BRITTEN WEER OP .GANG,, LABOUR VRIJ GEMATIGD Leger bezuinigde op nieuwe kleding AUTONOMIE VOOR KOERDEN IN IRAK Gelderland roept verwoesting van Veluwe halt toe Dochter in huishouding Leger Portugal paraat Wie schrijft straks nog boeken? Babysterfte gevolg flessevoeding DINSDAG 12 MAART 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze correspondent, Roger Simons) Londen In de 260 genationaliseerde mijnen van Groot- Brittannië werd gisteren voor het eerst sinds 10 februari weer min of meer normaal gewerkt. De opkomst van de kompels lag „hoger dan het gebruikelijke gemiddelde" van een maandag. De kolenproduktie wordt echter nog sterk gehinderd door de gevolgen van de mijnstaking. De nationale kolenraad (de directie van de mijnen) is even wel van mening, dat ze al over een paar weken haar nor male peil zal bereiken. Aan de driedaagse arbeidsweek wordt nu ook langzaam maar zeker een eind gemaakt. Ander half miljoen mensen hebben acht weken lang op halve kracht gewerkt en gedurende met hetzelfde probleem. De staalfabrieken zullen pas weer normaal op gang komen, wan neer de hoogovens opgewarmd zijn een secure en langzame operatie. die tijd maar de helft van hun [>e socialistische minderheidsrege- Een ploeg mijnwerkers neemt op 500 meter onder de de grond het treintje naar de werkplaatsen. normale loon verdiend. Sommi ge arbeiders zijn inmiddels zo gewend geraakt aan de verkorte arbeidstijd, dat ze nu niet ge makkelijk wennen aan het voor uitzicht van weer vijf dagen te cmoeten „sloven". Bij gebrek aan onderdelen zou het nog verscheidene weken duren eer in de automobielindustrie vijf dagen in de week normaal gewerkt kan worden. Sommige andere industrieën worstelen ring legt vandaag haar pro gramma voor aan het parle ment. De verwachting was, dat premier Wilson handig zou ma nipuleren met maatregelen, die onder meer het accent leggen op het herstel van het interna tionale vertrouwen in het pond, op een verhoging van de ouder domspensioenen, op de politieke rechten van de vrouw en op de mogelijkheid van zelfbestuur voor Schotland, een program- Het teken van „alles okay" van de mijnwerkers in Leeds voor zij in de mijn afdalen Inwonerstop, bouwstop ARNHEM (ANP) De groei van de bevolking en van de woning bouw op de Veluwe is zo groot geworden, dat het karakter van Ne derlands grootste natuurgebied op vele plaatsen is aangetast of ver loren dreigt te gaan. Daarom willen Gedeputeerde Staten van Gel derland dat een halt wordt toegeroepen aan de vestiging van inwo ners van buiten de Veluwe. Naaktrenners voor rechter LONDEN (AP) De nieuwe Amerikaanse gewoonte om naakt over de straat te rennen Is thans ook naar Groot-Brittan- nië overgeslagen maar enige dezer atleten waren recht tegen de lamp gelopen en verschenen gisteren weer net in de kleer tjes, voor de rechter. In Glasgow kreeg de 24-jarige stu dent Tom Smith een boete yan 280 gulden, de zwaarste klap dii eerste dag uitgedeeld. Smith was zondagnacht gegrepen toen hij zich ongekleed door de stra ten van Glasgow voortspoedde. De brutaalste van het stej was een 23-jarige verhuizer die met niets aan verscheen voor het raam van een politiebureau in Huil, tikte en toen tegen een po litievrouw riep: „pak me eens als je kunt". Dat gelukte haar niet maar twee mannelijke col lega's wel, die de blote man na een korte sprint te pakken had den. De sdhade: ruim 100 gulden. In een nota ter voorbereiding van het streekplan Veluwe, die van daag werd gepubliceerd, staat vermeld dat alleen moet worden gebouwd voor de mensen die nu op de Veluwe wonen. De groei van het aantal huizen moet zo veel mogelijk worden gebundeld in bestaande stedelijke concen traties, evenals de uitbreiding van de werkgelegenheid. Deze groeibeperking betekent, volgens Gedeputeerde mr. O baron van Verschuer, ondermeer dat het eind in zicht is van de groei van Apeldoorn. De bescherming van natuur en landschap van de Veluwe heeft verder tot gevolg dat de ontwik keling van de recreatie afhanke lijk moet worden gesteld van landelijke waarden. Ook moeten de nadelige gevolgen