5 BRIEF DUBCEK BESCHULDIGT GUSTAV HUSAK si Q) Herinneringen aan Sonneveld dUÜ&ENE Dublin erkent feitelijkheid van N.-Ierland Dolgelukkige pater jaak van Helden Wij iunnen nu de honger buiten de deur houden |ln PORION Tl974' DONDERDAG 14 MAART 1974 LEIDSE COURANT bs TJE ZEN ROME (AFP) Het weekblad „Giorni-Vie Nuove" van de Italiaanse communistische partij heeft gisteren een brief afgedrukt van Alex ander Dubcek aan de weduwe van Josef Smrkowski, waarin de j voormalige Tsjechoslowaakse partijleider Smrkowski's „drama" in de herinnering terugroept en de „Praagse lente" verdedigt. oude vriend en medewerker van de lente van 1968, Gustav Hu- sak, moest zijn die na april 1968 zijn toevlucht ging zoeken tot laster en het aanwenden van dé mididelen die zijn persoonlijke macht hem gaven om uiteinde lijk zijn uitstoting uit de partij te bewerkstelligen". .Smrkowski werd op deze manier zelfs ontnomen wat het doel van zijn hele leven was geweest, zijn lidmaatschap van de com munistische partij. Over het feit dat hij zelf en zijn vrouw ook uit de partij gezet zijn, schrijft Dubcek, dat zij .zonder weerwoord, onteerd' zijn. Niettemin koesteren zij geen wrok tegen de communisti sche partij, haar beweging en haar ideeën. „Zij zijn veel ster ker dan de obstakels die onder weg opduiken" Dubcek spreekt in zijn brief het vermoeden uit dat de Praagse lente in 1968 onder de tanks van de troepen van het Pact van Warschau verpletterd werd als gevolg van de foutieve voorlich ting door tegenstanders van de nieuwe koers in Praag. Lik begrijp ook nu nog niet hoe onze bondgenoten berichten se- rieus konden nemen die dat dui delijk niet waren en die een vervormd beeld gaven van de oplossingen die ons voor onze problemen voor ogen stonden', aldus Dubcek. zijn brief beschuldigt Dubcek de huidige partijleider Gustav Husak van .misbruik van macht om Smrkowski uit de partij te stoten'. ,Het drama van Smrkowski werd als dat nog mogelijk was verergerd door het feit dat het uitgerekend zijn In Elsevier haalt Michel van der Plas, die veel teksten voor Wim Sonneveld heeft geschreven, herinneringen op aan de overle den cabaretier. „Afbeulen liet hij zich door zijn onverbiddelijke choreograaf. Hij viel tijdens die repetities in november 1970 vijf volle kilo's af." Ook een groot interview met Leen Jongewaard. „Ik voel mij het meest acteur. Ik wil een rol spelen en daar ga ik heen. Ik ben in de rui, in de overgang, opkomen als Leen Jongewaard ambieer ik niet meer." Drie dikke vraagtekens tenslotte wor den gezet achter het plan een Oosterscheldedam met inge bouwde stormvloedkering aan te brengen. „Men heeft Zeeland in 1978 een optimale veiligheid be loofd. Men biedt nu aan: een re delijke veiligheid, die zo goed als zeker tot in de jaren '90 zal voortduren. Wat gebeurt er met de dijken bij een nieuwe super- storm?" De Haagse Post heeft een gesprek met de scheidende, op een na so hoogste man van ons gevange niswezen, dr. J. van dar-GrienW- Hij zegt met veel nadruk: „Mensen, wees alsjeblieft voor zichtig en praat niet teveel over resocialisering. Want je zou de gedachte kunnen wekken, o.a. bij de rechterlijke macht, dat iemand als hij naar de gevange nis wordt gestuurd, daar gereso cialiseerd wordt. Daar zijn wij niet voor." Ook een interview met Ed van Tijn „die de polari satie actualiseert". Citaat: „Ik sluit helemaal niet uit dat de KVP ondanks de medewer king aan het progressieve kabi netsbeleid op korte termijn toch weer een behoudende poli tiek kiest als het om fundamen tele hervormingen gaat. En dat we dan weer terugvallen in de oude onverzoenlijke situatie. Vrij Nederland interviewt de ex- kandidaat gevolmachtigd minis ter O. E. Kemble. „De hetze is niet gevoerd door het volk van Suriname, maar door mensen die gewend zijn om via de ge volmachtigde minister goede contracten af te sluiten. Die mensen hebben liever iemand die in hun straatje past, niet ie mand die vindt dat er van de winsten teveel uit