Haagse Annelies voor rechter met miljoenendans MILJOEN SPORTVISSERS BETALEN 5 MILJOEN BELASTING In de toekomst drie politieke blokken Voetballers en andere sportlieden gaan vrij uit Frans Andriessen: DONDERDAG 14 MAART 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 13 ATa beschuldigingen Kolonel niet J^CiOÓC COtl/tOtll de laan uit gestuurd UTRECHT (ANP) - De kolonel tandarts F. A. D. uit Den Hag Is op geoorloofde wijze met pen sioen gestuurd op 58-jarige leef tijd. Men kan weliswaar langer dienen, maar dan moet dat „in het belang van de organisatie zijn. Dat was hier niet het geval en bij de pensionering van de heer D. is niets onregel matigs gebeurd. Dit heeft de centrale raad van be roep in Utrecht gisteren beslist naar aanleiding van het door de heer D. aangetekende beroep te gen z;jn pensionering op 58-jari- ge leeftijd. De ex-kolonel-tand arts meende dat hij de laan was uitgestuurd, omdat hij een aantal „knoeierijen" bij de mili tair tandheelkundige dienst had gesignaleerd. Hij zei, dat in strijd met de voorschriften deze dienst tien jaar lang vele hoog geplaatste officieren, familiele den en zelfs een staatssecretaris gratis of tegen een „zacht prijs je" tandheelkundige behandelin gen heeft gegeven. Het ging daarbij met name om goudin- lays en prothesen. Nieuwe ambassadeur SEOEL (AP) Zuid-Korea heeft vandaag Choi Wan-Bok benoemd tot eerste ambassadeur in Neder land. Momenteel is Wan-Bok nog ambassadeur in België. Wiegel en het alternatief VANDAAG OF MORGEN zien we Hans Wiegel nog eens voor de spie gel de vraag stellen: „Spiegeltje, spiegeltje aan de wand, wie is de meest inventieve in dit land?" Want in dit stadium put de politieke voorman van de V.V.D. zich uit om als alternatief voor het kabi net-Den Uyl iets super-aantrekkelijks te schetsen. In alle toonaarden herhaalt Wiegel dat hij de christen-democratische partijen nog minder dan een vlieg kwaad zou willen doen; stemmen uit die hoek, of ze nu van de C.H.U. of van de K.V.P. komen, zal hij overigens niet versmaden. Maar op de confessionelen is Wiegel momenteel niet boos; hij is alleen maar bedroefd. DEZE DROEFENIS uit zioh dezer dagen in het vertiaal dat de christen-democraten in de kabinetten van vóór Den Uyl zo geslaagd hun ideeën konden realiseren terwijl nu K.V.P. en anti-revolutionai ren „uit alle macht, maar met weinig succes, tegengas moeten ge- De tijd waarin de V.V.D. de confessionelen waarschuwde om niet te veel schoten voor de boeg van het gezamenlijk regeringschap af te vuren, schijnt definitief voorbij! De kabinetten-De Jong en Biesheu vel worden nu geprezen, als het ideale alternatief. We hebben ver schillende liberale politici in die jaren wel eens anders horen spre ken. DAT WIEGEL het kabinet-Den Uyl kwijt wil, is zijn goed recht. Maar wanneer hij niet-liberale kiezers dit streven wil voorhouden als het alternatief waarop ook zij zitten te wachten, moet Wiegel toch iets meer doen dan beweren dat het V.V.D.-belastingplan „een stuk so ciale politiek, niet met mooie woorden, maar met daden" is. Hij zal dan moeten komen met een concreet plan voor betere inko mensverhoudingen (zoals zijn partner DS'70 bijvoorbeeld wel doet en de V.V.D.-fractienota over inkomenspolitiek van vorig jaar niet deed) moeten aantonen hoe de V.V.D. op het terrein van onderwijs en cultuur de emancipatie van de grote massa waar wil maken, hoe de liberalen in het overheidsapparaat en het bedrijfsleven tot sprei ding van macht willen komen. Tot nog toe wekt Wiegel sterk de indruk, dat zijn waardering van christen-democratische partijen niet veel verder gaat dan de taxatie in hoeverre hij ze nodig heeft om het kabinet van centrum en links ten val te brengen en te kunnen vervangen door een kabinet waarin ook de V.V.D. zit. Weeroverzicht Los Angeles Ryan O'Neil en Leigh Taylor-Young, twee hoofdrolspelers van de TV-serie .Peyton Pla ce' zijn woensdag in San ta Monica gescheiden. De 32-jarige O'Neil, die in de serie de rol van Rodney Harrington