Met vervangingen op middenveld Werd hart uit Feyenoord gesneden Afstandsschoten juiste wapen in mistig Utrecht i DROOM AZ '67 DUURDE LANG Revanche PSV voor nederlaag in competitie Staken voor scheidsrechter meest nadelige gevolgen W afefr-j Loting tT197^,onderdag 14 maart 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 15 ÏINDHOVEN De sleutel van de kleedkamer van Feyenoord was omge draaid. Het was doodstil achter de deur. Eindelijk kwam tainer Wiel Coerver met een gezicht als een donderwolk naar buiten. Hij liep rechtstreeks naar de bus die Feyenoord na de deceptie in de kwartfi nales van het toernooi <>m de KNVB-beker in graf stemming van het stadion van PSV naar Rotterdam moest brengen. In de com petitie had Feyenoord op Jsimpele, taktische wijze met 2—0 gewonnen. Met dezelfde cijfers waren de Rotterdammers voor de beker door een geladen PSV, dat in de race naar de titel moest afhaken, verslagen. Voor PSV gloort tenminste nog de hoop op een plaats in het toernooi om de Europa Cup II, voor Feyenoord rest nog de zware gang naar de finale om de Uefa-cup. Ie sensatie in het bekerduel PSV-Feyenoord brak pas los na h'et eerste doelpunt van de Bindhovenaars. Toen moest Feyenoord risico's nemen en ontstonden als logisch gevolg meer kansen voor PSV dat er nog slechts één kon verzilveren. Maar hoe hulpeloos zwalkte Feyenoord over het veld nadat in de rust Van Hanegem (voet blessure) en Jansen (weer last pan zijn dijbeenblessure) waren varvangen door resp. Boskamp Schneider. Wat in de eerste :t aan organisatietalent, iral in de persoon van Van -.jnegem aanwezig was, ont brak ten. enemale na de rust. Met de vervangingen was het hart uit Feyenoord gesneden. Feyenoord was het middenveld compleet kwijt, de aansluiting inet de toch al niiet imponerende aanval was verdwenen. Teleurgesteld constateerde Peter "lessel na afloop: ,Je stond in ie aanval op een eiland. Hoe jard je ook liep en werkte, er \as nergens steun te vinden." •r t- PS De definitieve genadeklap voor Feyenoord. Wim de Dungen heeft vernietigend uitgehaald. Treytel zal de bal niet meer bereiken Maar hij vergat wel dat Van Kraay, PSV's laatste man, al na een 'half uur (behoorlijk ge blesseerd raakte, niet wenste te verdwijnen maar, hoewel zwaar hinkend, toch door de aanval van Feyenoord niet kon worden overrompeld. IJiver en inzet kon è'venwe' de Feyenoorders niet worden ontzegd. Daarmee kon den zij dn de eerste drie kwar tier het aanvalsgeweld van PSV intomen. Omdat daarenboven de beide verdedigingen op eenvou dige wijze de aanvallen de baas bleven, was het aantal schoten op de vingers van één hand te tellen: Ressel joeg de bal op de vuisten van Van Gerven en Van der. Kuylen deed één poging tot een schot te komen. Anders dan in de competitiewedstrijd in Eindhoven zocht PSV nu niet uitsluitend het hoofd van Ed- ström, die overigens ditmaal linkerspits speelde, maar toch weer Rami jak als (vaste bewa ker vond. Naar zijn hand Het evenwicht dat het duel in de eerste helft kenmerkte, was ver dwenen na de rust toen Coerver noodgedwongen twee man van hei middenveld had moeten of feren. De enorm ijverige Rijs- bergen was van de centrale ver dediging naar het middenveld geplaatst en Schneider fungeer de als rechterverdediger. Maar het middenveld kon de taak niet