„Politieke onderwijzers" krijgen tot 1 september de tijd zich te bedenken Commissie ad hoe Stompwijk Oud-Noordwijk bouwde aan museumboerderij spreekt met Leidsehendam Bomitento met groot vuurwerk geopend TEYLINGENS FANCY-FAIR BELOVEND streeknieuws Leidschendamse CHU ageert tegen programcollege VFFT - Wilson minimaal een jaar premier DONDERDAG 14 MAART 1974 LE1DSE COURANT Stromschade bracht G.O.N. in financiële zorgen Wethouder doet toch weer mee HAZERSWOUDE Het be sluit van Hazerswoudes wet houder L. Verwelj om zich tijdens de komende gemeen teraadsverkiezingen toch weer kandidaat te stellen op de lijst van de CHU, Is in politieke kringen in Hazers- woude toch wel een verras sing gebleken. De heer L. Verwelj die nu bijna vier jaar gemeenteraadslid en te vens wethouder is, geeft in derdaad toe dat hij er gerui me tijd over heeft gedacht, óf hij zich inderdaad weer kandidaat zou stellen. On danks zijn drukke werk zaamheden (onder meer als dlrekteur van het bureau mi lieuhygiëne van de raad van Nederlandse Werkgeversver bonden) heeft hij op de CHU-afdelingsvergadering „ja" gezegd. „Wat mijn besluit aangaat ben ik niet over een nacht ijs ge gaan. Mijn mening is overi gens dat de christelijke poli tiek te veel weglopers kent. Er staan er te weinig op de bres in die christelijke poli tiek, als het slecht gaat." Verweij meent dat de chris- telijke politiek het waardig is om gediend te worden. Van uit die eigen christelijke op tiek is de afgelopen vier jaar getracht om de burgers over al bij te betrekken. Wethou der Verweij hoopt overigens dat het CDA (hetgeen in Ha- zerswoude voor de komende verkiezingen niet mogelijk bleek, om die te verwezenlij ken) in de eerstkomende vier jaar niet alleen een ge dachte, maar ook realiteit wordt in zijn woonplaats. „Misschien kan ik er een steentje aan bijdragen", al dus Verweij, die zijn chris ten zijn in deze tijd mede wil uitdagen door zich weer kan didaat te stellen voor de CHU tijdens de komende raadsverkiezingen. Wat dat laatste betreft: maandag avond gaat de WD de kan didatenlijst samenstellen. BOSKOOP De twee onderwij zers van de Ichthusschool krij gen tot september de tijd zich te beraden over de keus politiek of onderwijs. Dit heeft de voor zitter van het prot. chr. school bestuur onlangs meegedeeld. De twee onderwijzers, de heer Koelewijn en de heer Koster staan beiden op een verkiesbare plaats voor de gemeenteraad. De heer Koelewijn heeft al an derhalf jaar raadservaring bij de christelijke partijen. De heer Koster doet voor het eerst mee voor de partij Bosk 2000. Het bestuur van de school liet hier op door middel van een brief aan de onderwijzers weten- dat zij ontslagen worden wanneer zij in de gemeenteraad gekozen worden. Het argument dat hier voor gehanteerd wordt is dat twee onderwijzers in de politiek wel wat te veel is. (zie ook Lc van 13 maart) „In eerste instantie vervult dit conflict ons met zorg", zo is de reactie van de heer Van Eek, fractielid voor de Prot. Chris telijke Partijen. „Dg heer Koe lewijn zit al anderhalf jaar in onze fractie. Dat zijn collega Koster voor Bosk. 2000 op de kandidatenlijst staat is gezien de vrijheid van meningsuiting niet verbazingwekkend. A. van Leeuwen hoofd der open bare basisschool aan de Burge meester Colijnstraat zegt: „Mijn enige informatiebron is de krant en ik weet niets van de achtergrond van de situatie. Men kan zich echter afvragen hoe „wit" is de heer Koelewijn en hoe „rood" is de leraar Kos ter En wèt doet die „rode man op een christelijke school?. Ik kan me indenken dat een chris telijke school andere invloeden tracht te weren." Onder het geroep van „Hihaho, weg met Van Loo" trokken leerlingen van de Ichthusschool gisteren