speelde en Leigh Taylor-Young, in Peyton Place was zij Ra chel, trouwden in 1967, maar gingen al in 1971 uit elkaar. Hun 6-jarig zoon tje Patrick is aan de moeder toegewezen. Brezjnjev krijgt Pompidou niet mee P1TSOENDA (UPI) De Sovjet- Unf.e is er niet in geslaagd Frankrijk te winnen voor haar ideeën over het bereiken van blijvende ontspanning in Euro pa. Dit Is duidelijk geworden na bet tweedaags topgesprek tus sen Leonid Brezjnjev en Geor ges Pompidou in het Russische vakantieoord Pitsoenda aan de Zwarte Zee. De Franse president was het wel iswaar met de Russische partij leider eens dat de veiligheids conferentie te langzaam voort gang maakt maar hij vond niet dat er behoefte bestaat aan eén uitgebreide topontmoeting ter afsluiting van de conferentie. Verbetering hotels van middenklasse Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Nationaal Bu reau voor Toerisme gaat het no dige doen om de middenklasse- hotels in Nederland een beter aanzien te geven. Onder de naam „Holland Tourist Hotels" zal een keten gevormd worden, waarvan verwacht wordt op grond van de gestelde kwali teitsnormen dat ongeveer 300 van de 1100 middenklassehotels in Nederland 'aangesloten kunnen worden. De bedoelde hotels heb ben gemiddeld 20 kamers. De eisen die voor deelneming aan de keten gesteld worden zijn van dien aard, daf zeker 3000 kamers zullen moeten worden gemoder niseerd. Volgens het NBT is dit noodza kelijk omdat de vergrijzing van de middenklassehotels nog steeds doorgaat. „Als daaraan geen einde komt, zullen er steeds meer hun deuren moeten sluiten", aldus het NBT. „Liedboek" evenaart spoorboekje UTRECHT Het miljoenste exemplaar van het nieuwe i,Liedboek der Kerken" is glste- ren aangeboden aan de Konink lijke Bibliotheek in Den Haag. De voorzitter van de Stichting voor het Kerklied dr. P. G. Kunst overhandigde het boek i,tijdens een bijzondere vergade- i ring van de Interkerkelijke Stichting van het Lied te k Utrecht. Volgens de uitgever van het boek, dat in de protestantse kerken wordt gebruikt, wordt een der- i gelijke mijlpaal alleen bereikt door de bijbel, het spoorboekje en de telefoongidsen. De ministers van Kemenade van Onderwijs en Wetenschappen en Van Agt van Justitie ontvingen ook een exemplaar voor hun medewerking bij het tot stand komen van het boek, dat acht maanden geleden is uitgegeven. DEN HAAG De 27-jarlge Anne lies B. uit Den Haag, die ver dacht wordt van verduistering van twee tot tweeënhalf mil joen gulden aan geleend geld met uit de hand gelopen specu laties in effecten, stond vandaag voor de rechtbank in Den Haag terecht. Haar was één geval ten laste gelegd, waarbij het gaat om een bedrag van één ton dat zij van J. C. van W. van D. in november 1973 had ontvangen om het voor hem in effecten of andere speculatieve fondsen te beleggen, aldus de dagvaarding. Annelies, die op een bank had ge werkt en daar vertrouwd was geraakt met financiële transac ties, zoals koop en verkoop van effecten, was op een gegeven moment voor zichzelf begonnen. Aanvankelijk vroeg zij aan fa- Nog steeds ellende in „Peyton Place" milieleden geld te leen voor de handel in aandelen en zij stelde de geldschieters in het vooruit zicht het geleende geld terug te betalen met zes pet rente. Zij kwam haar belofte na en er ont stond een soort mond-tot-mond- reclame. Ook allerlei zakenlie den gingen zich interesseren voor de financiële kwaliteiten van de jonge Haagse vrouw. Al snel stroomde het geld haar van alle kanten toe. De koersdaling van de dollar en de oliecrisis maakten het Anne lies echter steeds moeilijker haar toezeggingen aan de geld leners gestaand te doen. Haar eerst zo lucratieve speculaties gingen gigantische verliezen op leveren. Zij raakte in schulden en trachtte toen het ene gat met het andere te stoppen. Het einde van het debacle was dat zij met een grote schuld bleef zitten. Van het verdwenen geld heeft de politie niets kunnen achterhalen. Er zouden volgens de Haagse politie 20 tot 25 mensen zijn