meer aan. Langzaam maar ze ker zette PSV de wedstrijd vol ledig naar zijn hand. En toch kwam de fraaiste kans aan Rot terdamse zijde toen Kristensen een glanzende pass gaf naar de op snelheid liggende Theo de Jong, die evenwel pal naast schoot. De aanvallen van PSV verliepen vlotter en er rees twijfel in de Rotterdamse defensie, die keer op keer werd verslagen door de snelheid waarmee PSV atta queerde. Het doelpunt kwam dan ook: na een kwartier. Uitblinker Een typisch voorbeeld van het to taal uitspelen van een defensie. Nordquist, sterk in de verdedi ging, was goed meegekomen en plaatste haarzuiver naar Lubse. Van Daele en Rami jak waren door twijfel bevangen geweest, wie zij moesten dekken. Lubse kon nog rustig aanleggen en schoot feilloos raak: 1—0. Na die treffer brak het geweld pas goed los en veranderde de toch al op een goed peil staande wedstrijd in een waar beker duel. Feyenoord joeg op de ge lijkmaker, offerde Schneider in de defensie op om meer man kracht vóór te hebben. Er de den zich inderdaad mogelijkhe- *den voor, maar een schot van De Jong zeilde net over de lat, de foutloos werkende Van Ger ven tikte een enorme knal van Ressel tot hoekschop en een treffer van Ram!jak werd afge keurd wetens overtreding van De Jong, hoewel zowel De Jong als Ramljak daarqver wel wen sten te discussiëren. Nogmaals creëerde PSV een uit gespeelde kans. Lubse dirigeer de de bal van rechts schuin over het veld en de uitblinkende v.d. Dungen schoot raak: 20. Op identieke wijze was tevoren al tweemaal Treytel gepasseerd. Maar deze treffers werden te recht door de goed leidende Jan Keizer afgekeurd wegens bui tenspel. Er was geen Feyenoord meer dat serieuze tegenstand kon bieden. Een noodgreep van Treytel aan de benen van de doorgebroken René van de Kerkhof kostte een strafschop, die door Van der Kuylen, evenals in de competi tiewedstrijd, werd gemist. Hij schoot hard maar ook hoog over. Praten Kees Rijvers, PSV's trainer, wees op de oplossing van het pro bleem dat hem sinds de aan vang van de competitie had be zig gehouden. „Onze beide vleu gelverdedigers waren gewend naar voren te gaan. Maar zo deden het alle twee tegelijk. Dan bleien de centrale verdedi gers hangen en als er vóór bal verlies was, stonden daar zes man. Nu gingen de vleugelver dedigers om beurten naar vo ren. Bovendien heeft mijn ploeg meer met het hoofd gespeeld dan in de laatste, teleurstellen de wedstrijden. Mijn mannen waren geprikkeld omdat steeds werd gezegd, dat ze alleen maar kunnen hollen." Feyenoord weet dat PSV meer kan. Maar Wiel Coerver wenste dat niet te beamen. Hij liep kwaad weg. Er zal bij Feyen oord wel weer druk gepraat moeten worden, zoals dat de laatste tijd gebruikelijk is ge worden. HERMAN VAN BERGEM toeschouwer»- IS.000 (uitverkocht). FSVVan Gerven; Van de Dungen, Nordquist, Van Kraay, Deykers; W. v. d. Kerkhof, Strik, Lubse, R. v. d- Kerkhof, Edström, V.d. Kuylen. Feyenoord: Treytel; Ramljak. Ros bergen, Van Daele, Vos; De Jong, Jansen (Schneider' Van Hanegem (Boskamp); Wery, Ressel, Kristen- Uit de flarden mist is alweer Ruud Geels opgedoken om in Hongaarse defensie verwarring te stichten. Zijn ijver zou tevergeefs blijken. (Van onze sportredactie) DEVENTER „Zo heeft het ook geen zin. Zeker niet voor de jongens, die nu eindelijk