare school betreft merkte de voorzitter op, dat een permanente tweede school zeer beslist niet in de Poelpolder ge- RIJNSBURG Blijkbaar onder vinden de plezierjachtjes-Rond vaartboten e.d. nogal wat hin der van de Rijnsburgse jeugd in de omgeving van de kanaal- brug. B en W willen daarom zo delen zij mee aan de raad die vanavond half acht bijeenkomt de politieverordening zodanig uitbreiden dat, zelfs al staat men zonder meer binnen een af stand van 100 meter van een brug of viaduct zonder nood zaak stil, men in overtreding is en daarom kans loopt op een be keuring. Als de raad hiermee akkoord gaat, kan dus ook niet meer worden gevist vlak bij de brug, bepaald een zeer gewaar deerd „stekkie". Achter de begraafplaats, in be heer bij de Ger. Kerk, is enige tijd geleden een algemene be graafplaats gereedgekomen. Deze begraafplaats biedt ruimte aan 642 begravingen. In overleg met de commissie van beheer van de Ger. kerk en de kerk- voogdij van de Herv. kerk heeft de R.K.werkgroep verklaard dat er geen behoefte bestaat aan een afzonderlijk gedeelte van deze begraafplaats; stellen B. en W. voor de begrafenisrechten en beheersverordening opnieuw C0ÜTURE EXCLUSIEF voor exclusieve kleding Onze nieuwe VOORJAARSCOLLECTIE is binnen te bekijken en de tarieven in overeenstemming te brengen met die welke voor de kerkelij ke begraafplaatsen gelden. Drie woningen in de Brouwer straat, die voor afbraak in aan merking komen, omdat ze onbe woonbaar zijn, kunnen worden aangekocht. Als de onderhande lingen met nog één eigenaar een beetje vlot verlopen, zal binnen niet al te lange tijd ook deze buurt (gelukkig) verdwij nen. Ook de reconstructie van de Oegstgeesterweg komt moge lijk weer een stapje dichterbij. Het gaat om een stukje grond waarop een schuur staat die af gebroken zal moeten worden en elders weer opgebouwd. Eveneens ziet het ernaar uit, dat de volledige aanleg van de Oranjeplein een feit kan worden nu overeenstemming is bereikt met de firma C. Vianen. De Stichting Rijnsburgs Bloemen corso verkeert in financiële moeilijkheden, vooral door de sterk gestegen kosten voor aan koop van bloemen en opbouw- materiaal. Het college stelt voor, de subsidie met 1000 gul den te verhogen en te brengen op 5000 gulden. bouwd wordt, maar In het dorp! De heer Ter Haar (D'66) stelde zich achter de ouders van de Rembrandtschool. De heer H. A. Smith (P.Chr.) wilde plaat sing van de twee noodlokalen bij de bestaande Rembrandt school. Noodlokalen bij Esso noemde hij onderwijskundig een flop! De heer G. J. de 'os (WD) merkte op, dai het hier gaat om een belangrijke zaak, namelijk goed onderwijs! „Daarvoor is de belangstelling, kijk maar naar de tribune." De heer Harry Mens (KVP) vroeg of het Juridisch mogelijk Is om noodlokalen op een eigen schoolterrein te bouwen? Als b. en w. nu de garantie krijgen, dat ze altijd de bevoegdheid houden over de scholen? De heer H. Nieuwenhuls (SGP) was er voor om de noodlokalen voor de openbare school bij Esso to zetten en de andere twee bij de Rembrandtschool. De voorzitter schorste de zitting voor een kwartier. Na herope ning stelde de voorzitter na mens b. en w. voor, de drie noodlokalen voor de OLS te plaatsen bij Esso en met de Rembrandtschool in overleg te treden of er een oplossing ge vonden kan worden om de nood lokalen bij de schooi te plaat sen. B. en w. stelden voor een adres van de Vereniging