Nog onrust in Ethiopië doel-sparen Rabobank O- v Kissinger valt weer tiit tegen Europa Wie niet zien wil, moet maar ruiken AALMOEZENIER ADAMS (ROERMOND) UIT AMBT elk maand een bedragje sparen om uw huis op te knappen SteidoaOowiant Voorlopig «yeen gesprek tussen Syrië en Israël DINSDAG 12 MAART 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 WASHINGTON (RTR) De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, dr. Henry Kis singer, is gisteren opnieuw uit gevallen tegen Europa en heeft doen uitkomen dat Amerika's shington over een transatlanti sche beginselverklaring. De pre sident zou dit gedaan hebben uit irritatie over het gesprek dat de EEG wil openen met de Arabi sche olieproducerende landen. vrienden een groter probleem Kissinger stelde dat Europa zich op het gebied van de buiten- nooit had hersteld van de eerste landse politiek vormen dan zijn wereldoorlog en dat bevolkingen vijanden. van verscheidene Europese sta- Kissinger die op het ministerie ten nooit volledig vertrouwen in van buitenlandse zaken sprak hun regeringen hadden gesteld, tot vrouwen van congres- De vraag is nu of de westerse na- leden zei dat de Verenigde Sta- ties en Japan, geconfronteerd ten geen enkel bezwaar hebben tegen een onafhankelijke Euro pese politiek, maar dat zij be zwaar hebben als onafhankelijk heid de vorm aanneemt van fundamentele vijandigheid tegen de Verenigde Staten. Tegelijkertijd onthulden Ameri kaanse functionarissen dat Nixon persoonlijk een halt had toegeroepen aan de onderhande met een absoluut voorspelbaar gevaar, in staat zijn tot samen werking of dat zij zullen hande len als de Griekse stad-staten tegenover Macedonië en Rome, aldus Kissinger. ,De Verenigde Staten hebben er bezwaar tegen als onafhanke lijkheid de vorm aanneemt van fundamentele vijandigheid te- genover de Verenigde Staten. Klokkenbende opgerold, buit blijft onvindbaar (Van onzci correspondent) ENSCHEDE Een speciaal klok- kenteam van de recherche is er in geslaagd een lange reeks van antiekdiefstallen (waarbij voor al Friese staart- en stoelklokken werden buit gemaakt) op te los sen. Maar het team vond slechts tw&e van de ca. 40 gèstolen klok ken met eèn gemiddelde waarde van 5000 gulden terug. De heler, die alle antiquiteiten doorverkocht naar het westen des lands, weigert namelijk te vertellen aan wie hij de buit af leverde. In totaal werd voor een bedrag van een kwart miljoen gulden aan klokken en andere an tiek gestolen. De dieven en een van de helers waren allen inva liden. De meeste diefstallen werden in Enschede gepleegd. Het buit gemaakte antiek werd steeds verkocht, voor ongeveer de helft van de prijs, aan een man in Rilland Bath. Deze ver kocht de spullen op zijn beurt wèer in het westen. Het klok- kenteam slaagde er tot nog toe in twee klokken op te sporen, en wel in Den Haag. Men vrAest echter, dat de andere antiquitei ten niet kunnen worden achter haald; niet al Ie An omdat de heler weigert te praten, maar ook omdat vele klokken al meerdere malen zijn doorverkocht. menwerking kan worden aange pakt, de Europeanen opzettelijk een concurrerende houding aan nemen". Kissingers uitlatingen worden be schouwd als de scherpste tot nog toe tegen Europa. Wim van Rooy in Raad voor de Kunst (van onze kunstredactie) DEN HAAG Door een vacature in de Raad voor de Kunst is de Haagse acteur en regisseur Defresne-prijs voor Heyermans' „Srhakels" Wim van Rooy gevraagd de opengevallen plaats in te nemen. Na het ta- meliik vernietigende rapport van diezelfde Raad voor Kunst over het „behoudende" beleid van de Haagse Comedie is het wel merkwaardig dat juist een van de drie stuurlui van dit gezelschap wordt ge vraagd in dit college zitting te nemen. Het nuchtere commen taar van Wim van Rooy: „Ik geloof wel dat ik dit moet doen." Keizer Haile Selassie van Ethiopië temidden van de pers in zijn paleis in Addis Abeba. Bij die gelegen heid verklaarde hij het Ethiopische volk een grotere rol toe te willen bedelen in politieke en economiscne aangelegenheden. ADDIS ABEBA (AP) Volgens berichten die gisteren in Addis Abeba zijn ontvangen zouden rebellerende