eens een kans krijgen om in een ver tegenwoordigend elftal te spelen", zei Cor van der Hart, de coach van Jong Oranje, terwijl de ontmoeting met het Hon gaarse elftal voor spelers onder 23 jaar In de kwartfinales van het Europees kampioenschap wegens de mist voor een periode van twintig minuten door de Engelse scheidsrechter Bob Mat- thewson was onderbroken. Toen die twintig minuten voorbij waren, bleek de nevel eerder dichter dan minder te zijn geworden. Hetgeen voor Matthewson, oud-profvoetballer van Bolton Wanderers en sinds twee jaar in ternationaal scheidsrechter aanleiding was de wedstrijd defini tief te staken. Omdat de UEFA-röglementen voorschrijven dat n zo'n geval het duel binnen 24 uur in zijm geheel moet worden overgespeeld, kwamen de officials van de KNVB en de Hongaarse voetbal bond overeen vanmiddag opnieuw in actie te komen. Jong Oranje, had toen scheidsrechter Matthewson er na 25 mi nuten geen gat meer n zag met de 3500 toeschouwers was dat al veel eerder het geval geweest een voorsprong van 2—1. Al na zeven minuten opende Simon van Vliet (FC Den Haag) de score na een door Ruud Geels opgezette aanval. In de negen tiende minuut zou, althans volgens de omroeper de Hongaarse spits Jenö Kunszt de gelijkmaker hebben gemaakt. Doelman Hennie S Spijkerman: „I kheb de bal helemaal niet kunnen Ruud Geels „Als de bal aan de andere kant was kreeg ik de ene trap na de andere" zorgde na 25 minuten voor 2—1, Omdat de Hongaarse doelman Laszlo Kovacs klaagde, dat hij zijn werk vanwege de mist niet goed kon uitvoeren, hokte scheidsrechter Matthewson de knoop door. „Voor mezelf, „al dus de Engelsman, „is dit nog het vervelendst. Ik had don derdagavond in Londen moeten terug zijn om vandaar vrijdag morgen naar Koeweit te reizen. In het weekeinde moet ik daar een paaT wedstrijden fluiten". UTRECHT Met de minuut werd het onzekerder of scheidsrechter De Bruiti de weinig boeiende wedstrijd FC Utrecht - FC Den Bosch voor de kwartfinales van de Ne derlandse beker tot het einde toe zou laten doorgaan. Snel voorbijtrekkende mistflarden maakten het volgen van het spelbeeld, vanaf de tribune in elk geval, vrijwel onmoge lijk. Maar de scheidsrechter liet tot ieders verbazing toch doorspelen. En,, FC Utrecht was er eigenlijk hét meest blij mee. Het had te- gpn het zich fel verzettende FC Qen Bosch ver in de tweede h^lft een riante voorsprong van bevochten waardoor dag (43 tegen PSV) had het moreel van FC Utrecht voldoen de gesterkt om de enorme vechtlust van FC Den Bosch gisteravond bijna moeiteloos te breken. !ïChe .?i0egJ!en De nekslag diende eigenlijk vijf werd. Na de opzienbarende „diskwalificatie" van FC Den Haag en Sparta was in Brabant de hoop ontstaan met „driemaal is scheepsrecht" een bekersen satie te worden. Maar het op warmertje van afgelopen zon- •UTRECHT Na afloop van de wedstrijd FC Utrecht—FC Den Bosch is V gisteravond in Utrecht de loling verricht voor de halvo finales van de strijd om de KNVB-beker. In de hnive eindstrijden speelt Ajnx tegen PSV, terwijl FC Utrecht moet uitkomen tegen NAC. De wedstil jdcn worden op 3 april op neutraal terrein gespeeld. ninuten voor rust de tot voor stopper omgevormde Cabo toe. Door de steeds dichter worden de nervel kwam hij op het idee de tot dan voortreffelijk spelen de