Leiderdorps centrum Ley then rode Mij ft flink aan de weg timmeren Commissie moet lijsttrekker van KVP aanwijzen Leiden krijgt stroom van informatie over situatie in Cambodja stad 4 dagen middelpunt van attractieve middenstandsbeurs Pipo de Clown en Mammaloe weerstonden stormloop van bewonderaartjes m Joir prop rilm 03. PAGINA 3 DONDERDAG 14 MAART 1974 LEIDSE COURANT Leiderdorp Het verpleegtehuis en recreatiecentrum Leythenrode aan de Persant Snoepweg gaat van 18 tot en met 21 maart a.s. on gekende wegen bewandelen. In samenwerking met de Leiderdorpse Middenstandsvereniging wordt daar een middenstandsbeurs gehou den. Twintig standhouders die zowat alle branches vertegenwoordi gen, komen er een soort minl-Leidato opzetten. De Lions-club Lei derdorp komt met de leden drankjes aandragen en zelf verkopen, leerlingen van de Detailhandelschool zorgen mede voor de opbouw en nemen o.a. de reclameborden met reclame voor hun rekening. En dat allemaal op initiatief van mej. J. F. G. Huisman, maat schappelijk werkster van Leythenrode, en Wim van Buuren, die in het huis de interne betrekkingen behartigt („je doet wat in andere organisaties tussen wal het schip dreigt te raken"). Waarom wordt Leythenrode een R11.;t*>T|-.4r*krfillT beurs? ..Wel. we willen aan de OUlltlIWCrCIU weg blijven timmeren" zegt Mej Huisman: „We willen geen inrichting zijn, zo'n geïsoleerd iets zonder contact met de bui tenwereld. We zoeken naar inte gratie, zoals dat heet. Het gaat in Leythenrode om de vrijheid naar buiten te kunnen en anders om. We halen nu het leven, die buitenwereld, binnen met actie, shows, stunts en eventueel ge krijs. De bewoners stellen dit zeer op prijs. Het wordt een uniek gebeuren. Ziet u: Ley thenrode is geen opbergplaats voor zielige mensen, al denkt men dit weieens" geoutilleerde centrum. Dat toen Leythenrode, een plezierig aan- Wim van Buuren. „Dat is onze inspanning voor een beter stuk je gemeenschap die open moet zijn. Een moeilijke opgave want je zit met de image van een „niet gezonde" gemeenschap hier. We vinden het een goede zaak, de „gezonde samenle ving" binnen te halen. Al in de- cemiber 1972 hielden we een „open week", waarin iedereen van harte welkom was. Men kon zich op de hoogte komen stellen van de interne gang van zaken in het moderne zeer goed in een grote behoefte werd voor zien, was wel duidelijk. Deze beursweek is in zekere zin een herhaling van deze „open week". In feite is het een uitno diging weer eens over de drem pel te stappen en in een wat an dere omgeving kennis te komen maken met Leythenrode en met al wat de Leiderdorpse midden stand te bieden heeft. En dat is waarlijk heel wat" doende nederzetting tussen twee drukke verkeerswegen met z'n pyramide-achtige recreatiecen trum, telt 160 bedden. De doel stelling is opname van patiënten (bewoners, zegt men hier) van ca. 16 jaar en ouder. Beslist geen bejaarden centrum dus. Het centrum werkt regionaal: voor Leiden en wijde omgeving. Er zijn 4-, 2- en 1-persoonska- mers, verdeeld over vijf ruim opgezette verpleegafdelingen van elk 32 bedden. Een groot deel van de dag wordt door de patiënten gevuld met het beoe fenen van één of meer thera pieën: fysio- arbeids- en bezig heidstherapie. Tijdens de te houden rondleidingen zal aan deze onderdelen van de patiën tenzorg uitgebreid aandacht worden besteed. Uiteraard kan ook de keuken 60 procent van de bewoners is diëetpatiënt) worden bekeken. Tijdens de middenstandsbeurs van komende week zal ook de nodige aandacht worden besteed aan het recreatieve aspect, dat in Leythenrode overigens niets vreemds is. Zo