Milieubeheer Bollenstri ek voo. kennisgeving aan te nemen. Het ging over de bouw van een bollenbedrijf door fa. De Vroomen aan de Achter weg. De voorzitter zei naar aan leiding van enkele vragen, dat destijds aan de firma Segers een bouwvergunning op recht matige wijze werd verleend. Deze zag van de bouw af en gaf de vergunning over aan de fa. De Vroomen, waar niets tegen te doen is, maar ook aan deze firma had een bouwvergunning niet geweigerd kunnen worden. „Een Zilker Partij" is in de groei DE ZILK De kandidaatstelling van de „Een Zilker Partij" heeft aan de verwachtingen vol daan. De kandidaatstelling door het bestuur geadviseerd kwam zo goed als op dezelfde grond slag neer als de commissie, na in conclaaf bijeen geweest te zijn, had gesuggereerd. De volgorde door stemming is thans: 1. H. Arts, 2. A. van Kampen, 3. L. van Schle, 4. Mevr. A. van Saase-van Haas ter, 5. J. van Dam, 6. J. Hoog kamer, 7. P. de Winter, 8. W. de Groot, 9. P. Pennings, 10. P. Bakker, 11. P. Heemskerk. Voorzitter C. Keyzer deelde nog mede, dat het ledenaantal weer met ruim vijftig leden was toe genomen en reeds 402 leden telt. Lijstaanvoerder H. Arts dankte alle aanwezigen namens de kan didaten voor het vertrouwen dot De Zilk nu reeds in hen Btelt. De Zilk en Ruigenhoek gaan vol vertrouwen de a.s. gemeente raadsverkiezingen tegemoet en als ales gaat zoals De Zilk hoopt, dan zal Noordwljkerhout nog voor verrassingen komen te staan. „Elsgeest" heeft thans 80 tuinen VOORHOUT De derde jaarver gadering van de volkstuinver eniging „Elstgeest" had een bij zonder vlot verloop. In zijn ope ningswoord zei voorzitter J Floor onder meer bijzonder ver heugd te zijn over het feit dat door uitbreiding 't aantal volks tuinen thans de 80 had bereikt. Ook bracht de voorzitter dank aan Gemeentewerken voor het leveren van tegels voor de pa den. Een bijzonder woord van dank werd gebracht aan de heer J. Berkhout voor het leg gen van de tegels, vele vrije uren had hij hieraan opgeofferd. Het Jaarverslag van secretaris Al kemade werd onder dank aan vaard. Het verslag van penning meester Marijt zag er financieel gezond uit. Bij de bestuursver kiezing werden voorzitter Floor en penningmeester Marijt her kozen. Uit de rondvraag kwa men weer tal van goede sugges ties betreffende de tuinen. Over het begaanbaar maken van het pad naar de volkstuinen zou 't bestuur contact opnemen met het polderbestuur van EUt- geest. Vlag in top in Leidschendam LEIDSCHËNDAM De c«. 7J werkers aan plan-zuid kregen gistermiddag de „kapfooi" na dat de heer C. van Willens- waard, voorzitter van de chr. woningbouwvereniging, namens de drie Leidschendamse woning bouwverenigingen de vlag had gehesen op een van de 8 eenge zinshuizen die in de nieuwe wijk begin Juni in gebruik kunnen worden genomen. De woningen staan aan een van de nieuw aan te leggen straten, de „Oude Bleijk", langs de ver keersweg naar Amsterdam. Voor geluldswering zal tussen de woningen en de verkeersweg een drle-strooks regelbeplantlng worden aangebracht. Opzichter Klein van de bouwfirma Muwi zei dat men aan de funde ringen van de drie grote fiat- blokken in de Klein Plospoelpol- der is begonnen. De eerste van de drie zal, als alles meeloopt, volgend jaar maart kt|nnen wor den opgeleverd. In zuid komen, zoals bekend, 700 woningen waarvan^de helft een gezinshuizen zijn.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7