doelman Van der Pluym met afstandsschoten te bestoken. De eerste proeve van bekwaamheid betekende meteen al een vol treffer. Van zeker veertig meter afstand brandde hij los met een schot, dat de Brabantse doel man volkomen verraste. Op het verkeerde been staand was er geen redden meer aan: 10. Als de kogel door de kerk is en de spanning afneemt ziet men wel meer de underdog van het toneel verdwijnen. Dat was dit maal met FC Den Bosch weer het geval. Het was tot dat mo ment van het doelpunt nog, de gelijke van FC Utrecht geweest. Sommige uitvallen bleken zelfs niet eens van gevaar ontbloot. Vooral de onvermoeibare Dick Beek deed vaak goed werk, al had hij daarbij wel de hulp no dig van de knappe architect Peltzer, van wie Bert Jacobs la ter zou zeggen: „Een bijzonder knappe speler, die rijp is voor het eredivisievoetbal" Maar dat op opportunisme afgestemde spel van FC Den Bosch zette geen zoden aan de dijk. Integen deel zelfs, toen Bonsink na een kwartier in de tweede helft de bal fraai over de verdediger Brands lepelde, stond Van Mau- rik klaar om moeiteloos in te vas gebeurd, dach- bezoekers in het Galgenwaardstadion. Maar nog even keerde de spanning terug. Donkers herhaalde wat Cabo voor rust zo goed was bevallen, van afstand schieten namelijk, en kreeg prompt ook een kleur van blijdschap op zijn gezicht. De bal dook te laat zichtbaar voor de Utrechtse doelman uit de mist op, wat 2—1 betekende. Dat dit een blijmakertje van niets was demonstreerde Hilde- brand enkele seconden later. Uit een hoekschop nam hij de bal blindelings op een schoen. Van Veen veranderde het lage, maar keiharde schot nog van richting om de verwarrring bij FC Den Bosch compleet te ma ken: 3—1. Trainer Bert Jacobs maakte een compliment voor de positieve spelopvatting. „Ze hebben gevochten als leeuwen om er een attractieve wedstrijd van te maken. Dat vind ik een bijzonder goede zaak". HANS DE BRUYN Scoreverloop: 40. Cabo 1—0 61. Van Maurik 2—0 65 Donkers 2 —1 73. Van Veen 3—1 Scheids rechter De Bruin. Toeschouwers Vreugde en teleurstelling verenigd. Jan Mulder heeft gescoord, de weerstand van AZ'67 was eindelijk gebroken. Doelman Vooys ook. AMSTERDAM Uiteindelijk sneuvelde AZ'67 dan toch. Na een heroïsch gevecht dat honderdtwintig minuten duurde, ging Ajax over naar de halve finale van de KNVB-beker. AZ'67 sneuvelde echter met ere. Op het uiterst mistige slachtveld van De Meer zegevierde de Europese kam pioen met 2—1. De zege mocht naar Ajax gaan, de lof was zeer zeker voor de for matie van Joop Brand, die ontzettend hard heeft gevochten maar in de verlenging dat kjeine beetje tekort kwam. Toen ging de conditie een danig woordje meespreken en bleek met name de aanvolslinie adem te kort te komen. AZ'67 heeft opnieuw het publiek in De Meer verbaasd doen staan. Evenals tien dagen geleden durfde AZ'67 aan te vallen. Regelmatig was de bezoekende ploeg met vier man voor het doel van Heinz Stuy te vinden en zelfs vleugclverdediger Cers de Vries schroomde n et om zijn eerste lijn constant te „voeden". In de eerste minu ten waren de beste kansen dan ook voor AZ'67. Toen dat eerste Alkmaarse offen sief v/as geluwd, kon Ajax eindelijk iets terugdoen. Teveel passes echter smoorden in de defensie van AZ'67 en vaak werd een dreigend gevaar al op het