worden zeer re gelmatig ontspanningsavonden georganiseerd, waarbij ook mensen van buitenaf hartelijk welkom zijn. Leythenrode kende modeshows, boekendagen, film en cabaretavonden, concerten door bekende koren en muziek gezelschappen, kaartavonden. Dergelijke evenementen staan Zo zal tijdens de beurs ook het regelmatig op het programma, ken. Op dlqööwwöwöwölfffrffk verrassings-element niet ontbre ken. Op dinsdag- en ionderdag- avond worden make-up demon straties gegeven door de „visa gist" (geen woordenboek geeft het aan, maar het is een soort „gezichtskunstenaar") bijzonde re aanbiedingen worden gedaan. Actief De Leythenroders zijn zelf erg ac tief. Zo geven de bewoners een eigen huiskrant de Pyramide- post uit, in samenwerking met aibeids- en bezigheidsthera pie. Ook de vakantieweek van vorig jaar ligt de mensen van Leythenrode nog vers in het ge heugen. Mej. Huisman: „Het is al zover, dat onze bewoners in toenemende mate uit zichzelf en op eigen mitiatief eens zelt op vakantie willen. Momenteel wordt gewerkt aan het organise ren van vakantie-uitstapjes in de komende zomer. Laat de mensen, voor zover ze het kun nen alsjeblieft zelf beslissen. Dat betuttelen kennen we hier niet Daar moet je op blijven hameren. Een statische toe stand hebben we op Leythenride gelukkig nooit gekend" Leythenrode, dat op 7 maart 1972 de eerste patiënt opnam, laat niets voorbijgaan zonder te be nadrukken dat het een „open huis" wil zijn, een centrum dat midden in de samenleving staat. Het vrij- in- en uitlopen van wie dan ook is een soort princfpe. Je kunt er elke dag tot 's avonds 8 uur zo maar terecht: bezoekuren zijn er niet. Ieder een kan komen wanneer dat het best schikt. Alleen moet je van zelfsprekend wel rekening hou den met het feit dat er ook nog gegeten geslapen en verpleegd moet worden. Komt u als bezoe ker van verre, welnu dan kunt u een hapje mee-eten. Koffie en thee drinken in de Pyramide kan iedereen. Niets is zo gast vrij als die centrale ruimte in het huis, waar ook een deel van de beurs gehuisvest zal worden. Een kijkje in de recreatiezaal van Leythenrode Inhaken „Die samenwerking met de Lei derdorpse middens'and is ge weldig. We kunnen die zakenlui dan ook 'n prima accommodatie bieden. De middenstand wilde op haar manier trachten Ley thenrode te „promoteren"; men heeft onze ideologie direct be grepen en haakte erop in" ver telt Wim van Buuren met vol doening. Mej. Huisman voegt daaraan toe: „Het hoeft overi gens echt geen Leiderdorps ge beuren te zijn. De hele omge ving immers is bij Leythenrode betrokken. We zijn beslist van plan dit soort activiteiten voort te zetten. We staan open voor suggesties, laat men maar con tact met ons opnemen"" „Inder daad" bevestigd Wim, „het is geen eenmalige toestand. We blijven met Leyttóer.rode door timmeren. Het contact met de Leiderdorpse bevolking en de bewoners van het huis is al ple zierig. Men komt gewoon bij el kaar op de thee, of men gaat met de bewoners als dat zo uitkomt eens een keer wan delen, met de rolstoel bijvoor beeld. Dat is niets bijzonders meer" Leythyrode vier dagen ln het zon netje. Een leuke propaganda voor de middenstand. Natuur lijk. Hoe meer bezoekers, des te meer voldoening. Maar bovenal belooft het een feest te worden voor de „mensen "an Leythen rode" zelf. Ze zullen er eens een paar dagen „helemaal bij horen" met het geroezemoes van het dagelijks leven om hen heen; „er wordt misschien aan ons gedokterd, maar we horen er helemaal bij" zullen ze zeg gen. Een betere therapie is nauwelijks denkbaar. Het gaat hier om e enwiseslwerking die in