leden van de Ethiopi sche luchtmacht het ontslag van 21 officie hebben geëist. Ook de arbeidsonrust, waaraan een einde scheen gekomen door het accoord tussen de regering en het verbond van Ethiopi sche vakverenigingen, is weer opgelaaid. Op het terrein van de Keizer Haile Selassie universiteit hebben zich nieuwe botsingen voorgedaan tussen demonstrerende studen ten en politie. Zegslieden in Addis Abeba verklaarden dat de muiterij die in een deel van 't land op 25 februari uitbrak onder de strijdkrachten nog altijd voortduurt in de luchtmacht. De muiters in de luchtmacht zouden nu vj emning zijn dat de nieuwe regering niet is tegemoet gekomen aan hun eisen dat onpu- pulaire officieren zouden worden ontslagen. In de civiele sector heeft een staking het luchtvaartverkeer weer stilgelegd. Alvast een voorproefje van wat modemaker Dick Holthaus voor de Nederlandse vrouw fdie dat betalen kan) in petto heeft. Een zijden imprimé battle-dress met een hoofddoek van hetzelfde ma- een hoofddoek van hetzelfde ma teriaal, hier gecombineerd met een zwarte crêpe de Chine cirkel- rok. WASHINGTON (UPI) Het ge sprek tussen Israël en Syrië over het scheiden van hun troe pen in de heuvels van Golan is minstens 2 weken uitgsteld. Dit heeft de Amerikaanse ondermi nister van buitenlandse zaken Joseph Sisco in Washington be kendgemaakt. In een verklaring ten overstaan van de senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen zei Sisco dat het er nu de schijn van heeft dat er in het geheel geen directe ontmoetingen zul len komen tussen de respectieve onderhandelaars. HEERLEN (ANP) De Heerlense aalmoezenier van sociale werken G. H. H. Adams heeft bis schop Gijsen van Roermond verzocht hem met ingang van 1 april te ontslaan uit zijn functie en hem uit zijn ambt van priester te ontheffen. Aalmoezenier Adams heeft zijn besluit genomen naar aanleiding van de ontstane tegenstellingen in het bisdom. In een in beperkte kring versprei de brief zegt hij onder meer, dat hij in geweten de huidige lijn in de kerk van Limburg niet kan bevestigen. „Daarom vond ik het eerlijker om in overleg met de huidige bisschop het ambt neer te leggen en uit te zien naar een andere werk kring." Mgr. Gijsen heeft geen commentaar gegeven, om dat volgens zijn perschef, de bisschop dit nooit doet „bij persoonlijke aangelegenheden als deze". F. Sampers, hoofdaalmoezenier van sociale wer ken van het bisdom achtte de stap van aalmoeze nier Adams geen verrassing. „Velen van ons worstelen met dezelfde problematiek. Ieder ver werkt deze op zijn eigen manier en verbindt er zijn eigen conclusies aan", zo zei hij. Aalmoeze nier Adams was degene, die vorig jaar op het Landelijk Pastoraal overleg te Noordwijkerhout fel protesteerde tegen de wijze waarop de benoe- meing van mgr. Gijsen tot stand was gekomen. voor Cairo op de agenda stond, is het nog meer de vraag dan bet was of het verbod zal wor den opgeheven dan wel ver zacht. Onder de Arabische olie-produce- Het bezoek dat president Nlxon rende landen is op het ogenblik Egypte zal brengen valt geen meerderheid te vinden voor opheffing van het verbod op de export van olie naar de Verenigde Staten. Dat is giste ren in Beiroet verklaard van de kant van de organisatie van Aarabische olie-exportlanden. Ingeval morgen werkelijk in Tri poli. de hoofdstad van Libië, de conferentie wordt gehouden die oorspronkelijk afgelopen zondag tussen 10 en 15 mei, aldus het Egyptische blad Al Gomhouna van vandaag. Het blad zegt dit van de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Ismail Fah- mi, vernomen te hebben. Uitslag Belgische verkiezingen BRUSSEL (ANP) - De officiële uitslag van de Belgische verkie zingen, zoals die door het Belgi sche ministerie van binnenland se zaken is verstrekt, heeft tot gevolg dat de nieuwe kamer van volksvertegenwoordigers als volgt zal zijn samengesteld: Christen Democraten 72 zetel?, (+5;) Socialisten 59 zetels, 2); Liberalen 30 zetels, (-1): Volksunie 22 zetels, 1): FDF/RW 25 zetels (-2); Com munisten 4 zetels (-1). PPR introduceert Groot-Miljeu-Spel jVan onze parlementaire redactie AMSTERDAM „U