middenveld afgestopt. Een middenveld van AZ'67 dat uitstekend draaide en dat steeds de vrije man vond. Toch zouden de meeste reëele kansen voor Ajax zijn, met name dan voor Arie Haan, die in de 23e minuut al leen voor Gerrit Vooys kwam maar niet kon scoren. Twee minuten later kreeg hij nogmaals de gelegenheid om Ajax op een voorsprong te zetten. Na een gave een-twee combinatie met Jan Mulder, een Jan Mulder overigens die gisteravond bijzonder weinig ruimte kreeg. Ruud Suurendonk had de opdracht gekregen hem te schaduwen en deed dat ronduit voortreffelijk. Onheil Ajax kreeg niet de gelegenheid aan een overwicht te bouwen, dat AZ op de knieën moest krijgen. Telkens weer kwam de ploeg van Joop Brand goed uit de verde diging en Ajax moest ook alles geven om ünacil te voorkomen. Een sublieme pas», vai 'Klister Nygaard leek, de vrijstaande Eddy Schaafstra te bereiken, maar de felle rechtsbuiten kwam luttele centimeters te kort. Zeven mmuten voor het rustsignaal van de uit stekend leidende Charles Corver kwam dan toch de grote sensatie. Een hoge voorzet van Hoogesteeger leek een gemak kelijke prooi te worden van Gerry MUh- ren. Hij kopte de bal weg maar die kwam precies voor de voelen van Kees Kist te recht, die geen moment aarzelde en ver nietigend uithaalde: 0—1. De vreugde zou van zeer korte duur zijn, drie minuten slechts heeft AZ kunnen bogen op die voorsprong. Toen iedereen bleef staan voor buitenspel van .Johan Neeskens, maar Corver Eet doorspelen, viel de ge lijkmaker. Neeskens zette voor en Gerry Mllhren kopte zeer fraai in: 1—1. In de tweede helft zou het moeten gaan gebeuren: Ajax zou gaan drukken en AZ zou worden weggesteld, dat althans was de algemene verwachting. Maar het pak te allemaal héél anders uit. Het eerste kwurtier ontliepen de ploegen elkaar nau welijks. Pas daarna veroverde Ajax een lioht overwicht. Weer kreeg Haan een ge- weldtee kans Ajax op een voorsprong te zetjeJ, maar weer 'faalde hij;, liet >vctd groeide fase naar een geweldige vorfrn. AZ'67 moest afzien en zich beperken tot de counter. Bijna had die tactiek succes toen Hoogesteeger gevaarlijk doorbrak na een solo van Suurendonk. AZ bleef na de wis- Steffenhaven Keizer gaan efPVfefbverde el. bfj^Ajax, waar Stel 'ervingf "Twutatsf "TWbi gas in de 35e minuut zelfs de eerste hoek schop. Weer wisselde Ajax. Neeskens mocht vroegtijdig weg en Arnold MUhren, de kersverse bruidegom, nam zijn plaats in. Dat was drie minuten voor het ver strijken van de officiële speeltijd. Toen was duidelijk dat een verlenging zou gaan volgen. Een verlenging die AZ meer dan verdiende, maar waarin de Alkmaarse formatie het ontzettend moelMJk zou krij gen. Twaalf minuten nog zou de Illusie duren. Steffcnhagen bereikte Jan Mulder die do bal Ineens achter Vooys knalde. AZ'67 had alles gegeven en tenslotte niets ge kregen. De droom had ruim honderd mi nuten geduurd. TON DE WIT Scoreverloop: 39 Kist 0—1. 41 G. MUh ren 1—1. 103. Mulder 2—1. Scheidsrechter Keizefr.beschouwers 19.000 AJAXi'-ïtuy; BlflBfturK Vin Dord, Krol, Haan, Neeskens (A. MUhren), G. MUhren, Rep, Mulder, Keizer (Steffcnha gen). AZ'67: Vooys; De Vries, Suurendonk, Meyer, Vonk. Kist, Wildbret, Nygaard, Schaafstr^ Vredenbyifch (Frank)..lie*ge- steger.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15