stand gehouden moet worden. De officiële opening van de Ley- thenroodse middenstandsbeurs vindt plaats op maandagavond 18 maart a.s. om 7 uur door burgemeester M. A. van der Have van Leiderdorp. De ope ningstijden zijn: maandagavond van 7 tot half 11, dinsdag tot en met donderdag van 's middags half 3 tet 5 uur en van 7 uur tot half 11. Er is volop parkeer ruimte en van de fó/oriete kln- der-teevee-programma's kan in Leythenrode in kleur worden genoten. T. P. sjun - Ja* ;o van Ge rlandstaJIgf 22.55 Mei LEIDEN Een adviescommissie Jai binnen de KVP zal uit moeten S: 5.02 Si maken wie de lijsttrekker van (S) Mat de partij zal worden op de kan didatenlijst voor de komende gemeenteraadsverkiezingen van 29 mei a.s. De ledenvergadering - gaf gisteravond in Den Burcht namelijk aan H. Driessen err aan J. v. Zijp evenveel stem- men: 45. De huidige wethouder van Volkshuisvesting, M. Ham, volgt de koplopers op de voet met 44 stemmen. P. Stroinck is bij de groslijststemming als goede vierde uit de bus geko men. Hoe de plaatsing op de ge zamenlijke lijst van de CDA (het samenwerkingsorgaan tus sen de KVP, ARP en CHU) zal zijn, hangt af van de resultaten van de komende verkiezingen voor de Provinciale Staten op 27 Interlokaal maart. .7.00 Sameji; J)e kandidatenlijst van de KVP 3® nwi; ziet er verder' als volgt uit: 1 Grundeman en Sala (beide 16 stemmen), Vakkeren (15), V. d. Zon (12), v. Rijn sr. (8), V. Westbroek (7), V Rijn jr. en Edelaar (beiden 6), Vervoorn 3J1.54 Ber 12.00 32 WIJ land- 12.50 Echo. Driessen en v. Zijp krijgen evenveel stemmen (5), v. Endhoven (3) en Beste link (2). Tussen de gelijkgeëin- digden zal geloot worden. De ledenvergadering ging akkoord met het voorlopige CDA-pro- gramma, zoals dat voor de ko mende raadsperiode van 1974 1978 is' vastgesteld door de drie partijen. Als eerste urgentiepunt op dat programma staat het verwezenlijken van „zo moge lijk 1000" wooneenheden voor werkende jongeren met lage in komens alsmede een verlaging van de leeftijd bij urgentiever klaringen voor gehuwde en on gehuwde woningzoekenden. Daarnaast staat bij de CDA een stelselmatige verbetering en herstel van de bewoonbaarheid van vooroorlogse wijken voorop. Men zal streven naar 800 wonin gen per jaar. Men wil een ak- tief beleid van het gemeentelijk bouw- en woningtoezicht. De CDA stelt wat het woningbeleid betreft ook een uitbreiding en verbetering van de voorzienin gen voor de "bejaarden voorop „opdat rij zolang mogelijk zelf standig in hun wijk kunnen blij ven wonen en leven". Uitgangs punt bij het binnenstadsbeleid is de handhaving van een krachti ge winkelstand, waartoe de bin nenstad voor iedereen goed be reikbaar moet blijven. Door krotopruiming en nieuwbouw moet het wonen daar bevorderd worden. Daarbij moeten de ge bieden Herengracht-Zijlsingel en de Camp voorrang krijgen. Op welzijnsgebied wil de CDA al lereerst een nieuw overdekt zwembad verwezenlijken. Ver der krijgen fietsroutes in de stad en het tandartsentekort veel aandacht bij de CDA. veel aandacht bij de CDA. Boze brief van v. Dam aan Merenwijk LEIDEN Staatssecreta ris Marcel van Dam van Volkshuisvesting heefl in een fel schrijven van 11 maart jl. aan de be sturen van de Bond van Huurders en Woningzoe kenden (BHW) en van wijkvereniging De Hor sten zijn afkeuring geuit over de huuracties, die momenteel in de Meren wijk gevoerd worden - Veel bewoners betalen namelijk 75 per maand minder aan huur. Van Dam zegt in de brief niet. de konse- kwenties te aanvaarden van de acties, die hij bestempelde als „kon- tractbreuk". Hij heeft een afschrift van zijn brief