Suriname verdwijnt. Dat ik niet benoemd ben, dat is een overwinning van de kapitalistische krachten." Het blad drukt posthuum een brief van Wim Sonneveld af, waaruit blijkt hoe gekwetst hij is geweest over de dodelijke kri tiek op zijn film. „Kom mijn plakboek maar eens doorblade ren. Het is in 99 procent van de gevallen gewoon te lullig om te lezen", En „De Hollandse criti cus houdt van runderlappen. Geen flauwe kul, maar een zak snoepjes kan op zijn tijd ook zeer smakelijk zijn." Do Groene Amsterdammer heeft een vraaggesprek met Richard Gott, kenner bij uitstek van de Zuid-Amerikaanse guerilla. Hij concludeert: „De derde wereld moet wachten op de ineenstor ting van het rijke westen", want „het is een soort patstel ling, waarin de regeringen niet in staat zijn de guerilal uit te roeien, maar waarin de guerril la evenmin in staat is een poli tieke beweging op gang te bren gen, die de regeringen ten val kan brengen." Een ander arti kel gaat over „librium en va lium, vergeten hoofdstuk in het drugbeleid". Conclusie: „Mis schien kan de kostenfactor voor de regering een reden zijn om onderzoek in dezen te stimule ren. Er wordt in Nederland zo'n 1 miljard gulden aan genees middelen besteed." Het omslagartikel is gewijd aan het ballet in Nederland. Hans van Manen: „De bezetting van balletvoorstellingen is adembe nemend. Vergelijk dat maar eens met toneel. Het publleks- theater speelt soms voor 15 mensen. als er in Rotterdam .▼ÊOeger 30(1 Iniensen kwamen voor ballet, n dat zijn "ërTiu "WO, dan is hat toch fantastisch. Dans is in de hele wereld veel populairder geworden. Het komt nu eindelijk uit dat verdom hoekje, waar het altijd in geze ten heeft." DE NIEUWE UNIE De Nieuwe Linie laat een actie groep onthullen, hoe de Griekse dictatuur reikt tot in Nederland. dreigbrieven, nachtelijke telefoontjes, knokploegen. Hier voor dient de vereniging Eneeol, die ook tot taak heeft om bij anti-junta manifestaties van Nederlandse of Griekse or ganisaties ordeverstorend op te treden. Bij de verkiezingen voor de migrantenraad liepen leden van de Eneeol gewoon mee de stemhokjes in om te kijken hoe de Grieken stemden. „Ook wordt paniek op het Drentse platteland gsignaleerd, want „we gaan met mensen uit het westen onze dorpen verpesten" en „Als je er nou loopt, vind Je er niks meer terug van het oude Drente, zoals ik dat nog heb ge kend. Er zitten wat kunste naars, pottenbakkers en schil ders, maar dat klopt niet met vroeger. Toen woonden hier veenarbeiders." 623e Staatsloterij eerste trekking Prijzen vsn: 10 zijn gevallen op nummers eindigende op: 2 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 06 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 21 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 337 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 604 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 448 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 928 f 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 0826 Een prijs van: f 2.000 is gevallen op het nummer: 064207 2.000 is gevallen op het nummer: 057701 2.000 is gevallen op het nummer: 095079 f 2.000 is gevallen op het nummer: 025080 2.000 is gevallen op het nummer: 070348 De prijs van: 5.000 is gevallen op het nummer: 051024 f25.000 is gevallen op het nummer: 086936 Een extra prijs van 50.000 is gevallén in de serie L op het nummer; 014472 en een troostprijs van ƒ1.000 op nummer: 014472 van elk van de andere series. Een extra prijs van f50.000 is gevallen in de serie H op het nummer: 023457 023457 Gewonnen prijzen kunnen na de derde trekking worden geïnd. LONDEN De verklaring van de Zuldlerse premier Liam Cosgrave in het parlement van Dublin dat zijn regering Noord-Ierland's posi tie als deel van Groot Brittannië als feit erkent, stemt in Londense politieke kringen tot voldoening. Tijdens de conferentie van Sun- ningdale afgelopen december, hebben de vertegenwoordigers van de Ierse Republiek formeel