vergiftigt uw omgeving met benzinedam pen. Ga terug naar de start en sla ter bezinning een beurt over". Dat kan u gebeuren als u meedoet met het Groot-Mil- jeu-spel, de nieuwste verkie zingsstunt van de PPR en het nieuwste gezelschapsspel In Ne derland. Het Groot-Miljeu-Spel, een uitvin ding van Bas de Gaay Fortman (politiek leider van de radica len), Roel van Duyn (beter be kend als kabouter Piggelmee) en Eeltje Talstra (PPR-acti- vist), heeft tot doel zo snel mo gelijk in de beste leefomstandig heden te geraken. En dat is geen grapje. Dat wordt letter lijk zo bedoeld. Het Groot-Miljeu-Spel, gisteren bij uitgeverij Meulenhoff in Am sterdam ten doop gehouden door Alexander Pola van het il lustere cabaret-gezelschap „Far ce Majeure", wil iedere Neder lander, groot, klein, arm, rijk, jong en oud met de neus op het milieu drukken. Ook dit is geen .grap. Dat is nodig, zo vinden de uitvinders ervan. Want: „Wie niet zien wil moet maar rui ken". Hoe gaat het Groot Miljeu-Spel in zijn werk? Kinderlijk eenvou dig, aldus Roel van Duyn. M'n dochter van 8 jaar kan er mpe spelen, aldus Bas de Gaay Fort man. En dat bleek wel. Bij de introduktie speelden de minis ters Trip en Van Doorn (beiden van de PPR. respectievelijk WetenschapsDeieid en CRM) het spel alsof ze het al jarenlang kenden Kinderlijk eenvoudig dus: men kieze een fractielei der, knip diens beeltens uit en plaats hem als fiche op "start". Men bepale met welk vervoer middel hij in het Miljeu-spel zijn weg zal vervolgen. Men kan kiezen uit auto, openbaar vervoer en fiets. Men werpe de dobbelstenen. Wie met de auto gaat, gooit met 3 stenen tege lijk. Wie de bus pakt gooit met 2 en wie per fiets gaat, neemt 1 dobbelsteen. De kunst van het Groote-Miljeu- spel is om vijf fiches zo vlug mogelijk in vijf groengekleurde milieu-sectoren ic krijgen. Daar - zijn de beste leefomstandigheden. e waren gisteren zoet bezig met hun Groot-Milieu-Spel. Het was dan ook kinderlijk eenvoudig, zoals ontwerpers Bas de Gaay Fortman en Roel van Duyn bij de introductie van hun nieuwe spel verklaarden. ■- -Roe de Gnov T7r,rtmnn. Roe' vnn Duyn. Daar zijn tegenwoordig heel mooie materialen voor. Gemakkelijk te verwerken ook. Omdat steeds meer mensen het fijn vinden om zélf hun huis op te knappen. Dat schenkt dubbel voldoening en 't is de helft goedkoper. Maar... de hèlft goedkoper kan toch nog een héél bedrag zijn. Spaar er daarom voor, terwijl u rustig bekijkt wat en hoe u het gaat veranderen. Enspaar automatisch Iedere maand groeit dan uw kapitaal met een vast bedrag zonder dat u er Iets voor hoeft te doen. Dat kón met het Automatisch-Spaarplan bij de Invloedrijke stellingname DRS. D. BOONSTRA, wetenschappelijk medewerker van de Vrije Universiteit te Amsterdam, heeft in Nederlandse Gedachten de con clusie getrokken, dat de stellingname van partijwoordvoerders de fractievoorzitters in de eerste plaats een grote rol zal spelen bij kansen op christen-democratische samenwerking. Dus ook op de kans tot een integratie als het C.D.A. bedoelt, vullen wij dan aan. Tot deze conclusie kwam de heer Boonstra, nadat hij uit cijfermatige gegevens had afgeleid dat de opvattingen van kiezers weinig sta tisch zijn; zelfs onderwerpen als een straffe binding tussen gods dienst en partijprogram of het werken met etiketjes „progressief" en „conservatief" zijn voor de opstelling van partijleden bij de vraag welke koers hun partij moet varen, niet doorslaggevend. DE VERSCHILLEN binnen de drie confessionele partijen zelf zijn, al dus Boonstra, vaak even groot als die tussen de drie partijen on derling. Wel is het zo dat de gewone kiezer die het moeilijk heeft met het formuleren van een eigen standpunt van de partij waarmee hij zich het meest verwant voelt. Dat lijkt ons niet alleen bij de christendemocraten het geval te zijn; zoals in Engeland sommige conservatieven vooruitstrevender zijn dan bepaalde Labourpolitici, zal ook in Nederland intuïtie of traditie de politieke voorkeur uitein delijk belangrijke mate beïnvloeden. DC VRAAG DIE DAN HANGEN BLIJFT en dat geldt ook voor de christen-democratische politici (die van de