door Boskoop om te protesteren tegen de beslissing van het schoolbestuur. dat de beslissing van het prot. christ. schoolbestuur niet meer in deze tijd past. Hij vindt de situatie ook wat tweeslachtig. Bloemen voor de eerste man (Koelewijn PCP) en protest voor de tweede man H. Koster (Bosk 2000) de aspirant politi cus. „Ik moet zeggen dat het De heer W. A. van Deventer vindt het betreffende artikel van de benoemingsakte, door het prot. christ. schoolbestuur gehan teerd, erg verouderd. „Het stamt uit de lageronderwijswet van 1920" en er wordt door de regering druk aan gesleuteld. Aldus de heer Van Deventer. Ook de heer J. B. M. Geers, hoofd van de rk MAVO Don Bosco, vindt dit alles uit de tijd. Hij meende dat bij redelijk overleg een en ander nog wel te regelen zou zijn. luridisch lijkt het mij een nogal onmogelijke zaak", zegt hij. Wel licht, gaat hij verder, spelen de plannen voor de bouw van een school op reformatorische grond slag ook nog een rol. Raadslid Nic Dool (SGP) vraagt zich af wat de taak is van een bijzondere school. Het is te be grijpen dat het prot. christ. schoolbestuur op zijn standpunt blijft staan. „Ik ben orthodox-protestant niet temin heb ik als mens voor Hans Koster veel waardering (hij is practisch mijn buurman) en van collega Koelewijn kan ik niets dan goeds vertellen. Men moest naar mijn idee bij het be gin moeten aanvangen en bete re informatie geven en inwinnen bij het aanstellen van de leer krachten. Ik zie de school als verlengstuk van het gezin. Als men zijn kinderen in een be paalde richting wil opvoeden verwacht men dat dit ook in de school gebeurt". Aldus raadslid Dool. LEIDSCHENDAM Dr. N. Buijsert van de CHU heeft onlangs zijn twijfels uitgesproken over de democratische gezindheid van dt PvdA. Samen met de KVP is deze laatste partij overeengeko men een programcollege te vormen in de gedeputeerde staten. Dooi een programcollege worden minderheden weggedrukt en geen enkt- le partij heeft het recht zijn program onverkort te doen uitkomen, aldus ir. Buijsert. Tijdens een CDA-verkiezingsbijeenkomst zei de heer Buijsert het on begrijpelijk te vinden dat de KVP in de staten zover is ingegaan op de avances van de PvdA. De heer Vrouwenvelder, KVP-fractievoor- zitter in de staten zei dat er slechts een gesprek had plaatsgehad met de PvdA. Een van de redenen waarom hij bij de begrotingsbe handeling van de staten een programcollege had bepleit was de om vang en de ingewikkeldheid van het werk voor de statenleden, die alles in hun vrije tijd doen. Bij een programcollege zou veel in ver- band met dat program kunnen worden beoordeeld. MÊÊÊÊÊËÊÊÊÊÊÊÊimÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm STOMPWIJK Na een zeer lange onderbreking, mag de commis sie ad hoe voor Stompwijk aan het gemeentebestuur van Leid sehendam wederom haar adviezen gaan geven. Op de agenda staan vele belangwekkende stukken zoals: Aanleg trottoir langs de Dr. v. Noortstraat: asfaltering Stompwijkseweg/Dr. v. Noort- straat: Beantwoording schriftelijke vragen van commissielid P. G. J. v.d. Geest: mededelingen betreffende de ontwikkeling van een nieuw bestemmingsplan Stompwijk: en als klap op de vuur pijl de instelling van een Dorpsraad Stompwijk. Het belooft een pittige avond te worden, vanavond in het dorps huis. Als wij de stemmingen hier en daar goed gepeild hebben, zal er tegen de voorstellen die van gemeentezijde aan de com missie worden gedaan vrij veel verzet rijzen. Vooral over de wijze waarop B. en w. van Leidsehendam de Dorpsraad willen laten functioneren zal behoorlijk veel kritiek krijgen. Het voorstel behelst namelijk in grote lijnen het handha ven van de structuur van de huidige commissie ad hoc, die juist