geklaagd dat Ierland niet herenigd kan worden zonder de instemming van een meerderheid van Ulsters be volking. Naderhand werd het akkoord van Sunningdale juridisch betwist in Dublin. Een rechtbank kwam tot het besluit, dat volgens de republikeinse grondwet Noord- Ie rl and geografisch nog steeds bij de republiek hoort, terwijl het in werkelijkheid een politiek onderdeel is van het Britse ko ninkrijk. Cosgrave herhaalde, dat de huidi ge politieke positie van Noord- Ierland niet gewijzigd kan wor den. zonder dat de meeste Noordieren het wensen. Nadien noemden Ierse regeringskringen deze verklaring „een belangrij ke concessie aan de Unionisten van Ulster, ook al had premier Cosgrave slechts onder woorden gebracht, wat Dublin sinds ja ren stilzwijgend erkent". In Ulster liepen de reacties sterk uiteen. Brian Faulkner chef van de uitvoerende raad, zei dat door deze verklaring de houding van Dublin opgeklaard werd. Hij sprak de hoop uit, dat de Zuidieren nu de politie van het noorden niet langer meer zou den betwisten. Dominee Ian Paisley noemde Cosgrave's ver klaring „gewoon een brokje po litieke gymnastiek, zonder juri dische erkenning van de feite lijkheid van Ulsters positie". Delftse studenten zullen op 21 I maart een voorstelling geven in het Kurhaus te Scheveningen. I „Droomspel" van Strindberg I staat op hun programma. Professor dr. S. Dresden uit Lel den is benoemd tot lid van de Raad voor de Kunst, afdeling Letteren. EERSTE KAMER MOET BLIJVEN DEN HAAG Senaatsvoorzitter Prof. dr. Th. Thurllngs gelooft niet dat de Eerste Kamer zal verdwijnen. Hij zei gistermid dag op een bijeenkomst in Den Haag, dat het er niet naar uit ziet, dat de PvdA de tweederde meerderheid van de Kamer ach- j ter zich krijgt, die nodig is om de Eerste Kamer af te schaffen. Prof. Thurlings (KVP). zelf vindt, dat de senaat moet blij ven. Hij meent ook, dat de overtuiging dat de Eerste Kamer nast de Tweede Kamer noodza kelijk is, veld wint in he. land Vragen over risico's bij goudhamsters DEN HAAG (ANP) De tweede kamerleden Kosto en mevrouw De Boois (beiden PvdA) willen van minister van Doorn van CRM en staatssecretaris Hen driks van volksgezondheid nade re informaties' over de risico's die bezitters van goudhamsters lopen. Zij hebben daarover schriftelijke vragen gesteld, welke gebaseerd waren op kran- teberichten, waarin geschreven werd dat goudhamsters hersen vliesontstekingen zouden kunnen veroorzaken alsmede misvor mingen bij ongeboren kinderen. Gevraagd is, welke middelen de bewindslieden hebben om ener zijds zonodig de bevolking te beschermen tegen mogelijke ri sico's en anderzijds ervoor zorg te dragen dat diegenen, die hun goudhamster willen wegdoen, dat op aanvaardbare wijze kun nen doen. (ADVERTENTIE) NU OOK COLA EN UP EENHEERLUKE CITRUSDRANK Percentage werkende vrouwen neemt af DEN HAAG (ANP) In tegen stelling tot wat algemeen wordt verondersteld, neemt het per centage werkende vrouwen In sommige landen waaronder Ne derland of. Dit meldt de OESO (organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling) in een studie over de jongste demografische ontwikkelingen. Ook In Duitsland, Italië en Ja pan Is de deelneming van de vrouwen aan het produkticpro- ces aan het verminderen. Het grootst Is do achteruitgang In Japan, daarna in Nederland. De OESO verwacht, dat de terug gang zich in deze drie landen zal voortzetten in de periode tot 1985, waarop de voorspellingen van de studio betrekking heb ben. De totale bevolking van de OE- SO-landen zal in 1985 17 pet gro ter zijn dan zij in 1970 was. Do bevolkingsgroei vindt vooral plaats bij de groep volwasse nen, daar het aantal kinderen van minder dan 15 jaar slechts met 12 pet zal stijgen. Nederland zal in 1985 een relatief groot aantal jonge mensen heb ben, een tamelijk laag percenta ge oude mensen en een beroeps bevolking in de werk-leeftijd (15 tot 65 jaar), die 65 pet van de totale bevolking uitmaakt. De OESO noemt de in Nederland tot 1985 te verwachten bevol kingsgroei (één pet. per jaar) „aanzienlijk". ADVERTENTIE PROFESSIONEELMAAR AL LANG ONTDEKT DOOR DE DOE HET-2ELVERI voor vakiiian en Kant-en-klaar en met super hecntkracht 1001 toepassingen; om u een idoe te geven: Houtrot herstellen. Gaten, kieren, naden en scheuren blijvend afdichten, ook tussen muur en kozijn oflangs de trapen rondom cv-pOpen. Betonreparatie of ragdun afpleis- teren. Onderzadelen. Trapleuning muurvast zetten. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot "nul" zonder afbrokkeling. Dat zag u op de TV. Spaanplaten naadloos verwerken (verlij men). Tegels zetten op hout, spaanplaat of betonemaille, enz. Pleisterwerk, maar evengoed stop verf bijwerken. Betonnen ramen bo- glazen, ook in een stal. Dakpan vast zetten. Dunne plok in goot of lek balkon dichten. Latten tegen muur of plafond hechten. Super hechb- kraoht tussen HOUT en STEEN of tussen andere materialen van eau verschillend ultzottlngscoöfhoiönt. Nu gemakkelijker èn vlugger un betor: STOPPEN. BLIJVEND AF DICHTEN. VOEGEN, UITVLAK KEN. RAGDUN PLEISTEREN, DIK PLAMUREN en blijvend HERSTEL LEN mot PORTON, do ln Zwlt30r- land ontwikkeldo óón-componen- tlge, dus-kant-en-klare, kunsthars vulpasta met enorme hcchtkracht aan èlk materiaal, droog of voohtig, binnon of bulten, ook aan glas. al leen niet aan plastio. Blljvond ther moplastisch on waterdicht. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet, buig- on slijtvast. Alkali-, oleo- trolyt-, olie- en doolzoutbostendlg. Verwerking met: plamuurmos, {tlakspaan, voegspijker, hand- of Qchtdrukapuit. Onschadelijk voor do handen on onbeperkt houdbaar, ook bi) aan gebroken pot of emmor. Het ADO-gebied staat tegenwoordig model voor hoe het ook snel kan in ontwikkelingsgebieden Van een onzer verslaggevers MSTERDAM/RIJSWWK De 35 ja- ge Lazarist, pater Theo van Ruyven, erkzaam op de post Dekkia in Ethio- en afkomstig uit Rijswijk, Berna- Meparochie, zal straks profiteren de zingende aktie, die het Amster- lmse jongerenkoor „Ambassade" als nds jaar en dag voor missionarissen •ert. Hij is een van de vier Lazaris- fn, die door het koor ge-adopteerd ijn. Een wonderlijke en ontroerende *ng van zaken, waarvan een andere missionaris pater Sjaak van Helden al dankbare slachtoffer geweest Is. 'et koor zette zijn aktie op, nadat Wensen in Nood" in 1971 een groot- cheepse anti-hongercampagne op •uw gezet had voor het missiegebied pater van Helden. Terwijl in grote delen van Ethiopië hongers nood heerst, gaat het mijn mensen goed. Wij kunnen nu de honger buiten de deur houden, iets wat in 1971 nog onmogelijk was. Het mooiste is voor mij, dat wij dit volledig te danken hebben aan particulier initiatief uit Nederland". De 45 jarige pater Sjaak van Helden is een harde jongen, die zijn emoties over het alge meen best kan beheersen. Daarvoor heeft hij de afgelopen 15 jaar dat hij overeind tracht te te blijven in de volstrekte isolatie van het huttendorp Ado (zuidwestelijk Ethiopië), te veel meegemaakt. In onze krant werd daar over medio 1971 een boekje open gedaan. Het was het verhaal van chronische hongers nood, 5 procent kindersterfte, het levend be graven van de laatstgeborene van een twee ling, het liquideren van geestelijk of lichame lijk niet langer „bruikbare" stamleden in dit afgelegen gebied aan de. grens van Ethiopië met Soedan. En nu? Ado, het volslagen onbekende grie- busdorp met zijn 5 mensen, prijkt in de do cumentatie van bet Ethiopische ministerie voor Ontwikkeling als een modelcentrum van vooruitgang. Als levend bewijs, dat gerichte en persoonsgebonden ontwikkelingshulp var bescheiden omvang in een kort tijdsbestek wonderen kan doen. Sjaak van Helden zegt: „Op elk gebied gaan de levensomstandighe den hier met sprongen vooruit. Ado staat model voor de hele streek, zo groot als half Nederland. Minstens een kwart miljoen men sen wordt gestimuleerd door wat in Ado ge beurt". Aan de basis van dit unieke succes ligt