be nadeeld. In de kring van de ge dupeerden meent men echter dat er zeker zestig mensen in de Randstad door mej. B. zijn benadeeld. De zaak kwam aan het rollen toen op 26 november vorig jaar bij Annelies werd ingebroken e zij aangifte deed dat er onder meer een koffer met anderhalve ton aan geld was verdwenen. De „inbrekers" die zich snel bij de politie meldden, waren i" zakenlieden van wie Annelies geld had geleend en die dachten dat zij daarmee met de noor derzon was vertrokken. Het trio ontkende tegenover de politie dat er geld in de verdwenen koffer had gezeten. Ineenstorting van de effectenhan del van Annelies had een agres sief optreden tot gevolg van kele gedupeerden tegenover een aantal prsonen, van wie dachten dat deze er door de transacties van Annelies beter van waren geworden. Zij y den bedreigd om hen zo te pres sen aan deze gedupeerden geld te geven als schadeloosstelling van de door hen geleden verlie- T.V.-optreden geëist Twee gevangenen uit de Amerikaanse stad Martinez in Califor- nië hebben gisteren voor een rechtbank geëist dat ze tv-zendtijd krijgen toegewezen om vrijlating van de ontvoerde dochter Patricia van de krantenmagnaat Hearst te bepleiten. Beide ge vangenen, in witte overalls, zitten langdurige straffen uit wegens twee moorden. Ze menen dat hun contacten met de vermoede lijke ontvoerders van Patricia Hearst zo goed zijn dat ze een spoedige vrijlating door een tv-optreden kunnen bewerkstelligen. UTRECHT Nederland telt niet minder dan 1,1 tot 1,2 miljoen sport vissers, die vissen met een visakte en met hengelbewijzen. Zij ma ken per jaar zo'n slordige 30 miljoen hengeldagen. Maar bovendien betalen zij ruim 2 miljoen gulden aan belastingen, om te mogen vis sen. „Waarom", aldus de heer K. J. Vrijlink, voorzitter van de Stichting Landelijke Hengelsportorganisatie „worden de hengelaars wat dit betreft niet op dezelfde manier behandeld als voetballers, korfballers, zwemmers, schatsers, watersporters, zonnebaders?". Waarom moeten de hengelaars eerst betalen, voordat zij aan hun sport kunnen beginnen?" De heer K. Vrijlink uitte zijn klacht over de belasting voor hengel sporters vandaag op een studiedag over de sportvisserij, die In Utrecht gehouden werd. „Waarom", aldus d eheer vrijlink „moet je aan rijk, provincie en gemeente betalen om te mogen vissen en waarom hoef je niets te betalen als je hetzelfde water gebruikt om te varen, te zv men, te waterskien of te schaat sen?". De tegenstellingen tussen de Hengelsport en de andere sporten liggen volgens hem bij honderden te grijp in Neder land. Watersporters kunnen pro fiteren, zonder één cent te beta len van nieuwe schutsluizen, van nieuwe aanlegsteigers, van verbeterd vaarwater enz. enz. Maar „wanneer een arme drommel met twee hengeltjes wil vissen, komen rijk, provin cie of gemeente aangelopen om huur voor hun visrecht en be lastingpenningen te innen en in sommige gevallen oog nog loop- rechtgeld." Een deel van de oorzaken van deze situatie zoekt de heer Vrij link ook bij de Hengelsportorga nisaties zelf, die te weinig kracht naar buiten tonen, om aan dergelijke ongelijkheden een einde te kunnen maken. Ongelijkheid ziet de heer Vrijlink ook in het mogen vissen op schubvis. Wanneer de beroeps vissers hun visserij op de schubvis staken en alleen op aal blijven vissen, wil de minister daarvoor 5 miljoen gulden be schikbaar stellen, waarbij dan tevens een aantal beroepsvis- geldt vooral in de sector van degenen die van het vissen voor een deel 'n beroep gemaakt heb ben. „Maar er zit geen schot in", aldus de heer Vrijlink, „waarschijnlijk omdat het iets meer geld moet zijn. Daar hèb je het weer, wel zo'n 30 miljoen gulden uittrekken voor een aparte schutsluis in het Volke rak voor zeker niet meer dan 10.000 motor- en zeiljachten, sluitend kritiek geleverd op de diverse overheden. Ook besprak men de mogelijkheden om vis water te spreiden, vooral over de visarme gebieden in Overijs sel, delen van Gelderland, Dren te, Noondbrabant