weg moet omdat zij zoveel weerstand bij de Stompwijkers op roept. Het enige belangrijke verschil tussen de nieuw te vormen dorpsraad en de huidige commissie ad hoe zal zijn, dat de leden van de dorpsraad door de Stompwijkers worden gekozen en niet door b. en w. worden benoemd. Dit is echter niet het grootste punt waarover de Stompwijkers vallen, juist de wijze van func tioneren bevalt niet. Hieraan wordt echter in de verordening dorpsraad Stompwijk niets veranderd. NOORDWIJK De koeienstal van de museum boerderij van het Genootschap Oud-Noordwijk heeft een nieuwe buitenmuur gekregen. Ook werd de achterzolder bevloerd. Deze restauratie werd mogelijk, dank zij een gemeentelijk subsidie en de noeste vlijt van de fa. J. Vink, die het werk uitvoerde. Op de achterzolder is inmiddels het diorama van Noordwijks strand weer aange bracht, terwijl in de vrijgekomen ruimte op de middenzolder een stijlkamer anno 192Q zal wor den ingericht, compleet met streepjesbehang, vloerkleed en fluwelen teksten aan de wand. De keuken-paardestal zal ruimer worden, doordat enkele wandvitrines nu naar de zolders kunöen verhuizen. Na het overlijden van de heer A. van der Linden, is de supervisie op het museum in handen van de heer C. van Roon. Deze zou de collectie visserij artikelen gaarne uitgebreid zien met een punt- breel met touw er aan, een Schotse blaas met touw, een logklokje met wieltje van een scheeps- log, een oud-journaal van een zeiüogger en twee magneten, die opzij van het kompas stonden. Wie kan het Genootschap deze zaken in bruikleen, als gift of als koopwaar aanbieden? Door de vele stormen van 73/74 is het museumdak herhaaldelijk gestript van zijn pannen aan d9 zeezijde. Op de meest kwetsbare gedeelten zijn nu laitten aangebracht. Het is duidelijk, dat door deze tegenvallers de financiën van het G.O.N. niet al te best zijn. Evenals vorig jaar wandelt Oud-Noordwijk zo ongeveer langs de afgrond. Er is vrijwel niets nieuws aangekocht, hoewel men dit dolgraag had willen doen. Het bestuur doet daarom een beroep op de leden en belangstellen den om de contributies en bijdragen wat te ver hogen. Het minimum-bedrag van 5, dat elf jaar geleden werd vastgesteld, is namelijk lang niet meer zoveel waard als voorheen. Men kan de bedragen gireren op no. 420146 ten name van J. Sier, Zeereep 9 te Noordwijk aan Zee. Het museum zal dit jaar weer op 15 juni opengaan Het werd door een record-aantal van tweedui zend personen bezocht. Meer kan men daarover horen op de jaarvergadering, die op 21 maart a.s. in Badhotel „Zeerust" wordt gehouden, aan-" vang 8 uur nam. Na de pauze zal de heer A. Plug in „onvervalst Noortiks" vragen beantwoorden aan de hand van dia's van oud-Noordwijk, waarbij onder meer aandacht geschonken wordt aan de visserij. Het museum zal d tjaar weer op 15 juni opengaan (op werkdagen van 10-17 uur en op zondag van van 13-17 uur) en op 1 september sluiten. Leden en hun directe familieleden hebben gratis toe gang. Anders bedraagt de toegangsprijs 1 en voor kinderen 0,50. PPR houdt politieke markt in Hazerswoude BOSKOOP De adjunct-voorzitter van de Kamer van Koophandel van Gouda, de heer L. Haijkens heeft gistermiddag met enig cere monieel de „Bomitento" in de veilinghal „Flora" geopend. Hij deed dit door met een flambouw een groot vuurwerk te ontsteken. In zijn openingstoespraak stak hij de organiserende middenstanders een riem onder het hart door te zeggen dat concurrentie met de groot winkelbedrijven mogelijk is met de goede samenwerking die er in Boskoop tussen de middenstanders bestaat. De Bomitentodie geheel in oude stijl is gehouden, duurt tot zaterdagavond (23.00 uur). Op de foto: burgemeester Van Dedem kijkt toe bij een demonstratie