voor de natuur en het landschap worden beperkt van ontwikkelingen in de' agrarische bedrijfstak zoals veredelingsbedrijven. Ook de uitbreiding van militaire activi teiten moeten worden beperkt. Het gemotoriseerde verkeer moet worden teruggedrongen en de natuurgebieden moeten beter toegankelijk worden voor fiets en wandelrecreatie. Met name de zandwegen moeten verboden terrein worden voor gemotori seerd verkeer. Hearst wil voldoen aan eisen van ontvoerders SAN FRANCISCO (RTR) De Amerikaanse kranten magnaat Randolph Hearst, wiens 20-jarige dochter Pa tricia sedert 4 februari in handen is van het symbio- nese bevrijdingsleger, wil ook aan de nieuwe eisen van de ontvoerders voldoen. De kwaliteit van het voed sel, dat op last van de ont voerders aan de behoeftigen wordt uitgedeeld, zal wor den verbeterd. Hearst zei gelukkig te zijn als ook aan de tweede eis van de ontvoerders zou kunnen worden voldaan, na melijk verklaringen voor radio en televisie van twee leden van het symbionese bevrijdingsleger die op ver denking van moord in voor arrest zitten. mapunt waarmee hij de parle mentaire steun van de Schotse nationalisten zou kunnen afko pen. De liberalen hebben afgelopen weekeinde gedreigd tegen te stemmen na het Lagerhuisdebat dat volgt op de troonrede van morgen. Op die manier zouden zij dan de minderheidsregering ten val brengen. Deze waar schuwing wordt weinig ernstig opgenomen, temeer daar de veertien liberale afgevaardigden niets tegen Wilson kunnen begin nen zonder de steun van de con servatieven. feit dat momenteel geen van beide grote partijen nieuwe verkiezingen wenst, waarvan de uitslag zeer onzeker zou zijn. Om die reden wordt ook verwacht dat het Labour- programma relatief gematigd Het zal blijven ten aanzien van de grote twistpunten, waaronder het Britse lidmaatschap van de EEG en nieuwe nationaliserin gen. Wilson wil ongeveer een jaar aanblijven en de conserva tieven, die hun nederlaag nu aanvaard hebben gunnen hem die tijd. „Voor Wilson is dat net lang genoeg om zich weer vre selijk onpopulair te maken" voorspellen ze hoopvol. Bankstakers klagen over eentonigheid PARIJS Bij de Bank van Frankrijk lagen gisteren 20 ton onbehandelde boekingsopdrach ten. De bankbedlenden in heel Frankrijk zijn een algemene staking van onbepaalde duur begonnen. De stakers, aangevoerd door het jongere personeel, klagen over de eentonigheid van het werk, over de te vele handel inger die moeten worden verricht en over de steeds verder doorgevoerde rational isatde. fiscale flitsen fiscale flitsen (Van onze fiscale medewerker) Dochter Margot, 24 jaar oud, is overdag werk zaam ir het veehoudersbedrijf van haar vader. Zij helpt bij het hooien en het melken; zij ver zorgt de varkens en de kalveren en zij onder houdt, tezamen met haar moeder, de hofstede. Daarnaast verzorgt zij, eveneens tezamen mei haar moeder, de gemeenschappelijke huishou ding. 's Avonds studeert zij voor het diploma handelscorrespondentie en het diploma boekhou ding. Zij geniet haar ouders kost, inwoning, kleding en zakgeld. »!aar broer Jan Is eveneens In het bedriji werkzaam. Het is de bedoeling, dat Jan later het bedrijf zal overnemen. In haar aangiftebiljet inkomstenbelasting ver meldt Margot onder de inkomsten uit arbeid do helft van de geldswaarde van de genoten kost. Inwoning, kleding en zakgeld. Naar haar me ning staat deze helft tegenover de door haar in het bedrijf van haar vader verrichte werkzaam heden. De helft van de geldswaarde, die staat tegenover haar huishoudelijke werkzaamheden acht zij geen inkomen. Als lid van het gezin heeft zij immers deze .iuishoudelijke werkzaam heden verricht. De inspecteur berekent de belasting echter over de volle geldswaarde. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage oordeelde, dat van de arbeid, die een dochter, die bij haar ouders inwoont, als lid van het gezin in de ge meenschappelijke huishouding verricht, niet zonder meer kan worden gezegd, dat deze wordt verricht op de voet van een overeenkomst met de ouders, ingevolge welke zij huishoudelijk werk tal verrichten waartegenover de ouders levens onderhoud verstrekken. Er dient te worden na gegaan of uitdrukkelijk of stilzwijgend een der gelijke afspraak is gemaakt. Is een dergelijke afspraak gemaakt, dan is er geen reden deze vorm van arbeid buiten het economische ver keer te plaatsen, omdat het arbeid in de privé- sfeer betreft. De arbeid wortelt dan niet meer in -de familieverhouding of in het behoren tot één gezin. Uit de feiten, dat Margot een studie volgde die niet was gericht op het werk op de boerderij, terwijl haar broer de aangewezen opvolger in het bedrijf van haad vader was, leidde het Hof af, dat zij het werk, dat zij als inwonend kind voor haar ouders verrichtte, niet tot de grond slag van haar maatschappelijk bestaan wilde maken.Margot moet worden beschouwd als een nog studerend jong meisjes, dat bij haar ouders thuiswoont en dat naast haar studie meehelpt in het bedrijf en voorts, gelijk in zulke gevallen vanzelf spreekt, meehelpt in de huishouding van het gezin, waarvan zij deel uitmaakt. Het Hof achtte een afspraak, dat voor het werk in de huishouding een vergoeding zal worden gegeven, met aanwezig. De huishoudelijke werk zaamheden vallen buiten het economische ver keer. De kost, de inwoning, de kleding en het zakgeld werden door Margot genoten op grond van de familieverhouding en als lid van het ge zin. Deze versthekkingen behoren niet tot het in komen. rro3 .sgerinavBiD-z Jaav V9Ü JOJ fiscale fli^s^r. fiscale flitsen DRAMA IN DUBLIN Het uitgebrande huis in Dublin, waar gisteren twaalf leden van een gezin om het leven kwamen: vader en moeder Howard en tien van de dertien kinderen. De moeder van het gezin was in verwachting van haar veertiende kind. De 19-jarige Louise (inzet), het oudste kind van het gezin en haar twee broers Colum (14) en Anthony (12) overleefden de brand. De slachtoffers slaagden er niet in de dubbele beglazing van het huis kapot te slaan en zich daardoor in veiligheid te stellen. BEIROET (UPI) Het Arabi sche socialistische regime van Irak heeft autonomie verleend aan de Koerden in het bergach tige noordoostelijke gebied van het land. De proclamatie van do autonomie werd maandag via radio en televisie aangekondigd door de Iraakse president Has san Bakr. Het betekende de In lossing van een belofte die reeds op 11 maart 1970 door do regering was gedaan: het recht SKI-PRIJS VOOR PRINS DEN HAAG (ANP) Prins Bernhard heeft bij een skiwed- strijd in Lech (Oostenrijk) de tweede prijs behaald, zo heeft de Rijksvoorlichtingsdienst mee- gedeeld. wetgevende Met die belofte van vier jaar ge leden kwam een einde aan een decennium van felle strijd tus sen Iraakse regeringstroepen en ongeveer 20.000 guerrillastrij ders van de Koerden die onder leiding stonden van de nu 70-ja- rige Moestaf a Barzani. De auto nomie, die in een speciale wet is vastgelegd, voldoet bij lange na niet aan de eisen van de Koerden. Deze zijn door de re gering in Bagdad verworpen, als riekend naar een poging tot afscheiding. Tijdens de vier jaar sinds de belofte van de regering hebben de Koerden de autoritei ten er herhaaldelijk van be schuldigd steeds maar Arabie ren naar hun olierijke gebied te hebben overgebracht en Koer- den te hebben weggevoerd. De Koerden zijn moslims, maar geen Arabieren en behoren tot een Indo-Europees ras. DEN HAAG (ANP) Op de defensiebegroting-1973 kon een bedrag van 8 miljoen bezuinigd wor den door weinig gebruikte bovenkleding cn uit- rustig heter te benutten en door het versnellen van de reparatie en reiniging van ingeleverde ge bruikte kleding. Hierdoor behoefde vorig jaar niet tot aanschaffing van bepaalde artikelen te worden overgegaan. Dit heeft minister Vredeling van defensie gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld in zijn ant woord op een aantal vragen over de voor 1973 noodzakelijk geachte bezuinigingen op het defen siebudget en de aanschaf van zestig stuks mobiel 1ucht af weergeschut De bestelling van het geschut voor de landmacht was ondermeer mogelijk door te putten uit fond sen, waarin gelden gereserveerd