en Limburg. Verder kwamen de mogelijkhe den mede in verband met de schubvissen aan de orde, om het IJsselmeer meer in trek te brengen bij de sportvissers. iets meer dan 5 miljoen Deze mogelijkheden zijn volgens gulden voor zeker een miljoen deskundigen zeker aanwezig, sportvissers schijnt onmogelijk Vooral wanneer men bedenkt, te zijn". dat de sportvissers nu al zeker gesaneerd kan worden. Dit Op deze studiedag werd niet uit- 50 miljoen gulden in hun sport investeren. Voor een sport, die uitgeoefend wordt in 113.000 ha. watergebied voor wat de bin nenvisserij betreft. Maar het IJsselmeer heeft nog eens 200.000 ha beschikbaar, zodat men op ruim 300.000 ha kan rekenen. Bij dit alles werd tijdens de stu diebijeenkomsten sterk aange drongen op wat meer professio nalisme in de steeds groter wor dende hengelsportorganisatie. Dat wordt volgens deskund-'gen noodzakelijk in verband met het beheer van de visstand, de con trole erop enz. DEN HAAG Mr. Frans An driessen, voorzitter van de KVP-fractie in de Tweede Ka mer, kijkt in de toekomst: „Ik zie in de toekomst een sterke socialistische partij, waarbij veel van het leiderschap zal af hangen of daar nog scheuringen en afsplitsingen bij te zien zul len zijn. Zo ja dan wordt het een scherp naar links tenderen de groep, die dan een sterke be dreiging wordt voor de PPR. Daartegenover komt dan een conservatieve partij op basis van de huidige VVD. En als derde grote groep zie ik de christen-democraten, die op de middengroepen mikken maar toch van duidelijk v ooruitstre- vende signatuur zijn. Een boeiende vraag is, hoe die iden titeit zich zal ontwikkelen. We zullen ook al loopt de motiva tie terug toch blijven uitgaan van een buiten de politiek staand grondgegeven. Of dat nu een nadrukkelijk evan- gelisohe partij zal zijn, dan wel een verwijzing naar de waarden die daaruit zijn ontstaan dat ls moeilijk te voorspellen. We houden het in ieder geval nog geruime tijd vast. Het kiesstelsel za! veranderen- Ik denk aan een gematigd kiesstel sel met lijstcombinaties. Dat werkt ook eliminerend voor de kleinere partijen. Het zou best Explosie in vuurwerkfabriek Brandweerlieden dwalen tussen de nog rokende resten van een vuurwerkfabriek in het Belgische Itterbeek bij Brussel, die gisteren door een explosie met de grond gelijk werd gemaakt. De explosie kostte aan twee mensen het leven. Een brok beton van de fabriek werd op 3 kilometer afstand teruggevonden, een doos met springstof op zeven kilometer. Tot ver in de omtrek was er aanzienlijke schade. kunnen zijn dat de marges veel smaller worden. Er valt tegen die tijd materieel weinig meer te verbeteren, te veranderen de mogelijkheden raken uitge put. Ik vraag mij af waar de grote politieke punten komen te liggen". Dat staat te lezen in het „profiel van een politicus", dat de tv medewerker Hans van der Werf schreef over KVP-fractievoorzit- ter Andriessen. De vader van Frans Andriessen is jarenlang voorzitter van de Katholieke Bouwvakarbeidersbond en Ka merlid voor de KVP geweest. Ook Frans was na 1967 eerst een aantal jaren volkshuisves- tingsdeskundige van zijn fractie. Toen Veringa, na Schmelzer, wegens ziekte het voorzitter schap van de fractie moest neerleggen, volgde Frans An driessen hem op. Andriessen, op 2 april 45 jaar, is 1.87 meter, blond met blauwgrij ze ogen. Hij weeg 83 kg., weet Hans van der Werf te berichten. Hij is getrouwd met Catherine ten Holten, heeft vier kinderen en bewoont een prachtige villa in Bilthoven. In zijn wijnkelder liggen enkele honderden flessen, voornamelijk Bordeauxwijnen en droge, witte wijnen. Het eohtpaar Andriessen heeft inder tijd ook de woningnood gekend en is vlak na het trouwen in 1955 op de bovenverdieping van een kleuterschool in Utrecht be gonnen. Frans Andriessen komt bij een groot publiek niet zo indrukwek kend over. Aantjes, fractievoor zitter van de A.R., zegt daar over: „Hij is uiterst behoed zaam, dat spreekt natuurlijk niet erg aan bij het publiek Maar het voordeel