op het spinnewiel. HAZERSWOUDE Het aktiecen- trum van de PPR u't Hazers woude wil in het kader var komende gemeenteraadsverki» zingen een politieke markt hou den. Alle politieke partijen, die aan de verkiezingen meedoen, zouden, aldus de radikalen, hieraan moeten deelnemen op een nader te bepalen plaats bij elkaar moeten komen om de bevolking te informeren over de diverse gemeenteprogramma's, daarbij inbegrepen moeten zijn- mÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊmÊÊÊmmÊÊÊimmmmmÊÊÊÊÊÊÊÊÊmm LONDEN (AP en UPI) Premier Harold Wilson van Engeland heeft gisteren te ken nen gegeven, minstens een jaar met zijn minderheidsregering aan het bewind te wil len blijven. Wilson waarschuwde dat niets, behalve een nederlaag bij een belangrijke kwestie waarbij vertrouwen gevraagd wordt hem in die periode kan verdrijven. Regeringsfunktionarissen zeiden, dat het pro gramma dat in de troonrede uiteengezet ye?d. oqgeveer een jaar nodig zal hebben am de wettelijke vereiste behandelingsstadia te doorlopen. Wilson is van phm eerst de minder omstreden punten van zijn program er door te krijgen. Op 20 maart zullen de Britse ambassadeurs in de landen van de EEG in Londen bijeen komen om het nieuwe regeringsbeleid te be- -preken inzake nieuwe onderhandelingen over de voorwaarden van toetreding tot de EEG. Op de conferentie zal ook worden ge sproken over de Europese betrekkingen met de Verenigde Skaten en met de Arabische olielanden. riaiiniinni Senaat V.S. voor doodstraf WASHINGTON De Amerikaan se senaat heeft zich gisteren met 54 tegen 33 stemmen uitge sproken voor opn:euw invoeren van de doods'.raf voor zware misdrijven. Het wetsontwerp gaat r.u naar het Huis van Afge vaardigden. PPR. die het in overeenstem ming met de marktgedachte vindt om wat „standwerk" te plegen. De radikalen hopen m# een dergelijke markt op een aantrekkelijke plaats een andef publiek te trekken dan dat dé gebruikelijke politieke vergade ringen bezoekt. Gezamenlijk met de andere poli tieke partijen wil de PPR de plannen gaan uitwerken. Hun voorstellen zijn onder meen een politieke markt op een ra* terdag. vlak voor de gemeente* raadsverkiezingen; het gelijke lijk dragen van de eventuele vaste lasten. SASSENHEIM Op vrijdag, zaterdag en zondag 15, 16 en 17 maart a.s. worden bruisende activiteiten gehouden ter gelegenheid van het nieuwe clubgebouw van Teylingen. Voor de fancy-fair kreeg het ac tiecomité de beschikking over een nieuw gebouwde hal aan de Vaartkade. Door deze geste van de heer J. v.d. Lans is men ln staat het aantal stands t.o.v. vorig jaar te verdubbelen. Een span doek, hangend in het winkelcentrum Oude Haven, zal de fair-gan gers de weg wijzen, fr zijn veel attracties. Zo kan men zich in de schiettent in de finale schieten die zondagavond om 10 uur wordt gehouden met als inzet een fonkelnieuwe fiets. Voorts zijn er een ballengooitent (met kop pen toebehorend aan overbekende Nederlanders), speerwerpen, voetballen, een krukkenstunt, ringen gooien, hengelen, een kinder rad. grabbelton, dubbeltje gooien. We doen maar een greep. Er is veel meer. Natuurlijk is er het Grote Rad van Avontuur.De feesthal gaat open op vrijdagavond 8 uor. Op zaterdagibègint hét om 10 uur en zondagmiddag op2 uur. fooraf aan de grootse actie gaat. weer een kleurwedstrijd voor kinde ren van 2 tot 13 jaar. Adest Musica kondigt met klank zaterdagmid dag het moment van inleveren aan. Om 2 uur start de muziek bij de St. Annaschool. De jeugd kan erachter aan (me( de muziek mee. Vorig jaar waren er zo'n 600 teerlingen. Sluiting v^de inzendings- termijn is zaterdag-4 uur. Zondagmiddag 4 uur worden de prijs winnaars bekendgemaakt.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4