verzonden aan het college van B. en W. In het bericht over de grote ver loting voor de invalidebond in Alkemade is gisteren een foutje geslopen. Vermeld stond dat de hoofdprijs (een tv) gevallen was op lotnummer 647. Dit moest zijn 674. Leidse agenda LEIDEN „Proost" zeggen de hoofdagenten Vermolen (links op de fotoen Faber tegen elkaar. Op het nieuwe wijkgebouw in de Merenwijk. dat zij onder hun beheer zullen krijgen. Cisteren werd het kan toortje aan de Milanenhorst 20 officieel geopend. De Merenwijk-bewoners kunnen zich nu een stuk vei liger weten, al moet vermeld worden dat het wijkbureau slechts op gezette tijden geopend zal zijn en wel 's maandags van 19 tot 22 uur en woensdags en vrijdag van 9 tot 12 uur. Het telefoonnummer van de wijkpost is 49961, toestel 49. Gemeentelijke Archiefdienst: Bol- sotkade 2a, tel. 34421. Ma t/m vr. 0.00-12.00 uur. 14.00-17.00 uur. za 9.00-12.00 uur. 21 en 28 maart 19.30-21.30 uur. 18/3, Ten toonstelling „Leiden als indu striestad". Sted. Museum de Lakenhal: Oude Singel 28, tel. 44044. ma t/m za 10-18 uur. zo 13-16 uur. Verza meling van schilderijen, beeld houwkunst, kunstnijverheid. Stijlkamers uit de 17de-19de eeuw; historische afdeling. Drukkerij de Bink: Roosevelt- strat2, tel. 22841. ma t/m vr 8-17 uur. za 13.30-15.30 uur. Theo Koomen met abstracte schilde rijen. Galerie v/d Vllst: Boetmarkt 3. tel. 22806. di t/m za 10-18 uur. Ellis Tertooien met schilderijen, en Kees Hak met gouaches. Galerie 't Hoekje bij de Pomp: Dorpstraat 38, Warmond, tel. 01711-3501. ma t/m za 19-22 uur. zo 12-22 uur. Peter van Dyke met krijttekeningen en collages. Camera: „Easy Rider", Z18 jr. dag. 19, 21.15 uur. do, vr, ma. di, 14.30 uur. Klnderm: .Robin Hood en zijn schelmen".za wo, 14.30, zo 14.00 en 16.15 uur. Nachtv: „Gimme Shelter" (Rol ling Stones) 18 jr. vr. en za. 23.30 uur. Lido: „Help de dokter verzuipt" a.l. dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. 14.30. 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Studio: „Jezus Christ Superstar", i tijden zie Lido. Luxon „Ben", 14 Jr. dag. 14.30. 19.00 en 21.30 uur. zo. 14.30 en 16.30 uur. Trianon: „De avonturen van Rab bi Jakob", a.l. 14.30. 19.00 en 21.15 uur. zo. 14.15. 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Rex: Sexavonturen van de drie musketiers". 18 jr. tijden zie Trianon. Leiden „Dit is geen open huis. maar een gekkenhuis",.Eens maar nooit weer" waren gister middag de meest gehoorde kre ten en verzuchtingen die men kon opvangen binnen en in de omgeving van het totaal ver bouwde en gemoderniseerde pand van Peek en Cloppenburg aan de Breestraat. Gisteren startte de verkoop weer. Ieder een was welkom. Uiteraard. Maar de P &C-ers hebben het wel geweten. De zaak beleefde een stormloop die ze nooit eer der heeft gekend en ook nooit meer zal meemaken: honderden kinderen met vooral moeders namen bezit van de herboren vestiging. De verkoop ging „ge woon" door, tenminste af en toe trachtte het personeel wanhopi ge en manmoedige pogingen daartoe te ondernemen. We ne men echter aan, dat het omzet cijfers van deze woensdag niet in overeenstemming zal zijn met de getoonde belangstelling. In feite was het allemaal om Pipo en Mammaloe begonnen. Deze helden van het kleine wereldje waren namelijk in vol ornaat, met het voorstuk van de woon wagen aanwezig. De kinderen konden stuk voor stuk met het beroemde paar op de polaroid- kiek. die ze meteen konden meenemen. Daarvoor moest jo eerst een nauwe deuropening door. Daar speelden zich de meest smartelijke tonelen af. Het gedrang was adembene mend. Huilende kinderen