C.H.U. inclusief) is, wat dan uiteindelijk HUN stellingname beïnvloedt. Duwen en dringen WIE IS IN STAAT om jongemensen die op de hogere niveaus van het voortgezet onderwijs (HAVO en VWO) zich gereed maken voor de eindsprint naar hun afsluitend examen, duidelijk te maken hoe groot hun kans is op voortzetting van hun studie? Bijna geen dag gaat er tegenwoordig voorbij, of er staat in de krant wel een bericht over de massale toeloop waarop het universitair- en hoger beroeps-onderwijs kunnen rekenen. Berichten over numerus clausus, numerus fixus, vergelijkende toelatingsexamens, inloten, uitloten, het al dan niet prioriteiten verlenen aan mensen van de lichting 1973, die vorig jaar niet gelukkig waren bij de loting? Het lijkt één massa van duwen en dringen. TEGELIJKERTIJD zijn er dan ook nog berichten welke duidelijk ma ken dat in sommige sectoren de arbeidsmarkt komende zomer ook niet veel perspectief zal bieden. Weer een reden welke naast do consequenties van de militaire dienstplicht verschillende jonge ren doet besluiten de zit op schoolbanken voorlopig maar niet af te breken. Er wordt soms al geklaagd dat de overheid onevenredig veel aan dacht besteedt aan verdere verbeteringen in het onderwijsstelsel, aan het scheppen van mogelijkheden tot een tweede kans, terwijl menig jongere zich bezorgd afvraagt of er voor hem/haar op dit moment wel ruimte is voor een eerste kans. Een en ander heeft natuurlijk wel iets te maken met het grillige belo ningssysteem op de arbeidsmarkt, met de ongelijke verdeling van lusten en lasten die te wachten staan wanneer men eenmaal op zijn plaats in de samenleving gearriveerd is. MAAR DAARAAN ALLEEN ligt het niet. Ook niet alleen aan de peri kelen van de productie- en consumptiemaatschappijen of aan het ont breken van gelijkheid qua kansen. Wij krijgen wel eens de indruk dat we met zijn allen meer uitkijken naar de behoeften van de samenleving van 2000 dan naar de moge lijkheden van de samenleving van morgen. De onzekerheid welke hiervan het gevolg is, schept voor vele jongeren moeilijk te dragen frustraties. Het gaat niet op dat onderwlis, bedrijfsleven en over heid ervan uitgaan, dat ze maar moeten leren ook daarmee te leren leven. Toch lijkt het soms erop dat we dat met zijn allen w*' doen. Weeroverzicht zonnig mist 19 temperaturen toto luchtdruk in milhbaron opklaringen «fty. hagel •*-*■ warmtelront H hoge-drukgebied 2^ bewolking -£=*> sneeuw -r-r kou-front L lage-drukgebtod regen onweer windrichting verplaatsingsrichting De Bilt Een uit Frankrijk af komstig front bereikte giste rochtend het zuidwesten van het land. De achter het front aan wezige vochtige oceaanlucht stroomde vandaag verder over ons land uit. Het binnendringen van de vochtige lucht ging op veel plaatsen met regen ge paard. De oceaanlucht kwam in de plaats van tamelijk droge continentale lucht die geruime tijd boven onze omgeving aan wezig is geweest en die aan do flank van een boven Scandina vië gelegen hogedrukgebied werd aangevoerd. Dit hogedruk gebied neemt in betekenis af, waardoor het weer in ons land een onstabiel karakter krijgt. Morgen blijft ons land zich in de oceanische lucht bevinden. Door het wegtrekken van het eerder genoemde front onder gaat het weer enige verbete ring. De neerslagkansen nemen af, terwijl er ook op enkele op klaringen mag worde gerekend. Voruitzichten voor donderdag: plaatselijk wat regen en weinig verandering en temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers voor dnderdag: Aantal uren zon: 0 tot 8 Min. temp: omstreeks 3 graden. WEERRAPPORTEN Zd.-Limburg regen Luxemburg Stockholm Wenen Ztlrlch Casablanca Istanboel Las Palm as New York Aartsbisschop van Canterbury legt ambt neer LONDEN (Reuter) Mgr. Mi chael Ramsey, Anllcaans aarts bisschop van Canterbury, heeft treedt als leider van de Kerk van Engeland en titulair hoofd van circa 64 miljoen christenen. De 6'J-jurige prelaat heeft gisteren zijn ontslag aangeboden aan ko ningin Elizabct.., fÜL cLt hoofd v n d- A [I... k«.rk. Dr. Ram..y w*.w 1--1 aartsbis- jcCl.Hij is voC.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9