daarvan is dat je niet zo gauw uitglijd". Mevrouw Catherine hoeft haar man niet te „beschermen" te gen overspanning. Wel neemt zij thuis wat werk voor hem uit handen, vangt telefoontjes op enz. Maar Frans zelf weet te relativeren en de problemen van het Binnenhof snel van zich af te schudden. „Hij is zo uitge balanceerd, zo stabiel. Over zijn toeren raken, nee, dat gebeurd niet. Hij beheerst de zaken, hij wordt niet overspoeld", zegt Ca therine. Zij was het die haar terst voorzichtige man ertoe kreeg zich notabene tijdens zonnig ÜTmïst 19 temperaturen luchtdruk in millibaren opklaringen tegel warmtelront H hoge-drukgebied ^bewolking sneeuw -rnr kou-front L lage-drukgebiod re9en onweer windrichting verplaatsingsrichting DE BILT Een zwakke rug van hoge luchtdruk zorgde gisteren voor opklaringen, waardoor de zon de tem peraturen flink deed oplopen. In het zuiden van het land werd het plaatselijk 10 gra- den. In gebieden waar de mist Deden zich wist te handhaven, zoals Eolde rond het IJsselmeer, bleef het kwik bij een graad of 4 steken. Lucht. Kid. Vandaag kwam het weer onder Twcnta Invloed van een oude storing in zd "umbur* de hogere luchtlagen, die neer- Aberdeen slag veroorzaakte, gedeeltelijk 3ahrc"*ona in de vorm van sneeuw, Berlijn De temperaturen bleven daarbij Bordeaux ver achter bij d!e van gisteren, fronktort De storing trekt langzaam in de Genèvo richting van de Duitse Bocht. P*'*!"»1 v Aan de achterzijde ervan komt Kopenhagen er morgen een lichte verbete- Lissabon ring in het weer. De neerslag- kansen worden kleiner. De lucht Luxemburg blijft echter onstabiel van op- £Jaflrld bouw, zodat naast opklaringen Mn'lorca op een bui moet worden gere- Müncben kend. Nice Vooruitzichten voor zaterdag: En- pJr°jg kele buien maar ook opklarin- P.omo zen en vooral overdag lager» fPóckholm temperaturen. Wenen Weersvooruitzichten In cijfers zurk-h voor zaterdag: Aartal uren zon: ^"„boe!0* 1 tot 7. Min. temp.: omstreeks 1 Las Pnimai graad. Max. temp.: omstreeks 6 Npw York graden. Kans op een droge pe- Tg,n ^vlv riode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op eer geheel droog etmaal: 60 procent. WEERRAPPORTEN Paus herhaalt standpunt over geboorteregeling VATIKAANSTAD (CIC) Paus Paulaus heeft gisteren opnieuw echt scheiding, abortus en het gebruik van voorbehoedsmiddelen veroor deeld. Hij deed dit in zijn toespraak tot de pauselijke commissie van het gezin. De paus noemde het gezin de leerschool van wederzijdse overgave, die berust op de onverbrekelijke huwelijksband. In dit verband wees de paus op de taak de echtgenoten te helpen om te komen tot verantwoord ouderschap zonder kunstmatige voorbehoedsmiddelen of abortus. „Een maatschappij" aldus de paus „die de onvervreemdbare waarden van het gezin niet hoogacht, verwordt spoedig tot een groep ontwortelde en naamloze individuen." In Duitsland 130 km/uur Geen visa Russische emigranten psel te laten aanmeten. kan over. Andriessen: „Zo )rzidttig, dat hij doet denken kapsel te laten aanmeten. Wim voorzichtig, Jj slak die afremt in de bocht". Schmelzer: „Een duidelijk princi piële Instelling, een bekwaam en betrouwbaar politicus. Hij is daarnaast erg voorzichtig, niet gauw overtuigd, argwanend zelfs". heeft gisteren besloten op de au TEL AVIV De Sovjetrusslsche tosnelwegen een richtsnelheid overheid wijst op grote schaal van 130.'$m/u irfS* voeren. Het vlsuma®iv*agcn van Joden voor snelheki^esluit za] vanaf rao- emigratie haar Israël af, zo be- gennacht gelden, wanneer de richtte gitteren het Itraëlische door de energiecrisis ingestelde dagblad Ma'arlv in Tel Avlv. snelheidsbeperking van 100 Het blad noemde als bron voor km/u op de autosnelwegen en 8 op de andere wegen, ingetrok ken wordt. De bedoeling is de richtsnelheid te laten gelden tot 30 september 1977. jn bericht Victor Polski, een Joodse acüvlst dienSd opge beld. Polski noemde de ruim honderd afwijzingen van deze week „een record".

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13