de landelijke actie (vla KRO-tv), die de stich ting Mensen in Nood" in juni 1971 voor hem lanceerde, opbrengst ruim 15.000 ter ver betering van de landbouwsituatie in het Ado- gebied. Onder leiding van Ethiopische des kundigen en adviseurs van de FOA zijn er proeftuinen aangelegd en is er nieuw zaad- en pootgoed ingevoerd. Resultaat: de oogsten gaan met meer dan 15 procent jaarlijks omhoog. Aan de experimen ten doen dit jaar ruim 1 boeren mee. Ver betering van de opslagmogelijkheden voor het graan heeft ertoe geledd, dat er op de kleine schaal handel kan worden gedreven. In 1971 was de situatie nog zo, dat het Ado-gebied zes maanden van het jaar was aangewezen op wilde knollen uit het oer* woud, omdat de karige oogst niet lang ge noeg toereikend was. Bij deze „agrarische revolutie", volledig steunend op particuliere Nederlandse giften, is het niet gebleven. Bi jtoeval had Sjaak van Helden begin 1971 kennis gemaakt met het jongerenkoor „Ambassade" uit Amster dam-Geuzenveld. Dit koor had vanaf 1968 een bedrag van 60.000 letterlijk bijeen ge zongen voor de bouw van een kraamkliniek in Tjigigur op Java. De jongelui, verenigd in de Stichting Ontwikkelingshulp vanuit Geuzen veld, raakten dermate onder de indruk van de verhalen van „pater Sjaak", dat zij Ado besloten te adopteren. Het resultaat is bijzonder spectaculair. In de jaren 1971 1974 heeft „Ambassade" door het geven van concerten in Nederland. West-Duitsland en België, en door de ver koop van lp's met eigen tongs niet minder dan 300.000 voor het missionair ontwikke lingswerk van Ado uit de particuliere sector ..los geweekt". Met dit geld is het Lazaris tenteam in Ethiopië in staat geweest, de ont wikkelingen op landbouwgebied te begeleiden in de sfeer van onderwijs, medische zorg, woonomstandigheden etc. etc. Pator Sjaak: „In 1971 moest het vicariaat, bij gebrek aan geldmiddelen, nog overwegen om een aantal van onze missieposten in het binnenland te sluiten. Ook Ado werd met op heffing bedreigd. Nu piekert daar niemand meer over". Inderdaad is, door de Amster damse hulp, de financiële positie van de la zaristenmissie m Ethiopië (16 posten, 2 mis sionarissen) aanzienlijk verbeterd. In Addis Abeba verklaart mgr. Herman Teuben, apos tolisch administrator: „Zonder die knapen uit Amsterdam zaten we aan de grond. Nu ik over het Ado-gebied geen zorg meer be hoef te hebben, kan ik de andere posten wat ruimer in het geld steken, ook die van de Rijswijkse pater Theo van Ruyven. die op de post Dekkia werkzaam is". Particuliere ontwikkelingshulp, in deze vorm zegt: „Het enthousiasme voor Ado zou na tuurlijk allang verflauwd zijn, wanneer het alleen bij zingen was gebleven. Gemiddeld ontvangen en beantwoorden de vier Lazaris ten ginds meer dan veertig brieven per maand. Er is een jongerengroep, die voort durend knipsels uit kranten verzamelt en op stuurt. Een andere groep maakt lesmateriaal voor de school in Ado. De bezieling van ie dereen is zo groot, dat op concertreizen ie dereen zelf de buskosten uit eigen zak be taalt. Er blijft bij ons niets aan d« beruchte strijkstok hangen". Aan het fenomeen „Ambassade" zal de KRO-tv aandacht besteden op zaterdagmid dag 16 maart a.s. (Ned. 1, 1602 uur). In dit programma leggen de jongelui, in woord en zang, getuigenis af van hun enthousiasme voor Ado, dat dank zij hun thuLsfrontfunctie en omyang, is inNederland uitzondajnjiik^iU stevig is opgebloeid. Voor dit jaar heeft het «him ;ruet hebbiSd»*msterdamï5^(»5f»lifi team van' Ado een bedrag van I •n^ioAMZs^Nlztfun^^iad v tor' Willem' £>üys, die pater i tv-pnriultG' vraagd tëif verbeteriMg Vun de dfï zijn „Vuist"-programma haalde, binnen enkele dagen meer dan 80.000 aan financiële reacties op. Koorleider, de Geo- zenveldse parochiepriester Theo vr.d. Jagt ,rst' zijn daarom welkom op giro 26.41.400 tnv Stichting OntwikktUpgshulp vanuit Geuzenveld, Aalbersestraat 241. Am- erdam-W- --

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11