waren voor de aanleg van militaire oefenterreinen. Dit betekent niet dat de bewindsman reeds een standpunt heeft ingenomen wat de nieuwe terreinen betreft. Oni over de gelden voor de aankoop van het mo biele luchtafweergeschut te kunnen beschikken, moesten binnen de defensiebegroting verschuivin gen worden aangebracht. Naar een latere datum werden verschoven: betaling van radioappara tuur, de automatisering van het algemeen verbin dingsstelsel van de landmacht, aankoop van een boordwnpen voor pantservoertuigen van de cava lerie. aanschaffing van vliegtuigen en afleverin gen van springstoffen en munitie. LISSABON De Portugese strijdkrachten zijn in staat van paraatheid gebracht wegens „Interne disciplinaire problemen", zo Is door een officiële woordvoerder in Lissabon meegedeeld. Hij zei dat die toestand zaterdagochtend is inge gaan en voor alle onderdelen van de strijdmacht in het hele land geldt. Alle militairen zijn gecon signeerd. De maatregel is genomen naar aanleiding van de ontevredenheid onder de jonge officieren over do betaling. De toestand Is verergerd door geruch ten over maatregelen die zouden worden geno men tegen generaal Antonio de Spinola, do plaatsvervangende stafchef en schrijver van het omstreden boek „Portugal en de toekomst", waar in staat dat de oorlogen in Afrika niet met mili taire middelen alleen kunnen worden gewonnen. NEKRASOV: Nieuwe behandeling Edward Kennedy* De jonge Edward Kennedy, de 12- jarige zoon van senator Ted Ken nedy. heeft zondag een nieuwe behandeling en onderzoek onder gaan in het ziekenhuis. Vorig jaar werd da jongen een been afgezet, nadat beenkanker bij hem was geconstateerd. Na af loop van het onderzoek van zon dag woonde Edward 'n basket bal-wedstrijd bij. LONDEN In de „derde we reld" sterven baby's nodeloos als gevolg van een toenemende neiging van hun moeders om borstvoeding t e l yfföangen ,d<$r flesMVO^Uog. In een 'fel rapport, getiteld „de babydoder", beschuldigt de Brit se organisatie „war on want" de fabrikanten van babyvoedsel er van dat zij reclame maken voor hun produkten In gemeenschap pen waar men er niet goed mee kan omgaan. Door de slechte of geheel ontbrekende hygiëne, on wetendheid, analfabetisme en armoede de kinderen maar al te vaak te veel aangelengde melk uit geïn fecteerde flessen. Het resultaat is niet alleen de dood van som mige kinderen, maar ook voor vele anderen ,,een vicieuze cir kel van ondervoeding en ziekte waardoor zij lichamelijk en geestelijk voor hun leven zijn gehandicapt". Volgens de opsteller van het jepport, Mike Muller, is dit al les te vermijden, omdat vast staat dat borstvoeding het beste is voor elke baby tot een half jaar oud. Slechts een kleine minderheid van de moeders kan geen borstvoeding geven. MOSKOU (UPI) De uit de Russische communistische par tij gesloten schrijver Viktor Ne- krasov heeft gisteren meege deeld dat de geheime politie geprobeerd heeft hem er toe te dwingen de schrijver Alexander Solzjenitsyn en fysicus Andrei Sacharov te veroordelen. Hij had echter geweigerd aan de campagne mee te doen. Nekrasov zei dat agenten van de KGB ln januari tijdens een on derzoek in zijn woning dat 42 uur duurde, ook het manuscript hadden meegenomen van een boek dat hij schreef over de massamoord van de nazi's op tienduizenden joden uit Kiev in 1941 in Babi Yar. In een 2.000 woal-den tellende ver klaring aan westelijke Journalis ten klaagde de schrijver over de voortdurende uittocht van schrijvers, artiesten, dichters en andere intellectuelen uit de Sov jet-Unie. „Zijn wij niet te gul ln het uitstoten van mensen op wie wij trots zouden moeten zijn? Wie zullen er voor ons overblij ven. Tenslotte schrijven agenten van de geheime dienst geen boeken voor ons. maken zij geen schilderijen en compone ren zij geen symfonieën". De 63-jarige Nekrasov won de Sta- lin-prijs voor zijn boek „In de loopgraven van Stalingrad", maar viel tijdens het bcWind V' van Kroetsjev m ongenade. (ADVERTENTIE) NU OOK COLA EN UR EEN HEERLUKÉ CiTRUSDRANK

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7