die in de verdrukking kwamen bezwe rende deurwachters, reddende moeders. Tenslotte ging men maar nummertjes uitdelen. Het was onvermijdelijk dat veel kin deren teleurgesteld moesten worden: er is maar één Pipo de-echte en er waren ontelbare bewonderaartjes. Overigens wa ren er openingsattracties bij de vleet: rad van avontuur, bnllon- nen en vlaggetjes en Albert West. die naar men zegt be faamde jeugdige zanger, die zijn handtekening onder stapels foto's zette. Ook liepen de kin deren met handenvol kaarten, waarmee ze konden deelnemen aan het Happy Family Tourspel en een prijs winnen (als ze ten minste een kassabon voor een gekocht artikel bezaten, en dat zat er meestal niet in). De meest opgeruimde optimist gis termiddag was bedrijfsleider Brummer: „Misschien doen wc dit nog eens een keer. Wie weet lilEIilliillllllll LEIDEN De Brede Vietnam Beweging Leiden organiseert in de week van 7—23 maart in sa menwerking met de PvdA, de PSP, de PPR, de Studentenek- klesia, de Leidse Studentenbond, Vormingscentra Oud-Poelgeest en Troef, de Buitenlandse Werk nemers en andere organisaties verschillende activiteiten hi het kader van de week van interna tionaal protest tegen de situatie ln Cambodja. In december 1973 besloot een wereldconferentie over Cambodja tot het houden van deze protestweek, waarin het precies vier jaar geleden is, dat de staatsgreep gepleegd werd tegen de regering van prins Norodom Sihanoek. De informatiecampagne in Leiden start zoterdag 16 maart a.s. op de markt aan de Hooglandse Kerkp,racht„ In een spec'aal in gerichte stand kan iedereen in- forma'ie verkrijgen. Bovendien worden er stencils en een blaad je uitgereikt aan voorbijgan gers. Op woensdag 20 maart a.e. komt dr. Malcolm Caldwell een lezing houden over de oorlog in Cam bodja en de actuele situatie in Zuid-Oost Azië. Dr. Caldwell is als lector in de economische ge schiedenis van Zuid-Oost Azië verbonden aan de school of Oriental and African Studies van de universiteit van Londen. Hij bracht in 1966/67 een bezoek aan Cambodja en heeft vele rei zen in Azië gemaakt. De lezing wordt gehouden om 16.00 uur in het Instituut voor Internationale Studiën, Hugo de Grootstraat 27, collegezaal II. Het vereniging. Eveneens zullen er twee vertegenwoordigers aanwe zig zijn van de nationale Cam bodjaanse regering (de konink lijke regering voor Nationale Eenheid van Sihanoek). Zij zijn volgende week in Nederland om te spreken op enkele avonden, die h verschillende plaatsen in ons land gehouden worden in het kader van de Cambodja- week. Tevens zal er een film getoond worden over de achter gronden van de staatsgreep in 1970. Ifr..»;»» Otitrum de «UanlMto*» vinden, dat het Kreatef Sentnim aan de noodzake!ijk y aandacht op Breestraat is donderdag maart het decor voor een spe- c'a'.e avond over Cambodja. Op die avond, die om 20.00 Cambodja te r'chten: „De situa- tie daar is bj zonder ernstig", aldus Fred Vo'.mer van de Bre- - BffüM. de Vietnam Beweg ng Leiden. i „Acties van Am-r.ka ZO*taftp zal o m «sproken wtfriea-éfror I ziln in de .5- ,)Ato<ffc worden dO:>r M chel Korzec over het verzet onder scholieren en studenten. Bart Klaa'jsen, een van de op- rich'ers van de vriendschaps vereniging Nederland-Cambod- Ja, komt iet» ««tellen orer de doelstellingen van de nieuwe bombardementen zijn in de bije toekomst net ondenkbaar. Bovendien ls er over het alge meen veel minder bekend over de srtuatie in Cambodja en hoe die ontstaan dan in Vietnam", tijdens het gébted van Camhodfa dal door zijn volgelin gen is bevrijd.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3